VOETBALPOOLS VOOR DE HOGE RAAD Apotheker onrechtmatig uit de West gezet Griekenland eist voor Cyprus onafhankelijkheid Engeland: Tijd nog niet rijp Twee „geestesdoktoren" voor Haagse kantonrechter 1.800 en f 1.000 Voetbalrel in Spanje Beledigde journalisten eisen zware straf voor Di Stefano Pleiter voor K.N.V.B.: Toto integrerend deel van ons volksleven Tegen winkelchef één jaar geëist „De Vlo" krijgt toch gevangenis straf Civiel geding voor rechtbank Y eegzuigmacliine voor Schiphol IJzeren ridder op stalen ros Geen aardappel teelt in bollen streek KRUISWOORDRAADSEL ERIC DE NOORMAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 PAGINA 2 Geld verduisterd Nu weer verdacht van inbraken in Brabant Heineken en Bols nemen deel in nieuwe maatschappij Katholieke Illustratie Om beschadigingen van straalvliegtuigen door stof te voorkomen Prof. mr. Molenaar overleden Theo Olof en Edammer kaas Geslaagden voor het aannemers-examen Ook op de Antillen hoela-hoep rage Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag 3 Fronsend staart Eric Fergus na, als deze onder bewaking van de twee krijgers naar het achterdek terugkeert. Dat glimlachje bevalt hem niets. In gedachten gaat hij nog eens na, wat Fergus tot zijn mannen sprak. „Hebt ge mijn woorden goed en juist verstaan?" Het is mogelijk, dat er een verkapte boodschap schuil ging achter de onschuldig klinkende bevelen van de Stormvogel. Maar wat Piekerend kijkt Eric de Ierse vloot na, die na de terugkeer van de onderhandelaar rechtsomkeert gemaakt heeft en nu met volle zeilen in westelijke richting verdwijnt. Ook dat is vreemd. In plaats van in de buurt te blijven gaan ze er kennelijk van doormet een doel. „Wij moesten eens praten, Norenkoning," klinkt op dat moment de stem van Tanach naast hem. „De boodschap van Fergus aan zijn mannen heeft me aan het denken gezet." „Ook u Tanach?", valt Eric in. „Meent gij ook wellicht, dat er een geheime betekenis achter schuil gaat?" De Pictenvorst kijkt Eric verbaasd aan en fronst dan de wenkbrauwen. „Een geheime be tekenis? Nee, dat bedoelde ik niet. Het gaat mij om Fergus. Hij is mijn ge vangene, Noorman, vergeet dat niet. De beslissing over wat er met Fergus gebeuren moet, ligt bij mijen niet, zoals Fergus min of meer veronder stelde, bij U." Even staren de mannen elkaar aan. „Ge begrijpt, Tanach, dat ik zonder Fergus aan boord als gijzelaar, de reis naar de westelijk0 eilanden niet voort kan zetten," zegt Eric kalm. „Mijn zestien schepen ziju nimmer tegen de Ierenvloot opgewassen." „Ge wilde hem dus aan booy houden?" prevelt Tanach met een kort lachje, „en mij er voor laten op draaien? Denkt ge, dat ik Fergus niet levend kan overdragen? Ik mag n°^ van geluk spreken, Norenkoning, als ik de wraak van de Ieren kan sus?0 met een zoenoffer, als ik Fergus uitlever. Begrijpt ge de moeilijkheid? H is kortweg: gij of ik." De Hoge Raad heeft dinsdag drie zaken met betrekking tot voetbal pools behandeld, n.l. cassatieberoe pen van L. B. (Kon. Ned. Voetbal bond), die wegens overtreding van de loterijwet door de rechtbank in Den Haag is veroordeeld, van de of ficier van justitie te Maastricht te gen J. G. H. (Caritas), die door de rechtbank te Maastricht is vrijgespro ken van de ten laste gelegde over treding der loterijwet en van J. R. (voetbalpool De Graafschap), die we gens overtreding dier wet is veroor deeld door de rechtbank te Arnhem. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom te 's Gravenhage pleitte in de zaak van de K.N.V.B. Voetbaltoto's zjjn aldus pleiter ter toelichting van een drietal cassatiemiddelen zeer populair. Het standpunt van de voetbalbond is, dat men dit feit moet aanvaarden. Ér is een behoefte aan een voetbaltoto en dan liefst een grote, nationale toto. Plei ter ging hierna verder in op de ge schiedenis der bestaande toto van de K.N.V.B. en het vervolgingsbeleid, ook ten aanzien van andere pools. Intussen heeft een commissie haar rapport terzake uitgebracht en kenne lijk is de regering \roomemens een wetswijziging te bevorderen, die ertoe zal strekken, dat „een" voetbaltoto wordt toegelaten. Het aantal deelnemers aan de K.N. V.B.