Hoela-hoep, jo-jo en goudhamster I Alle Billies zoeken het deuntje van de rattenvanger I I STORMEN IN KINDERLAND DUREN NOOIT ERG LANG Montgomery heeft memoires als particulier geschreven De 37 mogen in Australië niet aan land Klassieke muziekje op de plaat Bachs Inven oefen voor Speelmuziek doeleinden I Blaag in Blackpool - verft tuinstoel - met gemak en CETALAC ADERVERKALKING E I 1 1 .Foreign Office" niet verantwoordelijk Duitsers staan achter tegen Denen Per schip verder naar Nieuw-Guinea ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 PAGINA 9 Doe mee en win f 5.000.- Jn de grote HONIG prijsvraag zijn yi4 prijzen te winnen f 20.000.- in totaal TOP-prijs van f 5.000.- 13 hoofdprijzen van f 1.000.- tie uw nieuwe radioblad en Uw dagblad van vrijdag a.s. Koning Gustaafbcker Burgemeesters eervol ontslagen Dr. G. J. de Jong G. te Roller officier O.-N. PLASTICVERF van Ceta-Bever Met het ouder worden van de mensen zijn de doodsoorzaken veranderd - „Aderverkalking" heeft iets te maken met vetstofwisseling Nasleep rel in cabaret Voorwaardelijke straf omgezet in onvoor waardelijke uttele maanden geleden landde er op Schiphol een sportieve Amerikaan in witte pull-over. Hij deelde aan ieder, die het horen wilde, mede dat hij wereldkampioen jo-jo was en naar de lage landen was gekomen om iedere burger voor het nobele spel te winnen. Dat lukt niet, zeiden kenners, want Hollanders zijn stugge lieden, die achterdochtig wor den als de business er dik op ligt. En bovendien is er al een jo-jo-manie geweest in 1924. Billy Panama liet zich niet ontmoe digen. Hij demonstreerde links en rechts, tot op de Dam in Amsterdam en bezwoor de verzamelde jeugddat maar een jo-jo-merk de weg opende naar virtuositeit: het merk Billy Pa nama. Wat niemand verwachtte gebeurde. Binnen enkele maanden zeurden alle kinderen om een jo-jo. Billy's Ameri kaanse concurrenten kregen er lucht van en stuurden haastig nog enige wereldkampioenen naar Europa om ook een graantje van de conjunctuur mee te pikken. Met de intocht van Sinterklaas in het verschiet leek de winst al uitgeteld. aan de goed geëffende asfaltwegen zijn opkomst te danken. Alleen het eeuwenoude bikkelen schijnt met geen mogelijkheid meer in de gratie te kunnen komen. Misschien is daar het ontbreken van hardstenen stoe pen debet aan. (llM hartkloppingen van. De jeugd kan t~\ Maar kinderland heeft zijn eigen hetniet meer bijsloffen. Nauwelijks 1 nmiddels blijven de Billies pro beren om kinderland naar hun pijpen te laten dansen. Maar van de honderden pogingen lukt er nau welijks een. Waarom geven de hon denliefhebbers thans de voorkeur aan poedels en pinchertjes, terwijl vroe ger de bouviers en terriers de straat beheersten? Waaraan heeft het goudhamstertje zijn onvoorstelbare populariteit te danken? Verdwenen zijn de witte muizen en de mccrmotten. In bijna elk gezin ziet men thans de bruine diertjes, die zo grappig hun stukje kaas tussen de voorpootjes nemen en in een warme kamer zelfs van hun winterslaap afzien. De handel heeft er part noch deel aan, want er is geen droog brood aan te verdienen. De hamstertjes hebben namelijk een vir tuoze voortplantingscapaciteit. Voor zeven nesten per jaar van gemiddeld tien tot vijftien jongen per keer, Advertentie hoela-hoepel, zo heeft ons een - - - mm expert verzekerd, is niet de wetten. Het eerste golfje van een hadden ze vader en moeder gewonnen IV eerste rage na de oorlog. Uit H jo-jo-storm werd, plotseling overspoeld voor een goudhamstertje en een jo-jo <}panje kwam enkele jaren terug het draaien ze hun hand niet om. Als door een vloedgolf. Uit het westen of de buurt decreteerde alweer wat traditionele Bakische „pelote" over- kettingbrieven verspreiden zich de i kwam de hoela-hoepel aangerold, nieuws. Het programma raakt over- waaien_ Als yokariheeft het enige hamstertjes over de buurt: men is plotseling kromde zich heel Neder- belast Tante Hanme van de televisie ujd dg markt beheerst Nu is het aU blij> dat men ze kwijt is landse jeugd m potsierlijke bmkdan- moet tenslotte ook nog worden toe- wee gedaan. Duitsland schijnt nu aan En de hoela-hoepel is voor de han- „w, no.Tl n OT1 f h nor\„l n.n-, +...nn M STr.