Plannen voor bouw van sporthal in Amsterdam Paul v. Tienen maakt reclame voor boek over de S.S. Nopj es-tule en fluweel M' Het spookpaard Radio en TV 1 Op initiatief van zestigjarig A.S.C. ,Olympia Kunstveiling in New York „Ons volk heeft veel te danken aan de Oostfrönt-vrijwilligers" Honoraria der pocketboeken Gezellige mensen stoken PIET OOMES zestig jaar VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 PAGINA 9 Overdekte ijs- en wielerbaan Bijna zes ton voor een Picasso Russische voetballers voor tuchtraad Geen sportverkeer tussen Oostenrijk en Hongarije Trakteer Uzelf! Van Nelle's nieuwe Assam Thee VAN NELLE'S ASSAM THEE Portugese militairen tegenNederland NEO-NAZISTISCHE PUBLIKATIES Straf voor Jean Behra Kapel voor katholieke militairen te Apeldoorn „Tenniscircus" uitgebreid Rose sluit contract met Jack Kramer Examens et het oog op de komende feestdagen, deze middag- japon van Pierre Bal- main. Het is een vrij klassiek, zeer draagbaar model, dus geschikt voor wie niet van de extremiteiten van de tegen woordige mode houdt. Het materiaal is zwarte nopjes- tule, die in het Frans „point d'esprit" heet, op een fond van witte zijden mousseline. De zwart fluwelen ceintuur met fluwelen gesp, de brede rand onder aan de zoom en de coquette strikjes langs de polsen verlevendigen het tere materiaal. Zeepost Oorspronkelijk detective-verhaal MARTIN MONS Minister Zijlstra en de caricatuur Genereus aanbod La Somnambula Olympische Spelen Minister voorzitter organisatie-comité Engelse tafeltenniscracks naar Nederland „Draad-televisie" is technisch mogelijk Von Twardowski overleden (Van onze verslaggever) In Amsterdam is de hoop op een sporthal nog niet opgegeven. Neder lands oudste wielrenclub ASC Oiym- Pia, die donderdag zestig jaar bestaat, heeft het initiatief genomen, om een stichting in het leven te roepen, die voor de oprichting van de sporthal moet zorgen. Naar aanleiding hiervan zijn reeds besprekingen gevoerd met voor aanstaande figuren uit de wielersport, zoals Arie van Vliet, Cor Blekemolen, Adrie Zwartepoorte, vertegenwoordi gers van een hoofdstedelijke bankinstel ling en een aantal belangrijke industrië len. Het ligt in de bedoeling om ln sporthal een wielerbaan te bouwen r?pt een lengte van 16(5 tot 200 meter. verder is ook <*»dacht san een m,an }'0or ijshockey. Binnenkort wordt con tact opgenomen met de gemeente Am sterdam. De interesse van ASC Olympia voor Oen z.g. winterbaan is zeer begrijpelijk. Deze vereniging, die in haar zestigjarig bestaan veel roem en glorie beleefde, bezat eens een eigen wielerbaan in Bad hoevedorp. Deze werd in de oorlog ech ter gesloopt. De opbrengst hiervan was niet onaanzienlijk Het geld belandde in een z.g. ..baanfonds" om het ideaal van een nieuwe baan te verwezenlijken Met dit geld wil Olympia meehelpen aan de totstandkoming van de sporthal. Olympiad Tour Yereniging olaakt van acti ng, Ondanks het feit, dat Olympia's iour voor Nederland voor amateurs dit jaar wat de financiën betreft, niet be paald een succes was, is men vast van plan ook in 1959 weer een Tour te organiseren, zo mogelijk van 26 tot en thet 31 mei. Het ligt in de bedoeling om dit keer het aantal deelnemende clubteams be langrijk in te krimpen en met nationa le en streekploegen te gaan rijden. Naast Nederlandse militairen, doen nu Wellicht ook Belgische, Franse en En gelse legerploegen mee. Men stelt al- Twee New Yorkse kunsthandelaars nebben woensdagavond op een veiling ie New York 152.000 dollar betaald voor 0 n, yroege Picasso, getiteld „Moeder kind". Men neemt aan dat dit de hoogste prijs is die ooit op een veiling voor