1959. jaar van van economi herstel Onze economie mag niet meer op de weg van overbesteding worden geleid consolidatie sch Meer kans tot toelating voor „spijtoptanten' Bussum en Rotterdam waar schijnlijk de twee haarden m RITMEESTER Optimisme over ontwikkeling van de werkloosheid Bakkers slechte schakers? Naar het beloofde land MINISTER ZIJLSTRA IN TWEEDE KAMER Minister Samkalden komt Tweede Kamer tegemoet Ruit ingegooid: 238 ringen en aantal horloges buitgemaakt 1230 personen overleden Gewonde vrouw moet vluchten voor hrand Met 5-jarig dochtertje Straaljager in West-Duitsland verongelukt Meisje onder een zware vrachtauto Bepaalde aanwijzingen dat wij over de top heen zijn Meer actie tegen pornografie Boelganin van functie ontheven DANK ZIJ MOTIE VAN DE K.V.P. Mogelijkheden voor repatriëring stijgen Inbraak bij juwelier DE A-GRIEP IN 1957 Piloot omgekomen Die sigaar moet U beslist eens proberen! Meesterlijk zo'n Directeur-generaal arbeidsvoorziening Letterkundige Godfried Bomans door boterletterkundige uitgedaagd 10.000,- verduisterd WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 Van Doorn: „Ik hoor fluisteren..." Zestigjarige notarisklerk verdacht (Van onze parlementaire redactie) Minister Zijlstra heeft dinsdag in de Tweede Kamer met grote nadruk gesteld, dat het jaar 1959 principieel moet worden gezien als een jaar van Consolidatie van het economisch herstel na de overbesteding, een jaar dat °P zichzelf nog niet veel mogelijkheden biedt, bijv. voor de uitzetting van de consumptiebestedingen. Wij moeten vóór alles voorkomen, dat door een onbezonnen aanzwengeling van het expansieproces dat zich nu in beweging 2®t, onze economie wederom op de weg van de overbesteding zou worden geleid. De minister ontkende ook, dat we op dit moment te kiezen zouden hebben tussen het vergaren van meer deviezen of het scheppen van meer kerkgelegenheid. Men moet tegenover elkaar plaatsen de werkgelegenheid en de werkgelegenheid op langere termijn. Meer deviezen betekent meer "ïanoeuvreerbaarheid voor de werkgelegenheidspolitiek op langere termijn. Te minder is voor het dilemma „deviezen of werkgelegenheid" op korte termijn aanleiding omdat thans een verdere versteviging van de deviezen- Voorraad gepaard gaat met een verbetering van de werkgelegenheid. De minister illustreerde zijn betoog met een grafiek, welke achter de rege ringstafel was opgesteld. Hij zei, dat de jaren 1958-1959 moeten worden gezien als een correctie op de jaren 1956-1957, als een periode waarin de gaten van de overbesteding worden gedicht, veel meer dan als een periode waarin grote of te grote overschotten zouden worden ge kweekt, welke geheel of ten dele voor besteding in aanmerking zouden komen. Tegenover de aanvallen van de heer Roemers (PvdA) verdedigde de minis ter de norm, dat de deviezenvoorraad zo groot moet zijn, dat er vijf maanden in voer uit kan worden gedekt. Op het ogenblik hebben wij die norm nog niet eens bereikt. De deviezenvoorraad be draagt ruim f 5 miljard, terwijl de in voer 1.2 miljard per maand bedraagt, zodat een reserve van f 6 miljard geen overbodige luxe zou zijn. Onze devie zenvoorraden zijn dus niet te groot, noch groeien zij in een te snel tempo. De kernvraag die moet worden gesteld is of wij op het ogenblik niet een even wicht hebben bereikt, dat met betrek king van de produktie en de werkge legenheid op een te laag niveau ligt. Moet de regering niet een bewuster ex pansiepolitiek voeren? Minister Zijlstra meent, dat dit niet het geval MINISTER ZIJLSTRA is. De Ten opzichte van de niet-Nederlan- °ers (spijtoptanten) in Indonesië en rj'e anderen die maatschappelijk gezien Vaderlanders zijn, heeft de minister van Justitie in de Tweede Kamer een meer tegemoetkomende houding aangenomen. *"ij verklaarde zich bereid naar mate "e emigratie van hiér naar de Ver- en'gde Staten op gang komt en er in ons land wat meer