Ons land op kernenergetisch gebied niet onderontwikkeld Meer geld heid bij en invloed van over- Reactor Centrum mensen Malle dwaze dingen RIVELLA Bejaarde man meegelokt en mishandeld Positie van de verstekelingen door allerlei acties aanzienlijk kwetsbaarder Schoen t Maak gerepatrieerden vrij van schuld aan het Rijk Mn»?* rrrrr*-' Tweede Britse atoomcentrale Regeringsantwoord inzake kernenergie Instelling van Atoomraad Wat U ook eet Minister Samkalden belicht het desbetreffende besluit Glazenwasser valt van negen meter hoogte Ongerustheid over de uitzending van Ambonezen naar Nieuw-Guinea V.N .-commissie wil tijdslimiet voor beheerschap Marine neemt de 37 over Op iveg naar Merauke „Sibajak^ met 3 verstekelingen in Rotterdam Schrik van polderland VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 ej&nd&ïó dtm cwulebA Poging tot afdreiging? 7 en 3 jaar geëist tegen echtpaar Standbeeld van Schweitzer in Vredespaleis Waarom de 37 naar Nieuw-Guinea 11 Aan zijn verwondingen overleden Jan Steen-tentoon- stelling Mr. De Graaf K.V.P.) verzoekt minister Nederland stemt tegen Invalide te water geraakt en verdronken Nederlandse inbrekers in Duitsland betrapt mum ii i min min ui min hi hi in in iiiiiiiiimmmiiiiHiiii unit! In Singapore ongemerkt aan boord gegaan bc ÏPocstc Üc'l'f Napoleon reeds gabt was Piet Moeskops (Van onze Haagse redacteur) Naar het oordeel van de regering moet de achterstand van ons land op nucleair gebied niet te somber worden gezien. In de memorie van antwoord het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de nota inzake de kernenergie wordt gesteld, dat de vraag of de Nederlandse achterstand in ne afgelopen drie jaren vergroot, dan wel verkleind is, weliswaar moeilijk te beantwoorden is, doch dat Nederland zeker niet in de positie van onder- °ntwikkeld land op kernenergetisch gebied zal verkeren wanneer de ver achtingen ten aanzien van de verschillende Nederlandse projecten be- ^karheid worden. plaats worden genoemd het opdoen van ervaring om elders bereikte re sultaten zelf te kunnen toepassen en het zich toeleggen op die gebieden, waar reeds een zekere eigen erva ring bestaat. De centrale overheid zal door het beschikbaar stellen van fond sen een juiste keuze moeten bevorde ren. De research en ontwikkeling op nucleair terrein zjjn een kostbare zaak en Nederland zal zich hiervoor in de toekomst grotere financiële of fers moeten getroosten. Verwacht wordt, dat het Reactor Centrum Nederland een belangrijke en centrale plaats zal innemen bij de ont wikkeling van de praktische toepas sing van de kernenergie in ons land. Er groeit een samenwerking tussen het R.C.N. en de andere instellingen op dit gebied. Het R.C.N. heeft een raming gemaakt voor een centrum, dat beant woorden kan aan de Nederlandse be hoeften in de eerstkomende jaren. Hier voor is naast het bedrag van 2,73 mil joen voor het beperkte bouwprogramma nog 11,3 miljoen nodig. Reactorinstal latie en -complex kunnen dan geschikt worden gemaakt voor een bedrijf van 20 MW, hot-facilities" kunnen worden gebouwd en hulpdiensten en instrumen tarium kunnen worden uitgebreid. Voor het eigenlijke R.C.N.