Een instructieve en constructieve ver gadering van de oudervereniging van „Sancta Maria" I^rouueI) FELLE WOORDEN OVER EN WEER in ZANDVOORTS GEMEENTERAAD Incident loopt met een af sisser Magistraal concert door het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink H HAARLEMMERLIEDE heeft SLUITENDE BEGROTING I I j I I Mgr. J. P. Huibers„Iedereen zal één doel voor ogen moeten houden: het belang van kind en onderwijs r.i'ïn&'S<«- Wethouder schond stemgeheim Mild gestelde K.V.P.-motie aanvaard Subliem pianospel Van IngridHaebler Liquiditeitspositie bevredigend WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Wederzijds vertrouwen noodzakelijk Contactraad PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Haarlem e.o. Films: Diversen: Burgerlijke Stand Haarlem 11111 Akkerbouwers L.T.B. vergaderen in Haarlem Koor Katholiek Haarlem Heemsteedse afdeling van Nationaal Reumafonds Stille armen te Heemstede ky .{25'. S- d- c- f20°; drs. B. Onbevredigend Nog meer schuldigen Wie erbij waren Spijt Geen consequenties 300 kg RENAULT bestelauto 300 kg RENAULT stationcar GARAGE DEN HOUT Telef. 12138 en 15056 Anonieme circulaire Motie Sint-Nicolaas aan huis Aan de „Viersprong" Nieuwe politiepost in Aerdenhout In Heemstede Aerdenhout: Vrijdag geen telefoon Johfra exposeert Gouaches van Hans Wiesman Beurs van Amsterdam Beurs van New York 1 Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, was gisteravond de excellente gast op een zeer instructieve en constructieve bijeenkomst, welke de ouder vereniging van het r.-k. meisjeslyceum „Sancta Maria te Haarlem in de Kroonzaal van Brinkmann had belegd. Vele ouders, zichtbaar verrast door de komst van de bisschop, waren present, toen mgr. Huibers er zijn vreug de over uitsprak, dat „Sancta Maria" binnen enkele jaren de beschikking krijgt over zo'n prachtige school in Eindenhout. De bisschop, die met aan dacht geluisterd had naar het uitvoerig expose, dat de heer Th. Hoffschol- te, voorzitter van het curatorium van „Sancta Maria", over de bouw en inrichting van de school had gegeven, hoopte, dat ook de laatste belem meringen op korte termijn zouden worden weggenomen, opdat zo spoedig mogelijk met de bouw kan worden begonnen. schouwde hij als de band met het ver leden, die weet, wat er in dat verleden verworven werd. Moderator J. C. Nieu- wenhuis „nog zo jong en al zo ver standig" is gebleken een goede ziel zorger te zijn en een uitstekende leids man bij de godsdienstige vorming der leerlingen. Zich speciaal richtend tot de ouders uitte mgr. Huibers zijn blijdschap over het bestaan van de oudervereniging waardoor de ouders gelegenheid krij gen intenser met de school mee te le ven danr in vroeger jaren het geval kon zijn. ,,U zult moeten toegeven", aldus de bisschop, „dat uw kinderen een prach tige school krijgen, waarvan de bouw door het bestuur als het ware tot op de centimeter is uitgekiend. Al zult u blij zijn, dat uw kind op die school gaat, toch is het uitgesloten, dat er op sommige punten, het schoolleven betreffend, geen verschil van mening bestaat. Er zijn immers zo veel men- sen, die belang hebben bij de school, maar iedereen zal één doei voor ogen moeten houden: het belang van de kinderen en het onderwijs. Men zal dus wederzijds vertrouwen moeten hebben: de ouders in het bestuur, het bestuur in de ouders." Herinnerend aan de recente moeilijk heden rond „Sancta Maria", stelde de bisschop, dat er misschien op verschil lende fronten fouten waren gemaakt, maar dat hij bovenal het bestuur van Sancta moest prijzen om zijn harde werken, hetgeen op deze avond ook was gebleken. „Het heeft geen zin om na te kaarten", zo zeide hij, „er moet nu de rust komen, waarbinnen de schoolge meenschap kan opbloeien. En bovendien moet iedereen vertrouwen hebben in de bisschop, die de plicht heeft ervoor te zorgen, dat de kinderen goed onderwijs kunnen krijgen en een gezonde godsdien stige vorming. Wij mogen nu zeggen, dat alles uitstekend gaat, en dat de meisjes van „Sancta Maria' een schitt - rende school zullen betrekken mooter rUDe0 ouders en andere aanwezigen, die de bisschoppelijke