Vermeer: „Er is een vloed van conservatisme op komst" Huldeblijk mgr. Giobbe Paus Joannes neemt bezit van zijn bisschopskerk Triomftocht van H. Vader door applaudisserend Rome Geen tweede huurverhoging in vier jaar tijd Duitser toch de dader van moord te Swalmen Ernstige aan rijding in Santpoort Beroep op de katholieken van Nederland INTIEME PLECHTIGHEID IN DE ST.-JAN Kard. Agagianian naar Manilla ■o«8|gS MAANDAG 24 NOVEMBER 195?> PAGINA 5 Sedert generaties is >4711 EAU DE COLOGNE het traditionele feestgeschenk. Het geschenk,dat ook met Sint Nico laas met vreugde wordt begroet. •4711» origin.Eau de Cologne »4711Tosca Eau de Cologne .4711. Troïka Eau de Cologne .4711» Mascota Eau de Cologne •4711« Rheingold Eau de Cologne *4711' origin.Eau de Cologne met Eau de cologne geep. Rheingold Eau de Cologne in vaporisateur, in luxe geschenkkarton. 4711Eau de Colognegeepkarton a 3 stuks 15-jarig record gesneuveld Bekentenis na aanvan kelijke ontkenning Twee zwaar gewonden BRAND AAN BOORD VAN DE COASTER NEERLANDLV' Grote schade aangericht Op jacht in België Koningin en prins vertrokken van Zestienhoven Oefening „Carillon" Slachtoffertje te Emmen begraven Als vertegenwoordiger van de paus Kard. Van Roey over de pauskeuze Ingeving van H. Geest heeft het conclaaf geleid Mgr. B. J. Alfrink Grootkruis H. Graf Benoemingen bisdom Haarlem ia benoemingen bisdom Rotterdam Notaris Van Hussen (Grave) ridder z Gregorius fcne =^°J?dracht van de fa. Smith, NilirwAt Jre,nch te Philadelphia heeft flevnL erland een enorm kleuren- Kldslb Pparaat vervaardigd, met een kt van drie bij vier meter tAU Ot COlOGNt 'TOS CA) Advertentie (Vervolg van pagina 1) gelden, toen het regeringsprogram welbewust werd doorkruist."' Hij noemde het „fataal voor de democra tie, een regering te beletten haar pro gram uit te voeren, zonder de conse quenties te kunnen of te willen aan vaarden." De heer Vermeer zag in deze tijd de democratie opnieuw in het geding. Het lijkt erop, dat velen de oorlog ver geten zijn en alleen nog genieten van geschrijf dat de democratie in opspraak wil bréngen en mensen verdacht ma ken. Hij verwees naar de verwarring in Frankrijk, waarbij hö het optreden van De Gaulle buiten beschouwing wilde laten. Over de politieke veranderingen in België zei hij, dat menig kiezer er een rare smaak van in de mond krijgt. Hij herhaalde wat van socialistische zij de al in 1951 is gezegd: de P.v.d.A. kent verantwoordelijkheid, maar deze wordt zinloos als anderen zich alles ver oorloven. Vloed van conservatisme De verkiezingsuitslagen, aldus de heer Vermeer, dwingen ons tot bezin ning in eigen kring. Hij was van oor deel dat er „een vloed van conserva tisme opkomt". Prof. Romme heeft vol gens de heer Vermeer woordbreuk ge pleegd en de betekenis van het rege ringsprogram nihil gemaakt door te ontkennen, wat zijn fractiegenoot Enfe-1- bertink wel had erkend, n.l. dat het bij de wet vervreemding landbouw gronden ging om het vastleggen van een concrete situatie in een reger'ngs- program. „De P.v.d.A. weigert mee te werken aan een politiek, die jaar" ks miljoenen vraagt zonder dat daardoor de structuur-verbetering van de land bouw is gewaarborgd." Volgens de partijvoorzitter hebben de anderen de P.v.d.A. in de verdediging van de bestedingsbeperking praktisch alleen laten staan. „Het drenzen e zeu ren begon toen het ging om belasting maatregelen die ook lasten op andere schouders moesten leggen dan die van de kleine man." Nu er een beter eco nomisch klimaat op komst is moet er naar het inzicht van de P.v.d.A. een krachtig conjunctuurbeleid zijn, ook en vooral