-werk zal zeker niet altijd van de Hoge Flux Reac tor gebruik behoeven te worden ge maakt, zodat capaciteit ter beschikking staat voor het hoger onderwijs en voor opdrachten uit binnen- en buiten land. De bouw van de Hoge Flux Reac tor kan begin 1959 gereed zijn. Na een zekere beproevingstijd zal dan begon nen kunnen worden met een inbedrijf- stelling op 1 MW, welk vermogen in 1960 opgevoerd kan worden tot 20 MW. Voor laatstgenoemd jaar wordt gerekend op een personeelsbezetting van 300 tot 350 man, van wie 80 tot 90 aca demici. Er zal geen genoegzame dek king van het exploitatiebudget gevon den kunnen worden, zodat in belangrij ke mate gebruik zal moeten worden ge maakt van de regeringsgarantie. De regering heeft besloten te voldoen aan het verzoek van het R.C.N. om de kapitaalsbjjdrage van de Staat te ver- De memorie van antwoord, die on dertekend is door de ministers van eco nomische zaken, van buitenlandse za ken, van O. K. en W. en van sociale zaken en volksgezondheid, wijst er on dat de taak van de overheid op het ge bied van de kernenergie beperkt bluft tot het stimuleren, ondersteunen en coördineren van de activiteiten der di verse maatschappelijke groeperingen waarbij indien nodig regllen gesteld tor \-9n o! u ,een afzonderlijke sec- gen hii <s<?verl}ei|dszorg onder te bren- doeitei a n miI1Jster. Het ligt in de be- doeling de in 1955 ingestelde Commis sie voor Atoom Energie de naam te ge ven van Atoomraad. Deze raad wordt gezien als het centrale ambtelijk col lege, dat de regering adviseert op Kernenergetisch gebied. De Atoomraad zal zich onder meer bezig houden met de financiële programmering van de to tale Nederlandse inspanning op het ge bied van het kernenergetisch onderzoek. De Atoomraad zal ook een belangrijke taak krijgen bij de uitvoering van de Atoomwet; met het oog hierop zal de raad een wettelijke status hebben. Me de op grond van deze reorganisatie rneent de regering, dat er geen behoef te bestaat aan de instelling van een staatscommissie, die klaarheid in de si tuatie zou moeten brengen. De voorbe reiding van de Atoomwet heeft veel tijd gekost enerzijds omdat de regering van rneet af het standpunt heeft ingenomen, dat er een zoveel mogelijk omvattende Wet moest komen en anderzijds om dat er eerst een oplossing moest ko men voor een aantal kwesties van taak afbakening. De Atoomwet is in wezen een „vergunningen-wet" en dus geen „becorderende wet". De ministers zeggen, dat Nederland uiteraard niet zo volledig aan de ont wikkeling op nucleair gebied kan deelnemen als bijvoorbeeld de Ver enigde Staten en Engeland. Dit is me de reden waarom de regering streeft naar zo intensief mogelijke interna tionale samenwerking. Ook een verge lijking met andere landen is moeilijk te trekken daar elk land nu eenmaal op eigen wijze aan een bepaalde ont wikkeling deelneemt. Van belang is slechts de vraag wat Nederland wil bereiken. Daarbij kan in de eerste lllllllllllllllllllllin,,inn .Castelfranco, een klein dorpje in £talië, praat over Perlina, een lief Klein hondje, dat niet meer is. Zijn eigenares, die het beestje tien jaar êeleden uit een wildstromende rivier redde, schonk het hondje aan een heef je, dat driehonderd kilometer van Castelfranco woont. De vreugde van het neefje duurde maar kort. Een dag later was het hondje namelijk spoorloos. Een maand later wandel de het beestje Castelfranco binnen, Krabde aan de deurpost van zijn meesteres, liet toen het kopje zak ken en stierf. Het beestje moet een maand lang dagelijks tien kilometer nebben afgelegd, teveel voor zijn kleine hondehart. In de straten van Long Island in de Verenigde Staten hangt de zoete geur van lavendel en wanneer men snuivend «oekt naar de oorsprong er van komt men met zijn neus boven de vuilnisbakken terecht. De particu liere maatschappij, die zich in Long Island bezig houdt met het schoon maken van de vuilnisemmers heeft aan het ontsmettingsmiddel