zegen kregen, beant woordden de ernstige, doch vaak ook geestige woorden van hun 83-jarige bis- schop met een hartelijk en welgemeend applaus. Aan het begin van de avond was de bisschop welkom geheten door de voor- Advertentie Koninginneweg 6, bij Raambrug TRANS HALS: Wet ls wet. 14 J.; 2.30, 7, 9.15 uur. LLDO: Mijn beste vijand, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Huwelijksreis op wielen, a. 1.; 2, 7, 9.15 uur. Do.: Rosemarie, a. 1.; 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Do.: Als de dauw hangt komt er regen, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Fantare, a. l.j 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYDe klauw, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Vrouw met drie levens, volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend Kroningsfilm van de Paus; 10, 11, 12 uur. Woensdag i9 november Stadsschouwburg, 8 uur: Een feestelijke dag, toneelspel van Rosenthal door Alber- dinjk Thijm. Regie: Jan W. van de Ven. Flora, 8 uur: Een meisje om te ste len, door Studio voor Kath. Culturele Kring Hillegom. Teisterbant: J. van Wessen spreekt over Indrukken uit Polen. Stadhuis, 8 uur: Begrotingsvergadering gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 8 uur: De taal der moderne architectuur, lezing VU. Concertgebouw, 8 uur: Lezing voor Katn. Werknemende Middenstand. Donderdag 20 november Stadsschouwburg, 8 uur: Pension Rustig, door Charlotte Kohier. Concertgebouw, 8.15' uur: Concert door Koor Katholiek Haarlem, m.m.v. NPhO. Stadhuis, 2 uur: Begrotingsvergadering gemeente Haarlem. Frans Halsmuseum, 8 uur: Hoe moeten wij Frans Hals zien, lezing voor Kath. Vrouwengilde. Brinkmann, 8 uur: Causerie voor Stu dievereniging voor Psychical Research. Raadhuis, Overveen, 2 uur: Vergadering gemeenteraad Bloemendaal. GEBOREN: R. Klein-Klinkhamer z.; A. Leuven-Wïersema z.; E. Zegwaard- Kiekens z.; C. J. L. Alders-Frenen d.; G. J. Noortman-Behrens d; G. M. Her mens-Janssens d; J. Kieskens-Backer d; J- Auerbach-Hendriks d.; A. C. M. van Wonderen-Stokman d.; A. M. C. de Vries-van Leuven d. ONDERTROUWD: C. Gerritsen en H. Beltman; F. Kanik en A. B. Ver poorten; H. Westendorp en A. Tholen; K. H. Hopman en E. Hoetmer. GETROUWD: P. M. van der Veen en A. ten Wolde; J. Smit en W. Dort- mundt; Th. M. Jansen en M. C. van Vliet; E. H. Paai en E. P. Knibbe. OVERLEDEN: M. Uittenbosch, 56 j. Gasthuisvest; H. Vergragt, 90 j. Ter- natestraat; A. van Wijngaarden, 73 j. Duvenvoordestraat; J. Bollnijt, 8 j. Ha- zepaterslaan; A. Kockelkoren, 81 j. Schotersingel; w. H. van Hoorn-van Leeuwen, 76 j. Spaarne; A. J. Lieffering 73 3. Jansstraat; A. A. Weigei-van Ot- terloo, 82j. Kamperlaan; H. M. P. Hou- Vv elmg-Byvoet 86 j. Korte Lakenstraat. zitter van de oudervereniging, de heer H. Divendal, die de hoop uitsprak, dat de vereniging, nu in haar vierde levens jaar, met haar kinderziekten opgroeit in welbehagen bij de bisschop. Hij merkte op, dat de nieuwe school twee maanden geleden begonnen is onder leiding van een nieuwe rector, een bijna nieuwe con-rector en een nieuwe moderator, een van gezond inzicht getuigend triumvi raat. De rector dr. M. E. R. Merkx noem de hij titulair „zeer qeleerd", pedago gisch „zeer gestreng" en in alle opzich ten „weledel". Uit zijn doen en laten is nu reeds gebleken, dat de hqer Merkx weet wat hij wil en ook wat anderen wensen, De heer J. Mooy, con-rector, be- Met voldoening stelde de heer Diven dal vast, dat de oprichting van een con tactraad inmiddels haar beslag heeft ge kregen en dat daarin representanten van het curatorium, het docentenkorps en de oudervereniging, onder leiding van de heer Merkx, elkaar regelmatig ont moeten. Er heerst een grote geest van samenwerking. Spreker betoogde tot slot, dat de school een sfeer van opbouw en liefde behoeft om als een werkelijke gemeenschap de toekomst in te gaan. De heer Hofscholte hield daarna zijn exposé, waarvan wij hierboven reeds gewaagden. Tenslotte werden enkele huishoudelijke punten afgehandeld. In de plaats van mevrouw M. van Voge laarucm Winning, die wegens vertrek naar elders het bestuur