T *?Sê Intensieve speurtocht naar een vrachtwagen Ne^MMPO WADDEN-EILANDEN DRIJVEN VER NAAR HET OOSTEN Terschelling voornaamste doelwit T van buitenlandse penetratie SHH& De ongehuwde moeder en haar kind Het spookpaard mmm m Enquête geeft vele gunstige resultaten te zien Betrokken bij verkeersongeval dat twee personen het leven kostte Strijd om behoud van het karakter der eilanden Duitse toeristen profiteren van het gebrek aan Nederlandse interesse l Prinses Margaret eredoctor mm VIERDE ma ANP LAATSTE ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 PAGINA 1 r erwijl de stromen vreemdelingen, die ons land ook dit jaar hebben overspoeld, weer naar hun haardsteden zijn teruggekeerd, al of niet met vriendelijke herinneringen aan onze eigenaardigheden, is er op een klein plekje van ons grondgebied een hardnekkig groepje toeristen blijven steken. Af en toe breken er enkelen op, maar hun aantal wordt al gauiv weer aangevuld met nieuwe vakantie-lustig en. Dat vaderlandse plekje is het prachtige Terschelling en de vreemdelingen, die zich in dit kille herfsttij blijkbaar zo gaarne op het eiland ophouden, hébben de Duitse nationaliteit. Welke Nederlander, voorzover hij althans voor dit doel eigen bodem niet versmaadt, zou in het najaar een paar weken vakantie willen vieren op een van onze Wadden? Zelfs in het seizoen is hij daar trouwens een te zeldzame verschijning. De Duitsers profiteren van onze afwezigheid, ons gebrek aan belangstelling, en nestelen zich er steeds steviger. Zij zien niet op tegen een wat moeilijke reis en trekken en masse naar de eilanden, waar zij een aantal maanden de toon aangeven. En Terschelling boekt dit jaar de primeur zelfs in de maanden oktober en november nog een flink groepje Duitse gasten onderdak te bieden. Hun aanwezigheid op dit late uur is wel te verklaren. In Duitsland doet de door sommige medici aangehangen theorie veel opgeld, dat de zilte zeelucht het medicijn is voor allerlei ziekten, met name ook zenuwziekten. Terwijl deze Duitse toeristen dus vooral gezondheid zoeken bij de zee, is het de Nederlandse vakantie ganger om iets heel anders te doen, waarvoor zich feitelijk alleen de zomer maanden lenen. RtVUE NOVEMBER Oorspronkelijk detective-verhaal door MARTIN MONS Meer onderzoek over nazorg gewenst V rijhandelszone Ministers Luns en Zijlstra naar Parijs tv;: (Van onze correspondent) De grote vrachtwagen die betrokken zou zijn geweest by het verkeersongeval dat woensdagavond op de rijksweg tus sen Bergen en Well in Noord-Limburg het leven heeft gekost aan de Venlo- naar E. Rijnaarts (39) en de Arcenaar P. Peters (37), die met hun kleine per sonenwagen tegen een boom vlogen na dat de vrachtwagen hen bij het passe ren had geraakt, is nog steeds niet op gespoord. Nadat intensief speurwerk het vermoeden dat deze wagen in Rotter dam thuis hoorde, had geloochenstraft, plaatste de rijkspolitie van Bergen een oproep om inlichtingen. Honderden tele foontjes kwamen binnen en nog vrij dagavond stond de lijn van de politie post rood. Een mededeling uit Den Haag heeft de politie op een flink dwaalspoor ge zet. Op het wrak van de verongelukte wagen had men namelijk rode en blau we verf aangetroffen (afkomstig van de vrachtwagen) en nu kwam uit Den Advertentie Arkadische vi ede op Texel, waarvan de rust dit jaar ongeveer 70.000 bezoekers heeft getrokken, die er totaal 600.000 nachte1 doorbrachten. *0 Eeuwenlang waren onze vijf Wadden, gevormd door de rusteloze zee, zich zelf genoeg. Hun geïsoleerde ligging bracht mee, dat de bewoners van het Vasteland zich weinig met de eilanden bemoeiden. Een enkeling met zin voor avontuur en een pioniersgeest emi greerde er heen en bouwde er een, meestal vrij schamel, bestaan op. Ook Werd -de bevolkin,., op de Wadden aan gevuld door schipbreukelingen en zee varenden, die