Het hart öp de tong Francisca Romana in Noord viert zilveren jubileum Wethouder Kerkman schond het stemgeheim Niet uit boos opmaar om stemmingsuitslag te controleren zwarèTstraffen voor BELASTIN GKN OEIERS Twee maanden voor Beverwijker Uitgegroeid tot een schalks en knapachtig meiske Gouden bruids paar in Haarlem-N. Rock-and-roll- jeugd buiten de bus Mees Vink f Scapino reikt prijzen uit HAARLEMSE RECHTBANK MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 i i jÈSjk uit mar dit stempel: bet brengtvoordeel! ï^ilms! Haarlem e.o. ty ^versen: Opening winter- programma kring West K.A.B. Sint-Willibrordusviering van K.A.B. kring Oost in Haarlem Onderwijzersdag voor gemeentelijke scholen in Haarlem Katholieke kunste naars ontvangen door bisschop in Bisschop pelijk Museum In Bisschoppelijk Museum Plebaan Agterof opent paramenten-tentoon stelling Mgr. Van Dodewaard komt spreken voor G. en W. Haarlemse jongens dienen klacht in bij de NACO Haarlemse politie gastvrij Z ANDVOORT Felle brand verwoest directiewagen Verkeersongelukken in Heemstede HAARLEMMERLIEDE Haerlemsche Musijckcamer Beurs van Amsterdam Bach-concert Ballet-scenario's van kinderen In de Waag te Haarlem Expositie van Petere van den Brake Zaterdagavond is in Haarlem-noord "e viering van het zilveren jubileum J'an het Sint Francisca Romana-werk "igezet met een instuifavond voor jon- Kens en meisjes, die lid zijn van Roma- na-Jongensstad. Daarmede werd aan reeks feestelijkheden begonnen, «"elke over verschillende dagen ver deeld haar einde zullen krijgen op toaandag 24 november. Ter gelegenheid van het jubileum is een uitvoerige feest- agenda verschenen, waarin allereerst Pastoor A. van Eeden zijn felicitatie Neerschrijft met de wens, dat pater Van Baarle en zijn, staf binnen zeer Koi-te tijd een betere huisvesting krij- »en> waar zij „onder Gods zegen nog veel voor kinderen en ouders zullen Runnen bereiken." Pater van Baarle zelf, de aalmoeze- hoJ'- verklaart, dat Romana-noord een un» P geworden is, een instelling, het niet meer te peilen is, „h°e_ v® geestelijke en ook lichamelijke racht er in de afgelopen 25 jaar is in- sezet door de priesters en de leken, die sarnen het Romanawerk hebben gestut ®n gestuwd." De oud-directeur, pastoor A. Leesberg, herinnert aan het moeilij ke begin, toen er nog op gebrekkige Mjze in noord gewerkt moest worden. Oud-kapelaan F. van der Burg geeft onder meer een terugblik op de oor logsjaren, toen ondanks alle moeilijk heden het werk voortgezet kon worden, zij het dan dat bij voorbeeld de club avonden in het oude kostershuis gehou den moesten worden. Verder treft men er bijdragen in van mevrouw de Bock, r 6jl3eer i' van Osch en mevrouw Lodder terwijl natuurlijk ook de heer B. O. Vis, een slechts van naam gelati niseerde vakman, present is en met na druk stelt, dat de oprichtingsdatum van Romana in noord wel degelijk be kend is. Hij zelf namelijk is op het doopfeest van Romana tegenwoordig geweest. Uit een daarbij afgedrukt kalender blaadje blijkt, dat de datum 12 no vember 1933 is. De heer Vis verze kert, dat Zus-Romana uit Haarlem- Noord „inmiddels is uitgegroeid tot een schalks en knapachtig meiske, dat sinds vier jaar knollig gearmd mag lopen met Fransje Esseffel, een avon tuurtje, dat vroeger onmogelijk werd geacht in de katholieke Haarlemse gemeenschap." Zoals geschreven, zaterdagavond zijn de feestelijkheden begonnen. Zondag ochtend waren er Heilige Missen, in de middag was het feest voor de jongens en meisjes van 4 tot en met 10 jaar. Zij vulden de zaal van jongensstad tot °P de laatste plaats en zij kregen te ho ren, dat meteen de verjaardag van de aalmoezenier gevierd zou worden. Dat ^as dus dubbel feest, waarvan de Vreugde zich allereerst ontlaadde in een nlang zal hij leven". De poppenkastvoorstelling, welke daarop volgde, sloeg uitstekend in. De kinderen leefden volop mee met het Varhaal en herhaaldelijk gaven zij aan- Mjzingen om het verloop maar in de goede richting te krijgen. Het was voor ledereen een opluchting, toen Annemie- ke de toverheks vertelde dat zij het Prinsesje gestolen had en dat alles ten slotte prachtig afliep. Enkele meisjes zoggen daarna een liedje en speelden Mondorgel, en na de pauze, waarin een cfactatie was rondgedeeld, speelde een groep meisjes het verhaal van „Het prinsesje en de toverdrank". Hierin wordt de geschiedenis verteld van een ziek prinsesje, dat slechts beter kan worden door de geneesmiddelen, die een heks achter de bergen heeft. Een beloning wordt beloofd aan degene, die kans ziet de geneesmiddelen te halen. Daar 'komt natuurlijk heel wat aan te pas. Het lukt een meisje, dat heel hulp vaardig blijkt te zijn, de medicijnen te Pakken te krijgen. Het prinsesje^ beter en het meisje krijgt haar belo- Advertentie c^NEMA-PALACE: De tien geboden, a. 1.; 2. 