Wordt de „Granada" dinsdag in Amsterdam gelost? W.G. AMSTERDAM toch academisch ziekenhuis d ré a an v- noütsiraat 163 Uiteenlopende reacties in westelijke bladen Postbode staat doodslag op terecht wegens zijn vrouw Kruiswoordraadsel rs*t~'LS"T ssssmsx KELTUM-PLEET Kort geding over goedkope vlag Ministeronder voorbehoudakkoord De Sovjet-nota inzake Berlijn Tien jaar gevangenisstraf geëist Maastricht sluit binnenstad ERIC DE NOORMAN VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 PAGINA 2 JEUNESSE Voorkoming van aardappelmoeheid Mr. Kranenburg als Kamerlid beëdigd Koersstijgingen in West-Duitsland Doorgaand verkeer Leidse studenten herdenken Verzet Fraude bij de Sociale V erzekeringsbank Vesten, pullovers, blouses, rokken KAAN Correspondent van A.N.P. uit Indonesië vertrokken Propria Cures in de Tweede Kamer Record van Pan Am New York-Shannon met gemiddeld 960 km Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 5 Gestaag koersen Noren- en Pictenschepen westwaarts en als de kust van Pictenland hoog en ongenaakbaar voor hen oprijst, zien Eric en zijn Noren boven op een uitstekende klip de onneembare vesting van Tanach de Piet voor zich. Behoedzaam glijden de schepen achter elkaar een kleine goed verborgen baai binnen. Be bewoners van de Pictenburcht hebben hun komst reeds lang bemerkt en donkere zwijgende krijgers drommen samen bij de landingsplaats. Erics vrees, dat de Ieren misschien een overval op de burcht zouden doen, blijkt dus ongegrond geweest te zijn. De achtergebleven Pictenkrijgers stoten opgewonden kreten uit en slaan luide met hun speren op hun schilden, als ze Tanach, hun vorst levend en wel terugzien. Met een brede grijns wijst Tanach zijn krijgers op de gevangene en geeft een kort verslag van de gebeurtenissen, die tot Fergus' gevangenneming leidden. Op nieuw geven de Pieten blijk van hun grote tevredenheid, door een hels ka baal te maken op koeienhoorns en luide klappen te geven op hun schilden. „Zo, Norenkoning," wendt Tanach zich tot de Noorman, „thans zult ff» mijn gast zijn. Er zal feest zijn vanavond. Vele geiten zullen geslacht wor den en er zal vrolijkheid heersen in de burcht van Tanach." Alhoewel ne eten van geitevlees hem niet erg aanlokt, knikt Eric instemmend. Terwj Tanach zich vast aan land begeeft, ziet Eric er op toe, dat Fergus, de g vangen Ierenhoofdman, onder goede bewaking gesteld wordt. En dan au ineens de reusachtige schaduw van Svein naast hem op. „Ik vertrouW e„ niet, Noorman," mompelt hij. „Tanach heeft een hele tijd staan sm°. met een troep van zijn mannen en ze keken daarbij herhaaldelijk'in jxeS. richting. Weet wat je doet. Het is gemakkelijk genoeg die onneembar ting daar binnen te wandelen, maar om er dan weer uit te komen, een ander geval." Wordt de „Granada", het schip dat 2 december onder zgn. „goedkope vlag" de Amsterdamse haven binnenvaart, gelost of niet? De scheepvaartvereni ging Noord en de Stichting Samenwer kende Havenbedrijven als eiseressen enerzijds, de Nederlandse bond van vervoerspersoneel en de Nederlandse r.-k. bond van transportarbeiders St.