„Veerbond van de Arbeid" te vinden in de K.A.B. Onvruchtbaar te discussiëren over rondetafelgesprek Schneider legt volledige bekentenis af De keuze is: lage tarieven of orders annuleren Treiler Vios I IJM 24 schampt Deense kotter Vinceni Radio en TV Dr. V eronese directeur-generaal van de Unesco Nederlandse emigrant priester gewijd tot N OF M saasMsf «ara SHiH Hevige zandstorm woedde over het Midden-Oosten Kremlin zwijgt over Rerliin SENSATIE NA NEGEN WEKEN ESSO BENZINE Er is veel speculatief gebouwd; vloot blijft in de vaart Bemanning van gezonken scheepje in IJ muiden Voormalige Canadese ambassadeur neemt rust op boerderij Oud-secretaris-generaal van de K.A. K.A.B.-VOORZITTER MIDDELHUIS Verwachte nota niet overhandigd Gomoelka: Staken is verboden ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE TOEKOMSTBEELD VOOR DE TANKVAART Kustvaarder Soemba op de rotsen Aanvaring in dichte mist Potsenmakerij als kijkspel -AKKERTJES" „Vriendschap van Nederlandse volk heeft diepe indruk op mij gemaakt EEN PRACHTIG FEEST TE BLERICK w.S' Tj-z Indonesië sticht opleidingscentra99 nabij Nieuw-Guinea MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 PAGINA 4 „Als men een „Verbond van de Arbeid" zoekt dan is die te vinden in de K.A.B. Een rondetafelgesprek is vyf jaar geleden gevoerd (commissie-Beau- fort). Het lijkt bepaald onvruchtbaar daarover te discussiëren". Aldus re ageerde de bondsvoorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, de heer J. A. Middelhuis, zaterdag te Groningen op de suggestie van de A.R.K.A.- voorzitter, mr. Boot. Nu, zo ging de heer Middelhuis voort, die maatregelen van de bestedings beperking gunstig hebben gewerkt, komt langzamerhand de tijd om bepaal de zaken te realiseren, zoals leniging nood weduwen en wezen, verkorting arbeidstijd, zinvolle vrijetijdsbesteding e.d. Over het huurvraagstuk zei de heer Middelhuis, dat de huur een essentieel deel is van het pakket voor levensonderhoud. De lonen zijn destijds zoveel mogelijk beperkt mede op basis van de aanvankelijk bevroren huren. Het geven van nog eens toe slagen op het loon vond spr. geen gezonde loonpolitiek. Hij is daarom van oordeel dat voorzichtigheid moet worden betracht met eventuele huur verhoging. Alleen in Israël al voor miljoenen schade Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! Alleen geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOVENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! MET ESSO BENT U BETER UIT! Larsen sticht nieuwe communistische partij Geen tijd voor GRIEP door ACATHA CHRISTIE pa- Examens h! ^Ld£ nimiiininiiiimiiiiiiiniimiiiMiiiiiiininifiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii In de afgelopen 24 uur heeft over het gehele Midden-Oosten een zware zandstorm gewoed, die in Israël alleen al een schade van verscheidene miljoe nen ponden heeft veroorzaakt, aldus meldt A.F.P. De vorige maal dat het Midden-Oos ten door een zandstorm van een derge lijke omvang werd getroffen, was in 1941, het jaar van de campagne van de Duitse generaal Rommel. In het afgelopen weekeinde heeft het propaganda-apparaat varï het Krem lin de kwestie Berlijn zo goed als ge negeerd. Dit en het feit, dat de over handiging van de Russische nota's over Berlijn ie' zaterdag verWSdht werd tot nu toe is uitgebleven, acht men in politieke kringen opmerkelijk. Men schrift de zwijgzaamheid toe aan de duidelijke verklaringen die de westelijke wereld heeft uitgesproken. Er zijn waarnemers die ai spelen met de gedachte dat de Sovjet-Unie haar aan gekondigde plannen niet zal doorzetten omdat het Westen zeer duidelijk „neen" heeft gezegd en de aan de over dracht van de souvereiniteit verbonden risiko's daarmee groter zijn geworden. In Britse regeringskringen, zo meldt U.P.I., is men ooishands, nog niet zo optimistisch gestemd. De bedreiging wordt nog steeds groot genoemd, on danks de stilte, die in een „zenuwoor- lo overigens heel goed past. De Poolse partijleider, Gomoelka, heeft zaterdag openlijk verklaard, dat staken verboden is in Polen, aldus meldt U.P.I. In een redevoering voor tiendui zend textielarbeiders in Lodz zei hij „Er zijn geen redenen aanwezig die de vakbonden en de arbeidersklasse ertoe zouden kunnen dwingen te gaan staken ter verdediging van hun belangen. Zulk