Heiers vragen bemiddeling van Amsterdams stadsbestuur Rotterdam benauwd over Amsterdamse haven plannen Vinnige woordenwisseling Lagerhuis over Cyprus Krokodilmannen in Belgische Kongo vermoorden 32 Basua's BABY'S UIT BRANDENDE KAMER GERED Kruiswoordraadsel as Hoger beroep aangetekend in kort geding tegen de stakers door Schiphol dicht mist Generaal Schaper naar Bonn Coördinatie van de investeringen voorgesteld Nieuw centraal boekhuis i' in Conservatief lid onthoudt zich te elfder ure van aanval op eigen partij Oude stamvete weer opgelaaid Vader moet uit raam springen Zeven vrouwen uit Duits grens plaats]'e gedood Gomulka steunt Khroesjtsjev DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 PAGINA 2 Aler en Witte moeten de boot nemen Overleg over Europese luchtdefensie Lichte vooruitgang in Genève gemeld Min. Vondeling laakt Belgische regering Inzake de heffingen op zuivelprodukten Vereniging van Rijks- accountants bestaat 40 jaar Verhuizing naar Amsterdam-West Brand in Rotterdam Twee ton schade W.-Duitsland belooft Griekenland econo mische steun Brand in Kerkstraat te Amsterdam Vlak bij Enschede Door instorting van zolder 9 10 11 Oplossing van woensdag 57— „Laat me opstaan," gromt Tanach, „waar zijn die Saksers?" „Achter de duinen; ze loeren naar ons," antwoordt de Noorman, terwijl hij de ander helpt overeind te komen. „Kent ge de vloot, daar ver aan de horizon?" Eerst nu ontwaart Tanach de talloze zeilen en Eric ziet, dat hij schrikt. Zonder evenwel op Erics vraag in te gaan, blikt hij snel om zich heen. Hij ziet de horde naderende Saksers, ziet de koppen der krijgers, die zich weliswaar op Erics bevel achter de duiinen hebben teruggetrokken maar slechts hun kans afwachten om toe te slaan. Hij ziet bovendien het verdeelde Pictenleger niets vermoedend de ondergang tegemoet wandelen. Hij aarzelt niet langer. Voordat Eric hem tegenhouden kan, stormt hij naar een hoge duintop in de richting van de zee. Ogenblikkelijk springen de Saksers te voorschijn. „Houdt hem, houdt hem," hoort Eric een van hen schreeuwen, „koste wat het kost." Vrees hun kostbare gevangene te treffen belet hun pijl en boog te gebruiken, maar ook zonder dat zullen zij hun doel wel bereiken, ziet Eric grimmig, want een troepje Saksers be vindt zich tussen hen en de zee, waardoor hun laatste vluchtweg afg^ sneden is. Hijgend springt Tanach op de duintop, de Noorman dicht achter hem aan, en dan stoot Tanach een schrille, doordringende kreet uit: he krijgsgehuil van het Pictenvolk. „Mannen van Tanach, broeders, dapper krijgers," buldert de Piet, zijn zwaard omklemmend. „Ten aanval! Hie staat Tanach, die sterven gaat. Wreek Uw koning." Voor een der 20 stakende Amster damse heiers, die het kort geding, dat twee aannemersbedrijven tegen hen aanhangig hadden gemaakt, verloren hebben heeft hun raadsman, mr. L. Mok, hoger beroep aangetekend bij het ge rechtshof te Amsterdam. Omdat het om een principiële kwestie gaat is maar is een zaak appel aangetekend. In de'uitspraak van het kort geding op 1 november jj. werd bepaald, dat de heiers 48 uur na de uitspraak het werk. op straffe van een dwangsom van 25 gld. per man en per dag. moesten hervatten. Daaraan is echter geen ge volg gegeven. Met de schriftelijke wisseling van stukken tussen de partijen bij de be handeling van het hoger beroep zal eind november of begin december een aan vang worden gemaakt. Intussen heeft het bestuur van de heiersvereniging „Broederschap" te Amsterdam, welk bestuur niet in de totstandkoming van de CAO voor de