Wolves klopt Flamingo's in uitstekend duel lion d'Or Grote belang zwemfeest Grote nederlagen van HVGB in waterpolocompetitie stelling voor van DWT Nederlaag van Duinwijck in badmintonhoofdklasse lion d'Or - PHILIPS Minister vondeling öp bezoek in IJmuiden Het spookpaard gpk- Photoflux Wederom winst voor HOC-dames Verdiende zege van DWR Nijmegen met 5-3 de sterkste Viskist „met kop er op99 ouderwets en onpraktisch lees* td/iéct. 2 'ASPRO" U&ritveeb fit.' MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 PAGINA 2 BASKETBALCOMPETITIE Damnieuws van V.K.D. Programma UW VEILIGHEID GARAGE DEN HOUT hotel Reservepolitie in Zandvoort viert 10-jarig bestaan Provinciale subsidie voor Culturele Raad van Noord-Holland Succesvol toernooi voor junior-tafeltennissers Godsdienstonderwijs op openbare scholen in Haarlemmerliede NÉT mm Ook u maakt zulke leuke foto's De feilloze flitslampjes ASPROtegen griep, verkoudheid, keelpijn door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS Spreiding De wedstrijd Flamingo'sThe Wolves heeft bewezen dat het spelpeil van de Haarlemse basketbalploegen in enkele jaren zodanig is gestegen, dat zij zich nu met de sterkste Amsterdamse kun nen meten. Het was basketbal op zijn best, twee snel spelende, sportieve teams, geleid door twee scheidsrechters die de kunst verstonden zich bü de wedstrijd aan te passen en zelf op de achtergrond te blijven. Flamingo's startte in een hoog tempo en nam van stonde af aan de leiding. Snelle break-outs deden de score snel oplopen. Prachtig golfde het spel heen en weer. Na vijf minuten leidde Fla mingo's reeds met 178. Het tempo zakte iets, waardoor ook de Wolves- schutters zich konden roeren. De strijd bleef volkomen open en de ploegen gingen rusten met 3332. Na de her vatting had Flamingo's wederom het beste van het spel en wist de voor sprong weer te vergroten. Echter niet voor lange tijd. want het onverstoor baar spelende The Wolves bracht de stand vrijwel in evenwicht (4241). In de volgende vier minuten werd de wedstrijd in feite beslist, de Flamingo- ploeg raakte even het hoofd kwijt, ver zuimde de zoneverdediging gesloten te houden en het was aan de mannen van coach Van den Broek wel toevertrouwd om hiervan gebruik te maken. Na 32 minuten had The Wolves voor het eerst een voorsprong genomen (5158) en zou deze niet meer afstaan: 5764. De topscorers waren bij Flamingo's: Meen- horst 108; Lagerwij 144. Bij The Wolves: De Haan 104; v. d. Molen 10—5: Braun 46. Antilopen leed tegen Herly eveneens een nederlaag. De Antilopen-ploeg, die Dingshoff nog steeds moet missen, kon zich ook nu niet bevrijden van de star heid die dit jaar op het spel van de blauwen rust. Herly dat aanzienlijk zwakker is dan verleden jaar, nam di rect de leiding en door een hoger tem po slaagden de lyceïsten erin steeds een voorsprong te behouden. Na tien minu ten 6-—14. Ruststand 2130. Het spel- beeld veranderde ook na de hervatting niet. Herly bleef sterker en de Anti lopen slaagden er niet in de strijd een gunstige wending te geven. Slechts aanvderder Noë kon in de laatste mi nuten door enkele solo-acties zijn man nen een voorbeeld geven. Het was ech ter te laat en Herly won verdient met 49—65. Bij de dames demonstreerde HOC dat het ook voor de districtsklasse veel te sterk is. HOC speelde de „vrouw tegen vrouw"-verdediging. met als gevolg dat de ESSO-dames dikwijls reeds op eieen helft de bal weer kwijt waren. Dank zij Huigen, Van der Laan en Snel eindigde deze eenzijdige strijd met 8025. Bij de herendistrictsklassers ontmoet te SC. Haarlem felle tegenstand van het Vlaardingse ROVS. dat over een prima ploeg blijkt te beschikken. Nu wist de Sportclub via een 2323 rust stand zich nog net veilig te stellen, 4240, vooral dank zij Jansma 0012). In de tweede klasse heren is het dui delijk dat de strijd om de titel slechts tussen drie ploegen zal gaan: de reser- Het eerste 10-tal van VKD heeft vori ge week slag