Euromarkt zal gunstig klimaat voor handel moeten scheppen 1 Katholieke universiteit viert zevende lustrum van Oranje" aan „Prins Willem voer Duits schip Kruiswoordraadsel m •pl BREIMACHINES Moeilijkheden bij vrijhandelszone- overleg niet te tragisch nemen Amerïka en het Colombo- an Toch Amerikaans- Perzisch verdrag De regeling van het beroep op administratieve schikkingen Mgr. Bekkers draagt pontificale hoogmis op „Stuurlieden moeten beter leren zelfstandig te handelen ïv. DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 PAGINA 2 Dr. Mansholt op Groothandelsdag Eisenhower bepleit plan van 5 punten Braziliaanse madonna in Berg en Dal geplaatst Beeldje uit werkkamer van wijlen mgr. Hansen Regering dient voorstellen in bij de Tweede Kamer Khroesjtsjev neemt Poolse invitatie aan OVERVEEN Prof. P. Nieuwenhuijse overleden Toch met auto gereden ZfJjf'J/l GROTE H0VTSTRA9 TEt.20049HAARLEM TYBB verrast in tafel- tennisbekercompetitie Dames van Togido hebben goede kans op beker De maandagse beurs in het Krelagehuis HEEMSTEDE Dia-Club „De Tover lantaarn" Binnenkort onderhandelin gen over G.A.O Bloem- bollènbedrijf BLOEMENDAAL Biljarttitel, 3e klas libre H. Jochemus ongeslagen als eerste geëindigd Drie spelers promoveren naar tweede klas V olleybalprogramma voor woensdag KNITTAX Telefoon 11142 - Haarlem y 10 ii BLOEMLEGGING Als het buiten plenst Bel een „Atax", dag: en nacht. 1 >2-3-4-5 Grootste wagenpark 55. - Met een snelle ruk poogt Eric zich uit de greep van de Piet te bevrijden, maar diens gespierde handen knijpen hem bijkans de keel dicht en razend van woede wentelt Eric zich om. Wat bezielt de dwaas? Begrijpt hij dan nog niet, dat hij de man helpen wil? De vechtpartij zal hen zonder twijfel aan de Saksers verraden, doch hij voelt er bitter weinig voor zich door deze ijzersterke kerel te laten vermoorden. Hijgend en steunend proberen de twee mannen elkaar in hun greep t krijgen. „Houd op, idioot," stoot Eric uit, „ik ben een vriend. Ik ben geen Sakser." Inmiddels ziet hij met wanhoop de Sakser op het duin opmerkzaam hun richting uitkijken. De trage stofwolk, die boven de struiken begint te ver schijnen spreekt een duidelijke taal. De Piet, die onder ligt, heeft Eric bij diens kleed gegrepen en poogt met de andere hand Eric's keel te grijpen. Met kracht duwt Eric hem van zich af, zodat zijn kleed scheurt. Hij staat op het punt de ander een vuistslag toe te dienen, als hij opeens verbazing in de ogen van de Piet ziet. Door Eric's opengescheurde hemd is he* bronzen paardje zichtbaar geworden en bij de aanblik hiervan vergeet df, Piet op slag zijn vijandschap. „Vriend," mompelt hij, „vriend „Jaja, 't duurt lang voor je daar achter komt," snauwt Eric, terwijl h'J gehaast zijn zwaard grijpt en de Piet zwijgend wijst op de drie Saksers- die in looppas naderbij komen. „Kom mee!" Er gaat een gebrul op onde^ de Saksers, als het tweetal ineens onder de struiken vandaan stormt. Tul' sen twee duinenrijen heen kan de Noorman de zee zien, niet ver wegi - zeilen van de vloot onbekende schepen, geheimzinnig en dreigend, en 0 de kust de Pictenvloot, die geland is. Maar dan duiken vóór hen ook Saksers op, links, rechts, ze zijn ingesloten. De vrijheid, die hun toelach is verder dan ooit. Op de groothandels- en transitodag 1958. die gisteren te Rotterdam werd gehouden, heeft de vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. S. L. Mans- holt. gesproken over de betekenis van de handel voor de Euromarkt. De heer Mansholt verzekerde, dat de commissie diep doordrongen is van de betekenis van de handel als zelfstandige activi teit. Hij is