Meerderheid van B. en W. tegen protestants-christelijke huis houdschool in „Schalkwijk" COGNAC REMY MARTIN Vleeskeuringsdienst en openbaar slachthuis Onder invloed auto bestuurd: een maand hechtenis geëist Na 13 veroordelingen weer voor de rechtbank Agenda voor Haarlem Ontwerp wegvale Heussen- straat-Zijlweg komt in gemeenteraad Bloemendaal NAAIMACHINES Naaimachine konen SCH0US van 1854 Onderwijsspreiding onvoldoende motief Beheersplan land goed Elswout Onderhandelingen tussen Haarlem en omliggende gemeenten beëindigd Haarlemse rechtbank Buschauffeur voor 4000 gulden benadeeld Culturele dag T riniteitsly ceum Avondverkoop in de Sinterklaastijd ~T Pianorecital in het Frans Halsmuseum 1 V.S.O.P. NEGCHI Burgemeester reikt aan politiereservisten medailles uit NAAR SCHAAP LOPEN Bennebroek en Haar lemmermeer doen niet meer mee Films: Muziek Toneel Diversen: T entoonstellingen i m.£ WESTELIJKE RANDWEG Verdere restauratie Frans Halsmuseum kost 40.000,- Dr. J. baron de Vos van Steenwijk ere-doetor VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Zeer oude uit het beste Cognac-gebied KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Haarlem Telefoon 11142 Burgerlijke Stand Haarlem GAAN WE 500 kg RENAULT bestelauto 300 kg RENAULT stationcar GARAGE DEN HOUT Telef. 12138 en 15056 Gemeenteraad Beurs van Amsterdam Beurs van New York B. en W. van Haarlem zijn niet over- l tuigd van de noodzaak van een tweede protestants-christelijke huishoudschool in Haarlem. Het bestuur van de Protes tants-christelijke Nijverheidsschool had op 17 juli van het vorige jaar een ver zoek ingediend om de oprichting van een tweede protestants-christelijke huis houdschool die gebouwd zou moeten worden in het uitbreidingsplan „Schalk wijk" noodzakelijk te verklaren. De Haarlemse gemeenteraad zal nu woens dagmiddag een uitspraak moeten doen over deze noodzakelijkheid. Van de officiële adviserende instan ties van B. en W. waren er acht voor en twee tegen een tweede Pr°testaigS" christelijke huishoudschool. B. en w. zijn echter van oordeel, dat m deze ad viezen niet wordt uitgegaan de toe- komstige behoefte aan nijverheidsonder wijs in Haarlem. Vandaar' d lege een rapport heeft gevraagd van het Nederlands Economisch Instituut, terwijl tevens geraadpleegd kon worden het rapport van de Economisch Tech nologische Dienst voor Noord-Holland, getiteld .,het lager nijverheidsonderwijs voor meisjes" in Noord-Holland. Daarin wordt een prognose gegeven van de toe komstige ontwikkeling van het nijver heidsonderwijs voor meisjes. In het NEI-rapport is een prognose opgeno men, waarin rekening is gehouden met een groei van de bevolking in Haarlem en omstreken. Tevens gaat men daarin uit van een groei van de bevolking voor het hmshoudonderwijs tot 30,8 pet. Dit is de verwachte maximale groei van de belangstelling bü de niet-katholieke groep in Haarlem. De school in Schalkwijk zou voor het cursusjaar 1962-1963 gereed moeten zijn. Men heeft berekend, dat de niet-katho lieke huishoudscholen in Haarlem tegen die tijd kunnen rekenen op een leerlin genbezetting van in totaal ruim 900 leerlingen. Zelfs in een nog gunstiger geval, wanneer dit aantal 1000 zou be dragen zo redeneren B. en W. dan kunnen de bestaande niet-katholie- ke huishoudscholen dit aantal gemakke lijk onderdak bieden. De bestaande niet- katholieke huishoudscholen in de Voor helmstraat en de Tetterodestraat en de te stichten neutrale huishoudschool in „Sinnevelt" zullen dan ongeveer 60 lokalen tellen en derhalve een behoor lijke uitbreidingsmogelijkheid bieden. B. en W. verklaren in hun Memo rie van Toelichting voorts, dat het be stuur van de Protestants-christelijke Nijverheidsschool uitgaat van een ver- Het bestuur van de stichting landgoed Elswout heeft de raad van Bloemendaal een door het Staatsbosbeheer ontwor pen beheersplan ter goedkeuring aange boden. Met de inhoud en de conclu sies van dit plan, dat uitsluitend betrek king heeft op toekomstige werken op technisch bosbouwkundig gebied, kan het college van B. en W. zich geheel v,1renmen. Volgens het bestuur van de stichting en ook volgens B. en W. kan voorlopig worden volstaan met een par- Keerterrein voor ongeveer dertig per- sonenauto's met gelegenheid tot het stal len van rijwielen. De kosten hiervan worden geraamd op ongeveer 6000 in plaats van de in het beheersplan be grote uitgaven van 20.000.