IS ER LEVEN OP MARSP Het blijft nog steeds een vraag M' Ne VJÏÏ.S.-reserves in K.N.S.B. op de laatste plaats beland Bijoux en Zwemwedstrijden zwemshow gaan kunst- niet door Eendaagse enquête onder trein- en buspassagiers VAN NIEL J VAN NIEL NAAIMACHINES Tekening en fotografie Mig Laakkwartier wint protest MARS Gunstige resultaten voor H.W.P. Teleurstelling bij Y.Z.V. overhouding van B. en V. van Velsen Gulden al vele maanden hardste valuta in Europa Prijzen voor de inzendingen Horlogerie,, SUISSE' TABAKSPIJPEN JAN VAN DER PIGGE 12 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 PAGINA 13 irs is de enige planeet in ons zonnestelsel, die enigermate met mze aarde kan vergeleken worden. Weliswaar is Mars de helft kleiner, maar we kennen er verschijnselen als zomer en winter en de temperatuur is, hoewel laag, toch nog vergelijkbaar met temperaturen die we hier en daar op onze aarde meten. Gedurende het uitgebreide onderzoek in het najaar van 1956 aan Mars verricht, heeft men over de rode planeet zeer veel belangwekkende gegevens verkregen. De vraag of er leven op Mars bestaan kan en of een of andere vorm van leven ook werkelijk aanwezig is, heeft men met dit onderzoek onder andere willen beantwoorden. Sommige geleerden zijn, nu de resultaten van de metingen bekend zijn, van mening, dat het inderdaad zeer waarschijnlijk moet worden geacht dat op Mars een primitieve vorm van leven bestaat. Hiertegenover staan ook onderzoekers, die menen dat de waarneem techniek hierbij gébruikt, niet voldoende nauwkeurig was om een stellige bevestiging van de theorie te rechtvaardigen. Hl Omega horloges J Tissot horloges Omega en Tissot Spartaan ontstemd V.D.O. afgewezen Badmintonprogramma Vergadering district Haarlem van de K.N.L.T.B. Tekort aan banen belemmering EEN SUCCESVOL GESCHENK VAN BLIJVENDE WAARDE VOOR 5 DEC. Toon Kortooms voor Heemsteedse K.A.B. N.R.K.M. m PARFUMS - BIJOUX De nieuwe najaarshoeden dragen bekoring met zich mee Ontdek dat bij Wel medewerking Te optimistisch Bezinningsavonden Zandvoort ten einde aïl 11 ^4SSEntSv,««R 2S.u HEEMSTEDE Zestienhonderd maal „Potasch en Perlemoer" R.-k. afdeling van de openbare leeszaal Nieuwe aanwinsten Vertrekkend uit Amsterdam SPORTAGENDA Advertentie ~m~ g Wat weten we van de planeet Mars? Het onderzoek van deze planeet is reeds vroeg begonnen. Als een van de dwaalsterren was Mars aan de hemel een bekend object en zijn bewegingen werden nauwkeurig gevolgd. De posi tie aan de hemel was van belang voor de astrologische voorspellingen. Na de ontdekking van de telescoop kon Mars zelf worden onderzocht. Christiaan Huygens ontdekte in 1659 dat Mars, evenals onze aarde, om haar eigen as moest draaien. Hij nam door zijn nog primitieve kijker waar dat de donkere vlekken die hjj op Mars zag een syste matische beweging vertoonden. Door de plaatsen van de vlekken zorgvuldig op te tekenen en gedurende langere tijd Mars te observeren kwam hij tot de conclusie dat Mars in iets meer dan vierentwintig uur om haar as moest rondwentelen. De Marsdag is dus ongeveer gelijk aan een aardse dag. Bovendien beweegt Mars ook rond de zon, evenals de aarde. Maar waar de aarde er een jaar voor nodig heeft eenmaal rond de zon te bewegen heeft Mars er tweemaal zoveel tijd voor no dig. Het betekent dat het jaar op Mars tweemaal langer duurt dan op aarde. Lage temperaturen Doordat nu de rotatie- s van Mars niet loodrecht staat op het baanvlak van de planeet, treden ook op Mars de ons bekende seizoenen op. In de Mars- zomer staat de zon langer en hoger aan de hemel dan in de Marswinter. Het directe gevolg is dat er in de zomer een hogere gemiddelde temperatuur is dan in de winter. Ook zijn er verschil lende temperaturen op hogere en lage re breedte zoals op de aarde. Aan de polen is de temperatuur altijd lager dan Advertentie in edelstaal, goud op staal en goud. Prijzen vanaf 170. in doublé, edelstaal en goud. Prijzen vanaf 112. rï^et datum en auto- matische opwinding. Grote Houtstraat 86, Haarlem Telefoon 10371. Speciaalzaak sinds 1883 Een afvaardiging van De Spartaan, die woensdag optimistisch naar een zitting van de protestcommissie van de KNVB in Krasnapolsky was getrokken, omdat men er bijna zeker van was, dat «en protest van Laakkwartier tegen het niet toekennen van een doelpunt (wedstrijd 19 oktober) ontvankelijk zou worden verklaard, is ontgoocheld huis