bijvoorbeeld even onmisbaar als de produktie in engere zin. De com missie zal de handel dus moeten bevor deren. d.w.z. dat zij de omstandigheden en het klimaat moet scheppen waarin de handel zo goed mogelijk zal kunnen werken. De handel zal op haar beurt dan ook van deze voorwaarde een zo nuttig mogelijk gebruik moeten maken. De heer Mansholt legde er de nadruk op dat men niet moet wachten tot de omstandigheden in de Euromarkt zich eenmaal hebben gewijzigd. Men moet vooruitzien en nn plannen maken en zich nu reeds instellen op de verande ringen die onherroepelijk zullen ko men. Als men dit niet doet, zal men te laat komen. Het is van belang dat zo vlug mogelijk wordt nagegaan hoe men dit wil doen. Individuele maar ook ge meenschappelijke actie zal daarbij nodig zijn. In dit verband zullen de organisaties uit het bedrijfsleven veel kannen doen. De Euromarkt is bereid zoveel mogelijk steun te verlenen, maar dan moet de handel zich odanig orga niseren, dat zij haar stem kan laten horen om haar directe belangen te ver dedigen. Een organisatie die alle zes landen omvat is van het allergrootste belang. Vervolgens behandelde de heer Mans holt nog enkele problemen die sterk de aandacht vragen. In de eerste plaats de vrijhandelszone, voor Nederland een belangrijk punt. Alhoewel de onderhan delingen over de vrijhandelszone niet hoopgevend zijn, moet men het pro bleem toch ook niet te tragisch nemen. Indien er per 1 januari a.s. geen vrij handelszone is, en het heeft er alle schijn van (alleen een eventuele ratifi catie door zeventien landen zou al on- President Eisenhower heeft in een toespraak te Seattle tot de jaarlijkse bijeenkomst van de 18 landen, die deel nemen aan het Colomboplan, volgens Reuter, een beroep gedaan op de wes terse landen deel te nemen aan een plan, dat de economische groei van de economisch nog onvoldoende ontwikkel de landen op snelle wijze moet verbete ren.Hij noemde vijf belangrijke punten voor deze economische groei, te weten: uitbreiding van de internationale han- del, technische scholing, particuliere in vesteringen, normale bankleningen en financiering ter dekking van andere ge zonde projecten op voor de geklopne- mer soepeler terugbetalingsvoorwaar- den. De Amerikaanse president kondigde geen uitbreiding aan van de Amerikaan se steunverlening, doch zeide, dat de Verenigde Staten bereid zijn hun volle aandeel op zich te nemen in deze grote vredelievende kruistocht voor het be reiken van een voortgezette groei in vrijheid. Hij voegde hieraan toe, dat de Amerikaanse regering nagaat op welke wijze de constructieve rol van de parti culiere investering kan worden uitge breid ter bevordering van de economi sche groei van nog onvoldoende ontwik kelde gebieden. De Perzische minister van buiten landse zaken, Ali Asgar Hikmat, heeft gisteren in de Senaat te Teheran ver klaard, dat Perzië een economisch en defensie-akkoord met de V.S. zal slui ten, maar dat het daarmee geen ag- gressieve bedoelingen tegenover de Sovjet-Unie heeft. Twee dagen geleden had Perzië naar aanleiding van een Sovjet-nota van 31 oktober ontkend, dat het over een militaire overeenkomst met de Amerikanen onderhandelde. De Russen hadden in hun nota de Perzen er van beschuldigd, dat zij in strijd met een Russisch-Perzische over eenkomst van 1927 handelden door deel te nemen aan een groepering tegen Rusland. Minister Hikmat zei, dat hij over deze nota krachtig bij de Sovjet ambassadeur, Pegov, had geprotes teerd. De ambassadeur heeft inmid dels Teheran verlaten en waarnemers aldaar geloven, dat hij niet zal terug keren. In Washington is