— 73,77,1 t i, n e> Tl Ot aov, loOT- - 'U 1 de beurt te zijn. De handelaars hebben del evenmin een „groot artikel". Dit haastig hun winkeldochters verpakt soort zaken laat men over aan de en naar het oosten verstuurd. Enge- marge-bedrijfjes, die er als de kip- land bracht Badminton in de mode. pen bij zijn om voor scherp concur- De omzet loopt na een stormachtig rerende prijzen de room van de melk jaar snel terug. Het oude bellenbla- te scheppen. zen met het stenen pijpje en het potje Een groothandelaar in plastic bui zeepsop beleefde een onverwachte zen vertelde ons, dat een wildvreemde come-back met het koperen blaas- klant bij hem een order wilde plaat ringetje en het potje wondervocht. sen voor tien kilometer buis tegelijk. sen om een plastic hoepel van twee gewuifd. Voor Billy was het een leer- meter om de middel draaiende te zame ervaring. Kinderen volgen hun houden. Virtuozen slingerden de hoep eigen weg. Langs die weg staan hon- om hals, armen en benen. Gymnas- derden experts: psychologen, kunste- tiekleraren namen het hoela-hoepelen, naars en vele Billies. Allen zoeken ze vanwege de uitstekende invloed op de naar de geheime wetten, die het kin ontwikkeling van de buikspieren, derleven beheersen. De een uit- weet- prompt op in hun lesprogramma en de gierigheid, de ander om er wat aan verma jeringsexperts bleven niet ach- te verdienen. De Billies zijn even tal ter v lofprijzingen. Vader, met zijn rijk als ingenieus. Soms denken ze, begir \end embonpoint, moest er thuis als de Rattenvanger van Hameln, het aan iloven. Hij had er 's avonds nog goede deuntje te hebben gevonden. Maar gelukkig zijn ze er meestal naast. Kinderen zijn in hun spel fanatiek conservatief. Soms rennen ze even achter een rage aan, maar spoedig keren ze weer terug tot het oude re pertoire van Breughel's „Kinderspe len". De veranderingen blijven be perkt tot kleine varianten. Vliegers gaan altijd in hetzelfde jaargetijde omhoog. Alleen kan vader zijn des kundigheid bij de constructie niet meer demonstreren, want plotseling moeten alle vliegers de vorm hebben van een vogel. Was dat het werk van een pientere Billy of gewoon van een vindingrijk jochie uit de buurt? - Met knikkeren zit het ook al mis. Vader, althans wanneer hij in Am- sterdam is opgegroeid, heeft in zijn Toen de potjes leeg waren gxng de Men verwees de amateur-hoepelfabri- jonge jaren gewerkt met „kalkedot- jeugd maar weer over op de zeepsop kant naar het lege magazijn. Na lang ten" en „looien daaien". Hij weet zijn van moeder. soubatten kreeg hij tenslotte een weetje als er sprake is van schoffe- Sommige spelen schijnen geheel toezegging voor honderd meter. Als Zen, uppies, gorren, Engelse rol of verdwenen. Het is maar schijn. Vroeg die rage nog lang\anhoudt lopen de kei'zeren. Maar de jeugd werkt met of laat komt de diabolo wel weer installateurs voor de nieuwbouw vast, bonte glazen stuiters, die Mexies wor- terug. En in de nieuwe wijken, waar hoorden wij van een aannemer. Men den genoemd en het jargon heeft zich de jeugd vrijer kan spelen dan in de verwacht overigens dat de hoela- ook al vernieuwd. Alleen de Jordaan oude stad, krijgen het pinkelen, „bok- hoepel er na Sinterklaas uit ligt. I houdt zich bij het oude. Daar wordt bok-berrie" en het ouderwetse hoe- Stormen duren nooit lang. Maar ff nog gespeeld als in de groene jaren pelen misschien weer een kans. Het nieuwe Billies zijn alweer aan het van Theo Thijssen. Vroeg of laat ko- verdwijnen van deze spelen houdt werk. Die kinderen kunnen ook niet men de oude favorieten ook wel weer verband met de gevaren van het eeuwig naar de televisie blijven