7.30 uur. yRANS HALS: Donker Parijs. 18 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Mijn beste vijand, a. L; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. fUXOR: Jailhouse Rock, 14 j.: 2, 7, 9.15 u. MINERVAMa. en di.: The wrong man, 14 jaar; 8,15 uur. Do.; Fidelio, a. l.j 8.15 uur. REMBRANDT: Fanfare, a. 1.: 2. 415. 7. 19.15 uur. "OXY: Spelonk des doods, 14 jaar; 2.30, 7, s.2;15 uur. iuDlO: Over moord wordt niet Resnro- en. 14 jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. n. Tot en met 14 november door T,?aeckse, 8 uur: Theatertje spelen, Koster atercabaret 0 en Maandag 10 november Th^idsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep toneel!^ ,speelt „Orpheus daalt af een Fralf i van Tennessee Williams, ziin iV, Ha|snniseum, 8 uur: Het orkest en Briiv umenten. lezing voor VU. teratm^ma,nn- 8 uur: Wat is katholieke U- aetuelo lezinS voor G- en w- 9 uur: De G. enewWereldpolitiek, beschouwing voor diro^^~®ebahw, Llsse, 8 uur: In de scha- 60-jarlc i, .e guillotine, voorstelling t.g.v. 8 bestaan van Nut en Genoegen. st Dinsdag 11 november gin» mn5.°J?wburg, 8 uur; Operettevereni- rette van c "ï6®-»",1?6 Vogelkoopman", ope- ConA Carl Zeiler, eert 915 en 10 M uur: Con- Brlnkm NPh° voor lagere schooljeugd. Pre-histoH?n' i uur: De behuizing in de kerkgemeenschap?8 V°°r Archaeologische ba?»ra,Lente!"lis' Aalsmeer, 3 uur: Open ed. oSe6Trlch^TsTs1 uur"? Dr^fTan voir Sb?Adelbertverenigingek aan RuSland Voor ?üSkreur"gm' 8 uur: Prijsuitreiking 1 ning. De jongelui hebben zich op die middag dus uitstekend kunnen verma ken, evenzo de ouders en groten vanaf 17 jaar, die 's avonds een cabaretpro gramma kregen voorgezet, verzorgd door de toneelvereniging „De Brug". Tussen de nummers door kreeg pater van Baarle vanwege de vaders, moe ders en de grote jongens en meisjes een verjaarsgeschenk aangeboden. Morgen is er ter gelegenheid van die verjaardag een H. Mis in Jongensstad om half acht. Het programma van het zilveren jubileum vermeldt verder een excursie voor de moeders naar de Sola- fabriek in Zeist op woensdag 12 novem ber, terwijl er diezelfde dag 's avonds een filmvoorstelling is voor de jongens en meisjes van 11 tot «en met 14 jaar. Zaterdagmiddag 14 november begint om half vier de fancy fair in Jongens stad, die ook 's zondags gehouden wordt. Zondag 23 november draagt mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard om half tien een plechtige Hoogmis op, 's avonds is er een voorstelling van „Potasch en Perlemoer", welke maan dagavond 24 november wordt her haald. Het winterprogramma van de kring West van de Haarlemse K.A.B. werd geopend met de viering van het Sint Willibrordusfeest met een H. Mis in de Kathedraal, gevolgd door een ge meenschappelijk ontbijt, waarvoor de animo steeds stijgende is. De waarne mend voorzitter, de heer C. Teeuwen, verwelkomde de aanwezigen. „De men selijke verhoudingen in deze wereld" was de titel welke de heer S. Th. van Bjjsterveld uit Voorburg gebruikte voor zijn causerie, welke met aandacht werd gevolgd en een welgemeend applaus verdiende. Die menselijke verhou dingen, de waarde van de mens per soonlijk, behoren door ieder katholiek en zeer zeker door elk lid van de K.A.B. te worden bevorderd door goede om gang en voorbeeld aan anderen in de arbeid. Spreker wees ook op de ras senproblemen in Amerika en Afrika, welke door God niet zijn gewild, maar door de mens uit kortzichtigheid in het leven zijn geroepen. Dezelfde mens wel ke meent zo'n groot verstand te hebben met de ontdekking van het atoom en an dere wetenschappelijke uitvindingen, wat alleen met Gods hulp mogelijk was. De menselijke verhoudingen kunnen eveneens worden bevorderd als werk gevers en werknemers eikaars arbeid beter waarderen en