bouwvakken is gekend en daarom weigert die CAO te erkennen, het Am sterdamse gemeentebestuur verzocht te bemiddelen in de staking van de heiers, die terug willen naar de oude toestand, n.l. dat op het werk zelf de tarieven worden bepaald zoals dat tot dusver in Amsterdam gebruikelijk is geweest. De stakers worden thans door de aan nemers, die het kort geding tegen de stakers hebben gewonnen, bedreigd met verkoop van hun inboedel teneinde de dwangsom te kunnen innen, die door de president van de Amsterdamse recht bank op het niet hervatten van het werk is gesteld. Enige deurwaarders- exploiten zijn al aan de stakers be tekend. Er is nog steeds tegenspraak over en weer met betrekking tot een cheque van 160. door een der heierspatroons aan geboden aan de heiersvereniging „Broe derschap" nadat aan een heiersploeg, die bij de betrokken patroon had ge werkt. de voorgeschreven CAO-lonen waren betaald. De werkgevers stellen dat deze cheque bedoeld was als een soort garantie voor de mogelijkheid, dat later de goedkeuring van de Rijks bemiddelaars zou worden verkregen voor hogere tariefionen. Indien die goed keuring zou afkomen dan kon het ver schil tussen de hogere en werkelijk be taalde tariefionen uit de cheque worden bijgepast. De heiersvereniging „Broe derschap" heeft die cheque niet aan genomen omdat zij o.a. niet het risico wilde nemen later dit geld te moeten terugbetalen als de lonen niet verhoogd zouden worden of minder als in die cheque was voorzien. De betrokken heiersploeg voor wie de cheque was bedoeld, is een week nadat de cheque was verstrekt, door de patroon ont slagen wegens langzaam-aan-actie maar Woensdagmiddag vijf uur zat de Am sterdamse luchthaven opnieuw in de dikke mist. Slechts vijf toestellen hadden tussen 2 en 3 uur geprofiteerd van eên lichte opklaring om binnen te komen, terwijl in de loop van de dag elf vliegtuigen Schiphol verlieten. Verder werd bekend, dat de „Noord zee", die met de genodigden van de of ficiële openingsvlucht van de K.L.M. over de Noordpool aan boord, naar Londen als uitwtjkhaven was gegaan, op London Airport zou blijven staan omdat de vooruitzichten voor Amster dam verre van gunstig waren. Er moesten toen zowel in Londen als in Amsterdam verscheidene maatregelen worden genomen om de uit deze ver traging voortspruitende puzzles op te lossen. De minister van verkeer en waterstaat ad interim ir. H. B. J Witte nam de avondboot van Harwich naar Hoek van Holland, evenals dr. H. Al bania. voorzitter van het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst en de heer I. A. Aler, pre sident-directeur van de K.L.M. De andere passagiers van de -Noordzee", allen genodigden van de K.L.M., bleven in Londen. Het nut van de radarposten, die langs de Nieuwe Waterweg van Hoek van Holland af tot de Nieuwe Maas in Rot terdam zijn geplaatst, doet zich hoe langer hoe meer gevoelen. Nu zowel de genen die aan de wal de radar bedie nen als de loodsen, die met hun „walkie-talkie" op de brug van een schip plaats nemen, meer en meer op elkaar raken ingespeeld durven ook de gezagvoerders var de schepen, wier verantwoordelijkheid in het spel is, de nog niet lang geleden stout geachte stap te wagen. Eigenlijk is van „wa gen" na maanden praktijk geen spra ke meer, al beperkt men zich voorlo pig dan nog tot het binnenloodsen van niet al te grote schepen. Een resultaat van 31 schepen, die sinds dinsdagnacht tot woensdagmid dag vijf uur ondanks de dikke mist binnenliepen, wordt bemoedigend ge acht, vooral als .ien bedenkt dat ook het uitgaande