-pool is thans gegroeid tot om streeks 270.000 en de pot tot rond 400.000. De toto is een integrerend deel van ons volksleven geworden, evenals de vrije zaterdagmiddag. Het verweer van de K.N.V.B. is een beroep op de „besloten kring". Dit be roep aldus pleiter moet men zien en verstaan tegen de achtergrond van de bedoeling der loterijwet, onder ande re bescherming van het individu. Wat de besloten kring betreft wordt erkend, dat het aantal deelnemers zeer groot is en er worden ook kolommen inge vuld door niet-leden van de bond. Een dergelijk verschijnsel kan zich echter bij elke, ook de meest besloten loterij, voordoen. Zolang alleen de K.N.V.B.- leden volgens de voorwaarden kunnen meedoen en alleen zij de eventuele prjjs kunnen vorderen, kan men niet zeggen dat er andere deelnemers zijn. Wat de band tussen de deelnemers betreft: de leden zijn niet samenge komen om in de toto te kunnen mee doen, doch omdat zij willen voetbal len of althans voor het voetballen een grote belangstelling hebben. De rechtbank heeft kennelijk gezocht „Een goede winkelbediende, maar een slechte chef" zei vanmorgen de president van de Amsterdamse recht bank mr. J. Knottenbelt. Voor hem stond een 43-jarige winkelchef ver dacht van verduistering. Over de grootte van het bedrag was nogal ver schil van mening. Verdachte hield het op vijf mille, zijn werkgever sprak van ongeveer 7.500. De officier van ms- titie mr. H. G. van Everdingen wenste over het vermiste bedrag niet te de batteren, nu de winkelchef de diefstal bekende. Hij eiste een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Drank speelde een voorname rol in het leven van de winkelchef. Hij gaf er vrijwel zijn gehele inkomen aan uit. Ten einde raad waarschuwde zijn echt genote de eiganaar van de winkel, die een aantal steekproeven nam. Hij ont dekte dat verdachte herhaaldelijk geld uit de kas had weggenomen. Uit de rapporten bleek, dat de m; n als winkelbediende een uitstekende in druk maakte, maar als chef volledig faalde. De rechtbank zal op 9 decem ber vonnis wijzen. (Van een onzer verslaggeverr' Het Amsterdamse gerechtshof heeft dinsdag een 29-jarige koopman alias „De Vlo" veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek, conform de eis van de procureur-generaal. „De Vlo" stond veertien dagen geleden in hoger beroep terecht wegens een po ging tot inbraak. De rechtbank kwam indertijd tot vrijspraak, maar van <Rt vonnis ging de officier van justitie in hoger beroep. „De Vlo" beriep zich in deze zaak op het feit, dat hij tijdens de inbraak vrijwillig is teruggetr en. Door zjjn nieuwe veroordeling loopt „De Vlo" kans, dat hij ook twaalf maanden voorwaardelijk, waarvan de proeftijd nog niet verstreken is, moet uitzitten. Bovendien zjjn er nieuwe moeilijkhe den voor hem opgedaagd. Eind vorige week hebben rechercheurs van de cen trale recherche de koopman in de Jor- daan gearresteerd. De Brabantse po litie heeft namelijk een appeltje met hem te schillen. Men verdenkt „De Vlo" er van, in Tilburg en Vucht te hebben ingebroken. De slachtoffers mis sen 5.000,- en een groot aantal Fran se francs. Door de Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij en de Amsterdamse Li keurstokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lucas Bols is opgericht de n.v. Handel en Exploitatie Maatschappij Schoonho ven. De vennootschap is gevestigd te Rotterdam, doch kan ook elders kanto ren en filialen vestigen. Haar doel is het administreren, pen en verkopen, huren en verhuren van onroerende goederen, koffiehuizen, res taurants en hotels, alsmede van al het geen dat daarmede in de meest uitge breide zin verband houdt. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000, verdeeld in 100 aandelen, F'k groot 1000. Geplaatst en in contanten volgestort zjjn 20 aandelen, en wel 10 bij ieder der oprichtsters, die tevens de directie voeren. naar het bewijs, dat de deelnemers geen overwegende invloed op de kans bepaling kunnen uitoefenen. Daarbij is zij in conflict geraakt met artikel 341 strafrecht. De verklaring van verdach te, die van invloed is geweest op de besluitvorming van de rechtbank, was een mening of een gissing. Er zjjn geen feiten aan te wijzen, die aan de con clusie van verdachte bljjkbaar ten grondslag zouden liggen. Nederland is thans geworden al dus eindigde pleiter zjjn pleidooi, een „totolitaire" staat. Wanneer deze toto verboden zou worden, zou een chaos ontstaan van toto's van alle mogelij ke clubs. De advocaat-generaal mr. van Oos ten zal 9 december in deze zaak con clusie nemen. In de Caritaszaak heeft mr. Ph. C. M. van der Ven te 's Gravenhage het beroep tegengesproken. Het gaat hier om 30.000 deelnemers, die inderdaad een besloten kring vormen, gezien de hechte relatie onderling en tot de ver eniging. De requirant dient volgens plei ter niet ontvankelijk te worden ver klaard, omdat het hier een beperkte vrijspraak betreft. Ook in deze zaak zal mr. van Oosten 9 december conclusie nemen. In de derde zaak werd niet gepleit. Gistermorgen heeft de Hoge Raad in Den Haag de kwestie van de voetbalpools behandeld. Men ziet hier een van de gedaagden, de heer L. Brunt, algemeen secretaris van de K.N.V.B., (links) in gesprek met zijn verdediger, mr. C. R. C. van Wijckerheld Bisdom. De officier van justitie, mr. J. F. Hart suiker, dL dinsdag te Amsterdam van genomen in het civiel geding voor de rechtbank te Amsterdam van de apotheker J. R. A. Simoons over zijn uitzetting uit Curacao in 1956, is van oordeel, dat deze uitzetting als onrecht matig moet worden beschouwd. e uit zetting, gebaseerd op een besluit van de gouverneur van 1945, is niet -n toepas sing op de heer Simoons en mist een wettelijke grondslag. Omdat de apothe ker sedert 1942 in de Nederlandse Antil len gevestigd was en het besluit van 1945 geen terugwerkende kracht heeft is aldus de conclusie de heer Simoons van rechtswege toegelaten op de Neder landse Antillen. Ook de raadsman van de heer Si moons, mr. L. Hardenberg, had in zijn pleidooi geconcludeerd, dat de aanzeg ging voor de uitzetting nietig is en nooit rechtsgeldig heeft bestaan. De heer Simoons had in oktober 1957 het civiel geding aanhangig gemaakt te gen: de gezaghebber van Curagao, M. P. Gorsira, de oud-gouverneur der Neder landse Antillen, de tegenwoordige minis ter van binnenlandse zaken, mr. A. A. M. Struycken, de Nederlandse Antillen en de Staat der Nederlanden. De recht bank zal op 20 januari 1.959 uitspraak doen. De Officier van Justitie was van oordeel, dat de gezaghebber en de oud gouverneur niet persoonljjk aansprake lijk zjjn. De Staat der Nederlanden heeft alleen het toezicht op uitzetting en vol gens het statuut is de uitzetting een zaak der landsregering. De eisen ten aanzien van de drie genoemden moeten dus volgens de Officier worden afge wezen. De Nederlandse Antillen zjjn wel aan sprakelijk en derhalve schadeplichtig. Ten aanzien van de kwestie tot her- Onder de titel „Grand Cirque S. J." vertelt in het nummer van deze week Rogier van Aerde over de unieke ma nier, waarop het onder leiding van de paters Jezuïeten staande retraitehuis Manresa te Venlo aan de nodige gel den hoopt te komen voor hernieuwing en modernisering. Door de medewer king van Klants Dierenpark te Valken burg en enige buitenlandse circusdi recteuren, onder wie ook Willy Ha genbeek, zullen namelijk ten bate van Manresa circusvoorstellingen worden gegeven met een zo rijk en gevarieerd program als geen enkel ander circus zou kunnen brengen. Een medewerker schrijft, mede naar aanleiding van door het KASKI hier en daar gehouden tel lingen, over de verdeling van de kerk gangers over de verschillende zon dagsmissen, waaruit blijkt dat de la tere missen aanzienlijk meer gelovigen trekken dan de vroege. Hij knoopt