RANG is alleen RANG als er RANG op staat Sr» o ffrrrvr Massaal protest van leraren Gelijke salarisverhoging als hogere ambtenaren geëist Gespannen situatie in het grafische bedrijf BOURJOIS Philips paviljoen op Expo wordt opgeblazen Wilhelm II vóór 40 jaar in ballingschap Miljonair spioneerde voor de communisten mmnm mnrmnr Negentien jaar ondergedoken Pockets bij de kruidenier Demontage en herbouw, elders, zou kapitalen kosten Via Eysden naar Amerongen en Doorn Economische geheimen verraden in ruil voor grote orders 5 Rang Fruit 19 ct per rol i Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Rang Ice Mints 19 ct per rol Docenten van het V.H.M.O., het kweekschoolonderwijs en het middelbaar nijverheidsonderwijs zijn zaterdag in Utrecht bijeengekomen voor een protestcongres, dat belegd was in reactie op de jongste beslissing van de regering inzake de lerarensalarissen. De belangstelling voor deze bijeen komst was zo groot, dat men niet voldoende had aan de ruimte in de Stadsschouwburg, zodat in het gebouw voor K. en W. een duplicaat-vergadering gehouden moest worden. Het congres werd bijgewoond door enige leden van de Tweede Kamer. Minister Cals had een telegram laten zen den, waarin werd gezegd, dat hij graag de gelegenheid had aangegrepen om het regeringsstandpunt aan de leraren te verduidelijken, doch dat hij voor een Unesco-vergadering in Parijs moest zijn. Arbeidstijdverkorting het grote knelpunt PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS 1 januari 1959 Ir. F. Q. den Hollander legt functie neer Persoonlijk afscheid in de acht districten Gestolen melk snel weer terug Westduitse politie vangt „grote haai"' Benoemingen bisdom Rotterdam Senembah contra Bank Indonesia 6263 pakken tabak opgeëist Advertentie --V (Van onze onderwijsredacteur) Het massale congres verliep rustig, doch er werden vele woorden aan het adres van de regering gericht die dui delijk bljjk gaven van de ontstemming en verbittering onder de leraren. Dr. H. D. Veenstra, ere-voorzitter van het Genootschap van Leraren aan Neder landse gymnasia en lycea, zei, dat men sinds 1946 in het Georganiseerd Overleg vele vreemde dingen heeft beleefd, doch dat een zo duister en onverkwikkelijk spel als er ditmaal gespeeld is, nog niet eerder vertoond werd. Een scherp woord werd ook gesproken door dr. A. la Fleur, oud-voorzitter van de Raad van Leraren: Wanneer men het heeft over Georganiseerd Overleg, dan heb ben wij geen zin om in de maling te worden genomen." De heer J. A. van Bennekom, vice-voorzitter van de Ver eniging van Leraren aan christelijke kweekscholen, wees er op, dat het on mogelijk wordt jongeren nog enthou siast te maken voor een baan bij het onderwijs, en tenslotte zei drs. J. F. A. G. Kömg, voorzitter van de Katholieke ITfr1enverenising St.-Bona entura" „Ais leraren willen wij weten wat wij aan onze minister van Onderwijs heb ben en als staatsburgers willen wij weten wie er verantwoordelijk is voor deze politiek." Het congres, dat onder leiding stond van dr. A. C. de Jong, waarnemend voorzitter van de Raad van Leraren, heeft met een langdurig applaus een re solutie aangenomen, waarin op grond van het onderwijsbelang en op gronden van billijkheid geëist wordt, dat aan de teraren onverwijld een salarisverhoging wordt gegeven, overeenkomende met die van de hogere ambtenaren en zon der dat daaraan voorwaarden worden verbonden, die bij de hogere ambtena ren ook niet gesteld zijn en die trou wens niet terzake doen. De verontwaardiging is ontstaan toen de leraren in 1956 buiten de salarisver hoging voor de hogere ambtenaren kwamen te vallen, waarbij werd aange voerd, dat