verkeer niet behoefde stilgelegd te worden en de gewone ri viervaart evenmin. (Van onze luchtvaartredacteur) De stafchef van de Nederlandse lucht macht, luitenant-generaal H. Schaper, vertrekt naar wij vernemen binnenkort naar Bonn voor overleg over de Euro pese luchtverdediging. Op het ogenblik bevindt de opperbevelhebber en chef van de Belgische luchtmachtstaf, gene- raal-majoor F. Burniaun, zich voor het zelfde doel ln West-Duitsland. Zoals bekend hebben besprekingen tussen Nederland en België over nau were samenwerking bij de luchtverde diging onlangs tot overeenstemming ge leid tussen beide landen, en het ziet er naar uit, dat men dit akkoord tot West- Duitsland uit wil breiden. Het feit dat Wëst-Dmtsland dezer dagen definitief 300 Amerikaanse straaljagers van het type Starfighter heeft besteld, en de pro blemen die hierdoor ontstaan voor de tweede geallieerde taktische luchtmacht waar naast West-Duitse eenheden ook Nederlandse en Belgische eenheden deel van uitmaken zullen bij het overleg de betrokken heiers beweren net zoveel palen geslagen te hebben als anders. Intussen tracht men de goedkeuring te verwerven voor een bemiddelings voorstel: 1.63 per uur plus 25% tarief en 2.50 gevarengeld per dag. De heiers staan n.l. op het standpunt dat hun beroep veel gevaarlijker is dan dat van de andere bouwvakarbeiders. Het bemiddelingsvoorstel is door de heiers goedgekeurd en men verzoekt nu het gemeentebestuur te bemiddelen op dat ook de andere instanties het zullen aanvaarden. Op de conferentie te Genève waar vertegenwoordigers van de V.S. de Sovjet-Unie en Engeland van gedach ten wisselen over de mogelijkheid van een staking der proeven met kernwa pens, is, naar Reuter en AFP verne men, gisteren enige vorderingen ge maakt. Aan het overleg van gisteren waren twee dagen van informele bespre kingen tussen de afgevaardigden voor- afgegaan. Engeland heeft zijn steun ge-1 geven aan een herzien agendavoorstel l van de V.S. Ook de Sovjet-Unie diende een herzien voorstel betreffende een agenda in. Tot dusver ztjn er drie voorstellen voor een agenda. Woord voerders van de conferentie wilden geen bijzonderheden over de wijzigin gen meedelen, zich beroepend op het geheime karakter van de onderhande lingen. Een groot deel van de Rotterdam se gemeenteraad toont zich bezorgd over het plan van de Rijkswaterstaat om de toegang tot de haven van Am sterdam geschikt te maken voor sche pen tot een tonnage van 100.000 ton. In het voorlopig verslag van de be sprekingen over de Rotterdamse ge meentebegroting 1959 in de afdelingen van de raad stellen deze raadsleden de vraag, of het geen aanbeveling ver dien' de investeringen te coördineren, gezien het beperkte aantal schepen van een dergelijke tonnage en het eveneens beperkte aantal afnemers, mede in het licht van de door de gemeente Rot terdam reeds geïnvesteerde en nog te investeren bedragen in het Europoort- plan. De vraag rijst, of bij de uitvoering van de plannen voor Amsterdam en Rotterdam beide, niet het gevaar van overinvestering en overcapaciteit dreigt met het daaraan verbonden gevolg van desastreuze concurrentie tussen de be treffende havens. Is, zo vragen deze leden, de huidige ontwikkeling geen aan leiding voor B. en W. om initiatief te ontwikkelen, waardoor tot een be paalde mate van coördinatie zou kun nen worden gekomen? Voorts willen deze leden weten, of het E.E.G.