- Bonifacius als gedaagden anderzijds zien in dit verband met grote belang stelling het vonnis tegemoet, dat de president van de Amsterdamse recht bank, mr. U. W. Stheeman, zaterdag zal uitspreken. Zoals dinsdag in Rotterdam was er vanmorgen in de hoofdstad een kort geding, waarin de eiseressen vor deren, dat de gedaagden hun besluit om tussen 1 en 4 december schepen onder „goedkope vlag" zgn. Panhon- libco-schepen te boycotten, intrekken op straffe van een dwangsom groot 1100.000 per dag. Voor de eiseressen verklaarde gister morgen mr. W. Baron van Haersolte, dat het varen onder zgn. goedkope vlag zowel wat de fiscale als sociale ver plichtingen van de eigenaars der sche pen betreft, belangrijke financiële voor delen meebrengt. „Maar het is niet aan ons hiervoor een stokje te steken. Van hogere zijden is er al druk uitgeoefend maatregelen te nemen. Zo houdt een commissie van de U.N.O. zich al met deze kwestie bezig, terwijl ook de Ne derlandse regering aandacht voor deze zaak heeft. De havenbelangen staan hier buiten. Wij willen gewoon zaken doen met de schepen onder goedkope vlag, zolang die zaken legitiem zijn. Er zijn ook contracten afgesloten en wij willen dus niet door het personeel ge dwongen worden tot een boycot-actie." „Zowel voor de eiseressen als voor de Amsterdamse haven staan hier grote belangen op het spel", aldus mr. Baron van Haersolte, die in dit verband er op wees, dat men een haven, waarin een dergelijke actie wordt gevoerd, gaat mijden en aan andere havens, ook wat de reparaties betreft, de voorkeur geeft. Wat de juridische kant van de zaak betrof, wees de raadsman op een opmerking van mr. Stheeman op 27 maart j.l.: „Mij is niet een recht tot staking bekend." Evenals dinsdag in de Maasstad voer de donderdag mr. G. J. Scholten het woord voor de Nederlandse bond van vervoerspersoneel en de werknemers bond St.-Bonifatius. Zijn betoog kwam in vrijwel alle opzichten overeen met hetgeen hij tot de Rotterdamse presi dent had gezegd. Ook nu wees hij op de grote ongerustheid die er in alle ma ritieme landen heerst over het steeds meer toenemen van varen onder goed kope vlag. Voor slechts een luttel be drag kunnen schepen in Panama, Hon duras, Liberia of Costa Rica worden ingeschreven en dan zijn de eigenaars van zware fiscale en sociale lasten af. Waarborg voor enige veiligheid aan boord van deze schepen is er niet. De ze landjes hebben geen zeevaart- en machinistenschool en vooral wat Libe ria betreft is er een groot gebrek aan geroutineerde matrozen. Tekenend in dit verband was de opmerking van mr Schqlten dat men in Panama een stuui mansdiploma voor 5 dollars kan kopen Mr. Scholten zei dat na de oorlog het varen onder goedkope vlag enorm is toegenomen en thans neerkomt op 15 pet. van de gehele wereldtonnage Er is niet tegen te vechten, ook al sta je in je recht. De raadsman meende, dat door de zgn. Panhonlibco schepen ook de eco nomie van de Nederlandse scheep vaart wordt aangetast. Gelukkig zijn er onder de 1500 schepen die mo menteel met zgn. goedkope vlaggen varen al 250 waarop de zeelieden een behoorlijke CAO hebben en verder heeft Costa Rica de wet al enigs zins gewijzigd, aldus mr. Scholten, die hiermee wilde aantonen dat een actie als deze wel degelijk doeltreffend is. Mr. Scholten zei verder dat een kwestie als deze boycotactie niet langs een rechtszitting kan worden aangepakt, maar meer ligt op de weg van de in ternationale transportarbeidersfedera tie en de daarbij aangesloten bonden. Vriendelijke acties en woorden helpen niet. Alleen met krasse maatregelen kan in dit geval iets worden bereikt, riep mr. Scholten uit, die sprak van een internationale jungle in de schoep vaart. Zijn tegenpleiter ging op dit laatste vrij uitvoerig in en concludeerde dat er