Aantal leden van het H. College op 75 gebracht Mgr. Paolo Giobbe onder de uitverkorenen Geheim Consistorie op 15 december I 1 II Nieuwe woning door gas ontploffing vernield Twee gewonden in Landsmeer Scheepvaartverenigingen tegen boycot-actie door havenarbeiders Heiwerk nieuwe R.A.I. is toch besmet verklaard MALENKOV zou zijn doodgeschotei Bericht in Amerikaans blad ubi ca Werumeus Buning overleden Havenbedrijf kan discriminerende acties niet toelaten Tyrone Power overleden Bemiddelingspogingen in de staking mislukt Hoe kun je ontsnappen? Het weer. KIND ONGEDEERD ONDER HET PUIN K.L.M.-vliegtuig vertraagd Hartaanval tijdens filmopname Nadat aantal palen was geslagen Paus opent academisch jaar Lateraanse universiteit Amerikaans predikant op Sicilië ontvoerd maar weer bevrijd 35.000 op no. 12911 Ook goedkope vluchten naar W.-Duitsland en Zwitserland Amerikaanse militair bij een steekpartij zwaar gewond ee MORRIS 'êeforepof/fyp/ Het weer in Europa MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30065 Paus Joannes XXIII heeft vanmorgen de namen van 23 nieuwe kardinalen bekend gemaakt, die tijdens een ge heim consistorie op 15 december a.s. tot hun nieuwe waar digheid zullen worden verheven. Het Heilig College van Kardinalen zal dan 75 leden tellen. Traditioneel was, dat het Heilig College 70 leden telde. Tot de nieuw-benoemde kar dinalen behoren o.a. mgr. Domenico Tardini, die vanmorgen door de Paus is benoemd tot staatssecretaris, een ambt dat sinds de dood van Luigi kardinaal Maglione in 1944 vakant is gebleven, mgr. Giovanni Battista Montini, aartsbisschop van Milaan, mgr. Giovanni Urbani, de nieuwe patriarch van venetie, en mgr. Paolo Giobbe, pauselijk nuntius-inter nuntius in Den Haag. mmm In een woning aan de Acellestraat te Landsmeer heeft zich zaterdagmiddag tegen half zes een enorme gasontplof fing voorgedaan waarbij twee personen werden gewond en het splinternieuwe huis van binnen bijna geheel werd vernield. f B CAMEL MONTY COATS 45.-1 Oostelijke wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraal 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuldens Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©ïrectte: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 23 NIEUWE KARDINALEN door de Paus aangewezen De dichter J. W. F. Werumeus Bu ning is zondagavond in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overleden. Hij was 67 jaar. Enige tijd geleden was hij in het ziekenhuis opgenomen. (Zie ook pagina 4) De volledige lijst van nieuwe kardi nalen luidt volgens United Press Inter national: Mgr. Ciovanni Battista Montini, aarts bisschop van Milaan (61 jaar). Mgr. Giovanni Urbani, patriarch van Venetië (58 jaar). Mfnterauntiu?I|0n 1n'e p|?sel'jk nuntius" Mgr. John F. O'Hara* A' Philadelphia (V.s.) (a7^rt?hisschop van Mgr. Richard James Cushh,^'" schop van Boston (V.S.) (63 j^ar Mgr. Giuseppe Fietta, pauselijk nuntius te Rome. Mgr. Fernando Cento, pauselijk nuntius in Lissabon (75 jaar). Mgr. carlo Chiarlo, apostolisch nuntius. Mgr. Amieto Giovanni Cicognani, apos tolisch delegaat in de V.S., een broer Van Caetano kardinaal Cicognani, Prefect van de H. Congregatie der Riten. MgrJosé Garibi y Rivera, aartsbisschop van Guadalajara, Mexico (69 jaar). Mgr. Antonio Maria Barbieri, aartsbis schop van Montevideo, Uruguay (66 Jaar) Mgr. William Godfrey, aartsbisschop van Westminster, Engeland (69 jaar). Mgr. Carlo Confalonieri, secretaris van °e Congregatie der Seminaries. Mgr. Alfonso Castaldo, aartsbisschop van Napels (67 jaar). Mgr. Paul Marie Richaud, aartsbisschop van Bordeaux (71 jaar). Mgr. Jose Bueno y Monreal, aartsbis schop van Sevilla (54 jaar). Mgr. Julius Döpfner, bisschop van Berlijn (49 jaar). Mgr. Domenico