begrijpen waarom en waarvoor een soort arbeid wordt verricht. Het onderwerp was zeer ac tueel en het overwegen ervan meer dan waard en nog meer de praktische uit voering ervan. De heer Tol en zijn begeleider zorgden voortreffelijk voor de muzikale en vocale omlijsting. De feestdag werd besloten met een pret tige toneelavond in het gebouw Sint Bavo door de opvoering van „het nest je van de antiquair" verzorgd door het Haarlems Toneel Ensemble. De leden van de Katholieke Arbeiders Beweging en van de Katholieke Arbei dersvrouwen Vereniging, kring Oost van de afdeling Haarlem, hebben gisteren het feest van Sint-Willibrordus gevierd, 's Morgens werd een H. Mis opgedra gen in de parochiekerk van Sint Johan nes de Doper aan de Amsterdamstraat, na afloop waarvan de voorzitter, de heer G. B. Reijnders, allen verwelkom de in het parochiehuis aan het Teyler- plein, waar een feestelijk ontbijt was aangericht. De heren Reijnders en H. W Hesseling werden door een der be stuursleden namens allen gehuldigd in verband met hun twaalf en een halfja rig bestuurslidmaatschap. De heer E. van Hezik bood hen, in welgekozen be woordingen een kist sigaren als stoffe lijk blijk van waardering aan. De gees telijk adviseur, kapelaan J. Breedveld, sprak over de noodzaak tot verjonging van het godsdienstige leven van de K.A.B.-leden. Namens de leden dankte tenslotte de heer Leefiang. Voor de leerkrachten van het ge meentelijk gewoon-, voortgezet gewoon-, uitgebreid- en bijzonder lager onder wijs en voor de hoofdleidsters van de gemeentelijke kleuterscholen wordt maandag 17 november een onderwij- zersdag georganiseerd. Prof. dr. H. M. J. Oldewelt zal spreken over „Onbe wuste krachten tussen opvoeder en kind", de heer J. de Vaal zal een inlei ding houden over „filmwaardering" aan de hand van films uit zijn museum. Woensdag 12 november zal het vijftig jaar geleden zijn, dat het echtpaar H. T?' B<nirgonje-R. J- Kruitbosch, wonen de Padangstraat 12 te Haarlem, in Apeldoorn in het huwelijk trad Het echtpaar kwam dertig jaar geleden naar Haarlem, waar dl bruidegfm die 13 juli 1883 te Beekbergen werd gebo ren, als metaaldraaier ging werken Uit hun huwelijk werden negen kinde ren geboren, waarvan er drie zijn over leden. De bruid, die 15 december 1886 te Loenen werd geboren, voert opge wekt en zelfstandig nog haar huishou den. Vanzelfsprekend dus, dat woens dag groot feest wordt gevierd, waarbij de acht kleinkinderen zich evenmin on betuigd zullen laten. Aan belangstelling zal het de heer en mevrouw Bourgonje niet ontbreken. De dag begint met een H. Mis om 9 uur in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en St.- Bavo aan de Rijksstraatweg.' In de Grote Kerk te Rotterdam is zaterdag bij het grafmonument van admiraal Witte de With een korte herdenking gehouden ter nagedachtenis aan de vloot voogd, die driehonderd jaar geleden sneuvelde tijdens de Slag in de Sont. Zowel door de voorzitter van het historisch genootschap „Roterodamum" de heer W. F. Lichtenauer als door de Deense ambassadeur in ons land, Zijne Exc. J. M. W. Eickhof, werden kransen geplaatst bij de tombe. De leden van de Algemene Katholie ke Kunstenaarsvereniging, die deelna men aan de door ons op zaterdag reeds vermelde Haarlemse excursie, zijn die dag in de namiddag door de bisschop, mgr. J. P. Huibers, ontvangen in het Bisschoppelijk Museum. De kunste naars werden begroet door de voorzit ter van het bestuur van het museum, deken W. N. Zijlstra, waarna de direc teur van het museum de heer H. van Haaren in een toespraak ontvouwde wat een bisschoppelijk museum dient te zijn, gelet op de huidige behoeften ener zijds en de historische ontwikkeling an derzijds. Hij achtte het een wezenlijke taak voor het museum, om ook de eigentijdse religieuze kunst te propage ren en zich niet te beperken tot het be waren en tentoonstellen van kunstwer ken uit het verleden. Plebaan H. W. Agterof, van de ka thedrale basiliek van' Sint Bavo te Haarlem, heeft gistermorgen onder gro te belangstelling de paramenten-exposi tie geopend, welke in het Bisschoppelijk Museum aan de Jansstraat is ingericht door de dames en de vereniging van het H. Sacrament en tot steun aan arme kerken. Zoals bekend wordt daar ge ëxposeerd wat de leden in een jaar tijds met de hand aan