kij- eens in de nieuwe buurten opdraven, verkeer, al heeft de rolschaats juist ken. iniiimiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïï Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft eike verantwoordelijkheid voor de anti- Italiaanse passages in de memoires van veldmaarschalk Montgomery afge wezen, aldus meldt United Press Inter national. De Woordvoerder deelde mee dat de Italiaanse ambassadeur in Lon den gistermorgen de permanente on dersecretaris van het ministerie, Sir Federick Hoyer-Millar, heeft bezocht en tegen bedoelde passages protest heeft aangetekend. Hoyer-Millar ver klaarde tegenover de ambassadeur dat de Britse regering niet verantwoordelijk is voor de standpunten die in het boek van de veldmaarschalk voorkomen en dat het boek door Montgomery was ge schreven in zijn hoedanigheid van par ticulier. Hoyer-Millar betuigde namens zijn regering spijt over het feit dat de publieke opinie in Italië door deze kwestie is gekwetst, aldus de woord voerder. Veldmaarschalk Montgomery vertelt in zijn memoires, hoe Eisenhower op 23 augustus 1943 zijn bevelhebbers m Algiers bijeen liet komen, en hoe de op perbevelhebber verklaarde, dat er met de Italiaanse regering werd onderhan deld over een wapenstilstand. De Italia nen hadden gezegd, dat ze genoeg had den van de oorlog. Het scheen, aldus Montgopiery in zijn memoires, dat ze op een gegeven moment, als wij ons op het vasteland van Italië bevonden, be reid waren met ons tegen de Duitsers te vechten. En de maarschalk vervolgt: Ik merkte op dat dit er uitzag als het grootste verraad dat in de geschiedenis ooit was gepleegd. Verder zei ik, dat de Italianen nooit werkelijk zouden vech ten tegen de Duitsers: als ze het pro beerden, zouden ze een enorm pak slaag krijgen". Vervolgens had Montgomery op 5 september een gesprek met Alexander, en in dit gesprek drong^h^er^.^jn pl°annean zo gemaakt zouden worden, dat zh ook doorfang zouden kunnen vtaden, als de Italianen in Spreke bleven, wat volgens mij stellig zou g Tenslotte doet Montgomery in zyn boek mededeling van een conflict, flat hij half september had met de bevei Na de eerste dag van de tenniswed strijd om de Koning Gustaafbeker tus sen Duitsland en Denemarken (tweede ronde) heeft Denemarken met 2-0 de leiding. Jörgen Ulrich (Den.) versloeg Wilhelm Bunger (Did.) met 6-4, 6-3, 9-7 en Kurt Nielsen (Den.) versloeg Rupert Huber (Did.) met 7-5, 7-5, 6-2. Jacques Goddet, de directeur van de Tour de France, heeft in Parijs bekend gemaakt, dat de Belgische stad Namen èén der etappe-plaatsen van de Tour- 1959 zal zijn. hebber van het Zevende Italiaanse le ger generaal Rizzo. „Hij was de hoog ste'Italiaanse officier in mijn bevelsge- bied en het Italiaanse leger had zich onvoorwaardelijk overgegeven aan de geallieerden. Daarna werd me verteld, dat de Italianen nu co-belligerenten wa ren* ik informeerde hoe strijdkrachten die 'zich onvoorwaardelijk hadden over gegeven nu plotseling „co-belligeren- ten" konden zijn, maar ik ,kp,eeA.^^" op geen duidelijk antwoord. Montgo mery deelt mee, hoe hij de generaal kort maar krachtig aan het verstand bracht, dat de Italiaanse strijdkrachten verslagen waren en dat zij zich eenvou dig aan de geallieerde instructies had den te houden. Ook Griekenland heeft geprotesteerd tegen de opmerkingen van Montgomery over de gevechtskracht van de Italiaan se troepen in de tweede wereldoorlog. In een gisteren gepubliceerde verkla ring zegt de Griekse regering, dat het de strijdgeest van de Italianen, zowel in de verdediging als in de aanval heeft gewaardeerd. Nadat de Australische autoriteiten hadden geweigerd toe te staan dat de 37 verstekelingen die gisteren met de Johan van Oldenbarneveit in de ha ven van Sydney aankwamen aan land zouden gaan om vandaar met de KLM, die reeds 37 plaatsen had gereser veerd, naar Nieuw-Guinea door te vlie gen, ig hets chip met de 37 aan boord in de richting