om een rechtvaardiger verdeling van het nationaal inkomen te verkrij gen. In dit verband besprak de heer Vermeer een verlanglijstje van ir. Ot- ten, waarin om minder lasten meer fa ciliteiten en meer vrijheid voor het be drijfsleven wordt gevragd. Dat doet den ken aan: „Hoort wie klopt daar kin deren." De P.v.d.A. wil geen tweede huurver hoging in vier jaar ti d. De rede van de voorzitter van het Centr. Sociaal Werkgevers Verbond, mr. F. H. A. de Graaff, die huurverhoging nodig achtte zowel voor de volkshuisvesting als om te voorkomen dat loonmaatregelen niet allereerst op compensatie van een huur verhoging zouden worden gericht, noem de de heer Vermeer „diep teleurstel lend." De P.v.d.A. weigert om ruimte die er mocht zijn, daarvoor te beste den. „Zulk een compensatie komt ulet de arbeidende bevolking ten goede, maar voor een belangrijk deel aan de huiseigenaren." Had men destijds een huurafroming geaccepteerd, dan zouden de zaken wellicht anders zijn verlogen. „Nu zeggen wij duidelijk: neen", aldus de socialistische woordvoerder. Mr. H. J. van Doom, voorzitter van de K.V.P., kreeg een veeg uit de pan wegens zijn vergelijking van het optre den van de P.v.d.A. met paniek-voetbal. „Als ik in de elftalcommissie van de K.V.P. zat zou ik hem in een lager elftal zetten. Hij schopt meestal hoog over of trapt in de grond". Bezifsspreiding geen bezitsvorming De P.v.d.A. bevindt zich volgens de heer Vermeer niet in een crisis. Nog al tijd baseert zij zich op de grondslagen van vrijheid, gelijkheid en broederschap, maar dan in socialistische zin. Steeds moet zij zich bezinnen op nieuwe ver anderingen, b.v. op het verschijnsel, dat in onze maatschappij de enorme win sten alleen ten goede komen aan een beperkte groep. Kenmerk van het ka pitalisme noemde de heer Vermeer de ongelijkheid in bezit. Daarom gaat het zijn partij minder om bezitsvorming dan om bezitsspreiding. Zij wordt ook nu nog gedreven door een zedelijk protest tegen het kapitalisme. In dezelfde bijeenkomst heeft prof. dr. W. Banning gewezen op het ver schijnsel, dat een deel van de socialis tische kiezers uit de middenstand de partij in de steek hebben gelaten. Hij concludeerde o.m. dat het socialisme niet meer op het eigenlijke proletari aat gesteld al dat het nog zou be staan moet steunen, anders steunt het op een minderheid. De Nijmeegse politie heeft gisteren de auto in beslag genomen van een Nijmegenaar die 15 jaar lang stad en land heeft doorgetoerd zonder rijbewijs en zonder andere autopapie ren. De man heeft totdusver zo veilig gereden, dat hij nog nooit een ver keersongeluk heeft veroorzaakt. Wel is hij meermalen voor overtredingen bekeurd, hetgeen hem in totaal en kele honderden guldens aan boete heeft gekost. Hij heeft de politie verklaard geen ~eld te hebben om de kosten van een rijbewijs te voldoen. Bovendien had hij geen tijd om officiële rijlessen te nemen. Sinds zondagmorgen is er klaarheid gekomen in de moord op de Venlose taxi-chauffeur H. E., 3ie woensdag avond tussen Swalmen en de Duitse grens in zijn auto werd doodgeschoten. Als verdacht van deze moord werd de zelfde avond een 34-jarige Duitser ge arresteerd, die in de auto werd ver voerd en zelf ook werd gewond. Aan vankelijk ontkende verdachte de moord te hebben gepleegd. Volgens hem zou een derde inzittende, die gevlucht was, het hebben gedaan. Hij hield dit ver haal vol, ofschoon hij patronen bij zich droeg, die pasten in de revolver d' de politie vond. Gistermorgen heeft hij evenwel te genover de Roermondse politie bekend de taxi-chauffeur te hebben gedood. Om trent de motieven die