paramenten voor de missie en voor arme kerkert hebben vervaardigd. De plebaan wees er in zijn openings rede op, dat hoewel de exposities van de vereniging ieder jaar gehouden wor den, het toch nuttig en nodig is zich steeds weer opnieuw te bezinnen op hetgeen er geschiedt. Hij sprak zijn innige dankbaarheid uit over hetgeen leden en donateurs doen als liefde werk ten bate van de H. Kerk. Iedere eerste Vrijdag van de maand wordt te hunner intentie in de kathe drale basiliek een H. mis opgedragen. De paramenten-expositie, waarover wij reeds schreven, heeft gisteren al terecht veel belangstelling getrokken. Mgr. J. P. H'uibers, bisschop van Haarlem, was een der eerste bezoe kers. Ook hjj toonde zich vol lof en bewondering over hetgeen de dames met minutieuze ijver, gevoel voor kleu ren en voor bruikbaarheid vervaardigd hebben. Gistermiddag was de belang stelling ongekend groot. Opvallend was dit jaar de interesse van vele heren. Voorts hebben klassen van de katholieke huishoudschool een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Een novum is het bezoek van de Veronica- school van de Spaarne-parochie. Vanavond, tussen acht en tien uur, is de tentoonstelling nog te bezichti gen, evenals morgen van tien tot twaalf en van twee tot zes uur. Wij herinneren er aan, dat de toegang gratis is. De bisschop-coadjutor, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard heeft zich bereid verklaard voor „Geloof en Wetenschap" te Haarlem een voordracht te houden over het onderwerp; de Christen en de bijbel. Deze voordracht zal in de plaats komen van de inleiding welke prof. dr. P. van der Meer uit Amsterdam op 6 maart zou houden over een hoofdstuk uit de bijbelse geschiedenis. Prof. Van der Meer is wegens ziekte verhin derd zijn toezegging gestand te doen. De datum waarop mgr. Van Dodewaard zal spreken is eveneens 6 maart, maar de plaats zal niet zijn het Bisschoppelijk Museum, doch de Stadsschouwburg. Voor de voordracht van Ewout de Kat over „moderne schilderkunst" op 21 november bestaat zoveel belangstelling dat deze zal worden herhaald op 9 de cember, eveneens in het Frans Hals museum. Tenslotte vernemen wij, dat de film avond van 2 januari in de Stadsschouw burg zal worden verzorgd en toegelicht door B. J. Bertina, die ook de cursus over filmkunst voor G. en W. geeft. Zondagmiddag kwamen twee Haar lemse jongens van 19 en 20 jaar zich bij de politie in Haarlem Noord beklagen, dat een chauffeur van de N.A.C.O. ge weigerd had hen als passagiers mee te nemen naar Krommenie. Kort daarop meldde de chauffeur zich bij de politie en hij verklaarde opdracht te hebben van zijn directie, de z.g. rock and roll- jeugd niet te vervoeren, omdat er in het verleden moeilijkheden zijn geweest. De jongelui zullen zich met een klacht tot de directie van de N.A.C.O. wenden. Zondagnacht kwam een 37-jariee bouwvakarbeider uit Haarlem zlh melden bq de politiepost aan de Am sterdamse Vaart. De man vroeg: Wil- •tVullie z?lan,f mUn m°tor bewaren voldaan n Aa" het' verzoek Aan het bureau Smedestraat meldde zich zondagavond een 27-jarige maea zijnbediende, die om onderdak vreet' De echtgenote van de man, die nas' haar tweede kind had gekregen lae in het ziekenhuis. Het echtpaar verbleef tot dan toe in een kosthuis aan de Kam persingel, maar daar de eigenaar zeen kinderen in zijn huis wilde hebben was het eerste kind opgenomen in een kin dertehuis. Nu het tweede kind geboren was en de moeder toch in het zieken huis lag, werd de vader door de kost baas de deur gewezen. Wethouder A. Kerkman van Zand- voort heeft officieel toegegeven een ern stige fout te hebben begaan, toen hij na de gemeenteraadszitting van 7 okto ber de stembriefjes mee naar huis .nam. Het is echter niet zijn opzet geweest om het stemgeheim te schenden, maar hij wilde de juistheid van de stemmen telling controleren, omdat daaraan bij hem twijfel was gerezen naar aanlei ding van uitlatingen van enige raadsle den. Dit blijkt uit het antwoord van het College van B. en W. van Zandvoort op schriftelijke vragen over deze kwestie van het raadslid L. J. Breure (WD). In dit antwoord geven B. en W. een uitvoerige uiteenzetting van wat er na de raadsvergadering van 7 oktober is gebeurd. Uit de uitslag van de stemming over het benoemen van een hoofd