dat zjj gebruikt namelijk lavendelparfum toegevoegd. De maatschappij is ook al voornemens de geur bij tijd en wjjle te veranderen en zo mogelijk aan te passen aan de seizoenen. De ,,hoela-hoep"-rage breidt zich 2o zoetjes aan over de gehele wereld uit. Links en rechts worden wedstrij den gehouden waarbij het er om gaat de hoepel zoveel mogelijk keren te laten ronddraaien zonder dat het ding de grond raakt. Juffrouw San- denbergh, die in White River in Zuid Afrika woont, meent, dat zij al aan een record toe is. Zij liet de hoepel 16.500 omwentelingen maken. Wie Volgt? hogen met 14 miljoen. Men komt aldus in de situatie, dat tweederde van de investeringen (28 van de 42 miljoen gulden) en circa vijf-zesde van de ex ploitatiekosten (voor 1960 gesteld op 7 mijjoen) betaald worden door de Staat. Een grotere medezeggenschap van de overheid in het Reactor Cen trum Nederland acht de regering dan ook noodzakelijk: het bestuur van het R.C.N. zal worden uitgebreid met twee regeringsvertegenwoordigers. De memorie van antwoord stelt, dat ook bij uitvoering van het programma voor de oprichting van kernenergiecen trales ons land in belangrijke mate aan gewezen zal blijven op de invoer van conventionele brandstoffen. Het is niet te verwachten, dat de kernfusie binnen afzienbare tijd de rol van de kernsplij ting zal overnemen. Het zou dan ook niet juist zijn met het oog hierop de uit voering van het programma voor de op richting van kernenergiecentrales te vertragen. De toepassing van de kern energie zal niet tot tariefverhoging be hoeven te leiden. De kans op calami- teuze incidenten wordt bij een doel matige uitvoering van de centrales uiterst gering geacht. Het aandeel, dat de Nederlandse industrie kan heb ben in de bouw van kernenergiecentra les wordt gesteld op 70 procent. De onderzoekreactor, die in 1957 op de tentoonstelling „Het Atoom" te Am sterdam in gebruik is geweest, zal herbouwd worden in Delft en ter be schikking worden gesteld van het ge hele hoger onderwijs. De belangstel ling van jonge Nederlandse fysici en technici voor de kernfysica en de kern energie is niet onbevredigend. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat Ne derland in Euratom-verband een zeke re rol kan spelen op radiobiologisch terrein. Advertentie Advertentie IMPERIAL 't smaakt altijd beter met een koel, fonkelend glas RIVELLA. De zuivere alcoholvrije natuurdrank, die de spijsvertering bevordert. En die non-filling is, dus nooit dat „vol!e"gevoel geeftl Drink het koel! I EEN FRIESCHE VLA6 D0M0 PRODUCT I De officier van justitie bij de recht bank te Groningen heeft gisteren tegen een 54-jarige grondwerker 7 jaar ge vangenisstraf en tegen diens 43-jarige echtgenote drie jaar gevangenisstraf met aftrek gevorderd wegens poging tot afdreiging, diefstal en zware mis handeling. Het echtpaar had, volgens de tenlas telegging, op 12 juli de 70-jarige J. H. uit Helium .gemeente Slochteren) meegelokt naar hun woning in de stad Groningen. De bejaarde man had die avond op uitbundige wijze feest gevierd en daarbjj het echtpaar op royale ma nier getrakteerd. In de woning aangeko men zou de grondwerker 100 van de man hebben geëist onder bedreiging dat hjj anders niet heelhuids de woning zou verlaten. De man weigerde. Daar op zouden verdachte en zijn vrouw hem hebben aangevallen en bewusteloos heb ben geslagen. De vrouw had de man toen een portemonnaie met 70,- ontfu';eld. De oude man moest na dit „uitstap je" vijf weken in een ziekenhuis worden verpleegd. Het geld kwam weer terecht. De vrouw bekende het haar ten laste gelegde. Haar man wilde de mishande ling wel toegeven, maar de afdreiging of poging tot afdreiging ontkende hij hardnekkig. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Uitspraak over veertien dagen. In de kleine zaal van het Vre despaleis te 's-Gravenhage zal 19 no vember een standbeeld worden onthuld van Albert Schweitzer. Het standbeeld is de Carnegiestichting aangeboden door een comité onder voorzitterschap van jhr. W. J. M. van Eysinga. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, heeft in de Tweede Kamer onthuld wat voor hem de reden was dat hij terug is gekomen op het besluit om de 37 verstekelingen naar Indonesië terug te sturen en hun bestemming liet veranderen in Nieuw-Guinea. Bond de verstekelingen heeft zich door allerlei acties, veelal met een duidelijk politiek doel, het een en ander afgespeeld dat zeker him positie aanzienlijk kwetsbaarder heeft gemaakt. Daarvoor kon de regering geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Zij deed juist alles om te zorgen dat die positie zoveel mogelijk beschermd werd en vermeldde dan ook bij de interpellatie niet wat zij allemaal wist uit de verhoren. De Chapelcross-kern-energie-centrale te Annan in het Engelse graafschap Dum friesshire. De vier reactoren van dit centrum, het tweede van Engeland, zijn gelijk aan die van Calder Hall, Enge- lands eerste atoom-centrale. Het werk aan Chapelcross is begonnen in novem ber 1955 en men had niet verwacht dat de eerste reactor voor 1959 in gebruik zou komen. .v- Haderi\evCtfn r TV^r een ziekenhuis in verpleegster veel t^d Tnd' dat de bruikten met hJ? vee' energie ver door de eindeloze \,o OS .geloop nu voor elke afdeite gen" H" hee£t peds laten aanrukken 6er« Set a.uto" pezen thans op luchtbed ?usteJs gangen Een 5 band]es door de fn dge ziekenzaain Z1f ^ter* Ugt al voorrang3 verleende geen Om circa half twee gistermiddag is de 39-jarige glazenwasser E. Clasener uit 's-Gravenhage, bij het verplaatsen van een ladder die op een platje stond van een perceel aan het Pinksterbloem plein aldaar, van een hoogte van negen meter gevallen. De man werd ernstig gewond naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd, waar hij 's middags omstreeks drie uur is overleden. Tegen Kerstmis zal in het Maurits- huis in Den Haag een Jan Steen-ten toonstelling geopend worden, die onge veer vijfenveertig werken zal omvatten. Vele toezeggingen uit binnen- en buiten land zjjn reeds ontvangen; de laatste Jan Steen-tentoonstelling werd in 1926 in Leiden gehouden. De expositie in het Mauritshuis zal tot half februari duren. (Van onze parlementaire redacteur) Mr. de Graaf iK.V.P.) heeft aan de minister van maatschappelijk werk ge vraagd, of het niet mogelijk is de ge- repatrieerden die nog schuld hebben aan het rijk vanwege ontvangen voor schotten, deze maar liever kw\jt te schelden. De integratie van deze groep in ons volk zou er slechts mee gediend zijn en de druk op deze mensen, die van onder af weer hun bestaan op moe ten bouwen is al groot genoeg. Minister Klompé en haar ambtena ren hebben algemeen de dank van de Kamer in ontvangst genomen voor het werk van de repatriëring. Zij was daar zeer erkentelijk voor en wees erop dat hierbij ook het belangrijke element van het werk midden onder de mensen als positief resultaat tot zijn recht is ge komen. Een heel andere indruk maakte het dreigen met een motie van de C.H..