daar enige beschouwingen aan vast en spreekt over liturgische vernieuwingen in sommige kerken, onder andere in die in de Haarlemmerstraat te Amster dam, waarbij mooie foto's worden af gedrukt. R. Kalkhoven heeft Tonny van Dommelen geïnterviewd, wereld kampioen goochelaar, na Bamberg, Lo- rette, Niberco en Kaps weer een Ne derlandse ster aan de goochelaarshe- mel. Voorts is er een reportage uit een Parijs' warenhuis van de rijk voorziene speelgoedafdelingen, waarnaar de Fran se kindertjes niet alleen mogen kijken maar waarmee ze ook mogen spelen wat de verkoop niet weinig bevor dert. Een curieus thema heeft de causerie over een Amerikaan, die er zijn be roep van maakt onbekende erfgenamen op te sporen en hun zo aan een on verwacht fortuintje te helpen, tegen een behoorlijk percentage voor hem zelf! Het feitenverhaal over de ge schiedenis van de recherche wordt voortgezet. Jan Cottaar schrijft over de kwestie sport en televisie, een ur gent probleem dat om een spoedige oplossing vraagt. stel van de vorige toestand, wat betreft de vestigingsvergunning hetgeen werd gevraagd was de Officier van mening, dat het al of niet verlenen daarvan oen daad is van zuiver be leid en zich onttrekt aan het oordeel van de rechter. Op dit punt dient de rechtbank zich onbevoegd te verklaren. De Nederlandse rechter Is wel bevoegd van dit geding kennis te ne men, als de vorderingen gebaseerd zijn op aantasting van het burgerlijk recht. Op het moment, dat de heer S. het uit zettingsbevel ontving, was nog de staatsregeling van 1905 van kracht. De heer S. voldeed aan het daarin bepaal de, dat hij, Nederlander ujnde, meer dan 18 maanden in de Antillen verbleef. Hjj on naar de mening van de Officier derhalve niet worden uitgewezen. De toelating in 1942 voor onbepaalde tjjd mag zijns inziens met een definitieve toelating geljjk worden gesteld. Er is volgens hem geen onderscheid tussen de in 1942 en in 1953, toen de heer S. een eigen apotheek ging drjjven, ver leende toelating zoals was aangevoerd als zou hjj pas sinds 1953 vergunning hebben gekregen. De heer S. was in 1945 toegelaten eii gevestigd, zo conclu deerde de Officier. De heer S. is thans in Amsterdam gevestigd. Het verschijnen van burgerstraal vliegtuigen op Schiphol brengt enkele bijzondere problemen met zich mee. Een van die problemen is het schoon houden van de platformen en start banen omdat stof, zand en kleine voor werpen, zoals steentjes, spijkers, stuk jes hout enz. beschadigingen kunnen veroorzaken aan de bladen van de schroeven of aan het binnenste van de straalmotoren. Bij een onderzoek op de nasis Leeuwar den is gebleken, dat tussen de 200.000 en 400.000 per jaar aan beschadigin gen zijn ontstaan door het opzuigen van harde voorwerpen. De directie van de N.V. luchthaven Schiphol heeft na drie weken proefdraaien besloten een eer ste exemplaar van een Amerikaanse veegmachine aan te schaffen, waarmee bij de demonstraties dinsdagmiddag op het beton van het vliegveld alle ver ontreinigingen zoals splinters, stukjes hout, papier, spijkers, boutjes, moer tjes. metaaldraad, stukjes steen enz. werden opgeveegd en opgezogen. Schip hol heeft 120 hektare verharde baan en platform en de bezemwagens, welke tot nu toe voor het schoonmaken wer den gebezigd, kunnen dit werk niet al leen meer af. De zuigwerking van de straalmotor kan ongerechtigheden in de motor doen belanden. Gemeenlijk bevindt de straalmotor zich dicht bij het platform of bij de startbaan, om dat hij opgehangen is onder aan de vleu gel. Slijtage door het binnenzuigen van zand kan worden voorkomen en de schoepenbladen kunnen stuk gaan door dat steentjes in het binnenstevan de motor belanden. Tenminste een keer per week zullen daarom de plaatsen, die speciale aan dacht vragen, geveegd worden. Dezè plaatsen zijn zeer in het bijzonder het verkeersplatform, de wachtplaatsen vóór de startbaan en het begin van de start baan. Het ligt in de bedoeling het volgend jaar nog een tweede