Karei van Manderlyceum zaterdag; geopend Wethouder Geluk: „Stijgende belangstelling voor lyceum" Hon d'Or Jacob Bijster overleden BOURJOIS Zesde Dies van „Sanctus Bavo" lion d'Or Nachtelijke achtervolging door Haarlems binnenstad Haagsche Comedie speelt „Brullen als een duif" HEEMSTEDE WIL WEER MEE GAAN DOEN MET HAARLEMS VOLKSKREDIETBANK Kinderziekten nu overwonnen Inbreker en compagnon door politie gegrepen Derde man nog spoorloos Luchtig spel redt al te vrijmoedige comedie Paschalis Baylon vierde zilveren jubileum Handel- en in dustrie-expositie in Lisse Uit STAD en STREEK IpSS- Snoek van 17 pond MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 hotel Restaurant Haarlem e.o. Films Diversen burgerlijke Stand Haarlem Vleeshal gaat donder- dagmarkt huisvesten Ten bate van Kenne- mer Dierentehuis Bekend organist te Haarlem Inbrekers staken zich in het nieuw PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS „Door de eeuwen trouw" blijft ijveren voor de Ambonezen Auto na botsing in Bloemendaal gekanteld Jeugdig-feestelijke sfeer in Heemstede Na slippartij omgeslagen op Zeeweg in Overveen Auto belandt tegen buspaaltje GOUDEN BRUIDSPAAR Echtpaar S. van Galen Poelgeest Bouw van kantoor Haarlems Bloei aanbesteed Kustbrigades wensen: Geen afschaffing van de bondsstranddag Metaalbewerkersbond St.-Eloy Uitspraak auto-ongeval 1 RENAULT „VIER" 1959!! GARAGE DEN HOUT Beurs van Amsterdam De Haarlemse wethouder van onder wijs D. J. A. Geluk heeft zaterdag middag het Karei van Manderlyceum aan de Oosterhoutlaan in Haarlem ge opend in aanwezigheid van vele autori teiten, onder wie de inspecteurs voor het middelbaar en het lager onderwijs, de wethouders van onderwijs in de ge meenten Heemstede en Haarlemmer meer, vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Zandvoort, van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs en van de kring van rectoren en directeuren van middelba re scholen in Haarlem en omgeving en diverse hoofden van scholen. In -ijn openingsrede memoreerde wethouder Geluk hoe elf jaar geleden het Coornhertlyceum zijn intrek nam in het gebouw aan de °ostenS^e Inmiddels kreeg het '^"""ceel leeg bouwen, waardoor het perceei eeg kwam te staan. Uitvoeng was de uit eenzetting van de heer Gel tik waarom het gemeentebestuur ertoe overging li6t Karei van MïinclGrlycGUiYi tG^ stich ten en het onder te brengen in het gebouw aan de Oosterhoutlaan. Er doen zich twee verschijnselen voor die de gemeente ertoe hebben gebracht het aantal lycea uit te breiden: de stij ging van het aantal leerlingen bij het VHMO en de stijgende belangstelling onder de ouders voor het lyceum-type. De wethouder merkte op, dat in Haar lem de belangstelling overigens altijd was geweest maar in de jaren tussen 1952 en 1957 nam men toch f gi.v?n dertien pet waar et gehele land was het een stij ging van dertig pet. bij de jongens en van veertig pet. bjj de meisjes. Vooral in de sector bijzonder onderwijs was de toename sedert de oorlog groot, blij kens de oprichting van het Mendel Col lege (r.k.) en het Marnix van Sint- Aldegondelyceum (chr.) Overigens heeft het middelbaar on derwas sedert de oorlog niet altijd een Stijgende tendenz vertoond. Aanvan kelijk dreigde een groot tekort aan ge bouwen,als gevolg waarvan toelating tot de scholen beperkt dreigde te moe ten worden, maar rond 1954 daalde het aantal leerlingen aanmerkelijk. Thans echter wijzen de cijfers uit, dat het totaal aantal leerlingen hoger is dan in 1947. In zijn toespraak wees de wethou der op het feit, dat eerst zaterdag het Karei van Manderlyceum kon worden geopend vanwege de reor ganisatie van het openbaar middeb baar onderwijs in Haarlem. Hij bracht ook onder de aandacht het feit, dat het lyceum bestemd is te dienen voor het zuid-oostelijk gedeel te van Haarlem en in de toekomst voor Schalkwijk. Mede in verband met die uitbreiding van Haarlem maakte de heer Geluk aan de hand van berekeningen een ?oe_ het aantal leerlmgen, len be_ k0IïSn dVo?r 1961 schatte hij het aan- OP 2489; voor 1966 op 2846, waar een daling zal intreden tot 1971, tal op 2489 na een da.