Batswingers slaat Smash naar forse nederlaag T.Y.B.B. en Rapidity bieden voortreffelijk tegenstand Du Pont overweegt vestiging in Dordrecht Deviezenvoorraad afgenomen met 22 miljoen gulden Het spookpaard T af eltenniscompetitie Fabriek voor synthetische vezels met 1000 man personeel Alleen ESSO BENZINE Vulkaan-eruptie in Japan Biljettencirculatie met f33 miljoen gedaald gezellig ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 PAGINA 9 Wijn is het ideale geschenk voor man of vrouw, jong of oud. Ned. Kabel te Delfzijl Werktijdverkorting opgeheven Orderportefeuille sterk verbeterd 6.000,- boete voor belastin gontduikin g Dames in Beverwijk op racefiets? Kennemerland mag afdeling oprichten Eerste klas drieband Acht biljarters in titelstrijd Olympische functionaris vraagt ontslag Esso Extra (Winter Grade) geeft Uw motor de EXTRA bescherming voor zomerprestaties in de winter! van BOYENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! MET ESSO BENT U BETER UIT! Mike Hawthorn wil met racen stoppen Rallykampioenschap voor Zweed Anderson Maus Gastsonides tiende Amateurs oefenen Europese voetbalbeker Wolves gewiptdoor Schalke W ereldkampioenschap judo in Tokio Schaken in Groningen Van Schel tin ga geeft Klaeger geen kans Olympische Spelen Leids Merenplan'9 van de baan Australië weert het „tenniscircus*' Weekstaat Nederlandsche Bank Saldi der banken gestegen door Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS Advertentie De leidende teams uit de ere-klasse, Nedlioyd en Sparta, zijn ook dit weekeinde weer zonder kleerscheuren uit hun wedstrijden naar voren ge komen. Het roemruchte Sparta verpletterde Quick met 91 en Nedlioyd deed het tegen Sparta 2 weinig minder indrukwekkend: 73. Smash is er niet in geslaagd de lastige wedstrijd tegen Batswingers tot een goed einde te brengen en heeft met 82 verloren. Onderaan heeft Luck Raeck opnieuw belangrijke winst geboekt. De Weertenaren, die in deze competitie een slech te start hadden, zijn nu reeds tot de 7e plaats opgerukt. Scylla had geen greintje medelijden met het arme Wibo 3 en won met 82 en ook de andere drager van de rode lantaarn werd verslagen. P.S.V. klopte U.B.T.V. met 73. In hoofdklasse A slechts 1 wedstrijd. Smash 2 kon 't ook ditmaal niet tot winst brengen en werd door A.V.G.A. duidelijk terug gewezen: 3—7. Smash 3 deed het gelukkig heel wat beter en bracht tegen Vriendenkring de eerste volle winst binnen, waardoor de hoop op een blijvend herstel van de Amsterdammers gewettigd is. G.T.T.C. boekte een nuttig resultaat tegen K.K.K. en speelde gelijk. Vitus zorgde voor een lelijke teleurstelling door met 64 van staartploeg Sparta 4 te verliezen. Donkere wolken pakken zich boven de Blaricummers samen, die er hopelijk spoedig in zullen slagen de zon weer te laten schijnen. Ook T.Y.B.B. en Rapidity kwamen niet tot winst, maar de nederlagen waren bijzonder eervol en deden de hoop groeien, dat er spoedig heel wat winstpunten voor deze Kennemer-clubs zullen volgen. Sparta behoefde in zijn wedstrijd te gen Quick alleen maar het dubbelspel aan zijn gasten af te staan en won met dus wel zeer sprekende cijfers. Ned lioyd had met Sparta 2 iets meer moei te, maar de winst kwam toch niet in gevaar. Weel moest zijn meerdere er kennen in D'haens en Scheffer verloor van Hans Onnes. Ook het dubbelspel ging naar de reserves. Batswingers was heer en meester over Smash en won verdiend. Slechts was de uitslag 8-2 wel wat aan de royale kant. Wim Schone- meyer zorgde voor een tegenpunt tegen Hoefnagel en Henny Habes zegevierde over Leurs. Voor Harry Kenter was ditmaal echter geen winst weggelegd. Luck Raek was uitstekend