geleverd tegen zijn oude rivaal ..Hillegom". De voorlopige eind stand is 9-9. De afgebroken partij wordt vermoedelijk remise, zodat 10-10 wel het resultaat zal i'm. De uitslagen lui den. Th. Seysener-P. Mul 1-1: J. v. d. Loo-P. Hollenberg 1-1; J. v. Horick-F. Visser 0-2: W. Persoon-H. Rump afge broken: J. v. d. Kroft-Th. Hok 2-0: J. Wevers-Th. v. Wort 1-1; W. Roest-A. Masteling 0-2: Th. Bot-G. Faay 2-0; A. v. Steijn-H. Sassen 0-2; L. v. d. Reep- R. Kok 2-0. t Na een lange serie nederlagen bracht het tweede tiental het eindelijk tot een overwinning: het won met 11-9 van Santpoort 2. De uitslagen luiden: H. de Groot-D. Rump 1-1; P. Wouda-J. Lucas 0-2; J. Oosterling-P. Beelen 2-0; H. Nijman-J. v. Rooden 0-2; A. v. Kan-G. Hesselman 0-2; Th. Kramer-A. v. d. Vorst 0-2: K. Boonstra-V. Andringa 2-0; P. Klut-A. Strikkers 0-2; G. Zuiderduin-Th. Dutjn (n.o.) 2-0: F. Boonstra-A. Meyer 2-0. Voor de onderlinge competitie van V.K.D. werden nog gespeeld: D. Rump- J. v. Rooden 1-1; V. Andringa-G. Hes selman 2-0. ves van Antilopen. Flamingo's en ^The Typhoons. Deze week boekten zowel de reserves van Antilopen als van Fla mingo's weer grote overwinningen. De volledige uitslagen luiden: Dames: HOC 3Antilopen 3 1712, ZBVS—The White Stars 2 18—40. HOC ESSO 8025. RapiditasAurora 12—13, HOC 2—SC Haarlem 2 20—42. Heren: HOC 4—Aurora 2 27—12, HCK ZBVS 2 19—43. Flamingo's 2—IHJ 2 5524, AntilopenHerly 4965, Sibaba —The White Stars 3 48—30, The White Stars 2Antilopen 2 2651, Flamingo's The Wolves 5764, SC Haarlem ROVS 4240. The ArrowsPunch 38—60, Thor—Blue Stars 43—67. US— The Sabres 4549, ArgusFortuna 38—26. Advertentie eist: volle aandacht voor het bestnren van Uw wagen. De RENAULT TRANSFLUIDE vraagt alleen maar sturen en gasgeven en is daardoor voor U de meest veilige wagen. Probeert U deze wagen eens. Het kost U niets en verplicht U tot niets. TELEFOON 12158 »n 15055. Hedenavond wordt een beperkt pro gramma verspeeld, waarbij de dames wedstrijd The White StarsAntilopen de hoofdschotel vormt. Deze oude riva len zijn vrijwel aan elkaar gewaagd en een voorspelling is dan ook onmogelijk te geven. Donderdagavond krijgt The Typhoons gelegenheid de al dan niet verdiende nare indruk van haar laatste wedstrijd uit te wissen in de ontmoe ting tegen stadgenoot Antilopen, waar bij zij tevens beslag kunnen leggen op de punten. Vrijdagavond kan ZBVS doorgaan met winnen, want het zwakke Helderse HAV zal de Santpoortenaren geen strobreed in de weg kunnen leg gen. Aurora gaat tegen het Rotterdamse Snelwiek proberen zich verder veilig te stellen; of dit lukt is echter een tweede. Advertentie Advertentie CAFÉ RESTAURANT Iedere morgen een heerlijk kopje koffie Wat is het geheim van dit stempel? De Zandvoortse reservepolitie hield ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan een receptie in de raadzaal. De felicitaties werden in ontvangst geno men door de burgemeester van Zand voort. Mr. H. M. van Fenema, hoofd inspecteur H. P. Hujjsman, inspecteur P. Douma en de heren Kalshoven en Joukes van de contact-commissie der reservepolitie. De reservisten stonden keurig achter deze autoriteiten opge steld. De receptie werd druk bezocht. Wij zagen de wethouders Tates en Kerkman en bijna alle leden van de ge meenteraad; voorts de hoofden van ge meentelijke diensten, kolonel Meijer, ge westelijk commandant van de Rijkspo litie, hoofdinspecteur Berentzen van Heemstede en vertegenwoordigers van reserve-korpsen in de omgeving van Zandvoort. De heer H. P. Huijsman voerde het woord namens het gemeentelijk poli tiekorps en vertelde dat de beroepspo- litie aanvankelijk de vrijwilligers wat argwanend bezag. Maar allengs kreeg de waardering de overhand voor deze gezagsgetrouwe burgers, die zich be schikbaar stelden om in geval van nood het wettig gezag metterdaad te steu nen. Spreker bood als blijk van de goe de samenwerking tussen beroeps- en re servekorps een vlag aan welke door burgemeester van Fenema na een uit voerig dankwoord aan de reservepoli tie werd overgedragen. 