waarts getogen. Het verschil van me ning betrof het verkeerd de bal ingooien door een der spelers van Laakkwar tier, waaruit een Haags doelpunt ont stond. De grensrechter van De Spar taan had de foutieve inworp geconsta teerd, onmiddellijk daar de scheidsrech ter op geattendeerd, die, zonder naar de middenstip te hebben gewezen, géén treffer toekende. Op genoemde zitting, waar zoals bekend de verklaring van de arbiter doorslaggevend is, zei de scheidsrechter, dat hjj de ongeldigheid van de inworp niet persoonlijk had ge constateerd, naar aanleiding waarvan de commissie de uitspraak deed, dat in dit geval dus geen termen aanwezig zijn, om de mening van de grensrechter te laten prevaleren. De Spartaan is niet van plan, zich bij de beslissing neer te leggen en tracht nu motieven te vinden om revisie van het vonnis te verkrij gen, waarbij men waarschijnlijk zal aan voeren, dat de arbiter tegenstrijdig is geweest door in het veld wèl, maar voor de groene tafel niét de mening van de Srensrechter als 'eidraad voor zijn °Pinie te nemen. De uitslag van 1-1 ^ordt dus 1-2. voorts is nu ook de beslissing geval- *en over een verschil van mening in de eindstrijd VDO-St. Pancratius, die ein- ,,?£de in een zege van 2-3 voor de ploeg Sloten. De thuisclub betwistte hier geldigheid van een der doelpunten van de bezoekers. Het protest van VDO ™erd afgewezen, zodat de uitslag on- fewijzigd blijft. „Jammer, maar niets ®?n te doen. We hebben ons er sportief du neer teleggen", aldus de commen- aar van voorzitter Van Montfoort. Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed «ARIEl JORISSTRA.A.T 6 HAARLEM hoofdklasse Duinwijck voor de ti. v,an de badmintoncompeti- S?An- het Kreiagehuis in Haarlem tegen J v®rwachten de eerste Haar- liZS: IS a wedstrijd begint om half hJ rt, dfg ontmoet Duinwijck 5 in ïtr-nit vltU,Uto"Wolters" aan de Jans- nen L Wn° fn DuinwÜek 6 komt bin nen de lijnen tegen Velsen 3. t Miw. j Zoals Huijgens Mars zag in 1659. De witte lijnen komen overeen met het donkere gebied op de recente tekening van Mars. aan de Mars-aequator. De conclusie is dus dat door de beweging van Mars rond de zon en haar eigen rotatie de planeet een met de aarde vergelijk baar hemellichaam is. Doordat de pla neet niet te ver van de zon haar baan heeft, ligt de gemiddelde temperatuur weliswaar veel lager dan op aarde, maar komt ze ,n de Marszomer toch ruim boven het nulpunt uit. In Rusland heeft men onderzoekingen gedaan in een gebied waar een zeer streng kli maat heerst, Pamir. Er komen tempe raturen voor die met die op Mars ver gelijkbaar zijn. Men heeft in Pamir toch een tamelijk rijk planten-leven kunnen vaststellen. De lage temperatuur op Mars gedurende lange tijd is dus op zich zelf geen reden om aan te nemen dat hier geen leven zou bestaan. De samenstelling van de atmosfeer is van belang voor het al of niet bestaan van Mars-leven. Door metingen aan het door Mars gereflecteerde zonlicht heeft men kunnen vaststellen dat de Marsdampkring voor het grootste deel bestaat uit stikstof. Er is weinig wa ter en weinig zuurstof. De barometer- druk is er gering en bedraagt slechts een tiende van de aarde. Maar de at mosfeer bevat geen uitgesproken gif tige gassen zoals bijvoorbeeld ammo niak dat op Saturnus voorkomt. Wat de atmosfeer betreft, zou Mars leven kun ne dragen. Het gebrek aan zuurstof hoeft geen bezwaar te zijn daar som mige plantensoorten een zuurstof-voor raad aan kunnen leggen tussen hun cellen. Evenwel ligt tussen de uit komst dat leven, wat de toestanden op Mars betreft, mogelijk is, en het aan tonen van dat mogelijke leven een lan ge weg van nauwkeurig meten. De uit komst kan dan nog steeds negatief zijn. Het meten van de gegevens die men zoekt kan het beste gebeuren wanneer we details aan het oppervlak goed kun nen onderscheiden Dus wanneer het °Pj°?,sand vermogen van onze kijker ?de groot 1S" Maar de natuur zelf helpt de astronoom bq dit onderzoek. Door de beweging van de aarde en Mars rond de zon elk met een eigen snelheid, kunnen Mars en de aarde el kaar aan een zijde van de zon passe ren. Hun onderlinge afstand is dan het kleinst. De schijnbare grootte van Mars is voor de aardse waarnemer dan het grootst. Het gebeurt vrij zelden dat een zo gunstige stand optreedt, de laat ste keer in 1956 en men heeft er een intensief gebruik van gemaakt door een internationale waarneem-campag- ne