Tardini, vanochtend be noemd tot staatssecretaris van het Vaticaan (70 jaar). Mgr. Francesco Roberti, secretaris van de H. Congregatie van het Concilie. Mgr. André Juiien, deken van de Rota. Mgr. Alberto di Jorio, auditeur-gene raal van de apostolische kamer. (Alberto di Jorio trad op als secre taris van het Conclaaf en was reeds t'an zijn benoeming tot kardinaal in kennis gesteld). Mgr. Francesco Bracci, secretaris van de H. Congregatie der Sacramenten. Igr. Franciscus Koning, aartsbisschop van Wenen (53 jaar). Mgr. Tardini, de nieuwe staatssecre taris. is op 29 februari 1888 in Rome geboren. Hij studeerde op het Pauselijk ftorneins seminarie, waar hij graden be ulde in filosofie en godgeleerdheid. Up 20 september 1912 werd hij priester g tvijd. Gedurende vele jaren doceerde "gr. Tardini aan het Pauselijk Romeins 2j5leneum. Op 9 december 1920 volgde ïten- ben°eming tot adviseur van de Pi„:lgf Congregatie van de Riten Paus 192? nam mgr. Tardini op 31 maart en onder de honorair kamerheren mera? 15 maart 1922 onder zijn sumu- - r geheim kamerheren, MGR. PAOLO GIOBBE u Brandweerlieden stutten een muur van de door een explosie te Landsmeer ver nielde nieuwe woning. Het K.L.M.-vliegtuig „Koraalzee", dat zondagochtend vroeg van Tokio vertrok om over de Noordpool naar Amsterdam te vliegen, heeft enige vertraging onder vonden doordat in plaats van te Ancho rage (Alaska) geland moest worden te King Salmon, op een der eilanden van de Aleoeten. Op het vliegveld te An chorage was namelijk de elektrische stroom uitgevallen, hetgeen natuurlijk bezwaarlijk was voor de bediening der landingshulpmiddelen. Het vliegtuig zal, omdat het met tegenwind te kampen heeft, nog een tussenlanding maken te Stavanger (Noorwegen). Zonder deze tegenslagen zou het zondagmiddag j.l. te half twee op Schiphol geland zijn. Het wordt thans hedenavond om half twaalf verwacht. „Tegenover de door de internationale transportarbeidersfederatie (I.T.F.) te ondernemen boycotactie tegen de z.g. Panhonlibco-schepen een actie die in Nederland wordt ondersteund door de bonden van vervoerspersoneel zullen ook de Scheepvaartvereniging-zuid te Rotterdam en de Scheep- vaart-vereniging-noord te Amsterdam stelling nemen. In beide havens zijn op het ogenblik collectieve arbeidsovereenkomsten voor het havenpersoneel van kracht. De genoemde scheepvaartverenigingen hebben deze afgesloten met de vakorganisaties, te weten de Nederlandse bond van vervoersperso neel, de katholieke bond van werknemers in het transportbedrijf Sint Boni- facius, en de christelijke bedrijfsgroepencentrale in Nederland". Dit hebben beide scheepvaartverenigingen bekend gemaakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiiiiiniimmiiii Zaterdagmiddag is te Madrid, waar hij aan een film medewerkte, de Ame rikaanse filmakteur Tyrone Power, 44 jaar oud, na een hartaanval overleden. Hij werd onwel en geraakte in een coma, terwijl hij aan het werk was. Men vervoerde hem naar een zieken huis, maar onderweg overleed hij, zon der tot bewustzijn gekomen te zijn. De film waaraan Power bezig was zou „Salomon and She ba" heten. Power speelde Salomon. De bewoner, de heer Fennema, nam een grote gaslucht in zijn huis waar en ging met een buurman, de heer J. Brommers, op onderzoek uit naar een lek in de gasleiding. Daarbij maakte men, zo werd door het gem. energie bedrijf te Amsterdam medegedeeld, ge bruik van een lucifer. Ook onder de vloer werd gezocht. Plotseling deed zich een hevige explosie voor, waarvan de luchtdruk zo krachtig was, dat het pla fond naar beneden kwam, het dak werd opgelicht en de gesloten, voornamelijk uit glas bestaande voordeur ongeveer 35 m werd weggeslingerd. IJIings toegeschoten buurtbewoners hebben een kind geheel