— wanneer het aantal leerlingen rond 2670 zal liggen. De wethouder merkte op, dat het van belang is, wanneer ook buiten Haarlem middelbare scho len worden gesticht. Thans is onge veer de helft van het aantal leer lingen buiten de gemeente woonach- 2,Fö,-5ïïerig-ells wilde de heer Geluk daarmee met zeggen, dat die cate gorie binnen afzienbare tijd van de Haarlemse scholen zal worden ge weerd. Aan het slot van zijn toe spraak zei de heer Geluk het volste vertrouwen te hebben in de capaci teiten als rector van de heer R. Prosée, die de scepter zwaait over de school. Nu nog bezoeken vijfenzeventig leerlingen de school, maar de wethou- Advertentie CAFE' Iedere middag een uitstekende lunch FRANS HALS: Een tijd van leven en van sterven, 18 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30 en 8 uur. LIDO: Lemmy Caution incognito, 18 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. UUXOR: Hercules, 14 jaar; 2, 7, 9.15 uur. Do De vrouwen om Puccini, 14 jaar; 2, 7, 9.15 uur. Minerva- Ma.: Quo Vadis, volw., 8.15 u. Do The divided Heart, 14 j.; 8.15 uur. RALACE: Een tijd van leven en van ster ven, 18 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: Fanfare, a. 1.. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: De doder is in de stad. 18 jaar, 2.30, 7. 9.15 uur. STUDIO: Die goldene Brucke, volw.; 2.15, 7, 9.15 uur. Maandag 24 november Stadsschouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel met Suiker", toneelspel van Hugo Claus. Regie: Ton Lutz. Jongensstad, Eemstraat, 8 uur: Potascn *n Perlemoer met vakantie, t.g.v. 25-jang bestaan Romana. Bissch. Museum, 8 uur: Middeleeuwse kunst in Noord-Nederland, lezing G. en W. Concertgebouw, 8 uur: Hongarije in vlam- Sjen, film voor r.-k. Commissie De Vrije Tijd. Brinkmann, 8 ur: Lezing over Waalse Kerk voor Vereeniging Haerlem. Dinsdag 25 november Concertgebouw, 8 uur: Meesterserie; Her kan Krebbers, viool; Robert Weisz, piano. Frans Halsmuseum, 8 uur; Levende schrij- *s. besproken; Ed. Hoornik (VU). »-vtlnerva, Heemstede, 8.15 uur; Wereld- Sjzigersseriemr. drs. Th. Regout over de uiterste grenzen der aarde". Va- ochiehuis, Spaarneparochie, 8 uur: •la2p'ingsavond KAB-oost. „Heerser of kin~°ehendaal, Heemstede, 8 uur: Uitrel- h® prijzen voortuinkeuringen, kin? hoek, Bloemendaal. 7.30 rI Prijzen tuinkeuringen. -St. Bavo, 7.30 uur: Alg. Bond van Ouden van Dagen. uur: Uitrei- St. Bavo, 7.30 uur: Ontspannings- lld Alg. Bond van Ouden van Dagen T EVALLEN: H. Wagner-Veldman, z. rw^hijt-Bergman, z j, d. van den Wiilg"Nederstigt. z.; W. M. Looman-Stol- Zwet J- M- M. de Vries-van der A t' ,'J J- M. Beker-Antheunisse 5' Sch, de Vries-van der -. wwr-Antheunissed.; M- van Krugten-van Dam, d.; de ~Wiiderman"Schmid1' d,: H' A' Koster Assen^E,ÈTROUWD: H. G. Deen en G. E. Ti n.t; AA. M. Debertrand en Per, lentjes; J. Proper en T. Schip ten- EhUÏ^: L- A- Heuze en C. M. Sen- o'vvi/ T i?R??ma :n M. Rijkeboer. Kamperia??Eïï: 8; "gtenberg, 78 j„ Cravenei^o H' W- Steffelaar, 52 j., Karei va?eMaa^: K- Jongkind, 51 j„ Eterman ^a?deiTstraat; M. C. Heeres- A. Jonker vari ii var> Zurenstraat; vaart;E h VMrw1el' 77 j" Leidse' Cronjéstraat- X r, elsum-Spoor, 48 j.. 92 j Cravmo?' ,Haagsma-van Foeken, der Geluk was ervan overtuigd, dat het Karei van Manderlyceum tot de grote lycea van Haarlem zal gaan be horen. Moeilijkheden zullen er echter voorlopig blijven ten aanzien van de huisvesting en van het werven van leerkrachten. Een groot gemis noem de de wethouder nog het ontbreken van een gymnastiekzaal. Tal van spre kers traden zaterdagmiddag nog naar voren, die allen de heer Prosée suc ces toewensten. De rector sprak ten slotte een dankwoord. Ten bate van de Stichting Kennemer Dierentehuis wordt op 27, 28 en 29 no vember in de Vleeshal aan de Grote Markt te Haarlem een najaarsmarkt georganiseerd. De organisatoren ver wachten een succes even groot als de voorjaarsmarkt, die in de zaal van de Haarlemse Kegel Bond gehouden werd. Meer dan twintig stands zullen er op de markt staan, onder meer stands „an. tiek", „kunst en curiositeiten" en „boe ken en oude grammofoonplaten". Men vindt er porcelein, kristal, etsen van Willem Witsen, Anton Pieck, Aart van Dobbenburgh, oude modeprenten, Ja panse houtsneden, bloemenreprodukties van Redoute en daarnaast een collectie lederwaren, aardewerk en zilveren sieraden. Medewerking in verschillende vorm ge ven Dick Fijnheer, Bram de Voogd, Wil Sluyter, Gerard Vogel, Hetty Edel- koort, Clare Lennart, Sophie Stein, Guus Inckel en mevrouw Jungeling. 