Sovjet-premier wil de wereld versteld doen staan Khroesjtsj ev komt met een zeven-jarenplan Boelganin ingedeeld bij „anti-partij -groep uuica La til it Kans dat voetbalpools gedurende enige tijd verboden zullen worden Overval in het Amsterdamse C.S. Drie kleine kinderen bij brand omgekomen mm Incident met Brits fregat ernstig opgenomen Vader en moeder afwezig Gudmundsson acht snelle maatregelen noodzakelijk Hope-diamant in museum De onderbroken reis van Hoessein AMER bouwheer van Assoean-dam S Smits, van Rijsbermen Jongeman krijgt schot in been kinderen uit één gezin bij brand in vlammen omgekomen Het weer OVERSTROMINGEN IN DE PO-DELTA DOOR REGENVAL Russische tarwe voor Algerije WETSONTWERP NA ARREST HOGE RAAD Minister Samkalden zegt onderzoek toe inzake hantering van stakingsrecht Amerikaanse opdracht voor Aviolanda PH-DSF DADER ONTSNAPT Kassier loopt bij klap v ene ondingen op IN VAKANTIEHUISJE TE BEEKBERGEN DE 12 MIJLS-ZONE ROND IJSLAND Bekneld geraakt en gedood Administratief verzuim aan Jordaanse zijde? Nasser verleent grote macht aan medewerker Voor de Koopvaardij Drama in de VS. $ee MORRIS '6eforeyof/ói/y/ Vannacht kouder STUURMALS, COHEN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30063 Terwijl in de wereld nog de echo's weerklonken van de onrustbarende verklaring die de Sovjet-dictator Khroesjtsjev maandag jl. met betrekking tot Berlijn heeft afgelegd, is woensdag het Centrale Comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie bijeen geweest om zijn goedkeuring te hechten aan een reeks belangrijke maatregelen op het gebied van de binnenlandse politiek. In de eerste plaats heeft het akkoord mogen gaan met het gigantische zeven-jarenplan, waarvan premier en partijleider Khroesjtsjev de hoofdlijnen heeft ontworpen en dat in de plaats komt van het vijfjaren plan, dat in 1956 is goedgekeurd en in september 1957 werd geschrapt. Vervanging van het oude plan was nodig gewor den, zo heette het in de officiële bekendmakingen, omdat inmiddels de decentralisatie van de industrie was ingevoerd, belangrijke hoeveelheden grondstoffen waren ontdekt en omdat de ontwikkeling van de chemische industrie een te grote achterstand vertoonde. schuimrubber- matras Minister Samkalden trekt sterk in twijfel, dat een nog in te dienen wetsontwerp met bertrekking tot een goed geor ganiseerde sportloterij, nog in het staatsblad zou kunnen komen voordat de Hoge Raad arrest zal wijzen in de zaak tegen de charitas-pool in Limburg. Deze zaak wordt al op 25 november in behandeling genomen. Het wetsontwerp wordt wel ingediend, maar de verschijning in het staatsblad kan toch niet voor die datum gehaald worden. Een tijdlang dreigen dus alle voetbalpools verboden te worden. Op een vraag van mr. Berkhouwer (V.V.D.) hoe de A.R.-ministers in het kabinet eigenlijk tegenover dit wetsontwerp staan, antwoordde minister Samkalden kort en bondig: Dat gaat u niet aan. Dat is kabinetsgeheim. U zult wanneer het wetsontwerp verschijnt wel zien wat met medewerking van de beide leden van het kabinet van A.R.- huize tot stand kon worden gebracht. Gisteravond heeft een felle brand gewoed in een van de huizen van het vakantie-oord „De Kakelhofaan de Arn hemse weg te Beekbergen, waarbij drie kleine kinderen uit één gezin jammerlijk zijn omgekomen. De slachtoffertjes zijn kinderen van het echtpaar J. Riphagen dat afkomstig is uit Apeldoorn, doch thans woonachtig is te Amsterdam. De IJslandse visserij-oorlog met Engeland is in een zeer ernstig stadium gekomen door een incident op woensdag j.l., waarbij een Brits fregat verhinderd heeft, dat een IJslands oorlogsschip een Britse treiler aanhield die binnen de terri toriale drie-mijlsgrens viste. Dit heeft premier Jonasson vol gens Reuter gisteren verklaard in het IJslandse parlement. Suède dames/herenjasjes GOUDEN RINGEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoons Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuldeni Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectles J. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie! Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii Grote gebieden in de Po-delta 7,ijn on der water komen te staan. De oorzaak daarvan is de zware regenval van de afgelopen dagen, gepaard gaande met hevige rukwinden boven de Adriatische Zee, die het afvloeien van het rivierwa ter beletten. Op enkele plaatsen zijn de Po-dijken bezweken. De verbindingen in het getroffen gebied zijn voor een groot deel verbroken. Telegraafpalen zijn door wind en water tegen de grond geslagen. Op het plein voor de San Marco in Venetië stond gistermiddag 37 cm water. Te Busto Arizio is de loods van een fabriek door het water ondermijnd en ingestort. Vier mensen zijn daarbij om het leven gekomen en vier gewond. In Comzacchio, een plaats met 15.000 in woners, staan vele straten blank. De toestand in Ponto Garibaldi wordt ,,zeer gevaarlijk" genoemd. Het vis sersplaatsje Goro dat 3.000 inwoners telt staat grotendeels blank. Er zijn volgens U.P.I. op het ogen blik onderhandelingen aan de gang tus sen Frankrijk en de Sovjet-Unie over de levering van Russische tarwe ter dek king van het graantekort in Algerije, dat veroorzaakt is door slechte oogsten in Frans Noord-Afrika. Het plan stelt normen, die men aanvan kelijk pas tegen 1972 dacht te verwe zenlijken. Het is dit plan, waarvan Khroesjtsjev enkele weken geleden heeft gezegd, dat het de wereld ver steld zou doen staan en ook Mikojan heeft er in een rede aan de vooravond van de herdenking van de 41ste ver- Jaardag van de Oktober-revolutie hoog van opgegeven. Het zevenjaren plan zal nu, na de goedkeuring door het Centrale Comité, ..in het open baar" worden besproken. In januari 1959 wordt het aan het 21ste partijcon gres voorgelegd. Het voornaamste doel van het zeven jarenplan, aldus Khroesjtsjev volgens het verslag van Tass, is de versnelde ontwikkeling van de Sovjet-economie op de weg van het communisme om een zo groot mogelijke tijdwinst te ver krijgen in de vreedzame wedijver tus sen het socialisme en het kapitalisme. De Sovjet-Unie is voornemens in de genoemde periode de totale industrië le produktie met ongeveer 80 pet in vergelijking met 1958 te vergroten. Al le takken van de economie zullen een Verdere machtige uitbreiding verkrij gen op basis van voorrang voor de zware industrie. Een groot deel van de Russische jon- tf.Yen, die theoretisch onderwijs willen .11 Ven ontvangen, zal naar avondscho- 1 moeten gaan of schriftelijke lessen v°Igen. Overdag moeten zij dan in de fa briek werken. De verplichte school tijd wordt verkort van tien tot acht jaar. Daardoor komen meer dan twee miljoen leerlingen reeds op 15-jarige leeftijd ter beschikking van de in dustrie. Ook op personeelsgebied zijn enke le belangrijke beslissingen genomen. Oud-premier Boelganin, aan wiens po litieke carrière reeds in september een eind is gekomen, blijkt nu te zijn ingedeeld bij de ,,anti-partij-groep", Waartoe verder Molotov, Malenkov, Kaganovitsj en Sjepilov Jbehoren. Reeds in juli 1957, kort na de verwij dering van deze laatste vier uit de par tijleiding, deden in het westen geruch te., de ronde, dat Boelganin tijdens de kritieke zitting van het Centrale Co mité had nagelaten de zijde van Khroesjtsjev te kiezen. Aanvankelijk schenen die geruchten te worden ge logenstraft door de omstandigheid, dat Boelganin in het bezit van al zijn func ties bleef. Maar sinds maart van dit jaar, toen hjj als premier het veld moest ruimen voor Khroesjtsjev zelf, zün alle posities van de 63-jarige maar schalk afgebrokkeld, totdat hij in sep tember jl. uit het presidium werd ge- Zet. Thans staat m een rapport over Khroesjtsjevs zeven-jarenplan o.a.: ,,De communistische partij van de Sovjet-Unie voert vastbesloten strijd tegen degenen, die vasthouden aan de oude en uit de tijd zijnde vormen cn manieren van werken, die bezield zjjn van conservatisme en die zich verzetten tegen de toepassing van de Leninistische partijpolitiek. Deze strijd leidde tot het ontmaskeren en on schadelijk maken van de partij-vijan dige groep van Malenkov, Kagano-- vitsj, Molotov, Sjepilov en Boel- a n i n". Advertentie Weer heeft de KVP in eerste aanleg weinig succes gehad met het aandrin gen op een meer doortastende bestrij ding van de pornografie. De minister van justitie