op dreef tegen Wifra en won verdiend met 6-4. Coumans was met drie overwinningen de grote man en versloeg dus ook in ternational Wim Stoop. Voorts zege vierde Collé over De Korver en Van Duim en werd De Korver ook door Posno verslagen. Het dubbel leverde de gasten tenslotte de volle winst op. Scylla maakte korte metten en klopte Wibo 3 met flink verschil. Slechts kon den Ad Hogendoorn en v. d. Horst van v. d. Voort winnen. UBTV was even min fortuinlijk tegen PSV. Schep was voor de Hilversummers met drie over winningen ongenaakbaar. Schreurs won voorts van Mell en Schults en v. Hout versloeg Schults. Tot slot bleef ook nog het dubbelspel in Eindhoven. Nedlioyd Sparta Wibo Batswingers Smash Sparta 2 I Luck Raek Scylla Wibo 2 PSV Wifra Quick Wibo 3 UBTV Copyrljht Stichting 56-14 54-16 48-12 43-27 30-30 26-34 26-34 31-39 22-28 34-36 28-32 21-49 13-47 14-56 .Smash 3 heeft zich bij Vriendenkring uitstekend geweerd en de zo belang rijke winst behaald. De omstandigheden waaronder men moest spelen (4 tafels m een kleine gymnastiekzaal!) waren ers 1TicV g.unstiS> vooral voor de Smash- if. in hun eigen zaal zo verwend fraaie Scb°lten boekte weer twee maal in B^winningen en verloor een- vierdè eenL!res' Rudi de Haan zege' •t e.frfe en Egbert Welsink had 21 j 2"^ vorm teruggevonden. Zijn verdediging was muurvast en geen van zijn tegenstanders slaagde er in hem te De Amerikaanse maatschappij Du Pont de Nemours and Company, het grootste chemische concern ter wereld, zal bin nenkort (vermoedelijk in december) beslissen of zij een zusterbedrijf in Dordrecht zal stichten. De maatschappij wil in de nieuwe onderneming syntheti sche vezels gaan produceren, die voor namelijk bestemd zijn voor de textiel industrie. De nieuwe fabriek, voorlopig de enige Europese vestiging, zou aan 1000 werknemers werk geven. Het gehele Dordtse Industriegebied aan de Merwede, waar de fabriek gebouwd zou Worden, zou dan een bestemming heb ben, omdat het project een oppervlakte heeft van 40 hectare De mogelijkheid tot verdere uitbreiding is bovendien met uitgesloten. Reeds enkele maanden heeft een Amerikaanse studiegroep Luxemburg, België en Nederland bestudeerd i.v.m. de op handen zijnde Euromarkt Luxem burg werd vrij snel van de agenda ge schrapt. Bij een nieuwe selectie bleven Mechelen (in België) en Dordrecht over. "ordrecht maakt een goede kans voor- De werktijdverkorting, welke enige Kdeden was ingevoerd bi) de Neder- ondse Kabelfabriek te Delftzijl, is op- Ka even. Er wordt thans weer normaal uur per week gewerkt. on-wlT va-n de zi.We der directie van de is ^errilng te Delft wordt vernomen, ken t o genornen bedrijvigheid te dan- in Ho h ?en sP°edorder, waaraan thans PewLl0,01^onderneming te Delft wordt nietc rni, directie verklaarde, verder dedeler^!?6'u* de °Pleving te kunnen me- nampn vaH betrouwbare zijde ver- slanto ie ln de periode van ii ji ls afgev°erd, geleidelijk in dienst wordt genomen aan weer keur te krijgen. De Amerikaanse des kundigen waren n.l. zeer enthousiast over de ligging van het terrein aan de Merwede. Hierbij speelt het probleem van de afvoering van het afvalwater een zeer grote rol. In Mechelen zal Du Pont een fabriek van verfstoffen oprichten. In het najaar van 1959 begint de fabriek daar met de produktie. D? Alkmaarse rechtbank heeft een textielhandelaar uit Bovenkarspel we gens belastingontduiking veroordeeld tot een boete van 6000 gulden. De offi- SS justitie, mr. dr. J. Vellinga, had «000 gulden boete geëist, alsmede nisstraf an voorwaardelijke gevange- De man had over de jaren 1954 tot en met 1956 gemiddeld 4000 gulden per jaar aan inkomsten verzwegen met