der school, was gebleken, dat 8 stemmen waren uit gebracht op de heer Kuys en 7 op de heer Dees. Na afloop van de zitting was een der raadsleden naar wethouder Kerkman gekomen met de opmerking, dat hjj het vreemd vond dat de heer Dees niet benoemd was tot hoofd van de Karei Doormanschool. Dit raadslid gaf de wethouder te verstaan, dat hij persoonlijk op de heer Dees had ge stemd.Toen de wethouder de raadszaal wilde verlaten, deelden twee raadsle den hem mee eveneens op de heer Dees te hebben gestemd. De wethouder wist.g dat zijn eigen fractie, die vijf leden telt, ook op de heer Dees had gestemd. Dat betekende, dat naar hij op dat moment kon nagaan acht raadsle den hun stem op de heer Dees hadden uitgebracht, terwijl dit aantal volgens de stemuitslag zeven bedroeg. De wethouder begon toen te twijfelen aan de juistheid van de stemuitslag. Hjj achtte het niet onmogelijk, dat bij on duidelijk schrijven, de namen Dees en Kuys door elkaar waren gehaald. Daar op heeft de wethouder nog in het raad huis contact opgenomen met het raadslid, dat in eerste instantie zijn be vreemding over de stemmingsuitslag had gesproken. Hjj heeft dit raadslid opnieuw gevraagd of bij zijn stem op de heer Dees had uitgebracht, en toen dit bevestigd werd zij wethouder en. raadslid samen terug de raadszaal ingegaan. Sa men hebben zij toen getracht de stuk ken van de verscheurde stembriefjes aan elkaar te passen, teneinde de stem mingsuitslag te controleren. Dit duurde te lang, zodat de wethouder besloot de verschillende stukjes mee naar huis te nemen. Thuis heeft hij de stemmings uitslag gecontroleerd en daarbij bleek hem, dat de uitslag juist was geweest. Daarop heeft de wethouder de stem briefjes vernietigd. B. en W. van Zandvoort verklaren nu in hun antwoord aan de heer Breure van oordeel te zijn, dat van het stellen van impertinente onbehoorlijke, on beschaafde of brutale vragen aan raadsleden, geen sprake is geweest. De betreffende wethouder heeft alleen be vestiging gevraagd aan één der raads leden, van een tevoren door hemzelf vrijwillig verstrekte mededeling. Het Ji?"eu ?ïan(?» hee't zondagavond omstreeks half elf een directiewagen b« een bouwwerk aan de Noord Boule vard in Zandvoort vrijwel geheel in de as gelegd. Het echtpaar Pijper, een zoon van de aannemer van het werk en zijn echtgenote, die reeds sliepen toen de brand uitbrak, konden tijdig de wa gen verlaten. Slechts een gering deel va" de inboedel kon worden gered. De brand is vermoedelijk door kort sluiting ontstaan. Het echtpaar Pijper werd wakker toen de brand reeds een grote omvang had aangenomen. De brandweer werd onmiddellijk gewaar schuwd, maar zij kon weinig aanrich ten tegen de vuurzee. Slechts de kale wanden van de wagen bleven over eind; al het overige was een prooi der vlammen geworden. De wagen en de inboedel zijn verzekerd. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen rake straffen uitgedeeld aan een aantal middenstanders, die veertien dagen geleden terecht stonden wegens ontduiking van de inkomstenbelasting Hun knoeierijen waren het gevolg van de grootscheepse malversaties op fiscaal gebied van een „accountant" uit Haar lem, die reeds eerder veroordeeld Is door de rechtbank, en die de admini stratie verzorgde voor de middenstan ders. De „accountant ging echter dik wijls zo ondeskundig te werk, dat het de fiscale ambtenaren zeer gemakkelijk viel bil controles onraad te ruiken. Een 43-jarige slager, die voor ruim f 30.000 aan inkomstenbelasting ontdo ken had, werd veroordeeld tot een boete van f 20.000 en drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Hij had over de jaren 19531955 f 80.000 verzwegen aan inkomsten uit zijn goedbeklante een manszaak in Haarlem-noord, die hii destijds zonder personeel dreef. Tegen hem waren drie maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf en f 20.000 de maximum-boete, geëist. Tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en f 8.000 boete werd een 49-jarige vishandelaar veroordeeld die over 1953 de rente van f 50.000 had verzwegen en die ter consolidatie van zijn vermogen gestaafd goud gekocht had, een transactie, waarmede hij f 4.000 had verloren. De eis tegen hem luidde eveneens drie maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk met een