Grandioze St.-Nicolaas intocht van in hoofdstad film Politie-adjudant bederft voor Duitse T.V. Namaakraket ontploft II fi Prof. Hallstein op bezoek in ons land Pleidooi voor expansiekansen van de bestaande gemeenten Kleine parochiegemeenschap weer aan de orde Grote partijen in Beieren en Hessen versterken meerder heid Honderdduizenden op de been Hand van jongen geamputeerd ERIC DE NOORMAN Heiers aanvaar den bemiddeling Gunstig perspectief? Oppositieleden in Portugal gearresteerd Landdag-verkiezingen Pullovers PeektCloppenburg y*t Vrijetijdsbesteding door de zeeman Schimmel schichtig door charges C.A.O.-loon plus 25% toeslag Weinig interesse voor Edens memoires Provinciedag der K.V.P. Opa Kostering vierde monter 107e verjaardag ,De V.N. in actie' Griek en Turk slaags met elkaar na T.V.- debat over Cyprus Herenvest Cees Laseur schoof met auto de sloot in Wijnfles uit elkaar gesprongen Man in ziekenhuis opgenomen MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 PAGINA 2 Flff' Studiecentrum opgericht 1 Met een gunstige wind koerst de vloot van Pieten en Noren schepen westwaarts. In verband met de dreiging van de Ierse piraten heeft Eric Tanach de Pictenvorst en de Ierse piratenhoofdman Fermus Mac Abar aan boord van het koningsschip genomen, waar ze veiliger zijn dan op een der Pictenschepen. Scherp houdt de Noorman de bewegingen van de kolos sale Ierenvloot aan de horizon in het oog. Dan glijden zijn blikken peinzend naar de krachtige gestalte van Fergus de stormvogel die onder bewaking van twee stoere Noren over het achterdek wandelt. Sedert hij aan boord Nederlands studiecentrum voor "zéeva- gekomen is, heeft de Ierse vrijbuiter nog geen woord gesproken. Om de een renden opgericht. Dit doel wil ztf berei- of andere reden boezemt de man Eric belang in en deze belangstelling blijkt ting, Xiezlny^rsusmateriaaiTn'it"- wederkerig te zijn, want de Noorman is er zich van bewust dat de Ier hem dieboeken aan de zeevarenden, die zich blJna onafgebroken gadeslaat. „Ze varen m een halve cirkel op ons af, aan boord willen toeleggen op speciale studies of liefhebberijen. Voorts wil de stichting competities organiseren op het gebied van hand- en kunstvaardigheid. gromt Svein Langtand naast hem. „Men kan daar niet weten, dat wij Fergus in onze macht hebben," mompelt Eric. „Zet hem voor de mast met een touW om zij» nek!" gromt Tanach. „Laat de schepen bijdraaien en zeilen reven,' gelast Eric zonder op Tanachs opmerking in te gaan, „en bij ons een schild in de mast, zodat de Ieren weten dat wij vreedzame bedoelingen hebben.' „Het is de vraag of hun dat iets schelen kan," snuift Svein sceptisch. „We zullen het er op wagen," zegt Eric kalm. „Ik kan niet riskeren, dat de vloten elkaar ontmoeten; draait het op een zeeslag uitWe gaan hun met dit schip tegemoet om te onderhandelen." Svein zowel als Tanach pro testeren hevig, maar Eric houdt voet bij stuk en zo scheert even later het trotse Noorse Koningsschip over de golven, geheel alleen de vijandelijke vloot tegemoet. zuiver wol (import) Moditalia" - <^fash- touwen (Van een verslaggever) Een ooi verdovend orkest met kanonschoten, klokgebeier en trompetfanfares e* een krijtend koor van duizenden, duizenden kinderen vulden zaterdagmiddag de wijde waterruimte tussen Centraal Station en St. Nicolaaskerk in Amsterdam. Daar voet op de voorplecht van een boot vol kleurige uniformen St. Nicolaas het hart van Amsterdam binnen. De politiekapel zette de kinderen aan de boorden van het Open Havenfront aan het zingen: „Zie ginds komt de stoomboot Geflankeerd door twee roetzwarte, deftige Pieten stapte de Sint aan wal. Lijf gardisten in het scharlakenrood en marineblauw, met geheven vaandels, volgden de Goedheilig man in streng gelid. Er meerde nog een boot, met een springende, dansende zwerm zwarte