moest verlaten, werd als bestuurslid van de ouderver eniging gekozen mr. F. van Meerwijk Mevrouw M. HesselingPollmann werd als secretaresse herkozen. De vakgroep Akkerbouwers van de L.T.B.de katholieke land- en tuinbouw- bond in de bisdommen Haarlem en Rot terdam. houdt maandag 1 december haar algemene jaarvergadering in Haarlem. De vergadering, die in caférestaurant Brinkmann gehouden zal worden, vangt om tien uur 's morgens aan. Naar ons wordt medegedeeld, zal Roos Boelsma wegens ziekte verhinderd zijn morgenavond de altpartij te zin gen tijdens het concert van Koor Ka tholiek Haarlem. Haar plaats wordt in genomen door Aafje Heynis. In Heemstede is dezer dagen opge richt een plaatselijke afdeling van het Nationaal Reumafonds, waarvan het bestuur als volgt *s samengesteld: mr. A. G. A., ridder van Rappard, ere voorzitter, H. D. Vooren, voorzitter, A. H. A. Versteynen, penningmeester, me vrouw M. J. Sypkens-van Weel, vice- voorzitter, tweede penningmeesteresse, mevrouw J. H. Kirschbaum-Zur Klein- schmiede, secretaresse, dr. D. K. Wie- lenga, K. L. Kout, arts, Th. J. H. Ver hoeven, zuster G. E. van der Hoek, me vrouw C. C. Lindeboom-Hoogwout, me- vrou v R. Hiiner-Visser, leden. Begun stigers kunnen zich aanmelden bij de dames Kirschbaum, Laan van Rozen burg 17 en Sypkens, Rembrandtlaan 21 De minimum-bijdrage per jaar draagt f 1. Dinsdagavond werd te Zandvoort de extra-openbare raadsvergadering gehouden ter behandeling van de geruchtmakende kwestie over het al dan niet schenden van het stemgeheim. Basis van de discussie waren de vragen, gesteld door het V.V.D.-raadslid L. J. Breure en het daarop door burge meester en wethouders gegeven antwoord. Voor deze vergadering bestond buitengewoon grote publieke belangstelling zodat de deuren van het raad huis een kwartier voor de aanvang der vergadering reeds gesloten moesten worden. de stemmen. Hij beschuldigde de heer Kerkman van dictatuur en terreur om dat deze de stembriefjes mee naar huis had genomen om de briefjes te recon strueren. Hij vondt het ook onbehoorlijk dat de heer Kerkman een raadslid later nog eens gevraagd heeft of deze inderdaad had gestemd zo als deze had verklaard. Iedere gemeente krijgt het bestuur welke zij verdient. Als iets dergelijks was gebeurd in een padvindersvereni ging zou de betrokkene onverwijld hebben moeten heengaan. De heer Breure betreurde het, dat geen der leden van het college een minderheids- De burgemeester, mr. H. M. van Fenema, leidde het debat in met de mededeling dat hem gebleken was dat de terminologie van het antwoord van burgemeester en wethouders waarin herhaaldelijk wordt gesproken in be- Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de oproep van de Zlgnn(Weelt reeds de volgende bijdra gen ontvangen: mevr. G. M. L. f3; N.N. V- a. H. f5; mr. C. M. J. d. J. f 10; K J,'TT'„T: B- v- R- f 10; mevr. G. B. B. H. d. W.-B. f2.50; mej. de V. f2' mej. G. G. f2.50; mevr. A. v. M f2 50: H. A. v. O. f50; H. P. v. R. f5; fa g' J. S. f 10; C. A. v. M. f 10; F. A. D. f 2.50- Handwerkfonds f7.50; J. M. S. f io| Douair. Jhr. Mr. E. J. S. v. L.-R. f25; W. T. f10; M. J. V. f5; mevr. M C. d. V.'-v. d. K. f10; P. S. f 7.50; totaal f460. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne Uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize, Willem Pijperlaan 14, als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153.308. alsJ,,een raadslil", „een ander nota had ingediend. Hij had ook kritmk raadslid" enz. bevreemding heeft ge wekt. „Vanwaar die geheimzinnigheid?" zo werd gevraagd. De burgemeester wees er op dat het college van B. en W. het met de heer Breure eens ls, dat 't geheim van de stemming moet worden geëerbiedigd. Door het noemen van na men zou men dit geheim hebben ge schonden. Doelende op allerlei ge ruchten welke omtrent deze stemming de ronde doen, merkte hij op, dat men daaraan geen waarde kan hechten om dat alleen de schriftelijk uitgebrachte stem waarde heeft. Omdat het stemge heim onverkort dient gehandhaafd te blijven kon de voorzitter niet toelaten dat mogelijk tijdens het debat zou wor den getracht iemand te