- afgevaardigde Kikkert, die vroeg om een zodanige wijziging van de be schikking inschrijving woningzoeken den, dat hierbij niet meer een voor deel kan toevallen aan degenen die een huwelijk voor de wet alleen slui ten om er door op het lijstje van de woningzoekende te komen. De ach tergrond hiervan schijnt te zijn, dat er de laatste tijd in protestantse kring op is gewezen, dat de katholieken de gewoonte hebben om van deze kans op een voordeel te profiteren. Algemeen wilde de Kamer meer we ten omtrent de plannen die de minister heeft met het uitzenden van Ambone zen naar Nieuw-Guinea. Er staat een post van 100.000 op de begroting, maar het doel is niet precies omschre ven Mr. de Graaf \Vas er in het alge meen op tegen: de Ambonees ligt niet goed in Nieuw-Guinea. Mevrouw ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) vroeg om de Ambonezen in ons land in hun eigen taal een radio-uitzending te geven Mej. de Vink (K.V.P.) vroeg de aan dacht voor het Maatschappelijk Werk in de ontwikkelingsgebieden. De plan nen die minister Zijlstra met deze ge bieden heeft hebben menigeen daar de angst om het hart doen slaan, dat ook het maatschappelijk werk in de knel zou kunnen komen. De bejaardenzorg en het toezicht op de bejaardentehuizen was een veel be sproken onderwerp. „Een van de ern stigste lacunes in ons maatschappelijk leven" noemde mevrouw Heroma Mei link (P.v.d.A.) dat er nog geen wette lijke voorzieningen zijn. Zü vroeg ook om mogelijkheden dat het Humanis tisch Verbond in de contractpensions der gerepatrieerden dezelfde mogelijk heden krijgt als de kerken. De minister kon achteraf iets vrijer spreken en bevestigde o.m. de geruch ten, dat de verstekelingen hun land me de waren ontvlucht, omdat zij niets voelden voor de militaire dienst, die in Indonesië op het punt staat te worden ingevoerd. Toen de 37 echter op het schikkings voorstel van de president van de Haag se rechtbank ingingen, voelde de rege ring zich wel degelijk verplicht de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen voor de verstekelingen geheel te aanvaarden. Men besefte in het kabinet terdege dat wie als verstekeling uit Indonesië op de terugweg de voorkeur gaat geven aan Nieuw-Guinea, zeker niet bjj even tuele terugkeer op Java met vlaggen aan de kade zal worden ontvangen. Dat was dus het bekende nieuwe gezichts punt, de mogelijkheid waarvan minister Samkalden reeds bp de interpellatie voorzichtig had aangekondigd. Van een andere kijk op de rechtsgron den is dus bij de regering geen sprake en de interpretatie van verplichtingen volgens het Unie-statuut, dat Indonesiërs hoe dan ook in Nederland zouden ko men als Nederlanders dienen te worden behandeld, aanvaardt de regering nog steeds niet. Prof. Samkalden wees erop dat het hier om een volstrekt incidentele be slissing gaat en dat van enige verande ring in het beleid ten aanzien van ves tiging van personen in Nieuw-Guinea in het algemeen geen sprake kan zijn. Ook kwam hij op tegen de suggestie dat Nieuw-Guinea misschien voor de 37 toch nog een achterdeur zou kunnen worden om weer in Nederland terug te keren. Deze niet-Nederlanders komen zonder visum ons land niet meer bin nen. De minister kon onmogelijk inzien dat de regering haar gezag zou hebben ge schaad zoals wel is beweerd. De Beheerschapscommissie van de Verenigde Naties heeft gisteren met 47 tegen 18 stemmen en b(j zes onthou dingen een resolutie goedkgekeurd betreffende het onafhankelijk-wor- den van beheerschapsgebieden. De be herende mogendheden worden uitgeno digd data vast te stellen waarop, ter bevordering van het verkrijgen van zelfbestuur of onafhankelijkheid, be