Pieten. Gelukkig, de Sint zag er weer even gezond, even veelbelovend stralend uit als vorige jaren. Onder een grauw bedekte hemel maakte St. Nicolaas zijn intocht: een hartverwarmend schouwspel op deze kille middag, voor honderdduizenden in de straten en op de pleinen. Aan de televisietoestellen werd zijn joyeuse entree door minstens nog eens zovelen gevolgd. De Duitse TV-kijkers zijn er echter bekaaid afgekomen. Hun cameraman werd op het Damrak door een onverdraagzame politie-adjudant te paard tegen het asfalt ge smakt. De kletterend vallende camera sprong open en de film, blootgesteld aan het licht, was waardeloos geworden. De Duitse cameraman kon slechts het tweede deel van de optocht naar zijn omroep sturen. x Een 15-jarige scholier is ernstig aan zjjn hand gewond toen een mengsel van fosfor en kaliumchromaat, waarmee hij ee raket wilde maken op een zolder kamer van zijn woning in de Cornelis Trooststraat te Amsterdam, vroegtijdig tot ontploffing kwam. De jongen kreeg ook kwetsuren aan zijn benen en aan zijn gezicht. Hij rende de trap af, maar zakte beneden in elkaar. De knaap werd terstond overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis, waar zijn linkerhand werd geamputeerd. Om het de 33.000 Nederlandse zeelie den aan boord van hun schip gemakke lijker te maken hun vrije tijd zinvol te besteden, is in Rotterdam de stichting VnilA.ln«Jn „43 x. 1958-mam* ck<jh»e Sint Nicolaas heeft zaterdagmiddag weer typische staaltjes van multilocatie geleverd. In verschillende steden en plaatsen hield hij zijn intocht Maar Amsterdam maakte namens heel het land zijn opwachting. De bisschop van Myra praatte met diè en diè, schudde de handen van de hooggehoede heren van het ontvangstcomité, van de inva lide kinderen op hun ereplaatsje, terwijl men zijn schimmel haalde. Van overal zwaaide men de Sint toe, van het eivolle terras van het koffiehuis, de overladen zoom langs bruggen en hekken. De voor hoede van de lange optocht stelde zich op. Een luidruchtige vlucht van Pieten op bromfietsen en scooters begon lek kernijen uit te delen. Op het eerste ge zicht van de pepernoten en snoepjes, hief de jeugd de kreet Pie-iet aan, één grotè sdhreéiiw Pief-iet, Pie-iet, die tot halverwege de tocht zou voortduren. Toen waren de gul in de uitgestrekte kinderhanden gestepte gaven op en ver voerden de morenjongens hun jute zak ken leeg. De stoet, met voorop zwarte acro baten, stadsherauten, muzikanten, paardrijverenigingen, rijtuigen en de escorte van dienaren, toen, hoog en innemend op de majestueuze schim mel Sint Nicolaas, en daarachter en lange rij van fanfarekorpsen en praal wagens, zette zicii in beweging. Het Damrak was vol gelopen. Uit de ramen staken duizenden hoofden. Ontel bare armen zwamden opgetogen. De kinderen, met vlaggetjes, riepen maar: Pie-iet, Pie-iet. Toen deed zich het stemming-beder vende incident voor. De fotografen en filmers trachtten op Atnsterdams „rou te royale", zo met feestelijkheid en geestdrift getooid, hun opnamen te ma- en. Ter onderscheiding van de ama teurfotografen en -filmers droegen zij een label die hen in staat moest stellen ongehinderd te werken. Maar voor de bereden politie-adjudant A. waren deze labels kennelijk evenzovele vrijbrieven De stakende Amsterdamse heiers heb ben op een zondagochtend gehouden vergadering der Amsterdamse heiwer- kersvereniging „Broederschap" met meerderheid, van stemmen besloten, de bemiddeling van burgemeester mr. G. van Hall in het conflict te aanvaarden. In de loop van de komende week, ver moedelijk niet voor woensdag, zullen de circa zeventig stakende heiers het werk hervatten op basis van het C.A.O.