hem tot deze daad hebben gebracht, deelt de politie niets naders mee. De Duitser verblijft in het huis van bewaring te Roermond. Bij een aanrijding op de rijksweg on der Santpoort zijn zondagavond een mo torrijder en zijn duo-passagiere ernstig gewond. De 30-jarige motorrijder M. L. B. uit Utrecht was met de 31-jarige me vrouw B. S. uit Krommenie op weg naar het marine-hospitaal in Overveen, waar haar echtgenoot wordt verpleegd. Ter hoogte van het Broekbergenplein in Santpoort werd de motor geschept door een van de tegenovergestelde kant ko mende personenauto. De twee-baans rijweg van de Velser tunnel gaat hier over in een éénbaans rijweg. Het is niet uitgesloten, dat de Beverwijkse bestuurder van de perso nenauto in de veronderstelling heeft verkeerd, dat de motorrijder links van de weg reed en dat hij hem alleen kon ontwijken, door ook naar links te gaan. Op dat moment kwam de motorrijder echter juist naar rechts om van de twee-baans -op de éénbaansweg over te gaan. De motorrijder brak zijn ene been op drie plaatsen, het andere op één plaats. Bovendien brak hij beide polsen ea kreeg een hersenschudding. Zijn duo- passagiere brak een been en liep een hersenschudding op alsmede inwendige bloedingen. Zij zijn beiden in het An- toniusziekenhuis te IJmuiden-oost opge nomen. Motor en auto werden zwaar beschadigd. Aan boord van de coaster „Neerlan- dia" gelegen in de haven van Hooge- zand, heeft zondagmorgen een hardnek kige brand gewoed. Het schip van 450 ton d.w. (eigendom van de heren A. Schuur uit Rotterdam en D. Baak uit Groningen) was zaterdagavond in Hooge- zand aangekomen om stro te laden. Waarschijnlijk is door een eindje si garet brand ontstaan in een der hut ten. Het vuur greep snel om zich heen, maar de brandweer van Hooge- zand slaagde er in het vuur meester te worden. De hutten brandden nochtans uit en de machinekamer leed ernstige schade. Voor de eerste maal in de nog pril le geschiedenis van de herboren lucht haven van Rotter lam is gisteren het koninklijk paar van Zestienhoven ver trokken. Prins Bernhard hanteerde zelf de stuurknuppel van de regerings- dakota waarmee hij precies half '7ier de nevel in dook, die het Rotterdamse vliegveld omhulde. Het toestel zette koers naar het militaire landingster rein Florense bij Namen in België, waar koning Boudewjjn het zou opwach ten om aan koningin Juliana en haar gemaal en jachtpartij aan te bieden. Het koninklijk echtpaar kwam regel recht van het Indoor Concours Hippique in de Ahoyhal, waar de prins des morgens had deelgenomen aan de dressuurproef Prix Saint Georges en in de middaguren vernam, dat hij op zijn paard Arquebuse door de jury als eerste geklasseerd was. Nadat hij zich snel had omgekleed reed het koninklijk paar rechtstreeks naar Zestienhoven, waar het begroet werd door de havenmeester, de heer A. F. W. van der Hoek. Koningin Ju liana zei bij die gelegenheid, dat zij het leuk vond nu ook eens van Rotter dam op te stijgen. De behandeling van het vliegtuig was toevertrouwd aan Air Despatch. Onder bijzonder grote belang is zaterdagmiddag te Emmen h felijk overschot ter aarde besteld van de 8-jarige Ida Haverdings te- Emmen, die tijdens de militaire oefening „Caril lon" om het leven kwam toen een sol- daa. zjjn pistool afvuurde en het kind dodelijk trof. Tijdens een rouwdienst sprak ds. C. Langbroek namens de Koninklijke Land macht. Bij de tallozen, die de baar volgden, bevond zich een groep militairen van het 43e bataljon infanterie uit Assen: ook de soldaat uit Den Bosch, uit wiens pistool het schot is afgevuurd. Deze bracht zaterdag tevens een bezoek aan het ziekenhuis te Emmen, waar zjjn vriend, die zeer ernstig gewond geraakte nog steeds wordt verpleegd. In diens toestand is nog geen verandering geko men. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiii Aan de Nederlandse katholieken. De voorgenomen verheffing van monseigneur Paolo Giobbe, vertegen woordiger van de Heilige Stoel bij het Nederlandse hof tot kardinaal is aller- wege door de kahtolieken van Neder land met grote ingenomenheid begroet. Deze hoge Pauselijke onderscheiding brengt echter mede, dat zijne hoog waardige excellentie zijn diplomatieke taak hier te lande niet langer zal ver vullen. Zijn terugkeer naar Rome be tekent voor onze katholieke bevolking een gevoelig verlies. Gedurende tal van jaren ook als priester in haar midden geleefd en gearbeid hebbende, heeft de scheidende dignitaris allengs groot aan zien en vertrouwen weten te verwer ven en is hij in wezen een der onzen geworden. De ondergetekenden houden zich overtuigd, dat de Nederlandse katho lieken de scheidende kerkvorst een be wijs van dankbaarheid zullen willen aanbieden. Aangemoedigd en gesteund door het Hoogwaardig Episcopaat hebben wij ons, onder beschermheerschap van zijne hoogwaardige excellentie mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, gevormd tot een beperkt uitvoerend comité, dat zich bij deze wendt tot alle geloofsgenoten met het verzoek ons de aanbieding van een passend huldeblijk aan monseigneur Giobbe mogelijk te I J. H. R. Sassen, secretaris/penningmees- maken. ter, Joh. Bildersstraat 12, Den Haag. Wij nodigen derhalve een ieder die onze gevoelens deels uit ons naar ver mogen een geldelijke bijdrage voor het beoogde doel te willen doen toekomen. Uiteraard zullen ook giften van kerke lijke en andere instellingen enz. wel kom zijn. Aangezien mgr. Giobbe op korte ter mijn ons land zal verlaten zal de aan bieding van een huldeblijk, met ver melding van degenen die in deze hun medewerking hebben verleend, reeds op dinsdag 2 december a.s. dienen plaats te vinden. Giften of toezeggingen wor den gaarne ingewacht bij voorkeur bij onze secretaris/penningmeester mr. J. H. R. Sassen, gironummer Den Haag 284643 of bij de Nederlandse Crediet- bank, kantoor Den Haag (gironummer 80290) onder vermelding „huldeblijk" mgr. Giobbe. Wij spreken de hoop uit, dat door veler medewerking ons initiatief, dat uit hoofde van tijdgebrek zich tot deze algemene uitnodiging moet beperken, met welslagen zal worden bekroond. Het comité voornoemd: mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter, prof. dr. L. J. M. Beel, E. C. M. de Block-Regout, mgr. W. A. E. Bokeloh, ir. E. F. E. Bongaerts, mgr. mr. F. op de Coul, mr. dr. L. N. Deckers, mgr. H. J. J. van xlussen, douairière jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer-Serraris, P. J. Spoorenberg, dr. L. B. J. Stuyt, mr. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Paus Joannes XXIII heeft gistermorgen de tocht van^ de Vaticaanse basiliek naar Rome's kathedraal formeel „incognito afgelegd. Het enige opmerkelijke aan de rij van ongeveer tien zwarte auto's was de open wagen, waarin hoog en voor ieder zichtbaar geheven het Pauskruis Meegevoerd werd; het enige afwijkende van een gewone file: de escorterende Motoragenten. Er was geen vorstelijke begeleiding waarvan uw corres pondent zaterdag ten onrechte gewaagde, er was geen gevolg van &XitQTiteiten, geen ruiters op witte paarden, geen kleurige gewaden en ."."'hrmen, geen stafmuziek. geen lange lijn van stram staande militairen. 