's Avonds zal de markt bijzonder aantrekkelijk zijn door amusement en diverse attrac ties, terwijl de muziek van The Green horns de stemming zal verhogen. Bo vendien werd een snel-portrettist bereid gevonden zijn medewerking te verlenen. In de nacht van zaterdag op zondag Js ln Haarlem op 56-jarige leeftijd over leden de bekende- Haarlemse organist en tevens hoofdleraar aan het Amster damse conservatorium Jacob Bijster. De heer Bijster werd 17 november 1902 te Haarlem geboren. Zijn eerste muziek lessen ontving hij van Nico Hoogerwerf. In 1917 werd Jacob Bijster ingeschre ven als leerling van het Amsterdams conservatorium. Daar kreeg hij les van De Pauw (piano en orgel), Julius Rönt gen (analyse), Anton Tierie (solfège), en Van Milligen (muziekgeschiedenis). Op 20-jarige leeftijd deed hij eindexa men orgel. Hij slaagde cum laude. Twee jaar later behaalde hjj de prix d'excel- lence voor orgel. Sedert 1922 was de heer Bijster orga nist van de doopsgezinde kerk te Haar lem. In 1927 werd hij leraar orgel aan de muziekschool van de maatschappij ter bevordering der toonkunst in Amster dam en twee jaar later werd hij be noemd tot leraar aan het conservato rium in de hoofdstad. Ook als componist genoot Jacob Bijs ter bekendheid. Hij schreef vele orgel werken, twee pianoconcerten en een or gelconcert, dat nimmer werd uitgege ven. Hij componeerde voorts een sextet voor vier strijkers en twee hoorns, Uriel, een zangspel voor koor, soli en orkest, liederen en werken voor viool en piano. Voor de oorlog trad Jacob Bijs ter in de zondagmiddagconcerten van de toenmalige Haarlemse Orkestvereniging vaak op als pianosolist. Twee ongenode gasten hebben zich tijdens het weekeinde in een groot wa renhuis aan de Anegang van top tot teen in het nieuw gestoken. Hun gedra gen kleding hebben zij achtergelaten. Ook hebben de „heren" zich in de kan tine van het bedrijf tegoed gedaan aan verfrissende dranken. Tot nog toe ont breekt van hen ieder spoor. Advertentie éocr' <Utfa)u$k BOURJOI5 Advertentie HOTEL CAFÉ RESTAURANT Iedere morgen een heerlijk kopje koffie Twee agenten van de Haarlemse po litie en een burger hebben zondagmor gen na een spannende jacht een 34- jarige timmerman en een 31-jarige olie monteur gegrepen, die een inbraak hadden gepleegd in een kledingmagazijn aan de Koningstraat in Haarlem. Een derde bij de inbraak betrokkene ont snapte aan de handen van de politie. In de Grote Houtstraat hoorden de surveillerende agenten van de inbraak. Z(j spoedden zich naar de Koningstraat, waar zij door een stukgeslgen ruit het oovenlichaam van een man zagen. Bij ?I!jn van de politiefunctionarissen stond de man in een oogwenk op straat en zette het met zijn twee compagnons, die op de uitkok hadden gestaan, op een lopen. Onmiddellijk spurtten de agenten achter de vluchtelingen aan, maar er was vooralsnog geen kans, dat de wegrennende lieden gegrepen zouden kunnen worden. „Halt, politie" riep een van de agenten, maar de voor hem uit snellende individuen gaven daaraan geen gehoor. Een pistoolschot zou wellicht meer succes hebben en de mannen er toe bewegen de pas in te houden en zich over te geven. Twee schoten wer den gelost, maar het vermeende resul taat bleef uit. De achtervolging werd in alle hevigheid vortgezet, door de Koningstraat naar de Gedempte Oude Gracht. Daar bemerkte een van de agen. ten een politieauto. Met de wagen ging hij achter de sprintende lieden aan. Zijn collega had zich inmiddels ook van een vervoermiddel voorzien door van een passerende wielrijder een fiets te lenen. De inbreker, die nu een ander pad had gekozen dan zjjn compagnons, wenste zich echter niet te laten aanhouden, stak de Grote Houtstraat over en rende ver der over de Gedempte Oude Gracht naar de Frankestraat. Het einde van zijn vrijheid was nabij, want een burger, die Tijdens de vrijdagavond in Haarlem genouden Ambon-avond van de stich ting „Door de eeuwen trouw" bleek een st®'k toegenomen belangstelling van de zijde der jongeren, waarover de voorzitter, mr. W. Boers, zich in zijn openingsrede ten zeerste verheugde. Deze week vrijdag zal 'savonds in ca- i)or-ZIj aan Het Stationsplein (bij het viaduct van de Kruisweg) een bqeenkomst gehouden worden van de nog in een begin-stadium verkerende