van Nieuw-Guinea opge- stoomd. Kapitein P. de Groot van de Johan van Oldenbarneveit deelde U.P.I. van morgen mee, dat hij bereid was met.zijn schip naar westelijk Nieuw Guinea te varen, ma. r dat hij daartoe nog geen officiële orders had ontvan gen. De reis naar Nieuw-Guinea bete kent een omweg van bijna duizend ki lometer. Bij K.B. zijn per 1 december op hun verzoek eervol ontslagen, met dankbetui ging voor de bewezen diensten, de he ren H. B. A. Kaufman, burgemeester van Borne, A. Warnaar, burgemeester van Waddinxveen, H. Sikkens, burge meester van Gasselte, en mr. E. J. J. M. Bloemen, burgemeester van Hel- voirt. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van den Bosch, heeft namens het Nederlands- Episcopaat, benoemd tot geestelijk ad viseur van de landelijke vereniging voor gezinshulp en patronage, dr. C. J. de Jong, professor aan het groot-semina rie te Hoeven. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer G. J. C. te Roller, vertegenwoordiger van de KLM in Nederlands Nieuw-Guinea en directeur van de Nederlands-Nieuw- Guinea luchtvaartmaatschappij Kroonduif te Biak. De n Philips' serie van Bachs complete clavecimbelwerken gespeeld door Isolde Ahlgrimm is thans versche nen de opname van Bachs 15 twee stemmige en 15 driestemmige Inven tionen (A 00?r 5 L), het grote leerwerk, dat Bach in zijn Cöthener jaren ge schreven heeft, leerwerk natuurlijk niet te verstaan in die zin, dat de bundel alleen maar studeerkamermuziek zou bevatten. Bij Bach is alle muziek speel muziek, maar heel veel van zijn mu ziek heeft een uitgesproken didactisch doel. Oefeningen schrijven, ten bate van de bemachtiging zowel van de compositiekunst als van de speelvaar- digheid, dat was feitelijk de houding, die Bach tegenover het ambacht aan nam. Zijn componeren was het maken van muziekoefeningen, hij had er he lemaal niet het idee bij, dat hij open baringen aan de wereld deed, al wist hij tevens heus wel, dat hij nu niet be paald een brekebeen was. Inzonderheid met deze bundel In ventionen heeft hij een didactisch doel gehad. In de considerans, waarvan hij zijn werkstuk vergezeld liet gaan, geeft hij de doeleinden, die hij beoogde zelf aan: het vinden (vormen, kiezen) van materiaal, dat zich voor de (meerstem mige) compositie eigent, dat materiaal goed te bewerken (het handwerk van de compositie dus) de methode te leren om zich een cantabele manier van spe len eigen te maken en bovendien voor de gebruiker om door deze stukken opgewekt te worden zelf te gaan com poneren. Hier ziet men dus de toegewijde vak man, vol verantwoordelijkheidsgevoel om de gaven, die hem zijn toevertrouwd en de enorme kennis, die hij bezit door te geven aan anderen, die het ambacht moesten leren beheersen. Bach be oefende de muziek inderdaad als een wetenschap. Hij denkt muziek, waaron der iets anders valt te verstaan dan in muziek denken. Als men kan zeggen, dat een componist muziek denkt, dan betekent dit, dat zijn denken de vol heid van zijn existeren is, waarbij geen sprake is van eenzijdig verstandelijk werk, omdat heel het levensgevoel van de man tezelfdertijd mede actief is. Dit existentiële denken is de grote verwor venheid van de westerse cultuur. Het is inderdaad denken, waarbij het in tellect als leidende component troont over alle in harmonie werkzame le vensfuncties. In Bach vindt dit proces een van zijn toppunten en relatieve voltooiingen. Advertentie (Van onze medische medewerker) et kind dat in het midden van de twintigste eeuw wordt geboren heeft een veel grotere kans om oud te worden dan zijn voorouders die ander halve eeuw eerder wer den geboren. De gemid delde levensverwachting is nu rond 70 jaar, de zuigeling van anderhal ve eeuw geleden mocht amper op de helft rekenen. Dit is een enorme verbetering. Van laten wij zeggen het begin van onze jaartelling tot 1800 is er slechts weinig vooruit gang. Een van de oorzaken hiervoor