bewegen te verklaren hoe hij zijn stem heeft uit gebracht. V De heer BREURE (VVD) was on bevredigd door het antwoord van B. en W. Het bevatte verschillende vaagheden. De heer Kerkman ging uit van het feit, dat zijn gehele fractie op de heer Dees zou hebben gestemd. Men is daarvan nooit zeker. Hoe kon de heer Kerkman op de gedachten komen, dat een foutieve ezing der stembriefjes had plaats ge vonden? De voorzitter en de beide leden van het stembureau zijn de leeskunst volkomen meester en hadden niet de minste moeite met het vaststellen van et concert van het Radio Philhar monisch Orkest, dat dinsdag avond onder leiding van de jonge dirigent Bernard Haitink in het gemeen telijk concertgebouw plaats vond, is een grote belevenis geworden. Mede f ior het sublieme spel van de jonge Weense pianiste, Ingrid Haebler, in het piano concert in G grote terts K.V. 453 van Mozart, beleefde men voor de pauze een muzikaal geluk, zoals dat maar zel den voorkomt. Onverwachts ontplooide zich door Mozarts toonschepping, het ongelooflijk mooie spel van Ingrid Haebler, en het haarfijn reagerende or kest, het wonder, dat muziek heet. Ik weet niet hoe het de andere talrij ke luisteraars verging, maar een golf van ontroering beving mij in het derde deel van dit concert. Wat een boven aardse muziek. Nu eens schildert Mo zart hier de sfeer als van een hemelse lach waar de zuivere .inteling van uit straalt, dan wordt het plotseling de inni ge weemoed, uitgaande van een half betraand gelaat. Natuurlijk blijft ^en opvatting, ook van een muziekrecensent, zeer persoonlijk. Maar deze uitvoering vond ik nu de ideale Mozartvertolking. Men kan het Weens noemen of hoe dan ook, maar niemand zal de charme en tegelijkertijd de diepe geestelijke belevenis van deze weergave ontgaan zijn. Ik zei het reeds, ook het orkest heeft wonderbaarlijk mooi begeleid. Bernard Haitipk diri geerde zeer klein van beweging, maar daarom niet minder concreet. Aan dit pianoconcert ging de ouverture „Die Zauberflöte" vooraf. Reeds direct open baarde zich de nobele klank van de koper- en houtblazers. Het strijkersen semble (groter dan bü het N. Ph. O.) heeft een weelderige toon. De hoogste troeven heeft Bernard Haitink na de pauze uitgespeeld in een waarlijk magistrale vertolking van Gustav Mahlers eerste symphonie in D grote terts. Het moge waar zijn dat Mahler in zijn symphonisch oeuvre wel eens wat langdradig uitvalt, (ook deze eerste symphonie heeft hier en daar dit euvel), het neemt echter niet weg dat men te doen heeft met een heerlijk brok mu ziek in de letterlijke zin des woords. En wat klonk dat koper edel; hoe zongen de strijkers hun brede cantilenes uit. Nee ik kan ér niets aan doen, maar ik beken ruiterlijk dat ik voorlopig nog niet mee zal doen aan de versmading van Mahler, daar heeft deze muziek mij nog te veel voor gegrepen. Het concert bood mij een mooie ge legenheid de prestaties van Bernard Haitink te vergelijken met die van zijn vorig optreden hier in Haarlem. De vooruitgang in zijn ontwikkeling is dui delijk merkbaar. Zijn dirigeren is bui tengewoon exact en hij bezit een uitge sproken muzikantennatuur. Dat hij in de symphonie wel eens bijzonder en thousiast dirigeerde, vind ik eerder een compliment dan een punt van critiek. Wie zou dit niet doen bij deze melodie- enstroom en zulk een prachtig spelend orkest. Alleen hoop ik dat Bernard Hai tink dit niet te veel doet, want een der gelijke physieke inspanning kan men op de duur niet ongestraft blijven opbren gen. Het niet minder enthousiaste publiek heeft Bernard Haitink en zijn musici na afloop een daverende ovatie gebracht. op het thans blijkende feit, dat de wet' houder iemand als no. 1 op de voor dracht plaatste en op no. 3 zijn stem uitbracht. De heer SLEGERS (K.V.P.) besprak allereerst de uitslag der bewuste stem ming en constateerde dat het college zich niet gehouden had aan de voor dracht die het zelf had samengesteld. Hij wilde er niet aan mee werken om de heer Kerkman als zondebok aan te wijzen. Er zijn meerdere schuldigen. Hij wilde aanvankelijk zelf over deze zaak (in zijn 40-jarig raadslidmaatschap