ongedeerd on der het puin vandaan gehaald. De be- woner zelf bleef ongedeerd, doch zijn 31-jarige vrouw en de 31-jarige buur man raakten gewond en werden per ziekenauto van de Amsterdamse G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis over gebracht, waar de man is opgenomen. De vrouw is later naar het Weesper- pleinziekenhuis vervoerd en daar opge nomen. De brandweer en gemeente-arbeiders hebben de ontzette voorgevel gestut. Van de woningen aan weerszijden van het huis, dat in een blok staat, spron gen de ruiten en werd het houtwerk ont zet. Mer ,genelm Kamerneren, gewe ardlni is dertig jaar verbonden Kathol? aan de invloedrijke Italiaanse t Actie, tot n^rfni 1029 vverd Tardini bevorderd gresmiersecretaris van de Heilige C9n- Zaken TVoor Buitengewone Kerkelijke Volar) augustus van datzelfde jaar Rii benoeming tot huisprelaat, ziin i- nieuw-benoemde kardinalen en t\„ lea Italianen, twee Amerikanen een n?,eTFransen- Een komt uit Mexico, uit si„_lruguay> een uit Engeland, een uit rw,"']0' een uit Oostenrijk en een AiYiBi-n In totaal zijn er nu vier schm-, anse kardinalen: de aartsbis- O'Hara Vatlj Pbüadelphia, mgr John nu, I.® de aartsbisschop van Boston, vanj,r'baard James Cushing (beiden Sdp1i„?S benoemd) en Francis kardinaal en T^n' aartsbisschop van New York aart^h^eSv. lcis kardinaal Mclntyre, aartsbisschop van Los Angeles. ooi de eerste maal in de geschie- enis van de Kerk is een Mexicaanse kardinaal benoemd, José Garibi y Rive ra, van Guadalajara. In het Heilig College van Kardinalen hebben nu 46 met-Italianen en 29 Italianen zitting, hetgeen het „internationale" karakter Van de Kerk benadrukt. Het heiwerk aan het nieuwe RAI-ge- bouw aan het Europaplein te Amster dam is „besmet" verklaard. Dat heb ben de leden van de Amsterdamse hei- werkersvereniging „Broederschap" op hun zondag gehouden vergadering be sloten. Om de festiviteiten bij het slaan van de eerste der ruim 1200 palen op 6 no- .embei niet te verstoren, was het heiwerk voorlopig „onbesmet" ver klaard. Na de eerste is nog een aantal andere palen ingeheid. De bemiddelingspogingen in het aeiersconflict zijn totaal mislukt. Op de vergadering van de Amster damse heiers is de door de patroons reeds eerder gestelde voorwaarde dat de heiers zouden moeten gaan werken voor het C.A.O.-loon plus 15 pet tarief afgewezen. Mede van invloed op deze afwijzing is geweest, dat de landelijke federatie van heiwerkers na een be spreking in begin oktober met de Ne derlandse vereniging van werkgevers in het heibedrijf over de lonen, niets meer van deze werkgeversvereniging heeft vernomen, o deelde de federatie voorzitter mede. Bij deze bespreking had de werkgeversvereniging de toe zegging gedaan, dat geprobeerd zou worden van de Rijksbemiddelaars een betere tariefregeling te verkrijgen. De heiersfederatie had voorgesteld in Amsterdam de vrije tarieven en in Rotterdam de premieregeling te doen herstellen. Nadien zouden de voorstel len ter goedkeuring aan de centrale be- drjjfsinstantie worden voorgelegd. In Amsterdam zijn van de totaal circa 150 heiers 62 (werkzaam bij drie pa troons) bij de staking betrokken. De heiwerkersvereniging probeert een ploeg Rotterdamse heiers (bestaan de uit familieleden van een patroon) die werken op een besmet verklaard bouwwerk te Amsterdam te bewegen zich daarvan terug te trekken. Mocht dit niet gelukken, dan zal „e landelij ke federatie van heiwerkers prope ren de in Rotterdam werkende ploe gen van deze patroon, wiens familie leden bij de heiersfederatie zijn aange sloten, te bewegen het werk daar neer te leggen, zo is ter vergadering meege deeld. Paus Joannes XXIII zal 23 november, de dag waarop hij bezit neemt van zijn bisschopskerk, de St. Jan van Latera- nen, tevens