een staking zou de arbeidersklasse zelf treffen en de belangen dienen van de vijanden van het socialisme en jje volksstaat". De heer Middelhuis sprak op de 59ste centrale raadsvergadering van de Utrechtse diocesane bond der KAB. die in het hoge noorden werd gehouden, omdat de afdeling Groningen haar zes tigjarig jubileum vierde. Een groot deel van de middagvergade ring werd bijgewoond door de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman. In een toespraak wees deze op de noodzaak van bijzondere aandacht voor het noor den des lands, omdat een harmonische ontwikkeling van Nederland belemmerd wordt door een achterblijven van de werkgelegenheid in het noorden. Mgr. schetste voorts de taak van de priester in het organisatieleven, vooral ook nu door de enorme technische ontwikkeling de ontkerstening van het arbeidsmilieu dreigt. Wij moeten dat milieu kerstenen. Niet door een geloof dat sleur is, maar door een persoonlijk geestelijk leven. In zijn openingsrede complimenteer de bondsvoorzitter J. Zwanikken de af deling Groningen met het diamanten- feest en de voorzitter, de heer G. Me- dendorp, met de Pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. De toe stand in het noorden vond spr. nog steeds reden geven tot ernstige maat schappelijke verontrusting. Het wordt de hoogste tijd, dat een structuurplan, hetwelk speciaal rekening houdt met de situatie in het noorden, tot stand komt. Het moet toch mogelijk zijn, om ook hier te komen tot grote industrie kernen, bereikbaar langs diep vaarwa ter en over land door goede wegverbin dingen. Met name ook hebben we te denken aan goede verbindingen met het Duitse achterland. De heer J. Zwmiikken heeft des mid dags in een rede de hoofdlhne werkplan 1959 toegelicht. Hij en van het vond het onaanvaardbaar dat een economische toestand bestaat, waarin groepen mensen, omdat hun arbeid ogenschijn lijk niet van de grootste betekenis is, zouden worden gedoemd onder een ethisch bestaansminimum te leven. Groepen van minimumlijders vond hij de weduwen en wezen, de invaliditeits- rente-trekkers en niet onbelangrijke groepen loontrekkenden met nog al te lage lonen. Met nadruk steldé hij dat ook de be vordering van de persoonlijke bezits vorming tot de onverkorte eisen van materiële welvaartsspreiding behort. Terwijl er aan de materiële eman cipatie van de arbeiders veel aandacht is geschonken, vond spr. op cultureel gebied een ontstellende achterstand, een achterstand die groter wordt, on danks het feit, dat de onderwijsmoge lijkheden zijn toegenomen. In ons huidige onderwijsstelsel is te weinig plaats gemaakt voor per- soonlijkheidsgroei, al zijn de sporen aanwijsbaar dat een verbetering op komst is. Het moment waarop de schoolse „opvoeding" wordt omge zet in een „opvoeding" in machine hal en kantine, op karwei en kantoor, ligt z.i. te vroeg. Op zo kort moge lijke termijn moet opschuiving er van bereikt worden, waarbij de vrijko mende tijd gevuld dient te worden met verplicht maatschappijonderwijs. In het ontwerp-van-wet van minister Cals liggen hiervoor mogelijkheden tot verbetering. Zondag werd het 60-jarig jubileum van de afdeling Groningen verder ge vierd met een pontificale H. Mis in de St.-Martinus-kathedraal, opgedragen door mgr. P. A. Nierman en des avonds met een feestavond in de Harmonie met muziek en toneelspel. Tevens werd een aantal K.A.B.-jubilarissen digd. gehul- In het nu reeds negen weken duren de proces tegen het voormalige hoofd van de psychologische dienst van „et WestduJtse leger, Robert Schneider, is saterdagochtend nieuwe sensatie gewekt. Geheel onverwacht heeft Schneider volgens D.P.A. een volledige bekente nis afgelegd. Deze stemt overeen met zfln vroegere verklaringen, die hij even wel later herriep omdat ze hem zou- dei zijn afgedwongen. Schneider leidde zijn bekentenis met •en zelf-analyse in. Reeds in zjjn schooljaren had hij een zware tegen slag moeten verwerken, toen hij een snelle achteruitgang in zijn prestaties tengevolge van puberteits-storingen moest aanvaarden. Schneider verklaar de zijn handelwijze voor het gerecht met de opmerking dat hij tot nu e geen vertrouwen in het Hof had kun nen vinden omdat hij dacht dat de rech ters niet objectief waren. Derhalve had hij zijn schuldgevoel in zijn onderbe