7 Begroting 0., K. en W. in de Tweede Kamer Salariskwesties bederven het klimaat in het onderwijs De overheid kan zich met veroorloven met leraren over de grond te rollen 0 Voor t Hof drievoudige straf geëist tegen „wegpiraat" Minder werkgelegenheid dan aanvankelijk verondersteld Marihuana- sigaretten in voorraad •BELLO P.v.d.A. vraagt noodmaatregelen bij lerarentekort PeekgCIoppenburg Fotografen oneens met uitleg Foto's als bewijs OTn /ïne& Verdachte moest been missen; voorts nog drie ernstig gewonden Ontwikkelingsplan voor Oost-Flevo land zou moeten worden gewijzigd Snelle vlucht van K.L.M.-vliegtuig over de Noordpool Laatste locomotief heeft heimwee Shawls Shawls In België Akkoord over lonen van werknemers* bij bus- en trammaat schappijen Het incident tijdens intocht St. Nicolaas Geleidelijk aan weer zilveren rijksdaalders fel m Na vonnis van zes maanden DE IJSELMEERPOLDER Geen perspectief op verbetering Verdachte in schroot- zaak verdwenen ALEXANDER POLA SCHRIJFT NIEUWJAARSWENS Zeeman weer voor de rechtbank DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 De kritiek op een te gering geachte legislatieve arbeid van het ministerie van O., K. en W. is vrijwel geheel ver stomd, maar mr. Gals heeft gisteren bij het eerste deel van de behandeling der onderwijsbegroting in de Tweede Kamer vooral van socialistische zijde nogal wat verwijten te horen gekregen over zijn salarispolitiek, welke kritiek zich toe spitste op de gang van zaken bij de affaire der leraren salarissen. zuiver wol moderne streep~ 395 wol met nylon 495 Verona *9n Er blijven echter ook papieren in de circulatie De geuren-creaties van het Wereldhuis 4711in haar elegante flacons en geschenkverpakkingen, worden op 5 December als blijken van bewondering en genegenheid met enthousiasme gegeven en ontvangen .4711» Carat Parfum .4711. Rheingóld Parfum Tosca Parfum Troika Parfum Koelstift, Eau de Cologne in vaste vorm .471U Tosca Eau de Cologne met 1 of 2 stukken Eau de Cologne £eep. De salarissen van de kleuterleidsters GOEDE VANGST NEVEDA wol 'n klasse apart! Advertentie (Van. onze onderwijsredacteur) Advertentie het meest gewaardeerd» St. Nicolaas geschenk a. en ruitdessins extra mooie kwaliteit cg5 in luxè uitvoering O b. speciale collectie sportshawls in uni patent en de nieuwste cn streepdessins 6.50 4 c. „Alaska" double face aan twee *7QR zijden draagbaar I speciale aanbieding zuiver zijde Italiaanse import [pura seta) - rijke kleuren en dessins toop vrij binnen - Kijk vrij binnen Belgische bus- Werkgevers en werknemers van de en trammaatschappijen «rekom V°nd 101 overeenstemming gin* n °Ver ee" eis tot loonsverho- Kaande ?"S Reuter' De voor- •eliike n^h aS®n bebben alle plaat- Sen Eenar? vervoersdiensten stil- Van i-u. t Semene loonsverhoging tWee tot vier procent is toegezegd Enkele sprekers gaven als hun oordeel, dat 's ministers propaganda, gericht op het aantrekken van leer krachten, weinig effect zal sorteren, omdat het klimaat bedorven wordt door diverse salariskwesties. Van so cialistische, anti-revolutionaire en christeljik-historische kant werd uit gesproken, dat het georganiseerd over leg niet goed functioneert. De heer Tilanus (C.H.) scheen intussen wat de leraren betreft de situatie nog niet zo ernstig in te zien hij sprak van „betrekkelijk klein* wrijvingen", die toch weggenomen moesten kunnen worden maar met name de heren Tans en Kleywegt (P.v.d.A.) stelden zich achter de grieven van de docen ten. In zijn nota over de salariskwes tie heeft 'minister Cals verklaard, dat het in de bedoeling van de leider der regeringsdelegatie had gelegen de in houd van een stuk, waarin de argu menten der leraren een voor een wer den beantwoord, in het overleg ter kennis van de docenten te brengen. Dit is echter niet gebeurd, omdat de lerarenorganisaties terstond nadat zij de regeringsbeslissing hadden verno men, schorsing van