's Avonds vond in „Zomerlust" het feestelijk besluit plaats van de ubileum- viering. Het caharetagezelschap van Tiny en -Tom van Maaren voerde een non-stop programma op, kostelijk van humor, melodie en ritme. Wethouder Tates noemde zich terecht de tolk der aanwezigen, toen hij de reservepolitie dank bracht voor deze zeer geslaagde feestavond. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen voor de Culturele Raad van Noord-Holland een subsidie van 19.000 in zijn exploitatie-tekort te verlenen. Vorig jaar werd 16.500 gegeven. De Raad overweegt naast de bestaande secties Toneel en Plaatselijke Gemeen schappen in het leven te roepen een sectie Regionale Geschiedbeoefening en een studiecommissie op het gebied van muziekbeoefening en -opleiding.. In de begroting van de Raad voor 1959 worden de uitgaven geraamd op 55.217.08 en de netto-uitgaven op 45.750. Het ongedekte tekort bedraagt 8.000.-. In het Sportfondsenbad organiseerde de r.-k. zwemvereniging „De Water- trappers" haar jaarlijkse zwemfeest voor de eigen leden vanaf 12 jaar. Ook dit maal was er bijzonder veel belangstel ling voor het diploma zwemmen, de onderlinge zwemwedstrijden, een fami lie-estafette en tot slot een polowedstrijd tussen de meisjes van DWT kampioen van Kring Haarlem en die van Zwemclub Haarlem. Er werd begonnen met diploma zwem men voor de KNZB diploma's A en B. Een record aantal van 99 leden mocht later op de middag hun diploma in ont vangst nemen, er slaagden 35 meisjes en 13 jongens voor het voorbereidend A diploma en 30 meisjes en 21 jongens voor het diploma B van geoefend zwem mer. Aan de onderlinge zwemwedstrijden namen enkele honderden leden deel. In de A-groep won bij de heren Jan Eich- hom de wisselbeker door nette presta ties op de rug- en schoolslag. Gé Luttik- huizen won echter zowel de vrije slag als de schoolslag in knappe tijden. Bij de dames was het de jeugdige Gode- lieve Bemink die de wisselbeker voor de eerste maal in ontvangst mocht ne men door keurige prestaties op de rug- en vrije slag. Do Turkenburg werd dank zij een fraaie zege op de 100 m school slag in 1.30.7 goede tweede. De jongens en heren waren in een vijftal groepen ingedeeld, bij de dames en meisjes waren het er zelfs zeven, zo dat alle leden tegen ongeveer gelijk waardige tegenstanders konden uitko men. Er werden in meerdere groepen verheugende prestaties genoteerd, de straffe oefenurenleiding gaat nu reeds resultaten afwerpen! De familie-estafettes werden gewon nen door de 3 zusjes Gustenhoven bij de jongeren en de familie Houtkamp/v. Egmond bij de ouderen. De revanche van de beslissingswedstrijd van de af gelopen zomer tussen de meisjesploegen van DWT en Zwemclub Haarlem ein digde in een forse 4-1 zege van de DWT-meisjes. De uitslagen van de belangrijkste groepen waren: Dames groep A: 100 nv vrije slag: 1, De wekelijkse waterpolocompetitie- avond werd zaterdag geopend met de wedstrijd DWT 4 -DWR 3, vijfde klasse heren van de kringcompetitie. In de eerste helft kwam DWR met 3-2 voor te staan en DWT moest tenslotte met 3-5 haar meerdere erkennen in DWR. Voor dezelfde afdeling kwamen ook HPC 3 en NVA 2 in de arena. Het was voor de reserves van NVA een nutte loos zwoegen tegen het veel sterkere HPC dat met de rust een 2-0 voorsprong had en met de stand 6-1 de strijd ein digde. In de bekercompetitie dames HVGB 1 - HPC 1 heeft HVGB pech gehad. Paal en lat zaten de Haarlemse da mes steeds in de weg bij het afwerken van een aanval en toen Brouwer met het ingaan van de rust de bal inschoot, werd HVGB dat doelpunt door de scheidsrechter onthouden. HPC deed het beter. Smit en Hofman (2) zorgden er voor. dat HPC de eerste helft af sloot met een 3-0 voorsprong. De tweede helft was het evenbeeld van de eerste. Het werd 6-0. Voor de centrale wintercompetitie KNZB heren ging de strijd tussen HVGB 1 en GZC 1. HVGB is niet