de bedoeling een reserve te maken voor eventuele moeilijke jaren. De Beverwpkse rennersclub „Kenne merland" heeft van de Koninklijke Wielren Unie toestemming gekregen een dames-afdeling op te richten. De Beverwjjkse rennersclub is een van de eersten in Nederland, die een aanvrage om deze toestemming tot de wielrenunie heeft gericht. Het ligt in de bedoeling reeds volgend jaar op de wie lerbaan van het Gem. Sportpark te Beverwijk dameswedstrijden te arran geren, deelt ons het bestuur van de rennersclub mede. Men heeft reeds enige gegadigden voor een damesafdeling. In voorwedstrijden, die op 14 decem ber beëindigd zijn, zullen 28 biljarters gaan uitmaken, welk achttal van 8 tot en met 11 januari a.s. in Den Haag zal deelnemen aan de finale van het kampioenschap van Nederland hoofd klasse jroot biljart driebanden. kloppen. Tot slot wonnen De Haan- Welsink ook nog het dubbel en eindig de deze c%vtmoeting dus in de stand 7-3. Vitus speelde teleurstellend tegen Sparta en verloor, vooral door een falende Ton Sertons, met 6-4. Joop Sertons deed wat van hem verwacht werd en won driemaal op prachtige wijze. Bep de Graaf, die er steeds beter in komt, zegevierde over Voogel, maar daar bleef het helaas bij. Ton Sertons kwam niet verder dan een derde game op Voogel en zag voorts, samen met zijn broer Joop, de winst in het dubbel juist zijn neus voorbijgaan. Het was ongetwijfeld spijtig voor de Blaricum mers, dat de beslissende game met 24-22 verloren ging, nadat men nog een 20-14 achterstand weggewerkt en omgezet had in de stand 21-20!! GTTC blijft vast houden aan de halve winst en kwam nu weer tegen Maccabi tot de stand 5-5. Theo Blom legde de grondslag voor deze zeer redelijke prestatie door drie maal te winnen. Bert v. d. Veldt boekte eeh puntje op Lakmaker, maar Bevt Moors moest driemaal het hoofd bui» gen. Enkele malen mocht hij even aan de winst „ruiken", maar daar bleef het bij. Het dubbel werd met flink verschil gewonnen en leverde dus de vijfde punt op. HBC was machteloos tegen KLM en ging met 10-0 ten onder. KLM is echter een sterke tegenstander en wij vertrouwen er dan ook op spoedig weer betere resultaten uit Heemstede te mogen vernemen. TYBB en Rapidity gingen met ere ten onder, resp. tegen Nedlioyd 3 en Togido, teams die in de competitie een gewichtige rol spelen. Jan Witteman weerde zich, gesteund door meer dan honderd man publiek, voortreffelijk tegen Nedlioyd en won driemaal op voortreffelijke wijze. Voorts won hjj samen met Ton Veenendaal ook nog het dubbel. Veenendaal en Rijkelijk- buizen boekten echter in het enkelspel geen winst. Rapidity gaf Togido behoor lijk wat werk. Tot de stand 2-2 kon men aardig meekomen, maar toen liep Togido snel uit tot 6-2. Theo Keet was voor de Beverwijkers de held van de avond. Hij klopte eerst Bert van Eijk, en dit nog wel in twee games, en wist daarna Kennemerlandkampioen Cees Schoof zijn eerste nederlaag van dit seizoen toe te brengen. De eerste game ging met maar liefst 21-8 naar Keet en de tweede won hij benauwd met 22-20. Ook Henk Ejjking zegevierde over Bert van Eijk, waardoor de eindstand dus 7-3 werd. Alfons Winder moest het dit maal zonder overwinning stehen. Togido Disnie Nedlioyd 3 KLM Treffers kkk gttc Maccabi HBC TYBB Rapidity DHC Wilskracht 2 Povac 2 AMVJ Buna Shell, VVGA Barna Zeist Vriendenkring Smash 3 Vitus Sparta 4 10 10 8 6 4 4 3 3 3 3 2 0 10 9 8 8 6 3 3 3 2 2 2 2 44-6 38-12 32-18 31-19 23-27 20-30 17-23 14-26 14-26 22-28 20-30 9-31 39-11 30-20 35-15 33-17 28-22 17-23 21-29 18-32 17-23 19-31 19-31 10-40 In de ere-afdeling zal Wibo 3 wel een gerede prooi voor de puntenhonger van Sparta 1 zijn en