veegzuigmachiné van dit type aan te schaffen, waar mede Schiphol het voorbeeld geeft aan alle Europese vliegvelden ten aanzien van het schoonhouden van het platform en banenstelsel. Dinsdag is te Wassenaar in alle stilte ter aarde besteld het stoffelijk overschot van prof. mr. A. N. Molenaar, lid der Eerste Kamer, oud-hoogleraar te Leiden, die vorige week in het zie kenhuis Bronovo te Den Haag op ze ventig-jarige leeftijd is overleden. Overeenkomstig de laatste wens van prof. Molenaar hebben wij van zijn heen gaan niet eerder mededeling gedaan. Dé Roemeense basketball-kampioen CCA uit Boekarest heeft maandag een 81-59 zege behaald op het team van de Humboldt-universiteit uit Oost-Berlijn. De wedstrijd werd gespeeld voor het toernooi om de Europese beker. De Griekse minister van buitenland se zaken, Averoff, heeft gisteren bij het begin van het debat in de politieke com missie der Verenigde Naties over Cy prus verklaard, dat de Assemblée zich in een resolutie dient uit te spreken voor onafhankelijkheid van Cyprus en daar bij tevens aanwijzingen moet geven voor de weg waarlangs die vrijheid moet worden bereikt. Dit melden Reuter en A.F.P. Averoff legde er de nadruk op, dat Griekenland een concessie heeft gedaan door de eis dat Cyprus bij Griekenland zou moeten komen, te laten vallen. Griekenland heeft bij de commissie een resolutie ingediend, waarin ge vraagd wordt om onafhankelijkheid voor Cyprus na een periode van zelfbestuur, afscherming van politieke en territori ale aanspraken van andere landen op het eiland en instelling van een vjjflan- den-commissie van goede diensten, die te zijner tijd verslag aan de Verenigde Naties zou moeten uitbrengen. Na Averoff pleitte de Britse minister van staat voor buitenlandse zaken, Noble, voor aanvaarding van een Brit se resolutie, waarin de Britse regering wordt uitgenodigd haar pogingen voort te zetten om een oplossing voor het vraagstuk te vinden met Griekse en Turkse medewerking. Voorts doet deze resolutie een beroep op alle betrokke nen om een einde aan terreur en ge welddaden te maken. De Britse minister verklaarde dat on afhankelijkheid als door Averoff bepleit, een nobel beginsel is dat Engeland over al in de wereld steunt, doch onder de bijzondere omstandigheden op Cyprus zou onafhankelijkheid rampzalige gevol gen hebben. Daar ontbreekt nl het no dige vertrouwen tussen de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen. Dit vertrou wen moet geleidelijk worden opge bouwd. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Zorlu, die na Noble sprak, dien de een resolutie in, waarin aan Enge land, Griekenland en Turkije wordt ver zocht „in een geest vaif samenwerking de pogingen te hervatten en voort te zetten om een minnelijke regeling te be reiken met toepassing van het beginsel van gelijke rechten en het zelfbeschik kingsrecht" voor zowel Griekse als Turkse Cyprioten. Als de onafhankelijk heid van Cyprus wordt erkend, moet dit gelden voor de Griekse en de Turk se gemeenschap, zei hij. De toestand op Cyprus vereist dat Griekenland zich ont houdt van pogingen om Turken op Cyprus onder Grieks bewind te bren gen, evenmin als Turkije mag probe ren ook maar een Cyprioot van Griekse afkomst tegen zijn wil aan Turks be stuur te onderwerpen. Op Cyprus heeft gouverneur Foot naar aanleiding van het door de EOKA afgekondigde bestand enkele beperkin gen van de bewegingsvrijheid opgehe ven. Foot verklaarde dat hij stap voor stap naar een herstel van de normale toestand wil, maar dat hij niet zal aar zelen de beperkingen weer in te stellen zodra de verzetsbeweging haar ge welddaden hervat. De violist Theo Olof heeft, zoals velen bekend zal zijn, een lezens waardig pocketboek geschreven, ge titeld „Daar sta je dan". In een der hoofdstukken geeft hij een navrante verklaring van die titel. Hij vindt namelijk, dat het Hollandse concert publiek nog het best met Edammer kaas vergeleken kan worden. In Beverwijk, waar Theo Olof gis teravond