zich een rustig plekje Uitkozen om hun verdere leven door te brengen. Niet zelden treft men op de eilanden Baltische en Scandinavische familienamen aan, die wijzen op de oorsprong van vroegere kolonisten. Honderden jaren kon de rust op onze Wadden slechts verstoord worden door scheepsrampen foor de kust, die soms het inwonertal op Texel of Schiermon nikoog deden groeien. Zij waren het domein van de eenzame strandvopder, de legendarische jutterfiguur, en" van heldhaftige mensenredders, maar ook van bescheiden veeboeren en schaap herders. Dat tijdperk van de ongerepte, mtieme beslotenheid behoort definitief tot het verleden, een verleden dat nog niet eens zo heel ver terug ligt. En daarom verbaast het enigermate, dat de eilandbewoners zich voor het over grote deel volkomen hebben aangepast aan de nieuwe situatie, sommigen zelfs met een overgave die tot bedenkelijke gevolgen kan leiden. In tegenstelling tot de Duitse Wad deneilanden hebben de Nederlandse Noordzee-eilanden tot de tweede we reldoorlog slechts een matige be langstelling van bezoekers getrok ken. Enkele duizenden Nederlanders brachten er jaarlijks hun vakantie door, maar het levensritme van de eilandbewoners werd er nauwelijks door beïnvloed. Hier en daar verrees e?n hotelletje, en een enkel badpa- Viljoen vormde wel de uiterste con- £®ssie aan het recreatiezoekende pu- Dkek. Eén jaar na de bevrijding wa- er al symptomen aanwijsbaar ?Tle een kentering inluidden. Naast de iWderlanders betraden ook tal van Duitsers de eilanden, nu met geheel Iedere bedoelingen dan voorheen, maar een bepaald hartelijke bejege- mog viel hun nog niet ten deel. Onze oosterburen lieten zich door de koele mitvapgst niet afschrikken en kwa men ieder daaropvolgend jaar in gro- j r aantal terug om te ontdekken, dat begroeting gaandeweg vriendelijk Wi' en nu m het zover, dat in en- so Sevallen de komst van een Duit- Wenst meer op prijs wordt ge- dan van een landgenoot. De uanders zijn namelijk tot de ontdek- mng gekomen, dat de Duitse badgast ,een ruime beurs pleegt te be- qfukken en niet rust. voordat hjj kon we^r ,zÜn Heimat kan opzoe- De Nederlanders daarentegen hmi°°Chfnen zelden hun aard. Zij r.n ^orgaans uit op een koopje littio sobertjes aan, givir too mrt W h sn much. Praat men vasies' vSlkl,ng °ver de Duitse in- S wJrtl Matste jaren, dan zien ae Waddenaren daar geen ernstig liedenarkiim'"Uiterauard v°oral *ie"d® lieden, bp wie na het vertrek der bui- snMpSi» aardig wat in het laatje eens V "°Ch' moet die Oorlog ruzfe op de wèreW''.rS..bliJ'ft maar Hoe groot de toevloed van vreemde lingen wel is, en hoe hij jaarlijks toe neemt, blpkt wel uit de cijfers die de directeur van de V.V.V. voor de Wad den, de heer J. C. Quint, op de onlanes gehouden Waddenconferentie heeft be kendgemaakt. Er werden op de vijf eilanden ongeveer 2 miljoen overnach tingen geboekt, hetgeen betekent dat, als de gemiddelde verblijfsduur per toerist op 9 dagen gesteld wordt, in to taal 225.000 personen hun vakantie op de Wadden hebben doorgebracht. Dat is weer 25.000 meer dan in 1957. Texel trekt nog de meeste belangstelling met een overnachtingstal van 600.000, bona een verdubbeling vergeleken met 4 jaar geleden. Over twee, drie jaar zal het miljoen bereikt zijn, en dan zal on- De Wadden zijn ook toevluchtsoorden voor vele soorten vogels, naast de duizenden vakantiegangers. alleen voor het reserveren van hotel- of pensionruimte. Kom daar eens bij de Nederlanders om. Wanneer die één maand tevoren bespreken, vinden ze zichzelf al rijkelijk vlot. Tegen de grundlichkeit van de Duitsers kunnen we nog steeds niet op. Het eiland, waarop zich de laatste jaren de belangstelling der Duitse gasten concentreert in verontrusten de mate, is Terschelling, een eiland, uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiMiiuiiiiiTi herroepelijk een halt moeten worden toegeroepen aan de Texelvaarders, ook aan hen die de Duitse nationaliteit be zitten. Van de andere eilanden zijn niet minder indrukwekkende cijfers ver schenen. Het kleine Vlieland met zijn 700 bewoners heeft zich het afgelopen smzoen wat het zielental betreft ver- vpfhonderdvoudigd gezien. Daarbij voe gen zich Terschelling met 450.000, Ame- met 360.000 en Schiermonnikoog met 284.000 overnachtingen. Hoewel er ieder jaar meer mensen hun woning als pension beschikbaar stellen, was in de zomer alles vol, terwijl het voor- en het naseizoen voornamelijk een Duitse aangelegenheid blijven. Na de voorhoe de heeft thans de Duitse hoofdmacht ons bereikt, zo meent de heer Quint. Hij schrijft de aperte voorkeur van zo vele tienduizenden Duitse toeristen voor een verblijf op de Wadden toe aan de mondaine drukte op hun eigen Wad den, zoals Borkum en Norderney, die zij willen ontvluchten in hun verlangen naar een ongerepter natuur. Want de bekoring van onze Noordzee-eilanden, die ook groter zijn dan de Duitse wad den, steekt juist in de zeldzame rust. in de onbetreden duinen en bossen, waar flora en fauna nimmer behoeven te wijken voor de opmars der industrie, hoogstens eens voor een bungalow of een hotel. En nu gaat het er om deze serene stilte zoveel mogelijk te bewa ren, op de eerste plaats voor ons eigen volk, dat met zijn groot gebrek aan re creatiegebieden onvoldoende gelegen heid heeft zich behoorlijk te ontspannen en geestelijk en lichamelijk tot ru te komen. De eilandenreeks aan onze noordkust heeft een beperkte accom modatie en zal dus ook slechts op klei ne schaal bezoek kunnen ontvangen, klein in verhouding tot de badplaatsen en duingebieden elders in Nederland. Dat schept al een waarborg voor het behoud van de weldadige, genezende rust, die juist op onze oosterburen blijkbaar zo'n sterke aantrekkings kracht uitoefent. Herhaaldelijk is trou wens te constateren, dat de Duitsers er veel moeite voor over hebben om van hun vakantie een zo ideaal mogelijke dat inderdaad uitmunt door natuur schoon en landelijke eenvoud. Die in teresse wordt aangewakkerd door een man, wiens al in de oorlog geble ken sympathie voor de Duitsers op nieuw tot uitdrukking is gekomen in via de Duitse kranten gevoerde pro- paganda-acties, nu met zuiver zake lijke bedoelingen. Hij is namelijk eigenaar-exploitant van twee hotels op Terschelling van grote capaciteit: tezamen bijna 500 bedden. Door toe passing van een soort zelfbedienings systeem kan hij met uiterst lage prij zen volstaan en zijn ondernemingen zijn een groot commercieel succes geworden. Zijn politiek verleden heeft boze tongen tot het roddelpraatje verleid, dat de bouw der hotels met Duits geld zou zijn geschied, maar dat is een verzinsel. Zelfs het kamer lid Van der Goes van Naters heeft hier geloof aan gehecht, getuige zijn vragen aan drie ministers. De finan ciering heeft gewoon gelopen over Nederlandse boerenleenbanken. Maar wel is de vraag op zijn plaats, waar om niet eerst het Nederlandse pu bliek is bewerkt om naar Terschel ling te komen, te meer daar de prij zen voor niemand een bezwaar kun nen zijn. Dan nog heeft de kwestie van het Kinderheim grote beroering gewekt, ook onder de bevolking van Terschel ling zelf- Van Duitse zjjde is het ge meentebestuur toestemming gevraagd voor dé bouw van een koloniehuis voor 2000 kinderen, dat vrijwel permanent Haag een telefoontje dat men daar don derdag op de Prinsengracht een rode vrachtauto had zien rijden van een be steldienst uit Venlo met kapotte voorruit en ingedeukte motorkap. De Bergense politie waarschuwde onmiddellijk het Haagse politieapparaat en dit slaagde erin de Venlose wagen aan te houden. De Haagse politie kon vrijdagavond niet officieel meedelen of deze wagen iets met het ongeluk had