Overdrachi van bevoegdheden Oost-Duitsers Sovjet-commandant gaat Berlijn verlaten BONN VERWACHT GEEN NIEUWE BLOKKADE Een nieuwe uitdaging Coty kondigt in Compiègne zijn heengaan aan President gezwicht voor druk van het leger STAAT VAN BELEG IN ARGENTINIË Meer dan 1000 aanhangers van Peron en communisten in arrest gesteld De Maanraket wordt wellicht een Zonraket MGR. URBANI benoemd tot patriarch van Venetië i Grotewohl hoopt op vertrek van Sovjet-troepen Snelste man te water Rupsvoertuigen voor Sovjef-expeditie Ik spreek voor de laatste maal tot u: „Fransen, laten wij verenigd zijn" Ook in Aden is het onrustig Beer houdt 40 uur stand in eik Bestelauto door trein gegrepen PRIJZEN VAN PETROLEUM OMHOOG _Het weer Kou en mist Oost-Duitsland Abbas bereid tot tijdelijk bestand HERDENKING WAPENSTILSTAND 1918 VROUW EN HAAR ZOONTJE MET DOLK BEDREIGD Ontsnapte Nederlander pleegt in Zwitserland opnieuw juwelenroof Bestuurder gedood Verkoop aan Indone siërs van Nederlandse bedrijven Het weer in Europa WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30061 BERLIJN, hedenmorgen. De commandant van de Russische troepen in Berlijn, generaal Zacharov, die tezamen met de Amerikaanse, En gelse en Eranse stedelijke bevelhebbers de jure verantwoor delijk is voor het militaire bestuur over de voormalige rijks hoofdstad Berlijn, zal naar wij vernemen dezer dagen naar de Sovjet-Unie repatriëren. Als consequentie van de verklaringen die de Sovjetrussische premier en partij secretaris Khroesjtsjev maandag in Moskou heeft afgelegd over de opheffing van het Berlijnstatuut, wordt in geal lieerde militaire kringen in Berlijn verwacht, dat generaal Zacharov niet meer zal worden vervangen en dat hij ter gelegenheid van zijn vertrek aan zijn geallieerde collega's zal mededelen, dat de functies die tot dusverre in Berlijn door het Rode Leger werden uitgeoefend, aan de autoriteiten der zgn. „Duitse Democratische Republiek" zullen worden overgedragen. Daarmede zou het Berlijnstatuut van 1945 praktisch zijn opgeheven. Buit aan sieraden ter waarde van f 150.000 O De federale politie in Argentinië heeft gisteren in het gehele land meer dan duizend Peronisten, communisten en andere links-georiënteerde personen gearresteerd. De raz zia's werden uitgevoerd nadat president Arturo Frondizi bij decreet voor de duur van dertig dagen de staat van beleg had afgekondigd. Wernher von Braun: £ce MORRIS 'êeforeyoe/tfut// l CAMEL MONTY COATS 45.- Iets hogere temperaturen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze correspondent in Bonn) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii De leiders van de communistische wereld, die het Westen korte tijd rin of meer met rust gelaten hebben, schijnen nu van plan te zijn weer eens een nieuwe internationale crisis te veroorzaken. In het voorjaar werd de wereld opgeschrikt door een ernstige crisis in het Midden-Oosten, oie weliswaar niet rechtstreeks Hnor Moskou was ontketend, maar waarin de Russen een belangrijke dreigende rol speelden. Toen, door de aannfrnmS van een Arabische resolutie in de V.N„ aan deze crisis een plotseling einde was gekomen, werd het toneel van het Midden-Oosten verplaatst naar het Ver re Oosten. Mao Tse Toeng ontlastte zijn Russische rode broeder Khroesj tsjev voor enige tijd van de taak om het Westen uit te dagen. De koude oor log werd van de Arabische wereld over gebracht naar de Straat van Formosa, eu geruime tijd bevond het voornaam ste front van de permanente strjjd tus sen Oost en West zich op de grens van nationalistisch China en de Chinese Volksrepubliek. Maar ook deze crisis is ïntussen weer geluwd, en na een korte adempauze hebben de communistische heersers het front nu voor de afwisse- hng maar weer eens naar Europa ver- Plaatst. Midden in de crisis om Quemoy en Matsoe, publiceerde ons blad een artikel Van Joseph Alsop, waarin