behoeft Wifra geen enkele illusie te koesteren omtrent de uitslag van de uitwedstrijd tegen Ned lioyd. Smash-Sparta 2 is een interes sante derby in Amsterdam met voor de thuisploeg iets betere kansen. Wij ver trouwen dan uiteraard ook op de volle winst! Luck Raek zal wel door Bats wingers in zijn opmars gestuit worden en Scylla mag van de wedstrijd tegen Wibo 1 beslist geen winst verwachten. Wibo 2 wint voorts van UBTV en Quick-PSV heeft een uitslag 5-5 als meest waarschijnlijke prognose. In de hoofdklasse ontvangt Smash 2 Sprenger en moet zeker kunnen winnen. Bij de overgangsklassers verwachten we voor TYBB geen winst tegen Togido, maar kan GTTC wellicht op Disnie weer één punt boeken. Rapidity achten we in staat tegen Maccabi de volle winst in huis te houden en HBC moet tegen KKK met niet minder dan de halve winst tevreden zijn. Smash 3 trekt met veel optimisme naar Zeist en dit is zeker gerechtvaardigd. Vitus tenslotte zou, door in navolging van Smash 3 Vriendenkring te kloppen, een heel stuk uit de zorgen kunnen komen. Uit de voorwedstrijden hebben zich de volgende acht biljarters geplaatst voor de finale van het kampioenschap van Nederland. Eerste klasse groot bil jart driebanden, die van 27 tot en met 30 november in Hilversum wordt ge speeld. Th. N. Douma (Arnhem), W. A. Flapper (Amersfoort), A. Geestman (Amsterdam), J. Kilsdonk (Nijmegen), J. C. Peters (Amsterdam), J. Hold (Am sterdam), A. W. Vreeswijk (Soest), J. Weitenberg (Leeuwarden). Tad Michel, een 32-jarige Amerikaan se functionaris, die belast is met de lei ding van de bouw van het Olympische dorp in Squaw Valley waar in 1960 de winterspelen zullen worden gehouden, heeft z(jn ontslag aangeboden. Hij ver klaarde, dat zjjn ontslag-aanvraag ver band houdt met de gebrekkige voorbe reiding en de vastgestelde planning. Michel, die in 1956 een soortgelijke functie had b(j de Olympische spelen van Melbourne, is de derde Ameri kaanse official die zijn ontslag heeft aangeboden. Eerder hadden reeds Alan Bartholorhy, technisch leider bij de winterspelen, en Roger Thompson, die werkzaam was op het gebied van de „public relations", hun functies neerge legd. Advertenti Het Belgische voetbalelftal, dat zon dag te Boedapest tegen het Hongaar se nationale team zal uitkomen, is als volgt samengesteld: d.: Vanderstap- pen (Olympic Charleroi); a.: Dries (Bercherh) en Thellln (Standard); m.: Mees (Antwerp), Storme Gantoise) en Mathonet (Standard)v.Piters, Houf, In een onderhoud met het Italiaanse blad ,11 Tempo" heeft de Engelse top- coureur Mike Hawthorn gezegd dat hij het racen eraan zal geven als de nieu we formule voor renwagens de be ruchte 1500 cc maximale cylinderin- houd inderdaad in 1961 van kracht wordt. Hawthorn, aldus het blad, verklaarde voorstander te zijn van de huidige race formule, die een maximale cylinderin- houd van 2500 cc toestaat. Die formule is veilig, en biedt het publiek het meest. Het is. aldus Hawthorn, zinloos de cy- linderinhqud tot 1500 cc en het gewicht tot 500 kg te beperken. ..Een racewa gen is even veilig als hjj sterk is", merk te hij op. Hawthorn gaf te kennen dat het stern- systeem in de internationale sportwa gencommissie veranderd dient te wor den. Want Engeland dat zes fabrikan ten van racewagens heeft, moet zes stemmen kunnen hebben, Italië dat twee bouwers heeft, derhalve twee, Zwitser land dat geen eigen racewagenindustrie heeft mag er geen een hebben. Hawthorn had eerder gezegd dat hij over twee jaar het racen eraan zou ge ven. „Dat heb ik gezegd om een limiet aan te geven. Maar nu het gevaar be staat dat de raceformule veranderd wordt, kan ik met overtuiging verkla