uit te staan. Maar de eigenaar van de besteldienst ontkende elke relatie. Zijn wagen had de schade opgelopen in Utrecht bij het lossen, maar was ondanks de bescha diging toch doorgereden naar Den Haag, zo vertelde hij. Aangenomen mag wor den dat dit inderdaad het geval is. Het tweede spoor leidde naar de ge meente Woudenberg (Utr.) Onmiddel lijk na het ongeval namelijk blijkt een grote vrachtauto met aanhanger voor een huis langs de rijksweg te zijn ge stopt. Een van de twee inzittenden van deze wagen vertelde de bewoners dat zij een eind terug een verongelukte auto konden vinden. De truck met aanhan ger was daarna doorgereden. Bij het transportbedrijf in Woudenberg trof de j politie het voorstuk van een truck aan met blauwe kleur. De aanhangwagen was elders, vertelde de ondernemer. Aangezien de technische dienst van Roermond eerst dus deze aanhanger moest opsporen en aan een onderzoek onderwerpen, een werkje waarvan men pas vandaag de uitslag verwachtte, kon de politie nog niet meedelen of de blauwe verf op de wagen dezelfde is als die van de truck met oplegger uit Wou denberg. De rode wagen uit Venlo blijkt er in elk geval niets mee te maken te hebben. Advertentie bezet zou zijn. Later was er sprake van een gebouw met de halve capa citeit en nu is het al geruime tijd ge leden, dat de Deutscher Hilfsverein het laatst van zich deed horen, zodat burge meester J. Okkinga niet verwacht, dat het nog tot een officiële aanvrage zal komen. Maar wanneer het gemeente bestuur opnieuw om medewerking aan een dergelijk plan zou worden verzocht, is het geen eenvoudige zaak om te weigeren. Deze week is bekend geworden, dat de voorgenomen hotelbouw, waartoe het plan eveneens door een oud-politiek deliquent was ingediend, definitief van de baan is, tot opluchting van dat deel der Terschellingenaren dat het nog niet zo erg op Duitsers heeft begrepen. Het Staatsbosbeheer deelde mee tegen een hotel van de omvang, zoals de exploi tant deze voorstelde 228 bedden landschappelijke bezwaren te hebben. Wellicht dat hij nu een kleiner project indienen. De aanvraag voldeed in elk geval wel aan het uitbreidingsplan en men behoeft overigens tegen een nieuw hotel, door wie ook te exploiteren, geen objecties te maken mits de Nederlanders gelijke rechten genieten als buiten landers. De bouwvoorschriften op Ter schelling laten slechts de bouw van ten hoogste twee verdiepingen toe, waaruit een zekere bescherming spreekt tegen grootsteedse projecten. Het gemeente bestuur is trouwens beslist niet van plan het eiland uit te rusten met een touristische outillage zoals de Duitse wadden die bezitten. Dus geen bou levards, dure bargelegenheden, dans tenten en pretbuurten. Ook de V.V.V. waakt er tegen, dat het karakter van de Wadden onder de druk der vreem delingen verloren gaat. Het is evenwel duidelijk, dat met de bouw van een Kinderheim de grens zou worden overschreden. Er is geen enkele reden om Duitse vakantiegan gers de toegang tot de Nederlandse Wadden te bemoeilijken, evenmin als de Nederlander langs de Duitse Rjjn zou kunnen worden geweerd. Maar een Kinderheim op Terschelling zou met recht de nu al geuite bewering staven, dat dit eiland op weg is een Duitse ko lonie te worden. Ons land tobt met ge brek aan recreatiemogelijkheden en zou hier een prachtig gebied onder zijn neus laten wegnemen. Overigens die nen we te bedenken, dat we dit zwaard van Damocles ons zelf boven het hoofd hebben gehangen. We mogen onze Wad deneilanden. die zich al in oostwaartse richting plaatsen, niet te vér laten af drijven. HANS STEVENS Prinses Margaret is op de universiteit van Cambridge het eredoctoraat in de rechten verleend. Tijdens het bezoek aan de universiteit opende de Prinses een nieuw laboratoriumcomplex. Men ziet hier Prinses Margaret en de vice-chancellor van de