Energieke strijd tegen het analfabetisme in Spanje m 'm Wilde jacht op een boter- smokkelaar Amerikaans episcopaat op de bres voor negers Victoria Hoeveel sigaretten rookt U per dag Sovjet-commandant zal Berlijn blijven vó j GEZINSUITGAVEN IN WEST-EUROPA mmm. Hollandse Schouwburg wordt monument 7.000 NIEUWE SCHOOLTJES IN EEN JAAR Federale regering treedt op tegen rassenscheiding in Alabama Bezwaren tegen het ingediende wets ontwerp op afbetalingsstelsel Communistische vergadering in westelijk stadsdeel gestoord 111 het o België verhoogt Rijnvaartpremies Eeuwige vlamter nagedachtenis omgekomen Joden Nederlander vervoerde 800 kilo boter Alle mensen broeders in Christus Vereniging Volkskredietwezen Beiaardier Toon van Balkom overleden Dies natalis K.E.H. Woordvoerder van Perwoechin Permanente controle op radio-activiteit Nog tweehonderd jaar radio-actief Protest van de Amsterdamse Kamer van Koophandel Aan Plantage Middenlaan Amsterdam VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 PAGINA 7 w»*? i Altijd ovenvers- Altijd even lekker! garandeert U de versheid Komend weekeinde minder treinen naar Rotterdam Bijna 230-000 leerlingen volgen U.L.O.-onderwijs Utrechtse barkeeper won cocktail-competitie Gezantschappen worden ambassades voor oliehaarden Ssso) PETROLEUM DE HAARDOLIE met het hoogste rendement Ég* Advertentie (Van een correspondent in Spanje) Het vijfjarenplan tot bestrijding van het analfabetisme, dat door het nieuwe Spaanse kabinet het vorige jaar is afgekondigd, is goed van start Begaan. In het kader van dit plan stelde "et ministerie van onderwijs zich tot taak in vijf jaar tijds 25.000 scholen voor Primair lager onderwijs te stichten. Dit aantal moet dienen om het allereerste tekort aan onderwijsmogelijkheid op te vangen en alle Spaanse kinderen in staat te stellen naar school te gaan. Tot aan het begin van het vorige jaar was ajt voor naar schatting drie miljoen kinderen een utopie, afgezien dan van "et feit dat het merendef' van hun "aders het bepaald niet nodig vond Jtin kinderen naar school te zenden. Jt hadden ze immers ook geen onder lijs genoten en te veel Spanjaarden vin- aph het verwerven var kennis een int ending van de duivel, omdat het ge makkelijk leidt tot zelfoverschatting en afkeer van het ouderlijk milieu. Een ander deel was te lui, te traag en te in dolent om zich met zoiets inspannends als onderwijs te bemoeien en liet zijn kinderen liever werken dan ze lezen en schrijven te laten leren. Deze laatste groep vooral is in hoge mate verant woordelijk voor het voortbestaan van de plaag van het analfabetisme in Spanje. Vijftig jaar geleden kon nog niet de helft van de Spaanse bevolking lezen of schrijven. Kort na de burger oorlog was dit aantal teruggelopen tot circa veertig procent en thans is nog ongeveer dertig procent totaal ongelet terd. De nieuwe Spaanse regering, die met werkelijk élan de gehele scala van Paanse achterstand veroorzakende problemen aanpakt, streeft er naar het analfabetisme rond 1970 geheel te heb ben uitgeroeid. Gedurende het eerste jaa. van dit J'Ufjarenplan zijn thans, verspreid over net gehele land, 7.000 nieuwe schooltjes gesticht en is eenzelfde aantal onder wijzers in spoedcursussen klaarge stoomd. De minister van onderwijs heeft tijdens een rondreis in de weken voor de aanvang van het nieuwe schooljaar per soonlijk enkele honderden van die schooltjes geopend. Een groot deel is opgericht in volkomen van de buiten wereld afgesloten kleine dorpskernen, ia armelijke en onvruchtbare gebieden, waar het analfabetisme bijna de totale bevolking in zijn greep had. Want ook hier spelen de demografische