op dreef kunnen komen. Van der Toom, Clerk (2) en Beekman hadden reeds voor de stand 0-4 gezorgd toen er een GZC-er voor een overtreding het wa ter werd uitgezonden en HVGB met veel moeite de spelersmeerderheid benutte door Dekker. Met gelijke ploegen in de strijd werd de ruststand 1-5 door Boon stra. Kort na de hervatting kreeg Van der Toom een strafworp te nemen en maakte er 1-7 van. Door Hogeland Van der Tooren en Beekman werd de eind stand 2-9. De ontmoeting HPC 1-DWR 1 ging voor de eerste klasse heren van de competitie district Noördholland, een duel dat verdiend door DWR gewonnen werd. In deze strijd moest de scheids rechter nogal eens handelend optreden. Hij was onverbiddelijk waardoor er nogal wat strafworpen werden uitge deeld. Met een ver schot nam DWR door Piet de Bruyn de leiding. Een schot van Fred de Bruyn betekende 0-2. Toen kreeg Sint voor DWR een strafschop te nemen, die fraai werd ge stopt, maar kort daarna deed hij het beter. Door een strafworp van Prins, werd de ruststand 1-3. Na de hervat ting een strafworp genomen door Fred de Bruyn 1-4. Dezelfde speler gaf daar na een doelpunt aan HPC cadeau door de bal in eigen doel te werken. Het scheen de zwakken moed te hebben ge geven. HPC kwam naar voren en Ter meer schoot raak. Piet de Bruyn ont nam HPC de illusie van de gelijkmaker. Met een strafworp genomen door Prins werd het echter 4-5. Toen moest de scheidsrechter aan de andere kant een strafworp uitdelen die door Sint in geschoten werd. Kort daarna maakte hij er 4-7 van. Prins zorgde er voor dat het eindresultaat 5-7 werd. Ria Hessling 1.19.-, 2. Godelieve Ber- nink 1.20.6, 3. Marjolein Bernink 1.23.6, 100 m rugslag: 1. Godelieve Bernink 1.30.4, 2. Ria Hessling 1.31.5, 3. Marjo lein Bemink 1.32.8; 100 m schoolslag: 1. Do Turkenburg 1.30.7, 2. Godelieve Bernink 1.39.-, 3. Toos Buijs 1.41.4. Eind stand: 1. Godelieve Bernink 270 pt, 2. Do Turkenburg 272.7 pt, 3. Ria Hessling 274.4 pt. Dames groep B: 66 m vrije slag: 1. Han- neke Strik 53.1, 2. Toos Zwart 55.6, 3. Til Bierman 1.03.1; 66 m rugslag: 1. Henny Lasschuit 1.04.2, 2. Hanneke Strik 1.05.6, 3. Toos Zwart 1.05.8; 66 m schoolslag: 1. Toos Zwart 1.08.6, 2. Han neke Strik 1.09.7, 3. Til Bierman 1.12.4. Eindstand: 1. Hanneke Strik 188.4 pt, 2 Toos Zwart 190 pt, 3. Til Bierman 206.9 pt. Meisjes groep C: 66 m vrije slag: 1. Sietske Keizer 55.9, 2. Willy Koele- meyer 56.2, 3. Babs Gustenhoven 1.02.2; 66 m rugslag: 1. Willy Koelemeyer 1.06.6, 2. Babs Gustenhoven 1.08.-, 3. Sietske Keljzer 1.09.-; 66 m schoolslag: 1. Willy Koelemeyer 1.03.7, 2. Willeke Zwart 1.09.1, 3. Elly Nelissen 1.11.-. Eind stand: 1. Willy Koelemeyer 186.5 pt, 2 Sietske Keijzer 196.3 pt, 3. Babs Gusten hoven 201.9 pt. Heren groep A: 100 m vrije slag: 1. Gé Luttikhuizen 1.06.5, 2. Fred de Bruijn 1.07.3, 3. Rob v. Driel 1.09.1; 100 m rug slag: 1. Jan Eichhom 1.16.8, 2. Fred de Bruijn 1.17.-, 3. Theo de Dood 1.28,-; 100 m schoolslag: 1. Gé Luttikhuizen 1.23.4, 2. Jan Eichhorn 1.24.-, 3. Fons Rooze- krans 1.28.4. Eindstand: 1. Jan Eichhorn 231.8 pt, 2. Fred de Bruijn 233.- pt, 3. Gé Luttikhuizen 239.9 pt. Heren groep B: 66 m vrije slag: 1. Bob v. d. Vlist 47.2, 2. Joop van Stadè 48.3, Jan v. d. Putten 49.7; 66 m rugslag: 1. Bob v. d. Vlist 1.03.6, 2. Jan v. d. Putten 1.04.1. 3. Joop va:i Stade 1.05.3; 66 m schoolslag: 1. Joop van Stade 59.-, 2. Jan v. d. Putten 59.7, 3. Bob v. d. Vlist 1.05.1. Eindstand: 1. Joop van Stade 172.6 pt, 2. Jan v. d. Putten 173.5 pt, 3. Bob v. d. Vlist 175.9 pt. Jongens groep C: 66 m vrije slag: 1. Rob van Gaale 44.2, 2. Ton Duivenvoor de 48.7, 3. Theo Cramer 49.1; 66 m rug slag: 1. Rob van Gaale 55.4, 2. Theo Cramer 57.9, 3. Jac. Botman 59.9; 66 m schoolslag: 1. Theo Cramer 59,8, 2. Henk Geukers 60.3, 3. Rob v. Gaale 1.04.