een Picasso is betaald. Het schil- ®eru, dat in 1903 is gemaakt, was een van de 29 Franse meesterwerken uit de impressionistische en de hierop volgen de periode, die op de veiling werden aangeboden. De schilderijen behoorden tot de collectie van Arnold Kirkeby, een hoteleigenaar, die de werken in de af gelopen tien jaar verworven heeft. - Om persoonlijke redenen deed hij nu de beste stukken van de hand. Marlbrough- Galleries in Londen be- .taalden op een na de hoogste prijs, 125.000 dollar namelijk voor Cézannes Portret van zijn zoon. Een landschap van Renoir ging weg voor 105.000 dol lar, twee portretten van Modigliani wer den voor 65.000 en 67.000 dollar ver docht, aan een Venezolaanse ver zamelaar, één aan de Londense kunst- 1 andelaar Eric Estorick. George Fried- „kruidenierskoning" in Philadel phia, betaalde 87.000 dollar voor een t??h°ir. Een Degas, een Matisse en een ss oor? brachten respectievelijk 66.000 hetpmcr^1 94.000 dollar op. Voor duizend geen nwtndl51 was in de veilingzaal sie in zii 7»i 0 honden via de televi- ling volgêrn het verlo°P van de vei- aTfer T a t*de ^?o£er ZGtte er zo'n vaart precies een u^^^tig doeken in gewisseld. n eigenaar hadden van Franser\rhni^Vr- gehouden verwacht dat J,$eri3en< waarvan men Onder dè te ve^nTV^zen behalen- Monet in de wiel" vn^ ziJn "Jean (boven) en „Moeder en Kind» "j"8' Dicasso (onder) V°n thans van alles in het werk om dit voor elkaar te krijgen. De finish van de komende Olympia's Tour zal wederom in het Olympisch Stadion na afloop van een voetbalwedstrijd plaatsvinden. Sta diondirecteur Dick Bessem heeft zijn volle medewerking toegezegd. Van verschillende zijden worden po gingen gedaan, om de financiële zor gen van Olympia met betrekking tot de Tour te verlichten. Belangrijk in dit verband is zeker het plan van de Am sterdamse supportersclub „DWS-de Zwarte Schapen" om in februari een monsterklaverjastoernooi te organise- waarv°°r de gehele Nederlandse sportwereld zal worden uitgenodigd. l.!<en t ongeveer 2000 klaverjassers h ar brengen. Wat de ruimte bouw 1S gedacht aan het Beursge- f u? de homende week zullen ongetwij feld velen van de gelegenheid gebruik maken om het bestuur van de sympa thieke wielrenclub geluk te wensen. Ge durende het zestigjarig bestaan hebben Olympianen zich in Nederland en ook daar buiten belangrijk doen gelden. In 1903 won Piet Dickentmann het wereldkampioenschap der stayers. Na hem legden ook Meyer (sprint-ama teurs), Henk Famhof (weg-amateurs), Piet van Heusden (achtervolging-ama teurs), Frans Mahn (weg-amateurs) en Jan Derksen (sprint-profs) beslag op een regenboogtrui. In 1924 was het de Olympiaan Willems, die in Parijs Olym pisch kampioen werd op de 50 km. Na men als Greve, Mulder, Tulleken, Slot, Van Nek, Zwartepoorte, Van der Voort en Willekes staan vaak opgete kend in de annalen van Olympia, dat in 1898 door de gebroeders Wehrle en hun vrienden Kok en Schoonhoven in hotel Meesters het huidige Victoriaho- tel werd opgericht. Advertentie Van Nelle bestellen! De tuchtraad van de Russische voet balbond heeft deze bond geadviseerd Boris Koeznetsow uit het nationale elf tal te royeren, omdat hij tijdens een wedstrijd tegen „Spartak" op 26 ok tober te Moskou meer als worstelaar dan als voetballer heeft gespeeld. Ke- sarew, die evenals Koeznetsow back staat in het Moskouse „Dynamo", heeft voor de tuchtraad die hem als ge tuige, maar ook ais verdachte verhoor de verklaard dat Koesnetsow weiger de gehoor te geven aan het bevel van de scheidsrechter om het veld te verlaten. Koeznetsow erkende dat hij buiten gewoon ruw gespeeld had. Kesarew pro beerde zich