contras ten van zijn land de Spanjaard parten. In de grote, onderbevolkte gebieden op de centrale hoogvlakten liggen de dor pen als kleine volslagen geïsoleerde kernen temidden van een onafzienbare woestenij. Zelfs als de inwoners het zou den willen, zouden zjj hun kinderen nog niet naar een school hebben kunnen sturen, omdat er geen is en alle ver bindingen met de steden en grotere dorpskernen ontbreken. Hier is thans verandering in geko men. Met een subsidie van 65 procent Van de staat en hei merendeel van het ontbrekende bedrag als geschenk van de landstreken en provincies, heeft men in deze kleine dorpen thans eenvoudige klassen ingericht en er een onderwijzer geplaatst. Dit is de enige manier om het probleem de baas te worden. Vorige regeringen hebben geprobeerd de kinde ren uit de afgelegen negorijen met auto bussen te laten halen. Maar dat is een mislukking gebleken, omdat alle auto's op de schier onbegaanbare wegen dage lijks met asbreuk en dergelijk soort mankementen te kampen hadden en vele ouders er voor pasten hun kinde ren aan een zo verderfelijk vervoer middel toe te vertrouwen. Met het aantal van 7.000 nieuwe schooltjes mag de minister van onderwijs tevreden zijn; ook al hestaat het merendeel ervan slechts uit eén klas. Een kwart miljoen kinderen is er reeds mee gebaat. Om aan de oude- te generaties nog te leren lezen en Schrijven lijkt onbegonnen werk, maar °ok voor hen wordt veel gedaan. In de ^heeste industrieën krijgen ongeschoolde jonge arbeiders les, in vakbekwaamheid blaar ook in lezen en schrijven. Voor dertig procent van de jonge dienstplich tigen dient de kazerné als lagere school. En verder zorgt de tijd er wel voor dat de ouderen hun gemis zo sterk gaan voelen dat zij hun uiterste best gaan doen om althans te leren rekenen. Toch hebben nog heel wa' keurig in het zwart geklede obers in goede restaurants en cafe's grote moeilijkheden bij het vast stellen van de prijs van een glas ver mouth plus die van een portie olijven. Zij hebben er hun vingers en potlood en Papier bij nodig. De Spaanse staat spaart zich ook kos ten noch moeiten om het lager en uitge breid technisch en het kunstnijverheids onderwijs op een goed peil te brengen. De snelle industrialisatie van het eer tijds agrarische Spanje stelt in dit op zicht hoge eisen. Het bouwprogramma voor lagere technische scholen is in Volle gang. Thans beschikken reeds 55 oentra over 'n ambachtsschool en circa 50 over een kunstnijverheidsschool. Het Js typerend voor Spanje dat het aantal teerlingen aan de tweede categorie gro ter is dan aan de eerste. In dit opzicht kent Spanje zelfs ondanks de grote achterstand een uitblinker: de ambachtsschool „Virgen de la Paloma" in Madrid, een pronk stuk van de Falange, ingericht als een modelinstituut. Deze is in Europa nog nergens overtroffen. Afgezien van alle partijbelangen, die met deze school worden gediend en van de on vermijdelijke training van partijkaders m de bedrijven, die hier plaats vindt, is deze school opnieuw een bewijs van de grote potentie Me Spanje op vrijwel alle gebied bezit. Het ware slechts Jje wensen iat het land over voldoen- 5? middelen bescnikte om het niet bij ,Qlt ene instituut te laten en dat scho- teri als deze en als het onvolprezen technische college, de Universidad La- °°fal van Tarragona, binnen korte tijd gemeengoed in dit land zullen zijn. nrhmgere technische studies blijven het Pnviieg® van de beVoorrechte klassen, me hun opgroeiende kinderen langdurige v°crbereidende studies kunnen laten Belgische douanebeambten zijn er, niet zonder moeite overigens, in geslaagd een Nederlandse botersmokkelaar ..an te