-. Bij het op stellen van de begroting voor het vol gend jaar heeft het stichtingsbestuur het het eerste bedrag rekening ge houden. Een toegangsregeling voor de openstelling van het landgoed voor het publiek is een vergevorderd stadium van voorbereiding. B. en W. van Bloe- mendaal stellen de raad voor zijn goed keuring aan het beheersplan te geven. deling in Schalkwijk in protestants- christelijke leerlingen, katholieke en H openbaer-neutrale. B. en W. achten dit niet juist. Zij zijn van me ning, dat het aantal protestants-chris telijke leerlingen belangrijk beneden een-derde van het totaal blijven. Bo vendien verwachten zjj een teruggang van het aantal leerlingen van de pro testants-christelijke huishoudschool 'aan de Tetterodestraat, wanneer een maal de tweede openbaar-neutrale huishoudschool in Sinnevelt gereed is. Het aantal zal vermoedelijk nog meer dalen, wanneer ook de IJmond eigen protestants-christelijke huishoudscho. len gaat krijgen. Het enige motief voor de stichting van een school in Schalkwijk, zou volgens B. en W. kunnen zijn een betere sprei ding van het protestants-christelijke on- dewjjs over de stad. Dit acht de meer derheid van het College geen voldoende motief om op dit moment een noodza kelijkheidsverklaring te doen afgeven. Eén lid van het College daarentegen acht deze spreiding noodzakelijk en wenst dus wèl een noodzakelijkheidsver klaring te doen afgeven. Hjj verwacht mèèr leerlingen voor deze school dan het NEI-rapport suggereert. Advertentie PSYCHICAL RESEARCH De le zingen van de afdeling Haarlem van de Studievereniging voor Psychical Re search zijn verwisseld. Op 20 novem ber spreekt nu in restaurant Brink- mann dr. L. J. Elferink over Magi sche relaties tussen mens en dier. De avond begint om acht uur. Advertentie IMPORTEURS; JACOBUS BOELEN AMSTERDAM In het gebouw van de Haarlemse Ke gel Bond aan de Tempeliersstraat te Haarlem heeft de burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem don derdagavond de Vrijwilligersmedaille uitgereikt aan drieënveertig leden van de Vereniging van Politie Reservisten Haarlem, bij gelegenheid van het tien jarig bestaan van de vereniging. Bij de uitreiking waren onder meer aanwezig de hoofdcommissaris J. Fontijne, de commissarissen W. J. Gorter en A. L. de Boer en de commandant van de vryj- willige politie P. Wurkum. In een toespraak gaf burgemeester mr. Cremers uiting aan zijn waarde ring voor het feit, dat de onderscheiden politiereservisten tien jaar lang vrijwel belangeloos hun krachten in dienst stel len van de gemeenschap. In het bijzon der bracht de burgemeester het belang van 'n reservepolitie onder de aandacht. De Haarlemse Politie Kapel zorgde, met een optreden van de inspecteur G. J. Endlich, voor de muzikale omlijs ting van de avond. Hoofdcommissaris J. Fontijne reikte later op de avond de prjjzen uit van de in de afgelopen ZO' mer gehouden schietwedstrijden. De Haarlemse rechtbank heeft don derdag de zaken behandeld van een aantal verkeerszondaars. Een 36-jarige monteur stond terecht omdat hij op de avond van 30 mei van dit jaar onder in vloed van alcoholhoudende drank zijn auto had bestuurd. Hij kwam op het kruispunt Korte Veerstraat-Spaarne in aanrijding met de auto van een 34-jari- ge melkrijder, die eveneens onder in vloed zou hebben verkeerd. Ook hij had zich donderdag voor de rechtbank te verantwoorden. De verbalisant, een 35-jarige hoofd agent verklaarde tijdens de zitting, dat verdachtes adem naar alcohol rook. Een 18-jarige koopman die getuige was van het ongeval voegde daaraan toe, dat de verdachte monteur onvast liep. Deze gaf toe in twee café's verschillen de glazen alcoholica te hebben gedron ken. Een bloedproef wees uit, dat zich in het bloed van verdachte een hoeveel heid van 1,8 mille alcohol bevond. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was er van over tuigd, dat verdachte niet in staat was geweest zjjn auto naar behoren te be sturen en eiste een gevangenisstraf van een maand en ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van twee jaar. Verdachte zag zich kennelijk niet gaarne het rij bewijs ontnomen. „Dan maar liever langer de gevangenis in", zei hij. Bij de behandeling van de zaak tegen de melkrijder werd het vermoeden ge- Advertentie Kruisstraat 25 - Haarlem - Tel. 12921 Breestraat 35 - Beverwijk BEVALLEN van een zoon: H. Maas- kant-SieffersE. C. Kip-Koel. BEVALLEN van een dochter: C. M. Th. Evertse-Dupont; E. A. M. Laarho- ven-Bühning; M. M. van den Heuvel- Buskermolen; G. M. van Duijn-Meerts; F. W. Philippo-van Bentem. GETROUWD: C. A. Koek en M. J. Koopman; J. Brand en A. P. Aarts; J. C. R. van den Bergh en H. S. B. Mar tin; W. Stolp en M. Westerhof. OVERLEDEN: T. Opdam, 66 j„ Du- yenvoordestraat; J. Klompmaker, 2 dagen, Spionkopstraat; H. Poulus, 71 j., Kleverlaan: A. Ch. Plu-Luff, 80 j., Brederodestraat; E. C. Giesbergen- Manzer, 64 j., Wouwermanstraat; J. M. Nagtegaal-van Zeeland, 54 j., Gen. de la Reijstraat. Advertentie 5 DAGEN WERKEN? Zie de advertentie van Naar wü vernemen, zijn e onderhan delingen van de gemeente Haarlem met de omliggende gemeenten inzake een gemeenschappelijke regeling over de vleeskeuringsdienst en het gebruik van het openbaar slachthuis, dezer da gen beëindigd. Met Bloemendaal, Haar- lemmerliede, Heemstede en Zandvoort werd overeenstemming bereikt omtrent een regeling welke op 1 januari a.s. van kracht zal worden. Haarlemmermeer dat van de aan vang der onderhandelingen af een zeke re reserve in acht heeft genomen, voor namelijk met het oog op de in die ge meente veel voorkomende huisslacnun- gen waardoor men meent minder be lang te hebben bij het openbaar slacht huis te Haarlem zal waarschijnlijk niet aan de nieuwe regeling deelne men. Bennebroek heeft zich in het laat ste stadium der onderhandelingen te rug getrokken, omdat het gebruik van het openbaar slachthuis te Haarlem door die gemeente van weinig belang wordt geacht en men daarom bezwaar heeft om zich financieel in dat bedrijf fp intprp<?«;prpn Sedert 1922 had Haarlem met de bui tengemeenten een privaatrechtelijke overeenkomst betreffende de vleeskeu ringsdienst. De exploitatie van het openbaar slechthuis was daar niet bp betrokken; deze werd door Haarlem voor eigen rekening gevoerd en was ta melijk rendabel. In 1952 zegde Haarlem die overeen komst op en begon besprekingen met de buitengemeenten omtrent een pu bliekrechtelijke gemeenschappelijke re geling waarin zowel de vleeskeurings dienst en het openbaar slachthuis zou den worden opgenomen. Op 1 december 1952 schreven burgemeester en wethou ders van Haarlem aan de gemeente raad, dat zij er op vertrouwden dat de onderhandelingen in de eerste helft van 1953 zouden kunnen worden afgesloten. Dit optimisme is niet door de feiten bevestigd geworden. j ilk wil de laatste paar jaar van mijn 'Pven niet graag in de gevangenis door brengen. Daarom ben ik in hoger be- ï?ep gekomen," zo zei een 68-jarige Haarlemse koopman tegen de president van het gerechtshof te Amsterdam. iiJa maar u heelt reeds tien veroor delingen op uw strafblad staan, de eer ste dateert van 1911. Dan kunt u niet verlangen, dat u licht gestraft wordt," antwoordde de president. Verdachte bekende een verduistering an ongeveer vierduizend gulden ten nadele van een buschauffeur uit Ridder- Kerk. Hjj had van deze man geregeld „^age?