-. Eindstand: 1. Rob van Gaale 163.6 pt 2. Theo Cramer 166.8 pt, 3. Jac. Botman 179- pt. 54 Hoewel het lichaam van de bewusteloze een flinke last is, rent Eric zonder op of om te zien voort door hét struikgewas. Woedende kreten vertellen hem, waar de Saksers zich ongeveer bevinden. Hij waagt een snelle blik achterom en grijnst zorgeloos, want hij heeft nog een ruime voorsprong op de vijf Saksers zonder twijfel de mannen van de patrouille die brullend achter hem aankomen. Snel glijden zijn ogen over het ter rein, terwijl hij met lenige sprongen voortsnelt. Dan; als een duinrug hem aan het oog van zijn achtervolgers onttrekt, buigt hij scherp naar rechts af, waar in een lage duinpan hoogopstaand struikgewas een uitstekende schuilplaats biedt. Doch zonder de pas in te houden, gaat hij aan het struik gewas .voorbij, glipt langs een kale heuvel en duikt hijgend in een ondiep# terreinplooi, overgroeid met lage bosjes. „Omsingelen," hoort hij een der Saksers schreeuwen. „Hier moet hij zitten, mannen." De Noorman grijnst tevreden; zijn list lukt aardig. Als hij het nu kan uithouden tot de Reten geland zijnScherp luisterend gluurt hij onder de takken door. Het is stil in de richting van de Saksers en eensklaps verschijnt een der kerels op een duintje. Klaarblijkelijk zijn ze er niet geheel van overtuigd, of hij zich inderdaad wel in de duinpan verborgen heeft. En terwijl hij met ingehou den adem de Sakser gadeslaat, hoort hij een zacht gerucht achter zich. Dan sluit een ijzeren hand zich ineens hard om zijn hals. Voor de badmintonhoofdklasse heeft Duinwijck In Nijmegen tegen „Nijme- gèn" een onvèrwachte nederlaag gèlè- den. Na de enkelspelen leidde Nijme gen reeds met 31, want evenals vóri ge week moesten de heren de eer aan hun tegenstanders laten. De Bijl verloor door gebrek aan con ditie van Broedelet met tweemaal 1511 en Verploegh Chassee moest de kracht van Verstoep erkennen met 153 en 158. Ook Smids verloor van mej. Grootehaer haar single (11—2 en 11—3) zodat de overigens kleine kans op een Haarlemse overwinning alleeh door de grove zege van mevr. Robbe op mej. van Swellen (113 en 116) behouden bleef. De spanning keerde terug na het dames- en herendubbel dat door de gas ten werd gewonnen en de stand op 33 bracht. Het dubbel De Bijl-Verhoef ver sloeg Broedelet-Berendsen met 1512 en 153 en Smids en mevr. Robbe klop ten hun tegenstandsters, de dames Swel len en Grootehaer, in drie sets met 1512, 1015 en 1510. Op papier be stond toen nog een redelijke kans op een gelijkspel want het gemengd dubbel me vrouw Robbe-Verhoef mocht in staat worden geacht mej. van Swellen en Be- rendsen er onder te houden, maar het Duinwijck-dubbel bleef onder haar kun nen en verloor met 159 en 1815. Smids en Verploegh Chassee konden zelfs niet in de schaduw van hun te genstanders staan en verloren met twee maal 153. Eindresultaat een 53 ze ge voor de Nijmegenaren dié met hun jeugdige ploeg ten opzichte van vorig seizoen belangrijk sterker speelden. Advertentie HOTEL CAFÉ. RESTAURANT Iedere middag een uitstekende lunch TYBB organiseerdè zondag een matig bezet maar zeer succesvol toernooi voor junior-spelers. In de eerste poule kwam Bellaert van Johez met 17 punten als eer ste uit de bus. Hij werd op de voet ge volgd door T. van Bruggen van de orga niserende vereniging, die slechts een punt minder scoorde. In de tweede afdeling ging de lauwertak naar de TYBB-speler J. Bakker, die met 18 punten royaal als eerste eindigde voor zijn clubgenoot J. van Galen, die er slechts 14 kon behalen. In de derde poule ging het er spannend aan toe. N. de Jong van Rapidity en J. Hui- bens van Togido eindigden gelijk met 14 punten. De beslissende game werd door de Beverwijksè jongen met 2119 gewon nen, zodat hij de lauwertak en zijn te genstander dé medaille in ontvangst mocht nemen. Voor de èerstê klasse speelden zater dag in het Krelagehuis in Haarlem Duinwijck 2 tegen Sportief en het der de team van de Duinwijckers tegen Zeist. Bij Duinwijck 2-Sportief was de balans na de enkelspelen nog in even wicht (22), maar de kracht van de gasten lag in het