ren dat ik me uit de wedstrijdsport zal terugtrekken als die verandering een feit wordt. En dat zeg ik zonder enige twijfel aan mijn eigen besluitvastheid aldus Mike Hawthorn. Nu de twaalf evenementen, die mee telden voor het Europees rally-kampi oenschap, achter de rug zijn, heeft de internationale automobielfederatie, de FIA, het eindklassement samengesteld. Het ziet er als volgt uit: Heren: 1 Anderson (Zweden) 32 pnt., 2 ex aequo H. Consten (Frankr.) en Riess-Vencher (Did) 23 pnt., 5 Harper (G.B.) 22 pnt., 10 Gatsonides (Ned) 13 pnt. Dames: 1 Pat Moss - Visdom (G. B.) 19 pnt., 2 Wagner (Fr) 13 pnt., 3 Mo- lander-Lundberg (Noorw) 12 pnt. Dinsdagavond is te Leiden een voet balwedstrijd gespeeld tussen amateur- Mallants, Paeschen (allen Standard) teams van afdeling West 1 en West 2. en Orlans (Gantoise): res.: Cooremans De ontmoeting eindigde in een geljjk- (Antwerp), De Vogelaere Lippens en I spel: 6-6. Bij de rust had het team van Jurion (allen Anderlecht). West 2 met 4-1 de leiding. De berg Asama, een van Japans beroemde actieve vulkanen, braakt wolken rook en golven gesmolten lava uit tijdens zijn ernstigste uitbarsting sinds 29 jaar. De vulkaan, tn de prefectuur Nagano bij Tokio, begon op 11 november plotseling zijn eruptie met een donderende explosie, welke de ruiten van 2.000 huizen in de wijde omtrek vernielde. Verscheidene mensen werden gewond. Gloeiende stukken rots welke uit de krater vlogen, deden enige bosbranden ontstaan. De Duitse kampioen Schalke 04 heeft dinsdagavond te Gelsenkirchen de twee de wedstrijd in de achtste finales van de competitie om de Europa-beker te gen Wolverhampton Wanders met 2-1 gewonnen. De ruststand was 2-0. Schal ke 04 plaatste zich door deze overwin ning voor de kwart finales, aangezien de eerste wedstrijd tussen beide ploe gen, die in Wolverhampton werd ge speeld in een gelijkspel: 2-2, eindigde. Aan de wereldkampioenschappen judo die op 30 november in Tokio beginnen, nemen 39 judoka's uit achttien verschil lende landen deel. Van deze 39 zijn er slechts vijf waaronder Anton Geesink die ook in het eerste wereldkampioenschap, twee jaar geleden eveneens in Japan gehouden, uitkwamen. Er zjjn twee poules. In de ene komt Geesink de eerste keer op de mat te-' gen de Philippijn Paul Boncan en in de tweede groep heeft Hein Essink de Amerikaan George Harris als tegen stander. Het internationale schaaktoernooi te Groningen is dinsdagavond voortgezet met het spelen van de partijen van de tweede ronde. De uitslagen van de hoofdgroep waren: T. D. van Scheltinga (Amsterdam)-L. Klaeger (Duitsland) 1-0, H. Bunt (Groningen)-H. Kramer (Leeuwarden) A-A, dr. ir. J. C. Schef fer (Groningen)-R. Buurman (Gronin gen) A-A. Na de tweede ronde luidt de stand: 1 t/m 3 Van Scheltinga. Buur man en Kramer allen IA pnt, 4 Schef fer 1 pnt, 5 Bunt A pnt, 6 Klaeger 0 pnt. De heer Taunnori Takeda, lid van het Japans Olympisch comité, ver toeft enkele dagen in Nederland. Hij maakt een reis door Europa met de bedoeling sympathie te verwerven voor de Japanse poging de organisatie van de Olympische spelen 1964 aan Tokio toegewezen te krijgen. (Van onze correspondent) Nadat de gemeente Leiden in 1952 met een plan is gekomen om in het ge bied van Warmond zand te zuigen en op deze wijze het oppervlak van de Ka- gerplas te vergroten en Warmond tot aan de plasrand te brengen, zijn er tegen dit „Merenplan" vele bezwaren ont wikkeld. Vooral Warmond voelde er niets voor op deze wijze een gedeelte van haar landbouwgrond kwijt te raken. Leiden echter voerde aan, dat het zand voor verdere uitbreiding van de stad dringend nodig is. Nadat Gedeputeerde Staten reeds