bevestigd, zo meldt U.P.I., dat er tussen Perzië en de V.S. wordt onderhandeld over een mili tair en economisch verdrag. geveer een jaar vergen), zal dit nog niet zo erg behoeven te zijn. Per 1 ja nuari gebeurt er tenslotte nog niet zo veel en men doet er in ieder geval goed aan zich niet te overhaasten en het hoofd koel te houden. De zes lan den blijven het erover eens dat er een vrijhandelszone moet komen en er is dan ook geen reden om ernstig onge rust te zijn. Wat de landbouw betreft merkte spr. op dat ook hier nog problemen onopge lost zijn. maar men hoopt in de loop van 1959 een algemene opvatting hier over te bereiken. Een zekere ordening zal voor de landbouw in de Euromarkt noodzakelijk zijn. Op welke wijze deze ordening plaats zal vinden, is thans moeilijk te zeggen, maar men zal in ieder geval niet moeten vervallen in de „noodzakelijke fouten" van de natio nale landbouwpolitiek in het verleden. Men zal gebruik moeten maken van de mogelijkheden die een grotere markt- ruimte biedt. In een grotere ruimte acht spr. herstel van de natuurlijke markt verhoudingen mogelijk. In nationaal verband was dit niet mogelijk en wat dat betreft is de Euromarkt zes jaar te laat gekomen. In de buitenmuur van het kapelletje van het centrum van de Boerenbond in Berg en Dal is gisteren een kopie van de Braziliaanse miraculenze Madonna van Aperaffida geplaatst. Het beeldje, uit donker hout gesneden en omkleed met een barokke mantel, is afkomstig uit de werkkamer van wijlen mgr. Hansen, „onze emigratiebisschop", zo als de vicaris van het Limburgs diocees, mgr. P. J. van Odijk, hem noemde, her innerend aan het zeer vele dat mgr. Hansen voor de emigratie van Neder landers heeft gedaan. Brabanders en Limburgers zijn steeds de beste emigranten geweest, aldus mgr. Bekkers, die net beeldje „op Bosse grond" met een hartelijk dank woord heeft aanvaard. Door de omstan digheden zijn de banden tussen beide provincial ook steeds hechter sewor- den. Mgr. Hansen is een steeds groter vriend van Brabant geworden. Door hem hebben wij Limburg steeds meer leren waarderen, aldus de bisschop. De bedrijfsleider van de kolonie van katholieke boeren in Brazilië, de heer C. J J. Hogenboom. vertelde, hoe hij eens met mgr. Hansen de bedevaartplaats van O. L Vrouw van Aperaffida had bezocht, toen hij met de emigratiebisschop op weg was van Rio de Janeiro naar de boerenkolo- nie. „Ik herinner mij nog de ontroe ring, waarmede mgr. later op de fazeinda van de boeren dit beeldje in ontvangst nam." De Braziliaanse gezant in ons land, Z. Exc. de Sousa Leao, heeft de wens uitgesproken, dat de banden tussen het katholieke Brazilië en het katholieke Nederland door bemiddeling van de Braziliaanse Madonna steeds groter mogen worden. Advertentie Bij het Cenotaaf in Londen heeft zon- dag een eenvoudige korte plechtigheid plaatsgevonden ter nagedachtenis van de gevallenen in de twee wereldoorlogen. Koningin Elizabeth legdr een krans aan de voet van het Britse nationale oor logsmonument. (Van onze Haagse redactie) De regering heeft by de Tweede Ka mer voorstellen ingediend voor een re geling van het beroep op administra tieve beschikkingen. Het wetsontwerp is geïnspireerd op de voorstellen van de commissie De Monchy die in 1950 rapport uitbracht. Beroep op de kroon, die bij haar beslissing de Raad van State dient te Hbren, moet naar het oor deel van de ministers Samkalden en Struycken worden opengesteld op be schikkingen waarbij algemeen binden de regelen worden toegepast op con crete gevallen. Op de algemeen binden de regelen zelf wordt geen beroep open gesteld. Voorzover zij van