Trams en bussen rijden vandaag nog niet Wil Oost-Duitsland Berlijn „annexeren Ghana en Guinea sluiten zich in een unie aaneen Joannes XXI1177 jaar WEER LICHT EN GAS IN BELGIË fyth faui Üf [i T&fn Koninklijke jachtpartij in de Ardennen Conflict tussen Praag en Rome De 37 aangekomen in Merauke Geen conferentie der westelijke grote drie te verwachten Komt Sovjet-nota deze week? Britse Hoge Commissaris 24 uur tevoren door Nkrumah ingelicht 80-jarige vrouw om het leven gekomen Voetganger door auto gegrepen Het weer Akkoord tussen regering en stakers Minister Luns verdedigt de kaninefaat Katholiek diensthoofd in Nieuw-Guinea geschorst ghana wii in 1970 kunstmaan lanceren Manilla ontbiedt ambassadeur bij de H. Stoel LONDEN EN PARIJS VERRAST ROOFOVERVAL IN CENTRUM VAN MARSEILLE Buit f 100.000,- Buren werden door sterke gaslucht gewaarschuwd Fietsende jongens stoeien: één dode Rustig weer Het weer in Europa ÏLreekt >eid Toelichting op benoeming van kardinalen verlangd? Benoeming Tsjechische gezant ingetrokken EEN BRIL VAN KEIP DAT 15 GOED GEZIEN ge MORRIS 'ie/oreyw/évp/ CAMEL MONTY COATS 45.- j Enorme sortering ST. NICOLAASGESCHENKEN Evehl 1 llClllilllS elegante tassen en byoux - Bij aankoop boven 10. ontvangt U een gezellige surprise DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30072 Ee H. Vader in zijn werkkamer op LastelGandolfo tijdens het korte bezoek dat hij dezer dagen aan zijn zomerre sidentie heeft gebracht. Minister Luns laat zich niet ken nen als het erom gaat een achttien honderd jaar geleden gestorven i- ninefaat te verdedigen tegen de .blaam" dat hij zijn nationaliteit zou hebben verloren door in vreemde Romeinse krijgsdienst te treden. De minister heeft een quasi ernstige vraag van de Tweede_ Kamer over de grafsteen van deze in Algiers ge sneuvelde kaninefaat in dezelfde toon beantwoord. Ter verdediging van 's mans goede naam voert de minister aan: „Het is niet mogelijk vast te stellen of omstreeks het jaar 145 na Chr. reeds de bepaling be stond dat hij die zonder toestem ming in vreemde krijgsdienst trad, zijn nationaliteit zou verliezen. De eerst bekende bepaling van derge lijke strekking is art Civil. Tacitus vermeldt de 9?de mania" een verdrag tussln "<?er~ en Bataven. Deze laats?en*°™e™en daarbij vrijgesteld van het betalen van belasting, doch moesten daarte genover soldaten beschikbaar stellen Hoogst waarschijnlijk gold dit ver drag ook voor de kaninefaten, al is dit niet zeker te zeggen. De tekst van h-t verdrag is namelijk „door oorlogshandelingen verloren gegaan, hetgeen ook moge verklaren dat dit Verdrag niet in het tractatenblad ts opgenomen", aldus mr. Luns. Er is verder nog een vermelding van vijf andere Bataven, lijfwach- on van keizer Nero, die op hun grafstenen staan vermeld als „natione atavien leden van het „collegium germanorum" te Rome. Zij hadden us kennelijk hun nationaliteit niet nZJZV}' Maar zel1s in^en de ka ninefaat geen toestemming had van Vewindsman° dan kan vol9ens de dat de indiensttr7diiedl9d worden lies van national1 tiï^evtZ'e had daar zij steUnde op een volken rechtelijk verdrag dat uitgaat bo ven de nationale wetgeving Minister Luns meent tenslotte te moeten betwijfelen dat in die tiid het Bataafse grondgebied door de Romeinen zou zijn geannexeerd Hoe wel ook daaromtrent geen 'zeker heid bestaat, wil hij zich gaarne aansluiten „bij het in de vaderland se geschiedenisboekjes gehuldigde standpunt, dat geen annexatie had Plaats gevonden". De minister komt t°t de conclusie dat het geld en de moeite voor het overbrengen van '■'en afgietsel van 's mans grafsteen haar Leiden niet werden besteed 'en behoeve van een „staatloze *ai^ar te Den Haag vernomen wordt, v., de directeur van Culturele Zaken in ne3vv Guinea, de heer L. de Wit, bin- he"*l<^t naar Nederland komèn. Het «on,! "e Wit, die ongeveer een jaar ge- heeflïl is en dat gouverneur Platteei de Wit, die ongeveer een jaar ge- Vo0rrt >n functie kwam, bij de kroon wil de ff Sen voor ontslag. Aangezien