deze gezag hebbende Amerikaanse politieke com mentator verklaarde, dat het internatio nale conflict in het Verre Oosten wel eens gevolgd zou kunnen worden door een nieuw communistisch avontuur op een ander punt van de wereld, en Alsop vervolgde: „Berlijn is de kwetsbaarste belangrijkste positie van alle posities me voor het Westen, belangrijk zijn. De communistische behoefte om deze infec tiehaard der vrijheid in het centrum van Oost-Duitsland uit te roeien is thans gro ter dan ooit". Alsops verwachting is uitgekomen. Khroesjtsjev heeft dezer dagen het sein gegeven tot een nieuw propaganda-of- fensief op het Berlijnse front. Tien jaar nadat de Stalinistische blokkade van Berlijn door de gealli eerden met hun luchtbrug gebro ken werd, brengt de tegenwoordige Sov jetmachthebber opnieuw de status van de voormalige Duitse hoofdstad in het ge ding. Hjj heeft laten weten, dat de Rus sen hun aandeel in het geallieerde be stuur van Berlijn willen overdragen de zogenaamde Duitse Democrati sche Republiek, en hij voegde aan deze aankondiging toe: „Laat de Westerse n. dit voorbeeld volgen." moefen dP^erking zou men dus land en frankrijk hun Amfrika' stad Berlijn zouden ^S+ectoren ^an aan het gezag van ^Ate? overdragen ring en T<-brnpriUde °°st-Duitse rege- mar u te goed ^7 natuurlijk gendheden er geen moment over ful" Jen denken om zo iets te doen Als enh ter alleen de Russen hun sector van ■Berlijn aan de Oost-Duitsers overrim gen zullen er onmiddellijk grote moei lijkheden ontstaan tussen de nieuwe be stuurders van Oost-Berlijn enerzijds en de Westerse geallieerden anderzijds Washington, Londen en Parijs hebben het zogenaamde regime van Pankow (de Oost-Duitse egering) nooit willen erkennen, en het is bijvoorbeeld moei lijk denkbaar dat zij met dit regime gaan onderhandalen over de handha ving van.de vrije toegangswegen door Oost-Duitsland naar West-Berlijn. Tot hog toe werd die vrije doorgang door de Russen gegarandeerd, al heeft Mos- in de loop der jaren heel wat moeilijkheden gemaakt. In feite is het er Khroesjtsjev hele maal niet om te ioen de Duitse Demo cratische Republiek gelukkig te maken met Berlijn. Hij heeft slechts een aan leiding willen scheppen tot een nieuw conflictmet het Westen. Toen Khroesj- isjev zjjn opzienbarende verklaring af legde, rist hij natuurlijk zeer goed dat minister Dulles vorige week gezegd heeft, dat de Amerikanen zich plechtig hebben verbonden om West-Berlijn te houden, „zo nodig met militaire Kracht en de Russische premier zal ook met onkundig geweest zijn van de garantie die de West-Berlljn.se burge- Vervolg op pagina 3> In Bonn noemde men gisteravond de door Khroesjtsjev begonnen campag ne voor de opheffing van het Berlijn statuut ,,de ernstigste actie tegen Ber lijn sinds jaren," d.w.z. sinds de Rus sische blokkade. Men gelooft evenwel niet, dat Khroesjtsjev zich tot zulk een extreme maatregel als een herhaling van de blokkade van Berlijn zal laten verleiden. Aan de andere kant juicht men het in Bonn toe, dat Khroesjtsjev Berlijn en het lot van die stad zo plot seling weer in het middelpunt van de internationale belangstelling heeft ge plaatst. In kringen van de Sovjet-ambas sade in de Bondshoofdstad is giste rennaast de vele andere, die reeds z(jn geopperd een nieuwe hypothe se vernomen omtrent de bedoelingen van de Russische campagne tegen de viermogendhedenstatus van Berlijn. Men verklaarde daar namelijk dat de aanwezigheid van zovele anti-commu nistische instellingen en organisaties in het westelijke vrije deel van de stad, alsmede de regelmatig in West- Berlijn plaats vindende zittingen van de Westduitse Bondsdag en Bonds raad „een storende invloed op de be volking in Oost-Duitsland beginnen uit te oefenen." Aan de persbureaus ontlenen wli het volgende „Naar A-K-P. van gezaghebbende Westduit.se zpde verneemt, heeft de Westduitse