zjj reeds in 1953 een salaris verhoging hadden gekregen. Dr. Veen stra stelde, dat de erbetering van 1953 een kwestie van rechtsherstel was en dat destijds nooit gezegd is, dat men met deze verbetering vooruit liep op een la tere herziening van de ambtenarensala rissen. Ware dit wel het geval geweest, dan had de regering zulks moeten mee delen aan het Georganiseerd Overleg en aan de Kamer. Nadien heeft een inter departementale commissie een onder zoek ingesteld naar de salarispositie en het carrièreverloop van de leraren. Het rapport van deze commissie (dat nog niet gepubliceerd is) heeft de regering tenslotte tot de conclusie gebracht, dat het gemiddelde salaris van de leraren, over de gehele loopbaan berekend, ligt boven het gemiddelde salaris van de totale groep van academisch gevormde ambtenaren en dat c dus geen reden is de docenten alsnog de salarisverho ging van de hogere ambtenaren te ge ven. De heer Veenstra hekelde het, dat hierbij een nieuwe betekenis is gegeven aan het begrip „carrièrebeginsel": het beduidt niet meer het normaal bereik bare salaris, doch het gemiddelde over de gehele diensttijd. De regering heeft gezegd, dat zij wpl bereid zou zijn de le raren een verhoging aan de top te geven maar dat daar een vermindering van het aanvangssalaris tegenover zou moe ten staan. Dit zou er op neer komen, aldus spr., dat de in functie zijnde docen ten thans niets ontvangen, dat de nieuw benoemden niet een hoger, maar een lager anvangssalaris zou den krijgen en dat er na verloop van jaren een nieuw maximum zou ont staan alles bijeen: op het ogen blik een douceurtje voor de schat kist. De regering stelde dit niet zelf v°or, maar zij was bereid het in over- ^ging te nemen als de lerarenorga- nisaties dit zouden wensen. Het is aan de Kamer, zo zei dr. Veenstra, dit grievende optreden te corrigeren. "et Georganiseerd Overleg is een ernstige zaak en niet een verzame ling van min of meer sinister gees tigheden. De leraren zien zich genood zaakt in het openbaar hun vertrou wen op te zeggen in de regering en m de minister van Onderwijs, aan wie ofwel de kracht ofwel de wil ont breekt pal te staan voor de belangen van het onderwijs; de minister, die bovendien zijn eigen propaganda voor ®®n loopbaan bij het onderwijs door- Ulst. Aldus de heer Veenstra. la Fleur zei, dat net spreken over gemiddeld salaris op dit moment en dubieuze zaak is. Hoe vaak wordt net saiaris niet gewijzigd? Het gemid- rflbe is een drogreden. Ik heb de in- sPr„ dat „et een achteraf bedachte constructie is: men kwam er anders met uit. Een felle opmerking i eer la Fleur toen hij te 0Eae" kwam over het georganiseerd ov«lol' wf/egermgsdelegatie in het overleg heeft nooit een mandaat: zij speelt de rol van loopjongetje. Bij de laatste vergadering heeft de regerings delegatie geluisterd naar de argumen ten van de leraren, zich vervolgens te ruggetrokken en daarna zonder de ar gumenten van de docenten te weerleg gen verklaard, dat de salarisverhoging niet gegeven kon worden. In een ver- klarine van regeringszijde wordt dan gespróken over „het gepleegde overleg" dit is boerenbedrog, aldus spr. De heer van Bennekom stelde, dat men met de salarissen in het hele onderwijs vast loopt. Een kleuterleidster krijgt f 136 per maand en het salaris van een docent bij de opleiding van kleu terleidsters komt neer op 2,75 per uur. Zo kan men verder gaan. De heer König wees er op, dat de sa larissen van de hogere ambtenaren ver hoogd werden omdat anders de dienst niet goed zou kunnen blijven draaien. Deze moeilijkheid doet zich echter ze ker zo sterk voor bij het onderwijs, al dus de voorzitter van „St.