-loon plus 35 pet. toeslag. De heiers zijn sedert medio septem ber j.l. in staking, omdat zij niet ak koord gaan met het voor de heiers in de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf vastgestelde loon plus 15 pet toeslag. Vrijdag j.l. had burgemeester mr. Van Hall tegenover de heiersorganisatie zich bereid verklaard te zullen bemidde len in het conflict mits eerst het werk zou worden hervat. Als de heiers het werk hebben hervat kan worden aangenomen, dat door de patroons bij de centrale bedrijfsinstan- tie vergunning tot betaling van de 25 pet toeslag zal worden aangevraagd en dat die met terugwerkende kracht tot de dag van werkhervatting zal worden verleend. Van deze instantie maken de werkgevers- werknemersorganisaties en het college van rijksbemiddelaars deel uit Te meer wordt dit verwacht, zo wordt uit werkgevers kringen vernomen, omdat de mogelijk heid daartoe reeds sedert enige weken bestaat en dit bovendien reeds was aangevraagd toen de C.A.O. op 16 juni van dit jaar in werking trad, maar des tijds is de toeslag niet verleend. Het loon. dat de heiers gaan verdie nen, is gebaseerd op de C.A.O. De 25 pet toeslag is van deze C.A.O. een on derdeel geworden. In verband met berichten over bemid delingspogingen in het heiersconfllct vestigt de bestuursraad van het bouw bedrijf er de aandacht op, dat reeds enige weken lang de centrale bedrijfs- lnstantie, daartoe gemachtigd door net college van rijksbemiddelaars, vergun ningen verleent om aan de werknemers in het hei-bedrijf een prestatiebeloning tot 25 pet boven het tijdloon volgens de C.A.O. te betalen. Deze vergunningen mogen alleen wor den verleend op objecten waarop de arbeid normaal wordt verricht. Op de Dam werd Sint Nicolaas door Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall van harte welkom geheten. tot hardhandig optreden. Hij ondernam charges op de fotografen en filmers, die met hun gebruikelijke beroepsijver hun plaatjes voor krant, TV en film journaal schoten. In herhaalde rennen stuurde hij zijn steigerend paard op hen in. De schimmel van de Sint werd er schichtig van. Toen de cameraman R, Kerndorff van de Duitse TV tijdelijk Londense Times voor meer dan een werd uitgeschakeld (zijn heup en came- miljoen gulden heeft gekocht. De Sun- ra waren beschadigd en zijn film was day Pictorial^ acht het mogelijk dat de verwoest) was er voor zijn collega's i T'mes geen liefhebbers voor de memoi- Het ligt zeer beslist niet in het voor nemen van het studiecentrum de zee varenden te helpen bij de studie in hun vak of beroep. Daar zal de zeeman der halve zelf voor moeten blijven zorgen. Maar de hoeveelheid vrije tijd waar over de zeelieden de beschikking heb ben, is te groot om renteloos te laten verstrijken. Mede omdat in de kring van de zeevarenden zelf de behoefte ont stond aan enige leiding bij het besteden der vrije tijd, heeft een aantal perso nen, van wie een deel eveneens voort gekomen uit de zeevarenden, besloten aan de wal een organisatie op te zetten, die de zeeman in dit opzicht de weg wil wijzen! Contacten met andere studie centra zijn al gelegd, maar de nieuwe stichting zal geen instelling worden die zelf studiemateriaal uitgeeft. Zjj bemid delt slechts en wel voor iedereen, hoe ook de aard van studie of hobby moge zijn. 6 De stichting houdt kantoor aan de Veerkade 2 te Rotterdam, postbusnum mer 169. Volgens de Sunday Pictorial tonen buitenlandse kranten slechts weinig be langstelling voor de memoires van de ex-premier Sir Anthony Eden, dlë de geen plezier meer aan. Er daalde uit de vensters van de Bijenkorf een bonte regen van honder den gekleurde ballonnen neer. Er werd confetti gestrooid. Volgens de oude tra ditie liet Sint Nicolaas een krans han gen om zijn beeltenis in de pui van de Amsterdamse Bank. Op de Dam wacht te hem burgemeester van Hall, die hem vertelde hoe het dit jaar de stad ver gaan was. Aan het eind van zjjn welkom zette de burgemeester het lied in „Zie de maan schijntDe Sint verwijlde in