het overleg vroe gen. De leraren zijn er, aldus de heer Kleywegt, stomverbaasd over, uit de ze salarisnota te lezen, dat een derge lijk stuk bestond. Men kan zich geen betere methode denken om de schijn te wekken, dat de overheid in deze za ken dicteert. Spreker hekelde ook de publicatie van de salariscijfers op de dag toen de leraren hun protestcon gres hadden. Het spel wordt door het ministerie te vrijmoedig gespeeld. De heer Tans merkte op, dat de overheid het zich gezien het leraren tekort niet kan permitteren met de le raren „over de grond te rollen". Deze spreker zei te hopen, dat de overheid en de lerarenorganisaties zich opnieuw rond de tafel zullen scharen. Ook de belanghebbenden zullen dankbaar zijn als de minister het daarheen leidt. Mr. Cals interrumpeerde: „Dit laatste hoor ik toch goed?" (De lerarenorganisa ties schijnen er namelijk niet voor te voelen opnieuw aan het overleg te be ginnen). De heer Roosjen (A.R.) noemde de kwestie der lerarensalarissen „de vloek van de boze daad". De anti revolutionairen hebben zich in het verleden verzet tegen de verhoging van de topsalarissen der ambtena ren, maar overigens: nu die salaris verhoging toch een feit is geworden zouden de leraren er naar het oor deel van de heer Roosjen in moeten delen. In dezelfde geest uitte zich de heer Tilanus. Mevrouw Heroma- Meilink (P.v.d.A.) pleitte voor ver betering van de salarissen der leer krachten bij het lager nijverheidson derwijs en kondigde in de verte een motie dienaangaande aan. Daarnaast kwamen vooral de sala rissen van de kleuterleidsters in be spreking. De heer Tilanus, als steeds voorzichtig in zijn bewoordingen, zei heel eufemistisch, dat deze salarissen aan de lage kant zijn (het aanvangsa- laris voor een 18-jarige kleuterleidster is al naar gelang de gemeenteklasse 157-167 gulden bruto per maand). De heer Kleywegt hekelde echter nadruk kelijk dat de regering niet bereid is op dit punt over een verbete ring te spreken. De socialistische woordvoerder had tevens kritiek op de wijze, waarop de regering ten aanzien van de onderwijzerssalarissen de even redigheid met de salarissen van de middelbare ambtenaren heeft geïnter preteerd. Voor en na draaide het bij aeze kwesties om de noodzaak het ge- °rganiseerd overleg te verbeteren. het tekort aan docenten betreft ip-, a® heer Tilanus en de heer Roos- ongeveer in dezelfde geest ma!,, situatie zeer zorgelijk is, mini stol? er geen aanleiding is om de Tans hraoi?.rvvÜten te maken. De heer met nonrilH echter naar voren, dat er blemen o^tto^elen l®8®" Pf?'i denkt aan- vÜ2rnd moet worden. Htf klassen aan o co.mbineren van kleine levin en met dorleg met het bedrijfs- nm krachten nf ambtelijke beroepen enkele uren ner te staan> die tijdelijk aan betPle,W6ek kunnen besprin gen, aan net les geven van bevoegde lecho?en en aan® ^d?«naSe hulpkrachten (bpvo^rbeeTd^stu^nteT die J&S, werkzaam1*61** als hulp krachten werkzaam zouden moeten zijn. Mevr. Heroma-Meilink dek ten aanzien van het nijverheidsonderwijs eveneens de suggestie, dat het be drijfsleven goede krachten zou moeten afstaan, die na e®n parttime-opleiding als leraar zouden kunnen optreden. Zi? stelde voorts de vraag of er onder de gerepatrieerden uit Indonesië geen krachten schuilen, die geschikt zouden zijn te maken voor het onderwijs. Inzake de scholenbouw pleitte mevr. Heroma-Meilink, nadat de heer Tilanus had uitgesproken, dat rui met lege han- den stond als het erom ging adviezen te geven op dit punt, voor meer sys teembouw. De heer Roosjen, die minister Cals betitelde als een „Spaanse Limbur ger" dit naar aanleiding van het feit dat de bewindsman onlangs te Delft 0 peen stier (nou ja „stier gereden heeft uitte zijn bezorgd- heid over de achterstelling van het christelijk V.H.M.O. op het stuk van de subsidiëring. De heer btut- kens (P.v.d.A.) vroeg een betere aanpassing van het hoger onderwijs aan