voor mogefjïjftenaren op Nieuw-Guinea de "Jreekt."em om in beroep te gaan ont- fteidp» ,s te verwachten, dat minister deze s een onderzoek zal instellen in Ongelegenheid. "i deheer De Wit is de eni6e katholiek leden jra,ad van diensthoofden die acht PiOeiUiifv - Men mag aannemen, dat de band ,?heden die zich voordoen, ver- sUbsirtii°^den met de kwestie van de Piairp «J.'dg van een katholieke Pri- voor pi lddelbare School, een soort Ulo krinSpap.0ea's te Hollandia. In Zendings- land hl in Nieuw-Guinea en in Neder- n zoals bekend nogal wat tholieiAn tegen het feit, dat deze ka- °Handi .M-S. in het „protestantse" "kathol; i Is gekomen en niet in het "ioheke" Merauke. kelijUe'stato,? iVa? de jonKste onafhan- 'o 1970 ln de wereld, is van plan Us is voUo te Ia"ceren, al- bekend A£-p- ofl,cleeI te Ac- k"n voor .tternaakt. De voorbereidin- Voltooid "S zullen 1970 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De onderhandelingen tussen de regering en de stakende arbeiders ter beëindiging van de gas- en elektriciteitsstaking in België hebben gister- I avond even voor elven tot een akkoord geleid. De besprekingen zijn gister- ochtend in het kabinet van premier Eyskens begonnen en tot in de avond uren toe scheen zelfs de bemiddeling van de minister-president geen resul taat op te leveren. Het akkoord schenkt voldoening aan sommige onmid- 1 dellijke eisen van de stakers en houdt de belofte in dat de loonschaal in de toekomst zoveel mogelijk in overeenstemming zal worden gebracht met de j door de bedrijven gemaakte winsten. De bepalingen treden met terugwer- kende kracht op 1 oktober in werking. De stakende arbeiders gaan nu weer i aan het werk en vanavond zal Brussel dus weer het gewone onromantische uitzicht vertonen. Maar de Belgen moeten het vandaag nog wel zonder trams of bussen stellen. Want de tramconducteurs en buschauffeurs sta ken ook vandaag. Van morgen af zal het verkeer weer normaal worden. Paus Joannes XXIII1 Komt er echter geen regeling van het loonconflict in de vervoerssector, dan a s wordt het stuk de eerste twee dagen van de volgende week een tweede keer opgevoerd. Vandaag viert zijn 77ste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan celebreerde hij niet in zijn privé-kapel, maar droeg hij hedenoch tend om zeven uur de H. Mis op in de grotere kapel van zijn staatsieapparte ment in tegenwoordigheid van de leden der Pauselijke anti-camera. Zondag brengt de Paus een bezoek aan de universiteit, verbonden aan de H. Congregatie de Propaganda Fide. 8 december, het feest van de H. Maria Onbevlekt Ontvangen, draagt de Paus de H. Mis op in de St. Pieter. Ter gelegenheid van het 17de eeuwfeest van de marteldood van de H. Laurentius brengt de Paus 28 december een bezoek aan de basiliek, die deze heilige is toe gewijd, de San Lorenzo buiten de muren. Fellxberto Serrano, Philippijns minis ter van buitenlandse zaken heeft zijn ambassadeur bij de Heilige Stoel, Jose Delgado naar huis geroepen voor on middellijk overleg. Serrano deed deze aankondiging nadat hij een lange be spreking had gehad met president Carlos P. Garcia. Hij wenste de reden van het besluit niet te onthullen, maar van ingelichte zijde verneemt U.P.I., dat aan Delgado verzocht zal wordeil toe te lichten waarom de paus geen Philippijnse kardinaal benoemd heeft. Volgens deze kringen waren Philip- ppnse katholieke kringen „geschokt" toen bleek dat zich onder de 23 kardi nalen die door Paus Joannes XXIII be noemd zijn. geen bevindt uit de grootste katholieke natie in Azië. Deze ge voelens, plus de verklaring uit Vati caanse bronnen dat oo korte termijn geen nieuwe kardinaalsbenoemingen verwacht wordt, waren voor Serrano aanleiding Delgado naar huis te roepen om de visie van de ambassadeur te vernemen. llllllllllllllllllllllllllllMtllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllt De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren in een nota <an Rome de be noeming van Jan Boula, het hoofd van de Amerikaanse afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken in Praag, tot gezant in Rome ingetrokken, aldus meldt Reuter. De Italiaanse rege ring heeft het verzoek om instemming met de benoeming n.l. veertig dagen laten liggen. Dit was een der vergel dingsmaatregelen van Italië uit protest tegen Italiaanse nieuwsuitzendingen van radio Praag zesmaal daags en op een golflengte die dicht bij die van radio Rome ligt waarin berichten worden uitgezonden die de Italiaanse commu nistische partij dagelijks telefonisch aan Praag zou doorgeven. Boula zou de op 9 september over leden Tsjechoslowaakse gezant in Rome, Josef Jura, hebben moeten opvolgen. Diplomatieke waarnemers in Praag ge loven, dat als de Tsjechoslowaakse rege ring geen nieuwe opvolger voor Jura aanwijst, de Italiaanse gezant „vrijwel zeker" uit Praag wordt teruggeroepen. Het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka uitte gisteravond de be schuldiging dat de Italiaanse regering „de vijandelijke activiteit" van Tsjechi sche en Slowaakse emigranten in Italië volledig steunt. Ook beschuldigde het persbureau de Italiaanse radio van „lasterlijke" uitzendingen. Tsjechoslo- wakije wenst nog steeds de betrekkin gen met Italië te verbeteren, doch dan moet Italië evenveel goede wil tonen als Tsjechoslowakije, aldus de verkla ring van Ceteka. De Belgische hoofdstad heeft het ein de van de Expo moeten afwachten om de grootste verkeersstremming van het jaar mee te maken. Dit was te wijten aan de genoemde tram- en busstaking die gisterochtend begon. Tussen acht en tien uur namelijk trachtten duizenden nieuwe, oude en zeer oude wagens in de hoofdstraten, die naar het centrum leiden, vooruit te korrfen en kon het voltallig gemobiliseerde politiekorps amper de verkeersstroom temmen. De stakers eisen een algemene loonsver hoging van vier procent. Zij -villen geen genoegen nemen met de verho ging van twee procent, die hun door de werkgevers wordt aangeboden. Brussel vertoonde reeds tengevolge van de gas- en elektriciteitsstaking, die vorige week donderdag uitbrak, vooral 's avonds het beeld van een stad uit de oorlogsdagen. De elektriciteitsbeperkin gen strekten zich niet alleen uit tot de talrijke neonverlichtingen, maar ook nog tot de algemene straatverlichting, de verlichting van alle publieke gele genheden en van de winkelramen. Sinds zaterdag, toen de politie streng begon te verbaliseren, veroverden de kaarsen als het ware stormenderhand de stad. Er werd bij kaarslicht gedronken en gegeten in café's en restaurants. De straatverlichting was zo schaars, dat vele voetgangers zich van zaklampen bedienden om hun aanwezigheid aan de automobilisten te signaleren. De kin deren van de duisternis hebben ook al hun voordeel gedaan met de nieuwe situatie. De directies van talrijke grote magazijnen hebben laten weten, dat het aantal diefstallen snel is toegenomen. Alle bioscopen (op een paar na, die over eigen stroomopwekking beschik ken) moesten hun deuren sluiten. De bioscoopdirecteuren hadden de minis ter van economische zaken vergeefs voorgerekend, dat de honderdvijfen twintig bioscopen, die de Brusselse ag glomeratie telt, slechts 6250 kWh per dag van tien uren gebruiken, dat wil zeggen bijna vijfmaal minder dan de toeschouwers verbruiken indien zij thuisblijven. De minister bleef op zijn stuk staan. Hij verguldde de pil door de uitzendingen van de Belgische televisie tot de helft te reduceren. De staking in het elektriciteitsbedrijf, waarbij een kleine 20.000 arbeiders waren betrok ken, veroorzaakte tevens gaandeweg het uitvallen van talrijke industriële ondernemingen, zodat het aantal werk lozen gisteren het half miljoen over schreed. Aan deze misère is thans ge lukkig een eind gekomen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, heeft gisteren verklaard dat naar z(jn mening een bij eenkomst van vertegenwoordigers der Westelijke Grote Drie inzake de kwes- tie-Berlijn thans niet noodzakelijk is aldus melden Reuter en A.F.P. Hij zei met nadruk dat er