eerst schoon te praten, maar zag na een scherpe terechtwijzing zijn fout toch wel in. In zijn geval is geen royering geadviseerd, maar een schorsing. De zaak tegen Koeznetsow, die dus een goede kans maakt de weg van Eduard Streltsow op te gaan, was aan hangig gemaakt door enkele leden van zijn eigen elftal, die de tuchtraad ge vraagd hadden Koeznetsow uit het Rus sisch nationaal elftal te verwijderen. De adviezen van de tuchtcommissie worden meestal door de Russische voet balbond zonder wijzigingen overgeno men. °°st?,nrijks ministerie van on- derwys heeft er bij de sportbonden op aangedrongen alle contact met Hon gaarse sportverenigingen af te breken. Hongaarse sportlieden zullen geen in reisvisum voor Oostenrijk kunnen krij gen. Deze maatregel is genomen naar aan leiding van de vele incidenten en on aangename voorvallen, die zich de laat ste tijd bij wedstrijden tussen sport lieden van beide landen hebben voorge daan. In het bijzonder is men in Wenen gebelgd over de uitwijzing van de destijds bij de Europese zwemkam- pioenschappen te Boedapest yerblijven de Oostenrijkse official omdat hjj twee nachten niet in zijn hotel had ges.a- pen zonder hiervoor bij de politie toe stemming te vragen. Advertentie „Dat is Thee!" Een echte Engelse melange, voor U samengesteld uit alleen de allerfijnste en geurigste theesoorten. Assam Thee... dat is iets voor U, fijnproefster! ENGELSE MELANGE 90 ct per 100 gr. In het militaire elftal van Portugal de tegenstander van het Nederlands militair team in de halve finales van het toernooi om het intergeallieerde voetbalkampioenschap zijn 8 inter nationals opgenomen. S,echts doelman Vital, linksachter Barbosa en rechts half Pasaca werden nog niet voor het Portugese nationale team gekozen. De opstelling is: d.: Vital; a.: Mo- reira en Barbosa; m.: Casaca, Arcan- jo en Vicente; v.: Jose Agusto, Co- luna, Mendes, Rocha en Hernani. „Honderdduizenden Europese vrijwil ligers streden in de Tweede Wereld oorlog aan het Oostelijk front. Zij dre ven de rode troepen terug tot hoog in de Baltische landen en tot diep in de Kaukasus. Ons volk heeft deze Euro pese vrijwilligers veel te danken: door hun jarenlange strijd en hun onver moeide weerstand kwam het rode leger niet aan de Noordzee, maar aan de Elbe te staan. Zij moesten de vrijheid, die zjj voor ons volk hadden veroverd met het verlies van hun eigen vrijheid, zo al niet met het verlies van hun leven bekopen. Wie de geschiedenis van dit eerste Europese leger leest, weet dat hun offer niet zinloos was." Aldus een pamflet, waarmee reciame wordt gemaakt voor het boek „Die Freiwilli- gen" van Felix Steiner, de generaal die de vrijwilligers der Waffen-SS aan het Oostfront heeft gecommandeerd. Het boek is een uitgave van de Mili taire Boekenclub Scharnhorst, die ook zorgt voor de verspreiding van de boe ken „Waffen-SS im Einsatz", „Ritter- kruztrager der Waffen-SS", „Grena- diere der Waffen-SS" en „Waffen-SS im Bild". Het pamflet is een inlegvel bij bro chure nr. 106 van een neo-nazistische onderneming, die de pompeuze naam „Nederlands Archief der Conservatie ve Revolutie" voert. Dit zogenaamd Nederlandse archief ontwikkelt een nog al drukke activiteit. Het zorgt voor pu- blikaties getiteld „Mussert's Verant woording", „Mussert's Politiek Beleid" en „Mussert's Laatste Uren" en het geeft aanbevelingen voor allerlei boe ken, waarin op de een of andere ma nier ten gunste van de Nazis wordt geredeneerd. De Engelse schrijver F. P. Veale heeft gewezen op „de haat- en leugenpropaganda als het middel, waartoe de westelijke democratieën hun toevlucht hebben moeten nemen om