- ontvangen, die hjj nodig had voor optiegelden voor de aankoop van derion rie w°este hoogte" te Hoen- vnm e aankoop zou geschieden 1 a n rrh rekening en de be- die naa! ?uZOU meedelen in de winst, zou voort i ^°°Pte uit deze transactie steedde voraf^" In werkelijkheid be- narticnlior de gelden echter voor vertelde au mtP-ven- De buschauffeur trouwen te Ie ,u,ge'. dat h« door ver- no a mol rtt -fj n m verdachte zijn spaargeld had verloren. De rechtbank te Haarlem heeft ver dachte in juli van dit jaar tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest veroordeeld. De pro cureur-generaal eiste bevestiging van dit vonnis. Hij schetste verdachte als iemand die misbruik heeft gemaakt van de goedgelovigheid en die al vele jaren voor dergelijke misdrijven achter de tralies heeft doorgebracht. De tweede getuige verklaarde even eens door verdachte gedupeerd te zijn. Weliswaar had verdachte een schuldbe kentenis van 20.000 getekend, maar de slachtoffers zagen wel in dat zo'n docu ment onder de gegeven omstandighe den waardeloos was. De verdediger, mr. K. H. C. Arts, betoogde, dat verdachte inderdaad deze projecten had opgezet om winst te ma ken en te delen met de geldschieters. Het risico van dergelijke ondernemin gen is niet gering en ook deze keer is verdachte aan de grond geraakt, zo zei- de de verdediger. Hij vond 2</„ jaar een te zware straf voor de bejaarde ver dachte, die reeds tien maanden in hech tenis is. Hij pleitte clementie. 1 Uitspraak 27 november. Achtereenvolgens hebben de wet houders Happé en Angenent moeiza me onderhandelingen moeten voeren en wethouder Schipper is zo gelukkig geweest, bij zijn optreden in deze functie een door wethouder Angenent vrijwel voltooid project aan te treffen dat nu binnenkort aan de betrokken gemeenteraden zal worden voorge legd. Breedvoerig en langdurig be raad is vooral gevoerd over de in- brengwaarde en de afschrijvingsme thode van de activa van het open baar slachthuis, dat thans in ge meenschappelijke exploitatie zal wor den gebracht. Vindt deze zaak ongewijzigd door gang, dan zullen Haarlemmermeer en Bennebroek in 1959 niet meer bij de Haarlemse vleeskeuringsdienst zjjn aangesloten. Afgewacht moet worden, hoe zij aan de in de Vleeskuermgswet opgenomen verplichting dienaangaan de zullen gaan voldoen. Deze wet voor ziet trouwens ook m de mogelijkheid van gedwongen samenwerking. Op het Trinitietslyceum te Haarlem werd gisteren de jaarlijkse culturele dag gehouden, welke begon met een plechtige Hoogmis, door de conrector, pater L. Reijkers, opgedragen in de parochiekerk van Overveen. Om 1 uur kwamen de derde en hogere klassers bijeen in de gymnastiekzaal, waar tij dens een speciale zitting een muzikaal omlijste declamatiewedstrijd werd ge houden voor de hogere klassen. Er wa ren in totaal twintig deelnemers. De ju ry, bestaande uit de heren Gerard Hey- stee, Ph. Bloemendal en C. Middelhof, kende de eerste prijs toe aan Frans van Eyndhoven (4 gymn.), die een frag ment voordroeg uit Gogols „Dagboek van een krankzinnige". De tweede en derde prijs kwamen terecht bij Jos Bo- dar (5 HBS-B) en Hans van Mens (3 gymn.). Ter zitting werd ook de Coebergh- prijs 1958 uitgereikt als de bekroning van een opstelwedstrijd, waaraan de vierde en hogere klassen konden deel nemen. Jan Christiaan Braun (5 HBS- B) legde beslag op de eerste prijs. John Bernsen (5 gymn.-bêta) kreeg de tweede en Ted Vierhout (5 gymn.-be- ta) "e derde. De eerste en tweede klas sers met in totaal zeventien deelnemers kwamen 's middags aan de beurt in een declamatiewedstrijd. De uitslag was: 1. Louis Krouwels (2 HBS), 2. Theo Verbeek (2 gymn.) en 3. Harry van Mens (2 gymn.). Onder auspiciën van de debatingclub Cassisiacum werd er 's avonds een bij eenkomst gehouden, welke toegankelijk was voor alle derde en hogere klassers. Rogier van Aerde heeft toen een inlei ding gehouden over en voorgedragen uit eigen werk. wekt als zou de monteur nog hebben willen wegrijden. Na de aanrijding reed de monteur achteruit om de auto's van elkaar los te rijden. De bestuurder van de melkwagen kreeg echter de indruk dat de monteur er vandoor wilde gaan. Hij sprong uit zjjn cabine en liep naar de andere auto. Hij zag hoe de chauf feur de versnelling in vooruit had ge zet. Het zekere voor het onzekere ne mend, rukte de melkrijder het portier open en trok de bestuurder naar buiten. De officier van justitie achtte het alco holpercentage in het bloed van de melkrijder deze had drie glazen pils gedronken aan de hoge kant. Ver dachte gaf toe niet helemaal brand schoon te