wustzijn gedrongen, maar eens zou dit toch weer te voorschijn moeten komen. Het had hem tijdens het proces ook geschokt dat men van mening was dat hij niet het intellect voor zijn presta ties zou hebben bezeten. Volgens zijn huidige Bekentenis is Schneider wel doctor in de psycholo gie maar heeft hij nooit een arts-exa men afgelegd. Hij heeft gedurende acht semesters medicijnen gestudeerd maar gaf later voor dat dit langere tijd was geweest. Hij wist door handige zetten zijn naam op een examenlijst te krij gen. In München kreeg hij een nood- aanstelling als arts welke hij achtera! in een „normale" veranderde. Na de oorlog kwam hij als „vervalste" mili taire arts via het ziekenhuis Stam berg naast het Instituut Egelfinghaar bij Mün chen. Daar zou hij met de communis- n in contact zijn getreden teneinde zichzelf te dekken tegen eventuele ont dekking van zijn knoeierijen. Advertentie „Wij wisten écht wel wat wij deden, i 2jet. verwacht hij, dat zich op langer toen wij ons bouwprogramma 1958-1960 samenstelden. Het is immers toch aan nemelijk, dat de olie-industrie zelf het best in staat Is te schatten, hoeveel olie In de toekomst verscheept zal moe ten worden. Wij verkeren nu eenmaal in de benijdenswaardige positie beide zijden 'an de medaille te kunnen bekij ken". Aldus sprak ir. L. Schepers, di recteur van de n.v. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Mij., nadat zater dagmiddag op de werf van de Rotter damse Drookdokmaatschappij n.v. een nieuw tankschip van de helling was ge gleden, de 18.000-tonner Area. De ver klaring van de heer Schepers diende als antwoord op de vraag, waarom de Ko- ninklijke-Shell nog zoveel geld in nieuwe schepen steekt, terwijl bijna 300 tan kers met een totaal draagvermogen van 4,5 miljoen ton ofwel 9 procent van de tankvloot is opgelegd. Voordat het bouwprogramma voor de eerstkomende jaren werd vastgesteld is door de Koninklijke-Shell het aandeel geschat, dat de eigen vloot zou moeten innemen in de totale wereldbehoefte aan scheepsruimte. Sindsdien is er wei nig gebeurd, dat deze raming heeft aangetast. Weliswaar zal de schatting niet altijd precies uitkomen, maar zij zal toch dichter bij de waarheid zijn dan die van buitenstaanders. Onafhankelijke eigenaars van tank schepen hebben deze informaties niet en bouwen, tenzij zij zich tevoren van een langlopend chartercontract heb ben voorzien, in zekere zin specula tief. In het verleden is maar al te vaak gebleken, dat zij zich hebben laten beïnvloeden door hoge vracht tarieven van een gegeven ogenblik en dan schepen bestelden in de ijdele hoop, dat die tarieven wel hoog zou den blijven. Dit ietwat overdreven enthousiasme van! de onafhankelijke reders heeft hen zelf in deze benarde positie gebracht. Naar ir. Schepers schatte, Is er thans circa 7,5 miljoen ton scheepsruimte in bestelling waarvan het toekomstig em plooi nog niet gecontracteerd is. Het ziet er dus naar uit, dat de tankvaart of een lange periode van uitermate la ge vrachten tegemoet gaat of het voor uitzicht heeft op grote schaal bouwop drachten te moeten annuleren en de daarmede gepaard gaande schadever goedingen van vele miljoenen te moe ten uitbetalen. Wellicht zullen de werven die door deze annuleringen worden getroffen, zich afvragen, of het geen zin zou heb ben er zich voortaan van te vergewis sen, voordat het contract wordt geslo ten, dat het betreffende schip een ver zekerd emplooi heeft. Hoewel ir. Schepers dus op korte ter mijn een overmaat van tankers voor zicht het evenwicht wel zal herstellen. Aan de groeiende behoefte aan energie zal alleen door een relatief nog sterker stijgend aanbod van aardolie kunnen worden voldaan. Over 20 jaar zal West- Europa waarschijnlijk ruim 375 miljoen ton aardolie gebruiken in plaats van de ongeveer 150 miljoen van thans. De Area is het eerste stoomturbine schip van de Koninklijke-Shell dat met een gestroomlijnde bovenbouw wordt uitgevoerd. Het schip werd gedoopt door mevrouw E. de Monchy-van der Hoeven, die als aandenken een schelp ontving van het soort, waarnaar de tanker is genoemd. De Groningse kustvaarder „Soemba", 465 netto ton, van de rederij erven H. Sloots te Groningen, is zondagavond in de Oslofjord op de rotsen gelopen. Het schip zit vast op de stenen en maakt in de voorpiek een meter water en in het middenschip 1.80 meter. De „Soemba"' was met een lading van 500 ton zink in vaten onderweg van Aalsund naar Oslo. Het is, wegens een dichte mist, erg moeilijk de juiste positie van het schip te bepalen. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. Of schoon zowel de reder te Groningen, als scheepvaartstations in Nederland volledig op de hoogte zijn van hetgeen de Soemba is overkomen, weet men in Noorwegen officieel nog van niets. Tjoeme-radio aan de monding van de Oslo-fjord, noch radiostations te Oslo Kristiansand hebben contact met schip kunnen krijgen. en het Geen van de drie onderdelen van het zaterdagavondprogramma voor de A.V.R.O.-TV vonden wij bevredigend. De weekendshow had vaart, maar wei nig inhoud, de fiimrubriek nog minder en de quiz „Van je familie moet je het hebben" helemaal niet. In de weekendshow stond Rens van Dorth eindeloos niets te beweren, als „stunt" had hy een gesprek met een Duitse juffrouw, waarbij bijj weer eens het verschrikkelijk versleten grapje uithaalde om de taal te verhaspelen. Overigens heeft de show alleen maar een variétéprogramma met mondhar monicavirtuozen en zangnummers. Om de zaak te completeren heeft men nu ook een balletje samengesteld. Het was bepaald niet het slechtste op deze avond, wat dit groepje presteerde. De choreografe Daphne Kiernander heeft in Engeland ook voor de TV gewerkt en dat was goed te merken. De rubriek „film" bestond uit frag menten van twee willekeurige films. Wat de zin ervan was is niet tot ons doorgedrongen. Overigens slaat men het zaterdagpubliek wel erg hoog aan wan neer men ervan uitgaat dat zij allen „Gods little acre" van Erskine Cald- wall gelezen hebben. De quiz was ook geen succes nu men het steeds maar gaat zoeken in potsenmakerij. Het is nogal goedkoop gebruik te maken van de velen die zich op zaterdagavond graag voor gek laten zetten. Natuurlijk kan men erg lachen om een meneer die ballonnetjes op moet blazen of een dik ke meneer op een klein fietsje. Maar het is niet de methode om van een quiz een aardig kijkspel te maken. J. v. S. Aksel Larsen, de voormalige voorzit ter van de Deense communistische par tij die wegens „Titoïsme" en „revisio nisme" uit deze partij is gestoten, heeft zaterdag met ongeveer tachtig mede standers besloten een nieuwe beweging te vormen, die de Socialistische Volks party zal worden g'ioemd, aldus meldt Reuter. Advertentie Pas op voor griepbacillen in de drukte van tram en trein, bus halte en stationAls U rillerig thuis komt vlug'n "Akkertje" ne- "Akkertjes'' bevatten pijn- jvend, koortsverhelpend actief micro-poeder, dat sneller in verdrijvend, koortsverhelpend actief micro-poeder, dat sneller in de maag oplost, zonder dat één korreltje verloren kan gaan. Een "Akkertje" glijdt gemakkelijk naar binnen, nadat U het even in water hebt geweekt. Voor U geen tijdverlies door griepverdriet - dank zij "Akkertjes"! flitsen uw klachten weg! Zaterdagmiddag 5 uur is de IJmuiden- se treiler Vios I IJM 24 op de Noord zee, ongeveer 270 mijl ten noorden van IJmuiden, in dichte mist in aanvaring gekomen met de Deense kotter Vinceni, een houten scheepje van 50 ton, dat op weg was naar Skagen. De Vios was met 880 kisten vis op weg naar Grimsby, omdat de maandagmarkt in IJmuiden al volgeboekt was. De Deense kotter werd aan de voorsteven geschampt maar scheurde open. Drie kwartier na de aanvaring is het'schip gezonken. De vier opvarenden zijn door de Vios aan boord genomen. In plaats van naar Engeland door te gaan is hét schip toch maar naar IJmuiden gekomen, waar de vier schipbreukelingen zondagavond aan land werden gebracht. De Denen vonden onderdak in hotel Augusta. Bij aankomst in IJmuiden vertelde schipper P. Stam van de Vios I in het kort, hoe de aanvaring zich had toege dragen. De Vios voer reeds uren in een dikke mist en regelmatig werden mist- signalen gegeven. Aan boord van de Vios werd echter geen antwoord van een ander schip gehoord. Plotseling doemde op 56.50 graden noorderbreedte en 3.20 graden oosterlengte de Vinceni op. Aan dek was niemand te zien. Het was onmogelijk de Deen te ontwijken. De 45-jarige Deense schipper Sigurd Jacobsen gaf een heel andere lezing van de aanvaring. Volgens zijn verkla ring bevond hij zich met de 23-jarige Paul