de volkeren ten strijde te doen trek ken tegen het nationaal-socialistische Duitsland". Uit „The other side of the hill" van B. H. Liddell Hart moet blij ken, dat Hitler, die steeds naar een vrede met Engeland heeft gestreefd, de Engelsen bij Duinkerken in staat stelde tot een „roemrijke terugtocht". Dr. Pe ter Kleist behandelt in „Auch Du warst dabei!" de lotgevallen van het Derde Rijk in verband met de Duitsland door de westelijke democratieën opgedron gen wereldoorlog. F. A. Hinsley heeft een boek geschreven, waarin wordt ver teld, dat Hitier de Engelse strategi sche plannen op geen enkele wijze in de weg wilde staan en dat hij tot het uiterste trachtte de vrede te verzeke ren. Zelfs de geheel onvoorbereide aan val op Rusland moet worden gezien als een laatste poging om Engeland door het stellen van een daad van Duitslands vredeswil ten aanzien van het westen te overtuigen, aldus deze schrijver. Bijzonder fraai is wel de reclame voor het boek „Warum, woher aber wo- hin" van Hans Grimm: „Zijn boek confronteert de lezers met het natio- naal-socialisme en met de persoon van Hitier als een historische onafwend baarheid. Wat het historisch verschijn sel „Hitier" deed met het oog op de wederoprichting van het Rijk als be schermende macht voor het Avondland tegen het Oosten en tegen de nieuwe, vroeger niet begrepen, onheilspellend opdringende gevaren uit het Oosten, moest het trachten te doen." Verantwoordelijk redacteur voor ai deze uitspraken is Paul van Tienen, de gewezen SS-officier, die enkele jaren geleden van zich deed spreken als „ai- gemeen leider" van de N.E.S.B. („Na tionaal Europese Sociale Beweging"). Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Van Nelle bestellen! De Ferrari van de Franse coureur Jean Behra, die zondag zal deelnemen aan de vierde wedstiijd om de grote prijs van Venezuela, is niet direct vrijgege ven door de havenautoriteiten van de Venezolaanse stad La Guaira. De Venezolaanse „Touring Club" heeft nl. een mededeling ontvangen van de Internationale Automobiel Federatie, dat Behra voorwaardelijk geschorst is voor een periode van zes maanden en tevens is veroordeeld tot een boete van 250 dollar. De straf is opgelegd naar aanleiding van zijn deelneming aan de laatste „Grote prijs van Amerika", waarvoor de I.A.F. geen toestemming had gegeven. De licentie werd niet door de I.A.F. ingetrokken en het is dus zeker, dat Behra, zal deelnemen aan de wedstrijd om de Grote Prijs van Venezuela. Het bestuur van de vereniging van letterkundigen is eenstemmig van oor deel, dat er geen reden bestaat om de honoraria van pocketboeken onder een andere regeling te doen vallen dan -lie van de overige uitgaven, zo deelt dit bestuur mee. Het bestuur dringt er daarom met klem bij de leden en ook bü de nlet-georganiseerde schrijvers aan, geen contracten inzake pocketboe ken te ondertekenen, indien daarin een lager percentage royalty is vastgesteld dan 10 procent. Op zaterdagmiddag 6 december zal te Amsterdam een buitengewone ver gadering van de vereniging van letter kundigen worden gehouden waarin de hele verdere problematiek van het pocketboek ter discussie zal worden gesteld. Donderdagmorgen werd in de offi ciersmess van de Koning Willem III- kazerne de nieuwe r.