zijn geweest. Het bruuske op treden van de melkrijder was voor de officier doorslaggevend. Zijn eis luidde een week gevangenisstraf en zes maan den ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr. O. H. van Wijk betwijfelde ten sterkste het feit, dat verdachte onder invloed zou hebben gereden. Niemand bemerkte het, hij sprak gewoon, liep normaal en de wijze van rijden was on berispelijk gebleken. Bewijs achtte de verdediger niet bewezen, weshalve ver oordeling niet zou kunnen volgen. Op 4 september van dit jaar zou laat in de avond een 45-jarige café houder uit Lisse onder invloed een auto bestuurd hebben. De verbalisant verklaarde, dat verdachte naar drank rook en onzeker liep. Op het politie bureau weigerde hij een bloedproef. Een 26-jarige hulp-in-de-huishouding en een 35-jarige stoffeerder, als ge tuigen gehoord, zeiden tijdens de zit ting, dat verdachte slingerend had gereden. De dame was de auto van verdachte gepasseerd, maar schamp te door een onverhoedse manoeuvre van de bestuurder de wagen. De offi cier van justitie geloofde niet aan het verweer van de verdediger en eiste een gevangenisstraf van eën maand en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De verdediger achtte het overtuigend bewijs niet geleverd. In de gemeenteraadsvergadering van komende woensdagmiddag zal de raad moeten beslissen over de avondopen stelling van winkels in de Sinterklaas tijd. B. en W. stellen de raad voor de winkels en straathandel vanaf donder dag 27 november tot en met donder dag 4 november 's avonds tot 10 uur open te laten. Deze week is deze kwestie ook aan de orde geweest in de vergadering van de Katholieke Middenstandsvereni- ging. De vergadering bleek het toen helemaal niet eens te zjjn met het be stuur, dat in de Middenstandscentrale in deze zin had geadviseerd aan B. en W. De katholieke middenstanders meenden, dat de periode van openstel ling veel te lang was, terwijl men bo vendien van oordeel was, dat gemak kelijk kon worden volstaan met een sluitingstijd van negen uur 's avonds. In antwoord op schriftelijke vragen van het gemeente-raadslid P. van der Berg (P.C.G.) delen B. en W. van Haar lem mede, dat de verkeers- en parkeer situatie langs het Spaarne inderdaad voorziening behoeft. „Het ligt dan ook in ons voornemen te bevorderen, dat, op het gedeelte tus sen de Damstraat en de Melkbrug een stalen buis langs de Spaarne-oever wordt aangebracht," aldus het College. Het hek, dat de autobushaven nabij de Melkbrug omgeeft, zal in meer opval lende kleuren worden geschilderd en er zal worden nagegaan of de straat verlichting ter plaatse kan worden ver beterd. NEDERLAND-ENGELAND. Tij dens een bijeenkomst va nhet Genoot schap Nederland-Engeland op 27 no vember om 8 uur 's avonds in de Kleine Brinkman aan het Houtplein, zal C. T. Teape Fugard een lezing met lichtbeel den verzorgen over het onderwerp „Yorkshire en de stad York". TRANS HALS: Wet is wet, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Mijn beste vijand, a. 1.; 2, 4.ia, Za'-avond: De drift in het bloed; 11.30 LUXÓR: Huwelijksreis op wielen, a. 1.; 2, 7, 9.15 uur. Za en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do Rosemarie, a. 1.; 2, 7, 9.15 uur. PALACE: Razzia in de onderwereld, 2 4 15 7, 9.15 uur. MINERVA: Getuige 4 charge, 14 jaar; 8.15 uur. Za. en zo. 7 en 9.15 uur. Zo Rin Tin Tin, de dappere wolfshond, alle leeft.; 2, 4.15 uur. Ma. en di.: De rode schoentjes, 1» J-. 8.15 uur. Do.: Als de dauw hangt komt er regen, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Tanfare, a. l.J 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Revolverrecht in Montana, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vanaf ma.: De klauw, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Vrouw met drie levens, volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend Kroningsfiim van de Paus; 10, 11, 12 uur. Vrijdag 14 november Concertgebouw, 7.30 uur: Noordhollands Fhilharmonisch Orkest (Jeugdconcert). Zaterdag 15 november Concertgebouw, 8 uur: Concert door Pamplona Koor uit Spanje. Maandag 17 november Concertgebouw, 8 uur: Concert door H. Hoekstra, cello, en M. van Duin, piano. Remonstrantsekerk, Wilhelminastraat, 8 uur: Kamermuziekavond, door Haerlemsche Musijekcamer. Grote Kerk, 3.30 uur: Beiaardbespelmg. Dinsdag 18 november Concertgebouw, 8.15 uur: Radio Philhar- monisch Orkest (Concert serie D); soliste: Ingrid Haebler, piano. Donderdag 20 november Concertgebouw, 8.15 uur: Concert door Koor Katholiek Haarlem, m.m.v. NPhO. Zaterdag 15 en zondag 16 november Stadsschouwburg. 