door de boycotactie een Amster damse jungle in de haven wordt ge schapen, een jungle vol onrust en onte vredenheid. Ook wees mr. Baron van Hearsolte op het feit. dat de Duitse bond van havenarbeiders heeft beslo ten, niet aan de boycotactie mee te doen. Advertentie Het zojuist verschenen model met piccolo-couvert, thans reeds uit voorraad leverbaar. De Begum heeft in Gizeh. een voorstad van Cairo, een bezoek gebracht aan de marmer-graveurs, die de reliëfs maken voor het Mausoleum van wijlen haar echtgenoot de Aga Khan. Vanzelfsprekend moest de Begum, al was het maar voor de fotografen, ook eens proberen, hoe dat graveren nu eigenlijk in zijn werk gaat. De voornaamste Amerikaanse bladen noemen de Russische voorstellen inza ke de status van West-Berlijn een ulti matum ondanks de verzekering van Khroesjtsjev dat ze niet als zodanig zijn bedoeld. De „New Yoric Herald Tribu ne" zegt dat Khroesjtsjevs plannen maar weinig ruimte laten voor onder handelingen, want ingaan op deze plan nen in hun huidige vorm betekent in feite, dat de Westelijke mogendheden West-Berlijn „op een bordje" aan de communisten overhandigen aldus het blad. Ook de „New York Times" ziet niet veel heil in de Russische plan nen; zij hebben slechts één verdienste, nl. het voorstel om le openhartige besprekingen over Berlijn over een half jaar te spreiden, zo schrijft dit blad. De Londense „Time s" schrijft, dat Khroesjtsjevs berekeningen geba- Aan het hoofd van de stoet, die op weg is naar de Amerikaanse kapel in St. Paul's te Londen voor een herdenkings dienst ter gelegenheid van het bezoek van de Amerikaanse vice-president Nixon aan Engeland, gaat de Lord Mayor van Londen, Sir Harold Gillett. Hij wordt gevolgd door Koningin Eli zabeth en vice-president Nixon, mevr. Nixon en Prins Philip en door de Engelse Koningin-moeder en Prinses Margaret. Importerende landen stellen aan plant- of kweekmateriaal de eis, dat het vrij is van aardappelcystenaaltjes, ten einde te voorkomen dat aardappelmoe heid wordt ingevoerd. Om aan deze eis te voldoen is het noodzakelijk, dat in Nederland elke besmetting van de §rond, waarop bol- en Knolvormige loemgewassen, houtige gewassen en vaste planten worden geteeld, wordt voorkomen. De minister van landbouw visserij en voedselvoorziening, dr. Vondeling heeft daarom een beschikking in de staatscourant gepubliceerd. Krachtens deze beschikking worden deze gewas sen voor zover ze voor handelsdoelein den worden gekweekt en voor uit- planten elders bestemd zijn, aangewe zen als planten, bedoeld in artikel la van het besluit bestrijding aardappel moeheid. De teelt van deze gewassen na aardappelen wordt verboden. Van dit verbod wordt ontheffing ver leend voor zover de teelt vóór 1 janu ari 1959 de datum waarop de be schikking in werking treedt was be gonnen. In bepaalde streken van Ne derland waar gevaar voor besmetting met aardappelcystenaaltje uitgesloten wordt geacht, kan in de toekomst ont heffing van het verbod worden ver leend. De gewezen staatssecretaris van oor log, mr. F. J. Kranenburg, is gistermid dag beëdigd als lid van de Tweede Kamer. (Van onze Haagse redactie) Ruim twee weken nadat de Haagse rechtbank de zaak heeft behandeld te gen een varensgezel, die zijn stiefva der zo had mishandeld dat deze over leed, heeft dit rechtscollege zich giste ren met een zaak bezig gehouden die vrij grote gelijkenis met de eerder be handelde vertoont. Een zesenveertigja