'aar Rome" heeft van de gang zonder praal een triomftocht voor zijn 'sschop gemaakt en Rome alleen, in dit seizoen nagenoeg zonder ^'reemdelingen en pelgrims. Het beieren der klokken was 's Pausen cortège in e lucht, het feestelijk koor der honderden klokken, de zware bassen, de Parmante helle sopraantjes en alle bronzen zangers op rang en plaats. Langs de weg vormde het volk de erewacht: in drie-, vier-, vijfdubbele tijen, die op kruispunten en pleinen tot menigten groeiden. Geroep en applaus zwollen tot ovaties, als tromgeroffel, als het geluid van de storm- Wind. De tijden, zo citeren wij vrij uit 's Pausen preek in de St.-Jan, dat de grote processio te paard ging: de twaalf vaandeldragers, Iekendignitarissen, zangers, prelaten, bisschoppen, aartsbisschoppen, kardinalen en tenslotte e Paus, dat men over het prachtig versierde Kapitool reed, waar de Jenator van Rome de nieuwe Paus de hulde der urbs bracht ze zijn voorbij, de tijden, de gewoonten veranderen. De toebt beeft de pronk van vveleer verloren, maar hoeveel heeft bij gewonnen aan spiritualiteit, aan indringendheid, zei de Paus. ■Htniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Paus Joannes XXm heeft zaterdag kardinaal Agagianian tot pauselijk le gaat benoemd naar de conferentie van bisschoppen uit het Verre Oosten, die biidden-december in Manilla wordt ge houden, al'us meldt U.P.I. De kardi- "^al zal de Paus ook vertegenwoordi gt bij de plechtige inwijding van de ^Uwe kathedraal in de hoofdstad van h Philippijnen. Kardinaal Van Roey, de aartsbis- Schop van Mechelen, heeft in een schrijven aan zqn diocesanen zijn erva" ringen over de nieuwe pauskeuze mei- gedeeld, aldus meldt het K.N.P. Hoewel hem geheimhouding verbiedt nadere bijzonderheder over het conclaaf te ge ven, zegt hij„Diep aangrijpend zijn de stemmingen. Het betreft hier geen Menselijke daden. Er heeft geen enkele sraadslaging, geen enkele gedachten- UA ®eling plaats, alleen wQrdt een stem het "racht met een naam. Wij hebben j-.- Verloop meegemaakt van die stem- t '"gen, waardoor 51 hoge personalitei- vatf. die van oorsprong, milieu en op- attuig zo sterk verschilden, maar en- cw Sedreven door het belang van gf'stus' Kerk, hun voorkeur kenbaar jL,, ten, en scherp hebben wij het aan- b0,°eld hoe hun geest als door een hu^dnatuurlijke klaarte verlicht en Ij.*" Wil als door een goddelijke kracht Va™°gen werd. Waarlijk, de ingeving de H. Geest heeft op zachte en gij'Mimvolle wijze het Conclaaf geleid u net kiezen van de nieuwe Paus." j.t>e aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. Alfrink, is er verleden week van J? kennis gesteld, dat hij benoemd is tot j*rootkruis in de orde van het H. Graf Jeruzalem. Het Grootkruis is de <5°°gste van de drie klassen in deze elf- <u"eeuwse orde, waarvan ook een Ne- flandse commanderije bestaat. «„-sr. J. P. Huibers, bisschop van 5a 'Hem, heeft eervol ontslag verleend ai, de weleerw. heer B. C. Hoogeveen, Vp-, kapelaan te Den Helderen hem gegeven zich ter beschikking .te 'en van mgr. dr. J. P. H. Theunis- Voor het missiegebied van Hyasa- m - tTaI/1/m* i W JariH ZZ1 liei ""ööicgcwtu Vt (U t>e.d- Tot kapelaan te Den Helder (H eèri Us en Paulus) is benoemd de wel- te w.. heer W. J. Wiggers, tot kapelaan L, ttilversum (H. Jozef) de weleerw. A f E. H. Heemskerk, tot kapelaan te Seh cum de weleerw. heer H. A. ('t >ma' tot assistent te Noord-Zijpe cjaa,and), op voordracht van de provin- tiw der Franciscanen, pater A. Dem- rs O.F.M. terrjf1'- IK. A Jansen, bisschop van Rot- «Mtsi.?1, heeft op diens verzoek eervol de gegeven uit de bediening aan ïect ®ereerw- heer N. Appelman, die te A/r van het pensionaat St.