boete van f 8.000. Een 60-jarige slager uit Haarlem werd veroordeeld tot drie maanden voor waardelijk en f 8.000 boete. Tegen hem waren, behalve drie maanden onvoor waardelijk, ook geëist f 8.000 boete om dat hij over drie jaar tijds steeds slechts ongeveer de helft had opgegeven van zijn ware inkomsten, die van negen- tot elfduizend gulden varieerden. Los van de belastingzwendel van de voornoemde „accountant" stonden de zaken tegen enige IJmuidenaren en Beverwükers, die eveneens met hun in komstenbelastingaangifte geknoeid had den. De 64-jarige Beverwijker, tegen wie de maximumstraf zes maanden en f 20.000 boete geëist was, werd ge vonnist met twee maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van f 10.000. Hij had een bedrag van over de f 10.000 verzwegen en een nog aanzien lijk hoger bedrag voor de vermogens belasting. De inkomsten zou hij onder meer verkregen hebben als tipgelden bij onderhandse aanbestedingen van werken voor de Hoogovens in zijn woonplaats. De accountant van de werktuigkun dige, tegen wie wegens zijn hulp bij de belastingaangifte, waaraan zijn cliënt overigens op eigen houtje weer aan knoeide, een maand onvoorwaardelijk geëist was, kreeg die maand als voor waardelijke straf opgelegd. Een 40-jarige groothandelaar in oude metalen uit IJmuiden werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en f 6.000 boete. Tegen hem waren twee maanden gevangenisstraf geëist en f 20.000 boete. Hij had de fiscus opge geven in 1955 slechts f 7.734 verdiend te hebben, hoewel dat in werkelijkheid ruim f 30.000 was. Zijn boekhouding was echter dermate primitief, dat de be lastingconsulent-boekhouder van de groothandelaar, die wegens medeplich tigheid terecht stond, onmiddellijk na de behandeling van zijn zaak werd vrij gesproken. is kennelijk niet zijn bedoeling geweest het stemgeheim te achterhalen. Met de vraagsteller zijn B. en W. van Zandvoort van mening, dat aan de stemmingen over personen volstrekte geheimhouding geboden is. Zij achten het echter te ver gaan, datgene wat wethouder Kerkman na de raadsverga dering van 7 oktober gedaan heeft, een schending van het ambtsgeheim te noe men, hetgeen strafrechtelijk te vervol gen zou zijn. B. en W. zjjn van oordeel, dat de heer Kerkman een ernstige fout heeft gemaakt, maar menen, dat daaruit niet de conclusie kan worden getrok ken, dat kwaad opzet in het spel is geweest. Het College ontkent dan ook, dat de bij deze moeilijkheden betrok ken raadsleden zich zo ernstig heb ben misdragen, dat zij het vertrou wen van hun mede-raadsleden heb ben verbeurd en dies de consequen ties uit hun daden dienen te trekken. B. en W. zijn dan ook van oordeel, dat het voldoende is, dat er maatre gelen worden genomen om tot een doeltreffender vernietiging van ge bruikte stembriefjes te komen. Met de vragensteller zijn zij van oordeel, dat deze zaak in de grootst moge lijke openbaarheid behandeld moet worden om het geschonden vertrou wen te herstellen. B. en W. merken tenslotte op, dat geen der leden van het College van B. en W. behoefte voelt aan het samenstellen van een afzonderlijke nota over deze aangele genheid. Het ergerlijke van de zaak is en blijft evenwel, datin strijd met wet telijk voorschrift en democratische behoorlijkheid het stemgeheim hoe dan ook en waarom dan ook geschonden is. Het ergerlijke van de zaak is en blijft evenwel, dat in strijd met wettelijk voorschrift en democratische behoor lijkheid het stemgeheim hoe dan ook en waarom dan ook geschonden is. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 3 vloog op de Heemsteedse Dreef ter hoogte van de school bij het Juliana- plein een meisje op haar fiets tegen een auto op. Volgens opgave van de be stuurder van die auto zou hij ongeveer zestig kilometer gereden hebben. Het meisje stak vlak vóór de auto, die uit de richting Haarlem kwam, de weg over. Zij werd gegrepen en op verschil lende plaatsen zeer ernstig gewond. Zo liep zij een bekken-fractuur en een her senschudding op. Per G.G.D.-auto moest zij naar het Groote Gasthuis in Haarlem worden vervoerd. Zaterdagmorgen om 11.30 ongeveer brak de voorvork van de fiets van een vrouw, die met haar kindje voorop fiets' te op de Binnenweg in Heemstede ter hoogte van het Minerva-theater. De vrouw viel op haar gezicht, kreeg een hersenschudding en kneuzingen en moest per G.G.D.