te organiseren. Stofwoestijnen Bij de onderzoekingen die men deed in de loop der tijd heeft men ontdekt dat in de Marswinter de pool een ijskap vertoont, die in de Mars-zomer aan zienlijk kleinere gebieden van de opper vlakte bedekt. Men veronderstelt dat de ijskap een dun rijplaagje is dat in de zomermaanden weer afsmelt. Het op pervlak bestaat door de kijker gezien uit grijs-groene tot bruine vlekken, ge legen in een roodachtige omgeving. Grote woestijnen denkt men, zijn de roodachtige gebieden. Stofwoestijnen van enorme afmetingen, die de aan grenzende groen-bruine streken soms dichtstuiven. Men neemt waar dat de bruine gebieden van tijd tot tijd rood achtig van kleur worden en men wil dat wel interpreteren als een onderstui- ven met het rode stof. Het bruin-groe- Zaterdag houdt het district Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Lawntenmsbond (KNLTB) in Café- Restaurant Brinkmann in Haarlem zijn najaarsvergadering. De heren J. Fuchs en D. Loman stellen zich als districtsbestuurders niet meer herkies baar. Het bestuur stelt voor deze vaca tures candidaat de heren C. A. Schip per en H. A. G. de la Mar. Uit de reeds toegezonden jaarversla gen blijkt dat de groei van het leden aantal ernstig wordt belemmerd door een schrikbarend tekort aan banen Het is zelfs waarschijnlijk dat het der tig jaar oude „Westrust", waarvan het eerste team juist in de competitie zo succesvol speelde en het kampioen schap van de overgangsklasse behaal de, door gebrek aan speelruimte ge heel zal verdwijnen. Gelijk vorige verslagen ontbreekt ook nu niet de klaagzang over het slechte spelpeil in het district en men vraagt zich af of er wel voldoende aandacht aan de jeugdtraining wordt geschonken. De in Heemstede gehou den interlandwedstrijd Nederland-Bel- gië was organisatorisch een groot suc ces en een herhaling van een derge lijk evenement blijkt verantwoord. Voorts merkt men op dat in de Inter- districtswedstrijden tussen de senioren van Amsterdam, Noord-Holland en Haarlem nog nimmer op zijn sterkst werd aangetreden omdat de belang stelling van de aangezochte spelers (sters) maar matig was. ne gebied, menen sommigen, zou die streken aangeven waar een primitieve vegetatie de oppervlakte van de pla neet bedekt. Het argument is dat nadat het rode stof zich over het donkere gebied heeft verspreid men later toch weer de ou de kleur ziet terugkeren. Men meent dus dat de primitieve vegetatie zich herstelt en de rode kleur terugdringt Het is een theorie die niet onaanvaard baar is maar zonder andere gegevens alleen maar een theorie kan blijven. Is er leven Wetenschappelijk is men verder ge gaan met het onderzoek van de pla neet. Ook met een onderzoek om even tueel leven op Mars aan te tonen. Uit de gemeten toestanden op Mars blijkt het niet onmogelijk dat er leven is. De laatste poging om het eventueel aanwezige leven aan te tonen werd in 1956 ondernomen. Men ontdekte dat alle planten op onze aarde een spectrum hebben, dat een absorptieband vertoont in het infra-rood veroorzaakt door het in de plant gevormde chlorofyl. Dat wil zeggen; uit een op de plant vallen de lichtstralenbundel (bijv. zonlicht) worden de stralen met bepaalde golf lengten, die overeenkomen met de golflengten van de absorptieband, door de plant opgenomen. Wanneer nu uit het door Mars gereflecteerde zonlicht straling met dezelfde golf lengte als van de eerder genoemde, op aarde gemeten absorptieband verdwenen is, dan zou men kunnen concluderen dat hetzelfde proces op Mars ook werkt. M.a.w. op Mars be staat chlorofyl en dus is er op Mars een mechanisme dat chlorofyl doet ontstaan. Op aarde is dat mechanis me plantaardig leven en de conclu sie dat op Ms^rs ook een of andere vorm van plantaardig leven aanwe zig is, lijkt gerechtvaardigd. Even wel: men moet om zekerheid te krij gen de absorptieband kunnen meten. Deze proef heeft men in 1956 uitge voerd. Met behulp van een spectro- graaf heeft men geprobeerd de ab sorptieband in het licht van de bruin groene gebieden aan te tonen. On danks de gunstige stand van de pla neet was het gebruikte apparaat niet in staat om voldoende zekerheid te geven. De onderzoekers die deze proef uitvoerden zijn voorzichtig in hun uitlatingen, maar menen toch dat het wel waarschijnlijk is dat een primi tieve vorm van leven op Mars aan wezig is. Het blijft dus nog steeds een vraag hoe