lagere orde zijn dan de wet zijn zij met verschil lende waarborgen omgeven en blijven zij onderworpen aan het toetsingsrecht van de rechter. Andere daden kunnen door de burgerlijke rechter op hun rechtmatigheid worden getoetst. Van het beroep zijn enige categorieën van beschikkingen uitgezonderd op praktische gronden. Hiertoe behoren o.a. de beschikkingen die betrekking hebben op het subsidiebeleid, de kost winnersvergoedingen voor militairen en de ontslagvergunningen. Een beroeps mogelijkheid voor deze categorieën zou tot overbelasting van het apparaat lei den. Er zijn alleen al 50.000 beschik kingen per jaar op het gebied van de kostwinnersvergoedingen. De gedachte om voor alle gevallen beroep op een onafhankelijk rechter lijk orgaan open te stellen, wordt door de regering afgewezen. Voor het beleid op grond van door de wetgever ge stelde normen moet de administratie zelf verantwoordelijk blijven, behalve waar het betreft de rechtmatigheid, dat aan de rechter is voorbehouden. Principiële bezwaren tegen deze ver eniging van administratieve en rech terlijke bevoegdheden binnen een orgaan kunnen alleen berusten op een theore tische onderscheiding van de functies van de staat, die in Nederland in de practijk niet altijd wordt gehandhaafd, zo zegt de regering. Om in voorkomen de gevallen een snelle afdoening te ver zekeren zal de voorzitter van de afde ling van geschillen van bestuur van de Raad van State een bevoegdheid krij gen die te vergelijken is met de be voegdheid van de president van een rechtbank in het kort geding. Een nieu we wet op de Raad van State zal een dezer dagen worden ingediend. De Russische premier en partijleider Nikita Khroesjtsjev zal op een nader te bepalen tijdstip een bezoek brengén aan Polen. Aan het eind van het be zoek, dat de Poolse partijleider Vladi slav Gomulka en de Poolse premier, Cyrankiewicz aan de Sovjet-Unie heb ben gebracht, is meegedeeld, dat Khroesjtsjev een uitnodiging van Go mulka om een bezoek aan Polen te brengen heeft aanvaa-d. Verder is meegedeeld, dat in het Kremlin gisteren een Russisch-Pool- se verk. ring is ondertekend, die mor gen zal worden gepubliceerd. Tijdens een afscheidreceptie van de. Poolse delegatie heeft Khroesjsjtev gezegd, dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Polen steeds beter wor den. Wel zijn er in Polen in het ver leden fouten gemaa.it, maar men heeft die fouten ingezien en zijn politiek ge corrigeerd. De Sovjet-premier zei, dat hij waardering had voor de pogingen, die van Poolse zijde zijn ondernomen om de Joegoslavische partij van haar revisionistische dwaling t» bekeren. Overigens verklaarde Khroesjtsjev, dat hij van plan is de betrekkingen met Joegoslavië te verbeteren. De gehele gemeenschap van de ka tholieke universiteit van Nijmegen was gisterochtend aanwezig bij de pontifica le H. Mis van dankbaarheid, welke mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadju tor van Den Bosch ter opening van de uitgestelde viering van het zevende lustrum heeft opgedragen in de St.-Jo- sephkerk te Nijmegen. Het lustrum zou oorspronkelijk op 17 oktober gevierd worden, doch werd uitgesteld in ver band met het overlijden van Paus Pius XII. Om deze reden kon mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, gisteren niet zoals aangekon digd de H. Mis van dankbaarheid pontificeren, daar hij momenteel op de Nederlandse Antillen vertoeft. De Raad voor de scheepvaart te Am sterdam heeft maandag de schuld vraag besproken van de kapitein en de tweede stuurman van het m.s. .Prins Willem van Oranje", op 9 augustus van dit jaar in het Kanaal ter hoogte van „Beachy Head*' in aanvaring is geko men met het Duitse m.s. „Tarbek". De „Prins Willem van Oranje" voer het Duitse schip achterop en ging bijna twee maal zo snel. Toen men wilde pas seren, zou d- „Tarbek" volgens de ver klaringen van de kapitein en de 2e stuurman plotseling naar bakboord zijn uitgeweken, waardoor de Prins Willem niet meer voldoende tijd had om uit te wijken. Het 7328 ton metende Neder landse schip ramde de Duitser in de achtersteven en boorde een groot gat in de scheepshuid. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, was van mening dat de snelheid van de „Prins Willem van Oranje" (circa 17 mijl) omstreeks het middernachtelijk uur met een zicht dat belemmerd werd door mistv lagen, te hoog was geweest. De waarnemingen met het blote oog, die vlak voor de aanva ring waren gedaan, achtte hij misleidend. „Er is niet geheel veilig genavigeerd", zo zei de heer Metz. Hij stelde de raad voor de kapitein te straffen met hem de vaarbevoegdheid te ontnemen voor de tijd van een week. Voor de stuurman achtte hij een berisping voldoende. De kapitein verklaarde op de zitting dat men de „Tarbek" eerst op het ra darscherm had waargenomen en later de heklichten van het schip op ongeveer iy2 mijl vooruit zag. Hij wilde geen waarschuwingssignalen geven omdat hij vreesde de Duitser daarmee aan het schrikken te maken. Toen de stuurman, die de hondenwacht had, hem attent maakte op de bakboord-zwenking van de „Tarbek" liet de kapitein eerst bak boord en toen hard stuurboord uithalen. Een aanvaring kon echter niet meer worden voorkomen. De hoofdinspecteur was van mening dat het mogelijk ge weest had moeten zijn de aanvaring te vermijden, zelfs als de „Tarbek"' naar bakboord was uitgeweken, hetgeen hij echter niet bewezen achtte. „Als de stuurman zelf direct was opgetreden en niet eerst de kapitein had gewaarschuwd, was alles misschien nog goed afgelopen" zo zei de heer Metz. In dit verband achtte hij het van belang dat stuurlie den in het algemeen meer opgeleid wor den tot zelfstandig handelen. De raad i zal binnenkort schriftelijk uitspraak doen. In een kernachtige preek wees mgr. Bekkers zijn toehoorders erop, dat de studie van de mens zowel verstand, wil, volharding, critisch vermogen als rechtschapenheid vereist. Doch al deze eigenschappen moeten bij hoogleraren en studenten uitmonden in de liefde. Sprekend over het leven van de stu dent, wees de bisschop erop, dat de student vaak noodgedwongen en om begrijpelijke redenen leeft aan de rand van de maatschappij. Doch de student en de intellectueel mogen nooit aan de rand van de christengemeenschap le ven. Daar moet hij steeds middenin staan Namens het episcopaat bracht mgr. Bekkers de gelukwensen over aan de katholieke universitaire gemeenschap. Hij sprak woorden Van dank voor het geen de katholieke universiteit reeds heeft bereikt. Hij gaf uiting aan de ver wachting, dat de katholieke universi teit haar zending verder zal vervullen in eerlijke openheid en in groot ver trouwen en optimisme. Bij de celebratie van de H. Mis werd mgr. Bekkers geassisteerd door eme ritus-pastoor Van der Heijden als pres- byter-assistens, door de pastoors Gud- de en Brinkhoff S.J. als troondiakens, door pater E. van Montfoort A.A. als diaken en pater P. van Kuyk C.M. ais subdiaken. Het studentenkoor Alphons Diepenbrock zong de wisselende gezan gen. Gistermiddag verleende de katholie ke universiteit ere-doctoraten aan dr. Anna Dengel, stichteres der medische missiezusters, dr. Savatier uit Poitiers en aan pater Maximilianus van Dun O.F.M. Cap. In Utrecht is vrijdag jl. overleden