zaakgelastigde te Londen de Britse regering verzocht er toe mee te werken, dat de westelijke „Grote Drie" hun standpunt ten aanzien van het sta tuut van Berlijn met nadruk bevesti- S<De Westduitse minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, Ernst Lemmer, verklaarde op een persconfe rentie volgens D.P.A. te West-Berlijn, dat uit Khroesjtsjevs rede duidelijk was geworden, dat de Russen aansturen op een algehele verdeling van Duitsland en Berlijn. Hij was van oordeel, dat er in het begin van het volgend jaar een viermogendhedenconferentie over de Duitse kwestie moet worden gehouden en dat de Russen met het oog hierop zich willen verzekeren van een sterke positie. Volgens minister Lemmer zou zijn regering een dergelijke conferentie toejuichen. Naar een Oostduitse functionaris te Oost-Berlijn verklaarde, zuilen de wes telijke mogendheden, als de Russen het toezicht op de verbindingen tussen West-Berlijn en de bondsrepubliek aan de Oostduitse regering overdragen, al leen nog maar met de Oostduitsers kur.nen praten. Zoals bekend erkent het westeij de Oostduitse republiek niet. De Westduitse ambassadeur in Mos kou, Hans Kroll, heeft gisteren volgens Reuter een uur geconfereerd met de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Oostduitse premier, Grotewohl, heeft vandaag in een te Oost-Berlijn afgelegde verklaring de hoop uitge sproken, dat bij besprekingen, die thans tussen de Sovjet-TJnie en Oost-Duits land worden gevoerd, een „nieuwe re geling" zal worden bereikt, waardoor de Russische troepen in Oost-Duitsland zuilen worden teruggetrokken. „Een dergelijke regeling zou een aanmoedi ging voor de westerse mogendheden moeten zijn om hun troepen uit West- Duitsiand terug te trekken," aldus Grotewohl. De Oostduitse minister-pre sident zei dit naar aanleiding van de door de Russische premier, Khroesjtsjev, gestelde eis, dat alle buitenlandse troe pen zo spoedig mogelijk uit Duitsland moeten worden teruggetrokken, aldus meld D.P.A. De Algerijnse nationalistische leider Ferhat Abbas heeft tegenover een cor respondent van Belga te Cairo ver klaard, dat hij bereid is een tijdelijk bestand in Algerije te sluiten, mits er onder auspiciën van de V.N. onderhan delingen tussen Frankrijk en de Alge rijnse regering worden gevoerd. Met be sprekingen volgens de door premier De Gaulle genoemde voorwaarden zou hij nooit instemmen. De Engelsman Donald Campbell is er zoals ge-sneld in geslaagd met zijn „Blue Bird" het wereld-snelheidsrecord te wa ter te verbeteren. Campbell bereikte met zijn raceboot een snelheid van meer dan 400 kilometer per uur. Op de foto boven ziet men de boot, die uitgerust is met een straalmotor, over het Coniston meer razen. Links de snelheidsduivel na zijn geslaagde race. nmiiiiHiiiiiiMiiiiiinimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In Charkov m de Oekraïne zijn nieuwe rupsvoertuigen gebouwd voor de vierde Russische Zuidpool-expeditie. De Sovjet-onderzoekers zijn van plan meer dan 6000 kilometer met deze voertuigen af te leggen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Voor de veertigste maal heeft Frankrijk de wapenstilstandsdag en de overwinning van 1918 gevierd: nationale feestdag met uit verschillende hoofde melancholieke inslag. Te Parijs is het de dag, waarop de bevolking in dichte drommen naar het graf van de Onbekende Soldaat pelgrimeert onder de Are de Triompli. De gebruikelijke officiële plechtigheden zijn: in de voormiddag de kranslegging op het graf door de president der republiek, gevolgd door een troependefilé en in de namiddag de herdenkingsceremonie te Rethondes, de „Carrefour de l'armistice", in het woud van Compiègne. mbfr*** Ook in Aden is het de laatste tijd verre van rustig. Gedurende twee dagen is ei- in het Britse protectoraat oproer geweest, waarbij negen mensen werden gedood en 22 gewond. 