geen verschil van mening tussen deze drie mogendheden en de Westduitse Bondsrepubliek over dit vraagstuk bestaat. Ook de woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard niet te weten van een verzoek, van welke zijde dan ook, om een conferentie over Berljjn te beleggen. De Oostduitse communistische par tijleider, Ulbricht, heeft gisteren tegen over een verslaggever van de Londen- se Daily Mail verklaard dat hü dacht hem te kunnen verzekeren dat de Rus sische nota over Berlijn nog deze week overhandigd zal worden, aldus meldt Reuter. Aan boord van Hr. Ms. „Luymes" zijn de 37 verstekelingen, die het grootste ge deelte van de reis hebben gemaakt met de „Johan van Oldenbarneveltaange komen in Merauke op Nederlands Nieuw-Gmnea. Daar werden zij meteen ingeënt tegen cholera. In twee Europese hoofdsteden, Londen en Parijs, heeft men met enige verbazing kennis genomen van een bericht uit West-Afrika. Ghana, dat formeel nog deel uitmaakt van het Britse Gemenebest, en Guinea, dat zich zopas buiten de „Franse gemeenschap" heeft geplaatst door de grondwet van premier De Gaulle te verwerpen, zijn een unie aangegaan. In enkele belangrijke onderdelen, zoals defensie en buitenlandse zaken, zullen zij hun politiek coördineren, er zal voor beide staten één volkslied en één vlag ko men. Ghana, dat vier miljoen inwoners telt, zal aan Guinea (2,5 miljoen inwoners) een lening van tien miljoen pond verlenen en ook zal het prak tische hulp bieden bij het oprichten van een inheems bestuursapparaat in Guinea, dat het sinds kort moet stellen zonder een belangrijk aantal er varen Franse ambtenaren. De verbazing in Londen en Parijs spruit niet alleen voort uit het feit, dat de financiën van Ghana er tot voor kort weinig rooskleurig uitzagen, maar voor al ook uit de omstandigheid, dat de pre mier van Ghana, dr. Kwame Nkrumah, de Britse Hoge Commissaris in zijn land minder dan 24 uur tevoren op de hoogte heeft gesteld van de naderende unie. In Britse regeringskringen kan men dit optreden van Nkrumah maar moei lijk in overeenstemming brengen met de diplomatieke beleefdheid en men be speurt er ook een zekere nonchalance in ten aanzien van het Britse Gemenebest. Men vraagt zich af, of nu ook Guinea zijn intrede zal doen in het Gemenebest, of dat Ghana dat gezelschap van staten zal verlaten. In Franse kringen ziet men het besluit van Ghana en Guinea een besluit, dat op zichzelf zeer wel heilzaam zal kun nen blijken in de eerste plaats tegen de achtergrond van het Afrikaanse Volkscongres, dat van 8 tot 12 december in Accra wordt gehouden. Daar zal de idee van een Westafrikaanse federatie of zelfs van een „Verenigde Staten van Afrika" door de thans gesloten unie be paald veel reliëf krijgen, zo meent men. Illllllllllllllllllllllliliiilllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiililll In het centrum van Marseille hebben gisterochtend vier mannen een auto van een bank, waarmee een bedrag van 11.500.000 franc (ongeveer 100.000 gul den) werd vervoerd, beroofd, aldus meldt A.F.P. De auto van de bank werd door een bestelauto, waarin de overval lers zaten, tegen de stoep klem gereden De drie bankemployés werden onder be dreiging van mitrailleurs gedwongen het geld af te staan. Voordat zij van de schrik waren bekomen, waren de over vallers met hun auto al verdwenen. Volgens Ulbricht is Oost-Duitsland „met z(jn hoofdstad Berlijn" een soe vereine staat waarin niet langer een be zettende macht of bezettingsrechten be staan. Ulbricht zei ook: „Als ik naar Londen wil reizen moet ik daarvoor toestemming van de Britse regering hebben en als de heren naar Berljjn willen moeten ze toestemming van de Oostduitse regering hebben. Zo staan de zaken". Prof. Otto Rühle, lid van de Oost duitse Volkskamer, heeft gisteren voor de Oostduitse televisie verklaard, dat de Westduitse minister Schaffer in maart 1957 in besprekingen met Oost duitsers een verdrag heeft voorgesteld ter voorbereiding van hereniging van Duitsland en algemene