zei, dat er in 1957 33 veroordelingen zijn geweest te gen 25 het jaar daarvoor en dat 110 (vorig jaar 113) processen-verbaal wa ren opgemaakt. Dat de commissie van advies in al te veel zaken vooraf zou beslissen, zodat de rechter er niet aan te pas komt, moest de minister ontken nen. Alleen in bepaalde twijfelgevallen wordt deze commissie ingeschakeld, ook al omdat het openbaar ministerie veelal zelfstandig beoordeelt of een ver volging kans van slagen heeft. De minister zal op verzoek van de KVP in deze commissie, wanneer zich een vacature voordoet, jongere krachten benoemen. De Kamer krijgt een over zicht van de samenstelling der commis sie. De gebeurtenissen in de Delftse stu dentenwereld naar aanleiding van de artikelen in Propria Cures zijn in onder zoek. De minister veronderstelde dat het onderzoek nagenoeg voltooid is. De omcier van justitie in Den Haag zal de ze zaak verder behandelen. De minister is bereid in overleg met zpn ambtgenoot van sociale zaken een onderzoek in te stellen naar de hantering van het stakingsrecht, dit naar aanleiding van de ongerustheid van rnej- Zeelenberg over het keren van de staking van de heiers in Am sterdam met rechtsmiddelen. Hij acht te zich echter niet gerechtigd om te treden in het vonnis van de Amster- damse rechter die in kort geding de stakers tot een dwangsom van 25 per dag heeft veroordeeld. Over de persvrijheid zei de minister dat hp deze boven alles hoog zal houden zolang hij minister van justitie is Te gen leugenachtig en beledigend geschrijf in de pers moet echter worden opgetre den. Kritiek kan opbouwend zijn, zelfs wanneer zij wel eens ergernis verwekt. uls ecllter kritiek waarvan Du Per ron heeft gezegd: „Toen ik die brochu re niet mijn schoen doorbladerde". De minister is bereid te bevorderen dat zo spoedig mogelijk, vanwege de commissie uit de gezondheidsraad, een rapport verschpnt over de kunstmatige bevruchting. Optreden tegen misstan den zal echter eerst na het verschijnen van dat rapport kunnen geschieden. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiini Aviolanda N.V., maatschappij voor vliegtuigbouw, heeft opdracht ontvan gen voor revisiewerkzaamheden aan he likopters van het Amerikaanse leger. Het gaat hier om een nog niet definitief vastgesteld aantal toestellen, welke bij het Amerikaanse leger in de N.A.T.O.- landen in gebruik zijn. Dit is de eerste opdracht van deze aard, welke door Aviolanda voor Amerikaanse rekening zal worden uitgevoerd.. Het werk-zal in de fabrieken te Papendrecht plaats vin den. iiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiii Even na twaalven vannacht is op het Centraal Station in Amsterdam een kas sier van Wagon-Dits neergeslagen. De dader, die het kennelijk op de kas had gemunt, schrok echter toen zijn slacht offer met bloedend gezicht en schreeu wend om hulp opstond. De (vrij lange) overvaller vluchtte hals over kop over de verlaten perrons, sloeg de Westelijke uitgang in en, te snel voor de op niets verdacht zijnde N.S.-controleur, schoot naar buiten. De kassier van Wagon-Lits, die vrij ernstig aan het hoofd gewond is, heeft gezien dat de man een zwarte doek voor zijn gezicht had gebonden. Hij had de man beter kunnen opnemen dan de controleur aan de uitgang. De employé van Wagon-Lits, de heer H. Cohnen, had al enige aanstalten ge maakt om de kas af te sluiten. De geld- lade, met ongeveer 1200 gulden, had hij voor zich staan. Onopgemerkt was er een man het kantoortje binnengekomen, met een zwarte doek voor zijn gezicht. Met een soort knuppel moet deze man zijn slachtoffer geraakt hebben. Hij moet echter geschrokken zijn van de uitwer king van zijn daad. De kassier stond wankelend en met bloedend gezicht op en riep om hulp. Een kelner hoorde het schreeuwen. Hij meende echter dat er op het eerste perron een ongeluk was gebeurd en snelde daarheen. Maar enige tijd later zag hij de bebloede heer Coh nen op hem af komen. De heer Cohnen is opgenomen in het Binnengasthuis. De KLM neemt een proef met een nieuwe beschildering op de staart van een DC-7C. Tot nu toe hadden alle vliegtuigen van de maatschappij een rood-wit-blauwe beschildering op het