was de hoge sterfte in de kinderleef tijd welke in het bijzonder de laatste tientallen jaren drastisch is vermin derd dankzij vooral de preventieve zorg van huisarts, consultatiebureau, schoolartsendienst en niet in de laat ste plaats van de verstandige moeders die de adviezen opvolgen. De mens wordt dus ouder. Merk waardig is echter dat de gemiddelde leeftijd snel is geklommen tot 70 jaar maar dat de maximumleeftijd vrijwel constant is gebleven op honderd jaar. Ouder worden dan honderd jaar is een bijzonderheid. Het ziet er niet naar uit dat daarin binnenkort verandering zal komen. Doordat wjj ouder worden is er een verschuiving in de doodsoorzaken op getreden, Kanker bijvoorbeeld is voor namelijk een ziekte van de oudere mens. Vroeger stierven meer mensen op jeugdige leeftijd, o.a. aan besmet telijke ziekten (pest, cholera, typhus, pokken die miljoenen slachtoffers maakten). Deze jong gestorvenen zijn niet ,,aan de kanker toegekomen", omdat zij vóór die tijd al overleden waren. Hetzelfde geldt voor een andere aan doening die op het ogenblik in het brandpunt van de belangstelling staat: de zogenaamde aderver- kal king, vroeger ongetwijfeld veel minder voorkomend dan tegenwoor dig, alweer omdatde meeste men sen vóór die tijd al gestorven waren en er dus niet aan „toekwamen". Zo zien wij hiermee heel duidelijk gedemonstreerd hoe in vrij korte tijd over de eeuwen gerekend grote veranderingen zijn opgetreden in het patroon dat de menselijke ziekteleer ons biedt. Het woord „aderverkal king" is eigenlijk niet juist. Als u maar weet dat het gaat om degene- ratieve veranderingen in de bloedva ten waardoor op de lange duur de bloedvoorziening van de organen van het lichaam (hart, nieren, hersenen enz.) te kort gaat schieten. Heel ge leidelijk gaat zich in de wand van de slagaders vet afzetten. Dit proces is op middelbare leeftijd bij veel mensen al in volle gang. Op de lange duur, soms pas na tientallen jaren ontstaat er ter plaatse van die vetafzetting ook kalk, maardat is slechts een gevolg toestand en voor het wezen van de zaak van minder belang; de vervetting is essentieel. derlingen. Dat bij sommige mensen met verantwoordelijke posities in de maatschappij het proces van „ader verkalking" vroegtijdig kan optreden met als gevolg een „voortijdig" over lijden aan een hartziekte („manager ziekte") kan zeker niet alleen ver klaard worden door verkeerde voe dingsgewoonten. Nerveuze, respectie velijk hormonale, invloeden zijn hier bij zeker ook van groot belang. Bij Japanners die geëmigreerd zijn naar de Verenigde Staten komt aderver kalking meer voor dan bij hun land genoten die in het vaderland blijven; een gevolg van een ander dieet en of andere leefwijze? r rijzen vele vragen die beant woord moeten worden voordat maatregelen genomen en richt lijnen gegeven kunnen worden. Moeten wij minder vet gaan eten? Hoe komt het dat niet bij alle dikke mensen nzake de vëtstofwisseling zijn al verschillende belangwekkende ont dekkingen gedaan. Het is helaas niet goed mogelijk om de lezers die niet beschikken over een meer dan elementaire kennis van de scheikunde duidelijk te maken waar het hier om gaat. Bovendien zijn de resultaten van „aderverkalking" in ernstige mate voorkomt en dat magere mensen niet altijd gespaard bleven? Waarom ko men de hartaandoeningen als gevolg van aderverkalking meer bij mannen dan bij vrouwen voor? Hoe is te ver klaren dat sommige beroepen ervoor schijnen te predisponeren? Enz. Enz. Het zal u niet verbazen dat talloze onderzoekers: biologen, scheikundigen en medici over de gehele wereld zich op deze problemen hebben geworpen. Een van de resultaten van deze on derzoekingen is, dat een bepaalde vet- soort in de bloedvatwand wordt opge slagen, namelijk cholesterol. Vet en vet is twee; er zijn verschillende soorten vet. De spijsvetten die wjj gebruiken zijn meestal mengsels van verschillen de vetten. Een deel