verkiezingen, aldus melden D.P.A. en Reuter. Het was de bedoeling, aldus Rühle, dat na de ondertekening van het verdrag onderhandeld zou worden over terug trekking van de Russische, Franse Britse en Amerikaanse strijdkrachten uit Duitsland. Voorts bestond er in be ginsel overeenstemming over, dat West- Duitsland dan uit de NATO zou tre den en Oost-Duitsland uit het Pact van Warschau. De besprekingen waren aanvankelijk in Oost-Berlijn en later in het ministe rie van financiën in Bonn gevoerd. In Bonn had dr. Schaffer geopperd, dat de Grote Vier de veiligheid van een zone van ongeveer 500 kilometer aan elke kant van de huidige grens tussen Oost- en West-Duitsland zouden garan deren en dat zij hun strijdkrachten uit dit gebied zouden terugtrekken. Dr. Schaffer had hem, Rühle, ge vraagd na te gaan wanneer de Oost duitse regering bereid zou zijn het voor gestelde verdrag te tekenen en hoeveel tijd de hereniging volgens de Oostduit se regering zou vergen. Schaffer zou toen hebben toegezegd, dat hij in Ber lijn zou onderhandelen met de Oostduit se premier of een andere Oostduitse minister, als de besprekingen verder gunstig verliepen. Dr Schaffer heeft dezer dagen in Passau verklaard, dat hij indertijd al leen met Sovjet-functionarissen in Oost- Berlijn had gesproken, in de hoop daar mee de weg te effenen voor onderhan delingen over een oplossing van het Duitse vraagstuk. Bondskanselier Aden auer was hiervan op de hoogte geweest. De 80-jarige weduwe J. van der Wardt-Kruidenier is in haar woning aan de Eerste Balsemienstraat te Rotter dam om het leven gekomen. Buren ro ken gistermiddag, een sterke gaslucht en waarschuwden de politie. Deze drong het huis binnen en vond de vrouw dood te bed. Bij onderzoek bleek in de keuken, die aan haar slaapkamer grenst, een gaskraan open te staan. De vrouw sliep vaak slecht en had de gewoonte 's nachts op te staan om thee te zetten. De politie vermoedt, dat dit ook die nacht het geval is geweest en dat de vrouw aan een verkeerde kraan heeft gedraaid toen ze weer naar bed ging. Prins Bernhard en Koningin Juliana nemen op het ogenblik deel aan een groot jachtfestijn in de Arden nen. Zij zijn de gasten van Koning Boudewijn. Men ziet de Koningin (midden) in gesprek met een der andere gasten. Links de Prinses de Réthy, echtgenote van Koning Leopold. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST IUXO Op de Arnhemseweg bij „Klein Groe- nendaal" is gisteren de bejaarde voet ganger H. J. Methorst toen hij plotse ling de weg overstak, door een auto gegrepen en gedood. De man stak vrijwel dagelijks op dit punt de weg over om aan de overkant in het Deder- woud herten te gaan voeren. De 13-jarige P. van der Kolk uit Le- melerveld is maandagavond, toen hö per fiets van school op weg naar huis was, door een passerende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De jon gen was aan het stoeien met enkele vriendjes, waardoor zij met zijn vieren naast elkaar kwamen te rijden, juist toen de auto hen reeds dicht was gena derd. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot woensdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog, zwaarbewolkt en nevelig weer. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.17-16.37 Maan: 17.05-7.58 Station Stockholm Oslo Kopenhagen Lenden Amsterdam Brussel Luxei burg Parijs Nice Begijn Frankfurt München Zürich Genève Locamo Wenen Innsbruck Rome Weei geheel bew. geheel bew. motregen mist motregen geheel bew. motregen geheel bew. regen motregen geheel bew. mist motregen geheel bew. regen motregen mist regen neersi. temp af gel. U- v.n >A uur 6 0.1 -1 0.3 5 0.2 1 0 3 0.2 2 0 0 0.5 3 0 12 20 3 0.1 3 0 0 0 3 0 5 0.2 9 2 1 0.2 -2 0 15 8 Advertentie GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041S BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuldem Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 VJlrectle: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v, RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1