ruimte komt, nieuwe Repatrianten toe te laten. Het gaat daar bij, afgezien van andere ruimte die nog kan ontstaan, om tienduizend repa- hianten, - die hier na 1949 zijn binnen gekomen en waarvoor de Ver. Staten "un land onlangs hebben opengesteld. Eigenlijk was dit een herhaling van "et standpunt dat de minister de vorige ^eek al in beginsel had ingenomen, *"aar de motie die de KVP bij de replieken indiende en die .mede werd pbdertekend door AR, CH en VVD, keeft wel degelijk uitwerking gehad. Prof. Samkalden verklaarde zich be leid over de aantallen van hen die nu 111 Nederland kunnen komen, voortdu rend met de Kamer overleg te plegen, zal geschieden via de commissie 9°r de repatriëring, waarin alle par uien zijn vertegenwoordigd. De zaak °rdt dus van nu af nauwlettend ge- v°lgd. Het moet op minister Samkalden indruk hebben gemaakt, dat ook zijn Politieke geestverwant mr. Vrolijk (PvdA) zich met enthousiasme achter de motie schaarde. Hij liet zelfs door schemeren, dat het hem had verbaasd, dat men hem ook niet om een hand- Rekening had gevraagd. Mr. Vrolijk "leef wel aandringen op een breder "Pgezet debat met andere ministers. Na al deze bijval vond de KVP het r,et meer nodig de motie in stemming h j?oen brengen. De formele over- .jjn.'gheid was bewezen en dus werd "ingetrokken. n °or de minister leverde het debat me deze toezeggingen geen problemen de °P- Op kritiek die tegelijk met jj'"otie werd gelanceerd behoefde hij aU\Velijks meer in te gaan. Mr. van "°rn (KVP), eerste ondertekenaar van motie, sprak over de vluchtigheid ®rmede de minister de vorige week tpijj, "eengegleden over de vooral gees- die nood van de ex-Nederlanders, vii nu tot in hun woningen toe met vri n~®n worden omringd, terwijl al hun der„ ,9n geleidelijk vertrekken. Een tvoi?6j ke nood mag men volgens afu^r- oerder van de KVP niet g de gaan hpri^getl te§en onze materiële moeilijk- 70nlr. J_ 1- 1 1 Wei zoals de minister had gedaan. op -ji gRnS prof. Samkalden nader in stekoi? "eleid ten aanzien van de ver- Voor',lngen' z"n betoog spitste zich het op bet nieuwe gezichtspunt, daan ""ovum" dat zich had voorge stel tan j de bet schikkingsvoor- «■echtbank haddend8nt Va" de Haagse «ver het ar™™ aangenomen. Tegen- •s aangevoerd a !!at ook in ons blad Sering ten ™ïr 1, Nederlandse re- »terk toegenomen J?sicTomdat°Ver T ^handeling van het 'w 1°°* a® ^rstekehngen door hun vertrek^naar C on a"dd,ramerS al bij de bmhmesiërs ongenade waren gevallen, stelde de van justitie: Men moet onder scheid maken tussen een risico dat voor rekening van de verstekelingen zelf komt en dat wat is veroorzaakt door maatregelen in Nederland getroffen. De heer Van de Wetering (CH) wilde weten op wiens gezag de verstekelingen in Nieuw-Guinea waren toegelaten. Mi nister Samkalden heeft geantwoord dat dit het bevoegde gezag was (m.a.w. de gouverneur). „Daarover kan de Kamer echter beter met mijn ambtgenoot van zaken overzee debatteren, evenals over de vraag welke consequenties de toe lating voor de integratie met de autoch tone bevolking zal meebrengen", aldus minister Samkalden. Ook ten aanzien van de naturalisatie van repatriërenden heeft minister Sam kalden de Kamer toezeggingen gedaan. Hij zal de termijn, die daarmede ge moeid is en die thans nog twaalf tot zestien maanden bedraagt, na rugge spraak met het kabinet trachten te be korten. laatste cijfers tonen aan, dat de opgaande lijn in de economie opnieuw begonnen is. Deze opgaande lijn vraagt zelfbeheer sing om te voorkomen, dat de kiemen van overspanning opnieuw zouden wor den gelegd. De expansieve krachten ont wikkeien zich thans voldoende, zij heb ben geen extra stimulans meer nodig. Het jaar 1959 zal een verdere ontplooiing laten zien. Het is van het grootste be lang om het herstel zo volledig moge lijk te consolideren en aldus tot uitgangs punt te maken voor de mogelijke ver vulling van de vele