goed afgestemd dub belspel. Geen dubbel werd er door de Duinwijckers gewonnen met het gevolg nog een vrij gedecideerde zege voor de gasten: 6—2. Resultaten, H.E.: P. Titiheru versl. J. Haye 1511 en 159; E. Joosse verl. van D. Bloem 615 en 215; D. E.: mej. M. Jansen verl. van mej. W. Haye 511 en 311; mej. A. v. Leeuwen versl. mej. L. Zweer- man 115 en 110; G.D.: mej. M. Jan sen en P. Titiheru verl. van mej. W. Haye en N. Debalts 315 en 515; mej. A. v. Leeuwen en E. Joosse verl. van mevr. J. Haye en D. Bloem 915 en 315; H.D.: P. Titiheru en E. Joos se verl. van D. Bloem en J. Haye 15—11 415 en 10—15; D.D.: mej. A. v. Leeu wen en mej. M. Jansen verl. van mevr. en mej. Haye 17—18 en 2—15. Duinwijck 3 had niet de minste moei te met Zeist en won met 7—1. Resulta ten, H.E.J. Lehman versl. Dekkers 154 en 157; K. Bakker versl. Ruy- ter de Wildt 18—16, 15—17 en 15—9; D.E.: mej. M. Smit verl. van mevr. Vermeu 11—0, 6—11 en 4—11; mevr. C. Verhoef versl. mevr. C. de Boer 4—11, 111 en 115; G.D.: mevr. T. Ridder en T. Lehman versl. mevr. Ver meu en N. Dekkers 17—14, 5—15 en 153; mevr. C. Verhoef en K. Bakker versl. mevr. C. de Boer en W. de Ruy- ter de Wildt 15—3 en 15—7; H.D.: K. Bakker en T. Lehman versl. N. Dek kers en W. de Ruyter de Wildt 15—8 en 154; D.D.: mevr. T. Ridder en mej. M. Smit versl. mevr. C. ue Boer en me vrouw Vermeu 153 en 1511. Duinwijck 4 bood het Leidse Smash felle tegenstand. Vier partijen werden in drie sets beslist. De Leidenaren won nen met 5—2. Duinwijck 6 klopte Ex celsior 5 met 61 en Duinwijck 7 ver sloeg Stoka 2 met 4—3. Burgemeester en wethouders van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stel len hun gemeenteraad voor uit de ge meentekas een vergoeding te geven vóór het geven van godsdienstonder wijs door kerkelijke gemeenten, kerken en verenigingen aan leerlingen van de openbare lagere scholen. Onder gods dienstonderwijs wordt in de eerste plaats verstaan het onderricht in de bijbelkennis, de bijbelse geschiedenis, godsdienstgeschiedenis en de cultuur geschiedenis van het Christendom. De vergoeding bedraagt 125 per weke lijks lesuur van drie kwartier per jaar. De les zal dan door minstens vijftien leerlingen bezocht moeten worden. Advertentie Advertentie ar# mak Minister dr. ir. A. Vondeling heeft za terdagmorgen een werkbezoek gebracht aan het visserijbedrijf te IJmuiden, waar hü de gast was van het staats- vissershavenbedrijf. De minister werd rondgeleid door de directeur van het bedrijf, de heer mr. J. R. van Eerde. De bewindsman was vergezeld van de se- chetaris-generaal van zijn departement, de heer J. H. Patijn, de directeur der visserijen, de heer ir. G. J. Lienesch, de voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten, de heer drs. D- J- van Dijk, en de heren Thurmer e Zandstra, respectievelijk van de vis - rij-inspectie en de directie vo a - voorziening. Bij dit gezelschap ®g^en zich in IJmuiden de directeur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, de heer dr. P. Korringa, de voorzitter van de redersvereniging, de he J C. Pronk, en de voorzitter van de Ned. Zeevisgroothandel Vereniging, de heer P. Krab. De minister, die zelf verklaarde min of meer als een onbeschreven blad het IJmuidense visserijbedrijf te bezoeken, liet zich tijdens een rondgang door de vishallen uitvoerig voorlichten over de aanvoer, de lossing en de verwerking van de vis. Geïnteresseerd volgde hij een deel van de afslag. Daarna volgde een interessante discussie met de beide vertegenwoordigers van rederij en han del. Het trof. dat er op deze zaterdag- markt flink wat vis in de afslag was. 69) ,,Wel, als jé je zoon dan niet helpen wilt..." Per- quin haalt zijn schouders op. „Maar mij wijs ma ken, dat jij hier in een herberg niet alle dorps praatjes te horen krijgt, voor zo onnozel zie je me toch niet aan?" Ze haalt onwillig de spitse schouders op en blijft zwijsen. Perquin ziet haar vol spanning aan Zal ze