het nieuwe academisch jaar van de Lateraanse Universiteit openen. Het academisch jaar van de Grego riaanse Universiteit te Rome is reeds vorige week geopend. Het Amerikaanse blad Sunday News meldt, dat de gewezen Russische premier Georgi Malenkov is doodgeschoten. Hij zou door een „kortaan gebonden" ondervrager met kogels zijn doorzeefd toen hij bleef weigeren als getuige mede te werken aan een door premier Khroesjtsjev beoogd zuiveringsproces, aldus meldt Reuter. Het blad haalt als bron „welingelich te kringen te Londen aan. Khroesj tsjev wil zich volgens het bericht door middel van een proces ontdoen van zijn gevaarlijkste rivalen Malenkov, Molo- tov, Zjoekov, Kaganovitsj, Sjepilov en Boelganin. Sunday News zegt verder te hebben vernomen, dat Khroesjtsjev woedend is over het neerschieten van Malenkov. Volgens door de Britse geheime dienst ontvangen b5ni?iePI_ ?ldus Sunday News, is de dader een kolonel van de staatspolitie. Khroesjtsjev gaf bevel tot een al gehele censuur op nieuws betreffen de de dood van Malenkov, maar de zaak is toch uitgelekt. Een onbete kenend technisch tijdschrift publi ceerde een doodstijding. Plotseling ontstond grote vraag naar het betref fend nummer van het tijdschrift en alle beschikbare exemplaren, met in begrip van die m bibliotheken, wer den in beslag genomen Officieel is toen verklaard dat het doodsbericht een andere 9eorS' Malenkov gold, aldus de Sunday News. Volgens het blad hebben westerse iournalisten onlangs aan Khroesjtsjev vragen gesteld over deze zaak, die de Russische leider pareerde met grap jes. Hij vertelde daarby dat Malenkov een geslaagde operatie heeft ondergaan en thans weer werkzaam is als bedrijfs leider van een krachtstation in Kazak stan. Alberto Castello, een 71-jarige gepen sioneerde Amerikaanse evangelische predikant van Siciliaanse afkomst, die vorige week op Sicilië was ontvoerd, is gisteren vrygekomea. Zijn ontvoerders hadden een losprys van dertigduizend gulden gevraagd, maar de predikant, die moet leven van een pensioen van negentig dollar in de maand, kon dit bedrag niet opbrengen. De ontvoerders waren waarschijnlijk misleid door de grote Amerikaanse auto, die de oud predikant bij zijn terugkeer naar Sici lië, drie maanden geleden, had mee genomen. De politie vermoedde, dat de ontvoer ders de Amerikaan hadden verborgen in een huis. dat in een grot was gebouwd. Toen het gebied daaromheen werd om singeld vluchtten de ontvoerders met achterlating van hun gevangene. In de 541e staatsloterij, 3e klasse, is een prijs van f 35.000 gevallen op nr. 12911. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin;iiiiiiiiiiniiii Tyrone Power, van wiens recente films „Witness for the prosecution" de bekendste was, speelde in 1936 in zijn eerste film „Lloyd's of London" en heeft nadien ongeveer 24 andere rol prenten meegemaakt, zoals „The Rains came", Brigham young" en „this abo ve all". Zijn vader was een toneelspe ler die in de Verenigde Staten be roemd was als Shakespearevertol- ker. Zij.i moeder, Patis Power, was bekend van radio en toneel. In de tweede wereldoorlog heeft hij bij het Amerikaanse korps mariniers ge diend, en als vlieger de strijd in de Stille Oceaan meegemaakt. Zijn eerste na-oorlogse film. „The Razors Edge" („Het scherp van de snede") bracht hem zijn grote faam als filmakteur. On der andere speelde hij in „The sun also rises", naar de roman van Heming way. In de onderzeebootschool van de Britse Koninklijke Marine te Portsmouth hebben leden van de bemanning van de 250 ton metende Duitse duikboot „Heet", de eerste Duitse onderzeeboot, welke na de oorlog Portsmouth bezoekt, oefeningen in het ontsnappen uit een gezonken duikboot bijgewoond. De oefeningen werden gehouden aan