zijn toespraakje in het jaar 2000. Met enige vrees vroeg hij zich af of hij dan niet moederziel alleen door de straten zou trekken, slechts gadegeslagen door wat TV-camera's en of in plaats van een burgemeester niet een robot ter ver welkoming gereed zou staan. De Sint moest er niet aan denken De stoet moest verder. De Goedheilig man bleef onvermoeid wuiven naar de res zal vinden, omdat ze langdradig zijn, „Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen, wat het definitieve standpunt van de zes Euromarktlanden is jegens de voorzitter van de Europese commis- kingen over de vrijhandelszone." Aldus verklaarde de voorzitter van de Euro pese commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap, prof. W. Hall stein, zondagavond bij zijn aankomst in Den Haag, waar hij besprekingen zal voeren met Nederlandse regeringsauto riteiten. Prof. Hallstein zeide, dat het overleg, dat hij met minister-president dr. Drees en de ministers Luns, Zijlstra, Hofstra en Vondeling zal hebben, zijn oriëntatie over de standpunten van de zes E.E.G.-landen zal voltooien. „De ontmoeting van de zes ministers van buitenlandse zaken op drie december in Brussel zal van groot belang zijn," zo meende hij. Prof. Hallstein voegde hieraan onmid dellijk toe, dat in niet mindere mate de komende besprekingen tussen generaal De Gaulle en bondskanselier Adenauer die deze week in Bonn zullen begin nen, van grote betekenis zijn. „De voor uitzichten daarbij voorzover zij de vrij handelszone betreffen gunstig," aldus Op de zaterdag te Rotterdam gehou-1 schept ruimte die door onze industrie deputeerde staten van Zuid-Holland er voor gepleit, dat aan de bestaande ge- meenten meer kansen tot uitbreiding mensen op de daken, m de vensters gegeven moeten worden, teneinde op de den provinciedag der K.V.P., heeft de vanzelf zal worden opgezocht Spr. neer C. A. H. Deerenberg, lid van ge-I hoopte dat hiermee ook bewerkstelligd zou kunnen worden dat Brabant in de jongste ontwikkelingen betrokken wordt. van alle verdiepingen van alle winkels warenhuizen, kantoren en woonhuizen. Een enkele keer hield de Sint in om een klein eerbetoon In ontvangst te nemen, zoals o.a. op de Weteringsschans waar het studentendispuut Hera een gro te zak snoep aanbood voor spastische kinderen. Bij het Leidsebosje nam Sint Nicolaas het défilé af van zijn gevolg. De stoet verbeeldde dit jaar de ruimtevaart. In een lange parade eden praalwagens met Mars-mannen, gierende ruimteprojec- ze wijze de groeiende bevolking van ons land op te vangen. De vergadering werd bijgewoond door katholieke wethouders en gemeenteraadsleden en bestuursleden van plaatselijke afdelingen der K.V.P. Spreker was stellig van mening dat een oplossing van het probleem niet gezocht mocht worden in de bouw van nieuwe steden zoals Wilsveen. Hjj vroeg zich af waarom de regering het geld voor dit project niet beschikbaar stelt voor bestaande gemeenten. Door sanering van steden als Schiedam of Leiden en tielen, raketten en supersnelle voer- en i do0r uitbreiding van kleinere gemeen- v aartuigen langs. Een rgtje van heel ten zal hetzelfde doel bereikt kunnen oude Ford-auto s pruttelde er wat ana- worden, aldus de heer Deerenberg chromstisch tussen-m. De ene drum- 5- band volgde het andere fanfarekorps op; vooral de jeugdband uit Tilburg, met haar minuscule tamboer-maitre maakte een grappig-stoere Indruk. Frankrijk In een der gangen van een station van de Parijse ondergrondse is gisteren een Algerijn door een onbe kende doodgeschoten. De politie heeft zeventien Algerijnen aangehouden voor ondervraging. (Rtr). Ook gedeputeerde dr. R. Eysink die de maatschappelijke vraagstukken be lichtte, welke met de nieuwe ontwikke lingen verband houden, sprak over de oude kernen waarin nieuwe bevolkings groepen kunnen worden opgevangen. Uit