spreken of niet? En dan opeens begint ze, een gif tige woordenvloed. Verhalen van steelse ontmoetin gen in donkere laantjes van twee mensen, die angst vallig zorg meenden te dragen nooit samen te worden gezien. En intussen waren de ogen van het hele dorp op hen gevestigd geweest, was iedere bewe ging bespied. „Joa, zo goat 'et altoos, die der 't meest weet van zou hebben, is Je loatste om 't te horen, witte," zegt ze met een boosaardig genoegen. Het schijnt wel .isof Leontine Hangst's beschuldiging van haar zoon al die sterke banden, die de oude vrouw ja renlang aan de Hangsten van Ter Weem hebben ge vonden verbroken heeft. „En nu zou ik graag je zoon evèn zien." ,,M'n zoon? Wa motte van m'nen Sjef? Heet da jong al niet genoeg ellende gehad? Nèje hoor. v?n mijnen jong blijfde gij af, vertoan." Ze is opeens weer het getergde moederdier. Het kost Pieter Auguste Perquin heel veel tijd en heel veel moeite, om niet te spréken van al zijn over redingskracht, de oude vrouw te overtuigen, dat hij haar zoon geen kwaad wil doen, maar hem integen deel wil helpen. „Hoe voelde ge oe nou, Sjefke? Goat het nou wa beter? Diejen meneer uit 'Olland wou oe wa vroa- gen. Moar as ge niet wilt, dan zegde ge moar niks, hoor." Sjef Grefkens Kijkt met dóffe ogen, dik van het hui1 de bezoeker aan en mompelt een nauw hoor bare begroeting. „Sjef, je moet je de dingen niet te veel aantrek ken. Binnen een paar dagen zit je weer prinsheer lijk op Ter Weem, hoor," zegt Perquin vriendelijk. „En nu hoop ik, dat je me helpen wilt. Ik zou na melijk graag het een en ander van jé willen weten. „Joa, meneer?" „In lie eerste plaats, zijn alle rijzwepen terugge komen?" „De rijzwepen?" „Ja, ik bedoel, miste je er niet een? Sjef schudt ontkennend hét hoofd: „Nee, meneer, die woaren d'r allemoal." „En zagen ze er allemaal gewoon uit. „Gewoon?" „Ja ik bedoel was er geen een bp waar bloed op zat?"' „Bloed? Moar meneer, wie zou nou een poard zo sloan dat „Neen, neen, geen paard. Je begrijpt mij verkeerd. Ik bedoel bloed op de knop, op het handvat." „O, ge denkt da ze den boaron mee 'nen rij zweepZijn paardegezich betrekt. „Neje," zegt hij teleurgesteld. „Neje d'r zat nerges geen bloed aan." „Is er bij die rijzwepen een, die een knop heeft? Ik bedoel een heel zware ronde knóp?" Opnieuw schudt Sjef het hoofd. ,,Nejè, het zijn allemaal moar lichte dingskes." „Tja," zegt Perquin een beetje teleurgesteld. „Dat zou ook te mooi geweest zijn. Ik veronderstelEn fin, met een beetje geluk vindt die jachtopziener Kop op, hoor Sjef. En mondje dicht over wat ik je gevraagd heb, hè? Het zou niet zo best zijn als de moordenaar te veel te weten kwam." Hij gaat in een hoekje van de gelagkamer zitten en bestelt iets te drinken in afwachting van de komst van Bergmans. De kleine ronde inspecteur brengt van zijn in terviews niets nieuws mee. Alleen maar de beves tiging van het feit, dat sinds haar paard er haast met naar vandoor scheen te gaan, niemand tot het moment van het schieten van de bok Claire Hangst meer gezien heeft. „Maar wat hebben we daar nu aan?" zegt in specteur Bergmans. „Als het een moord is en dat moeten we na die sectie wel aannemen, dan zal mevrouw Hangst haar man toch zeker wel niet dood geslagen hebben." „Neen, de politie-arts zei me, dat een vrouw moei lijk zo'n slag zou hebben kunnen toebrengen." „Zo zie je. Die verdwijning van mevrouw Hangst zegt niets. Misschien had ze een afspraakje. Ik heb zo wel eens hier en daar horen mompelenHij, lacht vetjes. „Ik zie nog niet veel licht in dit zaakje. Hoe denkt u erover." „Och," zegt Perquin vaag. Tot groot verdriet van inspecteur Bergmans eten ze in De Gekroonde Hengst. Het menu is uitstekend, daar niet van, maar de omgeving mist de glorie van de eetzaal op Ter Weem. En het was niet iedere dag, dat een Heussens politie-inspecteur de kans kreeg aan te zitten in zo'n grandioze omgeving. Ten slotte was De Gekroonde Hengst toch maar een publieke