-k. kapel officieel overgedragen aan majoor-aalmoeze nier W. Arts, de geestelijke leidsman van het depot van het wapen der kon. marechaussee te Apeldoorn. Voordien had de echtgenote van de depotcom mandant. mevr. Trippelaar de offici ële opening van de kapel verricht, die is ondergebracht in een zogenaamde nissenhut op het terrein van de K ning Willem III-kazerne. Aalmoezenier Arts uitte zijn dank voor de ondervonden medewerking bij de totstandkoming van de kapel aan het adres van de genie en aan het Nat. Katholiek Thuisfront voor de financi ële steun bij de inrichting van de kapel. Mgr. H. J. J. M. van Straelen, hoofd legeraalmoezenier verrichtte 's mid dags de plechtige inwijding, van de n- pel en celebreerde hierna een plech tig dankoffer. Advertentie Advertentie Van Nelle bestellen! De bekende Australische tennisspe ler .Mervy Rose, zal de status van amateur vaarwel zeggen en beroepsspe ler worden. Hij sluit zich aan bij het „tenniscircus" van Jack Kramer. Rose deelde donderdag te Melbourne mee, dat hij dinsdag naar Sydney zal vlie gen om met Kramer een contract te tekenen. In Sydney deelde promotor Jack Kramer méde, dat hjj Rose 10.000 pond zou geven. In het eerste jaar zou hij Rose tevens in de gelegenheid stellen om 35.000 pond te verdienen. Kramer wees erop, dat de dagen van grote hono raria aan spelers die professional wor den voorbij zijn. „Ik zal Rose op een per centage-basis betalen," voegde hij er aan toe. Rose is momenteel door de Austra lische tennisbond geschorst, omdat hij geen aannemelijke verklaring kon ge ven voor zijn hoge onkosten-nota tijdens zijn tournee door Duitsland. Onlangs werd bekend, dat de schorsing eerst op 31 januari van het volgend jaar zou af lopen, zodat Rose de aanstaande Aus tralische kampioenschappen zou missen en daardoor niet in aanmerking zou kunnen komen voor de Australische Da- viscupploeg. Advertentie Van Nelle bestellen! AMSTERDAM, 20 nov. Doet geschie denis: mej. A. de Ru (Amsterdam). LEIDEN, 20 nov. Kand. F wis- en na tuurkunde M. A. Kerkhoven te Leiden; kand. F wis- en natuurkunde: P. S. R. Radhakishun te Leiden; kand. E wis- en natuurkunde: H. A. van Adrichem Boo- gaert te Leiden en H. Diederix te Leiden; kand. K wis- en natuurkunde: mej. M. Th. M. Davis te Leiden, mej. M. Nij- kamp te Leiden en mej. T. A. J. M. Brongersma te Leiden; doet. scheikunde: J. den Otter te Leiden, E. Talman te Loosduinen, J. v. d. Veen te Leiden en W. C. Riel te Den Haag: doet. biologie: H.D. Nieukerken te Warmond. LEIDEN, 20 nov. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld „Candida albicans en therapie met antibiotica", de heer R. H. Cormane, geboren te Bandoeng en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Photochemische reacties van provita minen D en verwante verbindingen", de heer M. P. Rappoldt, geboren te Rotter dam en thans wonende te Weesp. De promotie geschiedde cum laude. ROTTERDAM, 20 nov. Kand. econ. wet. mej. H. P. J. van Duijne, Den Haag: H. van 't Hooft, Rotterdam; A. Plaisier, Hendrik Ido Ambacht; W. van- der Zwan, Breda; P. E. Hulscher. Rot terdam, en J. D. Roosingh. Amsterdam. Doet. G. J. den Hartog, Zetten. Het Tsjechische paar Zdenek Dolezal- Vera Suchankova, dat twee keer ach tereen Europees kampioen kunstrijden werd, is uiteengevallen. Advertentie Van Nelle bestellen! Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Montferland" (24/11); Australië ms „Düsseldorf" (25/11); SS „Ixion" (26/11) ms „Gladstone star" (29/11); Brazilië ss „Alnati" (25/11); Canada ss „Rijndam" (24/11), ss „Se ven Seas" (27/11), ss „American Ar cher" (29/11); Chili via New York (27/11); Indonesië ms „Schelde Lloyd" (27/11); Ned. Antillen ss „Telamon" (25/11); Nieuw Zeeland ms „Sibajak" (29/11); Suriname ms „Agamemnon" (26/11); Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika ms „Winchester Castle" (29/11); Brits Oost Afrika ss „Jean Laborde" (23/11). door 79) ..Het is toch zo klaar als een klontje. Behalve naar de stallucht van Sjef