paalde ontwikkelingen op politiek, eco nomisch, sociaal en opvoedkundig ge bied moeten zijn voltooid. Dit meldt United Press International. De betreffende passage luidt letter lijk: „To formulate... early successi ve intermediate targets and dates in the field of political, economic, social and educational development of these trust territories so as to create, as soon as possible, the preconditions for the attainment of self government or independence Met Nederland stemden Australië, België, Canada, Denemarken, Finland, Frankrijk, Honduras, Italië, Luxem burg, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Por tugal, Zweden, Turkije, Zuid-Afrika, Engeland en de Verenigde Staten te gen. De resolutie was ingediend door Burma, Ghana, Guatemala, Haïti, In- dië, Liberie, Mexico en Joegoslavië. (Ofschoon Nederland uit vrije wil ieder jaar, overeenkomstig art. 73 e van het Handvest, inlichtingen verstrekt over westelijk Nieuw-Guinea, is dit ge bied geen beheerschapsgebied volgens de hoofdstukken XII en XHI van het I Handvest). De 41-jarige invalide sigarenhande laar J. van Mechelen uit Meppel is gis termiddag met zijn invalidewagen nabü Meppel in de Hoogeveensevaart ge raakt. Hoewel poedig hulp aanwe zig was, bleek de man reeds te zijn ver dronken. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Drie Nederlanders zijn op heterdaad betrapt op het moment, dat zij in Aken een fotozaak binnendrongen. De politie kon twee van de drie mannen arreste ren, daar de alarminstallatie van de fotozaak haar waarschuwde. Een der inbrekers wist te ontkomen met een auto, die het drietal vermoedelijk te voren had gestolen. De beide overigen werden in de kraag gegrepen. Het waren een Rotterdammer en een in woner van Delfzijl. Beiden zijn goede bekenden van de politie. Zij werden onder meer door Interpol gezocht voor diverse inbraken in Nederland en Duits land. De jongelui zijn in Aken ingeslo ten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiiii De Shell-tanker „Tomoeyclus" die een verstekeling uit Indonesië aan boord heeft, zal naar Cardon (Venezuela) va ren en Curagao niet aandoen. Vanochtend zes uur plaatselijke tijd heeft het opnemingsvaartuig Luymes in de Arafurazee (ten zuidwesten van Nederlands Nieuw-Guinea) de zeven endertig verstekelingen van de Johan van Oldenbarnevelt overgenomen. De koninklijke marine zal hen in Merauke aan land brengen, waar zij aan de zor gen van het gouvernement van Neder lands Nieuw-Guinea worden toever trouwd. Mijn zoon heeft bereids zijn schoen bp de kachel ge zet. Niet dat hij begrijpt waar het om gaat, want hjj beschouwt Sinterklaas nog steeds als eer. heer op ge vorderde leeftijd met een baard en aan geloven is hij nog niet toe. En hjj is nog te onschuldig om deel te nemen aan het jaarlijks optredende volksbedrog. Maar hij vond het wel een aardig gezicht, die schoen bij de kachel. Enfin, gisteravond had ik er dan een suikeren beest in gelegd. Vanmorgen haalde ik hem dus uit zijn bed, nam hem mee naar de haard en zei: „Moet je nou 'ns even kijken. Sinter klaas is aan de gang geweest". Mijn zoon keek even verbluft naar het stilleven. Toen greep hij het beest, slingerde het door de kamer, greep het schoeisel en riep juichend: „Goen!" Wederom is het enkele verstekelin gen gelukt ons land te bereiken. De Sibajak lag gistermiddag al een half uur aan de kade van de Rotterdam- sche Lloyd. teruggekeerd met een aantal repatriërenden. toen zich drie jongelui bij de administratie meld den met de boodschap, dat ze in Singapore