Larsen in de brug. In het voor schip, waar het logies is, lagen de 45- jarige Peter Sorryj en de 24-jarige Er- ling Carlsen te kooi. Het zeewater drong hier met zo grote kracht naar binnen, dat zij amper de tijd kregen zich wadend door het wassende water in veiligheid te brengen. Omdat de vier Denen meenden, dat hun schip onmiddellijk zou zinken, wierpen zij een dinghy in zee en spron gen er in. Alle persoonlijke bezittingen lieten zij achter. Even later kwam de Vios langszij van de dinghy én pikte hen op. De Deense schipper verklaarde voorts, dat hij een paar uur tevoren de visserij had beëindigd. Hij was naar huis gaan stomen en had volgens zijn zeggen 1.200 kisten van 50 kilo haring aan boord. Tot vijjf minuten voor de aanvaring had hij volkomen helder zicht gehad. Toen was de mist komen opzetten en even later vond de aanvaring plaats. De Vios, die zondagavond in de Vis sershaven afmeerde aan de zuidzijde, tegenover het kantoor van de rederij De VEM, had slechts onbetekenende schade opgelopen. De algemene vergadering van de Unesco heeft zaterdag de Italiaanse ka tholiek dr. Vittorino Veronese met 55 tegen 20 stemmen en 4 onthoudingen gekozen tot opvolger van dr. Luther Evans als directeur-generaal. Het dagelijks bestuur had zijn vroe gere voorzitter dr. Veronese kandidaat gesteld, doch de afgevaardigden van de Sovjet-Unie en van de communisti sche landen ageerden heftig tegen Ve- roneses keuze wegens diens „godsdien stige activiteiten". Gedurende de ochtendvergadering kon geen overeenstemming bereikt wor den. Eerst zaterdagmiddag wer<j dr. Veronese gekozen. De nieuwe directeur-generaal Unesco is 48 jaar oud. Hy (Van onze Haagse redactie) Aanstaande donderdag vertrekt de heer Thomas A. Stone, die zes jaar am bassadeur voor Canada in Nederland is geweest, per boot naar Engeland om vandaar door te reizen naar New York. De heer Stone zal met zijn vrouw min stens drie maanden doorbrengen op zijn boerderij in South-Carolina, alvorens naar Ottawa erug te keren. De boer derij „Snee-farm" genaamd, ligt dicht bij Charleston. Op een afscheids-persconferentie in Den Haag zei de heer Stone schertsend dat het Nederlands binnenkort de derde taal in Canada zal zijn. Zijn enige doch ter spreekt Engels als zij in Nederland is en Nederlands in Canada omdat twee mensen op haai flat Nederlan ders zijn en Nederlands spreken. De heer Stone zei dat de vriendschap van het Nederlandse volk de grootste indruk op hem heeft gemaakt. De tijd, die hij in derland heeft doorgebracht, was voor hem gelukkig en waardevol geble ken. Over de emigratiepolitiek van Ca ne da merkte de achtenvijftigjarige heer Stone op, dat Canada wil voor komen dat iemand die in Nederland zonder werk is en emigreert, in Ca nada ook zonder werk zou zijn. Als deken van het corps diplomatique zal de heer Stone waarschijnlijk tijde lijk worden opgevolgd door de ambas sadeur van Pakistan, de Begum Raana Liaquat All Khan, daar de in aanmer king komende Russische ambassadeur op het ogenblik die taak niet kan over nemen. Als ambassadeur van Canada zal de heer Stone worden opgevolgd door de heer Charles Hébert negenen vijftig jaar en sinds 1954 ambassadeur in België. Midden december zal de heer Hébert in Nederland aankomen. der is doctor in de rechtswetenschappen en doceert aan het instituut voor sociale weten schappen van het college Angelicum der paters Dominicanen te Rome. Hij heeft zeer veel gepubliceerd in Italiaan se dagbladen en tijdschriften. Als afge vaardigde van de Italiaanse regering en van Italiaanse organisaties heeft hij in verscheidene instellingen een be stuursfunctie. Hij was dé voorganger van prof. Lülgi Gedda als secretaris-generaal der Katholieke Actie in Italië. Momen teel is hy president van het perma nent comité voor de organisatie van congressen van lekenapostoiaat, en bestuurslid van de Pax Romana. In 1950 werd hij bovendien president van de internationale vereniging van intel lectuele vluchtelingen en nam hij het initiatief tot de z.g. roodboeken der vervolgde kerk. Deze publicaties hebben groot op zien gewekt en verklaren het felle ver zet dér communisten tegen zijn verkie zing tot directeur-generaal der Unesco. Dr. Veronese stond van 1945 tot 1952 aan het hoofd van het nationale cen trale kredietinstituut; hij vertegenwoor- Nooit eerder zal de geboren en ge- ogen Blerickenaar Jan Janssen zich zó een met de zijnen hebben gevoeld als zondag, toen hij in zijn vroegere parochiekerk, de St.