-verdrag ook van toepassing is op de vervoerspolitiek van de havens in de zes aangesloten landen. Zij had den de indruk van niet. Het komt de ze leden voor, dat de positie van Rot terdam in de gemeenschap der zes landen een zeker initiatief van Rot terdamse zijde doet verwachten om- (Van onze correspondent) Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de r.-k. Hogere Zuivelschool te Den Bosch is woensdag in „Casino" een contactdag gehouden voor functio narissen uit het zuivel-bedrijfsleven. 3 minister van landbouw, dr. A. Vonde ling heeft daar ernstige kritiek gele verd op het door de nieuwe Belgische regering genomen besluit om een aan tal zuivelprodukten met heffingen te belasten en om reeds thans bij een re delijk hoog zuivelprüspeil heffingen op te leggen van o.m. fr. op half harde en harde kaas en 2 fr. op zachte kaas en condens-melk. Hij noemde dit ge baar van de Belgische regering voor Nederland bijzonder teleurstellend om dat het zonder enig overleg genomen is en Nederland er ernstig door gedupeerd wordt. Voor de samenwerking in Bene- lux-verband op agrarisch terrein acht te hij een dergelijk gebaar verontrus tend. De minister ging ook ln op publikaties die onlangs verschenen zjjn over het probleem van de samenhang tussen vet-gebruik en aderverkalking. Hü noemde deze publikaties prematuur zo lang de onderzoekingen die thans gaan de zijn, nog niet tot concrete resultaten hebben geleid en maande tot een af wachtende houding zonder voorbarige beweringen of speculaties. Het Tweede Kamer-lid de heer En- gelbertink heeft vervolgens in een doorwrocht betoog zjjn gedachten ont wikkeld over de vernieuwing van het hoger agrarisch onderwijs. Hij achtte deze vernieuwing vooral nodig in ver band met de groeiende vraag naar technisch kader in het agrarische be drijfsleven. In de technische bedrijven wordt door de veelzijdig georiënteer de Hogere Technische scholen voor treffelijk in die behoefte voorzien, maar zowel in de agrarische industrie als in het landbouw-onderwijs zoekt men er veelal tevergeefs naar. Hij dacht daarom aan een type school met een algemene basis-opleiding waar ook bijzondere aandacht wordt besteed aan de persoonlijkheidsvorming van de jonge student. In de tweede helft van de vierjarige opleiding zou dan een rui me keus moeten worden gemaakt uit de verschillende agrarische studievak ken. Zijn bedoeling is een Hoger r gi a- risch Onderwijs-instituut te vormen dat gelijkwaardig is aan de H.T.S. in welk verband hij ook aan de titelvoering dacht. In de namiddag is nog gesproken door ir. J. Ritzema van Ikema hoofd-direc- teur van de Frico over Mogelijkheden en moeilijkheden voor de Nederlandse zuivelindustrie en door de heer i. Blink, voorzitter van de V.V.Z.M. over Melk als drank. Op 16 november is het 40 jaar geleden dat de vereniging van rijksaccountants werd opgericht. In deze vereniging zijn vrijwel alle accountants in 's rijksdienst georganiseerd. Het bestuur heeft ge meend aan dit jubileum geen feestelijk karakter te moeten geven. Aanleiding tot dit standpunt is, dat de regering on danks haar belofte om de salarispositie van de accountants nader te bezien, de- - - o ze kwestie nu reeds 2 jaar slepende ir. Bonn ongetwijfeld ook ter sprake ko- 1 heeft gehouden, aldus deelt het bestuur men. mede. trent de integratie der zeehavens in het Schumangebied. Dan nog wordt gevraagd, in hoeverre de in- en ex terne organisatie in de Rotterdamse haven de best mogelijke waarborgen biedt voor een zo groot mogelijke ef ficiency. Naast het Gemeentelijk Ha venbedrijf werken „r tal van zelfstan dige ondernemingen, elk met een eigen bedrijfspolitiek, elkaar beconcurrerend zonder enige