-Bonaventu- ra". Spr. zei zich er van bewust te zijn, dat het protestcongres van de leraren het onderwijs schade kan doe:- omdat het nog meer onrust brengt. Groter zou de schade echter nog zijn wanneer de docenten bleven zwijgen. Bij de politie van de Spaanse plaats Guadalajara heeft zich za terdag een man gemeld, de 48-jarige Tomas Juares Mayoral, die negen tien jaar lang ondergedoken is ge weest in het huis van zijn schoon moeder. Hij heeft zich verborgen gehouden in verband met een mis daad, die hij in 1939 tijdens de Spaanse Burgeroorlog begaan zou hebben. Dit meldt UPI. Slechts zijn vrouw en zijn schoonmoeder wisten, dat Mayoral nog leefde. Officieel is hij als overleden ingeschreven. Zijn ouders stierven zonder te weten dat hij nog leefde. Zijn enige zoon kreeg vrijstelling van militaire dienst omdat zijn vader officieel dood was. Volgens persberichten heeft hij het huis nooit verlaten behalve een keer deze zomer, nadat zijn schoonmoe der haar huis verkocht had en hij met zijn vrouw in een woning in de omgeving ondergebracht werd. Naar verluidt is toen uitgelekt, dat hij nog leefde en heeft de politie haar speurtocht toen, hervat. In de Spaan se persberichten wordt geen mel ding gemaakt van de aard, van zijn misdrijf of van de reden, waarom hij zich nu aangegeven heeft. Begin volgend jaar kan de Nederland se kruidenier een nieuw artikel gaan voeren: het pocketboek. Hij zal dan niet kunnen kiezen uit de reeds bestaande series, maar aangewezen zijn op de pro- duktie van een nieuwe Belgisch-Neder landse uitgeverij, die iedere twee maan den tien nieuwe titels hoopt te kunnen uitgeven, De naam van de uitgeverij is ,,De Bron". Zij wordt geëxploiteerd door de uitgeverij Van Tuyl te Antwer pen en Zaltbommel. „De Bron" is geen erkende uitgeverij. Zij streeft ook geen erkenning na, om dat zij daardoor, zoals alle erkende uitgeverijen, gehouden zou zijn haar uit- gaven slechts aan de erkende boekhan- del te leveren. De erkende boekhandel j is eveneens gehouden slechts boeken van erkende uitgevers in haar zaken te hebben; niet-erkende uitgaven mag zij wel verkopen, maar niet in voorraad hebben. De Nederlandse uitgevers zoe ken reeds lang een middel, om aan deze beperking op de boekverspreiding te ontkomen. Daarover heeft een speciale sectie van de Kon. Ned. Uitgeversvereniging reeds vergaderd, zonder tot een oplossing te komen. De nieuwe uitgeverij schijnt nu de koe bij de hoorns te willen vatten. De drie werknemersbonden in het grafische bedrijf hebben aan de besturen der werkgeversorganisaties per brief bericht, dat zij een verlenging van de drie c.a.o.'s gedurende de maand no vember in overweging willen nemen. Het voorstel der werkgevers om de c.a.o.'s met een half jaar te verlengen wordt afgewezen, aldus het zaterdag verschenen extra nummer van ,,Gra- fia", het orgaan van de Algemene Ned. Grafische bond waarin deze brief is ge publiceerd. In deze brief wordt onder meer ge zegd, dat er onder de leden grote ver ontwaardiging heerst over' het stand punt der werkgevers met betrekking tot verkorting van de arbeidstijd. De werk gevers willen eerst 't standpunt der re gering afwachten en dan pas over deze zaak onderhandelen. De besturen is opgedragen met alle kracht met aanwen ding van alle passende middelen naar inwilliging der verlangens te streven. Er moet bij de verlenging der c.a. Advertentie B0URJ0I5: (Eigen bericht) Het door zijn wonderlijke structuur en door de opmerkelijke stereofonische muziek, die er ten gehore werd ge bracht, berucht geworden paviljoen van Philips op de Expo zal worden opge blazen. Le Oorbusier was er de bouwer van en