rapporten over het westen van ons land lichtte de heer Deerenberg als be langrijkste punt het project van de z.g. Beneluxweg van Amsterdam over het oostelijk gedeelte van de Zeeuwse eilan den naar Antwerpen. Deze slagader van Europa, zoals hij de weg noemde, De heer Deerenberg waarschuwde te gen het chauvinisme van sommige gemeentebesturen die 't zelfs dikwijls als hun taak beschouwen hun gemeen te te trachten te bevoordelen boven andere. Anderzijds meende hij dat men in bepaalde gevallen niet terug moet schrikken om een voorstel tot annexatie te doen. „Wij moeten gave gemeenten schep pen", aldus spreker. Hij verklaarde reeds nu voorstander te zijn van de voorgenomen annexaties door Rotterdam in het Botlekgebied waarmee de havens tot één complex zullen worden afgerond. Dit voorstel van Rotterdam heeft Gedeputeerde Staten nog niet bereikt. Ook bij de discussie werd de stief moederlijke behandeling van de kleine gemeente door de regering gelaakt. Mr. dr. C. Ch. A. van Haren, direc teur van het Adviesbureau der K.V.P. voor gemeenterecht verklaarde dat aan de grote stad „wie de neiging tot aarbreien in het bloed zit" op dit punt niet toegegeven moet worden om re denen van menselijke aard. (Van onze verslaggever) De cursus voor kerkelijke bouwkunst heeft in het Kruithuis te Den Bosch boeiende studiedagen georganiseerd over leven en leer van de christenen in de huidige maatschappij en de be tekenis daarvan voor de kerkenbouw. Wederom is de kleine en intieme paro chiekerk aan de orde gekomen. Het blijkt dat diverse leidende figuren onaf hankelijk van eikaar tot vernieuwende gedachten komen, die een geheel nieuwe geestelijke instelling t.a.v. de parochie gemeenschap veronderstellen. Mgr. Bekkers bisschop-coadjutor van het bisdom Den Bosch, woonde een belang rijk deel van het congres bij om „te luisteren en te leren", zoals hij zei. De bisschop nam zelf ook actief aan de discussies deel. „Een bijzonder groot parochiecom plex met kerk, pastorie, scholen en ver enigingslokalen in onze steden vervult mij met angst", zo zei prof. dr. R. Kwant O.E.S.A., „het maakt de indruk alsof de kerk moet wedijveren met het fabriekscomplex, het kantoorcomplex, het universiteitscomp.'ex. Men schakelt zich in het hedendaagse bestel, het ker kelijke wordt een functie zoals tal vao instellingen. Als de kerk wil wedijve ren met andere functionele elementen is zij verloren, want de machtsmidde len en de economische draagkracht der andere instituten zijn veel groter." De kerkenbouw, aldus prof. Kwant, is gebonden aan mogelijkheden van onze eigen tijd, het is dwaas stijlen te con tinueren die vastzaten aan andere ar beidsmiddelen, a;.n een tijdgeest van het verleden. De kerk zal haar uitwen dige opvallendheid moeten prijsgeven, want opvallendheid is relatief en ver- onderstelt wedijver. Bij een doorbraak naar wezenlijke relatie met de mens naar een wezenlijk christendom, staat de huidige structuur van de parochie in vele gevallen in de weg. De mensen vinden veelal niet in de parochiekerk wat zij eigenlijk zoeken. Hoe zich die nieuwe structuur zal aftekenen, kunnen wij niet zeggen, de architect moet daar bij enerzijds afwachten, anderzijds mee werken bij het zoeken naar een uiterlij ke vormgeving en een nieuw religieus besef. Prof. ir. F. Ph. A. fellegen koos als centrum van zijn inleiding de maaltijd, symbool van verbroedering. Vanuit deze centrale gedachte besprak hij de woon- cultuur van de mens in de loop der historie. Ook de Kerk die ons samen roept is gebonden aan de woonvormen van de mens. Zekerheid omtrent de vorm van de kerk van de toekomst kunnen wij ab soluut nie'. hebben, zo zei prof. Teile gen, maar wij zullen haar moeten zien in een nieuwe christelijke visie. Het zou mogelijk kunnen zijn dat de dorps kerk weinig van aard verandert, het is iok