-Antoniuskerk te Blerick-Venlo, uit handen van mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, de H. Priesterwijding ont ving. Ver van zijn geboorteplaats verwij derd bijna acht jaar geleden emi greerde Jan Janssen naar Australië werd hij plotseling tot het priesterschap geroepen. Zijn vroegere plaatsgenoten wilden evenwel niet, dat deze emigrant ook ver van zijn geboortedorp „het hoogtepunt van zijn leven", zoals mgr. Bekkers de priesterwijding noemde, zou beleven. Derhalve verschaften zu de wijdeling middels een in geheel ven- HOOFDSTUK I Tommy Beresford trok zijn overjas uit in de hal van de flat. Hij hing de jas op met een zekere zorg en nam er de tijd voor. Zijn hoed ging keurig op de haak er naast. Hij rechtte zijn schouders, slaagde er m een vastbesloten glimlach op zijn gezicht te krijgen en ging de zitkamer binnen, waar zijn vrouw zat te brei en aan een bivakmuts van khakikleurige wol. Mrs. Beresford keek hem snel even aan en begon toen wee in wilde haast te breien. Na een paar minuten zei ze: „Iets nieuws in het avondblad?" Tommy zei: „De blitzkrieg is in aantocht, hoera! noera! In Frankrijk ziet het er lang niet fraai uit." Tuppence zei: „Het is maar een sombere wereld op het ogenblik." Het was even stil en toen zei Tommy: „Nou, waar om vraag je niets? Nergens voor nodig om zo alle machtig tactvol te zijn." „Weet ik," gaf Tuppence toe. „Opvallende tact is altjjd irriterend. Maar het Irriteert je ook, als ik wel iets vraag. Bovendien, ik hoef niets te vragen, want het staat met grote letters op j? gezicht geschreven." „Ik had er geen idee van. dat ik zo'n begrafenis gezicht zette." „Nee, leve schat," zei Tuppence, „je had meer zo'r> soort vastgemetselde glimlach en dat vind ik altijd een hartverscheurend gezicht." Tommy grijnsde. „Was het zó erg?" „Nog veel erger. Nu, vooruit, kom er maar mee voor de dag. Niets bereikt?" „Maar dan ook helemaal niets. Ze kunnen me ner gens voor gebruiken. Ik moet zeggen, Tuppence, het is wel beroerd als ze je als man van zes en veer tig het gevoel geven, alsof je een kindse opa bent. Het leger, de vloot, de luchtmacht, Buitenlandse Zakenze zeggen allemaal precies hetzelfde ik ben te oud. Het is mogelijk, dat ze me later nodig zullen hebben." Tuppence zei: „Met my is het precies hetzelfde. Ze willen geen mensen van mijn leeftijd als ver pleegster nee, het spijt ons erg, mevrouw. Nee, en als iets anders ook niet. Ze nemen liever zo'n piepjong kind, dat nog nooit goed een wond gezien heeft of een verband gesteriliseerd, terwijl ik drie jaar lang van 1915 tot 1918 op verschillende afdelin gen heb gewerkt: verpleegster op heelkunde en in de operatiezaal, chauffeuse op een levensmiddelentruck en later heb U- de auto van een generaal gereden. En :lles klopte prachtig, dan kan ik er bij vertellen. Maar i ben ik een zielige, vervelende, koppige vrouw van middelbare leeftijd, die geer zin heeft om kalmpjes '.tuis te zitten breien, zoals het hoort." Somber verzuchtte Tommy; „Die oorlog is een ver schrikking." Het is ai erg genoeg om oorlog te hebben, vond Tuppence, „maar dat ze je dan nog niet eens toe staan om iets te doen, dat is helemaal om uit je vel te springen." Tommy zei troostend. „Nu ja, in eder geval heeft Deborah een baantje." De -ti's moeder zei: „O. die komt wel terecht. Ik denk, dat ze het heel goed doet. Maar ik denk toch ook, Tommy, dat ik het nog best tegen Debo-ah kan opnemen." Tommy grijnsde. „Zij zal er wel anders over den- ken." Tuppence vond: „Dochters kunnen soms erg veel van je geduli vergen. Vooral als ze zo opvallend vriendelijk tegen je willen zijn." Tommy mompelde: „De manier, waarop Derek pro beert mij te ontzien, is ook niet altijd plezierig. Als hij me aankijkt met zo'n uitdrukking va. „arme ouv t P1P& „Het komt er dus op neer," zei Tuppence, „dat onze kinderen, hoewel ze allerliefst zijn, op onze ze nuwen werken." Maar haar ogen stonden heel zacnt, terwyl zij sprak over de tweeling, Derek en Deborah. Ik denk," zei Tommy peinzend, „dat hrt altijd wel moeilijk is, als een mens zelf gaat begrjjpe hij ouder kan. wordt en niet meer zoveel