wensen, die er in ons land bestaan. De minister becijferde, dat van 1951 tot 1958 de lonen in de nijverheid zijn gestegen met meer dan 50 pet terwijl de kosten van levensonderhoud (inclusief AOW) in diezelfde periode slechts met 20 pet stegen. Van 1955 tot 1956 steeg het reële loon met 10 pet terwijl de beste dingsbeperking van 1956 op 1957 het reële loon drukte met 4 pet. Met een analyse van de prijsontwik keling poogde de bewindsman aan te to nen, dat zijn prijsstabilisatiebeleid een succes is geweest. Hij verzekerde, dat de veranderde methode van prijsstabili- satie in geen geval een verslapping zal betekenen. De repressieve controle op de ontwikkeling van het prijsniveau zal veeleer worden verscherpt. Bij de com missie bedrijfsregelingen is advies ge- vraSgd over de wenselijkheid om een drietal kartelpraktijken in aanmerking te brengen voor generieke onverbin- dendverklaring. Het betreft hier het stellen van vestigingseisen buiten de ves tigingswet om, het weren van bepaalde bedrijfscombinaties, zoals inkoopcoöpe raties en postorderbedrijven, en op de derde plaats het uitoefenen van onjuiste methodes van kartelrechtspraak. In de nacht van maandag op dinsdag omstreeks half twee hebben twee man nen de etalageruit van de juwelier en horlogier H. Stutvoet aan de Assendor- perstraat te Zwolle met twee bakste nen ingegooid en zich uit de voeten ge maakt met 118 gladde, gouden ringen, 48 heren-zegelringen, 72 dames-fanta- sieringen en een aantal horloges. De heer Stutvoet was door het lawaai van de brekende ruit niet wakker ge worden, maar wel de garagehouder L. J. Spaay die tegenover hem woont. Deze sprong onmiddellijk uit bed en toen hjj aan de overkant de mannen be zig zag, bonsde hij tegen het slaap kamerraam, waarna de dieven in al lerijl de vlucht namen. Zo haastig was de vlucht, dat zij in de Eigen Haard- straat 24 fantasie-damesringen verloren, alsmede enkele horloges. De heer Spaay had intussen de heer Stutvoet gebeld, die op zijn beurt de politie waarschuwde. De daders waren toen echter reeds verdwenen. De inkoopwaarde van het gestolene bedragt zeven- tot achtduizend gul den. De schade, die door de bakstenen en zware stukken ruit aan de inven taris is aangericht, is aanzienlijk. De heer S. is tegen inbraak verzekerd. Elf jaar geleden werden op dezelfde manier uit deze zaak 76 ringen gesto len, die later vrijwel alle konden wor den opgespoord. De daders waren toen enkele buurtbewoners. In ons land is de Aziatische influen za van 1957 waarschijnlijk begonnen in Bussum, waar de eerste haard werd geconstateerd op 14 juni. De ziekte werd geïmporteerd door vliegtuigen en sche pen uit Indonesië en misschien uit het nabije oosten. De verbreiding van de ziekte in Nederland geschiedde waar schijnlijk van twee verschillende haar den uit: Bussum, een plaats waar ve le mensen uit Indonesië voor recrea tie naar toe gaan en de zeehaven Bot terdam. In de maanden juni, juli en augustus waren vooral scholen, kost scholen en kampen besmet. Drie con glomeraten van de bevolking werden achtereenvolgens aangetast: de 70 woonoorden met 18.000 Ambonezen, mi litaire legerplaatsen, de mijnwerkers, gevolgd door de burgerbevolking in de mijnstreek en het omliggende gebied (in totaal ongeveer 500.000 mensen). De grote golf van de epidemie onder Een 43-jarige moeder heeft dinsdag avond in Rotterdam met haar vijfjarig dochtertje de vlucht moeten nemen voor een brand, die in de huiskamer was uitgebroken en die zij nog tever geefs getracht heeft te blussen. Het gebeurde in de Geertsemastraat op een eerste etage waar mevrouw A. J. de Houck-In 't Hout een vergasser had aangestoken. Terwijl zij in de keu ken bezig was, rook zij brandlucht, ging Kijken en zag dat de gordijnen in vlam- rlRP stemden. Zij greep enige doeken en HL„„eerdue het vuur te stuiten. Daarbij R baar haren in brand en ook Kreeg zij brandwonden aan het