Grefkens' oude jasje, dat "U zich juist om dat luchtje had toegeëigend, zoals trouwens die hele zogenaamde betrapping in scène „ff gezet, rook de kerel, met wie ik in botsing en „T' naar de Turkse sigaretten, die Slothouwer tornl „anders dan hij rookte, en dat toiletwa tertje, dat hn eehrnikt» To' „11^. gebruikte. hjk geneei passier zyn gewcra.. o »doel il a hi- betrappen van die kerelte doen dan het slaapmiddeltje van Slothouwer in- ploert. Zfj was geen hinderpaal. Zij stond niet tussen Gerard Slothouwer en het grote fortuin, dat zij ge- erfd had en waar hij op aasde. De enige, die tussen hem en dat fortuin stond, was Hubert Hangst, cuaire s man. Zolang Hangst leefde, was Claire met vru. En de enige wijze om haar fortuin te bemachtigen, was door een huwelijk." „Had zij geen testament gemaakt in z«n voor deel?" vraagt de Moneville. „Want in dat £eval zou haar dood hem ook aan het geld hebben geholpen. „Neen, zelfs dat excuus heb ik met voor myn stommiteit. Ik wist zo goed als zeker, dat Claire Hangst nooit een testament had gemaakt. Voor zij die erfenis kreeg, bestond er geen reden voor, want toen had ze geen cent. En dadelijk daarna kwam onze vriend Gerard Slothouwer op de proppen. Se dert zijn komst is Claire Hangst geen dag van Ter Weem weggeweest. Ze hadden het veel te druk met het uitwerken van hun plannetjes. „Hun plannetjes? Bedoelt u, manheer Perquin, dat die hele spookhistorie door Slothouwer en Claire samen was opgezet?" vraagt Mies Vermuren een beetje ongelovig. „Dat Claire ^die hondNeen, dat kan ik toch niet geloven." „Dat is ook helemaal niet nodig. Claire Hangst s rol bij die onverkwikkelijke geschiedenis zal natuur lijk geheel passief zijn geweest. Ze had mets anders T2jor,i -y- j u ucuauuen van uio Ta hit' J m.zich opzettelijk liet betrappen?' ir,"hn'ndon YUd rijp om mij de bewijzen in handen te spelen, dat die verschijning van het fCkenfw^TPqaeerd was' Enook. dat he? Sjef t £fhr„ik rfnnr ti proJect°r bediende. Vandaar het gebruik door Slothouwer van dat oude iasie van de stalknecht Ongelukkig heb ik een neus die me mijn fortuin kon doen maken, zodat ik die andere beide componenten ook rook. En als ik ook maar een cent waard was als speurder, dan had ik die luchtjes, die met bij Sjef Grefkens behoorden, da delijk moeten thuis brengen. Dan was er niets ge beurd. Dan had ik dadelijk begrepen, dat Claire Hangst onmogelijk het voorbestemde slachtoffer kon zijn. Waarom niet? Omdat Gerard Slothouwer niet het minste belang had bij haar dood, maar daaren tegen een verduveld groot belang bij haar leven. Warempel joost. denk nu toch eens even door. Claire Hangst was als was in de handen van die nemen en op haar bed gaan liggen. Voor de rest zorgde hij wel." „Dus hij zou die arme hond in stukken „Zo drastisch moet u het zich nu ook weer met voorstellen, mevrouw Vermuren. Als het arme beest nog had geleefd, toen hij zo werd gemaltraiteerd, zou het wel een hels spektakel hebben gemaakt. Als men de moeite had genomen het cadaver te on derzoeken, zou men wel hebben ontdekt, dat Robin of door een flinke klap of door vergiftiging uit de weg was geruimd alvorens Slothouwer zijn luguber spelletje met de overblijfselen begon." „Maar een dier in stukken scheuren, ook al is het" dood, neem me niet kwalijk, Perquin, maar wer kelijkprotesteert Vermuren. „Dat in stukken scheuren moet je nu ook weer niet al te letterlijk nemen, Vermuren. Er zal wél een mes bij te pas zijn gekomen. Slothouwer rekende er terecht op, dat men bij de ontdekking van het ca daver te erg van de kook zou zijn om op zulke klei nigheden te letten. Maar om terug te komen op