had hij nooit zoiets meegemaakt) inter pelleren, maar het was hem gebleken dat de heer Breure al een initiatief had genomen. Door te vermelden dat de fractie van de P.v.d.A. op de heer Dees had gestemd, hebben B. en W. feitelijk ook het geheim der stemming geschon den. Een raadslid heeft blijkbaar een gedane toezegging ongedaan gemaakt; dit is menselijkerwijze te verklaren en mag geen aanleiding zijn tot een onderzoek. De heer Siegers noemde het een grote schande, dat het college aan de inspec teur van het lager onderwijs schreef: „Heb vertrouwen in de beslissing van de raad" en dat de wethouders tenslotte toch afwijkend hun stem uitbrachten. Hoewel hij erg verbolgen was, wilde hij toch „geen bloed" zien". De heer KONING (A.Z.B.) bekriti seerde het buiten het raadhuis brengen van de stembriefjes, alsmede het feit dat de wethouders op nummer 3 van hun voordracht stemden. Hij kon hele maal geen bloed zien, maar vroeg maatregelen opdat iets dergelijks niet meer kan voorkomen. Tenslotte zei de heer Koning dat het hem van de burgemeesterwas tegengevallen dat deze de zaak niet zelf en op een andere manier had aangepakt. De VOORZITTER antwoordde daarop onmiddellijk. Hij hoorde van het feit enkele dagen later en vernam tegelijker tijd dat een raadslid de zaak in de openbaarheid zou brengen. De burge meester vond daarin aanleiding zelf geen stappen te doen omdat hij ook van oordeel was dat de zaak in het open baar moest worden behandeld. Overigens was hij van oordeel dat het niet juist is om a's )err|and een fout heeft ge maakt en die ruiterlijk erkent hem die fout later nog herhaaldelijk voor te houden. Hij betoogde in antwoord aan de heer Siegers dat het vermelden van het feit dat de fractie van de heer Kerk man op de heer Dees heeft gestemd, nodig was om het antwoord te kunnen opbouwen. IR. VAN KUIJK (P.v.d.A.) constateer de dat een fout is gemaakt; in het ant woord van B. en W. wordt die toege geven. Uit menselijke twijfel aan het resultaat van een stemming is een on derzoek ingesteld (dit was fout) naar er is geen opzettelijke poging gedaan het stemgeheim te schenden. Met vol doening had hij van de heer Siegers vernomen dat deze de heer Kerkman niet alleen als zondebok wilde beschou wen. De heer PETROVICH (A.Z.B.) vroeg welke raadsleden bij het onderzoek der stembriefjes tegenwoordig waren. De VOORZITTER had er geen bezwaar tegen ,als die namen genoemd werden. Toen alle raadsleden zwegen, nam de heer SLEGERS het woord en vertelde, dat met de heer Kerkman, de heren Tates en v. d. Werff en mevrouw Stemler-Tjaden er hij waren. Hij wilde dat de „woordbrekers" zich bekend zouden maken. De VOORZITTER had daar bezwaar tegen omdat dit in strijd zou zijn met de handhaving van het stemgeheim. De heer SLEGERS diende een motie in waarin de raad betreurt en met klem pfkfU^r" Vorineri houding van de wethouders en enkele raadsleden en verklaart dat zij de con- sekwentie uit deze motie zouden trek ken. Wethouder TATES (V.V.D.) gaf toe, dat een ernstige fout is gemaakt, maar het was hem een raadsel, dat men met de erkenning daarvan geen genoegen neemt. Het gebeurde na de bewuste raadsvergadering besprekende, deelde de heer Tates mede, dat hij wethouder Kerkman toen had gadegeslagen; deze verkeerde in een zekere verwarring. Hij twijfelde aan de juistheid van de vast stelling der stemming. Was dit zo dwaas? In 1954 bleek bij een na-controle van een stemming in de Haagse ge meenteraad dat bij de telling der stem men een fout was gemaakt. Wat het ge heim der stemming betreft, als men het ongeoorloofd acht dat men zegt op wie men gestemd heeft, dan moet men ook verbieden dat men in het openbaar een kandidaat aanbeveelt. Prof. Oud, achter wie men zich in deze wel kon stellen („dat weet ik nog niet", interumpeerde de heer Koning) is van mening dat voor een openbaar lichaam geheimhouding der stemmen niet op zijn plaats is. Leden van een openbaar vertegenwoordigend lichaam behoren in het openbaar voor hun standpunt uit te komen. De wethouder had kritiek op de heer Siegers die namen van andere raadsleden had genoemd. Deze zou den dat