eni ge malen een afwijzende beschikking op dit plan van Leiden hebben gegeven, heeft het college van B. en W. nu beslo ten om niet in beroep bij de Kroon te gaan, maar zich bij de beslissing van G.S. neer te leggen. Men overweegt, dat het grondge bied van Leiden binnen de huidige gren zen nog maar zo weinig bouwterrein biedt, dat men wel met het zand. dat nog beschikbaar is kan volstaan. Men voert echter ook aan, dat voor de be bouwing van de agglomeratie Leiden zeer veel zand nodig is. Maar Gedepu teerde Staten hebben op hun beurt ver klaard, dat zij misschien in de toekomst nog wel eens bereid zijn mee te wer ken aan enigerlei ontgronding in Lei- den-noord. Leiden zal zich thans dienen te bera den over de financiële regeling betref fende de stukken grond, die de gemeen te met het oog op dit Merenplan in War- monds Zwanenburgerpolder heeft ge kocht. Het Australische publiek zal van de demonstratie-wedstrijden van de leden van het „tenniscircus" van Jack Kra mer verstoken blijven. De Australische tennisbond heeft n.l. besloten Jack Kramer en zijn groep te verbieden op officiële banen in Australië te spelen. De Amerikaanse tennis-promotor Jack Kramer, aan wie door de Austra lische lawntennisbond verboden is de banen van de grote tennisclubs te ge bruiken, geeft zich niet gewonnen. Hij zegt dat hjj profwedstrijden zal organi seren op voetbal- en atletiekterreinen overal in Australië. „Ik heb naar Ame rika getelegrafeerd om een Canvas- baan te sturen en ik ga ook met uit- neembare tribunes werken," aldus Kra mer. Voor het eerst sinds vele weken vertoont de weekstaat van de Neder landsche Bank een vermindering van de deviezenvoorraad. Deze is afgeno men met 22 miljoen, maar de kwa liteit van de deviezen is aanmerke lijk verbeterd, want convertibele va luta is met niet minder dan 95 min. toegenomen en beloopt thans f 926 min. De goudvoorraad bleef onveranderd, zo dat de de gecombineerde post nu f5175 min. beloopt. De staat heeft 36 min aan devie zen nodig gehad voor aflossingen aan de Deutsche Bank en heeft daartoe van onze Centrale bank valuta aangekocht. Aangezien de voorraad met 22 min is verminderd, is er in feite dus een deviezenaanwas van 14 min. Verge leken met de laatste weken is deze aanwas betrekkelijk gering, maar in- 77) „Waarom mijn broer vermoord werd, vraagt u, mijnheer Perquin?" Leontine Hangsts stem klinkt wonderlijk kalm. Ze zit in de hooggerugde leunstoel even stijf rechtop als daareven op de bank m de paddock; haar krachtige, gevoelige ruiterhanden lig gen samengevouwen in haar schoot. „Mijn broer moest sterven omdat hü stond tussen deze man en Claire. Claire en haar fortuin. Beschuldigend wijst haar vinger naar Gerard bl°I" houwer, die zich achterover in een fauteuil heelt gegooid en Manou opgenomen, die lui in de venster bank lag te zonnen: „Pauvre Manou! Pauv p tit Manou," zegt hij het dier itrelend. De poes geeuwt verveeld. „Nu wordt hèt hoe langer hoe mooier,' zegt hp wrevelig. „Ik zou Hangst hebben vermoord. En om het geld van Claire? Mag ik vragen hoe zijn dood mij Claire's geld kon bezorgen?" „Door een huwelijk natuurlijk. Nu moet u met vragen naar de bekende weg. Gegeven de sterke invloed, die u al sinds uw beider kinderjaren op haar had, was zo'n huwelijk een uitgemaakte zaak, zodra ze maar vrij was. En de enige weg haar vrij te maken, was door Hubert Hangst's dood." „O, ja? U vergeet, dat Claire mijn nicht was." „Niet uw volle nicht. Een dispensatie zou geen moeilijkheder hebben opgeleverd," merkt Perquin kalm op. „Ah zo. Ik zou dus Hangst hebben vermoord om met Claire te kunnen trouwen. Wel een beetje erg drastisch, vindt u ook