schudde haar ondernemen donker Tuppence snooï woedend, schuur -'v. wol van krullenhoofd en smeet het kluwen khaki/ woi van haar schoot. ,W«"niet meer in staat om iets X^iedereen WÖ? Of komt dat nu alleen maar, omda insinueert, dat w« daar niet meer Soms heb ik een gevoel, alsof wy nooit iet y „Best mogelijk,' „Dat zal wel. teerd hebben." "c," zei Tommy. geweest, da, «e «W fifXS, mv' Is het waar, dat je eens een K'np °P ie hoofd gXeJiXbt Vontvoird b». rnakken gltoegen hebbin? Is het waar, dat we een meisje lered hebbcn en belangryke geheime pa- Meren in hinden hebben weten te krygen en dat net vaderland er ons dank voor gebracht heeft? Wij, jij en ik! De verachte Mr.^en Mrs. Beresford, die niemar meer nodig heelt. „Kom, wind je niet zo op, lieverd. Dat maakt de 7aak niet beter. En toch ben ik erg teleurgesteld in die Mr. Car ter van ons," zei Tuppence, terwyl ze een traan weg- ninkte „Hij heeft ons toch een heet aardige brief ge- schreven." Hij heeft niets gedaan - hij heeft on- zelfs niet een beetje hoop gegeven." Nu ja, hij is er helemaal uit tegenwoordig. Net als wij'. Hij is ook niet jong meer. Hij woont in Schot land en brengt zijn tijd door met vissen." Tuppence zei verdrietig: „Ze hadde ons toch wel iets kunnen laten doen in de Intelligence." „Misschien zouden we dat niet gekund hebben," zei Tommy. „Misschien zouden we er nu niet meer de moed toe hebben." lo gehouden actie het t^cht V'®" geld (ƒ5.900,-), vooi^degro van Sydney naar Bler.cK dels« «t frater Jan Janssen, cent O.P., met grote danKDaarheid ver vuld. Door middel van prachtige versierin gen die in de kerk, aan het woonhuis van de neomist en langs de straten waren aangebracht, en voorts met fleurige feeststoeten en klinkende muziek hebben de bewoners van BIerick luister bijge zet aan b^°n<3ere gebeuren: de priesterwijding van een Nederlandse emigrant op emigratiezondag 1958. Aan het slot van de kerkelijke plech tigheden zong een overvolle S.-An- toniuskerk haar vreugde uit in een ju belend „Te Deum". ,¥jf' V' M- Bekkers, die de indruk- Stt wijdingsplechtigheden ver- rientte, moreerde het werk van de zo vroeg gestorven emigratie-bisschop mgr. dr. Hanssen, die oorspronkelijk deze wijding zou hebben verricht. Vervolgens dankte mgr. Bekkers de ouders van de wijdeling, diens ge boortestreek, alsook diens tweede va derland Australië en alle emigranten aldaar, die bewust of wel onbewust nun mede-emigrant hebben geholpen om het priesterideaal te bereiken. Ook de wijdeling zelf wilde zijn dank aan allen betuigen. Woorden schieten te kort, aldus pater Janssen, en daarom volsta ik met dit simpele zinnetje: „ik dank U van harte!" Jammer genoeg kon pastoor Reynen van Blerick deze feestdag wegens ziekte niet meemaken. In zijn plaats trad bij de H. Mis als presbyter-assistens op pastoor H. Jans sen van de Lambertusparochie, de vroegere biechtvader van de wijde ling. Als diaken fungeerde mgr. J. van der Hoogte, bisschoppelijk gedele geerde voor de emigratie en als sub diaken kapelaan G. Lucassen. Twee vroegere buurjongens van de neo mist pater E. Sporken O.P. en pater F. Beckers waren troondiakens. Verscheidene leden van de Neder landse provincie van de paters Do minicanen met aan het hoofd de vertegenwoordiger van de provinciaal pater E. Vermeulen en voorts burge meester dr. L. de Gou van Venlo in gezelschap van wethouder H. Lom men, vertegenwoordigers van de ka tholieke emigratiestichting, een de putatie van de "usters Dominicanes sen uit Reuver en vele anderen woon den de plechtigheden bij. Zij allen verschenen later ook ter receptie en waren voorts getuige van Blericksi digde z\jn land op verschillende inter nationale conferenties op economisch en cultureel gebied, werkte in het on derwijs en gaf o.m. het tijdschrift „Stadium" uit. Op het ogenblik is hij voorzitter van het krediet-consortium voor openbare werken. Als lid van de Italiaanse commissie voor het werk van de Unesco, sinds 1948, heeft hij in zijn land veel propa ganda gemaakt voor deze organisatie. In 1952 werd hy lid van het dagelijks bestuur van de Unesco en sinds 1956 was hij voorzitter van dit bestuur. Door zijn activiteit op het gebied van openbare werken, die veelal ge richt waren op de ontwikkeling van het arme Zuid-Italië, heeft hij veel belang stelling