ge- "„.PaiJ(len- In paniek pakte zij 5trn^jang, dochtertje op en rende de straat op, luid gillend dat er brand WdS. De buren, die vlammen reeds naar buiten zagen slaan, waarschuwden de brandweer, die spoedig verscheen en met twee nevelstralen het vuur be~ dwong. De kamer brandde geheel uit De vrouw die eerst naar een apotheek was gevlucht, werd daar verwezen naar het Sint Franciscusgasthuis. Daar is zij verbonden. I de burgerbevolking van het overige deel van Nederland kwam hoofdzake lijk voort uit de laatstgenoemde twee conglomeraten en begon in de eerste week van september, zeer waarschijn lijk nog in de hand gewerkt omdat de scholen weer begonnen. De grote golf onder de burgerbevol king eindigde begin november 1957, maar er kwamen gevallen voor tot 21 april 1958. In de maanden januari, fe bruari en maart deed zich weer een duidelijke stijging in het aantal ziekte en sterfgevallen voor. De epidemie heeft in het geheel ongeveer tien maan den geduurd. Deze mededelingen uit het voorlopi ge rapport over de epidemiologie van de Aziatische influenza in ons land heeft prof. dr. J. Mulder doorgegeven aan vierhonderd huisartsen, die in Lei den een symposium over influenza bij woonden. Deze wetenschappelijke bij eenkomst behoorde tot de Boerhaave- cursussen voor voortgezet onderwijs. De arts M. F. Polak, die over de in- fluenza-sterfte in de herfst van 1957 in Nederland sprak, deelde mee dat toen 1230 personen aan influenza zijn over leden. Een F. 84-F. Thunderstreak-straalja ger van de koninklijke luchtmacht, af komstig van de vliegbasis Volkel, is dinsdag in het heuvellandschap in de omgeving van Moehringen (bij Tuttlin- gen) in zuid-Duitsland verongelukt. De piloot, de 23-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger F. A. Kathmann uit Wassenaar, is om het leven gekomen. Dinsdagochtend waren twee straal jagers van Volkel opgestegen voor het maken van een oefenvlucht boven zuid- Duitsland. De vliegers hebben steeds door middel van hun boordradio con tact met elkaar gehouden, maar in de omgeving van Donaueschingen zweeg de radio van een der toestellen plotseling. De andere vlieger is daarna op onder zoek uitgegaan, maar hij heeft dit zon der enig resultaat moeten afbreken, waarna hjj naar Nederland is terugge vlogen. In de middag vverd gemeld dat het ene toestel door houtvesters was ont dekt. De vijftienjarige Rie Groot uit Midde- lie kwam dinsdagmiddag bij het passe ren van een zware vrachtauto uit Duitsland op het Edammerdijkje te Middelie met haar fiets onder de aan- hangwagen van de v£aentauto terecht. Zij werd met een schedelbasisfractuur naar het stadsziekenhuis te Purmerend vervoerd, waar zij in de loop van de avond is overleden. Advertentie Ja, geniet ook eens van Ritmeester GRACIA. Dat verfijnde aroma, die .weelderige* smaak! Niet voor niets al 25 jaar de méést gerookte sigaar in zijn klasse.' Grocio - 5 st. f. 1.80 Dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-ge neraal van de arbeidsvoorziening, heeft dinsdagmiddag in Heerlen voor het de partement Limburg van de Nederland se maatschappij voor nijverheid en han del verklaard optimistisch te zijn over de ontwikkeling van de werkloosheid. Naar zjjn mening zijn er bepaalde aanwijzingen, dat wjj over de top heen zijn en dat er een wat gunstiger ontwik keling komt in de werkgelegenheid hier te lande. Een grote vraag is ook voor hem: de werkontwikkeling op lange termijn. Deze vraag kunnen wij onmogelijk be antwoorden, zei hij. „Hoe zou dat ook kunnen, wanneer wij in aanmerking ne men dat wij in Nederland op een be roepsbevolking van drie miljoen onge veer 70.000 werklozen hebben", vroeg dr. Mansholt zich af. ,,In de mijn streek", aldus vervolgde spreker, „draagt de werkloosheid als verschijn- Advertentie TT is allemaal begonnen toen de heer Riemersma, Dijkstraat 41 in Franeker het door Godfried Bomans geschreven boekje „Buite- lingen" las. Vooral