boord van het schoolschip „Dolphin". (Van onze luchtvaartredacteur) De luchtlijn Rotterdam-Londen v.v., die König Air-Transport Ltd zoals ge meld volgende week maandag opent, zal naar wij van de directeur, de heer A, J. König uit Den Haag vernemen, in een dagelijkse dienst worden gevlo gen. Er bestaan voorts plannen voor goedkope vluchten naar West-Duitsland en Zwitserland. Zaterdagavond heeft in een café aan de Kleine Stokstraat te Maastricht bij een vechtpartij tussen enkele Ameri kaanse militairen en een aantal bur gers de 24-jarige militair H. van het Amerikaanse bezettingsleger te Bonn vrij ernstige steekwonden opgelopen. Hjj moest in het ziekenhuis te Maas tricht worden opgenomen. De dader in deze steekpartij is nog niet bekend. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Zij vervolgen: „Een aansporen tot staken aan Nederlandse havenarbeiders dat is waarop de boycotactie in we zen neerkomt achten de scheepvaart- verenigingen in strijd met de verplich tingen. welke deze bonden met het aan gaan van de C.A.O. op zich hebben ge nomen. Dit spreekt te meer waar "P deze wijze via Nederlandse havenarbei ders een conflict tussen de I.T.F. en een bepaalde groep buitenlandse reders dreigt te worden uitgevochten. Om die reden zien de scheepvaartverenigingen zich genoodzaakt, zo de wederpartij bij de C.A.O. aan de boycotactie deel neemt, gebruik te maken van de hen toekomende rechtsmiddelen tegenover al die groepen welke deze in gang heb ben gezet en daaraan deelnemen. Een ander standpunt is niet moge lijk omdat het havenbedrijf met zijn internationale verbindingen discrimi nerende acties als deze niet kan en mag toelaten. Afgezien daarvan heb ben de betrokken ondernemingen in de zeehavens hunnerzijds mede in het belang van allen die in deze on dernemingen werkzaam zijn con tractuele verplichtingen aangegaan, die moeten worden nageleefd. Het standpunt van de beide scheep vaartverenigingen is reeds bekend ge maakt aan de drie contracterende werk nemersorganisaties" aldus de scheep vaartverenigingen. Doorbetaald Alle havenarbeiders, ook de niet-ge- organiseerde, zullen van 1 tot 4 de cember tijdens de internationale boycot actie van schepen varende onder zo genaamde goedkope vlag normaal hun loon ontvangen, alsmede de sociale uit keringen. De by net N.V.V. aangeslo ten bond van transportarbeiders is, zo verneemt het A.N.P., gehouden aan de door de internationale transportarbei dersfederatie gemaakte richtlenen voor deze boycotactie. Deze internationale fe deratie zal de kosten van de actie voor haar rekening nemen. an de zijde van de Nederlandse bond van transportar beiders deelde men het A.N.P. mede, dat de katholieke transportarbeiders- bond St.-Bonifacius en de christelijke transportarbeidersbond zich hebben be reid verklaard de actie te steunen. De ze beide confessionele bonden maken geen deel rit van de internationale fede ratie. De lonen zullen tydens de actie door de bonden worden uitgekeerd ook aan niet-georganiseerde arbeiders. AUvertenttt BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Vannacht en morgen ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind en over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.04-16.46. Maan: 13.33 neersL Station Weei temp. afgeL 7 u. vjn 24 uur Stockholm onbewolkt -3 0 Oslo mist 1 0 Kopenhagen geheel bew. 7 0.1 Londen mist 2 0 Amsterdam mist 5 0.1 Brussel mist 6 0 Luxemburg onbewolkt 5 0 Parijs geheel bew. 4 0 Nice half bew. 10 0 Berlijn geheel bew. 6 0 Frankfurt zwaar bew. 8 0 München geheel bew. 6 1 Zürlch geheel bew. 7 0 Genève zwaar bew. 3 0 Locarno zwaar bew. 5 0 Wenen geheel bew. 6 1 Innsbruck geheel bew. 5 0.T Rome onbewolkt 7 0 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1