8 uur: Melinda, door Toneelgroep Ensemble. Regie: Elise Hoo- mans. Dreefzicht, 8 uur: Toneelavond van ver eniging De Oosthoek. Maandag 17 november Stadsschouwburg, 8 uur: Een feestelijke dag, toneelspel van Rosenthal door Albër- dingk Thijm. Regie; Jan W. van de Ven. Dinsdag 18 november Stadsschouwburg, 8 uur: Het Nederlands Ballet. Woensdag 19 november Stad chouwburg, 8 uur: Een feestelijke dag, toneelspel van Rosenthal door Alber- dingk Thijm. Regie: Jan W. van de Ven. Treslong, 8 uur: Een meisje om te ste len, door Studio voor Kath. Culturele Kring Hiliegom. Donderdag 20 november Stadsschouwburg, 8 uur: Pension Rustig, door Chaflotte Kohier. Vrijdag 14 november Frans Halsmuseum, 8 uur: Artisgehei- men. lezing VU door dr. E. Jacobi. Stadsschouwburg, 8 uur: De mens in zijn dialoog met God en met de wereld, lezing G. en W. Zaterdag 15 november Jongensstad, Eemstraat 12: Fancy- fair t.g.v. 25-jarig bestaan Romana. Zondag 16 november Jongensstad, Eemstraat, 12 uur: Fancy- fair t.g.v. 25-jarig bestaan Romana. Maandag 17 november Frans Halsmuseum, 8 uur: Orkest en zij., instrumenten, lezing VU. Brinkmann, 8 uur: Ontstaan en geschie denis van Notariaat, lezing Genealogische Vereniging. Dinsdag 18 november KAJ-geb., Haarlem-nrd., 8 uur: Cultu rele avond KAB-Noord. Frans Halsmuseum, 8 uur: Filmvoorstel ling voor VU. Raadhuis Zandvoort: Bijzondere gemeen teraadsvergadering. Brinkmann, 8 uur: Weer en klimaat, le zing Natuurhistorische Vereniging. Woensdag 19 november Teisterbant: J. van Wessen spreekt over indrukken uit Polen. Stadhuis, 2 en 8 uur: Begrotingsvergade- ring gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 8 uur: De taal der moderne architectuur, lezing. VU. N.B. Spaarne, 2 uur: Intocht Sinterklaas in Haarlem-noord. Concertgebouw, 8 uur: Lezing voor Kath. Werknemende Middenstand. Donderdag 20 november Stadhuis, 2 uur: Begrotingsvergadering gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 8 uur: Hoe moeten wij Frans Hals zien, lezing voor Kath. Vrouwengilde. Brinkmann, 8 uur: Causerie voor Stu dievereniging voor Psychical Research. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij- Advertentie INCLUSIEF VERWARMING 4190.—. INCLUSIEF VERWARMING 5495.—. verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953. Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1015 uur; op zon en feestdagen van 1315 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 9 12 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 14—17 uur. Zo. van 14—17 uur. Kunstzaal „De Ark", N. Heiligland: Expo sitie werken van Piers en Mets. Geop. dag. van 9—14 en van 19—22 uur; zo. van 1422 uur (tot 16 nov.). Vleeshal: Expositie van Delftse keramiek van „De Porceleyne Fles" Geop. dag. van 14—17 uur; do.- en vr.-avond van 2022 uur (tot 16 nov.). Galerie Espace, KI. Heiligland: Gouaches en tekeningen van Imre Nagy. Geop. op werkd. van 11—17 uur (tot 15 nov.). Kunstzaal Ten Bruggen-Cate, Reitzstraat: Beeldhouwwerk en keramiek van Trudy de Lange (tot en met 16 nov.). Geop. op werkd. van 11—17 uur; zo. van 14—17 uur; wo. gesloten. In 't Goede Uur, KI. Houtstraat: Aqua rellen van Bob Buys. Geop. dag. v. 1022 uur (tot 1 december). De Waag: Schilderijen en schetsen van Peter van der Braken. Geop. v. 1116 uur; zo. van 1316 uur (t.m. 29 nov.). Huis Van Looy: Aanwinsten uit collectie Regnault, tekeningen en aquarellen uit gemeentelijk bezit. Geop. dag. van 10 12.30 en van 13.30—17 uur. Zo. van 14—17 uur (tot 14 dec.). Ernstig kandidate voor de wereldtitel hoela-hoepel-marathon is de elfjarige