we de donkere gebieden op Mars moeten interpreteren. Met het oog op de natuurlijke gesteldheid op Mars is primitieve plantengroei in de vorm van bijv. korstmossen niet onmogelijk, maar zekerheid dat het leven er ook werkelijk bestaat zuilen we voorlopig nog niet hebben. Tot zolang is een be slissing over het wei of niet bestaan van Mars-leven voorbarig. Mars blijft een vooralsnog onbekende planeet met of zonder leven, in ieder geval zonder kanalen en bewoners. S. T. v. Agt. Dr. A. Wanders schreef enkele jaren terug een voor de leek bevattelijk boek werk over Mars. Veel interessants over deze planeet is in dit boek, dat een groot aantal foto's bevat,' te vinden. „Het raadsel Mars" zoals de titel luidt, maakt de lezer vertrouwd met de moeilijkheden en problemen die zich bij een onderzoek van de planeet- voor deden. Een aantrekkelijk boek. v. A. MAAKT FOTOSTUDIO uHc VEERSTRAAT 13 TEL. 11178 BESPREEKT REEDS NU! Niet duidelijker hadden de leden van de Heemsteedse N.R.K.M. en de K.A.B. het gebrek aan belangstelling voor het goede boek kunnen illustreren een ge brek dat de spreker van deze avond, de auteur Toon Kortooms signaleerde dan door de wel zeer matige opkomst op deze tweede avond welke de geza menlijke standsorganisaties hadden ge organiseerd. De zuidelijke goedmoedigheid van de heer Kortooms kon onder deze leeg te echter nauwelijks lijden en zijn ver haal over boek, lezer en schrijver ver loor er niets door. Naast de drang naar zelfbehoud en ontplooiing beheerst de mens van nature een behoefte aan schoonheid. Een van de mogelijkheden om in deze behoefte te voorzien is het lezen van het goede boek. En een goed boek is iets dat wanneer het er niet was het eerste uitgevonden zou moeten worden. Een goed boek is een rijk bezit voor de boekenliefhebber, een trouwe vriend, een deel van je leven, waarin je jezelf terugvindt. Een boek weerspiegelt in zijn uiterlijk al iets van de bezitter. Achtereenvolgens typeerde de heer Kortooms de verschillende soorten le zers, van de boekengekken, die hun boe kenschat verafgoden tot de boekenvan- daal, als een Jozef Israëls, die de blad zijden welke hij van plan was onderweg van huis naar het atelier te lezen een voudig uitscheurde om ze, eenmaal ge lezen, op het atelier in een papiermand te doen verdwijnen. Daartussen staan vele ware boeken liefhebbers, die boeken op hun juiste waarde weten te schatten, maar buiten die grenzen staan ontelbaar veel meer mensen, die aan een boek geen enkele waarde toe willen kennen. Aan de hand van tal van verhalen over binnen- en buitenlandse auteurs tekende Toon Kortooms de schrijver in actie. Bij het tot stand komen van een boek onderscheidde hij vier fasen, na melijk het vinden van een onderwerp, het mediteren, kauwen en herkauwen van het gegeven, het schrijven en ten slotte de revisie. Duidelijk bleek daarbij dat elke auteur een eigen manier heeft om deze vier etappes door te worste len. Want één ding werd allen duide lijk: het schrijven van een boek heeft veel weg van een gevecht, een gevecht met de intrige, met de medespelers, met de omgeving, ja zelfs met het scheppend medium de pen of de type machine. Na de pauze verliet de spreker het algemene niveau om uit eigen schrij verservaring de weg van de gedachte tot het concrete drukwerk voor wat zijn eigen productie betrof te schetsen. Ten slotte droeg hij nog voor uit „Pater Jan, Pastoor in de Peel", aan welke voordracht, zowel als aan de gehele causerie, de aanwezigen veel plezier be leefden. In de competitie van de KNSB zijn de reserves van VHS door de resul taten van de concurrerende verenigin gen onderaan de ranglijst gekomen. In de NHSB is in de overgangsklasse reeds een kleine scheiding ontstaan. Hier geven het Haarlemse Het Oosten en het IJmuider Kijk-Uit de toon aan. De r. k. schaakclub HWP kan met te vredenheid op de prestaties der tien tallen in de eerste ronde terugzien. Het eerste team liep de achterstand te gen Rolland 2 in en kwam nog tot een gelijk spel. HWP 2 staat voorlopig 4)4-4V4 tegen Bloemendaal 2 met goede vooruitzichten op de volle winst. Het derde tiental rekende resoluut met Het Oude Slot 2 af, 7%-2 Met VHS 2 wil het in de tweede klasse KNSB nog niet erg vlotten. On danks het op papier vrij sterke team ging ook de tweede ontmoeting ver loren. Ditmaal trok VW met 6%-3% aan het langste einde. Hoewel de over winning geflatteerd