niet? En op welke wijze heb ik dat dan gedaan? Daar ben ik werkelijk nieuwsgierig naar. Tot zulke Kozakkenkunsten als die stalknecht vertoonde, die ae aood van die arme Claire op zijn geweten heeft, ben ik niet in staat. Het enige wat ik van een paard weet is, dat het vier poten heeft, een kop aan het ene eind en een staart aan het andere. Er is geen peest, waaraan ik zo grondig, laten we het kind 5?aar. bl) de naam noemen, de pest heb als aan aie edelste verovering van de mens. Geef mij maar een auto." „Wonderlijk, hoe vulgair me die kerel opeens ge worden is," denkt de Moneville. „Zo oppervlakkig gezien leek het zo'n charmant kereltje." „r reule Hangst?" zegt Perquin vragend. JJe handen, die zo stil in haar schoot liggen, strengelen zich even krampachtig samen, maar ver der blijft ze heel rustig. „Het begon alles met zijn komst. Wij wisten wel vaag van zijn bestaan, maar hij was niet bij Claire's huwelijk geweest. En we kregen de indruk, dat de familie nu juist niet trots op hem was en liever niet over hem sprak. Hij kwam uit de lucht vallen kort naaat Claire die erfenis gekregen had. En ze was zo lij met zijn komst, zij leefde zo zienderogen op. dat Hubert hem spontaan uitnodigde te blijven zo lang hij wilde. Hij was ongetwijfeld erstandiger geweest als Hubert gedacht had aan de neef, die donna Chiara mee in het huwelijk bracht. Maar Hubert was nooit erg denkend. Van het ogenblik, dat Gerard Slothouwer op Ter Weem kwam, begon onze ellende. Hij had een griezelige invloed op Claire. Ik had de indruk, dat ze hem blindelings gehoorzaamde. Het was werkelijkik weet niet hoe ik het onder woorden moet brengen. Het was onder zijn invloed, dat zij zich begon te gedragen alsof zij een reïncarnatie van Chiara Hangst was. Ze deed dat zo overtuigend, dat bijvoorbeeld de oude Stiene er geheel van onder de ban kwam Hjj bracht Manou voor haar mee, omdat Chiara Hangst altijd door een rookkleurige poes gevolgd werd, waar ze ook ging. Dat deze kat niet vrijwillig meeliep, maar meegedragen moest worden, och, dat zjjn zo van die kleinigheden waar de mensen minder op letten. De verschijningen van het spookpaard begonnen toen ook. Ik heb u al gezegd, waarom ik er niet aan geloofde. Tot u Claire vertelde dat u het ook had gezien. Maar al die tijd dacht ik, dat Claire te goedertrouw was. Nu weet ik wel beter. Zij was de gehoorzame dienares van die man daar. Kort na Slothouwers komst werd Hubert ziek. Of ziek is eigenlijk het woord niet. Hij voelde zich niet fit, klaagde over moeheid en had last van een soort uitslag." „Mag ik er u misschien aan herinneren, dat ik uw broer van die uitslag heb afgeholpen, freule?" „Ja," zegt zij dof en ziet hulpzoekend naar Perquin. „Ja, zeer zeker heeft u Hubert Hangst van die malaise en van die uitslag afgeholpen," zegt deze opgewekt. „U heeft er zelfs de moeite voor over gehad naar de huidarts in Heussen te gaan met een verhaaltje over een vriend, een kunstenaar, die veel met arseenhoudende stoffen werkte, die de vol gende symptomen had. En die u met geen stok naar een dokter kon krijgen. Maar nu moet u het verhaal niet half doen en vergeten te vertellen, dat u Hangst eerst deze symptomen bezorgd had. En dat u wel gedwongen was, hard te lopen om een tegengif, omdat Hubert Hangst zijn voornemen had te kennen gegeven medische hulp in te roepen. En dat. mij waarde heer, was iets dat u tot elke prijs verhinderen moest, wou de aap niet erg ontijdig uit de mouw komen. En donna Chiara, die u dat middeltje aan de hand had gedaan, had helaas vergeten te voorzien in omstandigheden als deze. Maar in haar tijd was de medische wetenschap dan ook nog