rige postbode uit Monster stond terecht omdat hij zijn vrouw, naar hij zelf 1 eft bekend, 2 april van dit jaar met een hamer enige slagen op het hoofd heeft gegeven en haar daarna bij de keel heeft gegrepen. De vrouw kwam door wurging om het leven, zoals dokter Zel- denrust, patholoog-anatoom, als getui- ge-deskundige verklaarde. Alleen door de slagen op het hoofd zou de vrouw hoogstwaarschijnlijk niet het leven heb ben verloren. De postbode werd moord, subsidiair doodslag, meer subsidiair zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, ten laste gelegd. De officier van justitie, mr. G. J. de Lint, kwam in een requisitoir van een half uur tot een eis van tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De postbo de is nu zeveneneenhalve maand gede tineerd. Volgens mr. De Lint staat de feitelijke toedracht voldoende vast. Hij twijfelde aan de verklaring van de mst- bode dat hij zijn vrouw in een plotse ling woede-aanval had aangegrepen. Een reeks van feiten pleiten daarte gen, aldus mr. De Lint. In zijn uitingen tegenover kennissen had de postbode de indruk gewekt, dat hij net vage wraakgevoelens je gens zijn rouw was bezield. Het hu welijk van de postbode was zeer slecht. Er waren drie kinderen, die op het tijd stip van het drama zestien, dertien en tien jaar oud waren. De postbode was volgens de officier na het gebeurde niet door menselijke gevoelens jegens zijn slachtoffer bezield. „Hij heeft rustig een ongeval geënsceneerd, daarna een kal me tocht naar een bromfietsenhande laar gemaakt en daarna thuis d co- medie gespeeld toen hij zogenaamd ont dekte, dat zijn vrouw was verongelukt. Het rustig ensceneren van een ongeval rijmt zich moeilijk met een spontane daad als het aangrijpen van de vrouw vond de officier. Hij sprak in zijn requisitoir ook van een aanwijsbaar oogmerk. De ver dachte had namelijk zijn vrienschap met een andere vrouw, een weduwe, speciaal in de laatste weken voor het gebeurde bijzonder onderhouden. Een ernstig aspect van deze zaak vond mr. De Lint het feit dat de verdach te nog geen woord van berouw over zijn lippen heeft laten komen. Volgens het psychiatrisch rapport is de man volledig toerekeningsvatbaar. De voorbedachte rade ichtte de officier niet voldoende bewezen. Hij eiste tien jaar wegens doodslag. De postbode heeft op de dag van het misdrijf ontkend. De eerste nacht in de cel, na zijn arrestatie, had hem tot zijn bekentenis gebracht, zoals hij zei. Hij had zijn vrouw met een hamer op het hoofd geslagen toen hij haar op de trap naar de vliering passeerde. Zij zou schampere opmerkingen hebben ge maakt waardoor hij een woedeaanval kreeg. Door de slagen was de vrouw van de trap gevallen. Om haar het schreeuwen te beletten had de man haar mond dichtgehouden en haar bij de keel gegrepen. De man kon zich verschillende dingen niet meer herin neren. seerd zijn op de vooronderstelling, dat zijn voorstellen inzake Berlijn door het Westen verworpen zullen worden. Zijn onmiddellijk doel is straks te kun nen zeggen, dat de westelijke mogend heden het slechts aan zichzelf te dan ken hebben als er nieuwe moeilijkhe den mochten ontst; an, daar zij tevo ren een vriendschappelijke regeling hebben verworpen. Als de Russen niet de hoop koesteren, dat hun voorstellen zonder meer door het westen zullen worden aanvaard en tegelijkertijd geen gevaarlijke crisis wil len forceren, moet een van hun doel stellingen op langere