ongemerkt aan boord wa ren gekomen en de reis als versteke ling hadden gemaakt. Terstond werd de rivierpolitie gewaarschuwd, die het drietal heeft meegenomen en voorlopig onderdak heeft verschaft in het hoofdbureau aan het Haagseveer. De Sibajak arriveerde twee en een hal ve dag te laat in Rotterdam. Het schip was in het Suezkanaal opgehouden door een sterfgeval, waardoor men juist het konvooi miste, alsook door de hevige mist op de Noordzee, zodat het niet mogelijk was dé Nieuwe Waterweg op te varen. Toen de kapitein het er gis termorgen toch maar op waagde, \yas het nog zo mistig, dat het land soms niet te zien was, maar met behulp van de walradar werd de Lloydkade veilig bereikt. De drie verstekelingen, de 23- jarige C. Nikijjjuiuw, de 25-jarige A. J. Wensen en de 26-jarige L. Tanihutu hadden op vertoon van boordpasjes In Singapore toegang tot de Sibajak ge kregen en zochten onmiddellijk ergens in het schip een schuilplaats. Later knoopten zij connecties aan met pas sagiers, die het drietal op alle «moge lijke manieren ter wille waren, zelfs in die mate, dat ze hier en daar bij aanlegplaatsen konden passagieren. De jongelui, die familie in Nederland heb ben, maakten zich pas gistermiddag, toen de Sibajak aan Hollandse bodem lag gemeerd, bekend. Advertentie Annö 1771 De pleisterplaats waar Napoleon reeds gast V a d hoofdweg Arnhem - Apeldoorn W XSTZ^ BEEKBERGEN ui 6766-sbo Men bood geen dubbeltje voor de kansen van de lange Neder landse sprinter, die in 1926 op de Milanese wielerbaan dong naar het wereldkampioenschap. Een gesprongen bandje had hem tij dens de training lelijk doen val len. Met dikke zwachtels om zijn geschaafd been reed hij de serie, waarin een Italiaanse tweede klasser hem met een straatlengte klopte. Dank zij drie wanhoops- ritten in de herkansing bereikte hij niettemin de kwartfinales. En toen gebeurde het. Als een furie stoof hij over het plankier. De favorieten kwamen niet verder dan zijn achterwiel. Piet Moes kops, „de schrik van het polder land", behaalde z'n vijfde wereld titel. De wilde kuif is nu, 32 jaar later, tot een minimum gedund en af en toe komt de reumatiek een beetje plagen. Maar voor de rest is „Big Pete" of „De Lange", zoals hij destijds in eigen kring heette, nog altijd dezelfde, de reus met het karakteristiek felle vogelprofiel, dat de oudere gene ratie zch nog levendig herin nert. Op zijn 65ste verjaardag denkt de man met de ijzeren benen aan alles behalve rusten. „Mens praat me niet over dat ouderdomspensioen", zegt Piet als zijn kwieke wederhelft hem wijst op het voordeel dat de leef tijd van 65 met zich meebrengt. „Ik heb mijn aannemersbedrijfje en daarin is nog een hoop te doen." Met een gebaar van verontschuldiging wijst hij op de zwarte vegen, die over zijn gezicht lopen. Ik kom net van een dak af. Daar moest ik het een en ander repareren. Ach ja, ik voel me goed, waarom zou ik niet, zo vertelt de legendarische sprintkoning, terwijl hij zijn zeven jarig nichtje Giselle door de haren strijkt. Giselle zorgt voor een extra vrolijke noot in de woning aan de Haagse Jacob Catsstraat. Met haar kleine, rode accordeon kan zij zeer goed overweg als het gaat om een paar vlotte musettes. Piet en zijn vrouw houden daar van. Erg verwonderlijk is dat niet als men weet, dat Ida, de echtgenoote van Moeskops, een geboren Frangaise is. Vijfendertig jaar terug ontmoetten zij elkaar in Zürieh, Ida als een pas gekozen schoonheidskoningin, Piet als de wereldkampioen sprinter bij de profs. De overwinningskus werd het