op de sluitingsdag van de Ex po heeft het paviljoen vanwege ;ijn totale gedurfde jpzet de „grand prix" verworven i.. de sectie „l'Art et ses moyens d'expression". Men heeft oorspronkelijk overwogen het paviljoen zo af te breken, dat het elders herbouwd kan worden. De struc tuur is echter van die aard, dat demon tage zeer grote financiële offers zou vergen. Ook heeft men getracht de con cessie verlengd te krijgen om de ste reofonische concerten op een later tijd stip te herhalen. Ook dit is mislukt. Thans heeft men dus besloten het geheel met dynamietladingen op te blazen. Om dit plan uit te voeren, zal men moeten wachten tot de be lendende paviljoens, die van Marok ko, Oostenrijk en Nederland, afgebro ken zullen zijn. Daarna zal men dy namiet bevestigen in de toppen van het gebouw. Men loopt het gevaar dat niet alle staalconstructies in het voorgespannen beton zullen knappen. De overblijven de draden zullen na de explosie over belast worden. De arbeiders die de laat ste constri ties moeten verwijderen zul len dan het werk niet zonder levensge vaar kunnen uitvoeren. Dit zijn techni sche problemen die de slopers voor gro te zorgen plaatsen. Er is namelijk een limiet gesteld voor de explosiekracht. Mogelijk vreest men dat het Atomium gevaar zal lopen. o's gedurende november rekening mee worden gehouden, aldus de brief, dat de leden en de vertegenwoordi gers der drie bonden geen medewer king meer zullen verlenen tot het verrichten van extra overwerk, uit gaand boven de in de c.a.o.'s ge noemde limieten en evenmin aan nieu we afwijkende werktijdregelingen (zo als ploegendiensten e.d.) indien daar voor geen dringende noodzaak aanwe zig is. Voorts za. geen medewerking worden verleend aan de aanstelling van ongeschoolde arbeidskrachten voor het verrichten van grafische vak- arbeid. Het voorstel van de werkgevers, zich zo nodig neer te leggen bij het oor deel van een onafhankelijke instantie in dien in een later stadium over de reali satie van de arbeidsverkorting geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt tussen partijen, wijzen de bonden van de hand. In het Drukkersweekblad, het orgaan van de federatie van werkgeversorgani saties in het boekdrukkersbedrijf, wordt de contractloze periode genoemd „een zeer vreemde en zeer ongewenste si tuatie in onze bedrijfstak, die nadelig is voor de goede samenwerking tussen werkgevers- en werknemersorganisa ties". Van werknemerszijde wenst men ten aanzien van verkorting van de arbeids tijd een concrete afspraak in de c.a.o. Van werkgeverszijde is men bereid een nieuwe c.a.o. met de werknemers aan te gaan met de vastgelegde belofte om verder over arbeidstijdverkorting te onderhandelen zodra de regering die daarover moet beslissen de mogelijk heid daartoe heeft geopend. Van dezelfde zijde wil men zich onderwerpen aan het oordeel van een onpartijdige instantie, als er tussen werkgevers- en werknemersorganisaties in een later stadium geen overeen stemming zou mogelijk blijken over het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting. Voorts is men van werkgeverszijde bereid sis de werknemers geen nieuwe C.A.O. wensen (zonder concrete be palingen over arbeidstijdverkorting) de oude ongewijzigd te verlengen voor bijv. zes maanden. Een houding, waar van de redelijkheid in het oog moet springen, aldus het Drukkersweekblad, dat er voorts op wijst, dat er andere punten zijn (bijv. de weduwen- en wezenverzorging), die misschien priori teit moeten hebben boven arbeidstijd verkorting. De beslissing daarover ligt niet bij de werkgevers of werknemers in het grafische bedrijf, maar bij de regering. Over enkele