die mogelijkheid van een testament. Ik geloof niet, dat Slothouwer er ooit aan heeft gedacht Claire te zijnen gunste een testament te laten maken. In de eerste plaats was hij op zijn egoïstische manier toch te veel op haar gesteld om haar dood te wensen. En in de tweede plaats was haar overlijden onder ook maar enigszins verdachte omstandigheden, nadat zij pas een testament in zijn voordeel had gemaakt, toch wel een beetje al te riskant. „Neen, er zijn voor mijn domheid geen verzach tende omstandigheden, monsieur de Moneville. Mijn reacties waren stukken te langzaam. Het drong eerst veel te laat tot me door, wat ik had geroken. En wie er op Ter Weem Turkse sigaretten rookte en dat toilet watertje gebruikte. Een volle dag te laat. „Mijn hemel, als ik er aan denk, hoe ik daar op mijn zeven gemakken bij het Kattenven zat en ze zag voorbij rennen, het slachtoffer en de moorde naar! En nog klikte er niets ir. die langzame her sens van mij. Eerst toen Hangst niet kwam opdagen, toen begreep ik. „En toen begreep ik ook, dat ik het hele zaakje verprutst had, behalve dan het gewone politiewerk, dat nu aan de orde kwam, het vangen van de moordenaar. En het is eigenlijk maar een stom geluk, dat Slothouwer zo'n typisch stadsmens was, dat hij er geen flauwe notie van had wat een goed jager in de vrije natuur kan lezen uit sporen en prenten. „Vingerafdrukken, ja, daar wist hij alles van, zoals tegenwoordig trouwens iedere boef, ook de meest imbeciele. Daarom lette hij er ook met zo'n bijna ziekelijke zorg op, dat hij die nergens achterliet. En voor het op touw zetten van zo'n comedie, het leggen van een rookscherm, was hij pienter ge noeg. Op zijn geperverteerde manier was hij zelfs heel intelligent met een voorliefde voor ingewikkelde methodes. Die poging Hangst te vergiftigen was hem eigenlijk veel te cru. Dat was Claire, die nerveus was en gehaast en geen dag langer wilde wachten dan strikt nodig was. Dat leggen van een ingewikkeld vals spoor, dat was een kolfje naar zijn hand. Daar moet hij intens van genoten hebben." (Slot volgt) In de rubriek Scherzo van de NCRV- TV heeft minister Zijlstra donderdag avond met Jelle de Vries de carica- turen die in de loop van de jaren van hem werden gemaakt, besproken. De minister verzamelde deze cartoons met liefde en vrouw en kinderen zijn er dol op. Het werd een bijzonder amusant gesprek waarbij de minister een toe lichting gaf op de afgebeelde cartoons en tevens zijn waarde-oordeel niet on der stoelen of banken stak. We leren door de TV onze excellenties van heel nieuwe kanten kennen. En dat is beslist niet onplezierig. Het werd het aardigste fragment van deze rubriek, die wij verder belangrijk minder te genieten vonden. Jelle de V.ie3 heeft vondsten genoeg en zijn praatjes en liedjes zijn altijd goed. Maar de manier waarop men schets jes uitwerkt is al te goedkoop. Zo maar losse ideeën geeft men vorm, of liever juist geen vorm, het is soms een stun telig gedoe. De rubriek Studio B was weer goed verzorgd. Allerlei actualitei ten op kunstgebied werden voortreffe lijk geïllustreerd toegelicht. J. v. S. De Tsjechische TV heeft de Eurovisie kosteloze relais aangeboden van de re portages van de wereldkampioenschap pen ijshockey die in maart in dat land zullen worden gespeeld. Engeland, West-Duitsland en Oostenrijk hebben tot dusverre bericht gezonden dat zij de aangeboden uitzendingen wensen over te nemen. De aanbieding staat open tot eind van deze maand. De Oostenrijkse aanvaarding ge schiedde op de voorwaarde dat Tsje- cho-Slovakije iedereen die naar de we reldkampioenschappen wil geen belem meringen in de