jongerenafdeling. De heer J. van Hulzen uit Zeist sprak tijdens de Ambon-avond over de geluk kige wending, die de kwestie der 37 verstekelingen genomen heeft, zij het na een zijns inziens weinig verheffende gang van zaken. Hij herinnerde er aan, dat nog altijd op Ceram gestreden wordt voor de vrijheid der Zuid-Molukken. De avond werd opgeluisterd door de dans groep „Ramayana", die Oosterse dan sen uitvoerde, afgewisseld met Ambo- neze muziek en zang door het orkest „Bunga Tandjung". In Bloemendaal, op het kruispunt Koninginne Duinweg-Midden Duin en Daalseweg zijn zaterdagmiddag twee personenauto's met elkaar in hotsing gekomen. Door de klap kantelde een van de wagens en bleef op zijn linker zijde liggen. Het ongeval gebeurde doordat de 47-jarige bestuurder van een van de auto's geen voorrang verleen de Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto's werden evenwel zwaar beschadigd. zich in de achtervolging had gemengd, versperde hem kordaat de weg, greep hem vast en wachtte rustig de komst van de politie, die de man meenam. In het bureau aan de Smedestraat was nog een plaatsje vrij en na verhoor werd hem die plaats vorlopig toegewezen. De agent op de fiets was intussen overge gaan tot de achtervolging van de com pagnons van de gearresteerde timmer man. Zijn zwoegen werd beloond met de arrestatie van de oliemonteur. De derde bleef spoorloos. De recherche is zich verder met de zaak gaan bemoeien. De mannen had den de avond tevoren zich te goed ge daan aan diverse glazen sterke drank en trokken ver na 't middernachtelijk uur op rooftocht. In de Koningstraat sloegen zij de ruit in van het kleding magazijn. De timmerman stapte naar binnen, terwijl de twee anderen de wacht hielden. Keurig waren een aan tal jongensbroekjes op een plank bij het raam opgestapeld om mee te ne men, toen de diefstal moest worden afgebroken wegens de komst van de politie. Gisteren vierde de Haarlemse Katho lieke Studenten Vereniging „Sanctus Bavo" haar zesde Dies natalis. De vie ring van deze dag begon met een H. Mis die in de lyceum-kapel van de Augus tijnen aan de Zijlweg, door pater F. van Kleef O.E.S.A. moderator van „Sanctus Bavo", opgedragen werd. Na de H. Mis bestond er gelegenheid aan te zitten bij een feestelijk ontbijt in de cantine van het Triniteitslyceum. Des middags werd in restaurant „Bol werk" een buitengewone ledenvergade ring gehouden, gedurende welke bijeen komst de praeses van de katholieke studentenvereniging, de heer H. Bona- rius, de gebruikelijke diesrede uitsprak. „Het mag een heugelijk feit heten, dat onze vereniging, Sanctus Bavo, de perio de van kinderziektes overwonnen heeft en na zes luttele jaren reeds een stu dentenverenging van formaat genoemd kan worden. „De heer Bonarius zei voorts: „Aangezien er in de tegenwoor dige wereld sprake is van een cultuur crisis, zijn vooral de rooms katholieke studenten verplicht een juist klimaat te scheppen en zich rekenschap te ge ven van de hiërarchie der waarden. Sanctus Bavo pretendeert danook de wetenschap en cultuur in zijn juiste waarden te beschouwen. De sfeer van de studentenvereniging kan voor ieder afzonderlijk van grote betekenis zijn, in dien alle leden actief meewerken om de onderlinge verhouding tot iets groots te maken. Het belangrijkste van de stu dentenjaren is het zich inleven in de ver schillende vormen van wetenschap; se cundair in het studentenleven is de z.g. studentiekoosheid. Ten slotte bleek de heer Bonarius er van overtuigd te zijn, dat van alle leden van Sanctus Bavo steun verwacht kon worden; dat op een ieder mocht worden vertrouwd en dat er in de loop der maan den constructieve ideeën ter tafel zou den komen. De leden van de jubilerende studentenvereniging en de vele aanwezi ge genodigden, onder wie de oud-mode rator pater Modestus van Straaten, rec tor van het Triniteitslyceum, pater Leo pold Verhagen, pater Valentinus Hut- jens en afgevaardigden van verschil lende studentenverenigingen uit Den Haag, Haarlem en Amsterdam, luister den daarop naar een voordracht, ge houden door de dichter Michel van der Plas over „de somberheid van de mo derne katholieke roman". Michel van der Plas vroeg zich af waarom „de zon de" in de moderne christelijke roman Bijna een half uur moest het talrij ke publiek, dat zaterdagavond de