de eisen van deze tijd. Twee socialistische sprekers hebben met veel nadruk hun waardering be tuigd voor de indiening van de raam wet voor het voortgezet onderwijs. Dit is een indrukwekkende afsluiting van het veertigjarig bestaan van het mini sterie van O.K. en W., zei de heer Kleywegt. Wij hebben vaak kritiek la ten horen op het uitblijven van deze wet, maar wat dit aangaat is nu alles vergeven en vergeten, aldus spreker. De heer Tans voegde hieraan toe, dat het niet aan de P.v.d.A. zal liggen als dit wetsontwerp geen wet wordt. Het ontwerp belichaamt een verheugend begin voor onderwijsvernieuwing. Spre ker uitte de hoop, dat minister Cals nog in de loop van de parlementaire periode de wet aanvaard zal krijgen. De heer Tilanus daarentegen, die het nooit op de raamwet begrepen heeft gehad, mokte nog wat na. Hij betreur de het intrekken van de wetsontwer- pen-Rutten en zei, dat men nu maar de verdere ontwikkeling moest afwach ten hetgeen ietwat vreemd klonk, aangezien het nu aan de Kamer zelf is de raamwet te aanvaarden of af te wijzen. (Van een verslaggever) Een zestal Amsterdamse persfoto grafen die zaterdagmiddag betrokken zijn geweest bij het incident tijdens de intocht van St.-Nicolaas in de hoofdstad, beeft de uitleg zoals de ook betrokken politieadjudant gegeven heeft, ontkend. Zij kunnen door middel van een serie na elkaar gemaakte foto's (van het filmpje van één fotograaf) aantonen dat de politieadjudant een foutieve toe lichting heeft gegeven van het gebeur de, waarbij de cameraman van de Duitse TV tegen de grond werd ge smakt door een politiepaard. (Overi gens had de adjudant in zijn verkla ringen op sommige punten wel enig I voorbehoud gemaakt.) Hun protest te- I gen de uitlatingen van de adjudant gaat buiten de klacht om die de Vereniging van Fotojournalisten bij de hoofdcom missaris heeft ingediend, en waarover nog geen uitspraak gedaan is. Tussen het moment dat een persfo tograaf zijn hand ophief naar de teu gels van het paard van de adjudant en het moment dat de cameraman te gen de grond werd gewerkt, liggen en kele minuten. De twee gebeurtenissen vielen namelijk op verschillende plaat sen (met ongeveer honderd meter tus senruimte) voor. De fotograaf die de hand naar de teugels ophief verklaarde: „Ik liep op nog geen meter van de mensenrjj en dus zeker een behoorlijk eind van het paard van St.-Nicolaas verwijderd, toen de adjudant recht op mij afkwam." Ook dit wordt door een foto bevestigd. Vol gens verklaringen van enkele andere fotografen is later de adjudant met zijn paard recht naar de Duitse camera man gereden en heeft hem zonder waar schuwing tegen het asfalt geduwd. Tegen van andere zijden afkomstige op merkingen als zouden de fotografen door aanhoudelijk blitzen de schimmel van de Sint schichtig hebben gemaakt, stellen zij dat beroepsfotografen op het Damrak niet of bij hoge uitzondering geflitst hebben. Overigens blijkt uit de mededelingen van de fotografen dat de geprikkelde stemming tussen politie en fotografen al voor de aankomst van St. Nicolaas op de P. H.-kade ontstaan is, enerzijds door een gebrekkige organi satie en anderzijds door wederzijds niet altijd even tactvol optreden. Inmiddels wordt een officiële uit spraak bij al dit vruchteloos geharre war, wel urgent. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van financiën, de heer Hofstra, blijft bij zijn plannen om ge leidelijk de papieren rijksdaalders te vervangen door zilveren munten. Er w^rdt echter wel rekening gehouden met de wensen van grote instellingen, die niet gaarne met veel zilvergeld werken. De papieren rijksdaalders zul len daarom niet geheel uit de circula tie worden weggenomen. Mr van Leeuwen (V.V.D.) heeft in de Kamer de wens van deze instellin gen kenbaar gemaakt. Een voorstel van dezelfde afgevaardigde om de nieuwe zilveren rijksdaalders wa' kleiner in omvang te maken wees de minister