350 personen, meest Yemenieten, werden gearresteerd. Op deze foto ziet men hoe de massa wraak nam op een particuliere auto. Het is te Rethondes geweest dat pre sident Coty, die ontvangen was door de stokoude generaal Weygand, aan de tra ditionele ceremonie een directe actua- liteitswaarde heeft gGgeven door voor het eerst openlijk en duidelijk te ver- staan te geven, dat hij weldra zal heb ben opgehouden president der republiek te zijn, dat er derhalve geen sprake zal zijn van een volmaken van de ter mijn van zeven jaar waarvoor hij werd gekozen, of van een zich kandidaat stel len voor wat hem betreft voor het eer ste presidentschap van de Vijfde Re publiek. Hetgeen bevestigt dat, zoals reeds de algemene, verwachting was, generaal De Gaulle de eerste president zal zijn die de Vijfde Republiek zLh weldra gaat kiezen. Een korte toespraak, waarin hij, zinspelend op de a.s. algemene ver kiezingen, kiezers en gekozenen wees op hun plicht om boven de twisten en hartstochten, boven de „burger lijke onstandvastigheid" Frankrijk te plaatsen op straffe van Frankrijks ondergang besloot president Coty met deze woorden: „Versta mij goed Versta goed de oude man, die van daag ongetwijfeld voor de laatste maal tot u spreekt: Fransen, laten wij verenigd zijn!" België Tot voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers is geko zen de 61-jarige liberale oud-minister baron Paul Kronacker. Kronacker, die een vooraanstaand suikerhandelaar is, is na de bevrijding van België door prins-regent Karei tot baron verheven. Hij volgt thans de 87-jarige socialist Camille Huysmans op. (Rtr) In de nacht van zondag op maan dag heeft een ontsnapte beer uit de dierentuin van Hannover een wijkplaats gezocht in een eik, zo meldt AFP. Toen de bewakers het dier boven in de boom ontdekten, scheen het heel weinig neiging te hebben uit zichzelf naar zijn ge bruikelijke verblijf terug te keren. De mannen riepen de hulp in van de brandweer, die het dier met brandslangen bespoot. De beer bleef waar hij was, keek op zijn bela gers neer en at een blad of wat. In de nacht van maandag op dins dag werden schijnwerpers op de boom gericht en stonden politie agenten met machinepistolen gereed om een uitvalspoging te verhinderen. De hele dag verzonnen zijn bela gers gisteren middelen om 't dier uit de boom te krijgen. Zij vielen hem aan met lange bamboestokken en met stokken met fakkels eraan. Die fakkels brachten de beer wel wat in het nauw. Hij gromde, bekogelde de lastposten met takken en klom noa wat hoger. Een aanval met schuimblussers wachtte de beer echter niet meer af. Hij liet zich langzaam van tak tot tak zakken en eindelijk, na veertig uur, stond hij weer op de begane grond. Zonder aarzelen wandelde het dier waardig naar zijn kooi. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilll In de nacht van maandag op dinsdag heeft een 32-jarige chauffeur uit Rot terdam, die gescheiden van zijn vrouw leeft, zich toegang verschaft tot de wo ning van deze vrouw aan de Flakkeese- straat. Hij bedreigde de vrouw, die te bed lag, met een dolkmes. Zij stapte uit bed en trachtte hem het mes af te nemen. Zij werd hierbij licht aan de duim gewond. Daarop riep zij haar achtjarig zoon tje uit bed. De man bedreigde het kind eveneens. De vrouw zag toen kans haar woning aan de achterzijde te verlaten. De man ging zwaaiend met het mes achter haar aan. Buren, die op het lawaai afkwamen, ontfermden zich over de vrouw. De man ging er vandoor, maar werd later in de nacht ten huize van zijn ouders door de politie aange houden. De Zwitserse politie zoekt op het ogenblik een met naam en toenaam be kende Nederlandse ex-juwelier, die reeds eerder wegens juwelenroof in Zwitserland is veroordeeld, in verband met een vrijdag j.l. te Genève ge pleegde roof, die de man sieraden ter waarde van ruim 150.000 gulden heeft opgeleverd. In de winkelruit .an een juweliers zaak werd met een glassnijder een rond gat gesneden. Via deze opening eigende de dief zich, met behulp van een lange tang, een hoeveelheid horloges, han gers, oorringen en andere sieraden toe. De bewuste Nederlander is in oktober ontsnapt uit een gevangenis in het kanton Bern, waar hij de straf voor de eerder gepleegde juwelenroof uitzat. Deze maatregel werd genomen, aldus de president, als „een voorzorgs maatregel om de orde te handhaven" en om een crisis die als gevolg van een staking van olie-arbeiders in de provincie Mendoza zou kunnen ontstaan, af te wenden. De olie-arbeiders zijn reeds elf dagen in staking uit protest tegen de goedkeuring door de regering van contracten met buitenlandse maatschappijen, in het bijzonder Amerikaanse, ter ontwikkeling van die Argentijnse olie-industrie. Dit meldt U.P.I. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De eerstvolgende poging om een Amerikaanse raket naar de maan te schieten zal worden ondernomen door het leger der Verenigde Staten. Drie pogingen van de luchtmacht zijn mis lukt. De chef van de afdeling ballis tische projectielen van het Amerikaan se leger, dr. Wernher von Braun, heeft gisteren op een symposion over ruim tevraagstukken te San Antonio in Texas verklaard, dat de snelheid van de te gebruiken leger-raket zo groot is, dat hij, als hy de maan voorbijschiet, wel licht doorvliegt naar de zon en kans maakt in een nog niet te voorspellen baan om de zon te komen. Het Amerikaanse leger zal zijn eer ste poging doen in de eerste week van december. Te Cape Canaveral rekent men op 4 december. Er zal gebruik worden gemaakt van een „Juno II", d.w.z. een Jupiter-raket voor de middenafstanden, plus drie an dere trappen. De uitrusting van de ra ket zal eenvoudiger zijn dan die van de luchtmacht. Men zal niet pogen foto- of televisiereportages te maken. Het le ger is hoofdzakelijk geïnteresseerd in gegevens omtrent de geheimzinnige stralingszone. die zich volgens een re cente ontdekking hoog boven de aarde bevindt. Om ongeveer kwart voor drie gister middag heeft zich te Horst, op de spoorlijn tussen Helmond en Sevenum, een spoorwegongeval voorgedaan «Jat aan de 26-jarige autobestuurder, de heer Telkamp uit Wamel (Gld.), het leven heeft gekost. De heer Telkamp passeer de in zijn auto de door knipperlichten bewaakte spoorwegoveigang, en kwam daarby in botsing met n personen trein. De deerlyk vernielde bestelauto werd ongeveer 15 meter meegesleurd. De Indonesische Raad voor de In dustrie heeft de suggestie geopperd om een deel van de Nederlandse bedrijven in Indonesië na hun nationalisatie te verkopen aan Indonesische particuliere zakenlieden. De raad meent, dat niet alle Nederlandse ondernemingen na de nationalisatie door de regering zullen kunnen worden gedreven. Voorts sprak de raad de hoop uit. dat de Indonesische kopers in staat zullen worden gesteld de overnamesom in termijnen af te be talen. Paus Joannes XXIII heeft gisteren de bisschop van Verona, mgr. Giovanni Ur- bani, benoemd tot patriarch van Vfe- netië. Vóór zijn verkiezing tot Paus is de Heilige Vader zelf vüf jaar lang pa triarch van Venetië geweest. De nieuwe patriarch is 58 jaar oud. Hij is in Ve netië geboren. Na in 1946 titulair bis schop van Assume en twee jaar later titulair aartsbisschop van Sardi te zijn geworden, werd hij in 1955, met de per- soonlyke titel van aartsbisschop, be last met de leiding van het bisdom Ve rona. United Press International meldt, dat de Paus mgr. Urbani per soonlijk heeft opgebeld om met hem over zijn benoeming te spreken. Voor zover men weet is het nog nooit voor gekomen, dat een Paus gebruik maakte van het Italiaanse telefoonnet. De Paus heeft overigens de laatste dagen nog meer tradities gebroken. Zijn drie voorgangers waren gewoon hun maaltijden alleen te gebruiken. Op de dag van zjjn kroning heeft Paus