mogelpk dat de kerk tussen de flats in een grote stad opgenomen wordt in een paar kamers van een woning. Wij zouden ons een kapel kunnen denken in een verkoop- en vermaakcentrum, een kapel langs de rijksweg voor de reizigers, evengoed als een kapel in een vormingscen trum, in een kantoorcomplex, zoals wij nu al een kapel kennen voor het bedrijfsapostolaat. In de wereld getekend door het wel- vaartsstreven met haar systemen en verzorgingsinstituten loopt de mens meer en meer gevaar zijn persoonlijk denken te verliezen. De Kerk zal ons moeten vergezellen in onze zorgen om de problemen op te lossen. Zij moet daarbij niet denken de vormen der ziel zorg al gevonden te hebben, want dan de voorzitter van de Europese ommis- sie, die de vorige week een persoonlijk onderhoud met de Franse premier heeft gehad. „Dit wil overigens niet zeggen, dat het resultaat van deze besprekingen beslissend zal zijn voor de standpunten van de overige vier E.E.G.-landen (Ne derland, België, Luxemburg en Italië). Op een vraag, hoe de Europese com missie staat tegenover de voorstellen van de Benelux om een voorlopige op lossing te verkrijgen voor de moeilijk heden, die na een januari kunnen ont staan tussen de zes Euromarktlanden enerzijds en de elf overige O.E.E.S.- partners anderzijds antwoordde prof. Hallstein, dat de Europese commissie reeds eerder dit jaar voorstellen heeft ingediend, die voor een groot gedeelte door de Benelux-voorstellen worden gedekt. Gevraagd of op de ministers conferentie van drie december in Brus sel een voorstel ter tafel zal komen, dat de Europese commissie en niet de mi nisters van de zes E.E.G.-landen de be sprekingen over de vrijhandelszone ver der zal voeren zeide prof. Hallstein, dat de commissie een dergelijk voorstel niet zal indienen. Prof. Hallstein wordt vergezeld door het Belgische lid van de Europese com missie, de heer J. Rey. Na afloop van besprekingen met pre mier De Gaulle en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville te Parijs, verklaarde Hallstein zeer voldaan te zijn. De geest die de Franse regering bezielt, geeft het vertrouwen, dat wij tot een voor allen bevredigende oplossing zullen geraken, aldus Hkll- stein, die eraan toevoegde: „De bespre kingen hadden meer betrekking op de algemene oriëntatie van hetgeen moet worden gedaan zowel door de regerin- fen als door de verantwoordelijken van e Europese gemeenschap." Ook heeft prof. Hallstein besprekin gen over de vrijhandelszone gevoerd met Joseph Bech Luxemburgs minister van Buitenlandse Zaken en Paul WiL- wertz, minister van Economische Za ken in dat land. Na afloop hiervan ver klaarde hij aan de pers, dat de gedach- tenwisseling zeer nuttig is geweest. Wij hebben een volledig akkoord be reikt over alle essentiële punten en wij hebben vastgesteld, dat de zes regerin gen een gemeenschappelijke houding moeten aannemen", zo zei hij. De vier Portugese oppositieleden die onlangs de Britse Labourleider Bevan hadden uitgenodigd lezingen in Portu gal te komen houden, zijn volgens be richten uit Lissabon gearresteerd. De Portugese regering had de lezingen verboden, omdat zij geen „inmenging van buitenlanders in de loop der Din- nenlandse zaken" kon toestaan. Opa Kostering heeft zaterdag in zijn zonnig huisje aan de Delfgauwseweg 76 te Delft gezond en monter zijn hon- derdzevende verjaardag gevierd. Hij mag er zich thans naar zijn beste weten op beroemen de oudste man van Nederland te zijn, aangezien opa Kip uit Dreischor (die acht maan den onder was dan hij) de vorige week is overleden. In juli zag het er echter niet zo best uit met opa Kostering. Hij had een ern stige longontsteking opgelopen en moest daarvoor geruime tijd het bed houden. Herstel scheen uit te blijven en reeds overwoog zijn dochter om hem maar op te laten nemen in het ziekenhuis. Opa