prof. P. Nieuwenhuijseoud-hoogleraar in de ziektekunde en de ziektekundige ontleedkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Nieuwenhuijse, die in de Zeeuwse gem ente iattendijk werd geL "en, bereikte de leeftijd van 75 jaar. Van zijn hand verscheen een groot aantal werken op het gebied van de hersenpathologie, terwijl hij ook veel vuldig zijn medewerking verleende aan het Nederlands tijdschrift voor genees kunde. Hij zag de ziektekunde steeds te gen een brede biologische achtergrond, hetgeen resulteerde in zijn bijzondere opvatting over de betekenis van de levende ziekteverwekkers voor de mens. De overledene is vanmiddag in alle stilte op de begraafplaats te Bilthoven ter aarde besteld. De heër P. M. K. uit Overveen is dezer dagen door de Alkmaarse politie rechter veroordeeld tot een geldboete van vijfhonderd gulden. K., die voor vijf jaar de rijbevoegdheid is ontzegd, werd tijdens een algemene politiecon trole toch achter het stuur van zijn nieuwe auto aangetroffen. Hij had de verleiding niet kunnen weerstaan het stuur even over te nemen van zijn echtgenote die als chauffeuse optrad. In de beker-competitie tafeltennis is de tweede ronde verspeeld. In de over gangsklasse kwam TYBB-B tot een verrassende prestatie en versloeg GTTC- B met 4-1. Door dit resultaat speelden de geel-zwarten zich in de finale. De andere halve eindstrijd, die tussen Ra pidity en Togido, wordt eerst deze week gespeeld. In de eerste klasse ook al goed werk van TYBB. Ditmaal was het het B-team, dat middels een forse 4-1 overwinning op Togido-B in de finale zal uitkomen tegen TOG, dat Winfried kansloos versloeg met 4-1. In de tweede klasse kon TYBB-C het niet bolwerken tegen Rapidity-D. De Beverwijkers namen met 3-2 de winst mee naar huis. Oranje-Zwart stelde te leur tegen VGZ en verloor met 4-1. Te- Zaanen was kansloos tegen VTC en werd met 5-0 verslagen. In de dames tweede klasse won Togido met 3-2 van TOG en maakt een goede kans de beker in bezit te krijgen. In de derde klasse goed werk van TYBB, dat met 4-1 zegevierde over Johez-B. Uit geest werd met 3-2 door DHC-B uitge schakeld en Rapidity-B ging met 3-2 ten onder tegen DHC-A. Winfried was kans loos tegen VGZ (0-5), maar Oranje- Zwart versloeg de papier-dames met 4-1. Deze week worden voorlopig de laatste beker-wedstrijden gespeeld. Op 17 no vember begint men aan de „gewone" competitie". Uitslagen tweede ronde beker-compe titie: Heren le kl.: TYBB B-Togido B 4-1, Winfried-TOG 1-4; overg. kl.: TYBB- GTTC B 4-1. 2e kl.: Rapidity D-TYBB C 3-2, VGZ-Oranje Zwart 4-1, Prowano- DSB niet bekend; VTC-TeZaanen 5-0. 3e kl.: Rapidity E-GTTC H 5-0, Uitgeest- te Zaanen B 4-1. VTC B-Rapidity G 5-0, Rapidity F-VTC C 2-3, TOG B-CSV B 4-1, Rapidity E-Johez 4-1, DHC D- HBC C 2-3, Velsen-Uitgeest 4-1, Geel- Wit-Oranje Zwart B 5-0, Togido F-Spin- neweb 4-1. 4e kl.: Columbia C-Shot 0-5, Rijtelbi-B-Corodex 1-4, DSB C-TOG D 2-3, VTC D-Shot niet bekend, CSV E- TYBB E 2-3. Junioren: Spinneweb B-DSB 0-5, Geel Wit-DSB B 3-2, Spinneweb-TYBB 0-5, Togido-Spinneweb 1-4, Johez-TYBB C 3-2. Dames 2e kl.: Togido-TOG 2-3. 3e kl.: TYBB-Johez B 4-1, DHC B-Uitgeest 3-2, teZaanen-DHC-B 3-2, Rapidity B-DHC 2-3, Winfried-VGZ 0-5, Oranje Zwart- VGZ 4-1, VTC-TYBB B 3-2, Rapidity- Johez 0-5, HBC-TYBB B 4-1, Spinne- web-Doko 1-4, TOG B-Oranje Zwart B 2-3. 