schouwburgzaal vulde, wachten eer het doek opging voor „Brullen als een duif" van Lesley Storm. Cees Laseur bleek nabij de Cruquius onder Heem stede in een sloot terecht gekomen te zijn met zijn auto, toen hij plotseling een slecht verlichte boerenkar voor zich zag opdoemen. Een reportagewa gen van de televisiestichting vond hem daar en hielp hem weer op de been, zodat hij zijn tocht naar Haarlem kon voortzetten. Geen wonder dus, dat het publiek hem niet een hartelijk applaus begroette, toen hij in het tweede tafe reel voor het eerst ten tonele verscheen. Dat applaus zal ook wei een uiting van dankbaarheid geweest zijn, dat men Laseur terug zag na zijn recente, vrij ernstige ziekte. De schouwburgbezoeker zal Lesley Storm al wel kennen als de schrijfster van „Toontje heeft een paard getekend" en „Zwarte crêpe de Chine", als schrijf ster dus van boeiende, grappige blij spelen, die zich afspelen in een socie ty milieu. Voor de Haagsche Comedie is zo-iets natuurlijk eten en drinken. I'et gezelschap heeft zich de laatste jaren weten te specialiseren op het gebied van het Engelse blijspel, compleet met droge under-acting en al. Technisch le verde „Brullen als een duif", waarin de schrijfster dapper op de eenmaal ingeslagen weg voortgaat, dus geen en kel bezwaar op voor de Hagenaars. Brullen als een duif, is een uitdruk king die Spel, de wever, in „A Mid- summernight's Dream" gebruikt om aan te tonen, dat hij de rol vari de leeuw het best kan spelen. Hij kan het onverenigbare verenigen: hij kan brul len als een leeuw, maar hij kan het zo ontroerend zacht doen, dat d° h< dames er niet door geschokt zullen wor den. In dit „Brullen als een duif" slaagt de Amerikaan Tom Chadwick er in zijn schoonzoon, een Schotse lord, zijn beslist weigerende vrouw aan een zoon te helpen, nadat zij hem ai zes dochters heeft geschonken. De Amerikaanse vrouw van de Schot se landjonker, Emma, is na de geboor te van haar zesde dochter in staking gegaan. Zij wil geen kinderen meer. Ze wil haar tiara en haar familiejuwelen dragen in de Londense society, in plaats van verdorren in het landhuis in de highlands. Desalniettemin wordt er uit eindelijk toch een zoon geboren en is het dreigend conflict uit de wereld ge holpen. Dank zij de in allerijl gealar meerde schoonfamilie uit Amerika. De keuze van het onderwerp is be paald niet helemaal kies, en men krijgt ook tijdens de voorstelling steeds weer net nare gevoel, dat de schrijfster de grapjes rond dit „conflict" beter voor de bittertafel had kunnen bewaren. Dat de voorstelling desondanks een succes is geworden, is te danken aan de luch tige regie van Cees Laseur, die nergens een probleem van maakte. De geser reerde speelwijze maakte dan ook, dat men niet te ver ging. Het stuk werd gespeeld in een dergelijk bibliotheek decor van Eline van Dreght en in een speelse vertaling van Cees Laseur. Minder prettig was, dat met name Cees Laseur als de Amerikaanse schoon vader, zijn tekst zo weinig beheerste en dat hij telkens het tempo ophield en zijn medespelenden in moeilijkheden braent. Men moet dat deels natuurlijk wijten aan de gevolgen van het auto ongeluk eerder op de avond, maar La seur heeft tenslotte toch niet bij ieder nieuw stuk een auto-ongeval. Frans van der Lingen als de nuchtere, landelijke Schotse lord, speelde knap en uiterlijk onverstoorbaar, maar hij leek me het meest te kampen te hebben met de door Laseur veroorzaakte moeilijkhe den. De ster van de avond was na tuurlijk Elisabeth Andersen als de sta kende moeder. Welk een veelzijdig ta lent en welk een nuanceringsmogelijk heden weet zij met eenvoudige midde len op te brengen. Gijsbert Tersteeg was de oom van de lord, een schilder van een wonderlijke mengeling van bescheidenheid en levensaanvaarding. De rol van de vroegrijpe dochter Jane, die zo graag Amerikaans wil zijn, werd uitstekend gespeeld door Ineke Brink man. Jules Croiset was een wat al te nadrukkelijke stadsneef, die niets \an het leven op het land hebben moet en Kittj Kluppell viel als de Amerikaanse schoonmoedei een beetje uit de toon. John Koch toonde, dat een butl be slist geen conventioneel toneeltype hoeft te zijn. Voor kinderen is dit stuk beslist met aan te bevelen. J. W. v. d. V. een zo'n geliefd onderwerp is. Hij schreef het toe aan het feit dat de