weken wordt in de Twee de Kamer de begroting van sociale za ken behandeld. Aangenomen wordt, dat daar meer over het standpunt der rege ring bekend zal worden. Het verschil tussen partijen betreft dus voorshands mets anders, zo wordt tenslotte in het Drukkersweekblad opge merkt, dan de vraag, welke houding ge durende die paar weken moet worden aangenomen. Ir. F. Q. den Hollander, president directeur van de Nederlandse Spoor wegen, zal op 1 januari zyn functie neerleggen. Hij zal persoonlijk in alle acht districten waarin het spoorwegnet van Nederland is verdeeld, afscheid gaan nemen. Hij zal dit doen in de hoofdplaats van elk district. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een partij van 80 dozen met elk 90 blikjes gecondenseerde melk, die opgeslagen was bij de melkfabriek te Kampen, gestolen. Aangezien de fabriek aan de IJssel is gelegen ging de po litie na, welke schepen die nacht de IJsselbrug waren gepasseerd. Het on derzoek leidde naar Zwolle, waar in een motorschip de gehele partij werd aangetroffen. De kapitein en de stuur man bekenden. Zjj zijn gearresteerd. Zaterdagavond was de hele partij weer bij de melkfabriek terug. i-.- is» Urenlang in de nacht en de vroege ochtend van 11 november heeft de laatste Duitse Keizer (vierde van links) met zijn gezelschap „geijsbeerd" op het grens station Eysden, in afwachting van de beslissing in Den Haag. (Van onze correspondent in Bonn) In het spionnen-paradijs YVest-Duits- land, dat langs zijn gehele oostgrens aan het IJzeren Gordijn raakt, zijn ar restaties van communistische spion nen, agenten en saboteurs zo dagelijks weerkerende gebeurtenissen, dat van de kleine visjes, die in de contraspio- nage-netten der Westduitsers en hun bondgenoten blijven hangen, vrijwel geen melding meer wordt gemaakt en men alleen nog hoort van de grote haaien, die zijn gevangen. Zulk een goe de vangst van de bondsrepublikeinse contraspionage (in samenwerking met de Amerikaanse geheime dienst) is de 27- jarige Berlijnse koopman Richard Salz- berg geweest. Salzberg is volgens een bekend making van de Westberlijnse politie begin oktober in hechtenis genomen, verdacht van het uitleveren van econo mische geheimen aan de communisti sche inlichtingendienst in de oostzone van Duitsland. Het bijzondere aan Salzberg is voorts, dat hij schatrijk is en een zeer luxueus leven leidde. Men noemt hem: de jongste miljonair van Duitsland. Als importeur en exporteur, die gro te orders te vergeven had, moet het Richard Salzberg niet al te moeilijk zjjn gevallen van zijn Westduitse leve ranciers en fabrikanten in goed ver trouwen inlichtingen te krijgen over bepaalde productieprocessen en fa brieksgeheimen, die hij aan zijn op drachtgevers in Oost-Duitsland door stuurde. Als beloning daarvoor (kreeg hij van de Oostduitse communisten dan grote orders (o.m. een voor staal ten bedrage van miljoenen marken) en zo waste de ene band de andere schoon. Tot het de geallieerde contraspionage begon op te vallen, dat al te veel grote orders in het Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft op zijn verzoek eervol ontslag gegeven uit de bediening aan de zeereerw. heer H. B. J. Warnink. die pastoor was te Kwintsheul (H. Andreas). Tot pastoor aldaar is benoemd de zeer eerw. heer C. J. van der Knaap.die secretaris was van het bisdom bij de vicaris-generaal. Tot assistent te Loos duinen (O.L. Vrouw Hemelvaart) is be noemd de weleerw. heer J. W. Schrama. overigens zeer normale handelsverkeer tussen West- en Oost-Duitsland via het Salzberg-kanaal liepen. Reeds in 1950 was Salzberg opgevallen, toen hij een (op de embargolijst staande) Westduit