gelegenheid, waar iedereen, die dat wil de, tegen betaling gevoederd werd. Weer terug op Huis Ter Weem vindt Perquin de meeste gasten nog. Monsieur de Moneville zegt hem, dat men in overleg met freule Leontine met het vertrek heeft gewacht, tot de terugkeer van monsieur Perquin. Men wist immers niet, hoe de zaak zich ontwikkeld had en of wellicht monsieur er om een of andere reden de voorkeur aan zou geven, dat zjj hun vertrek uitstelden. De mogelijk- neid zou zich kunnen voordoen, nietwaar Pieter Auguste bedankt de oude heer hartelijk en zegt, dat h\j er inderdaad de voorkeur aan zou ge ven, dat dè nog aanwezige gasten tot morgen ten minste bleven. Als een en ander freule Hangst te zwaar viel, dan waren er altijd nog de uitstekende kamers in De Gekroonde Hangst. Maar de Moneville verzekert hem, dat freule Leon tine daar niet van horen wil. Hij had het zelf ook al voorgesteld. Hij wil niet indiscreet zijn, maar komt er enige tekening in de zaak? (Wordt vervolgd Het is grootscheepser dan ik uit de cij fers van het staatsvissershavenbedrijf had kunnen afleiden, verklaarde minis» ter Vondeling- directeur van het staatsvissershavenbedrijf achtte dit van zelfsprekend, omdat 75 pet. van de verse zeevis-aanvoer in IJ muiden plaats vindt. Het had de minister getroffen, dat in de afslag de vis verkocht werd in kisten met een kop er op. Het is his torisch zo gegroeid en de handel is er helemaal op ingesteld. Het zal wel 'n stevig vastgeroeste gewoonte zijn, veronderstelde hij, maar het is toch erg onpraktisch en weinig zakelijk. De kisten kunnen nu moeilijk gesta peld worden. In geen enkele ander» veiling komt men een dergelijk ouder west gebruik meer tegen. Alleen, al op zakelijke gronden zou men er zo gauw mogelijk van af moeten stappen, meende hij, maar wie zal in dit sterk aan tradities gebonden bedrijf de ge woonte doorbreken? De lossing van de schepen en het transport in de vishallen hebben uiter aard de vraag opgeworpen van verder» mechanisatie. Allerwegen wordt hier naar gezocht. Ook reders en handelaren zijn er sterk voor. Maar noch in. ons land, noch in het buitenland heeft men een sleutel voor dit probleem kunnen vinden. Men blijft echter naarstig zoe ken. In dit verband is het wel interes sant te vermelden, dat de proeven di» enige jaren geleden begonnen met me chanische lossing, waarbij gebruik werd gemaakt van een soort Jacobs-ladder, niet het gewenste resultaat hebben op geleverd. Tijdens de gesprekken, die de minis ter zaterdag in IJmuiden heeft gehad, is ook gediscussieerd over een regeling van de aanvoer, waardoor een spreiding wordt bereikt. Daarbij is echter wel ge bleken, dat er heel wat technische moei lijkheden aan vast zitten. De minister verklaarde echter na afloop zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat er op dit gebied nog wel iets te verbeteren valt. Al was het b.v. alleen al door een tijdiger bekend maken van de aanvoeren, die in de eerstvolgende dagen verwacht kunnen worden. Een moeilijkheid bij de spreiding van de aanvoer is, dat een groot deel van de vloot zich richt naar de kalender' week, omdat vele opvarenden, o.a. op godsdienstige gronden, de zondag thuis willen zijn. De topdagen in de aanvoer zijn echter ook nog op andere gronden te verdedigen. De binnenlandse con' sumptie kent ook haar piekdagen en me de export ligt het net zo. Over de verre visserij en de indiens stelling van een vang-labriekschip tv de meningen zeer verdeeld. De mim„ ter wilde daarbij niet buiten bescWL wing laten, dat het toch ook wel bvL onmenselijke omstandigheden iv waaronder de vissers op de verre v gronden moeten werken. Het gezelschap heeft ook nog een bezoek gebracht aan het visserü-ond^ zoekingsvaartuig Willem Beukels»® dat in de Vissershaven gemeerd De minister hoopt binnenkort ge'e jjjü heid te vinden voor een afzond bezoek aan het centraal visserij-l® torium in IJmuiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2