van de onderzoe kers houdt zich thans bezig met de vraag in hoeverre het probleem terug te brengen is tot een stoornis in de vetstofwisseling. Interessant in dit verband is het feit dat blijkens statis tieken van de Wereld Gezondheids Or ganisatie de sterfte aan hartziekten, die als een gevolg zijn op te vatten van „aderverkalking", in de Noord- europese landen, waar meer vet wordt gegeten minstens tweemaal zo hoog is als in Zuid-Europa. Maar misschien speelt ook het verschil in leefwijze hierbij een rol. Italiaan en Spanjaard nemen het leven niet zo zwaar en le ven minder gespannen dan wij noor- verschillende onderzoekers nog niet met elkaar in overeenstemming. Om kort te gaan, er lijkt verband te bestaan tussen het cholesterol gehal te van het bloed en de „aderverkal king". Cholesterol weglaten uit de voe- dings vetten is echter niet voldoende, want het lichaam kan cholesterol ook zelf maken uit andere vetten. Vervol gens is gebleken dat weer andere vet ten (opgebouwd uit onverzadigde vet zuren) de merkwaardige eigenschap hebben het cholesterolgehalte van het bloed te verlagen. Hoe is nog niet dui delijk. Het is echter nog geenszins een uitgemaakte zaak of hiermee het pro ces van de aderverkalking voorko men, althans geremd kan worden. In elk geval, en dat is reeds langer be kend, heeft de totale vetopname grote betekenis onder meer voor het ont staan van aderverkalking respectieve lijk hartziekten. In onze kronieken hebben wij reeds verschillende malen uw aandacht erop gevestigd, dat veel en vet eten de gezondheid in velerlei opzicht benadeelt. Het geeft toch te denken, dat het aantal sterfgevallen verbandhoudend met „aderverkal king" in de magere oorlogsjaren aan zienlijk lager was dan ervoor en erna. Concluderen wij daarom dat wij, zo lang geen definitiever resultaten be kend zijn, moeten volstaan met bo vengenoemd advies. Men kan er in dit gehele oeuvre geen frappanter voorbeeld van vinden dan juist in deze korte en onpretentieuze oefenstukjes, waarvan eigenlijk alleen de tweestemmige reeks „Inventionen" is genoemd, terwijl de driestemmige, omdat ze samengestelder in stemvoe ring en dus van samenklank zijn, de naam „Sinfonien" hebben gekregen. Dertig stukken, doorgaans driedelig, in de verte verwant aan de vorm van de Italiaanse aria, een enkele keer fuga- tisch van factuur, soms canonisch, meestal in de vrije imitatie en alle kunsten vertonend van het dubbele en drievoudige contrapunt, een eindeloze rijkdom van invallen en gedachten en de meest verscheiden stemmingen. Een meesterwerk. Over de wijze van uitvoering laat zich, zoals altijd bij oude muziek, spre ken. Isolde Ahlgrimm speelt ze in de volgorde van het boek achter elkaar. Dat is een manier. Een andere is ze te spelen naar kwint- en tertsverwant schappen, waardoor er tonale raak punten ontstaan, die de inne-LJke verwantschap der stukken aantonen. Men kan ze ook spelen in dier voege, dat men de eerste tweestemmige met de eerste driestemmige verbindt en zo voort gaat, waardoor eveneens bepaalde verwantschappen en contras ten aan het licht komen. Bach heeft zelf drie manieren aangegeven. Hij zag ook meer mogelijkheden. De keuze van instrument het zware pedaalclave- cimbel, waarop Isolde Ahlgrimm ge meenlijk speelt is misschien niet de meest geëigende voor deze muziek, die naar haar factuur veel meer voor het clavichord lijkt aangewezen, hetgeen wordt bevestigd doordat Bach zelf in zijn considerans spreekt van „cantabile Art im Spielen". Dat is typisch moge lijk op een clavichord, maar feitelijk niet op het met pennen getokkelde cembalo. Het ideale beeld krijgt men niet, maar het is altijd veel beter de stuk ken te horen klinken dan er alleen maar met zinledige eerbied over te spreken. Het mooist komen in de voordracht van mevrouw Ahlgrimm die stukken tot hun recht, die een fors vloeiend ver loop hebben. Voor de enorme concen tratie, die het spelen