schrok daar danig van, protes teerde heftig en om te demonstreren dat het nog niet zo slecht met hem stond, begon hij meteen maar weer wat op te knappen. Tegen alle verwach tingen in' herstelde hij gèheel, mocht weldra weer een uurtje op en kon za terdag met een stevige handdruk zeg gen: „Je hebt me weer fijn opgeknapt dokter. Bedankt hoor!" Het college van B. en W. van Delft kwam opa persoonlijk feliciteren; bloe men, een rokertje en een grote fruit mand van de buren ontbraken niet op het feest en opa zelf mocht voor deze gelegenheid tot elf uur opblijven. Voorts waren uit alle delen van het land kaarten en felicitaties binnengeko men. Opa Kostering kan nog goed zijn krantje lezen. Hij toont een levendige belangstelling voor alles wat er in en rond Delft gebeurt, maar ook het grote wereldnieuws ontgaat hem niet. Overigens is hij van plan het in zijn nieuwe levensjaar maar kalmpjes aan te doen. (Van onze correspondent in Bonn) De landdag-verkiezingen die gisteren in de Westduitse deelstaten Beieren en Hessen gehouden zijn, hebben de meer- derLeid van de grote partijen versterkt. Ruim 75 procent van de ingeschreven kiezers zijn opgekomen. In beide deel staten hebben de twee grote partijen sociaal-democraten (SPD) en christen democraten (CSU in Beieren en CDU in Hessen) zetelwinst behaald en koste van de kleinere partijen. In Hessen staat het vast dat de bestaande coalitie zich zal handhaven. In Beieren is de samenstelling van de coalitie nog n'e zeker. Het „rode" Hessen biijft ook rende de komende vier jaren rood. sociaal-democraten verwierven in "o leden tellende Landdag in Wiesbad de landshoofdstad, precies de helft is het gevaar niet denkbeeldig dat zij ™noïï"*laa>der laat- wordt misverstaan. Een meer open be- ste ht T 'fuchtelingenpartij, leid t.a.v. kerken en kapellen zou de mensen wellicht meer nabij brengen en ook de vrijgevigheid stijgt waarschijn lijk wanneer een gesloten systeem plaats zou maken voor een meer per soonlijke benadering van de mens. Aan het debat werd door vele aan wezigen deelgenomen. De functie van de architect in de naar kleine kerken neigende gedachtengang, gaf uiteraard gerede stof tot discussie. Ir. Nix meen de dat de Kerk in een flat strijdt tegen iedere vorm van expressie. Drs. v. d. Ende, die reeds verscheidene malen een pleidooi voor de kleine parochiege meenschap gehouden heeft, meende dat de armoede (in geestelijk en materieel opzicht) van het ogenblik bij de kerken bouw de sfeer zou kunnen scheppen die nieuwe gedachten ingang zou kunnen doen vinden. Prof. J. A. Weterman sprak zater- 'agmorgen over de onveranderlijke vorm van het kerkgebouw. Hij wees op het onderscheid van de tempel in het oude en nieuwe testament. Hij kon niet meegaan met Tellegens opvatting dat de kerk beslist de vorm van haar tijd gebruikt. Hij meende dat de grond vorm in Gods openbaring te vinden is. De omhulling der gelovigen heeft eigen kenmerken, zij is geleed, heeft relatie met het hoge en verhevene, in de sy- meti e vinden wij iets terug van de ka rakteristiek van het sacrale. Het verle den heeft ons op dit gebied steeds veel doen leren. ste acht jaren, de vluchte- - behield in de nieuwe Landdag ha - ven zetels. Hoewel de ChristeUjk-üemo- catische Unie, waarvoor de Pa*uA°®*' zitter, bondskanselier dr. Koaf^l jV en' auer, de afgelopen weken ee" f®e'ac; tieve campagne hielp voeren, een winst van acht zetels boekte (van 24 op 32) is zy ver onder het gestelde doel, het veroveren van de absolute meerder heid in het landelijke parlement, ge bleven. Dat zij °°k .mef, een, c°alitie met die liberale Freie Demokratische Partei kan aangaan, komt omdat deze gestadig afbrokkelende partij volledig werd gedecimeerd en naar zeteltal van 21 tot negen zag gereduceerd. De C.D.U-F.D.P--°PPOsitie m de Hessische Landdag is daardoor