universiteit, Lord Adrian. De voorlichting aan het kind van een ongehuwde moeder, is een probleem waaraan tot nu toe weinig aandacht is besteed, maar dat aan het licht is getreden dank zijn een enquête welke in het afgelopen jaar is gehouden. Dit onderzoek werd mogelijk gemaakt door de Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en het Kind (FI OM), welke daarvan woensdag in Zut- phen jdens haar jaarvergadering ver slag uitbracht. Tijdens het bezoeken van een aantal ongehuwde moeders, wier kinderen tussen 1935 en 1938 waren geboren, heeft men voornamelijk twee ervaringen opgedaan. Ten eerste is ge bleken dat men met de moeders zeer gemakkelijk contact krijgt, dat dezen een dergelijk bezoek zelfs zeer op prijs stellen en ten tweede, dat men geen of nagenoeg geen contact heeft gehad met de kinderen, om de eenvoudige reden dat de moeders daartegen zeer gekant waren. Het werd daarbij duide lijk, dat de kinderen niet altijd op de hoogte waren van hun status, een vraagstuk dat de moeders steeds had den omzeild. Dit vraagstuk wordt uiter aard urgent, wanneer de kinderen zoals die van de bedoelde groep de leeftijd van twintig jaar gaan naderen. De enquête was ingesteld naar de omstandigheden waarin 50 ongehuwde moeders en hun kind(eren) leefden. Zij sloot aan op en mderzoek dat in 1953 was gehouden en dat 500 moeders had omvat. Thans wilde men een Intensie ver onderzoek, onder meer naar de kwestie van de nazorg als geheel. Ge bleken is dat in de gangbare opvattin gen daaromtrent leemten voorkomen. Om het onderzoek zo selectief mogelijk te houden heeft men zich beperkt tot die moeders die geestelijk geheel nor maal zijn, waarbij dus van psychia trische zorg geen sprake was. boven dien tel die gevallen, waarin de moe der dus het kind in feite bij zich heeft gehouden. De FIOM stelt zich voor, om het onderzoek in 50 gevallen te be schouwen als een inleiding tot een soort gelijk onderzoek op veel groter schaal, dat dan gehouden kan worden aan de hand van de thans opgedane ervarin gen. De ervaringen waren geheel ver schillend van aard. Wij noemden reeds het prettige contact, dat werd gelegd en dat voortsproot uit de alge meen gevoelde behoefte om eens te Advertentie 68) „Neen, zelfs geen beschadingen door de val. Hij moet in het zand terecht gekomen zijn. Zo n val kan op zichzelf nooit dodelijk zijn, tenzij je erg on gelukkig terecht komt. Bijvoorbeeld je nek breekt, maar daar is al heel weinig kans op." ,,U is er absoluut zeker van, dal die wond met kan veroorzaakt zijn door de slag van een paar- dehoef?" „Absoluut. De slag is toegebracht met een zwaar, rond voorwerp. Een paardehoef is niet rond. Als ik rond zeg, bedoel ik bolvormig, ziet u." „Juist. Dan zou ik nog graag het adres van dokter Dezenjé van u hebben. O. ja, dat zou ik bijna ver geten. Is er hier in Heussen een huidarts?" „Een huidarts?" herhaalt de dokter verbaasd. „Na tuurlijk hebben we hier een huidarts. U moet niet zo min denken over Heussen. Wacht, ik zal beide adressen even voor u opschrijven." Na zijn artsenbezoeken zet Pieter Auguste Perquin koers naar het postkantoor en zendt daar een aan tal cijfertelegrammen af, die de dienstdoende tele grafist een slapeloze nacht bezorgen van pure nieuws gierigheid. Vervolgens informeert hij bij genoemde telegrafist hoe het met het postkantoor te Weeme- tijd te maken. Zij zien er niet tegenop i royen staat en als hij hoort, dat de heer, die daar om uit het roerige Ruhrgebied op één in zijn eentje zowel de belangen van de posterijen dag heen en terug naar Texel te rijden, I als van de telegraaf behartigt, de nacht als ieder zinnig mens tot slapen gebruikt en het kantoor dus gedurende de nachtelijke uren gesloten is, vraagt np jn tormulieren terug en voegt er aan toe: „Ant- W0°tt I)?,St restante Heussen." j w er wel voor