af. De munten zouden dan niet gemak kelijk meer "an andere, ook buiten landse, te onderscheiden zijn. 4.35 8.35 RHEïNGOLD ro5CA (Vm onze Haagse redactie) Voor zjjn drpnkemansrit die een vier- enveertigjarige bankhouder uit Middel- harnis op 1 mei van dit jaar in de om geving van Rotterdam maakte werd hjj in eerste instantie veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en ontzegging van rijbevoegdheid geduren de de tijd van vijf jaar. Maar de procu reur-generaal bij het Gerechtshof in Dan Haag, waar appel was aangete kend, eiste woensdagmiddag zeer ont stemd over het woeste rijden van de „wegpiraat" een gevangenisstraf van anderhalf jaar tegen hem. Gelukkig had het ongeluk geen dodelijke afloop, al liepen drie mensen en de bankhou der zelf ernstige verwondingen op. De officier merkte echter op, dat dit te danken was aan het feit dat het aan tal medeweggebruikers op de plaatsen waar verdachte ongelukken had veroor zaakt gering was geweest. Hij was 1 mei 's morgens uit Middel- harnis vertrokken op weg naar Rotter dam om een bezoek te orengen aan een zakenrelatie. Deze afspraak ging ech ter te elfder ure niet door, waarop de man de dag verder heeft doorgebracht met omzwervingen door de binnenstad. Naar aanleiding v de bijzonder lange Het ontwikkelingsplan voor Oost-Fle voland, de IJsslmeerpolder die nog niet zolang geleden drooggevallen, zal waarschijnlijk moeten worden gewü- zied. finister van Aartsen zegt in de memorie van antwoord op de begroting van het Zuiderzeefonds dat door de voortgaande mechanisatie in de land ouw en de toenemende rationalisatie vaa de verzorgende bedrijven waar schijnlijk minder mensen een werk kring in de polder zullen kunnen vinden dan aanvankelijk wérd gedacht. Een en ander zou ertoe kunnen leiden da. verschillende van de ontworpen dorpen wat inwonertal betreft zouden komen beneden de grens die voor een gezond dorpsleven onder de huidige omstandigheden moet worden aangeno men. Daarom wordt nagegaan van welke dorpen de uitvoering achterwege zou kunnen blijven, zonder dat al te omvangrijke wijzigingen in het be staande plan moeten worden aange bracht. Gestreefd wordt naar een ze kere flexibiliteit, waardoor eventueel over een aantal o-jpen op een later tijdstip kan worden heslist. De minister heeft verder bevestigd dat wordt overwogen om tegen de aanvankelijke bedoeling in de Mar kerwaard pas na de zuidelijke polder gereed te maken. Mocht dit plan toch niet doorgaan, dan zal in ieder geval het tijdschema voor de inpoldering van de Markerwaard een tweetal jaren moeten worden verschoven. De Marker waard zou dan pas in 1969 worden vol tooid. lijst van café's die hij gedurende de middag heeft bezocht en waarop ver schillende etablissementen drie, vier keer voorkwamen zei de advocaat, dat de man door een onbegrijpelijke onrust moei zijn opgejaagd. Het eerste onge luk, dat hjj veroorzaakte had slechts een betrekkelijk kleine materiële scha de tot gevolg. Doch zonder te stoppen was de bankhouder doorgereden. De Maastunnel was hij op zijn dolle rit luid claxonnerend doorgereden. Op de Provinciale weg nabij Spijke- nisse, toen hij op weg was naar huis, werd zijn roekeloosheid hem echter fa taal. Rijdend op het linker weggedeelte greep hij met een vaart van meer dan honderd kilometer een vrachtwagen, waarna zijn auto door een tweede bot sing met een personenwagen tot stil stand kwam. Behalve de bankhouder zelf die nog uit zijn brandende wagen kon worden gered werden drie mensen bij dit ongeluk ernstig gewond. Als gevolg van zijn verwondingen heeft verdachte een been verloren. De verdediger bepleitte voor het Hof een voorwaardelijke straf. Hij vroeg zich af wat voor nut een gevangenisstraf kon hebben. De man, voor het leven invalide zal belemmerd worden in zijn pogingen om weer te leren lopen; maar bovenal zal hij de mensen die het slachtoffer werden van zijn roeke