se machine voor het ontdooien van vliegveldstartbanen zonder vergunning aan de Oostduitse*s wilde leveren, wat toen nog op het laatste nippertje kon worden verhinderd. De Senembah maatschappij is over een voorraad van 6263 pakken tabak, die in Amsterdam zijn opgeslagen, een kort geding begonnen tegen het Am sterdamse filiaal van de Bank Indone sia. Dit kort geding zal een dezer da gen dienen voor de president van de Amsterdamse rechtbank. De Senembah Maatschappij eist, dat deze voorraad tabak, die zij als haar eigendom beschouwt, te harer beschik king zal worden gesteld en verzoekt de president het bankfiliaal daartoe te dwingen, door dit filiaal een dwangsom van 500.000 gulden op te leggen voor iedere dag dat het met de afgifte in ge breke blijft. In de dagvaarding staat voorts uit voerig omschreven, dat de Senembah in Indonesië in december 1957 door de Indonesische autoriteiten werd overge nomen en onder beheer werd gesteld, hetgeen de directie van de Senembah in Nederland onrechtmatig noemt. Tot zekerheid van een krediet van 38 miljoen rupiahs, dat de Bank Indo nesia in Djakarta de Senembah Maat schappij had verleend, hield deze Indo nesische bank aldaar 3476 pakken tabak (276.410 kg) van de Senembah onder zich. De directie in Nederland heeft thans vernomen, dat de Indonesische bank in Medan tot verkoop van deze tabak is overgegaan zonder opzegging van het krediet. In Amsterdam had het filiaal van de bank Indonesia tot zekerheid van alle verplichtingen van eiseresse de boven genoemde 6263 pakken tabak onder zich. Nu het krediet van 38 miljoen rupiahs in Indonesië door de plotselinge ver koop van de tabak aldaar, is te niet gegaan, meent de Sene nbah thans recht te hebben op de in Amsterdam opgeslagen partij tabak. Wie vóór veertig jaar in het be gin van november dagelijks zijn krant opensloeg, moet on danks alle emotie van vier oorlogsja ren overstelpt zijn geworden van in drukken. Het oude Europa, na alle doorgestane beproeving, kraakte in zijn voegen. Miljoenenlegers losten zich op. Monarchieën stortten ineen, eeuwenoude vorstenhuizen hadden met een enkele formaliteit afgedaan. De revolutie sloeg als een vonk in de ton del der na alle ontbering en ontgooche ling ontredderde volkeren. Ook in Ne derland, nog altijd een eiland van rust temidden van de chaos, groeide de spanning, de nervositeit. Alle verloven werden ingetrokken met het oog op de situatie aan onze Zuidelijke grenzen: de eindphase van de strijd in het Wes ten in onze onmiddellijke nabijheid. De radicale partijen in het parlement roerden zich. Wijnkoop verlangde openbaar debat over het buitenlands en militair beleid. De mobilisatie moeheid van het leger te velde leidde tot een formeel oproer in de Hars kamp. De Opperbevelhebber, Gene raal Snijders, werd in gebreke gesteld en aan de dijk gezet. Tegelijk hield de loop der gebeurte nissen in Duitsland de gemoederen bezig. Nog was het Duitse front in tact, maar werd steeds verder terug genomen: de 3e november op de lijn Gent-Valenciennes, 5 november Ant- werpen-Brussel-Charleroi-Valenciennes Generaal Gröner, opvolger van de op 26 oktober ontslagen Ludendorff, had op dat moment nog 58 divisies in re serve, Foch echter 96. De druk der geallieerden groeide van dag tot dag, bovendien dreigde, na in de ineen storting der Oostenrijks-Hongaarse le gers, een invasie in Beieren. Op 6 no vember deelde Gröner aan Rijkskan selier Max van Baden mede, dat wa penstilstand op de kortst mogelijke termijn geboden was. In de grootste verwarring werd een delegatie sa mengesteld, die van Maarschalk Foch .de voorwaarden zou vernemen, met die aan