coördi-atie wat betreft in vesteringen, te behandelen boten etc. Hierdoor, zo wordt gesteld is de con currentiepositie van Rotterdam ten op zichte van andere havens minder ef fectief dan rationeel nodig ware. Het nieuwe centraal boekhuis der Ver- eeniging ter Bevordering van de Be langen des boekhandels wordt gebouwd aan de Jan Tooropstraat hoek Jan van Galenstraat in Amsterdam-west. Tot stichting daarvan hebben de leden op een te Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering besloten. Met de bouw zal op zeer korte termijn een aanvang kunnen worden gemaakt. De hiertoe noodzakelijke gunningen zullen binnen enkele dagen geschieden. Met de bouw zal ongeveer twee jaar gemoeid zijn. Het tegenwoordige boekhuis aan de Herengracht krijgt een nieuwe eigenaar, de n.v. Levensverzekeringmaatschappij „De Nederlanden van 1870". De toe nemende activiteiten van deze landelijke organisatie van boekhandel en uitge verij, en bovenal de verkeerssituatie langs de Herengracht noodzaken tot ver plaatsing van het boekhuis. Het nieuwe één verdieping hoge pand, ontworpen door het architectenbureau W. A. Ulrich en B. F. J. Kamphuis te Amsterdam, zal worden uitgevoerd in staalconstructie op betonnen fundering. Er worden kolomvrije glasgevels toege past, opgebouwd uit elementen van Afrikaans hardhout. 'Het zich onder het gehele gebouw uitstrekkende souter rain zal voornamelijk di< oen voor de opslag van de circa eei. half miljoen boeken (35.000 titels), die ran het cen traal boekhuis door de uitgevers in depot zjjn gegeven. Op de parterre komen de bedrijfsruimten van het bestelhuis, de bedrijfskantoren en de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek. De eerste etage is bestemd voor het be stuur, het secretariaat, het nieuwsblad voor de beekhandel, de administra tieve afdelingen en de kantine. Te zijner tijd bestaat de mogelijkheid tot uitbrei ding van het gebouw door er verdie pingen op te plaatsen. (Van onze Londense correspondent) Het Lagerhuis was gisteravond onge woon vol, zulks dank zjj het feit, dat de leden een uitbarsting verwachtten. Er was sedert enige tijd sprake van onge noegen bij een groep bijzonder reactio naire conservatieven, die meenden, dat de Britse regering onvoldoende ge streng optrac". tegen terroristen op Cy prus. Dit ongenoegen was naar best vermogen aangedikt door de linkse pers organen, en de Labouroppositie hoopte gisteren op een vinnige, aanval van cc ,i- servatieve zijde op het regeringsbeleid. Zij werd niet teleurgesteld; een vinni ge woordenwisseling vond plaats, even wel niet tussen de regering en een deel van haar aanhang, maar tussen conser vatieven en socialisten, over de proce dure. De conservatieve zegsman, die de kat de bel zou aanbinden, had besloten op grond van een eerder door Macmillan afgelegde verklaring, dat hij de regering niet wenste aan te vallen in het slot debat van de zitting van gisteren, De socialistische oppositie was hierdoor ten zeerste gebelgd en er vond een lan ge, drukke en rumoerige discussie plaats over de vraag of het conserva tieve Lagerhuislid al of niet het recht had om zich op het laatste ogenblik te onthouden van een aanval op de lei ders van ?ijn eigen partij. Het had niet veel om het lijf, maar het was op pijnlij ke wjjze karakteristiek voor de stem ming in een enigszins steriel gewor den Lagerhuis. Eerder op de dag legde Macmillan een verklaring af over Cyprus. On der meer deelde hjj mede, dat de re gering voorlopig geen 'oestemming zou verlenen aan gezinnen van militai ren, in dienst