niet zo Ver, zodat de risico's ook minder groot waren. Als ik me goed herinner, gebruikte zij toiletpommade, met een toevoeging van arsenicum na tuurlijk. Wat gebruikte u? Scheerzeep?" „Ik heb een gevoel alsof ik in een gekkenhuis beland ben," klaagt Gerard Slothouwer. „Ik begrijp niets van al die onzin, die u samen met freule Hangst opdist. Maar ik wou er u toch wel even aan herinneren, dat, volgens uw eigen woorden, Hubert Hangst overleed aan de gevolgen van een slag tegen de slaap, toegebracht met de knop van een rijzweep. Ik zou nog wel kunnen aanvoeren, dat die vriend, waarover ik met de huidarts in Heussen sprak, geen fictie is. En dat ik daardoor Hangst's symptomen dadelijk herkende voor wat ze waren: arsenicumvergiftiging. En ik wil ook heel graag toe geven, dat er mij veel aan gelegen was, dat hij niet naar een dokter ging. Maar niet om de reden, die u noemt. Ik had zo langzamerhand wel begrepen hoe de verhoudingen op Huis Tei Weem lagen. Ik kende freule Hangst's krankzinnige haat tegen Claire. En ik begreep drommels goed, dat freule Hangst popelend van ongeduld er op wachtte, dat haar broer naar een dokter zou gaan, om Claire te kunnen beschuldigen." (Wordt vervolgd). siuers achten het niet uitgesloten dat zulks moet worden toegeschreven aan de recente verlaging van het officiële disconto. A-ls onderdeel van haar open markt- politiek heeft de Centrale bank schat kistpapier, dat als „masse de manoeu vre" wordt gebruikt, afgegeven, waar door dit papier met 49.9 min is ver minderd tot 54.2 min. De voorschotten hebben slechts een onbeduidende voor uitgang geboekt. De terugkeer van 33 min aan bil jetten uit de circulatie valt tegen. Men had op een grotere terugvloeiing ge rekend. Hiermede beweegt de biljet- tenonüoop zich nog 81 min boven de 4 miljard. De schatkist heeft niet min der dan 108 min moeten betalen om papier af te lossen. Aangezien het sal do slechts met 37 min. is verminderd moet de staat wel behoorlijke ontvang sten uit belastingen hebben binnenge kregen. De banken hebben papier afgenomen, zowel bij de staat als bij de Centrale bank. Hun saldo is met 2,7 min toe genomen. Zij zittten er nu heel goed voor en de nieuwe op zaterdag a.s. in gaande vierwekelijkse periode uit hoof de van het gentlemen's agreement met de Nederlandsche Bank ziet er gunstig uit. Op 1 december is de storting van 250 min voor de staatslening. Het ziet er niet naar uit dat deze moeilijkheden zal opleveren. De geldmarkt blijft ruim, call money werd verlaagd tot IA pro cent en nieuwe middelen stromen toe n.l. per 1 december 150 min aan ver vallend papier en 20 min aan ver vallende staatsschuld. Er valt dus nog 80 min op te vangen. Een verhoging van het kasreservepercentage wordt onwaarschijnlijk geacht om de banken op de stortingsdag niet krap te laten zitten. 41n r 1000) Activa: 10/11 tn disc Wiss gekocht 55.600 Schatkistpap. weg oven» Markenv 103.600 Voorsch.rek.crt. (bei I 16.923 Voorsch Rijk Goudmunt 3.778.649 Zilvermunt 23.479 Buiten] activa 1,464.910 Buitenl betaalmldd 370 Uit bet akkoorden 93 761 Diverse rek 27406 Pa s I v a: Bankbiljetten 4.114.672 Rijks schatkist 482.907 Saldi bank in Ned 614.328 Saldi uit bet. akk 88.462 Andere saldi v nlei ingezetenen Andere saldi Saldi buitenl geld si io7 Diverse rek Toelicht Totaal os laI sehatk.pap w.l. gul- densaldi uit bet akk belegd Schatk pap tn disc Muntbiljet! Cs Rijks kas) 110.594 Percentage goud en deviezen 83.74 17/11 55*600 54200 17.658 3.778*649 24.012 1.459.756 370 98.112 28.231 4.081.380 445.447 617.024 108.234 19.714 145 424 37.732 66.936 110.173 86.24

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9