was stelden de Haarlemmers toch teleur. De andere resultaten uit deze groep luiden tot nu toe: r. k. sc. De PionZaandam 4-6, BaarnAmersfoort 4-6, VW WGA 3)4-6%, VHS II—Watergraafs meer 3)4-6)4, ZaandamBaarn 3-7, Wa tergraafsmeerDe Pion 3-7, WGA II Amersfoort 4)4-4)4 voorlopig, WGA IIis momenteel leider in het klasse ment. De overgangsklassers in de NHSB zijn reeds aan de tweede ronde bezig. De afgebroken partijen uit de eerste ronde kwamen inmiddels tot een be slissing met het volgende resultaat: Pat MatRolland van 7-2 op 7-3. Kijk Advertentie De Majorica parel- en Irisé Kristalcolliers, waarmee de FRANSE couturier zijn manne- I quins in vervoering brengt, ziet U bij Grote Houtstraat 92 - Haarlem Telefoon 12160 Advertentie V1 GROTE HOUTSTRAAT 61 HAARLEM De Velser Zwem Vereniging had het voornemen op zaterdag 22 november 's avonds in het Velserbad nationale zwemwedstrijden van een uniek karak ter te organiseren, gevolgd door een kunstzwemshow. Daarmee zou dan de viering van het 30-jarig bestaan van V.Z.V. worden besloten. De avond zal echter geen doorgang kunnen vinden, omdat de vereniging niet in staat is al le financiële risico te dragen en tever geefs tij het gemeentebestuur van Vel sen heeft aangeklopt om extra finan ciële steun. Men had reeds de kunst zwemploeg van de Z.A.R. uit Amster dam aangetrokken om de Kunstzwem show 1958 te brengen, met daarin o.a. de volledige uitvoering van het Zwanen- meer van Tschaikowsky. Op verzoek van een lid van de sport- commissie van de K.N.Z.B. was het programma zodanig samengesteld, dat hierop verschillende Olympische num mers voorkwamen, die zelden ver- zwommen worden. In tegenstelling tot vorige gelegenheden heeft V.Z.V. ge meend deze wedstrijden geheel zelf te moeten organiseren, omdat het het sluitstuk van de jubileum-viering was. Ongeveer anderhalve week geleden is het bestuur van V.Z.V. met zijn begro ting naar de directeur van het Velser bad, de heer C. t¥. van Schreeven, ge stapt. Het bestuur stond er toen wel even van te duizelen, dat de huur van het bad op zaterdagavond 180 be droeg. Daarbij Is o.a. gerekend met in komsten-derving, omdat het bad van zes uur af niet meer verhuurd kon wor den. De kasten, die V.Z.V. reeds had be groot op rond 400, liepen hierdoor op tot rond 600. De directeur van het bad, die gebon den is aan zijn tarieven V.Z.V. had overigens verwacht het verenigingsta rief van 20 per uur te moeten betalen kon zich voorstellen, dat 180 voor de vereniging een te zware last beteken de. Op de begroting van het gemeente lijk bedrijf stond nog een post „Onkos ten wedstrijden die nog niet aange sproken was. Misschien zat hierin een mogelijkheid, als het bad de financiële risico's voor zijn rekening nam, wat het bad betrof, en de vereniging de or ganisatie, alsmede de kosten van de zwemmers en zwemsters. Hij zou dit met de wethouder voor de sport opne men. Volgens V.Z.V. is hierop echter in de vergadering van B. en W nega tief gereageerd. V.Z.V. heeft toen nog getracht vrij stelling van vermakelijkheidsbelasting te krijgen, om zodoende een belangrü- ke uitgave-post te ontgaan. Deze vrij- stelling is echter niet verleend. V Z V. voelt zich door deze gang van zaken uitermate teleurgesteld. Desgevraagd heeft wethouder H. de Boer hier tegenover gesteld, dat de ver eniging reeds in ruime mate wordt ge subsidieerd. Bij alle andere activiteiten ondervindt V.Z.V. dan ook alle mede werking. Een 30-jarig bestaan is echter geen officieel jubileum en het gemeen tebestuur heeft zich dan ook op het standpunt gesteld, met alle sympathie voor het initiatief, dat de vereniging zelf middelen had dienen te beramen om aan de nodige financiën te komen, b.v. door het organiseren van een ver loting. Zouden B. en W., op het laatste moment daartoe benaderd, financieel bijspringen, dan zou dat bovendien een precedent scheppen. Met deze twee standpunten tegenover elkaar kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat V.Z.V. bij de organisa tie van dit zwemfeest wat al te optimis tisch is geweest en aanzien van de fi nanciële consequenties. Men is in goed vertrouwen het zwemfeest gaan orga niseren en het is bijzonder jammer, dat dit nu voor Velsen verloren gaat. De door het parochiële actiecomité voor geestelijke wederopbouw te Zand voort georganiseerde cyclus bezinnings avonden werd woensdagavond besloten met een causerie