-Jozef de ,0nster. Tot rector aldaar is benoemd reCtr,®ereerw. heer H. H. Westdijk, die dijk. Was van huize St.-Jozef te Poel- In de auto van de H. Vader bevonden zich ook de kardinaaldeken Tisserant en kardinaal Pizzardo, welke kardinaal Micara, de vice-deken, verving. Om de mensen ruim de gelegenheid te geven hun Paus en bisschop te kunnen be groeten, reed zowel heen als terug de stoet stapvoets. De plechtigheden in de Sint Jan heb ben veel mensen meer aangesproken dan de Kroningsmis in de Sint Pieter. Thans vertoonde de oudste kerk der christenheid zich in haar volle majes teit, maar de solemniteiten waren intie mer. De pracht en praal, waarmee de Stedehouder van Christus en de Opper herder der Universele Kerk op plech tige ogenblikken omringd wordt, héb ben wij al eerder „bijna barbaars" ge noemd. Thans was de situatie anders, het accent lag niet zozeer op de we reldkerk als op Rome, niet zozeer op Paus Joannes, als op Joannes, bis schop van Rome, dienstknecht der dienstknechten Gods. De H. Vader heeft dit onderstreept door zijn preek tijdens de Hoogmis, eer levendige, welhaast roerloos door de stampvolle basiliek aanhoorde preek, niet in de taal der Kerk, het Latijn, maar in de volkstaal. Het was een onderrichting over de zin van de ze Romeinse plechtigheid en een on derrichting over het wezenlijke van het ambt van paus, bisschop en priester. Joannes XXIII haalde er de verschrikkelijke woorden bij aan van Joannes Chrysostomus„Niet alleen over uw leven (tje), over het welzijn van de gehele wereld zult Gij reken schap af te leggen hebben. s de Opperherder," aldus Zijne Heilig heid, wijzend op iet altaar, „plaats allen, die met hem in het priester schap delen, tussen het Boek en de Kelk." Dit zijn hun twee taken: het verkondigen van het Woord en het uitdelen der Sacramenten, inzonder heid de dienst aan het altaar, de H. Eucharistie. En sprekend over het leraarsambt hield de H. Vader zich zelf en allen de figuur en het leven van zijn voorganger Pius XII voor: „Zijn nagedachtenis zal roemrijk blij ven door de eeuwen. Zijn verdienste is vóór alles die van de eigentijdse, de toegepaste en de fundamentele verkondiging der Evangelische waar heid." „Bidt de Heer, dat onze werkzaam heden van nieuwe algemene Herder zich vooral richt naar het lichtend spoor, daL Pius XII trokDe voor naamste roem van elk Pontificaat is de uitvoering van het Evangelisch be vel „Gaat en onderwijst". Wetten der ge rechtigheid, wetten der goedheid, wet ten der harmonie alles komt uit de leer van het Boek." En later: „Ver geeft, broeders en zonen, vergeeft uw bisschop, uw nieuwe paus, de brede uitweiding in gevoelens en woorden over deze punten, die als de grondslag beschouwd worden van een vruchtdra gend herdersambt, dat zich heden her nieuwt." In het Lateraans Paleis werd de Paus door de kardinalen en leden van het Hof opgewacht. Daar be kleedde hij zich met de liturgische gewaden. Van het paleis begaf de stoet zich buitenom naar de voorhal van de Sint Jan, waar de H. Vader de gehoorzaamheids- en eerbetuiging van het kapittel in ontvangst nam en kort antwoordde op het adres van de aartspriester der basiliek kardinaal Aloisi Masella. Op het plein voor de kerk (men kan bjjna van een vlakte spreken) stonden de mensen dicht op een. En gedurende de plechtigheden in de kerk groeide hun aantal nog meer, zodat men tenslotte de indruk kreeg, dat alle huizen in Rome leeg waren en iedereen hier op de been was. In de openlucht werd op twee plaatsen de H. Mis gelezen. Nadat aan de Paus de twee sleutels van zijn kathedraal overhandigd waren, gincr de stoet