op het eiland Cyprus, om zich naar het eiland te begeven. En aan gezinnen, welke zich reeds op Cyprus bevonden, is medegedeeld, dat zjj op regeringskosten terug kunnen keren naar Engeland. Slechts één ge zin heeft evenwel tot heden van dit laatste aanbod gebruik gemaakt. Verder verklaarde Brittannië's pre mier, dat de regering zich niet door ge weldpleging en terreur zou laten af schrikken van het volgen van haar eer der uiteengezette „partnerschap"-poli- tiek voor het eiland. Hij gaf tussen de regels door te verstaan, dat de rege ring overwoog meer troepen te zenden naar het eiland. Hjj prees de houding van de gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot. De leider van de oppositie, de heer Gaitskell, haastte zich om de terreur van de EOKA op Cyprus te veroorde- De politie van Ponthierstad in de Bel gische Kongo heeft een tiental negers ge arresteerd die zich, vermomd als kro kodil, in deze streek hebben schuldig gemaakt aan het vermoorden van 32 le den van een andere stam. Uit het vooronderzoek is gebleken dat de moordenaars, gewapend met een kap mes en gehuld in een soort mantel van krokodilhuid, des avonds in de scheme ring dan wel bij het krieken van de dag, verscholen in het oeverriet van de ri vier of achter een rots, hun slachtoffer afwachtten. Dit werd dan aangevallen al het in een prauw kwam aanvaren of een pad langs de rivier volgde. Uit de riviernevel zag het slachtoffer dan plot seling een monster opdoemen met een krokodillenkop en -lijf, doch armen en benen van een mens. Verlamd van schrik vormde het dan een gemakkelijke prooi voor de krokodilman. De politie werd op deze moorden, die herinneringen oproepen aan de praktij ken van de luipaardmannen der Kita- wala-sekte in hetzelfde gebied, attent gemaakt doordat bij de rotsen, stroomaf waarts van Ponthierstad, talrijke ver minkte lijken aanspoelden. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat aan de moorden een oude stam- haat ten grondslag ligt, die de in dit ge bied levende Panamoli's voor de Basua's koesteren. Niemand kan zeggen hoever deze oude vete teruggaat noch hoe deze Gisternacht is een deel van het maga zijn van de machinefabriek Braat n.v. aan de Doklaan te Rotterdam-zuid door brand verwoest. Door het ontploffen van enkele flessen propaangas, die aldaar waren opgeslagen, vlogen stukken hout op de rijweg van de tunneloprit. Door de felle brand werd de toegang tot de tunnel voor enige tijd versperd. De brandweer had het vuur, dat slechts een klein dee! van het bedrijf heeft ver woest. spoedig onder de knie. De scha de beloopt ongeveer f 200.000 Het be drijf is verzekerd. De produktie vindt normaal voortgang. plotseling zulk een bloedige vorm heeft kuhnen aannemen. De verdachten, allen Panamoli's, heb ben hun misdaden snel bekend en ver klaard dat zij de Basua's wilden uit roeien. Zij ontkennen evenwel zich aan menseneterspraktijken te hebben schul dig gemaakt. De treurige zekerheid be staat echter dat dit wel het geval is ge weest aangezien de verminkingen der slachtoffers hierop duidelijk wijzen. len en zijn afschuw uit te spreken over de laffe en wrede moorden, gepleegd door de terroristen. De heer Gaitskell achtte het afleggen van een dergelijke verklaring blijkbaar gewenst, omdat een and,er socialistisch parlementslid, mevrouw Castle, voorzitster van de La- bourpartjj in het huidige jaar, de partij ernstige schade heeft berokkend door haar beschuldigingen gericht tegen de Britse troepen op Cyprus. De Brandenburger poort, een van de wereldvermaarde