4e kl.: Geel Wit-DSB 1-4, Johez C- Columbia 1-4, teZaanen B-VGZ B 3-2. Nog geen jaar geleden besloten enkele enthousiaste amateurfotografen met een uitgesproken voorliefde voor de kleuren dia-fotografie meer gezamenlijk deze moderne hobby te beoefenen. Zo ont stond de Heemsteedse Dia-Club „De Toverlantaarn" met een bescheiden aan tal leden. Van dat bescheiden begin was giste renavond nog maar weinig terug te vinden. Een goede vijftig léden vulden de zaal van het „Wapen van Heemstede" voor een vergadering van deze club. Gelukkig bleek de jeugd van de club nog uit het gebrek aan de traditionele vergaderingstechniek, waardoor het al lemaal gezellig en ook bijzonder effici ent verliep. Hoofdzaak van deze bijeenkomst was de bekendmaking van de uitslag van de dia-wedstrijd welke door de dia-club was georganiseerd. De hoofdmotieven moesten zijn: de Haarlemse Grote Markt en het Spaarne. Alhoewel de heer W. J. A. Bartels, bestuurslid van de Bond van Nederlandse Amateur-Fotografen verenigingen begon met te stellen dat hij moeilijk enthousiast kon zijn over het aan hem ter beoordeling ingezonden werk, bleek bij de vertoning en becom mentariëring van de tien beste inzen dingen dat er onder de leden van de „Toverlantaarn" toch wel zeer verdien stelijke amateurs scholen. Tenslotte kwamen als winnaars uit de bus: 1. de heer Mekenkamp; 2. de heer Dekker; 3. mej. M. v. d. Putten; 4. de heer Rabenberg; 5. de heer C. Bolderdijk. De oproep van de heer Bartels om de club te scharen in de rij van vereni gingen, welke zich in nationaal verband bij de B.N.A.F.U. hadden aangesloten, verwees voorzitter Nunnink ter behan deling naar een volgende ledenverga dering. Tijdens de onderhandelingen over een collectieve arbeidsovereenkomst 1958- 59 kwam van werknemerszijde de wens naar voren om te komen tot een nieu we functie-indeling. Dit stuitte toen op grote bezwaren van de zijde der werk gevers. Inmiddels hebben de werkgeversor ganisaties zich bereid verklaard dit punt in de onderhandelingen over de C.A.O. 1959 te betrekken. De organi saties hebben daarop aan de betrokken afdeling van het Landbouwschap ver zocht partijen bij elkaar te roepen ter bespreking. Verwacht mag worden dat deze bespreking binnenkort zal plaats vinden. Er waren ditmaal op de wekelijkse keuring in het Krelagehuis geen bloe men te zien, maar wel bollen. De fir ma Orga uit Noordwijkerhout toonde n.l. het resultaat van Hollands-gekweek te Ornithogalum Thyrsoidus, bollen en j bond St. Deus-dedit, kralen, benevens de aantrekkelijke ver- I landarbeidersbond en pakking, waarin depe firma het pro- 'dukt verzendt. Zoals békend is dit uit Zuid-Afrika afkomstige gewas de laatste jaren zo ingeburgerd engeacclimatiseerd in Ne derland, dat het in iedere bloemenwin kel en in de straathandel verkrijgbaar is. De bloem is zeer houdbaar op het water en voorts zeer geschikt voor bind werk. Het is een der bolgewassen van vreemde Origine waarvan de Neder landse bollencultuur zich met succes heeft meester gemaakt. De volgende organisaties zijn bij de onderhandelingen partij en wel van werknemerszijde de r.-k. Landarbeiders- de Christelijke de Anab. Van werknemerszijde zijn dat de LTB-KVOB de Koninklijke Maatschappij van Land bouw en de Christelijke organisatie van werkgevers in het land- en tuinbouwbe drijf. 700 225 22 3.11 14 651 235 26 2.77 10 632 216 20 2.92 8 598 179 21 3.34 6 612 204 24 3.00 6 586 216 23 2.71 6 553 248 19 2.33 4 527 225 20 2.34 2 Door ook de zevende en laatste partij te winnen is H. Jochemus van B. C. Suis se ongeslagen kampioen gewerden in de finale derde klasse libre van het Dis trict Haarlem der K.N.B.B., gespeeld in restaurant Suisse te Haarlem. Jochemus die gepromoveerd was in de voorwed strijden vierde klasse, nam daarna deel aan de voorwedstrijden derde klasse en werd als achtste geplaatst by de fina listen derde klasse. Met een totaal wedstrijd