loosheid niet schadeloos kunnen stel len en zijn gezin met drie kinderen zal zonder inkomen zijn. „Het geval van deze man is reeds zonder dat er een veroordeling aan vastzit, een afschrikwekkend voorbeeld voor woeste rijders," aldus de verdedi ger. Het Hof zal 10 december arrest wij zen. (Van onze onderwijsredacteur) Minister Cals acht het, mede om geen onvervulbare verwachtingen te wekken, weinig zinvol thans het overleg inzake de salariëring van de kleuterleidsters te heropenen ■m een verbeterde sala- risregeling voor te bereiden. Aldus Is medegedeeld in antwoord op vragen van het socialistische Twee de Kamerlid mevr. Tellegen-Veldstra. De minister meent, dat de gang van zaken bjj de behandeling van deze ma terie niet in strijd is geweest met het geen men onder „overleg" en dus ook onder „georganiseerd overleg" dient te verstaan. Een der hoofdverdachten in de ge ruchtmakende schrootaffaire, een 33-ja rige Haagse ex-directeur van de Zeeuw se metaalmaatschappij, blijkt sedert ge ruime tijd spoorloos te zijn verdwenen. Vrijdag zou hij in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof moeten verschijnen. In maart veroordeelde de Haagse rechtbank hem tot dertien maanden wegens omkoping van een rijksambte naar. Verdachte tekende hoger beroep aan, maar verliet kort daarna ons land. Hij zou zijn vertrokken naar Israël. De directie van de Nederlandse Comedie heeft Alexander Pola opdracht gegeven de Amsterdamse nieuwjaars wens van Thomasvaer en Pietemei te schrijven. Het K.L.M.-vliegtuig „Middellandse Zee" is woensdagmiddag op Schiphol geland na een recordvlucht over de Noordpool. Het maakte de tocht van Anchorage naar Schiphol zonder tus senlanding en kwam daardoor 45 minu ten voor de schematjjd binnen. De ge zagvoerder was erin geslaagd het ge noemde traject voor de tweede maal zonder tussenlanding af te leggen. Uit het toestel stapten Jos Cleber, de leider van het omroeporkest „De Zaaiers", en zijn vrouw, die op uitno- digii j van de K.L.M. een reis naar Ja pan en Biak hadden gemaakt. Ze wer den met luid geschal door vier leden van het orkest begroet. Acht maanden met aftrek van het voorarrest heeft de Officier van Jus titie mr. W. K. Baron van Dedem bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een uit de West afkomstige 29-jarige zeeman. Op zijn strafblad stonden twee veroordelingen, waarvan een we gens het voorhanden hebben van ma- rihuana-sigaretten, daterend uit de zo mer van het vorige jaar. Hoewel hij toen tot vier maanden was veroordeeld, stond hij woensdagmiddag weer voor de rechtbank wegens het aanwezig hebben van Indische hennep in de zin der Opiumwet. Hij rolde hiervan sigaretten doch ontkende ze ooit verkocht te heb ben. De Officier van Justitie had in het vooronderzoek veel moeite gedaan be wijzen aan te voeren, dat de verdach te zich aan handel in dit verboden ver dovende middel had schuldig gemaakt, doch Amerikaanse militairen uit Duits land, die in Amsterdam marihuanr.-si- garetten hadden gekocht en die met de zeeman werden geconfronteerd, her kenden hem niet. Het gevolg was, dat hij alleen terecht stond wegens het aan wezig hebben van de hennep. Hij was in september j'.l. op de Nieuwmarkt te Amsterdam op heterdaad betrapt door een rechercheur. De verdediger van verdachte, mr. M. H. Huygens, vroeg zich in zijn pleidooi af, „of men met de marihuanavervolgin- gen niet een klein beetje aan heksen jacht is begonnen".- Hij meende dat de rechtbank de verdenkingen tegen de verdachte, als zou hij ook handel in de Indische hennep gedreven hebben, vol ledig van zich af moest zetten, aan gezien dit handeldrijven niet ten laste was gelegd. Wat overbleef was volgens pleiter slechts het roken van dit ger.