vergt en die zij inderdaad opbrengt, kan men slechts bewondering koesteren. Bach door Glenn Gould Een andere Bach-opname, waarbij uit een geheel verschillend vaatje wordt getapt is Philips A 01360 L, waar voor de nog zeer jonge Canadese pianist Glenn Gould de Vijfde en de Zesde Par tita heeft gespeeld, benevens het klavier concert No. 1 in d (met de strijkers van het New York Philharmonic onder Leonard Bernstein). Glenn Gould, die Bach gewoon op de vleugel speelt, heeft al eerder een opname gemaakt van de Goldberg-variaties. Zijn manier van spelen is die, welke doorgaans door Amerikaanse klavieristen op Bach wordt toegepast. Zij is stijlloos, en zij doet zozeer gee enkele poging om de stjjl te benaderen, dat men wel van principiële stijlloosheid moet spreken. Het is een volkomen aan het indivi duele inzicht overgelaten adaptatie van Bach aan het hedendaagse klavierbe grip, dat ten dele gevormd is door het werkelijk moderne begrip van het kla vier als slaginstrument, maar ook zwaar bepaald wordt door de roman tische opvatting van het klavier. Er valt geen peil op te trekken, wanneer de ene en wanneer de andere opvat ting aan bod komt. Het schijnt volledig af te hangen van de individuele opvat tingen van de speler. In het algemeen wordt een stuk met orkestbegeleiding tamelijk strak gespeeld, zij het zeer na drukkelijk en massief. In solostukken hoort men allerlei manieren willekeu rig door elkaar, heel vaak als minia tuurstukjes in de trant van Schumann, ook wel eens voor korte momenten treffend juist (naar stilistische norma- tiek dan). Wie Bach gaarne op deze manier wil horen, hij kan bij Gould terecht, want hij is een fameus in strumentalist en een uiterst muzikale man. Clifford Curzon Wie de romantiek dan maar liever echt en in zijn ware domein wil, kan ik van harte aanbevelen de 45-toeren Decca CEP 524, waarvoor Clifford Cur zon met het London Philharmonic on der Sir Adrian Boult Franck's „Varia tions symphoniques" gespeeld heeft in een luisterrijk mooi poëtische vertol king, ver voorbij de noten als zodanig, geheel verzonken in het visioen van „seelische" dramatiek, dat Frankrijk beoogd moet hebben. Het is een van de prachtigste vertolkingen, die ik ooit van Curzon gehoord heb. Hij verschijnt ook me leden va- bet Wiener Oktett in Schuberts Forellen- kwintet op de grote Decca LXT 5433, waarin hij de muzikale evenknie is van de weergaloze muzikanten, die deze Weners zijn, ofschoon hij misschien juist iets te veel solist is om de vol maakte ensemble-speler te zijn die Panhoffer is, van wie men een oudere opname van hetzelfde stuk eveneens met het Wiener Oktett kent. Maar het is een lust Schubert zo te horen inter preteren- En dan nog een stuk hoogromantiek: Griegs pianoconcert door Hans Richter Haaser met de Wiener Symphoniker onder Rudolf Moralt op Philips G 05323 R, zëer verfijnd, hypersensitief en uit gesponnen gedaan, wat opmerkelijk mag heten bij deze uiterst beheerste pianist. L.H. Voor de tweede keer is een voor waardelijk aan de 36-jarige Amsterdam mer Ui. van der V. die betrokken is geweest bij de bekende rel in een cabaret aan het Thorbeckeplein op gelegde straf omgezet in een onvoor waardelijke. De politierechter te Am sterdam, heeft op vordering van de officier van justitie, de twee weken voorwaardelijk die hij Van der V. e- nige tjjd geleden had opgelegd, omge zet in een onvoorwaardelijke straf. Dit is geschied omdat Van der V. zich door wangedrag niet heeft gehouden aan de voorwaarden, die aan de voor waardelijke opgelegde straf waren ver bonden. In september j.l. heeft het gerechts hof de omzetting van een voorwaar delijke straf van 3 maanden in een onvoorwaardelijke bevolen. Het ge rechtelijk vooronderzoek dat de offi cier van justitie tegen Van der V. heeft gelast in verband met de rel in het cabaret is nog niet afgesloten. (NADRUK VERBODMN)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9