weg legt. „Deze aan biedingen kunnen door de Tsjechische TV worden gedaan, aldus de medede ling, omdat deze staatseigendom is en zich over commerciële aspecten geen zorgen behoeft te maken." (sic!) Voor de NCRV wordt vanavond een volledige uitvoering gegeven van de Advertentie Van Nelle bestellen! De Italiaanse minister van financiën Giulio Andreotti is benoemd tot voor zitter van het organisatie-comité van de Olympische spelen 1960. De benoeming werd donderdagavond bekend gemaakt na overleg van de president van het Italiaanse Olympische Comité, Onesti, met president Gronchi en premier Fan- fani. Aan de internationale tafeltenniskam pioenschappen van Nederland, welke op 31 januari en 1 februari te Eindhoven worden gehouden, zullen vier Engelse spelers deelnemen. Het zijn Johnny Leach, Brian Kennedy, Ann Haydon en Diane Rowe-Collings. opera La Somnambula van Vincenzo Bellini. Het werk wordt uitgevoerd door de Scala te Milaan, dirigent is Ottonino Votto. De rol van Amina het wees meisje wordt gezongen door de veel besproken Maria Callas (402m, 20 uur). Advertentie Van Nelle bestellen! (Van onze Haagse redactie) Het doorgeven van televisieprogram ma's via de netten van de Draadom roep is technisch mogelijk, maar niet goedkoop. De minister van verkeer en waterstaat zegt in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer dat de noodzakelijke voorzieningen een ta rief zullen vergen dat niet onbelang rijk hoger is dan het normale draad omroeptarief. Bovendien moeten de aan geslotenen beschikken over een tele visietoestel dat voor aansluiting op het net geschikt is. Volgens de minister is ook de heruit zending van buitenlandse program ma's via steunzenders in Nederland technisch mogelijk. Gezien de dichte be zetting van de bij televisie in gebruik zijnde frequentiebanden zal het echter niet gemakkelijk zijn een golflengte be schikbaar te krijgen. De kwestie is, naar de bewindsman meedeelt, in on derzoek bij het ministerie van O. K. en W„ dat het meest betrokken is bij het algemene omroepbeleid. Piet Oomes, letterkundig medewerker van de K.R.O., leraar aan de St.- Ludgeruskweekschool in Hilversum en de school voor Maatschappelijk Werk in Amsterdam, voorzitter van de Open bare Katholieke Leeszaal en Biblio theek van Hilversum, schrijver van tal van boeken en gevierd spreker op bijeenkomsten van Ie vele culturele verenigingen in het land, is gisteren 60 jaar geworden. „Een verjaardag die even huiselijk is gevierd als alle voor gaande. We hebben er een echt familie feest van gemaakt". Aldus de jarige zelf. Op de kweekschool moest Piet Oomes tal van gelukwensen in ont vangst nemen. Di programmaleiding van de K.R.O., bij monde van Toon Rammelt, had de vorige dag reeds de felicitaties aangeboden. Een reeks van telegrammen van collega's, van vrien den en kennissen, werd in Hilversum bezorgd, waaronder van de directie van de uitgeversmaatschappij Tjcenk Wil link. En de jubilaris wero niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk in de bloe metjes gezet. Een hulde „rin het ge zin van de jarige rijkelijk deelde. Hans Heinrich von Twardowski, to neel- en film-speler en toneel-regisseur is tengevolge van een hartaanval op 60- jarige leeftijd in New York overleden. In de twintiger jaren speelde hjj in Berlijn, samen met Mariene Dietrich en Elizabeth Bergner. Von Twardowski werd in 1930 door Warner Brothers naar de Ver. Staten gehaald: de laat ste jaren trad hij in New York op, ook voor de televisie. Hij speelde een be langrijke bijrol in de Duitse film „Het kabinet van dr. Caligari".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9