-auto naar de Maria- stichting in Haarlem worden vervoerd. Haar kind kwam er slechts met de schrik van af. Op 83-jarige leeftijd is gisteren op zijn boerderij te Spaarnwoude, gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, overleden de veehouder Bartholomaeus Petrus meer bekend onder zijn roep naam van „Mees" Vink. Woensdag morgen is de uitvaart na de requiem mis van negen uur in de parochiekerk van Sint Jacobus de Meerdere te Haarlemmerliede. Het stoffelijk over schot zal worden bijgezet in hef fami liegraf op het kerkhof aldaar. Men schrijft ons,naar aanleiding van het overlijden van de heer Mees Vink: „Met deze vrome, sterke en altijd goed gehumeurde boer is een man heenge gaan, om wiens verscheiden niet alleen door zjjn naaste familie wordt getreurd. Mees Vink verheugde zich immers in een grote schare goede vrienden, die zijn weldaden, in de donkere dagen van de oorlog zo kwistig verleend, met licht zullen vergeten". „Zjjn hulpvaardigheid voor, en mede leven met iedereen, die in nood ver keerde, waren spreekwoordelijk. Bijna een mensenleeftijd lang heeft hij als lid van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude tijd en goed geofferd om te helpen en te steunen, telkens als die hulp en steun geboden waren". „Niet alleen door zjjn kerkelijke overheid, niet alleen door het bestuur zijner gemeente, niet alleen door zijn vele vrienden, kennissen en gemeente naren werden zijn persoon en zijn christelijke offervaardigheid gewaar deerd. H.M. de Koningin verleende hem destijds de ere-medaille in zilver, be horende bij de ridderorde van Oranje- Nassau. Mees Vink ruste in vrede". Die Haerlemsche Musijckcamer orga niseert voor haar donateurs maandag 17 november een kamermuziekavond in de Remonstrantse kerk aan de Wilhel- minastraat in Haarlem. Het program ma vermeldt werken van Purcell. Tele- man, J. S. Bach en anderen. Solisti sche medewerking verleent Lien Beij- ers, barok-violiste. (Niet officiële 3(4 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3% Ned. 1956 3(4 Ned. 1948 3(4 Ned. 1950 3H Ned 1954 3!i Ned 1955 1 3-314 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fac [nschr Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mij cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb Mij Ned. Scbeepv. Unie Kill H.VA Deli MiJ. cert. A'dam 2H '561 A'dam '56 D A'dam m Rentespaarb. vorig opening Slot 10/11 koersen 93b 91=4 9114 85"4 85 88(4 87J4 90A 93(4 90(4 93A 108(4 185 256(4 362 195 345 464(4 293 384(4 188.45 77(4 161(4 161(4 140(4 100 125(4 131.60 85(4 94% 94(4 114 255 469 385 186.60 71(4ex 168 164 144 128 131.40 (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verantiooor- delijkheid der Redactie. Anoniem ingezon den brieven worden terzijde gelegd.) Met verwondering las ik in uw blad van zaterdag 8 dezer het verslag, dat uw recensent T. de Vr. gaf over het Bach- concert van „Die Haerlemsche Musyck- camer", van vrijdag j.l. in de Haarlem se Stadsschouwburg voor „Geloof en Wetenschap". Hoewel niet met evenzovele woorden gezegd, wekt deze recensie sterk de in druk, dat het concert in vele opzichten te wensen overliet. Daarvan getuigen verschillende insinuaties als: „wat even wel niet wil zeggen, dat de uitvoering niet goed was" en „bij het 3e werk, het concert voor drie clavecimbels kwam er meer vaart in". De gedegen muziekkenners, die met mij de zaal vulden, waren er getuige de onderling gewisselde gesprekken una niem van overtuigd, dat de uitvoering op hoog muzikaal peil stond. Scherp constrasterend met het verslag in uw blad is de zeer loffelijke recensie in het „Haarlems Dagblad". Juist omdat het onderhavige concert gegeven werd voor „Geloof en Wetenschap", op welker uit voeringen ook de verslaggever van de niet-katholieke krant steeds van harte welkom is, doet het wel pijnlijk aan, dat uw recensent het nodig oordeelde, in zijn kritiek bezijden de waarheid te blijven. Des te meer is het te betreuren dat degenen, die niet het voorrecht had den, het concert bij te wonen en te beluisteren, door zijn verslag de in druk hebben moeten krijgen, dat het voortreffelijk muziekgezelschap Vrij dag aanzienlijk onder het niveau is gebleven, dat het door zijn gestadige studie onder leiding