houden. Toen zij een grote wagen zagen aankomen, gaven zij de bestuur der het stopteken. Deze gaf echter vol gas. Er volgde een- nachtelijke achter volging over 250 km door de Kempen. De smokkelaar wierp herhaalde ma len haken uit op de weg, in de hoop daarmee de banden van de voertuigen van zijn achtervolgers te doen springen, maar dat lukte hem niet. Toen hij geen haken meer had, wierp hij pakken bo ter op de weg, hetgeen enkele gevaar lijke slippartijen voor de douanebeamb ten veroorzaakte, zonder ongelukken evenwel. Uiteindelijk was de smokkelaar bij gebrek aan benzine gedwongen te stop pen. Zijn gepantserde wagen bevatte 800 kg boter. Een lagere school in Spanje. verrichten in kostbare particuliere scholen. Overigens is het bedrijfsleven voor gespecialiseerde technici voorlopig nog op deskundigen uit het buitenland aangewezen, omdat het karakter van de technische hogescholen in Spanje zeer select is en men bijna uitsluitend op leidt voor staatsdienst. Helaas dreigen de normale middel bare studies thans de dupe te worden van de grote prioriteit die de staat aan het technisch onderwijs verleent. Men wil de jongeren in de richting van een technische carrière dwingen en daartoe worden de toelatingsexamens voor de middelbare scholen elk jaar zwaarder. Dit onderwijs wordt ook steeds zwaar der belast met vele heffingen, premies en zegelrechten. Daar het middelbaar onderwijs voornamelijk in particuliere handen is, en bovendien weinig subsidie ontvangt, zijn de schoolgelden uitermate hoog. Honderd gulden per kind per maand, met een kleine reductie voor een tweede en derde kind, is een veel voorkomend bedrag. Dit is echter typerend voor Spanje, waar de intellectuele elite altijd in de ivoren toren van een uitermate bevoor rechte positie heeft verkeerd. Democra tisering zou ook in dit opzicht een wel daad zijn. Maar daar staat men in Spanje, niet het minst de op eigen belang bedachte intellectuele elite, hui verig tegenover!! Op de jaarlijkse bijeenkomst van aartsbisschoppen en bisschoppen in de Verenigde Staten is gisteren te Wash ington een verklaring uitgegeven waar in gezegd wordt, dat de rassendiscri minatie niet in overeenstemming is te brengen met de fundamentele Christe lijke leerstelling, dat alle mensen broe ders in Christus zijn. Het Amerikaanse episcopaat is er zich van bewust, dat het probleem talrijke facetten vertoont en dat het daarom zowel met voorzich tigheid als met volhardende moed dient te worden aangepakt. De negers komen nu eenmaal dezelfde rechten toe als de Advertentie In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Nederlandse Vereniging voor Volkskredietwezen, die de organisatie is van de gemeentelijke en andere so ciale volkskredietinstellingen, haar be zwaren kenbaar gemaakt tegen het on langs aangeboden wetsontwerp op het afbetalingsstelsel. Zij wijst er op dat, indien een afbetalingsleverancier zich aan overcreditering of andere misbrui- Woensdagavond is in Den Bosch op 72-jarige leeftijd overleden de voorma lige stadsbeiaardier Toon van Balkom, die van 1915 tot 1954 de klokken van de Bossche St. Janstoren heeft be speeld. Zijn faam als beiaardier strek te zich over het hele land uit, zowel door zijn concerten in tal van plaatsen als door de radio-uitzendingen van de Bossche beiaard. Ook heeft hjj in het algemeen een belangrijke bijdrage ge leverd tot bevordering van de beiaard kunst in ons land nl. als bestuurslid van de Nederlandse Klokkenspelver eniging, als jurylid bij verschillende bei- aardwedstijden en als adviseur bij de bouw van vele nie,.. e klokkenspelen. Ook in het buitenland verzorgde Toon van Balkom tal van concerten. Advertentie wltVrooktf °f Weinig rookt let 0P altijdPlaats de sigaret die Van 's mm-af is en ^oel brandt. Kies do vr°eg tot 's avonds laat. kcht en geurig' Dan wrfdf^v Smaak' sleur, maar is like s"gar°[dt roken geen dat 13 nnttmoDt ^garet een genoegen, aai u ontspant, verkwikt en rust seeft Daarom kiezen miljoenen Roxy g Want Roxy is fluweelzacht, licht en geurig. 