zorgen, dat elk telegram, dat Binnenkomt, direct naar Huis Ter Weem wordt gebracht?" „Mijnheer," zegt de telegrafist, wiens ambtenaren- ziel in opstand komt tegen dit lichtzinnig omsprin gen met ambtelijke regelingen, „dat is onmogelijk, absoluut onmogelijk!" "Waarom onmogelijk?" vraagt Perquin met on- scnuiaigde verbazing. „U heeft toch zeker wel ge motoriseerde bestellers?" „Of we die al of niet hebben," zegt de telegrafist ferm, „heeft met die kwestie niets te maken. Wij zouden die telegrammen niet op Ter Weem kunnen bezorgen ook al hadden we een her' regiment ge motoriseerde bestellers. Want ziet u, mijnheer, Huis r, „eern l'gt niet binnen ons rayon." 'uV t zegt hoofdinspecteur Pie er Auguste Perquin verbluft en nederig. Maar omdat zulke stemmingen bij hem meestal niet van lange duur zijn, zoals com missaris Van Waveren zou kunnen getuigen, her stelt hij zich dadelijk weer en vraagt de directeur te spreken. De telegrafist, veilig verschanst achter zijn loket, geeft als zijn mening te kennen, dat een gesprek met de directeur helemaal geen nut zou hebben. „Ter Weem ligt nu eenmaal buiten ons rayon, mpn^aer, daar kan zelfs de directeur niets aan ver- andeien." „Zo?'' zegt Perquin. die nu kribbig begint te wor den, „dat zullen we dan nog wel eens zien. Waar vind ik de directeur?" „Maar mijnheer, u kunt toch niet zo maar „O, ja, ik kan heel gemakkelijk zo maar," zegt de boze Pieter Auguste en wandelt voorbij een le gertje uit het veld geslagen ambtenaren het heilige der heiligen binnen om na een poosje weer triom fantelijk op te duiken, gevolgd door de directeur, die de ongehoorde order geeft elk voor de heer P. A. Perquin bestemd telegram in de kortst mogelijke tijd op Huis Ter Weem te bezorgen. „Onverschillig op welk uur ze aankomen," voegt hij er nadrukkelijk aan toe. Na de lunch rijdt Perquin terug naar Weemeroyen. Voor het huis van de jachtopziener brengt hij zijn wagentje tot stilstand. „Je weet dus waar je naar zoeken moet?" zegt hij bij het afscheidnemen. „Ik zou je willen raden te beginnen bij dat pad, dat een eindje van het Kattenven naar het veer loopt. Rapportee me zodra je kunt. Hoe gauwer, hoe liever." „Da komt in orde, moakt oe eigen doar moar geen zurge over, meneer, houdoe," zegt de jacht opziener, terwijl hij aan de slappe rand van zijn hoedje tikt. De ontvangst in De Gekroonde Hengst vloeit nu juist niet over van vriendelijkheid. De kastelein is schuw en verlegen, de oude Stien Greöoens uit gesproken vijandig. Op Perquins vraag naar Sjef valt ze nijdig uit, het kleine kopje schiet naar vo ren als dat van een slang. „Woar wilde da da jong anders zal zijn dan op z'n koamer? Gien oog heeft ie dicht gedoan van nacht. En als moar schrauwen asoftie een durske is." En in een stroom van bittere woorden lucht de oude vrouw haar hart over de „frulle", die heel goed wist, waar ze kijken moest voor de moorde naar van hoaren broer, moar die liever hoar ogen dichtkneep en hoaren Sjef beschuldigde. De Groot heid, die viel elkoar nooit af. Maar eer ze hoar jongen. „Je deed beter niet zo te schreeuwen en te schel den, maar mij eens rustig te vertellen waar volgens jou de freule kijken moet en waarom. Ik behoor niet tot de „Grootheid", Stiene. Het is er mij enkel en alleen maar om te doen de moordenaar van de baron te vinden. De werkelijke moordenaar, snap je. En je weet heel goed, dat dat het is wat de freule ook wenst. Toen ze Sjef wegstuurde „Wegjoeg," zegt de oude vrouw bitter. „Wegjoeg dan. Net zoals je wilt," zegt Pieter Auguste geduldig. „Toen ze dat deed, wist ze nog niet beter of de baron had een dodelijke val ge daan door het breken van de buikriem." „En wit ze nou dan beter?" „Nog niet. Maar ze zal gauw beter weten, als jij maar alles vertelt wat je weet, Stiene." Ze ziet hem vol achterdocht aan en mompelt iets van