mo derne auteur over het algemeen eerlijk is en wel degelijk inziet dat de mens van den beginne af tot het kwade ge neigd is, en feitelijk als een „gevallene" moet gezien worden. De auteur in onze tijd ziet het probleem van het kwaad, hij verdoezelt het niet, maar laat ons door de soms zeer realistische beschre ven zondigheid, door een als het ware nieuwe romantiek van de zonde, onze zwakheid doorzien en beseffen. „Het zou een contradictio in terminis zijn, wanneer er geen zondige literatuur over de evenzeer zondige mens geschreven werd", aldus de spreker. Na de spreek beurt van Michel van der Plas werd de vergadering gesloten en recipieerde het bestuur van de vereniging. Het mocht vele en hartelijke gelukwensen in ont vangst nemen, o.a. van de vertegen woordigers van het „Haarlems Studen ten Gildt", de Haagse en Zaanse studen tenvereniging en het Collegium hono- rabile van Sanctus Bavo, terwijl pater van Straaten namens het gehele con vent een gesloten enveloppe aanbood om op deze wijze zijn erkentelijk heid te betonen. De zesde dies werd 's avonds besloten met een gezellige dans-klets avond in het restaurant „Zo- merlust" in Zandvoort. Met een uitgebreid programma heb ben leiders, verkenners en welpen en met vele belangstellenden gisteren de viering van het vijfentwintig-jarig be staan van de „Paschalis Baylon"-groep in Heemstede besloten. De dag werd be gonnen met een plechtige H. Mis in de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk, opgedra gen door oud-aalmoezenier, kapelaan C. Bakker. Verkenners in uniform dien den hem. Het gemeenschappelijk ontbijt had in een jeugdig-feestelijke sfeer plaats waaraan de woorden van districtscom missaris W. Smit en oud-hopman A. Klaver al weinig afbreuk konden doen. Voor de rest van de dag was het fraaie terrein op „Meer en Berg" rond „De Ruïne" het toneel van een levendig vermaak voor jong en oud. Estafette wedstrijden en een groot „vlagverove- ren"-spel hielden de jongens warm en tenslotte haalde een partijtje voetbal het laatste restje energie uit de feest- vierdertjes. Rond het kampvuur, dat om vijf uur achter „De Ruïne" werd ontsto ken, waren de jongens dan ook op merkelijk rustig. Rond de flakkeren de rode gloed klonken de muzikale verhalen op van de beroemde walvis- senbruiloft, de drie schuintamboers en andere figuren welke de kamp vuur-ronde niet vreemd zijn. Om streeks zes uur tenslotte klonken de statige tonen van het „Wilhelmus" op tussen de reeds kale bomen terwijl de laatste vlammen nog een keer oplek ten en een paar vuurpijlen een hoor bare punt zetten achter dit geslaagde jubileum. Op de Zeeweg ter hoogte van de Schapenkamp in Overveen is zondag middag om half 4 een personenauto be stuurd door een 46-jarige Haarlemmer gaan slippen en omver geslagen. De Haarlemmer wilde een voor hem rij dende auto inhalen maar slipte. Hij maakte een verkeerde manoeuvre en schoot in de middenberm. De wagen vloog door, reed de zuidelijke rijbaan over en kwam tegen een buspaaltje tot stilstand. Door de botsing kantelde de auto. De bestuurder liep enkele ver woningen op en ging zelf naar het ma rinehospitaal om zich te laten verbin den. De auto werd ernstig beschadigd. Morgen is het feest in de Beuken straat, want dan is het echtpaar S. van Galen-Poelgeest, wonend op no. 22, vijf tig jaar getrouwd. Zowel de bruid als de bruidegom, wier huwelijk met vier kinderen werd gezegend, mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Morgenochtend is er om 9 uur een H. Mis in de Liduinakerk. In maart van dit jaar besloot de ge meenteraad van Heemstede uit te tre den uit de Volkskredietbank voor Haar lem en omgeving. Nadien heeft het Heemsteedse gemeentebestuur herhaal delijk besprekingen met Haarlem ge voerd teneinde na te gaan in hoeverre aan de bezwaren van Heemstede tege moet kon worden gekomen. Naar aan leiding van besprekingen met aan de gemeenschappelijke regeling deelne mende gemeenten heeft de Raad van Bestuur van de Bank zich beraden over maatregelen teneinde het sociale doel van de bank ten volle tot zijn recht te doen komen zonder dat de exploita tierekening daardoor meer dan verant woord, ongunstig zal worden beïnvloed. Intussen is het gemeentebestuur van Haarlem bereid de bank een vaste le ning van 1.000.000 tegen een rente van vier en