een zinsnede op pagina 130 trof hem. En die zelfde zinsnede beviel hem niet. Wat immers staat daar? ..Bakkers zijn daarom altijd slechte schakers". Aldus Bomans. De heer Riemersma nu is bakker. Hij is tevens schaker. En geen slechte zegt hij. Hij schreef dus een brief aan de auteur. Daarin daagde hij hem uit, met hem, de heer Riemersma, een partij schaak te spelen. Een correspondentiepartij. Via de kolommen van de dagbladen van de Noorderpers. De uitdaging werd door de auteur aangenomen. Ingaande vandaag zal er zo mogelijk iedere werkdag een zet van een der spelers inde bladen verschijnen. Beide spelers hebben op erewoord beloofd hierbij geen hulp van anderen te aanvaarden. Bakker Riemersma zet in zijn etalage een groot demonstratiebord, waarop men de stand van de party zal kunnen zien. Een bord daarnaast echter verzoekt eventuele deskundigen zich van aanwijzingen te onthouden. De inzet van de strijd is: Als Riemersma wint, een exemplaar van de „Buitelingen" en als Bomans wint een groot suikerbrood, dat door zijn tegenspeler zal worden vervaardigd. De uitdager heeft aan Bomans de eer ste zet gelaten en wij veronderstellen, dat de strijd met spanning gevolgd zal worden. In ieder geval door collega's van de heer Riemersma, die de opmerking van Bomans ook niet „nemen". Rest nog te vermelden, dat de direktie van de „Noorderpers" beloofd heeft zich ook niet onbetuigd te laten, waardoor er dus voor beide spelers „brood" in zal zitten. sel een min of meer academisch aspect, in tegenstelling tot west-Brabant en verschillende delen boven de grote rivie ren, waar zjj nog zwaar weegt." Hij vroeg zich af of het zesde in dustrialisatierapport van prof. Zijlstra over de bestrijding van de structurele werkloosheid wel volgens opzet is te verwezenlijken. De problematiek welke de randstad Holland en in het bijzonder de Europoort oproepen, wettigen name lijk de vrees, dat een andere problema tiek de verwerkelijking zal doorkruisen, aldus de directeur-generaal. In de toe komst zal de randstad Holland meer dan 590.000 arbeidskrachten méér nodig hebben, dan men uit eigen arbeidsre- servoir kan putten. Waar komen zij van daan? Na dieper op dit probleem te zijn in gegaan, vroeg de directeur-generaal zich af, of het in dit verband wel wen selijk is dat men in de randstad Hol land verder gaat met onbeperkte in dustrie-aantrek. Dr. Mansholt is van oordeel, dat de benodigde arbeidskrach ten zeer zeker niet uit het zuiden des lands kunnen worden aangetrokken, terwijl in de noordoosthoek van ons land de probleemgebieden liggen. Daar wordt straks de industrievestiging met bij zondere faciliteiten omringd. „Proble men te over, vragen te over", aldus dr. Mansholt. (Van onze parlementaire redacteur) De strijd tegen de lichtvaardige echt scheidingen, waarover al een wet van kracht is, die beide Kamers der Staten- Generaal hebben aangenomen, kan nog niet met succes worden gevoerd zolang de organen voor de uitvoering van die wet niet kunnen worden uit gerust. Met deze verklaring heeft de minister van justitie in de Tweede Ka mer geantwoord op opmerkingen van mr. Bachg (K.V.P.)die erop had aan gedrongen, dat aan de wet uitvoering wordt gegeven. Over de bestrijding van de pornogra fie heeft de minister bij de replieken op de begroting van justitie, die inmid dels is aangenomen, nog opgemerkt, dat hij met de K.V.P. ee beter inzicht wil krijgen over de vraag in hoever re de huidige wetgeving voldoende bruikbaar is om deze strijd met suc ces te voeren. Daartoe is een actiever vervolgingsbeleid inderdaad nodig, ter wijl dit een actiever opsporingsbeleid met zich meebrengt. Over de inhoud van de wetgeving kunnen wij ons ech ter nu nog geen oordeel vormen, al dus de minister van justitie, die niet kon begrijpen, dat mr. Van Doorn (K.V.P.) daarover nog teleurgesteld was. De minister wilde zich niet ver schuilen achter het te laat