van dr. B. N. N. Dele- marre te Haarlem over „Lichamelijk heid en psychologie van het huwelijk". Ook voor deze avond bestond grote belangstelling en kapelaan Groot kon een talrijk publiek waaronder pas toor van Diepen welkom heten, dat daarna in gespannen aandacht de cau serie van de inleider volgde. Naar aanleiding van een opmerking van kapelaan Groot gaf de inleider toe, dat de katholieken met hun zienswijze en overtuiging ten aanzien van de ge boorteregeling niet in alle opzichten eenzaam en als het ware op een eiland zitten. Volgens de katholieke opvatting is geboorteregeling alleen geoorloofd door middel van de totale onthouding of de periodieke onthouding. Deze visie is uitstekend en in overeenstemming met de nieuwste ontdekkingen ten aan zien van de anatomie en de physiolo- gie van het menselijk lichaam. In dit verband stond dr. Delemarre langdu rig stil bij de zogefiaamde basale tem peratuur methode welke nieuwe vinding met succes wordt toegepast. Aan de hand van talrijke voorbeelden uit eigen praktijk-ervaring toonde de inleider aan, dat de katholieke medische opvat tingen in deze de meest „gezonde" zijn. Spr. betoogde verder dat zelfs bij ver antwoorde geboorteregeling (niet zon der het objectief advies van de geeste lijke leidsman te hebben ingewonnen) de echtgenoten niet al te berekend mo gen worden. Men moet niet zélf voor- zienigheidje willen spelen. Het krijgen van een kind is nooit een ramp; iedere baby brengt zijn boterham mee. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. In zijn slotwoord bracht kapelaan Groot dank aan de inleider. Spr. constateer de dat de bezinningsavonden de be langstelling hebben getrokken waarop zij aanspraak hebben kunnen maken. Verschillende onderwerpen werden be handeld; uit deze cyclus is weer dui delijk deze conclusie naar voren ge komen: Godsdienst is echte menselijk heid! UitHeemstede van 5-4 op 5 )4 -4 l-jIn de tweede ronde verraste Het Oosten wederom met uitstekend spel. Het fa voriete Pat Mat uit Beverwijk heeft een voorlopige 3-2 achterstand en zal vermoedelijk de wedstrijd in zijn ge heel gaan verliezen. Rolland kreeg voor de tweede maal een fikse nederlaag te incasseren. Het bezoek aan Kijk Uit in IJmuiden had een 7-3 nederlaag tot gevolg. De IJmuidenaren nemen voor lopig de leiding. De volledige uitsla gen in deze overgangsgroep tot de KNSB zijn: Het Oosten—Pat Mat 3-2. Kijk Uis—Rolland 7-3. Bij de eerste klassers herstelde Half weg zich. Met een 4)4-5 )4 overwinning op VHS 3 bewezen zij een woordje te willen meespreken. De nederlaag tegen Pat Mat 2 zullen zij echter niet meer kunnen ontlopen. Het derde tiental van Pat Mat had tegen Zaanstreek weinig te vertellen. Met een 7)4-2)4 nederlaag werd de terugreis naar Beverwijk aan vaard. De ontmoeting telde mee voor de competitie tweede klasse B evenals de wedstrijd zaandam 3Purmerend, die voorlopig tot 4-4 kwam. In 2 C slaagde HWP er toch nog in de halve winst tegen Rolland 2 in de wacht te slepen. Via 4-3 voor de Over- veners kwam de eindstand op 5-5. Voor dezelfde groep had Kijk Uit 2 een beste start tegen Zaandam 4. Uitslag 254-7V-. Zandvoort heeft in 2D de beslissende partij tegen Hoofddorp verloren en zag daardoor het treffen met 5)4-4)4 ver loren gaan. Het uit de eerste klasse gedegradeerde Aalsmeer kan in de tweede klasse kennelijk beter meeko men. De 8-2 overwinning op Heemstede 2 wijst er in elk geval wel op. Caïssa 2 bleek in 3 A te sterk voor Scbaaklust 2 getuige de 7'4-2)4 uitslag. In de B afdeling trok Wtite Paard stevig aan de touwtjes tegen het tiental van Saende. 3-7. Oppositie 2 en Kijk Uit 4 hadden aan één speelavond niet genoeg om tot een beslissing te komen. Bij de stand 4-4 werd het treffen verdaagd. Ook de reserves van HWP kwamen tot een af gebroken ontmoeting met Bloemendaal. De 4)4-4)4 kon wel eens in 5)4-4% veranderen voor de HWP'ers. De wed strijd werd gespeeld voor de 2e klasse C. De PTT schaakclub De Torens blijkt in 3 D net zo gevaarlijk als vorig sei zoen in de vierde klasse. Met een 9-1 nederlaag zal Heemstede 3 met weinig genoegen aan deze kennismaking terug denken. Een monster overwinning boekte Sant poort 2 in 4 A tegen WV 4. De uit stekend spelende Santnoortenaren kwa men in hun tien partijen tot 9'4 punt. In de C-afdeling maakte Castricum 2 een goed begin. Purmerend 3 werd met 6-4 het slachtoffer, In de D-groep be wees HWP 3 reeds in de eerste ont moeting tot de favorieten te behoren. Het Oude Slot 2 had getuige de TV-.