Joan nes XXIII in zijn eigen eetkamer zijn zuster en zijn drie broers bij zich aan tafel gehad, terwijl in een aangrenzend vertrek voor zjjn talrjjke neven en nichten was gedekt. Maandagavond j.l. heeft de Paus gedineerd met de bis schop van Padua, mgr. Girolamo Bor- tignon. Volgens Agence France Presse zou de Paus gezegd hebben, dat eenzame maaltijden hem erg zwaar vallen, om dat zjj hem het idee geven een „ge strafte seminarist" te zjjn. Vanmorgen heeft de Paus zjjn eerste particuliere audiëntie verleend aan een regeringshoofd. Het was de Canadese premier Diefenbaker, die, vergezeld door zjjn echtgenote en door de rector van het Canadese college, mgr. Romu- ald Bissonnette, door Paus Joannes werd ontvangen. Frondizi heeft zondag in een rede voor radio en televisie de stakers ervoor ge waarschuwd, dat hij de strengste maat regelen zou treffen tegen personen, die zjjn pogingen om de Argentijnse olie- produktie zodanig te verhogen dat geen invoer meer nodig zal zijn, zouden sabo teren. Door contracten te sluiten met de „Atlas"-groep van Amerikaanse olie-, financiële en industriële maatschap pijen zou hij dit doel kunnen bereiken. Deze contracten zullen vandaag worden ondertekend. Frondizi gaf Peronisten zowel als communisten en kleine in op positie zijnde groeperingen de schuld voor het veroorzaken van moeilijkhe den. Volgens waarnemers is de krachtige houding die de regerin, Frondizi nu te gen de Peronisten aanneemt een gevolg van druk van het leger. President Fron dizi zou hebben moeten kiezen tussen steun van het leger of een compromis met Peronisten en communisten. Zijn besluit om tegen de Peronisten en com munisten op te treden betekent een zwenking naar rechts. Frondizi zou dit besluit hebben geno men, nadat zjjn minister van economi sche zaken, Del Carril, verslag had uit gebracht over een bezoek aan de Ver enigde Staten. Carril zou hebben ge waarschuwd, dat Argentinië niet op buitenlandse investeringen kan rekenen als er niet straf bezuinigd wordt en de overheid niet tegen de groeiende eisen van de vakbonden ingaat. Als gevolg van de recente prijsstijging op de wereldmarkt zullen met ingang van woensdag 12 novenrber de ver koopprijzen voor petroleum voor huis houdelijk gebruik met een kwart cent per liter worden verhoogd. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD, BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half- tot zwaarbewolkt met plaat selijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. les hogere temperaturen. Zon: 7.55-16.53. Maan: 10.14-19.08. Na een aantal zachte herfstdagen is het na zondag veel kouder geworden. Dinsdagmorgen werd in West-Brabant vier graden vorst gemeten en overdag kwam in Eindhoven de temperatuur niet hoger dan drie graden en in Zuid-Lim burg tot vijf graden Celsius, ^ok kwam er in het midden en zuiden van ons land een hardnekkige mist voor. Langs de kust werd het belangrijk zachter, want in Den Helder en Vlissingen werd nog elf graden Celsius gemeten. Ook van morgen lag een groot deel van ons land weer in de mist. De temperatuur schom melde daarir een tot vijf graden boven nul. Uit het westen nadert een storings- front, dat in de kustpovincies wat re gen kan brengen. Wellicht dat na mor gen de temperatuur iets aangenamer wordt, doordat een depressie naar Schot land trekt en geleidelijk uit het Zuid westen wat minder koude lucht gaat aanvoeren. neersl. Station Weei temp afgel. 7 u. v.m 24 uur Stockholm regen 5 0.4 Oslo regenbui 4 3 Kopenhagen geheel bew. 4 0 Londen regen 6 0.1 Amsterdam mist 2 0.3 Brussel mist 0 0 Luxemburg mist 2 0.3 Parijs mist -0 0 Nice regen 10 2 Berlijn geheel bew. 6 0 Frankfurt geheel bew. 1 0 München regen 4 3 Ztinch motregen 5 2 Genève regen 6 3 Locamo regen 8 23 Wenen geheel bew. 10 0.1 Innsbruck regen 3 13 Rome regen 13 63

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1