Oostenrijk te Padua, de zwaarste ooit aan een verliezend le ger voorgelegd „a prendre o a lais ser". Inmiddels greep in Duitsland zelf de revolutie om zich heen. Zij begon te Kiel op de vloot. Werkstakingen volgden, samenscholingen. Arbeiders raden namen de macht in handen, be heersten reeds de Rijnbruggen van Düsseldorf. Keulen. Koblenz, in de rug van het wijkende leger. De Keizer had Berlijn verlaten om zich in het hoofd kwartier te Spa met de militaire lei ders te beraden. Steeds sterker werd de druk. op hem uitgeoefend om door onverwijlde abdicatie het vaderland te redden. Nog was het leger trouw, maar aan het eind van zijn krachten. En al wat in het binnenland zijn stem verhief, eiste 's Keizers onmiddellijke afstand. Ook hoopte men de vijand door zijn heengaan milder te stem men. Intussen had reeds, na een voor barig en onjuist gerucht de socialist Scheidemann in de namiddag van 9 november van het balcon van het Rijksdaggebouw de Duitse republiek geproclameerd. Als tenslotte in Spa zelf een soldatenraad bleek gefor meerd. zag de Keizer het hopeloze in van elk verder verzet of welk compro mis dan ook. Besloten werd. „voorlo pig althans", naar het nabije Neder land uit te wijken. En zo bewoog zich in de avond van 10 november, terwijl in Den Haag de Nederlandse regering, op de hoogte ge steld. zich in spoedvergadering be raadde, een kleine stoet auto's van het hoofdkwartier te Spa naar de meest naburige Nederlandse grensplaats Eysden. Een sergeant van het Neder landse leger was de eerste, die de ex-keizer en zijn gevolg ontving: het gezelschap moest wachten tot de komst van een officier uit Maastricnt met na dere instructies uit den Haag. Gewacht werd op het stationsemplacement van Eysden. Urenlang die nacht heeft hier de gewezen monarch diep in de kraag van zijn velduniform gedoken, op en af gelopen, tot in de vroege ochtend van 11 november, de dag van de wa penstilstand, de donkerblauwe rijtui gen van de keizerlijke trein, uit Spa ontboden, kwamen voorgereden om de ex-keizer en zijn officieren naar MaaAi te brengen, het meest naburige sta tion van het driehonderd jaar oude kasteel Amerongen, waar de familie Bentinck, op verzoek van de regering, voorlopig gastvrijheid bieden zou. Te Maarn was het met hoge Neder landse autoriteiten graaf Bentinck die de ex-keizer op het perron begroet te en hem en zijn gevolg verzocht in de gereedstaande auto's naar Ameron gen te rijden. Hier werd op het kas teel inderhaast een viertal kamers voor de hoge gast verblijf skiaar ge maakt. De ex-keizer zou er anderhalf jaar wonen, het kasteel vooral de eer ste tijd nauwlettend bewaakt, om zich daarna blijvend te vestigen op Huize Doorn. Op kasteel Amerongen heeft de ex-keizer ook officieel de acte van troonsafstand getekend, de tafel is be waard gebleven evenals het bewuste vertrek. Ook het interieur van Huize Doorn, het definitieve ballingsoord, is nog intact, zoals het bij de dood van Wilhelm, die trouwens ook op het landgoed begraven ligt, werd aange troffen. Verklaard tot vijandelijk bezit, is Huize Doorn na de bevrijding Rijks eigendom geworden, behouden als museum en als zodanig uniek. Want alleen van een buitenlandse figuur be zitten wij zulk een menselijk monu ment: van geen onzer grote mannen kennen wij ook maar iets, dat hier mee te vergelijken valt. Zo werd in die stille, mistige novem berdagen van 1918, thans veertig jaar geleden, te Eysden en Amerongen his torie geschreven, thans alweer een ver verleden, achterhaald door zoveel an dere, recente gebeurtenissen, die nog vers in het geheugen staan. P. Th.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3