zeker zelf wel gedaan heb ben. Toen hij de heer Kerkman met de stembriefjes bezig zag had hjj moe ten zeggen :,,Wat doet u daar, u moet er af blijven". Hij heeft er grote spijt van, dat niet gedaan te hebben. Het is echter gemakkelijk voor anderen om nu achteraf daar felle kritiek op te hebben. Hij ontkende dat een af spraak was gemaakt door een groep raadsleden om op de heer Dees te stemmen. De heer Siegers heeft dit uit de duim gezogen. De heer Kerk man wilde op de heer Dees stemmen en spreker op de heer Kuys. De heer Tates maakte echter aanspraak op het recht van een raadslid om van mening te veranderen. Hij betreurde het dat de heer Breure de uitdruk kingen „dictatuur" en „terreur" had gebezigd. Deze missen elke grond. De heer v.d. Werff (C.H.) verbaas de zich over de wijze waarop de sa menwerkende fracties van P.v.d.A. en V.V.D. deze zaak hebben behandeld. Hij vertelde dat wethouder Tates ook de stembriefjes in handen heeft gehad. Hp had het volle vertrouwen in de waar heid van hetgeen wethouder Kerkman heeft gezegd. Mevr. STEMLER (V.V.D.) verklaar de met de heer Breure het stembureau te hebben gevormd en zij voelde zich schuldig omdat de briefjes blijkbaar niet voldoende vernietigd zijn. Haar tweede fout is geweest dat zij nog even in de raadzaal was toen de heer Kerkman daar binnen kwam. Zij had de heer Kerkman toen deze haar vroeg of de uitslag goed was vastgesteld, nogal „spinnig" gezegd dat er geen fout was gemaakt. Zij was toen weg gegaan. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) was er verwonderd over, dat de heer Siegers een motie heeft ingediend nog vóór de betrokkenen zich hadden uitgesproken. Vervolgens ging hij uitvoerig in op de benoeming van het bewuste hoofd der school. Zijn in het college duidelijk uit gesproken voorkeur ging uit naar de heer Dees. Tijdens het wettelijk verplich- +e overleg met de inspecteur had hij ge noegen genomen met plaatsing van de heer Dees als no. 3 op de voordracht. Hij was daar tevreden mee. Het ge beurt meer dat men niet nummer 1 be noemt. De heer Kerkman tartte elk raadslid om te verklaren of hij soms ge poogd heeft een stem voor de heer Dees te verkrijgen. Van „woordbreuk" kan dan ook geen sprake zijn. Hij releveerde de gang van zaken en verklaarde nog maals de briefjes niet te hebben mogen meenemen. Dictatuur en terreur zijn hem verre. Hij kon op de insinuaties van de heer Breure niet ingaan. Voor hem noch anderen zijn consequentues aan deze zaak verbonden. De voorzitter deelde nog mede dat de wethouder Kerkman niet betrokken is geweest bij de samenstelling van het antwoord van B. en W.deze is uiteraard wel in het college over de gang van zaken gehoord. De heer Lindeman (K.V.P.) wilde ten volle de woorden overnemen van de heer Tates, die verklaarde dat bij de heer Kerkman een zekere verwarring in het spel was. Aan deze benoeming is een voorgeschiedenis voorafgegaan, welke aanleiding zou kunnen zijn voor verwarring bij de wethouder. Aangaan de de stemming zelf merkte hij op, dat het op de raad een uitermate vreemde indruk maakt als blijkt, dat het colle ge niet geheel achter zijn eigen voor dracht staat. Hij wilde de motie Sie gers na het antwoord van de wet houders wijzigen in die zin, dat de raad de gewraakte handelingen be treurt, waarborgen vraagt tegen herha ling en overgaat tot de orde van de enigszins voortijdig indienen Mgr. J. P. Huibers kijkt en luistert vol belangstelling toe, terwijl de voorzitter van het curatorium, de heer Th. Hoff- scholte, een toelichting geeft bij de maquette van het nog te bouwen lyceum voor „Sancta Maria". Links van de bis schop de voorzitter van de oudervereni ging, de heer H. Divendal. Advertentie INCLUSIEF VERWARMING 4190.—. INCLUSIEF VERWARMING 5495.