bezienswaardigheden van Berlijn, waarvan de restauratie nu vrijwel voltooid is, baadt weer in het lichtzoals vroeger. Helemaal zoals vroe ger is de situatie uiteraard niet, omdat de poort nog steeds een stukje van de grens tussen oost en west vormt. West-Duitsland heeft Griekenland gisteren grote economische steun be loofd, waarmee een bedrag van meer dan 300 miljoen mark gemoeid zal zjjn. Dit is gisteravond volgens UPI te Bonn in een communiqué bekend gemaakt. Het communiqué volgde op besprekin gen tussen de Griekse premier, Con- stantin Karamanlis, die in Bonn op bezoek is en bondskanselier Konrad Adenauer. (Van een verslaggever) Een jong gezin uit de Kerkstraat in Amsterdam is woensdagavond aan groot brandgevaar ontsnapt. Een twee ling van vier weken is door de moeder uit een brandende kamer gered. Nadat zijn echtgenote met de tweeling en een driejarig zoontje al het huis hadden verlaten, moest de man met een sprong uit het raam van de tweede verdieping zich buiten bereik van de vlammen stellen. Hjj raakte licht gewond. Het jonge gezin is ernstig gedupeerd. Het huis in de Kerkstraat bewoonde het nog slechts enkele maanden. Het is nu on bewoonbaar. De nieuwe meubels en stoffering zjjn door het vuur verwoest. Het zijn voor het jonge gezin van de uit Suriname afkomstige 25-jarige stu dent J. Urka angstige ogenblikken ge weest. Mevrouw Urka-Vijzelman (20 jaar) was om half acht naar de kamer op de tweede verdieping gegaan waar de baby's sliepen. Ze ontdekte dat de kamer, die door een petroleumkachel verwarmd werd, vol walmende rook stond. Ze gilde naar haar man, die op de eerste verdieping studeerde. Ze pak te de tweeling Alice en Humberto on der haar arm. Een gealarmeerde buur jongen Jan Broertjes hielp haar en ont fermde zich over de driejarige zoon Etienne, die nog niet naar bed was en zich op de eerste verdieping bevond. Vader Urka probeerde intussen in de brandende kamer het vuur te blussen. Hij trachtte het brandende petroleum kacheltje het raam uit te werken. De petroleum lekte echter over de vloer en zijn handen. Hjj moest de kachel los laten voordat hjj bij het raam was. Er klonk een knal en de ruiten sprongen. De heer Urka begreep, dat hij in groot gevaar verkeerde.' Het vuur had de weg via de trap afgesneden. Aan blus sen viel niet meer te defcken. De heer Urka werkte zich uit het raam en han gend aan de vensterbank wist hjj met een zwaai op de eerste verdieping te springen, door het raam. De brandweer arriveerde met 2 mo- torspuitwagens en een ladderwagen. De vlammen sloegen reeds met grote fel heid naar buiten. De brandweerlieden zetten vier stralen in. De heer Urka be gaf zich inmiddels naar het Binnengast huis om zjjn verbrande linkerhand te laten behandelen. Zijn kleren zaten vol brandgaten, maar andere verwondin gen dan aan zijn hand had hij niet op gelopen. Omstreeks kwart over negen was de brand volledig geblust. De ta- miiie Urka had al begrepen dat er van hun huis en hun inboedel weinig bruik baars meer over was. Buurtbewoners zjjn een hulpactie begonnen. Het gezin heeft de nacht in een naburig restau rant doorgebracht. Van verschillende kanten heeft het al wat baby- en kin- derkleertjes ontvangen. Officieel staat er omtrent de oorzaak van de brand niets vast, hoewel het vrij duidelijk is dat die gevonden moet wor den in een defect aan de petroleum kachel. Zeven vrouwen uit het Duitse grens- plaatsje Alstatte op een afstand van 5 kilometer van de Nederlandse grens ter hoogte van Buurse bij Enschede zijn woensdagmorgen bedolven onder