moyenne van 2.77 blijkt overduidelijk dat er verwoed is gestreden. Drie spelers zullen promo veren naar de tweede klasse: H. Joche mus, C. G. van der Kuyl en J. van den Berg. Eindstand: H. Jochemus H. Drayer J. Luiten C. G. v. d. Kuyl J. v. d. Berg J. Wisker H. Kostwinner G. Beentjes Een uitgebreid volleybalprogramma met enkele belangwekkende wedstrij den vraagt woensdagavond in het Kre lagehuis de aandacht. Het hoofdklasse team van Die Raeckse krijgt het gere nommeerde Amsterdamse Boemerang op bezoek met de internationals Tilly de Boer, Wies van Putten en Hennie Kok. Voor de overgangsklasse komt MHBS tegen het Enkhuizense Madjoe binnen de lijnen en AVC tegen het Velsense VCK dat tot op heden geen onverdienstelijk debuut maakte. In de beide laatste ont moetingen houden we het op Haarlemse overwinningen. Bij de heren vormt het duel tussen leider CIOS en concurrent OVRA de hoofdschotel. Zonder twijfel zullen de toekomstige sportleiders het jubileum jaar van het Instituut met een kam pioenschap willen bekronen maar OVRA, HVS 2 en Santpoort volgen CIOS met een punt achterstand zodat de strijd nog lang en hard zal zijn. De HVS-reserves moeten tegen De Blinkert op grote te genstand rekenen. In het treffen tussen PWN en WIK yormt de voorlopige lei ding van- de tweede klasse de inzet. Het programma luidt: Heren, eerste klasse: De Blinkert-HVS 2 (7 uur), PSCB-OSS (8 uur), Santpoort-Die Raeckse 2 (8 uur), OVRA-CIOS (9 uur) en Eclecta-Gantpoort 2 (9 uur). Tweede en derde klasse: DSS-OVRA 2, De Blinkert 3-WIK 2, CJMV-PWN 2, A.W.-HBC 2, De Blinkert 2-CIOS 3, PWN-WIK (8 uur), OVRA 3-GIOS. Dames, hoofdklasse: Die Raeckse-Boe- merang (8.30 uur). Overgangsklasse: MHBS-Madjoe (8 uur), AVC-VCK (9 uur). Tweede en derde klasse: DSS-DSS 4, O.G. 2-HVS 2, AVC 3-Top Score. Advertentie KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Vandaag op Wapenstilstandsdag zijn bloemen gelegd op geallieerde graven in de gemeente Bloemendaal. Dit ge schiedde vanmorgen door de heren W. C. Bier, J. E. van der Boon, W. Schip per, A. Wigman en C. de Jong namens de vereniging van oud-illegale werkers in Bloemendaal. Het gezelschap begaf zich eerst naar de katholieke begraaf plaats aan de Dennenweg, waar zich een geallieerd graf bevindt. Er werden wit te chrysanten neergelegd. Op de alge- I .mene begraafplaats aan de Bergweg werden vervolgens bloemen gelegd op vier geallieerde graven, waarvan twee de stoffelijke resten van Nederlandse militairen bevatten, namelijk de graven van wijlen de heren De Vries uit Haar lem en van Hellewaard uit Bloemen daal. Naar wij vernemen zal het Neder lands Oorlogsgraven-comité aanstaande zaterdagmorgen, de dag die als Klap roosdag wordt herdacht, eveneens op deze graven bloemen leggen. in Advertentie Horizontaal: 1. revolutie, - luchtvaart bedrijf; 2. huidziekte, - helleveeg; 3. iemand uit voorname familie; 4. bezigheid in plaatwerkerij, - liter; 5. peulvrucht, - proper; 6. Frans lidwoord, - vulkaan op Sicilië; 7. Europ. Beta- lings Unie, e— - Haarlemse voetbalclub; 8. krachtgevend; <x> 9. vezel zonder rel, - overgroeide booggang; 10 componist van,— „Die lustige Witwe", - plaats in n Gelderland; 11. humaner. Verticaal: 1. naam van Noorse konin gen, - pui; 2. brij, - schoonmaak materiaal; 3. as, - tijdmaat, - uitroep; 4. te midden van, - koppel; 5. hefstbloem, - gasten; 6. natuurver schijnsel; 7. voetbalclub in Eerste Divisie, - muziekinstru ment; 8. voormalig Zuiderzee- eiland, - tekst; 9. tapperij; 10. slingerplan ten, - achter; 11. voorzetsel, - deel van gebit. - slede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2