-2V. nederlaag weinig in te brengen. In de zelfde groep ging ook KSC 2 goed van start. Met 7-3 beslisten zii het duel tegen Halfweg 2 in hun voordeel. Advertentie Verkrijgbaar bij BARTELJORISSTRAAT 1 HAARLEM - TELEF. 13131 Het toneelgezelschap Johan Kaart geeft woensdag 19 november in het Mi nerva theater te Heemstede de zestien honderdste opvoering van de bekende klucht „Potasch en Perlemoer in tex tiel". De voornaamste rollen worden hierin vervuld door Tilly Perin-Bouw- meester, Johan Boskamp en Johan Kaart, welke laatste tevens de regie voor zijn rekening nam. Ontwikkelingslectuur: van den Dun- gen. De jeugdige mens en de machte loosheid der volwassenen; Flechtner. Gezond door ziekte; Hillary. Ik stond op de Everest: Kempe. Reclassering in onze samenleving: Van der Meer en Mohrman. Atlas van de oudchristelijke wereld: van IJzeren. Geschiedenis der klassieke literatuur. 2 dln.; Zandstra. Overijssel. Romans. Ivalc. De wTaak van Juho Vessinen; Kaufman. Het negende ge bod; Kisjokai. Teken aan de wand; Laudy. Vergeef de onstuimigen; Ro- mijn. Mensen onder weg: Brückner. Ka- tharina und der Zaungast.; Buck. Im perial- woman; Séverin. L'enfant et la nuit. Advertentie ST. NICOLAASGESCHEXKEX Heden exposeren wij een keurcollectie van H. Comoy Co. Ltd. te Londen. ALLEENVERKOOP Grote Houtstraat 81 Specialist in Pijpen. Een opmerkelijk verschijnsel in het financiële beeld van Europa is de aan houdend sterke betalingsbalanspositie van Nederland, zo schrijft de Financial Times. Volgens het blad geniet de Nederlandse gulden thans reeds vele maanden de onderscheiding de hardste valuta van Europa te zijn. De vraag naar guldens is aanhoudend groter dan het aanbod en om in deze situatie te voorzien hebben de Neder landse autoriteiten grote hoeveelheden guldens op de internationale wissel markten moeten aanbieden met als resultaat, dat zij thans kunnen wijzen op een ontwikkeling van de monetaire reserves sedert twaalf maanden, die in geen enkel ander land ter wereld gun stiger is geweest. De Nederlandse mone taire reserves hebben nu een ongekend hoog peil sedert de tweede wereld oorlog bereikt en er zijn volgens de Financial Times geen aanwijzingen, dat er in de nabije toekomst een einde zal komen aan deze gunstige ontwik keling. Het blad spreekt van een geweldig sterke betalingsbalanspositie van Ne derland, die naar zijn mening even als de goede belatingsbalanspositie van Engeland in de eerste plaats is toe te schrijven aan een scherpe daling van de uitgaven voor de invoer in verge lijking met de ontvangsten uit hoofde van de uitvoer. Heeft echter een ge- Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Donderdag 20 november houdt de af deling verkeer van Publieke Werken te Amsterdam in samenwerking met de Ned. Spoorwegen en de daarvoor in aanmerking komende busmaatschappij en .en grootscheepse enquête onder de trein- en buspassagiers, die Amster dam verlaten, ten einde te weten te ko- men van welk punt in Ams'erdam zij zijn vertrokken, waar zij heengaan en wat het doel van hun reis is. De resul taten van deze enquête kunnen wel eens, zo deelde drs. A. de Groot, ver- keerseconoom van de afd. Stadsontwik keling van Publieke Werken ons mede- leiden tot een andere tracerin- van bus lijnen of zelfs wel tot een andere plaats van spoorweg- en busstations. 150 werkstudenten zullen die donder dag ruim 100.000 formulieren uitreiken aan allen, die in de Amsterdamse sta tions bij de ingangscontroles naar de treinen gaan of bij de eindpunten en de halten van de interlocale busdiensten in de bussen stappen. De Ned. Spoorwegen hebben voor de inzenders van de formulieren ze kun nen ingeleverd worden bij het trein- cn buspersoneel of in een brievenbus wor den gestopt 100 gr tis reizen eerste klar uitgeloofd en de vijf bij deze en quête betrokken busmaatschappijen (Maarse en Kroon, N.Z.K., Naco, Na- hajo e, N.B.M.) 100 gratis dagabonne menten. De enquêteurs verwachten dat vijftig procent van de formulie.en zal worden ingezonden. Men enquêteert lot de laatste trein en bussen en de formu lieren zullen verschillend zijn naarge lang het vervoermiddel. Er wordt op de formulieren gevraagd van welk adres in Amsterdam men vertrokken is, op welke wjjze en laar welk adres mei, gaat, op welk station men