termijn wel zijn het westen zover te krijgen dat het zich meer met de Oostduitse autori teiten inlaat, aldus het blad, dat het echter ook mogelijk acht dat de Rus sen op deze wijze willen trachten de be sprekingen over de Duitse kwestie weer op gang te brengen. De „Manchester Guardian" dringt er op aan de Russische voor stellen niet volledig te verwerpen, om dat zij enkele elementen bevatten voor een mogelijke overeenkomst. In de eer ste plaats is het .oodzakelijk, dat de Russen, als de Franse, Amerikaanse en Britse troepen uit West-Berlijn terugge trokken mochten worden, tegelijkertijd Oost-Duitsland verlaten. Voorts is het nodig, dat er voor die tijd schikkin gen zijn getroffen voor de hereniging van Duitsland in vrijheid, zelfs als men het dan nog niet eens is geworden over wijzigingen in het Oostduitse en West- duitse regime, aldus het blad. „L'A urore" een rechts-georiën- teerd Frans blad zegt in een hoofd artikel te hopen, dat Dulles de situatie rond Berlijn niet ingewikkelder zal ma ken door „een van die flaters waarin hij zo sterk is". Moskou heeft de nieuwe nota juist op het ogenblik overhandigd, waarop het westen in verwarring was geraakt door Dulles' verklaring over mogelijke" onderhandelingen met de Oostduitsers, die als agenten van Moskou optre den, aldus het blad. >e conservatieve „Figaro" noemt de Russische nota een uitdaging aan de solidariteit van het westen. Door onderhandelingen aan te bieden en voorstellen te doen voor waarbor gen van de V.N. inzake Berlijn trach ten de Russen de vrees weg te nemen en de publieke opinie in het westen in verdeeldheid te brengen, aldus het blad. De effectenbeurs in West-Berlijn heeft donderdag op de Sovjet-Russische nota over Berlijn gereageerd met koersstijgingen tot omstreeks tien pun ten. Ook maatschappijen met belangen in West-Berlijn profiteerden van de op gewekte stemming. Uit Frankfurt wordt gemeld, dat de publikatie van de Sovjet-Russische nota op de Westduitse effectenmarkten zeer grote vraag naar aandelen deed ont staan. Zelfs aandelen van maatschap pijen, waarvan de activa zich geheel of gedeeltelijk in West-Berlijn bevinden, gaven koersstijgingen van 6 a 13 punten te zien. Op advies der gemeentelijke ver- keerscommissie hebben B. en W. van Maastricht een aantal verkeersmaatre gelen getroffen die ten doel hebben uit- eindelhk een situatie te scheppen, waarbij de eigenlijke binnenstad, be grensd door de straten bij Markt, Vrijt hof en O.L. Vrouweplein, wordt ontlast van het doorgaand verkeer, dat daar ongeveer 70 procent van het gehele ver keer uitmaakt en zich nu met veel moeite door de drukte van het ver koopcentrum der stad moet heenwrin- gen. B. en W, hebben rond de binnenstad een ringweg van straten met éénrich- tingverkeer aangewezen, vanwaar de eigenlijke „city" alleen voor het ver- zorgingsverkeer te bereiken valt. Langs deze ringweg liggen verscheidene par- keergelegenheden. Verder zal bij ver werkelijking van de z.g. Maasboule vard, na het dempen van het kanaal Maastricht-Luik, een belangrijke par- keeruitbreiding mogelijk blijken. Traditiegetrouw hebben oud-studen ten van de rijksuniversiteit te Leiden woensdagavond op verscheidene plaat sen herdenkingen gehouden van het ver zet van de Leidse universiteitsgemeen- scnap tegen maatregelen van de bezet ter, welk verzet begon op 26 november 3940. In het Haagse gemeentemuseum hield prof.