21 edele, milde tabakken vormen de unieke Roxy-melange. Stuk voor stuk dragen ze bij tot die eigen lichte Roxy-smaak, tot het geurige aroma, de koele brand, het milde, zo zachte' Roxy-karakter. Koop een pakje Roxy. Proef aandachtig deze licht geurige zachte sigaret. En u zegt ook: ,,'n Roxy? Ja.... graag!" ken schuldig maakt, daartegen volgens het ontwerp niets kan worden gedaan. Daarom stelt zij voor om de minister van economische zaken bevoegd te ver klaren om de inschrijving van een af betalingsleverancier en daarmede zijn mogelijkheid om op afbetaling te ver kopen, te doen doorhalen, indien bij herhaling van misbruik is gebleken. Evenzo meent de vereniging, dat een colportagevergunning niet alleen met betrekking tot bepaalde afbetalingscol porteurs, maar ook aan de onderneming zelve moet kunnen worden onthouden of ontnomen, indien gevreesd moet wor den of gebleken is, dat de onderneming ongeschikt is om afbetalingscolporteurs voor zich te laten werken. In vele ge vallen is het minder gewenste optreden der colporteurs namelijk te wijten aan de leiding van de onderneming. De vereniging betreurt het, dat het wetsontwerp geen enkele voorziening be vat met betrekking tot registratie van afbetalingscontracten en geldleningen. Zonder registratie nu reeds verplicht te willen stellen, bepleit zij opname in de wet van de mogelijkheid dat t.z.t. bij algemene maatregel van bestuur daar omtrent regelen worden gesteld. Met het oog op de sociale inslag van de wet acht de vereniging het gewenst dat naast de minister van economische zaken ook die van maatschappelijk werk of sociale zaken bij de uitvoering wordt betrokken. Een groot deel van het adres is ge wijd aan een bestrijding van de uit breiding van deze afbetalingswet tot het reeds bij de Geldschieterswet geregelde geldkrediet, speciaal dat van de ge meentelijke en andere sociale volks kredietinstellingen. Het daarvoor in de Memorie van Antwoord aangevoerde motief, voorkoming van wetsontduiking, geldt immers voor deze instellingen niet. De ingevolge de ontworpen wet vast te stellen minimum-kassastortingen zijn bij geldkrediet niet mogelijk zonder daarvan in feite afbetalingskrediet te maken. Het voor de consument waarde volle geldkrediet der sociale volkskre dietinstellingen, waaraan ulto 1957 on geveer f 28 min uitstond, zou daardoor grotendeels verdwijnen. Bijzonder ge griefd toont de vereniging zich dat deze uitbreiding plotseling in het wetsont werp is opgenomen, zonder dat de com missie Lichtenauer en de Sociaal-Eco nomische Raad zich daarover hebben kunnen uitspreken en zonder dat enig overleg met de organisaties van de daar door ernstig getroffen instellingen is ge pleegd. blanke burgers. ,,Wij hopen," zo ver klaren de bisschoppen volgens A.F.P., „dat de bezadigde Amerikanen, die zich van hun verantwoordelijkheid be wust zijn, wat ook hun geloofsovertui ging is, in staat zullen zijn het initia tief te ontnemen aan de agitators en negerhaters. Het is nodig, dat onmid dellijk een beslissende actie in deze zin wordt ondernomen." De Amerikaanse regering heeft, eveneens gisteren, een onderzoek door een federale „Grote Jury" gelast naar eventuele schending van de burgerrech ten van de negers in de staat Alabama. De federale minister van