een kwart procent te verschaf fen. Dit rente-percentage zal alleen dan worden veranderd, indien belangrijke wijzigingen op de kapitaalmarkt daar toe aanleiding geven. Door het treffen van deze maatregel is Haarlem tege moet gekomen aan het bezwaar van de deelnemende gemeenten, dat het werk kapitaal van de bank te duur was. Ofschoon het gemeentebestuur van Heemstede zich met deze gewijzigde vorm kan verenigen acht het het niet gewenst zonder meer het raadsbesluit van maart van dit jaar in te trekken. BRAND Doordat een vrouw met haar elleboog een petroleumstel om verstootte is zaterdagavond omstreeks half acht brand uitgebroken in de keu ken van een perceel aan de Kleverlaan in Bloemendaal. Voordat de brand weer arriveerde, was het vuur geblust. De directeur van openbare werken heeft vanochtend ten stadhuize te Haarlem de bouw van een nieuw kan toor voor Haarlems Bloei op het Sta tionsplein aanbesteed. De hoogste in schrijver was M. Nolet uit Haarlem voor een bedrag van 127.000. De laagste inschrijver was de fa. D. v. d. Gulik en Zn. uit Waarland voor een bedrag van 92.943. De Haarlemse ge meenteraad heeft enige maanden gele den een bedrag van 150.000 geno teerd voor de bouw van dit kantoor. Het was de bedoeling dat het gebouw nog voor het komende bollenseizoen gereed zou komen, maar daarvoor is het nu te laat. De goedkeuring van gedeputeerde staten is te laat afgeko men. Bovendien is de rijksbouwvergun ning nog niet ontvangen. Vandaar dat nog niet bekend is wanneer de gunning zal plaatsvinden. In Haarlem hebben zaterdagmiddag enige tientallen afgevaardigden van kustbrigades de najaarsvergadering bijgewoond van de Contact Commissie Kustbrigades van de Koninklijke Neder landse Bond tot het redden van dren kelingen. De belangrijkste punten van .de agenda waren het bondsbestuur voor te stellen de jaarlijkse bonds stranddag af te schaffen en de vrjj ge komen gelden te besteden voor het vervaardigen van een 's zomers in de bioscopen te laten draaien films. De voorstellen zullen het bondsbe stuur evenwel niet bereiken, want de meeste afgevaardigden konden zich er niet mee verenigen. Wat de bonds stranddag betreft gingen de gedachten terug naar het verre verleden toen el ke brigade op in een van onze kust plaatsen met een eigen nummer kon uitkomen. Later werd een keurploeg samengesteld, die demonstreerde op de bondsstranddag. Er was een voorstel van een der le den der commissie, de heer H. van der Wel, uit Wjjk aan zee, dat behelsde de brigades in hun eigen werkgebied een demonstraties te laten houden indien zij menen dat daaraan behoefte be staat. Daaraan zou dan de keurploeg steeds kunnen meewerken. Onderzocht zal worden welke kosten dit mee brengt. Wat de filmstrook betreft werd de vrees uitgesproken dat hiermee zeer veel geld gemoeid zou zijn zowel wat betreft de vervaardiging van de film als ook de vertoning in de theaters. Tenslotte werd besloten het bonds bestuur te verzoeken een commissie van deskundigen in te stellen om na te gaan in hoeverre de leden van de brigades verzekerd kunnen zijn tegen ongevallen (niet bij een redding overkomen). Temeer niet, omdat thans nog niet in voldoende mate kan worden overzien welke financiële gevolgen het uittreden van Velsen voor de overige deelnemers met zich meebrengt. Daarom is met het gemeentebestuur van Haarlem overeengekomen, dat de regeling voors hands wordt voortgezet tot en met 31 december 1960. Wanneer zij nadien niet wordt opgezegd, wordt aangenomen, dat de betrokken gemeente de regeling voor vijf jaar heeft gecontinueerd. Door deze tussenfase krijgen de deelnemende gemeenten de gelegenhid hun houding opnieuw te bepalen, wanneer de resul taten van de exploitatie van de bank in haar nieuwe samenstelling beoordeeld kan worden. B. en W. van Heemstede stellen de raad. die donderdag 's middags om half vijf bijeenkomt, voor het besluit van maart van dit jaar in te trekken en op nieuw dus deel te nemen aan de ge meenschappelijke regeling. Onder de titel „Hollands Glorie 1959" zal van 6 tot 14 mart een tentoon stelling voor handel en industrie en ambacht worden gehouden in de groots te veilinghal van n.v. Holland's Bloem bollenhuis te Lisse. De tentoonstelling» welke wordt gehouden onder auspici ën van het comité „Lisse vooruit" en de V.V.V.