begin van een romance, die tenslotte een hoogtepunt vond bij het bruidsfestijn in Parijs. Een Franse inslag is in huize Moeskops nog altijd merkbaar. Aan de muur hangen een aantal Franse oorkondes met betrekking tot de indrukwekkende sportprestaties van Piet en als Giselle, die'met haar talrijke vriendinnetjes rond het grote televisie toestel zitwat al te veel lawaai maaktwordt haar in krachtig Frans om stilte verzocht. „Een aardig taaltje," merkt Moeskops op. „Ik kan het goed verstaan en spreken, evenals trouwens Duits, Engels en Italiaans. Ja dat krijg je van al dat racen," zegt de man die jaren lang de wielerbanen be heerste en zelfs in Amerika als een sportheld bij uitstek gold. Uit een opmerking van de kampioen: Honderd meter hard trappen om je tegenstander een centimeter voor te blijven, ach eigenlijk is dat sprinten maar onzin," zou men kunnen opmaken dat Moeskops zijn hart voor de wielersport heeft verloren. Het tegendeel blijkt echter waar. Terwijl zijn vrouw ons drie dikke albums over zijn roemvol verleden onder de ogen schuift en wij de boeken vol foto's en krantenknipsels doorbladeren, bekent Piet dat hij nog altijd een regelmatige bezoeker van de Amsterdamse stadionbaan is en jaarlijks de wedstrijden om de wereldkampioenschappen trouw bijwoont. Als de „jongens" hij doelt op tijdgenoten uit de wieler sport ons komen afhalen gaan Ida en ik mee. Gelukkig dat tussen 15 oktober en 1 december de baansport erg beperkt is, want in die tijd gaat Piet volledig op in de wildzang, zijn speciale hobby. Gevinkt mag er in Nederland niet meer worden en daarom rijdt hij met zijn auto iedere zondag naar de vogelmarkten in Brussel en Antwerpen om er de sijsjes en de „Pietjes" te bekijken. Dan kan het ook gebeuren dat hij zijn vroegere tegenstander, maar nu goede vriend Jan Degraeve tegen komt. de Belgische sprinter die thans in fietsen handelt. Samen halen zij dan oude herinneringen op en vertellen elkaar verhalen uit het prille begin van hun wielerloopbaan. Wat Piet Moeskops betreft, zijn die nogal wonderlijk. Als zoon van een poelier uit Loosduinen moest hij vaak bestellingen per fiets wegbrengen. Zijn grijze ogen beginnen te glinsteren als hij vertelt over die gedenkwaar dige rit op de weg tussen Delft en Den Haag. Met een vriend wedde hij erom wie het langst achter een auto kon blijven rijden Toen de wagen Delft binnenreed, hield Piet ook in en keek om waar zijn vriend bleef. Toen deze na enige minuten eindelijk arriveerde en na veel ademhappen iets kon zeggen, kreeg Piet te horen dat hij maar eens gauw op de Scheve- ningse wielerbaan moest gaan kijken. Piet deed dat en ofschoon er aan vankelijk om de lange poelier met de kippen over de schouders en de zelf in elkaar gezette fiets werd gelachen, maakte hij spoedig furore door de ene zege na de andere te behalen. Vandaag zullen zij hem ongetwijfeld de hand schudden, zijn vroegere rivalen zoals Bosch van Drakestein en Hollander. Zijn vriend in Parijs, de sprintmeester Toto Gérardin zal er in de zomer als Piet en zijn vrouw hun vakantie naar gewoonte in Frankrijk doorbrengen, op terugkomen. Piet zal tegen hen allen zeggen, dat zij er niet zo'n druk te van moeten maken. „Ik drink en eet liever wat," roept de man die vijf wereldtitels en tien nationale kampioenschappen op zijn naam heeft, lachend uit. Zijn vrouw weet wat dit betekent. Een lekker glaasje Franse wijn en voor zijn niet alleen gezonde maar ook omvangrijke maag cotelet maison met champignons.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5