onder het zingen van het Te Deum de kerk in. Boven het ap plaus en gejuich uit de stampvolle basi liek klonk later de Paushymne. In de kapel, waar het H. Sacrament was uit gesteld, knielde allen in een korte aanbidding neer. Nadat de H. Vader re- liquieën van de Apostelen Petrus en Paulus, welke de Sint Jan bezit, ver eerd had, zette hij zich op de bis schopsstoel in de absis, waar in het halfrond reeds de kardinalen plaats ge nomen hadden in de kanunniakenban- ken. Nu had de gehoorzaamheidsbetui ging der kardinalen plaats, die elk van de Paus een zilveren penning kregen, welke voor deze gelegenheid geslagen was, een symbolisch stipendium. Aan de Evangeliezijde van het hoog altaar zong vervolgens de aartspriester tezamen met de rechters der H. Room se Rota en de consistoriale advocaten de speciale „Laudes", die ook tijdens de Kroningsmis gezongen worden. Het zijn aanroepingen aan Christus, de H. Maagd, engelen, .'.postelen, heilige Pau sen en bisschoppen, een soort litanie dus, waar na elke invocatie geant woord wordt: tu, illum adjuva, Gij, help hem (de Paus). Kardinaal Masella ce lebreerde de solemnele H. Mis met pontificale assistentie van Zijne Heilig heid. De koren stonden onder leiding van mgr. Bartolucci, de directeur van het Sixtijnse kapelkoor. Na de afloop der plechtigheid, die besloten werd met de zegen van de Paus, liet deze op het altaar een zijden, met gouddraad door stikte beurs achter, waarin zich het sti pendium voor de officiant en zijn assis tenten bevond. Voor de basiliek had zich omtrent de ze tijd een bataljon der Italiaanse ma rine, een der luchtmacht, een der Sar- dijnse grenadiers en een politiebataljon der nationale Openbare Veiligheid op- festeld. Toen de H. Vader, omstuwd oor de kardinalen en zijn hof, ver scheen in de wijde loggia, die boven de voorhal der kerk ligt, klonken de eerste strofen van de Pausmars en van het Italiaanse volkslied. Met het gebruike lijke ritueel gaf de Paus, die gekleed was met de Pausmantel en de tiara, de drievoudige apostolische zegen Urbi et Orbi, waarna luide en lang aanhouden de ovaties opstegen uit de onafzienbare menigte. Op de terugtocht naar het Vaticaan is de H. Vader voor een kort bezoek aa de eerbiedwaardige kerk van Sint Clemens uitgestapt: de kerk welker laatste titularis wijlen kardinaal De Jong was. De Paus werd door het con vent der Ierse Dominicanen, dat deze kerk bedient, ontvangen. Ér waren twee redenen waarom de H. Vader aan de oude schone basiliek, gebouwd bo ven het woonhuis van St. Petrus' der de opvolger, een ezoek bracht: 23 no vember is de feestdag van deze Paus- martelaar, en in de onderkerk bevindt zich St.-Cyrillus' graf, dat de befaam de archeoloog De Rossi ook meent ge ïdentificeerd te hebben. St.-Cyriilus wordt genoemd de apostel der Slaven en men herinnert zich dat onze Paus gedurende tien jaar als apostolisch vi sitator en delegaat in Bulgarije gear beid heeft. Zo had het neerknielen bij het graf van deze Heilige, de eerste maal dat de Paus het Vaticaan verliet, een grote symbolische zin. van 5' de Paus heeft notaris J. J. M. der Jsen le Grave benoemd tot rid- Grote rf orde van de H- Gregorius de verleRrir. eze onderscheiding werd hem diensten vanwege zijn bijzondere ver- Mreei °P parochieel, sociaal en cul- 1 terrein. T apparaat, dat 750 kilo weegt is ns op weg naar Philadelphia. Paus Joannes XXIII heeft zondagochtend als bisschop van Rome bezit van zijn bisdom genomen door in de basiliek St. Jan van Lateranen onder trompetgeschal op de bisschoppelijke zetel plaats te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5