-Lisse, zal een inleiding zijn op de jaarlijkse bloemenfeesten, waar aan ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Nationale Bloementen toonstelling „Keukenhof" een bijzonder feestelijk karakter gegeven zal worden. Het ligt in de bedoeling zowel han delsondernemingen aan te trekken, wel ke zich bewegen op het gebied van de mechanisatie, administratie en expedi tie in het bloembollenbedrijf. alsook fa brikanten, middenstandsbedrjjven en andere detaillisten, die zich speciaal toeleggen op verkoop en dienstverlening aan de huisvrouw. De werkgevers en werknemers van de Nederlandse r.-k. Metaalbewerkers- bond Sint Eloy gaan weer gezamenlijk het patroonsfeest vieren. Zondag 30 no vember 's morgens om half negen wordt in de parochiekerk van de H. An- tonius aan de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem een plechtige H. Mis opgedra gen door de geestelijk adviseur kape laan A. R. Geraets. Daarna is er een gezamenlijk ontbijt in gebouw St.-Bavo. De rechtbank te Maastricht heeft vanochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen een 25-jarige Haarlemse ste ward. die enkele maanden geleden be trokken was bij een auto-ongeval te Voerendaal. De rechtbank achtte schuld door nalatigheid bewezen en veroordeel de de steward conform de eis tot een boete van 200 en intrekking van het rijbewijs gedurende zes maanden. AANRIJDING Op het kruispunt Floresstraat-Ternatestraat in Haarlem gebeurde zaterdagmiddag een aanrij ding tussen een vrachtwagen en een personenauto. Een 13-jarig meisje dat in de personenauto zat kreeg ernstige snijwonden aan het gezicht. HERSENSCHUDDING Op de oversteekplaats op de rijksstraatweg ter hoogte van de Spaarnhovenstraat te Haarlem is zaterdag een 14-jarig meisje door een bromfiets aangereden. Het meisje stak over toen de bromfiet ser haar reeds tot een meter was ge naderd. De bromfietsbestuurder kreeg den hoofdwonde en een hersen schudding. DIEFSTAL Uit de portemonnaie van een 20-jarige student uit Velsen i» zaterdagmiddag een bedrag van 45 gestolen. De student had zijn portemon naie in de zak van zijn broek gelaten toen hij zijn pantalon in een kleedka mer van een voetbalvereniging aan de Brederodelaan te Bloemendaal ophing. INBRAAK In een perceel aan de Dr. D. Bakkerlaan in Bloemendaal is zaterdag terwijl de bewoners sliepen ingebroken. Uit spaarbusjes werd 140 weggenomen. Bovendien worden 400 oude dubbeltjes vermist. ZINKER Woensdagmorgen zal er in de Jan Gijzenvaart ter hoogte van de Generaal Spoorlaan een zinker van be tonnen buizen worden gelegd ten be hoeve van de watervoorziening van Delftwijk. Advertentie Reeds 9 jaar in fabricage en daardoor totaal geen kinderziektes. 6 Maanden garantie incL arbeidsloon. Zeer ruim voor 4 personen. Veilig: 4 portieren. Prima verwarming. Zuiniger dan 1 op 17. Prijs: f 4490.—% Tel. 12138 en 15056 vorig «pening Slot 24/11 koersen) ÏKS» wM&wmt Ln een van de sloten ten zuiden van Noordwijkerhout is zondagmiddag een verwoede strijd geleverd tussen een snoek van formidabele afmetingen aan het ene eind van de werphengel met 20/100 nylon en de heer Wim van Duin aan de andere kant. Het was de heer Van Duin bekend, dat ter plaatse een grootvader van een snoek huisde, maar eerst zondagmiddag beet het dier in het voorgehouden aas. Na een strijd van een half uur gelukte het de heer Van Duin met de hulp van zijn broer Jan en de heer Wil van den Burg de snoek op het droge te brengen. Thuisgekomen bleek het roofdier op de (geijkte) weeg schaal ruimen pond te wegen. (Niet officiële 4% Ned. 1958 99A 33/4 Ned 1953 9338 Staffel 1947 90te 3% Ned. 1956 92)8 314 Ned 1950 85A 3)4 Ned. 1954 88Ve 314 Ned. 1955 n 8914 B.N.G. Won.bouwl. 6 110 Ned. Handel Mij Cert 18214 Amsterdam Rubber 68ti H.VA. 129:4 Senembah-Mij. 12034 A.K.U. 242*4 Berkel Patent 204 Calvé-Delft Cert Dell Mij. 130.10 Fokker 259 v. Gelder Hoogovens 342 Müller Co. 345 Philips Gem.bez 416% Unilever 461 Billiton 2e 190(4 Kon. Petroleum 50 197.60 Holl. Amerika Lijn 155:, K.L.M. Kon. Ned Stoomb 160s4 K.P.M. 134(4 Ned Stoomv MU 159 v. Ommeren 261 Ned. Scheepvaart L 142 Rentespaarbrieven '57 11334 Rentespaarbrieven '58 100 214 Amsterdam '56 86% 2V4 Amsterdam '56 IJ 95 99A 90* 1211* 243 130 4151* 458(4 193,10 153 155 133% 139

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3