indienen van een rapport door de commissie voor geestelijke volksgezondheid. Hij zal nu werkelijk tot een actiever beleid over gaan. In diplomatieke kringen te Moskou heeft United Press International gis teren vernomen dat oud-premier Ni kolai Boelganin van zijn functie als voorzitter van de economische raad in Stavropol is ontheven. Boelganin werd enkele maanden geleden naar deze stad in de Kaukasus gezonden, na zijn premierschap te hebben verloren. Hij zou in gebreke zijn gebleven het lei derschap in de Sovjet-Unie te steunen toen Malenkov, Molotov, Kaganowitsj en Sjepilov uit de partij werden ge stoten. Verleden week werd Boelganins naam voor het eerst genoemd in ver band met de „anti-partij kliek" van Malenkov-Molotov c.s. Dit gebeurde toen premier Khroesjtsjev met het Cen trale comité van de communistische partij vergaderde ter bespreking van het nieuwe zeven-jarenplan. Als men premier Khroesjtsjev mag geloven, breekt er voor de Sov jet-Unie een gouden tijd aan. De stoutste dromen van de aanstichters van de Revolutie zullen, volgens de te genwoordige machthebber in het Krem lin, binnen afzienbare tijd in vervul ling gaan. Waar Stalin faalde, zal Khroesjtsjev slagen, zo schijnt de laatstgenoemde zijn landgenoten 'e hebben willen voorhouden. Khroesjt- sje- zal de volkeren van de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken voor gaan op de weg naar het beloofde land. Hij zal de evolutie van socialisme naar communisme voltooien. De jonge man nen van nu zullen de verwezenlijking van de heilstaat nog meemaken. De voorlezing voor Radio Moskou van de verklaring, waarin Khroesjtsjev zjjn opzienbarende plannen onthulde, duurde niet minder dan 5 uur en 50 mi nuten, en de Pravda had maar liefst 8 pagina's nodig om de volledige tekst te publiceren. De Russische premier is in zijn uiteenzettingen wel eens meer erg lang van stof, maar ditmaal had hij ook werkelijk zeer belangrijke dingen te vertellen. Nooit tevoren had een Russische leider zo'n stoutmoedige economische uitdaging gericht tot de Verenigde Staten en het Westen, of schoon er vooral de laatste jaren heel wat gedurfde economische voorspellin gen gedaanwerden door de Sovjet-rege ring. Khroesftsjev heeft de grote ambi tie zijn land meer welvarend te maken dan het meest welvarende land ter we reld: Amerika. Sinds hij aan het hoofd staat van de U.S.S.R., heeft hij herhaal delijk op dit thema gehamerd, maar hij is in zijn profetieën nooit zo ver ge gaan als nu in de boodschap die op 14 november door radio Moskou werd uit gezonden. In hoeverre het Russische volk oprecht gelooft in het fantastische project dat Khroesjtsjev ontvouwd heeft, is zelfs door deskundige Wester se diplomatieke en journalistieke waar nemers in de Sovjet-Unie uiterst moei lijk na te gaan, maar het Westen doet er veilig aan de betekenis van de ma terialistische heilsboodschap niet te on derschatten, vooral omdat het propa gandistisch effect wel eens niet e- ring zou kunnen zijn. In de U.S.S.R. zijn in de afgelopen veertig jaar zuiver ma terieel gezien grootse dingen gepres teerd, en vooral sinds de tweede wereld oorlog is de produktie op sommige ge bieden met sprongen gestegen. In de komende 12 jaar zullen de to tale produktie en de produktie per hoofd van de bevolking van de U.S.S.R. in de hele wereld onovertrof fen zijn. In 1970 zal er, volgens Khroesjtsjev, op de gehele aarde geen volk zijn met een zo hoge levensstan daard als het Russische. In dat jaar zal ook de produktie van het commu nistische blok die van de niet-commu- nistische wereld hebben overvleugeld. Intussen zal vooral in de eerstkomen de 7 jaar een geweldige krachtsinspan ning moeten worden geleverd. Tussen begin 1959 en eind 1965 moet de totale nationale produktie met 80 procent wor den verhoogd. Bij de beëindiging van dit 7-jarenplan zou Khroesjtsjev het peil willen bereiken van de huidige Ameri kaanse