justitie Wil liam Rogers heeft verklaard, dat bij het onderzoek moet blijken of de re cente arrestatie van negerdominees te Birmingham (Alabama) een schending van de burgerrechten inhoudt. De com missaris van politie van die plaats had niet willen antwoorden op vragen van de federale recherche over de arresta- D'.i heeft volgens de minister alle politiedienaren in Birmingham opge dragen niet met mensen van de federale recherche over de aanhoudingen te spreken. De federale commissie voor de bur gerrechten heeft meegedeeld, dat er op 8 december te Birmingham op een openbare zitting zal worden onder zocht of er inbreuk is gemaakt op het stemrecht van de negers. De autori teiten van Alabama hebben tot dusver geweigerd leden van de commissie in zage te geven van de kiesregisters en andere documenten die op de verkie zingen betrekking hebben. De federale minister van justitie heeft aangekondigd, dat zijn departe ment het Congres nieuwe wetsvoorstel len zal doen aangaande de burgerrech ten, vooral wat de integratie van de rassen op de scholen betreft. Ook de raad van bisschoppen van de methodisten in de V.S. heeft in een te Cincinnati uitgegeven verklaring de rassenscheiding veroordeeld. De raad spreekt zijn bezorgdheid uit over de bomaanslagen op synagogen, kerken en woonhuizen. De 31ste herdenking van de dies na talis der Katholieke Economische Ho geschool te Tilburg zal op 21 novem ber a.s. worden gehouden. De rector magnificus prof. dr. F. J. H. M. van der Ven zal daarbij een rede uitspreken. Een woordvoerder van de Sovjet-am bassade te Oost-Berlijn heeft gisteren volgens A.F.P. met klem berichten in westelijke bladen tegengesproken, als zou de terugroeping van de Sovjet-com mandant in de stad, generaal Zacha- rov, op handen zijn. Van westelijke zij de had men al voorspeld, dat de Rus sen geen opvolger voor de generaal zouden aanwijzen, als onderdeel van hun voornemen om hun bevoegdheden ten aanzien van Berlijn aan Oostduit sers over te dragen. De Sovjet-ambas sadeur in Oost-Duitsland, Michail Per woechin, is inmiddels wel voor overleg naar Moskou ontboden. Volgens de woordvoerder van zijn ambassade zal hij in het begin van de komende week naar Berlijn terugkeren. Het gemeentebestuur van West-Ber- ijjn heeft voldoende noodzc elijke le vensmiddelen om 2,2 milj. mensen ruim zes maanden te voorzien. De voorraden benzine en steenkool zijn ook voldoende voor ruim zes maanden verbruik. Dit bleek gisteren uit een officiële bekend making. De Westduitse regering acht de toe stand niet van gevaar ontbloot, aldus een woordvoerder in Bonn. In Berlijn hechtte men aan deze opmerking meer waarde dan aan de Ameri kaanse verklaring, dat er zeshonderd vliegtuigen klaar staan om ingezet te worden bij een eventuele luchtbrug. De Westberljjner is in dit opzicht nog al sceptisch gestemd. Een in West-Berlijn, in het „Sportpa- last" gehouden communistische ver kiezingsvergadering is gisteravond door circa 3.000 Westberlijnse jongelui met kreten als „weg met de communisten" gestoord. De politie had, blijkbaar na de ge beurtenissen der laatste dagen iets dergelijks verwachtend, voor sterke af zetting gezorgd en had 500 man „Be- reitschafspolizei" rond het Sportpalast uitgezet. Een groep van 300 jonge be togers maakte een omtrekkende bewe ging en zond een hagel van stenen door de ruiten van het gebouw. Met de gum mistok werden deze actieve betogers verdreven. De „Bereitschafspolizei" in Berlijn heeft een grondige opleiding in de be- In de periode van 12-16 oktober 1957 is boven ons land een verhoogde radio activiteit van de lucht waargenomen, welke in ieder geval voor een gedeelte