gekregen voor het werk ten ba te van onderontwikkelde gebieden. De chef-staf van het Indonesische l®g€r, luitenant-generaal Nasution, die tevens voorzitter is van het „Nationale Front voor de bevrijding van West-wRm^ (Ne derlands Nieuw-Guinea), heeft volgens het A.N.P. bekendgemaakt, dat dit Nationale Front opleidingscentra zal stichten in de Indonesische provincie „West-Irian". Deze provincie bestaat uit een groep kleine eilanden nabij Nederlands Nieuw-Guinea. Generaal Nasution lichtte niet nader toe van welke aard deze centra zullen *tjn. Hij deed deze bekendmaking tijdens een bijeenkomst, waarin brigade-generaai nr> Mustopo zijn functie van secretaris-generaal van het Nationale Front overaroeg aan luitenant-kolonel Achmadi. <JJJ jvenalg zijn voorganger lid is van soekarno 8 Nationale Raad. Mustopo en de plaatsvervangend chef-staf, brigade-generaal Gatot Subroto, werden benoemd tot vlve~voorzitters van het Nationale Front. UTRECHT, 22 nov. Doet. geneeskunde 2e ged.: W' ®°eursi«a, Zeist. F. L. E. Claessens, Eindhoven, H. M. Adhin, Utrecht, a. A M. Feiertaf, Wijk-maas- trifht, J. Hulst 't Harde, A. Jansen, Se C' /-eibbrandt:, Amersfoort, M. P°n't A r. t. R. G. van Suylen, Versprille, Bunnik. Doet. ge neeskunde le ged.: J. J. Blom, Utrecht, y®n Dijk, Utrecht, mej. T. P. van A^uenburS' Tiel, F. A. M. Hoefsloot, riem, M. de Jager, Middelharnis, W. Kanten. Utrecht, A. J. Korthals Al- res, Zeist, H. J. Lamers, Den Bosch, J. C. Moors, Roggel (L.), W. L. Mos terd, Amersfoort, P. M. W. Starmans, Utrecht, L. Tjebbes, Utrecht, mej. M. A. J. L. Verpalen. Utrecht. C. van Woerden, Utrecht. Semi-arts examen: P. M. Blom van Assendelft, Bergen op Zoom, J. w. G. Tenkink, Groenlo, J. van Veldhuizen, Barneveld. Arts-examen: R H. J. J. Geurts, Ede, L. J. A. Oomen, Zeist. Kand. Spaans: mej. J. G. Lecker, Den Bosch. Kand. geschiedenis: H- C. Stol, Culem- borg. Kand. klass. letteren: J. Mansfeld, Utrecht. Tandartsexamen: G. W. van Andel. Ele. Doet. theologie: A. Stegen- ga Utrecht. Kand. rechten: P. C. H. Janssen, Aalst (N.-Br.), P. R. Stoffelen, Oldenzaal. Doet. rechten: J. P. C. de Vries, Den Dolder. Kerkelijk examen: mevr. C. E. F. Giesberts, tUrecht. Kand. soc. geografie: A. de Zeeuw, Zutnhen. Remi-arts-exemen: .T. M. v. d. Bom, Maastricht, mevr. M. J. N. H. Dewez- Philips Utrecht. Arts-examen: A. M. E. America, Meerssen, S. J. van Riessen, Zeist, M. van Veen. Utrecht, P. H. M. Wielders, Sittard. Tandarts-examen: G. J. Bosch, Amsterdam, A. Nieuwland, Den Haag. 's-GRAVENHAGE. 22 nov. Derde deel notarieel examen: G. J. Barneveld, Hen gelo (O.), p Batubara, Pematang Sian- tar, Sumatra, mej J. A. M. van Bekkum, Cothen (U.), R. E. J. M. von Bergh, Hel mond, C. G. H. Bodewes, Groningen, R. L. Bok, Amsterdam-O, F. J. Bonk, Via- nen (Z.-H.), S. Boschma, Offeringawier (bij Sneek), C. J. Bosdijk, Amstelveen, A. A. M. Bremmers, Amsterdam, J. J. de M. Bremmers. Amsterdam, J. J. de Die, Amstelveen, IJ. O. Donders, Leiden, N. J- v Duin Akersloot, J. B. H. M. Eskens. Zeist, A. v. Gelder, Rotterdam, D. C. Goes, Hoog-Blokland, (post Arkel), N.de IJ. O. Donders, Leiden, N. J. van Duin, Akersloot, J. B. H. M. Eskens, Zeist, A. van Gelder, Rotterdam, D. C. Goes, Hoog-Blokland, (post Arkel), N. ae Graaf Apeldoorn, E. J. J, Hiel, Amster- dam-Z., B. H. O. Hoge, Nijmegen,tar- Th F M. Holland. Oisterwijk, R. Hou- waard, Aalst (N.-Br.). J. P. Jongerius. Rotterdam, L. Jongmans. Utrecht. H. b. Kleine, Amsterdam, M. J. V. KloecK. Nieuw-Vossemeer, W. Knoop, Heusaen, J. M. M. Koeken. oZeterwoude (P°= J. J. M. Smeets, oRermond. E. J. Smiim Leiderdorp), J. H. J. M. Morra, BergI op Zoom, H. M. van Oostrom, Voorburg, W. A. Paasschens, Lichtenvoorde, A. f* Willeskop, J. M. G. M. Roosendaal, Ein» hoven, Th. J. M. de Rooy. Enschedem H. M. Sasse, Amsterdam-Z„ J. J- -j. Hoorn, L. J. A. Simons, Eefde Gorssei, J. J. M. Smeets, Roermond,, E. J. a. Veendam, mr. L. van Sollt®a'ht venhage. J. W. F. Swane, Utrecht, Veenenbos. Enkhuizen, (Wordt vervolgd)de grootse hulde, die de Blerickse be- jvolking de jonge priester bracht. A. P der Velde Apeldoorn, C. Nieuw-Amsterdam, M. A-, ,.,Wnanielg* Hengelo (O.). Ch. E. Wijnoldij, Da ge, Groningen, W. Zweers, s-Grav mej. N. P. Zijlstra, Opheusden. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4