—. van de motie-Slegers kan verklaard worden, omdat deze meende, dat geen reactie van de tafel van B. en W. zou komen. De VOORZITTER keerde in felle bewoordingen zich tegen de schrijver van een anonieme circulaire, welke in de gemeente is verspreid en waarin een volmaakt onschuldige het be noemde hoofd, de heer Kuijs in zijn positie wordt aangetast. Hij vond dit een walgelijk bedrijf. Teneinde de fracties de gelegenheid te geven zich over de motie-Lindeman te bera den, schorste de voorzitter de ver gadering voor een kwartier. Na heropening' van de geschorste zitting (de wethouder Kerkman had zijn zetel verlaten) verklaarde de heer Lindeman ronduit dat hier een stom miteit is uitgehaald maar dat van kwade trouw geen sprake was. Namens de K.V.P.-fractie diende hij de volgen de motie in De raad der gemeente Zandvoort kennis genomen hebbende van de schriftelijke vragen van het raadslid Breure en het antwoord daarop van Burgemeester en Wethouders: be treurt de handelingen van de bij deze zaken betrokken raadsleden; vraagt de nodige waarborgen, dat herha lingen in de toekomst worden voor komen; gaat over tot de orde van de dag. Nadat de „betrokken" raadsleden (mét wethouder Kerkman: de wethou der Tates en de raadsleden Mevr. Stemler-Tjaden en de heer v.d. Werff) de raadzaal hadden verlaten, werd de motie zonder stemming aangeno men. Met een hamerslag verklaarde bur gemeester van Fenema daarop het in cident en de raadsvergadering voor gesloten. „Zou de goede Sint wel komen?" be hoeft men zich beslist niet af te vragen, indien men de goedheiligman bij zich aan huis ontboden heeft door bemidde ling van de Apostolaats Gemeenschap van het Triniteits Lyceum, die voor een goed doel allerbeste Sinterklazen le vert tegen redelijke voorwaarden. Weer of geen weer, de A.G.-Sinterklazen la ten de maan schijnen door de bomen. Men kan ze schriftelijk aanvragen aan het volgende adres: „A.G. - afdeling „Sinterklaas", Zijlweg 199, Haarlem". Nu de plannen tot verbreding van de Zandvoorterweg in een urgent stadium komen en daarenboven de aanwezige financieringsmiddelen het mogelijk ma ken, stellen Burgemeester en Wethou ders van Bloemendaal hun gemeente raad voor een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe, beter gelegen politiepost voor Aerden hout. Met de bouw daarvan zou ~en uitgaaf van 84.000 gemoeid zijn. De noodzaak van de bouw van een nieuwe politiepost met brandweerga rage doet zich, zoals bekend, reeds vele jaren gevoelen in Aerdenhout. De be staande huisvesting voor de politie is zeer primitief, weinig representatief en aan de Schulpweg zodanig gelegen, dat ze nauwelijks voor bewoners van Aer denhout te vinden is. Als plaats voor de bouw van een nieuwe politiepost is altijd genoemd de Viersprong, die daarvoor bijzonder gun stig is. Het kruispunt is min of meer te beschouwen als het middelpunt van Aerdenhout Het is daarom, aldus B. en W. een „strategisch uitvalspunt voor de politie en de brandweer". De ge meente is reeds in het bezit van het voor de bouw benodigde terrein. Vrijdag 21 november, tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds zijn in verband met omvangrijke werk zaamheden aan het kabelnet in Aer denhout de telefoonaansluitingen ge stoord in de volgende straten; Zand- voortselaan. Camphuyzenlaan, Roemer Visscherplein, Constantyn Huygens- laan. Brederolaan, Teding van Berk houtlaan, Zandvoorterweg, P. C. Hooftkade, Tesselschadelaan, Vondel kade, Dahlialaan, Boekenroodeweg, Goudsbloemplein, Verbenalaan, Zonne bloemlaan, Madelievenlaan, Nicolaas Beetslaan, Zandvoorterweg, Koeduin weg, van Alphenlaan, van Lennepweg. Het betreft hier gewone onderhouds werkzaamheden, die op gezette tijden ook aan telefoonkabels moeten' ge schieden. Regelmatig worden die dan ook nagezien. Er zullen die dag kabels rechts dan wel links gelast worden en er zullen andere voorzieningen wor den getroffen. Sommige kabels, die versleten zijn, of een te geringe capaci teit hebben, zullen vervangen worden, maar van een ingrijpende reorganisatie is nog geen sprake. In de kunstzaal „Ten Bruggen-Cate", Reitzstraat 4 (bij de Cronjéstraat) in Haarlem-noord houdt Johfrc. een ten toonstelling van zijn werken, die vrij dagavond 21 november geopend zal worden door de heer H. Schuurman. De expositie zal tot en met 14 december geopend zijn op werkdagen van 11 tot 17 uur, zondags van 14-17 uur, woensdags gesloten. De toegang is vrij. Van 22 november tot 20 december wordt in de Galerie Espace