voor het eerst optrad (hij heeft zijn zilveren jubileum als con cert-violist inmiddels gevierd) had men dat alles ook gelezen en het scheen de IJmond-noorders nogal dwars te zitten. Na afloop van het concert althans verscheen een heer namens de met een hoogwaardig zuivelproduct vergelekenen op het podium. Onder grote hilariteit bood hij Theo Olof een grote Edammer kaas en een pot mosterd aan. schalks en verongelijkt kijkend en onder toe passelijke bewoordingen. Theo Olof moet daarop gezegd heb ben, van Edammer kaas te houden. Dat Paus Pius XII op afstand zou zijn genezen door een Brabantse mag- netiseuse, en dat een in de oorlog over leden Haagse arts, dokter K., tot voor kort nog dagelijks patiënten genas, wa ren slechts twee van de opzienbarende mededelingen die jhr. mr. A. Sandberg de Haagse kantonrechter deed in zijn pleidooi voor twee „geestesdoktoren", een 36-jarige Voorburgenaar en een 47-jarige wasserijbaas. Zij stonden te recht wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. De kantonrechter ver oordeelde hen dinsdag tot een boete van 1800 gulden of zes maanden hech tenis en een boete van 1000 gulden of honderd dagen. Aan getuigen ontbrak het twee weken geleden op de zitting tegen deze twee niet. Het waren bijna allen patiënten van de 36-jarige Voorburgenaar, dat wil zeggen, deze verklaarde nadrukke lijk niet zelf te genezen doch tijdens de behandeling, in een woning aan de Al- berdingk Thijn.str. at in Den Haag, het Op een tentoonstelling van moderne kunst in Kopenhagen is deze merkwaardige uitbeelding van Don Quichotte te zien. Het beeldje is samengesteld uit o.m. een oud scharnier, twee schuivertjes, een stukje fietsketting, een doorslag en verder o.m. assen van een oude fiets. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening laat, met het oog op de belangen van de bloembollen export, de teelt van aardappelen in de bollenstreek van Wassenaar tot Bergen (N.H.) niet langer toe, zoals blijkt uit een in de staatscoutran gepubli ceerde beschikking, die vandaag in werking is getreden. De minister baseert zijn maatregel op grond van de overweging, dat de gebruikelijke wisselteelt van aardappe len en bloembollen ongewenst Is, om dat hierdoor besmetting kan optreden met aardappelmoeheid door het aard- appelcystenaaltje. De minister wil voorkomen dat buitenlandse maatrege len tot wering van aardappelmoeheid de afzet van de bloembollen gaan be moeilijken, indien garantie voor een geheel gezond gewas en produkt, niet meer zou kunnen worden gegeven. Het teeltverbod, waarover overeen stemming bestaat met het agrarisch be drijfsleven, is reeds thans afgekomen om de belanghebbende telers gelegen heid te geven zich tijdig op de uit voering in het volgende seizoen voor te bereiden. Voor het examen van de door de stichting Raad van Bestuur Bouwbe drijf georganiseerde Haarlemse vakop- leidings-cursus voor de aannemérij zijn de volgende cursisten geslaagd: J. H. van der Beek, H. Komduur, J. J. Kors (met lof), R. Waleveld, J. H. de Wit, P. de Wit, allen te Haarlem; C. C. de Bruin, A. J. Blom, beiden te Heem stede, G. Tibbert te Bloemendaal, P. F. Scholz, te Santpoort, J. A. Bakker, Hillegom, A. A. E. Min, te Limmen, P. J. de Nys, J. T. Res, beiden te Castricum en M. Masereeuw te IJmui- den. Van de 22 cursisten zijn er 15 ge slaagd. Het landelijk percentage der ge slaagden is 50. Maandagavond 1 decem ber zullen om acht uur de diploma's uitgereikt worden aan de geslaagden. Hoela-hoepen is op de Antillen al net zozeer een rage als. elders: een winke lier in Willemstad ontving zes gros hoe pels, welgeteld 864 stuks en was die nog dezelfde dag kwijt. Voor een kleine stad als Willemstad betekende het een com mercieel record. medium te zijn van een dokter die een bevoegd arts was. Dit was ook een van de gronden waarop hij beweerde niet voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst te kunnen worden ver volgd. Een vrouwelijke helderziende uit Scheveningen