moet worden toegeschreven aan een ongeluk (oververhitting van de reactor) in de plutoniumproducerende fabriek te Windscale. Volgens de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de nota inzake de kernenergie was echter de gemeten radioactiviteit honderd maai zo laag als de maximaal toelaatbare waarde. Een nader rappori over de „fall out" in Ne derland is op komst. Met de permanente controle op ra dioactiviteit hebben bemoeienis het medisch-biologisch laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. het rauiobiologisch instituut van de ge zondheidsorganisatie T.N.O., het K.N. M.I. te De Bilt, net rijksinstituut voor de volksgezondheid, het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater en het rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening. Bovendien oefenen de Amster damse gemeentewaterleiding en de duinwaterleiding van Den Haag een we kelijkse controle uit op de activiteit van het Lekwater, erwijl laatstgenoemde waterleiding eveneens wekelijks het ge zuiverde water aan een onderzoek on derwerpt. De drinkwaterleiding der ge meente Rotterdam bepaalt de activiteit van het Maaswater vier a vijf maal per week. De memorie van antwoord zegt, dat men van mening kan verschillen over de vraag of le directie van het Reactor Centrum Nederland bü de voorlichting over de vestiging in Pet ten voldoende aandacht heeft gegeven aan het gezondheidsaspect. Voor zo ver dit aspect wellicht een ander te wensen over heeft gelaten, kan in aanmerking worden genomen, dat het moeilijk was de aan- of afwezigheid van risico's juist te schetsen, nu de gehele opzet nog in nader overleg, mede met de gezondheidsautoriteiten, in onderdelen wordt overwogen. strijding van relletjes gekregen tenein de snel en doeltreffend te kunnen optre den tegen de vele doorgaans van com munistische zijde begonnen incidenten in de sectorenstad. Gister vond echter had zjj de handen vol, om de communis ten te beschermen. Maar ze kweet zich ook nu zo grondig van haar taak, dat de vergaderenden geen ogenblik in wer kelijk gevaar waren. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer 8.000 belangstellenden, doch verreweg de meesten daarvan kwamen uit Oost-Berlijn en behooi Jen kennelijk tot de geschoolde betogers. Dit bleek reeds toen zjj, bij het betreden van het Sportpalast, hun persoonsbewijzen toonden. Dat is namelijk in Oost-Ber lijn bij het betreden van vrijwel ieder openbaar gebouw, en zor er uitzonde ring bij het bezoeken van iedere poli tieke bijeenkomst, voorschrift. In West- Berlijn is het noch voorgeschreven, noch ook gebruikelijk. Maar de gewoonte is zo ingeworteld, dat de Oost-Berlijners zich automatisch „legitimeerden". Op het Centraal Station van Rotter dam zal dit weekeinde een gedeelte van de nieuwe stationsbeveiliging in dienst worden gesteld. In verband hier mee zien de Nederlandsche Spoorwegen zich genoodzaakt, zaterdag 15 novem ber een wijziging aan te brengen in de treinenloop op de trajecten Rotterdam- Den Haag, Rotterdam-Maassluis en Rotterdam-Dordrecht. Enkele treinen zullen geheel of gedeeltelijk moeten uit vallen. Ook zondag zal dit, zij het in mindere mate, het geval zijn. Voor nauwkeurige gegevens over de wijzigingen in de treinenkoop kan men op de stations alle gewenste inlichtin gen krijgen. Volgens een publikatie van het cen traal bureau voor de statistiek telde het uitgebreid lager onderwijs op 16 september jl. 228.200 leerlingen tegen 202.200 op 16 januari van dit jaar. In het genoemde tijdvak is bet aantal I leerlingen dus toegenomen met 26.000 of 12,9 pet. Het verschil in omvang van de ge boortegeneraties, waaruit de