een met 10.000 kilogram kunstmest beladen zware betonnen zoldering, die instortte. De vrouwen, van wie er zes pas slechts een week in het bedrijf werk zaam waren en de andere een toeval lige bezoekster was, werkten in de aard appelschil lerij van een houtzagerij an nex maalbedrijf. Zij schilden dagelijks aardappelen voor ziekenhuizen en an dere grote instellingen. De ramp heeft in het nauwelijks tweeduizend zielen tel lende dorpje grote verslagenheid ver oorzaakt. Niemand is overigens getuige ge weest van het ongeval, dat mogelijk een gevolg is van overbelasting van de zol dering of van een foutieve constructie. Het reddingswerk nam vele uren in beslag, omdat het deel van dë loods, waar de zoldering naar beneden was gekomen, vrijwel niet bereikbaar was. Brandweerlieden moesten met lasappa raten eerst het betonijzer doorbran den, voordat de zware brokstukken kon den worden verwijderd, waardoor een enorme stofontwikkeling ontstond. Pas omstreeks drie uur gistermid dag kon men de stoffelijke overschotten bergen. Het ongeval gebeurde woensdagmor gen omstreeks negen uur. „Wü geven al onze steun aan het standpunt, dat de Sovjet-Unie ten aan zien van de kwestii-Berlijn inneemt", zo heeft de Poolse communistische lei der Gomulka gisteren op een bijeen komst te Warschau na zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie meegedeeld. Gomul ka achtte de Russische politiek ge rechtvaardigd door het feit dat de overeenkomst van Potsdam dikwijls door de westelijke imperialisten is ge schonden. Dit melden AFP en Reuter. Verder zei de Poolse partijleider dat Khroesjtsjev de Poolse aanspraken op de gebieden ten oosten van de Oder- Neisse-linie garandeert en dat „iedere aanval op Pools gebied ten oosten van de Oder en Neisse een aanval op de vrede in Europa en in de wereld is". Gomulka verklaarde volgens UPI, dat de politiek van Polen gedurende de laatste^ twee jaren de Russische achting voor, én het Russische vertrouwen in Polen hee't vergroot. „De Sovjet-Unie wil van Polen alleen broederlijke vriendschap, doch Polen heeft bijstand, en hulp, en steun van de Sovjet-Unie nodig". West-Duitsland De Vereniging voor de Zuivelindustrie in de staat Slees- wijk-Holstein heeft bekendgemaakt, dat er in de eerste 7 maanden van dit jaar door particulieren, die over de grens gingen winkelen, ongeveer 6.400 ton boter in West-Duitsland zijn ingevoerd. De normale boterinvoer beliep in die periode 4.500 ton. Horizontaal; 1. aartsbisschop 2. hoofdstad in Europa - vervelend mens 3. strook - schouwspel 4. jongen - deel van voertuig 5. hete lucht streek - voorvoegsel 6. de schepping - metaal 7. vodden - hoofddeksel 8. samengestelde klinker - uitmuntend 1 9. mening - melkklier 10. boom - een vogel 11. rijzig - sein Verticaal: 1. handelsplaats - gids 2. verorberen - speelgoed 3. schouwburg - meisjesnaam 4. herstellen 5. niet (voor voegsel) - pennestrijd 6. hoofddeksel - angst 7. stad in Rusland - heilige 8. tijdelijk geven - jachthonden «N CO 1/0 v© 9- insgelijks - uniformjas 10. lof - geen zoete 11. elke keer Horizontaal; 1. post; 5. doel; 8. ik; 9. etter; 12. 13. ala; 14. 16. rot; 20. pas; 24. dar; 26. Ier; 30. man; 34. na; s.a.; gas; pro; kor; leo; lap; aak; 18. 22. 25. 28. 32. 36. naast; 38. in; 39. tand; 40. mond. Verticaal: 1. pier; 2. o.k.; 3. tel; 4. st; 5. dra; 6. es; 7. lans; 10. tap; 11. ego; 13. atoom; 15. spalk; 17. oke; 19. roe; 21. ara; 25. lont; 26. ina; 27. ras; 29. pond; 31. and; 33. atm; 35. aa; 37. af; 38. in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2