Engelse Ann Evans, die niet minder dan acht hoepels in beweging weet te houden. Ann heeft, naar zij zegt, in vijf uur en vijf minuten een hoepel zonder onderbreking 33.550 keer om zich heen laten wentelen. Zij wil nu meedoen aan een nationale wedstrijd in Engeland en is ervan overtuigd, de beker te zullen winnen De provinciale waterstaat van Noord- Holland hefet een ontwerp voor het weg. vak Heussenstraat - Zijlweg in de zo genaamde westelijke randweg ter be oordeling aan het college van B. en W. van Bloemendaal gezonden. Op hun beurt leggen B. en W. dit vraagstuk aan de raad voor, die volgende week donderdag bijeenkomt. Tussen de pro vinciale waterstaat en het college van B. en W. heeft met betrekking tot de ze kwestie herhaaldelijk overleg plaats gevonden. Daarbij is gebleken, dat de Onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek concerteer de gisteravond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum de pianist Piet Veenstra. Veenstra opende zijn recital met Bach's „Concerto nach Italienischem Gusto" beter bekend onder de naam Italiaans concert. Aangezien Bach bij dit werk het gebruik van clavecimbel uitdrukkelijk heeft voorgeschreven, zijn wij altijd benieuwd op welke wijze de executant dit concerto op een vleugel weet te realiseren. Wat het breed uit gezongen middendeel betreft, hier liet Veenstra ons geen keuze: dit klonk als een poëtische vioolsolo begeleid door strijkers, de beide hoekdelen deden ons echter met heimwee terugdenken aan de transparante en ruisende klank van het clavecin. Naast de twee vlot gespeelde prelu des van Debussy vormde de langzamer hand ..klassiek" geworden sonatine van W. Pijper wel het hogtepunt van het programma. Na de pauze wachtten ons de 33 variaties op een wals van Dia- belli van L. van Beethoven geschreven in 1823: een rijkdom aan vondsten van elegisch, humoristisch en parodiërend karakter. Van Biilow beschouwde de ze variaties zelfs als de „microcosmos" van heel Beethovens genie. Pianist Veenstra had zich met de keuze van deze kolossale „verandering, gen" geen geringe taak opgelegd. 33 variaties uit het blote hoofd: gewis geen sinecure! Jammer dat het geheu genduiveltje enkele malen om de hoek kwam kijken, hetwelk de pianist uit zijn concentratie bracht, en de vertol king niet op het gewenste niveau stel de. A. Krt. Wil de volledige restauratie van het Frans Halsmuseum gereed zijn vóór 1962, wanneer het museum als instel ling honderd jaar bestaat, dan zal men moeten voortgaan met de werkzaam heden. Als gevolg van de moeilijke financiële omstandigheden van de ge meente, moest het werk vertraagd wor den, waardoor men enigszins ten ach ter is geraakt op het tijdschema. B. en W. van Haarlem vragen de raad daarom een krediet van 32.300. Bü het museum wil men een opberg plaats bouwen voor de brandbare stof fen, die gebruikt worden voor het res taureren van schilderijen. In het atelier van het museum wordt dan een brand vrij kastje gemaakt, om kleine hoeveel heden van deze chemicaliën te bewa ren, die' nodig zijn voor dagelijks ge bruik. In de zuidelijke gang zullen onder de vijf resterende ramen ook vitrines worden aangebracht voor het expose ren van „Costeriana". Onder vier ra men was dit al eerder gebeurd. Voorts is dringend behoefte aan een archiefruimte, omdat de archiefstukken thans door het hele museum in kasten worden bewaard. Op een deel van de zolder aan de noord-oostzijde kan daar toe een ruimte worden ingericht. Ach ter de Renaissancezaal moet een depot worden ingericht voor het tijdelijk op bergen van schilderijen, terwijl deze ruimte tevens wordt benut voor het op slaan van stoelen, die bü lezingen e.d. worden gebruikt. De raamwand van de Renaissancezaal krijgt zes nieuwe, in gebouwde radiatoren, terwijl er stuca- doorwerk en schilderwerk aan verricht moet worden. De totale kosten bedra gen f 40.000 maar van een eerder ter beschikking gesteld krediet is nog 7.700 over. Voor 1.100 moeten meubelen wor den aangeschaft voor de katholieke Ulo school aan de Planetenlaan, wegens toe neming van het aantal