produktie, en in de daaropvol gende vijf jaren zou de Sovjet-Unie de Verenigde Staten moeten verslaan. De stijging van de totale produktie met 80 procent, moet), volgens de Russische aankondiging, bereikt worden met een verhoging van de produktie in de zware industrie met 85 tot 88 procent en met een stijging in de produktie van con sumptiegoederen met 62 tot 65 procent. De opbrengst van de landbouw moet in de komende 7 jaar met 70 procent omhoog gaan, en het nationale inko men zal een stijging ondergaan van 62 tot 65 procent. Tenslotte zal het reële inkomen van de arbeiders in fabrieken en kantoren alsmede dat van het per soneel van de collectieve boerderijen met minstens 40 procent stijgen. Uit het bovenstaande blijkt dus wel duidelijk, dat Khroesjtsjev zeer grote verwachtingen koestert van de toekomst en dat hij het mogelijk acht de eens zo onderontwikkelde U.S.S.R. tot de meest bloeiende staat ter wereld te maken: als zijn landgenoten de kracht opbren gen om het nu gelanceerde project te verwezenlijken, hetgeen een bijzondere inspanning vereist. Khroesjtsjev heeft het laatste gedeelte van het jongste 5- jarenplan geschrapt, om in een nieuw 7-jarenplan de produktie tot het uiter ste op te voeren. Volgens de New York Times betwij felt men in kringen van Westerse economische deskundigen of de Russen in staat zullen zijn het door Khroesjtsjev aangekondigde project te verwezenlijken. Het jongste 5-jarenplan stelde reeds schier onmogelijke eisen aan de bewoners van de U.S.S.R., die onder grote druk moesten werken om de produktie-normen bij te houden. Het nieuwe 7-jarenplan vergt nog veel zwaardere offers van de volkeren van de Sovjet-Unie, en het is de vraag of die volkeren zich tot een nog grotere krachtsinspanning zullen laten bewe gen. De politieke stabiliteit van het Sov jet-rijk zou in gevaar kunnen komen, als Khroesjtsjevs onderdanen in verzet kwamen tegen de geforceerde opvoe ring van de produktie, zoals die in het nieuwe plan ligt opgesloten. De Russi sche premier heeft dit risico natuurlijk onder ogen gezien, maar hij schijnt het beoogde doel van zo wezenlijk belang te achten, dat hij bereid is enig gevaar te lopen. Khroesjtsjev hoopt met zijn fantasti sche plan grote indruk te maken op de onderontwikkelde volkeren van Azië en Afrika. De snelle opkomst van het eens economisch nog zo achterlijke Rusland zou de arme naties van de wereld kun nen inspireren zich voor het communis me open te stellen. In vele van deze naties beseft men nauwelijks welke de mocratische vrijheden men opoffert als men zich in de communistische in vloedssfeer laat brengen, omdat men vaak nog nauwelijks ervaring heeft met de ware democratie, noch met de vrije economie die daarmee gepaard gaat. Het Westen moet het gevaar goed on der ogen zien, dat Khroesjtsjev 'n groot propagandistisch succes behaalt in de onderontwikkelde gebieden. De „concur rerende co-existentie" van vooral de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zou door de nieuwe produktie-slag van Mos kou in een nieuwe fase kunnen komen, en de Amerikanen zullen er goed aan doen de uitdaging ernstig op te vatten, en niet schouderophalend voorbij te gaan aan de boodschap van Khroesjt sjev, al moet men diens uitlatingen inet een korreltje zout nemen en al is het de waag of Khroesjtsjev niet binnen de komende 7 jaar vervangen wordt door een machthebber die er andere denk beelden op na houdt. De rijkspolitie te Eijsden (L.) heeft een zestigjarige notarisklerk aangehou den Deze wordt ervan verdacht min stens 10.000 gulden ten nadele van een notariskantoor te Eijsden en enkele par ticulieren te hebben verduisterd. De man is aan de officier van justi tie te Maastricht voorgeleid en in ver zekerde bewaring gesteld. Hij was sedert 1931 in dienst van het notariskantoor. Hij is gehuwd en vader van drie kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5