uitstapt, waar men woont, et welk doel men reist en op wat voor soort plaatsbewijs. Tenslotte willen de enquêteurs ook we. ten of men dagelijks reist. De genoemde afdeling van Publieke Werken hefet al verscneidene enquêtes gehouden, zoals in 1955 onder de auto mobilisten, die Amsterdam verlieten, in april de huis-aan-buis-enquête in Am sterdam inzake de verkeersmiddelen, die de Amsterdammers gebruiken, en in het midden van dit iaar de enquête Inzake de oeververbindingen tussen IJmuiden en Schellingwoude (in samen werking met de Rijkswaterstaat). - De resultaten vjj ~zp laatste en quête zijn gereed en opgezonden naar het Centraal Planbureau, dat niet wil hebben dat deze resultaten worden be kendgemaakt Verwacht mag echter worden dat de ze maatregel niet zal worden toegepast ten aanzien van de donderdag a.s. te houden enquête. Men heeft de donder dag gekozen omdat men dit als een „normale" reisdag beschouwd. Het is niet de bedoeling dat het alleen een en quête voor forencen is, men wil ook de zaken en andere reizen onder de enque- te laten vallen. luksfactor, t.w. de verbetering van de ruilvoet zulk een belangrijke rol ge speeld bij het tot stand brengen van een gunstige wending in de Engelse betalingsbalanspositie, deze geluksfactor heeft slechts in geringe mate bijge dragen tot de verbetering van de Ne derlandse betalingsbalanspositie. Er schijnt weinig twijfel te bestaan, dat de verbetering van de Nederlandse betalingsbalanspositie hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het welslagen van de wijzigingen, die de autoriteiten in het voorjaar en de zomer van 1957 in hun politiek hebben gebracht om de inflatoire druk tegen te gaan. die naar hun oordeel de voornaamste oorzaak was van het Nederlandse betalings- balansvraagstuk. Deze maatregelen heb ben kennelijk geleid tot een scherpe daling van de invoer. Tegelijkertijd hebben de maatregelen een dermate grote stijging van het volume van de uitvoer teweeggebracht, dat ondanks de daling van de exportprijzen de waarde van de uitvoer voortdurend is gestegen, zulks niettegenstaande de verslechtering in de toestand op de wereldmarkten. Volgens de Financial Times verdient het voorts de aandacht, dat Nederland een indrukwekkend herstel van zijn deviezenpositie heeft bereikt zonder zijn toevlucht te hebben genomen tot krach tige monetaire maatregelen. Het Neder landse bankdisconto werd niet verder verhoogd dan tot 5 procent, terwijl het herstel van de Engelse betalingsbalans positie voor een deel is toe te schrijven aan de verhoging van het Engelse bankdisconto tot 7 procent, waartoe in augustus 1957 werd overgegaan. Het Nederlandse programma tot be strijding van de inflatie is even ge slaagd gebleken als het Engelse voor zover het de verbetering van de be talingsbalanspositie betreft. Dit pro gramma heeft echter even weinig succes als het Engelse gehad wat betreft het tegengaan van de stijging van het loon peil. De gemiddelde stijging van het ioonpeil in Nederland is de afgelopen 12 maanden ongeveer even groot ge weest als die in Engeland. Het program ma tot bestrijding van de inflatie schijnt echter in Nederland iets minder zwaar te hebben gedrukt op de economische bedrijvigheid dan in Engeland het geval was. Tot voor kort was de industriële produktie in Nederland n.l. nog op of zelfs iets boven het peil van een jaar geleden. Maandag 17 en woensdag 19 novem ber speelt de r.-k. Rederijkerskamer „Alberdingk Thym" in de Stadsschouw burg voor donateurs en belangstellen den het enigszins weemoedige blijsnel „Een Feestelijke Dag" van Andrew Ro senthal. In dit huiselijke stuk zal me vrouw Jeanne Kruyver-Rubeling haar 25-jarig jubileum als lid van „Alber dingk Thym" herdenken in de rol van Lora Sutherland. Na de voorstellingen zal zij gehuldigd worden. Haarlem: EDO-Wilhelmina, Schoten- TOG, DIO-Roda, Ripperda-Vre- denburch, THB-SJC, Heemstede: RCH-De Volewijckers. Halfweg: NAS-JOS. Hoofddorp: ETO-St. Pancratius. Hillegom: Hillegom-Warmunda. Noord wijkerhout: WSB-TYBB. Sassenheim: Teylingen-Concordia. Voorhout: Foreholte-Geel Wit. Roelofarendsveen: DOSR-ASC. Zandvoort: Zandvoortmeeuwen- Hollandia. Bloemendaal: Bloemendaal-Onze Ge zellen. Santpoort: Velsen-Alc. Victrix. Velsen: VSV-Alkmaar. Beverwijk: DEM-HFC, WB-JSV. Heemskerk: ADO-Alk. Boys. Castricum: CSV-Beverwijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 13