leerlingen. Om dezelfde reden moet in deze school ƒ5.102 worden besteed voor de aan schaf van boeken en tenslotte vragen B. en W. ƒ210.000 voor het uitbreiden van de katholieke Ulo-school aan de Kleine Houtweg. traverse door Overyeen door middel van een viaduct zowel om financiële als om technische redenen tot de minst bezwaarlijke oplossing zal leiden. B. en W. zijn geneigd in overeenstem ming met het oordeel van de meer derheid van de commissie voor publie ke werken het plan te aanvaarden, De ze medewerking dient echter afhanke- ,ijk te worden gesteld van de vervul ling van de voorwaarde, dat alle kos ten en schaden, welke door of tenge volge van de uitvoering van dit pro ject direct of indirect voor de gemeen te of voor derden zullen ontstaan, vol ledig door de provincie worden vergoed. In het bijzonder zal daarbij aandacht moeten worden besteed aan de waar devermindering van de nabijgelegen huizen ten gevolge van het verminderd woongenot, dat door de aanleg van deze weg zal ontstaan. Omdat vergoe ding van immateriële schade niet wet telijk door de provincie is geregeld lijkt overname van de getroffen wo ningen door de provincie een aanvaard bare oplossing. Een taxatiecommissie zou de waarde moeten bepalen van de voor de aanleg van de weg en het viaduct benodigde gronden, die eigen dom van de gemeente zijn. De gemeenteraad van Bloemendaal komt donderdag 20 november 's mid dags om kwart over twee in openbare vergadering bijeen. Aan de raad wordt o.m. voorgesteld te besluiten, dat het totaal bedrag van de kasgeldleningen (of het in rekening courant op te nemen krediet) de som van 2.000.000 voor het volgend jaar niet mag overschrijden. Verder stellen B. en W. voor mr. H. B. Wildt Meyboom op diens verzoek te be noemen tot ambtenaar van de burger lijke stand. De academische senaat van de Rijks universiteit te Leiden heeft besloten het ere-doctoraat van de iniversiteit in de rechten toe te kennen -an de president curator van deze universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Het ere-doctoraat is verleend op voor stel van de faculteit der "rechtsgeleerd heid en op grond van zijn uitnemende verdiensten op bestuurlijk gebied. Vermoedelijk zal het ere-doctoraat in januari a.s. worden uitgereikt. Dr. Jacob Evert baron de Vos van Steenwijk. op 30 april 1889 te Zwolle ge boren. heeft te Leiden wiskunde en ster- rekunde gestudeerd en is daar in 1918 gepromoveerd. Hij is o.m burgemees ter geweest van Zwolle en Haarlem Vele jaren was hij commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland. In 1941 is baron de Vos van Steenwijk voor zitter geworden van de Hollandse maat schappij van wetenschappen. Sinds 1945 is hij president curator van de Rijks universiteit te Leiden. Op 1 oktober 1955 werd hij lid van de raad voor het zuiver wetenschappe lijk onderzoek. Vorig opening Slot 14/11 (Niet officiële koersen) 4Ned. 1958 99^ 3% Ned. 1953 923i Ned. 1956 91=8 3Ü Ned. 1950 85A 31i Ned. 1954 87 H 3M Ned. 1955 IX 88"e Staffel 1947 90A B.N.G. Won.bouw). 6 109 Ned. Handel Mij Cerl 189 Amsterdam Rubber 65>2 Deli Mij. 129.50 H.VA. IW* Senembah-Mij. A.K.U. 249l,s Berkel Patent Calvé-Delft Cert 358 Fokker 236 v. Gelder 192 Hoogovens 350 MüDer Co. 341H Philips Gem.bez. 3931b Unilever 465'-2 Billiton 2e 197 Kon. Petroleum 50 193.70 Holl. Amerika Lijn 1593: K.L.M. 107 Kon. Ned. Stoomb. 5 162% K.P.M. 137% Ned. Stoomv. Mij. 160 v. Ommeren 260 Ned. Scheepvaart L' 144% 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 I Rentesp'aarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 99 90-V 130 109 245 464 193.70 162 165 138% 145 12/11 13/11 Anaconda Copper 60% 60% Bethlehem Steel 5112 50% Chrysler Corp. 52% 52% General Electric 701/4 69 General Motors 50 49% Kennecott Copper 101 100% Kill, 29% 2912 Montgomery Ward 42% 42% Radio Corp 41% 41% Republic Steel 68% 67% Royal Dutch 51% 51% Shell Onion Oil 83% 83 Southern Pacific 61% 61% Southern Railway 54% 54% Stand Oil Ny 60% eny Tidewater 23% 23% U.S. Steel 88% 87% Stemming: nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3