N.V., Klein heiligland 36 Haarlem, een tentoonstel ling gehouden van gouaches door Hans Wiesman. De opening zo men wil „vernissage" is vrijdag 21 novem ber, 's avonds om half negen door ar chitect Nico H. Andriessen. De gemeentebegroting van Haarlem- merliede en Spaarnwoude is wederom sluitend, zodat ook dit jaar niet be hoeft te worden beschikt over een ge deelte van de algemene reserve. Voor in 1959 opkomende onvoorziene uitga ven is nog een bedrag van 36.512,53 beschikbaar; vorig jaar was dat 30.286,17. De liquiditeitspositie van de gemeente is nog zeer bevredigend. De gemeente heeft geen vlottende schuld, doch de langlopende schuld is door het toenemen van geldleningen sedert vorig jaar toegenomen. De leningschuld per 1 januari 1959 is geraamd op 833.825,06. In kapitaals- werken is geïnvesteerd 1.719.964,55, van welk bedrag 967.566,51 is geïn vesteerd voor produktieve doeleinden. B. en W. schrijven aan de raad, dat ofschoon de uitkomsten van de begro ting 1958 bepaald niet ongunstig zijn, zij van mening zijn, dat in verband met de onzekerheid omtrent de finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten nog geen investeringsplan voor het komende jaar kan worden voortgebracht. Ook de ongewisheid over het voortbestaan van de gemeente maakt het B. en W. moeilijk een juist beeld te geven van de plannen die naar hun mening in de eerstkomende jaren tot uitvoering dienen te worden gebracht. Een bijzondere moeilijkheid die zich tengevolge van de plannen tot opheffing van de gemeente voordoet is het te kort aan administratief en tech nisch personeel. B. en W. schrijven in hun memorie van toelichting, dat het probleem van de woningnood een aanhoudende zorg vereist. Doordat de gemeente in 1958 geen bouwvolume kreeg, konden geen woningwetwoningen worden ge bouwd, terwijl de huurprijs van de premiewoningen te hoog is voor het grootste gedeelte van de woningzoe kenden. Van een regeling voor de verruiming van de woonmogelijkhe- den wordt tot de spijt van B. en W. vrijwel geen gebruik gemaakt. De reconstructie van de Oranje Nas- saustraat in Halfweg vormt een groot deel van het hoofdstuk Openbare Wer ken in de geleidebrief. Het werk kon in 1958 worden uitgevoerd. Op de be groting wordt een bedrag van 18.000 geraamd als bijdrage in de kosten daar van. Zolang de afrekening van het werk niet is ontvangen is het juiste bedrag niet te ramen. De uitgavenpost betreffende het schouw-klaarmaken van waterlossingen en sloten is van jaar tot jaar stijgend. Het blijft voor de dienst een zware taak aan de schouwbepalin- gen te voldoen. Inzake de post pompen en riolen merken B. en W. op. dat de in Halfweg in werking gestelde pompen en de drainage bevredigend werken. B. en W. willen het systeem verder uitwerken en brengen in verband daarmee de ver betering van het riolenstelsel onder de aandacht. Voor 1959 hebben B. en W. een uitbreiding van de straatverlichting in voorbereiding. Vorig opening Slot 19/11 (Niet officiële koersen) 4% Ned. 1958 99% 99*i 3% Ned. 1953 93 Staffel 1947 90% 90 V* 3% Ned. 1956 92% 91H 3% Ned. 1950 85% 3% Ned. 1954 88% 3% Ned. 1955 n 89% B.N.G. Won.bouwl. 6 109% Ned. Handel Mij Cert. 186% Amsterdam Rubber 70% 70 H.V.A. 133% 133% Senembah-Mij. 120 121 A.K.U. 246% 246 Berkel Patent Calvé-Delft Cert. 370 Deli Mij. 132.20' 132.50 Fokker 240 v. Gelder 189 Hoogovens 349 MüUer Co. 343 Philips Gem.bez. 397% 400*4 Unilever 469% 466}. a BUliton 2e 188% Kon. Petroleum 50 197.30 195.70 Holl. Amerika Lijn 159 157*4 K.L.M. 106.50 Kon. Ned. Stoomb. Mij 163% 161 K.P.M. 135% 135% Ned. Stoomv. Mij. 163% v. Ommeren 269% Ned. Scheepvaart Unie 144 142 Va Rentespaarbrieven '57 114 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 85% 2% Amsterdam '56 n 95 Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KUJU. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand OU Ny Tidewater U.S. Steel 17/11 18/11 59% 59»', 51 50% 53%e 53% 70 70% 49% 49 li, 101% 100% TiïS 29e ^69 41% 29% 41% 42 69% 40% 52 82% 81% 61% 61% 53% 52% 59% 59% 22% 22% 89 88';, Stemming: pnjshuuaeuo V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3