verklaarde hoe zjj kon gadeslaan hoe de geest het medium verliet zodra hij in trance geraakte, om plaats te maken voor de geest van dok ter K., die langs de achterzijde bezit nam van het lichaam. Zij herkende de geest van dokter K. aan de witte jas die hij droeg. Zij kon gedurende de ge nezingen die de wasserijbaas verrichtte zien hoe de geest diens handen bestuur den terwijl hij achter hem stond. Beide „geestesdoktoren" baden tijdens een behandeling het Onze Vader met de stem van dokter K., de overleden dok ter. Alle patiënten zelden voor de rech ter dat zij waren genezen dank zij hun geloof in Christus. „Het gaat niet om mij of om dokter K." aldus de Voorbur genaar, „maar om Christus die een af gezant heeft gezonden." Op grond van deze bewering van het medium die door alle patiënten werd beaamd, betoogde jhr. mr. Sandberg in zijn pleidooi dat beide „geestesdokto ren" moesten worden vrijgesproken. Hij wees op Osborn en voegde eraan toe dat Den Haag tot voor enkele jaren een van de vele plaatsen in Nederland was waar magnetiseurs niet vervolgd werden ot slechts principieel beboet. De toenmalige officier van justitie mr. Blok zou hebben gesympathiseerd met het spiritualisme, evenals ministers, staatslieden en rechters van wie mr. Sandberg de namen niet wilde noemen. De officier van justitie eiste zes maanden hechtenis of een boete van 1800 gulden tegen het medium uit Voor burg die met zijn medewerker zijn Pff' tiënten een bedrag van 2,35 per con sult in rekening bracht. Tegen de serijbaas luidde zjjn vordering ee."_ tpn te van vier maal 250 voor de vier laste gelegde feiten of een heenten van honderd dagen. Horizontaal: 1. familielid; 5. onzin; 8. uurwerk; 11. grote bijl; 14. waterdamp; 15. kleinood, sieraad; 16. meisjesnaam; 20. dag der week; 24. werpstrik; 25. houding. Verticaal: 2. Noord-Holland (afk.); 3. voorzetsel; 4, bijwoord; 5. soort onder wijs (afk.); 6. leeftijd (Eng.); 7. zang- nöot; 9. haarkrul; 10. Luchtstrijdkrach ten (afk.); 11. vriend (Fr.); 12. graaf- werktuig; 13. telwoord; 17. niet dik; 18. verbinding; 19. verpakking; 20. soort schip (afk.); 21. als onder (afk.); 22. titel (afk.); 23. bevel. Horizontaal: 1. kompres, - sap; 2. opera, - étude; 3. Merapi, - eer; 4. snik, - neuzen; 5. tetteren, - S.A.; 6. neigen, - P.S.V.; 7. zak, - dra; 8. spoelen, - A.N.P.; 9. boeren, - Otto; 10. Alie, - Eede; 11. k.o., - nonsens. Verticaal: 1. komst, - asbak; 2. ope nen, - polo; 3. merite, - oei; 4. prakti- zeren; 5. rap, - egale; 6. inrekenen; 7. SE, - een, - es; 8. Teun, - ode; 9. Suez, - praten; 10. adressant; 11. p.e., - n.a.v-, - por. Spanje is het toneel van een niet-alledaagse voetbalrel, waarin de Spaanse sportverslaggevers zich beledigd voelen door twee van de bekendste Spaanse voetballers: de in Argentinië geboren Alfredo di Stefano en Gento van Real Madrid. De Spaanse sportjournalisten verlangen zelfs, dat Di Stefano voor het leven geschorst wordt en dat Gento eventueel een zelfde straf zal ondergaan. De affaire heeft zich als volgt ontwikkeld: Een journalist had aan Di Stefano, na de wedstrijd tussen Real Madrid en Real Sociedad, gevraagd of hij kwaad, was. „U bent belachelijk en dat zijn alle journalisten", antwoordde Di Stefano. Toen kreeg de journalist een natte handdoek tegen het hoofd gesmeten. Gento zou de dader geweest zijn. De kranten hebben fel op dit incident gereageerd en een der bladen stelde voor, de naam Di Stefano te boycotten in de Spaanse pers. Intussen is na een vergadering van de federatie van Spaanse persvereniging een boodschap aan de Spaanse voetbalbond gericht. Hierin wordt de houding van Di Stefano scherp gelaakt en wordt gezegd dat de enige maatregel, die aan de Spaanse journalisten genoegdoening kan schenken, levenslange diskwalificatie J voor Di Stefano is. Voorts wordt een onderzoek verlangd om vast te stellen of Gento al dan niet de man was, die met de handdoek gegooid heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2