- dr. P. Muntendam, buiten gewoon hoogleraar in de hygiëne en so ciale geneeskunde voor een gehoor van ruim honderd oud-studenten een lezing over „kernenergie, bevordering of be dreiging van de volksgezondheid" en vertelde mej. T. Kooistra, praeses van de V.V.S.L. over ,,de zelfwerkzaamheid van de student". Deze bijeenkomst, waarop voorts enige studenten cabaret nummers opvoerden, werd gehouden door het Leids universiteitsfonds en de stichting pro civitate academica Lugdu- no Batava. In Hilversum kwamen vele oud-studenten uit het Gooi en omstre ken bijeen in het Palace-hotel. Onder hen bevond zich koningin Juliana. Na het openingswoord van dr. C. D. Duijs- ter, /oorzitter, hield prof. dr. J. H. Waszink een voordracht. Voorts sprak dr. C. F. A. Bruijning en trad het Leidse studentencabaret op. De rechtbank heeft de 44-jarige F. J. van H. uit Amsterdam, een der mede plichtigen in de vervalsingsaffaire bij de Soc. Verzekeringsbank, veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Tegen hem was 1 jaar en 9 maanden met aftrek geëist. Advertentie Ook grote maten. Cronjéstraat 129 - HAARLEM Gen (Van een verslaggever) Het eelomstreden plan om het Wil- 'lelmina Gasthuis in Amsterdam West .3 bestemmen tot academisch zieken huis van de gemeente-universiteit en 'iet complex daartoe vrijwel geheel af te breken en te herbouwen, heeft na -en lang onderzoek de instemming ge kregen van de minister van O. K. en W. in Den Haag. Voor Amsterdam was deze instem ming van groot belang omdat met in gang van 1 januari a.s. de interimre geling ingaat, krachtens welke voor de komende twee jaren de investeringen voor de gemeente-universiteit door het De correspondent van het A.N.P. in Indonesië, de heer J. W. M. Martinot, is woensdag uit Djakarta vertrokken. De heer Martinot heeft deze functie de afgelopen drie jaar vervuld en zijn ver trek betekent, dat de laatste Neder landse stafcorrespondent Indonesië heeft verlaten. Voor zijn benoeming tot correspon dent van het A.N.". was de heer Mar tinot hoofdredacteur van het voor de overdracht van de souvereiniteit be staande persbureau „Aneta" en daar na nog enige jaren van het Indonesi sche persbureau „Pia". Deze werk zaamheden namen een einde, toen het dit bureau niet langer werd vergund een Nederlander als hoofdredacteur te behouden. De heer Martinot was behalve cor respondent van het A.N.P. ook be richtgever van het Franse persbureau Agence France Presse. (Van onze onderwijsredacteur) Bfl de behandeling van de onder wijsbegroting in de Tweede Kamer heeft pater Stokman (KVP) gister middag verklaard het te betreuren, dat de kwestie Propria Cures geleid heeft tot een breuk in de Amster damse studentenwereld. Samenwerking kan, aldus spreker, alleen maar ge dijen in een klimaat van geestelijke verdraagzaamheid. De ASVA is niet krachtig genoeg opgetreden om dit klimaat te bewaren. Spr. uitte de hoop dat er weer een betere samenwerking tussen de Amsterdamse studenten zal ontstaan. Rijk voor 90 pet zullen worden ver goed. De kosten van afbraak en nieuw bouw van het ziekenhuis werden reeds enkele jaren geleden getaxeerd op on geveer 120 miljoen gulden. Het schrijven van de minister bevat een voorbehoud ten aanzien van de af deling voor infectieziekten en de psy chiatrische afdeling. De minister sug gereert voor deze afdelingen elders ia de stad een plaats te zoeken. Tevens heeft de minister laten weten dat het Rijk niet zal bijdragen in het bouwvrij maken van de terreinen