„t- middel, want dat verstond hij onder „aanwezig hebben". Hij haalde vroege re vonnissen aan van verdachte die wegens het roken zijn veroordeeld en die een veel lichtere straf hebben ge kregen dan acht maanden. Uitspraak 10 december. Op verzoek van de politie te Vel- sen heeft de centrale recherche te Am sterdam aangehouden de 48-jarige D. Z., zonder vaste woon- of verblijf plaats. Hij pleegde te Velsen een ze vental inbraken. Tijdens het onder zoek bleek, dat hij de laatste maan den soortgelijke inbraken pleegde te Beverwijk, Uitgeest, Castricum. Heiloo, Volendam, Weesp en Doom. Hij is he den ter beschikking van de officier van justitie te Haarlem gesteld. Advertentie Voor 2 Nevedo wikkels 6 leuke borduurkoortjes' Nevedo, Rokin 118, Amsterdam Is de bevolking van Bergen in Noord-Holland werkelijk haar trouwe „Bello" geheel vergeten? In de grote vroeger zo druk bezette locomotief- loods op het spoorwegemplacement van Alkmaar staat de allerlaatste, hoog-gepijpte bello-locomotief, nr. 7742 liefderijk toegedekt met zeiien ver drietig helemaal alleen te wachten tot de Bergenaren, die hij eens zo trouw gediend heeft, hem zullen komen ha len om hem in het dorp een ere-plaats te geven. Zijn grotere broeders zijn reeds weggesleept om als schroot ten prooi te vallen aan de snijbranders. Maar nr. 7742 zou worden gespaard: bij de opheffing van het lijntje Alk- maar-Bergen-Bergen aan Zee heeft de directie van de N.S. uit piëteitsover- wegingen Bergen deze laatste telg uit de bello-dynastie cadeau gedaan. Maar het toenmalige college van B. en W., dat zich voor het verdwijnen van de spoorverbinding ten gunste van een brede autoweg had uitgesproken, nam geen stappen de ijzeren stoom machine naar Bergen te laten rijden, toen deze dat nog heel goedkoop op eigen kracht kon doen. Men liet de spoorwegen rustig de rails opbreken en door het zand kan Bello nu een maal niet rijden. De gemeenteraad verhief al evenmin zijn stem. Toch is er nog hoop voor nr. 7742, want na de laatste gemeenteraadsver kiezingen is de raad omgeslagen. Met een meerderheid van 1 tegen 6 stem men het Bergen zich enkele jaren ge leden op eigen verzoek definitief van het spoorwegnet afsnijden. Diezelfde meerderheid sprak zich uit voor de autoweg over de spoorbaan, dwars door het dorp en het natuurreservaat. Nu is een meerderheid van 8 tegen 7 stemmen tegen die autoweg en de mo gelijkheid bestaat, dat de raad tenslot te toch nog het aanzienlijke bedrag voor het transport over de weg van de 34 ton wegende locomotief zal vo teren. Misschien krijgt de machine een blij vende plaats op het oude, thans verla ten Bergense stationsemplacement, waarvan men een dorpsbrink wilde maken. De komende generatie zou dam zonder naar een museum te gaan in Bergen kunnen zien hoe grootvader zich per stoomtractie door de spoor wegen liet vervoeren. Intussen ziet het er niet naar uit, dat Bergen aam Zee spoedig een ande re verbinding met het achterland zal krijgen dan de enige toevoerweg die er al was: de smalle Eeuwigelaan, waarin twee bussen elkaar slechts kunnen passeren, wamneer de ene tus sen de oude dennen stil gaat staan. Want voor het uitbreidingsplan, waar in de nieuwe autoweg was geprojec teerd, een plan dat destijds met de kleinste meerderheid door de raad werd aangenomen en waartegen ette lijke bewoners door middel van een commissie bezwaren bij de raad van state kenbaar maakten, is nog steeds geen toestemming van de kroon ont vangen, hoewel het reeds door Gede puteerde Staten is goedgekeurd. Wan neer ook de goedkeuring van de kroon zal zijn ontvangen, is er echter geen geld voor de aanleg van de weg en de dorpsbrink, waarmee een bedrag van ongeveer een miljoen gulden is gemoeid. Mocht ook dat eens beschik baar komen, dan is er weer de nieuwe gemeenteraad, waarvan de meerder heid het dorp en het duinreservaat niet door een autoweg in tweeën wil laten snijden. Bergen is intussen met zijn „Bello" definitief zijn verbinding met het spoorwegnet kwijt en heeft er niets voor terug gekregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3