niet begrijpen wat zij dan zou moeten weten. Wordt vervolgd. praten over de specifieke vraagstuk ken. Verder heeft men de conclusie getrokken, dat men een onderzoek moet instellen naar het maatschap pelijke niveau van de moeders en de geestelijke gesteldheid. In een nor maal gezin liggen de verhoudingen namelijk heel anders. In de namiddagvergadering heeft me vrouw W. G. M. A. Kreijns-Ten Braak een inleiding gehouden ter toelichting op de enquête. Zij belichtte allereerst de totstandkoming ervan en bracht daarbij een woord van dank aan me vrouw G. D. de Groot-Klaver die een belangrijk deel van het onderzoek in ililllllllllilllillllllliliilllilllllllllillilllillilllllliliililiiiliililllll UlllllllllllllllllllllllllllllillllllllUilllllllllllIHRIIIIIIIIIIIIIIIIIII handen heeft gehad. De inleidster deel de mede, dat 40 '.an de 50 geënquêteer den thans gehuwd waren en dat 30 van hen zeiden inderdaad gelukkig ge trouwd te zijn. De huwelijkskansen van een ongehuwde moeder dalen dus niet zo sterk als men wel eens heeft ge dacht. Waar vraagstukken waren in het huwelijksleven, werd verklaard dat de ze niet scholen in het buitenechtelijke kind. Van de 50 kinderen die bij het onderzoek waren betrokken, konden er 45 als maatschappelijk geslaagd wor den beschouwd. Negentien moeders waren angstig dat contact met hun kind zou worden opgenomen, omdat zij zoals gezegd meenden, Jat hun kind niet van zjjn status op de hoogte zou zijn. Men kon zich tijdens deze enquête dus geen. inzicht verwerven omtrent de psycholo gische ontwikkeling der kinderen. Me vrouw Kreijns-Ten Braak wierp aan het einde van 'haar betoog een aantal vra gen op, die uit het onderzoek zjjn voort gevloeid, zoals die van de kwestie der naamsverandering, resterende angst complexen, verhoudingen van de moe ders tot hun kinderen. De secretaris-penningmeester de heer H. M. L. H. Sark bracht in herin nering, dat in 1957 door de r.-k. ver eniging tot bescherming van meisjes een sociografisch onderzoek is ingesteld, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn, maar waarnaar de belangstelling van de FIOM in hoge mate uitgaat. I De neer Sark verstrekte de vergade ring wel enig cijfermateriaal, dat in vele opzichten belangwekkend is. In Ne derland is 1.23 pet van het totaal aan- ta1 geborenen buitenechtelijk. In tehui zen wordt jaarlijks 28 pet van het aan tal ongehuwde moeders verpleegd. Van dezen bevalt 18 pet in het tehuis. Vol gens de statistieken is 35 pet van het aantal ongehuwde moeders minderja rig. In de tehuizen bedraagt dit cij fer 50 pet. Van de ongehuwde moeders heeft 10 pet het moederschap voor de tweede of derde maal. Weinig valt er te vertellen over de beroepen die deze moeders uitoefenen. Ongeveer 34 pet is dienstbode. Tot de geestelijk onvol- waardigen mag men 20 pet rekenen, met welk cijfer men overigens voor zichtig moet zijn, daar lang niet alle tehuizen een psychiater raadplegen. In 1957 zijn 787 onderzoeken ingesteld naar de antecedenten van aspirant- pleegouders. Niettemin houdt de fede ratie vast aan het beginsel, dat de kin deren bij de moeders moeten blijven. De subsidiëring van de tenuizen laat veel te wensen over, aldus de heer Sark, terwijl de begroting met een alarme rend nadelig saldo sluit. In de vacatu res van wijlen de heren mr. J. Over- water en C. Veen werd voorzien door de benoeming van mr. Knottenbeld en mr. Brobbel, beiden uit Den Haag. Het bestuur is uitgebreid met mr. J. B. Mastenbroek. Naar wjj vernemen zal de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de Nederlandse delegatie leiden op de voortgezette besprekingen over de vrijhandelszone in het comité- Maudling. Ook Minister Zjjlstra zal aan het gesprek deelnemen. De vergaderin gen worden op 13 en 14 november in Parjjs gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7