toegela- tenen respectievelijk vertrokkenen in hoofdzaak afkomstig waren speelt hier bij uiteraard een belangrijke rol. Het aantal toegelaten leerlingen uit de ge neraties 1945 en 1946 bedroeg resp. 210.000 en 284.000 levendgeborenen, ter wijl het aantal vertrokken leerlingen uit de generaties 1941 en 1942 resp. 182.000 en 190.000 levendgeborenen be liep. De toeneming bedroeg bjj het open baar onderwijs 14,4 pet, bij het protes tants-christelijk 12,7 pet, bij het rooms- katholiek 11,7 pet en bij het andere (vnl. neutrale) bijzonder onderwijs 12,1 pet. Het aantal toegelatenen steeg van 67.600 in 1957 tot 75.000 in 1958. Voeding Woning Wanneer men deze grafiek over het geheel beziet, dan blijkt dat in de ver houding tussen de vijf voorcaamste ge zinsuitgaven in vijf Westeuropese lan den niet zoveel verschil is. Maar als men de zaak op de keper gaat beschou wen dan ziet men, dat het percentage dat in Frankrijk en Italië aan voeding wordt uitgegeven, belangrijk hoger ligt dan in de andere landen. Aangezien nu eenmaal alles uit de lengte of uit de breedte moet komen, ziet men in de groepen verzorging en ontspanning dat beide landen achterblijven bij de an dere drie. Het lage woningpercentage nivelleert in Frankrijk nog een deel van de hoge uitgaven voor voeding. De kostenverdeling voor Nederland ligt in dit verband op een vrij normaal peil. IIMHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIllllllllllllilllllilllllllllliiiiiiiiiiiiii De twee kernreactors van de Britse plutoniumfabriek te Windscale, die vo rig jaar oktober na een ongeluk werden verzegeld, zullen nog minstens twee honderd jaar radio-actief blijven, zo is volgens Reuter van officiële zijde be kendgemaakt. Zoals bekend geraakten vorig jaar uraniumstaven in een der reactors oververhit, waardoor brand ontstond en zich radio-activiteit over de omgeving verspreidde. Kleding Geestelijke en lichamelijke verzorging "1 '8 Ontspanning DUITSLAND FRANKRIJK NEDERLAND IN PROCENTEN VAN OE TOTALE GEZINSUITGAVEN («tel. belasting en soc.lasten) isai6i iv pElt De Kamer van Koophandel te Am sterdam neemt in een brief aan de mi nisters van verkeer en waterstaat en van buitenlandse zaken met kracht stel ling tegen de aankondiging van de Bel gische regering tot een verhoging der Rijnvaartpremies. De Belgischeregering keert sedert 1926 premies uit aan Rijnschepen, die bepaalde produkten naar Antwerpen vervoeren. Allengs is het aantal gepremieerde goe deren uitgebreid en worden ook pre mies betaald in de vaart van Antwer pen af. Het doel van deze premies is de Rijnvaart op Antwerpen aantrekke lijker te maken. De recente verhoging van deze pre mies is ingevoerd zonder voorafgaand overleg met de Benelux-partners. In Amsterdamse havenkringen huldigt men het standpunt, dat de Antwerpse premies de Amsterdamse haven nadeel toebrengen en dat tegen deze handel wijze van de Belgische regering krach tig dient te worden opgetreden. De Kamer schrijft nu aan de minis ters, dat „de door het eenzijdig en wil lekeurig optreden der Belgische over heid geschapen onzekerheid een ernstig verstorende invloed heeft op de concur rentiepositie van de Amsterdamse ha ven. Het wil de Kamer voorkomen, dat indien de recente verhogingen der Rijn vaartpremies niet op korte termijn on gedaan zouden worden gemaakt, er aan leiding bestaat van overheidswege pas sende afweermaatregelen te treffen, op dat de gelijkwaardigheid in concurren tiepositie tussen de Beneluxhavens kan worden hersteld." Op een vraag van een der leden van de Kamer, waarom Rotterdam deze brief tot de ministers niet mede onder tekend heeft, antwoordde de voorzitter, mr. D. A. Delprat, dat