van zijn enthou siaste dirigent heeft bereikt. De minu tenlange ovatie, die „Die Haerlemsche Musyckcamer" aan het slot in ontvangst had te nemen van het auditorium, waaronder zich vele muziek-autoriteiten bevonden, was daarvan het onbetwist bare bewijs. Bloe.mendaal. JOS. J. F. MÖLLMANN Het goede recht van de lezer om er anders over te denken dan ome recen sent erkennen wij zo gaarne, dat wij de afwijkende mening enigszins be kort afdrukken. Gewone en duide lijke opmerkingen kenmerken als „in sinuaties" achten wij echter bijna even onjuist als een echte insinuatie. Wel is het ook onze mening, dat het voor de volledigheid van het verslag diensttig was geweest, melding te maken zowel van het dankbare enthousiasme van het pu bliek als van de woorden van erkente lijkheid, door de voorzitter van G. en W. uitgesproken. Dat de recensent van Haarlems Dag blad anders oordeelde dan onze recen sent behoeft' even weinig te verbazen als een overeenstemmend oordeel dat had behoren te doen: iedere criticus geeft zijn vrije en individuele mening weer. Ter vermijding van misverstand strekt het tot aanbeveling, het al dan niet katholiek zijn van een dagblad, wanneer kwesties als de onderhavige aan de orde zijn, bui ten geding te hou den. (RED.) Voor de wedstrijd voor een balletsce nario voor kinderen tot 14 jaar, die het Scapinoballet i i het voorjaar heeft uit geschreven, zijn 245 inzendingen, indivi duele en van schoolklassen binnengeko men. Scapino en de V.P.R.O. stelden elk twee hoofdprijzen beschikbaar en er werden ongeveer 25 eervolle vermel dingen toegekend. De le Scapino-prijs (een radio) ver wierf de 11-jarige Henk Dragstra (Leeuwarden) met „De Wonderfluit". De le t.v.-prfls ging naar de 10-jarige Thora Justesen (Amsterdam). Haar ballet-je, „Het Gisbeen", zal als prjjs op 12 november a.s. in het Nieuwe de Ia Mar theater te Amster dam en tevens in de T.V.-uitzending van de V.P.R.O. die namiddag worden uit gevoerd door leerlingen van de beroeps klas van de Scapino-balletschool. De 2e Scapino-prijs werd toegekend aan „De Klaasdorpers", een nu 4e klas van de Jan Ligthartschool te Haarlem, voor hun verhaal „Jantjes eerste school dag". Op hun speciaal verzoek zal de prijs bestaan uit een bezoek van de dan ser Indra Kamadjojo aan hun school. De 11-jarige Meia Burgerjon (Leider dorp) won met „Het Japanse prinsesje" de tweede t.v.-prijs. Meia mag als prijs dit verhaaltje zelf voorlezen voor de T.V. Hierbij zullen illustraties worden vertoond van Jean van Duist (Rotterdam), die als beloning voor zijn eigen inzending deze voor het verhaal van Meia mocht maken. De kinderen en de schoolklassen, die een eervolle vermelding kregen, zijn met een der ouders de gast van Scapino op woens dagmiddag 12 november. De secretaris-generaal van het minis terie van o.k. en w„ dr. J. H. Wesse- lings, zal op deze middag de prijsuitrei king inleiden. De jury bestond uit: de dames Hans Snoek. Maria Rebel, Annie Winkeler-Vonk (schrijfster van kinder verhalen) Nell Baljet (vertegenwoor digster van het onderwijs), en de heren Indra Kamadjojo (danser en choreo graaf), Hans van Norden (schilder) en Ad de Vries (T.V.-dienst V.P.R.O.). Onder grote belangstelling is zaterdag middag in de sociëteitszaal van de Waag in Haarlem de tentoonstelling ge opend van de Nijmeegse schilder Petere van den Brake, die onder auspiciën van het genootschap van beeldende kunste naars „Kunst zij ons doel" gehouden wordt. De kunst-criticus Cornelis Basoski, die de expositie opende, sprak op het thema „De mens spiegelt zich af in de kunst". De vele consequenties van die gedachte zijn huiveringwekkend. Wan neer de kunst inderdaad de eerlijkheid van een spiegel heeft, dein is er vaak reden te over om bedroefd te zijn over hetgeen weerspiegeld wordt. Sprekend over het werk van Van den Brake vroeg de heer Basoski zich af, of men moet schrikken of een schoonheid ervaren. De Nijmeegse schilder staat kenne lijk uit zijn werk met het leven op goede voet. Hij heeft als voedingsbodem geen moeras nodig: slechts eerlijkheid, schoonheid en karakter. Van Gibraltar tot de Noordkaap heeft Van den Bra ke zijn indrukken opgedaan. Basoski noemde zijn werk een schoon avontuur, dat de spiegel niet schuwen hoeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5