aan de overzijde van de Jac. van Lennepka- de. In het grote plan was deze oude buurt, waar ongeveer 1400 versleten wo ningen staan, bestemd voor bijzondere uitbreidingen van het ziekenhuis. De ze zeer grote saneringskosten zullen nu door de gemeente zelf gedragen moeten worden. Zoals bekend is er tegen het plan van de gemeente om het W.G. te verbouwen tot academisch ziekenhuis in plaats van een geheel nieuw ziekenhuis te bouwen op een groter terrein elders in de stad, veel oppositie geweest. Vooral het raadslid dr. Sajet, bijgestaan door vele deskundigen, heeft met vurigheid tegen het W.G.-plan gestreden. Binnenkort zal op het W.G. terrein de eerste paal in de grond gaan voor de bouw aan een serie laboratoria, die hun gebouw elders in de stad door sanerin gen verliezen. Een Boeing 707 van „Pan American" heeft op een nachtvlucht het traject New York - Parijs afgelegd in 6 uur en 53 minuten, hetgeen een nieuw „re cord" voor deze afstand voor burger vliegtuigen betekent. De gemiddelde uursnelheid yan het ■-traalverkeers- vliegtuig bedroeg meer dan 880 km. De gezagvoerder en zpn 13 bemannings leden hadden voor deze vlucht zonder tussenlanding 109 passagiers aan boord, alsmede een grote hoeveelheid vracht en post. Het oude „record" stond op 7 uur 1 minuut. De dag daarvóór noteerde een ande re gezagvoerder van de Pan American, eveneens met een Boeing 707, een tijd van 5 uur 39 minuten over de afstand New York Shannon. De gemiddelde snelheid tussen New York en Shannon bedroeg 960 km per uur. Er bevonden zich 96 passagiers aan boord. De be manning bestond uit 10 personen. feest- Horizontaal: 1. dubbelklank; pjaatse dos; 6. jongensnaam; 9. te noodsein; (Lat. afk.); 11. telwoord; land in 15. jongensnaam; 17. boom, 20. toestand Zuid-Amerika; 19. rekel)"?»-. 24. grond- van rust; 23. luchtstroming d Mjd(J soort; 26. meisjesnaam. 33 vette vioei_ Zee; 31. ontvangstbewtl naschrift (afk.)- stof; 37. bloeiwijze. jongensnaam; 43' 41. wandversiering. ta (afk 45 weide.' weermacht; 44de tlglng; 48. water in dieren; 47. »e jse naam- 53 B'+tbawi «55 elasticiteit; 57. onderdrukker- sq knker" 6*1. ein P°°s]e' ®3- "stigheidjei 59. koker, doelpunt; 70. muziekteken- 65. onzin,vervoermiddel; 72. gewas- tz w4terC82-"met doming (afk.r" h6t Vertrvlaktnemagate ,;fi *2' ^op/aan;' H. oppervlaktemaat, 16. vogelziekte; 21. ge- bt°fknstoL 27 Oost-Europa; 25. stuk stof, 27. plakmiddel; 28. vogel; 29, rondhout30. uitbouw; 32. bacchanaal! 84. ftk. 35- deel v. d. bijbel (afk.); 36. ver laagde toon; 39. groente; 40. spoedig; 45. beel van Amerika (afk.); 46. water in friesland; 47. meisjesnaam; 49. godheid; 51. zangnoot; 52. voorzetsel; 54. bereidings voorschrift, 55. meisjesnaam; 56. steen; 58. entree; 60, gewapende ruiter; 62. rijg- snoer; 63. losse naad; 64. deel v. Amerika (afk.); 66. beletsel; 68. familielid; 69. Engelse titel; 73. uitroep; 75. eerwaarde heer (Lat. afk.); 76. getij; 78. deel van de dag (afk.). Horizontaal: 1. episcopaat; 2. lever, - knaap; 3. kroten, - nimf, 4. k.o., - dito, 5. markies. - sok; 6. a.m., - attaché; 7. kern - Sahara: 8. knots, - ram; 9. etui, - opus; 10. entresol; 11. saneren, - ook. Vertikaal: 1. elk, - makkers; 2. perka ment; 3. ivoor, - Rouen; 4. set, - kantine; 5. credit, - t.r.; 6. niets, - öre; 7. p.k., - tsaar, - en; 8. anno, - chaos; 9. aai, - sham poo; 10. tamboer, - u.l.o.; 11. p.f., - aas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2