roer. Toen de DC-7C Arabische Zee" uit New York als een der eerste machi nes na de mistperiode op Schiphol land de, viel de nieuwe beschildering van de staart onmiddellijk op. Het patroon is als volgt: op een achtergrond van donker- en lichtblauwe schuine strepen is in wit een aardbol geschilderd en op deze witte cirkel staan in fel rood de letters KLM met daarboven in de zelfde kleur een kroon. De familie verbleef, omdat men woon ruimte in Apeldoorn wilde zoeken, sinds enige tijd in een van de huisjes van het vakantieoord. Omstreeks acht uur gisteravond kreeg het eentpaar het verzoek van hun in Apeldoorn wonende ouders om naar Apeldoorn te komen, omdat men het adres had van een woning, welke even tueel betrokken zou kunnen worden. Man en vrouw vertrokken naar Apel doorn en lieten de vier kinderen, waar van de oudste bijna zeven en de jong ste ruim anderhalf jaar was, alleen in het huisje achter. Om half elf kwam het oudste meisje Jenneke naar buiten hollen, schreeu wend dat er brand was uitgebroken. Zij ging naar een van de dichtstbjjwonende buren in het bos. Men kwam daar on middellijk in actie en de Beekbergse en Apeldoornse brandweer werden ge waarschuwd. Aan redding van de kin deren viel echter niet meer te denken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de drie kinderen, de anderhalf- jarige Thea, het driejarig jongetje Ge- zinus en de vijfjarige Annie in de vlam men omkwamen. Het huisje brandde tot de grond toe af. Eerst bij het na blussen konden de stoffelijke overschot ten worden geborgen. Cyprus Een kapitein van het Brit se leger is gisteren veroordeeld tot ontslag uit de dienst, omdat hij zich tijdens een picnic zijn revolver met bij behorende munitie had laten afnemen door een groep Cyprische jongeren. De aanvallers hadden zich daarna op de vlucht laten jagen door een meisje uit het Britse gezelschap, dat hen met een mes bedreigde. Mevrouw Harry Wilson, de echtgenote van een New Yorkse juwelier, toont hier een collier met de beruchte Hope-diamant, ter gelegenheid van de opname van deze ongelukssteen van 44 y0 karaat in het Smithsonian Institute te Washington. De diamant werd door de laatste eigenaar, die bang was, dat de steen hem ongeluk zou brengen, afgestaan en aan het instituut opgestuurd per postpakketje waarop 150 dollar port was betaald. De steen zal in de juwelenhal van het instituut worden tentoongesteld. De premier noemde het Britse stand punt, dat het fregat ,,Russel" de treiler ..Hackness" tot buiten de omstreden twaalfmijlsvisserijzone had begeleid, opdat het incident „langs diplomatieke weg" zou kunnen worden geregeld. ..be lachelijk". Jonasson twijfelde er niet aan, dat het Britse fregat had gedreigd het IJslandse oorlogsschip tot zinken te brengen toen dit de „Hackness" wilde opbrengen. De oppositieleider in het parlement, Thors, eiste, dat de regering om een spoedvergadering van de NATO zou vragen waarop „deze agressie door een grote NATO-mogendheid tegen het kleinste land van het bondgenootschap besproken kon worden. De IJslandse minister van buiten landse zaken, Gudmundsson, verklaar de dat snelle maatregelen nodig zijn. Een IJslandse regeringswoordvoer der maakte later bekend, dat IJsland onmiddellijke uitlevering van de „Hack. ness" zal eisen, opdat de gezagvoer der in IJsland terecht kan staan we gens schending van de visserijgrens. De 59-jarige K. van Midlum uit Amersfoort is gisteren tijdens werk zaamheden in de wagenwerkplaats van de Nederlandsche Spoorwegen bekneld geraakt tussen een lichtblok en het on derstel van een wagen. De man liep daarbij zulke ernstige verwondingen aan de hals op, dat hij ter plaatse over leed. Omstreeks kwart over tien gisteravond is brand uitgebroken in een van de huisjes van het vakantieoord „De Ka kelhof" te Beekbergen. Drie kinderen kwamen in de vlammen om. Het huisje is tot de grond toe afgebrand. Een stukje muur was alles wat er overbleef Van welingelichte zijde in Amman verneemt Reuter, dat Jordanië waar schijnlijk niet bij de V.N. zal proteste ren tegen het onderscheppen van ko ning Hoesseins vliegtuig boven Syrië. Bij onderzoek is namelijk gebleken, zo wordt gezegd, dat men in Jordanië ten onrechte meende toestemming van Sy rië voor de vlucht te hebben gekregen. Er zou aan Jordaanse zijde een admi nistratief verzuim zijn begaan. De vertegenwoordiger van Hammars- kjöld in Amman, de Italiaan Spinelli, doet zijn best om de gemoederen in de Jordaanse hoofdstad te kalmeren. Waarnemers in Amman zijn van me ning, dat het er alleen nog om gaat een lezing voor het gebeurde te vinden, die Jordanië in staat stelt zijn gezicht te redden en de zaak verder te laten rus ten. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft bij decreet volmachten gegeven aan vice-president Abdel Hakim Amer voor de financie ring, de administratie en de aanleg van de stuwdam bij Assoean. Dit meldt A.F.P Het is de eerste maal. dat Nas ser zulke uitgebreide bevoegdheden aan een van zjjn medewerkers verleent. Maarschalk Amer, die tevens minister van defensie en stafchef van de strijd krachten is, heeft onlangs, als bijzon dere vertrouwensman van Nasser, te Moskou een lening van 400 miljoen roe bel losgekregen voor de bouw van de dam. President Nasser is zelf op een bijeen komst te El Minja krachtig van leer getrokken tegen wat hij noemde de im- Ëerialisten, die alles hadden gedaan om Igypte economisch zwak te houden. Hij zei, dat de stuwdam bij Assoean met eigen kapitaal en werkkracht zal wor den tot stand gebracht. De Sovjet-Unie zou de nodige machines leveren, die door de V.A.R. ten volle zouden worden betaald. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiMiiiiiniiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie Blauw kamgaren uniform 144. Blauw gabardine uniformjas 105.— Battle-dresses 59.- 88.— Monty-coat, écht zeeduffel, met extra winddichte voering „116.— Komplete uitrustingen direkt uit voorraad Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem Te Steenwjjk is gisteravond even voor zeven uur een jongeman, die zich in de omgeving van de Bloemstraat., verzet te bij zijn arrestatie door de politie, door een schot van een der politiemen sen in het been getroffen. Hij is naar het ziekenhuis te Heerenveen overge bracht. In Fort Wayne, in de Amerikaanse staat Indiana, zijn gisteren zeven kin deren uit één gezin bij een brand in hun woning in de v lammen omgekomen. De ouders van de kinderen waren er in geslagad hun 4-jarige dochter Con nie via '.et raam in veligheid te bren gen. Zij zelf wisten ook door het raam te ontsnappen. Volgens UPI vergaten ze in hun paniek de 7-jarige Georgia Ann en de 1-jarige Carolyn die in de zelfde kamer sliepen. Voor hun vlucht hadden de 34-jarige vader en zjjn 81- jarige vrouw nog getracht de kamer te betreden waar hun vijf andere kin deren de 11-jarige George, de 9- jarige Chester, de 7-jarige Irene, de 5-jarige Alvis en de 3-jarige John slie pen te betreden. Rook en vlammen drongen hen echter terug. Van buiten sloegen de ouders wanhopig op de ra men in de hoop de kinderen uit hun slaap te wekken, maar ze waren klaar blijkelijk nl door de rook bedwelmd. Volgens de politie is een defecte car burator van een oliehaard de oorzaak van de brand geweest. Door de hitte was de leiding die van de tank naar de haard liep waarschijnlijk gesmolten, zodat de brandende olie naar buiten stroomde. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOISTR. 48 ADAM TEL 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met plaat selijk mist. Morgen overdag hier en daar ook opklaringen. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen. Van nacht kocder, morgen overdag de zelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 7.58-16.50. Maan: 11.58-21.18. neersi. Station Weei temp afgel. 7 u v.m 24 u ui Stockholm geheel bew. 6 0.1 Oslo regen 3 7 Kopenhagen motregen 6 0.1 Londen half bew. 3 0 Amsterdam zwaar bew. 5 0 Brussel regen 5 1 Luxemburg geheel bew.. 3 0.6 Parijs zwaar bew. 2 0 Nice regen 14 2 Berltfn geheel bew. 5 0 Frankfurt geheel bew. 5 0.2 Müncher geheel bew. 4 0 Ztirich motregen 3 0.1 Genève geheel bew. 4 0 Locamo regen 10 3 Wenen geheel bew. 9 0 Innsbruck geheel bew. 3 0.1 Rome half bew. 11 1 Advertentie JUWELIERS Houtplein IE - HORLOGERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1