nog zwakker ge worden. Ook de komende landsregering van Hessen zal dus wederom een coalitie zijn tussen de socialisten en de vluch- telingenpartij,_ onder leiding van de zeer nopulaire socialistische Georg A Zinn, die overigens in zijn stemdistrikt Kas- sel een socialistische burcht een benauwd halfuurtje beleefde. Hij be haalde n.l. maar ongeveer drieduizend stemmen meer dan de kandidaat van de C.D.U. De buitenlandse politieke ontwikkelin gen der laatste weken, met name de rede van de Russische premier, Khroesjtsjèv, en de dreigende Berlijn- se crisis, hebben op de Landdag-ver kiezingen in Hessen geen enkele invloed uitgeoefend. Hoewel dit voor de C.D.U. teleurstellend moet zijn de partij van Adenauer pleegt ook de landelijke ver kiezingen over de band der federale staatspolitiek te P n is het toch een onmiskenbaa eit, dat ook in Hes sen de christen democraten in opmars Zljoiigeveer 82 procent der 3.3 miljoen Hessische stemgerechtigden namen aan de verkiezingen deel. B"nnioen rLZ?veel stemmen, n.l. 6.5 n' ™oet?n in Beieren wor- de\fe7in?én ,rr gJsteren ook Landdag- vevS?S un gehouden en 204 af- zen hoesten worden aangewe- 9 596 ^tJChristen"dcmocraten) kreeg deze narff- ?men' Het Percentage van De SOe?al& 6e,g Van 38 in 1954 tot 45-6" en 7aoo„ u!rl kregen 3.419.297 stemmen 9r i un percentage stijgen van v ^aar 30.9. De Beierse nartij daalde i-Jl naar 8.1 procent, de vluchte- de£ partiJ van 10.2 naar 8.6 en de vrije uemocratische partij FDP van 7.2 naar Het televisie-programma „De Ver- enige Naties in actie" heeft gisteren actie van een onverwachte soort opge leverd, aldus meldt U.P.I. Tijdens een debat over Cyprus werden een Turk en een Griek, beiden adviseurs van hun delegaties bij de Verenigde Naties, zo boos op elkaar dat een handgemeen tus sen hen ontstond na de uitzending. Functionarissen van Columbia Broad casting System zeiden, dat zü de twee diplomaten krachtdadig uit elkanders gezelschap hebben moeten halen. Het incident had plaats in conferentiezaal no 8 in het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties. Op Cyprus heeft de politieke afdeling van de Grieks-Cyprische verzetsbewe ging, de P.E.K.A., gisteren de Cypri sche bevolking opgeroepen v andaag niet te werken, omdat het debat in de Ver enigde Naties over de kwestie-Cyprus vanmiddag begint. Advertentie 8VW* Arosa"- gebreid in mo derne grove steek, nieuwe uni-kleuren met OQ75 iontosie V-hols lóned in moderne ton-sur-»o° 3Q75 dessins Suèdine Hmitatie-lederl met wol in mo- ftJRn derne uitvoering r Orlon Origineel ,,du Pont" Speciale St. Nicolaas aanbieding 1695 i wollen wevenif moder» Peel hla"' k°rdeaux- 2„95 Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen Op weg naar de voorstelling van „Brullen als een duif", die zaterdag id de Haarlemse schouwburg werd gege' ven, is de acteur Cees Laseur nabil Heemstede met z'n auto geslipt en id de sloot langs de kant van de wel terechtgekomen. De heer Laseur had even tevoren krachtig moeten remmen om een paard en wagen te ontwijken; deze handeling had tot gevolg dat d® auto begon te slippen en de sloot >d schoof. Een N.T.S.-filmploeg, die even later passeerde, zag de auto van de heer La' seur en bracht de acteur, die bezi» was de wagen te verlaten, op het drog®' De materiële schade bleek niet al ernstig, en de heer Laseur kon, fe? halfuurtje later dan was aangekondigd' zijn rol te Haarlem opnemen. Een 44-jarige Amsterdammer uit Frans van Mierisstraat heeft zaterd^ avond een gevaarlijk wijntje gedr cjt ken. Hij zat rustig bij de kachel had de fles wijn vlak bij zich Door nog onbekende oorzaak sProngerd fles plotseling uit elkaar. De man door een glasscherf in de pols ge ^(j en liep zo'n ernstige bloeding op, ^ge in een ziekenhuis moest worden nomen. d®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2