hij dit in een geheime vergadering wilde beantwoor den. De barkeeper P. van Kordelaar uit Utrecht heeft met zijn cocktail „Pio nier" de beste nationale cocktail-crea tie van het jaar geschapen. Hij won daarmede de eerste prjjs van 100,-, een wisselbeker, een gouden speld, een zil veren beker en een diploma, prijzen die door verschillende firma's voor de achtste nationale cocktailcompetitie van de Nederlandse bartenders club, in Krasnapolsky te Amsterdam gehou den, beschikbaar zijn gesteld. Er na men 78 barkeepers aan deel onder wie verscheidene, die zich thans in het bui tenland hebben gevestigd. De regeringen van Nederland en Po len hebben in gemeenschappelijk over leg besloten hun gezantschappen te Warschau, respectievelijk te 's-Gra- venhage, te verheffen tot de rang van ambassade. Advertentie zuinig geen roet meer warmte De Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan zal worden inge richt tot een monument ter nagedach tenis van de in de oorlog omgekomen Joodse Nederlanders. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld een bedrag van 240.000 voor dit doel uit te trekken. Volgens het plan zullen de gehele ach- terbouw, de zaal, het toneel en de kleedkamers, die vrijwel tot een ruïne zijn vervallen, worden afgebroken. Het voorgebouw aan de straatzijde blijft be houden. De voorbouw wordt, na het af breken van de overige ruimten, aan de achterzijde van een gevel voorzien. Op de plaats van het voormalige to neel is een plateau gedacht, waarop een envoudige obelisk is ontworpen. De beide zijmuren van het toneel zullen als fragmenten in stand worden gehou den. Aan de achterzijde wordt een met natuursteen beklede muur opgetrokken, waarop ingehakte teksten zullen wor den aangebracht. De voorbouw zal door twee overdek te galerijen met het eigenlijke monu ment op de plaats van het toneel wor den verbonden. De daardoor ontstane hof op de plaats van de voormalige toeschouwersruimte zal als een eenvou dig grasveld worden aangelegd. Ook de ruimte achter het toneel wordt als een tuin met enkeie zitbanken aange legd. In het voorgebouw komt een centra le hal. De rechterzijde van deze hal is gereserveerd voor een rouwkamer, welke door de stichting De Hollandse Schouwburg zal worden ingericht. In deze kamer wordt een zgn. eeuwige lamp geplaatst. Voor de beide boven verdiepingen van het voorgebouw zal een passende bestemming worden ge zocht. De Hollandse Schouwburg in de Plantage werd gesticht in de jaren dat deze wijk vele aanzienlijke be woners telde. In later jaren kreeg zü o.m. bekendheid door de jaarlljk- se première van de toneelstukken van Herman Heijermans. De Duitse bezetters gebruikten het gebouw als verzamelplaats voor Jood se Nederlanders, die naar Duitsland werden getransporteerd. Vrijwel alle gedeporteerden, die in de concentra tiekampen zijn omgekomen, hebben hun vaderland via dit gebouw verla ten. In de laatste maanden van de hongerwinter werd het interieur gro tendeels weggesloopt door houtzoe- kende Amsterdammers. Na de bevrijding verbood de gemeen te het gebouw weer te bestemmen voor vermaak. Een stichting wist het ge bouw in eigendom te verwerven en schonk het aan de gemeente. Langdu rige onderhandelingen zijn gevoerd voor een passende bestemming. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling om het gebouw te verhuren aan de staat Is raël voor h. houden van tentoonstel lingen. Deze plannen vonden echter geen doorgang. Nadat men enige tijd het plan had gekoesterd om het gehe le complex te slopen, is thans de mo gelijkheid voor een waardige bestem ming geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7