Gepeperde repliek „Spaanse Brabander van Minister bereid tot verder overleg maar dan in een behoorlijk klimaat Bewindsman verontwaardigd over verdachtmakingen de Cals 0 Bejaarde man gestikt De overheid woningmarkt heeft de vrije uitgeschakeld LEXINGTON Slepende noodtoestand mag niet als normaal beschouwd worden Paus Joannes herstelt een traditie Keus niet moeilijk,., overal welkom Kwestie-lerarensalarissen in Tweede Kamer Handschoenen PeekjCloppenburg Vliegtuigen weken uit voor de mist Arbeider bekneld geraakt Door haar irreële huurbeleid O., K. en W. in de Tweede Kamer en Nixon moet een smoking lenen Bouwen is componeren 15s5 Slang van gasstel gesprongen JeMam-ÜL, PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS DIRECTEUR „NATIONAAL GRONDBEZIT" Schoolruimteen docententekort Met Kerstmis Prof. N. Lansdorp VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 Gladde Nappa Real pigskin Zusters Benedictinessen betrekken nieuw klooster* te Valkenburg „Ik bedoel het net zo goed eerlijk" Ridder Oranje-Nassau Aan verwondingen overleden BOURJOIS Dodelijk ongeval te Driebergen-Rijsenburg Geen audiëntie from America's Best Tobaccos Algemeen Orgaan Voedselvoorziening over prijzenwet Inaugurele rede prof. Aninga H. Mis in tegenwoordig heid van het corps diplomatique z>c u?oestc Roette (Van onze onderwijsredacteur) De kwestie van de salariëring der leraren stond gisteren wederom cen traal in het voortgezette debat over de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. Ligt de schuld in deze zaak aan één kant, zo luidde de vraag, waar mee minister Cals zijn bespreking van deze kwestie begon. De bewindsman, die door de heer Eoosjen een „Spaanse Limburger" was genoemd, zei, dat hij van Spaanse afkomst is, doch dat hij het voor dit keer toch maar wilde houden bij de „Spaanse Brabander". En hij citeerde uit Bredero's inleiding bij dit toneelstuk het volgende„Indien de mensche soo goedtaardich waare gheschapen, dat sy vaardiger waren int verbeteren, en tragher int berispen van yemants ghebreken, so souden sy de volmaacktheyt des Alderhoochste nader komen, en haer zieltjes in alle deelen verbetert sien. Maar laas! ons is uyt der natuure die kranckheyt innegeboren, dat wij eer de splinter in eens anders, als de balck in onse eygen ooghen vermercken." Advertentie uitsluitend met zuiver wollen tricot gevoerd. mooie soepele kwakte* vlot model Antika met tricot strips ideale Italiaanse Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen Na zestien jaar lang zeer gebrekkig gehuisvest te zijn geweest in een oud otelletje aan de Gozewjjnstraat te Valkenburg, krijgen de zusters Bene dictinessen van de Altijddurende Aan bidding aldaar „aterdag de beschikking ver een prachtig nieuw klooster aan r\ °ud-Valkenburgerweg. Dit klooster vier ruime vleugels met kapel) is door e Maastrichtse architecten ir. B. g'1 emans en ir. A. Swinkels gebouwd. 0]de bouwheren ontwierpen in 1956 de nari"nen V°°r het nieuwe slotklooster, at een bisschoppelijk visitator vier ar tevoren het oude klooster had af gekeurd. Bood het oude klooster amper aats aan twaalf zusters, het nieuwe gebouw kan meer dan dertig zusters huisvesting verlenen. Voor de bouw van heeft ,i ""uvv van bet slotklooster hiia 6 alkenburgse bevolking royale oudragen verleend. Begeleid door vele Valkenburgers zal - A' JE®^,stapPen> kapittel-vicaris d^bSschTOssta^ t "1Cvah AlWv, P zaterdagmiddag het nieuwe kfoostm-aiovprhet °Ude naar Roermond bouw zal zondagmorgen het ge- Dit vormde de aanloop voor een tem peramentvolle verdediging, waarin mr. Cals vooreerst de vraag stelde, of het nu niet mogelijk zou zijn, dat men ook ten aanzien van de minister v'tgaat van de veronderstelling, dat hij een eerlijk mens is, die het eerlijk bedoelt en waarin hij wat de zaak zelf be treft resoluut op zijn stuk bleef staan. In ander verband had de bewindsman reeds gezegd: „Als ik iets geleerd neb in de laatste maanden, dan is het dat wanneer er eenmaal een breuk in het vertrouwen is ontstaan, men de minis ter helemaal niet meer vertrouwt; dan wordt elk woord, dat hij spreekt, aan gegrepen om het verkeerd uit te leg gen". De minister keerde zich tegen de ver dachtmakingen in de Ierarenbladen. Men spreekt van „lamme, laffe leu gens" en men heeft het over een „vuile tactiek". Ik ben bereid, zo zei de minis ter, het gesprek met de leraren voort te zetten, maar in een behoorlijk kli maat. In 1953 is voor de leraren een sala risregeling tot stand gekomen, die be vrediging wekte behalve op één punt; de regering heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat de koppeling van het maximum-lerarensalaris aan het maximum-salaris van de hoofdinge nieur niet aanvaard kon worden. Het was zelfs noodzakelijk hier een schei ding aan te brengen, want anders was het destijds niet gelukt de leraren te geven wat ze gekregen hebben, zo zei mr. Cals. De bewindsman vervolgde: nu in 1956 de salarissen van de top functionarissen verhoogd zijn, vind ik het voor de hand liggen, dat de leraren daarin wilden delen, maar het is even voor de hand liggend, dat de regering, die in 1953 zo nadrukkelijk stipuleerde, dat het maximum van de leraar niet gebonden kon worden aan een bepaalde ambtelijke rang, de koppeling thans wederom afwijst. Moet men dit nu een discriminatie van de leraren en van het onderwas noemen? Hoewel de regering meende, dat de leraren niet in aanmerking kwa men voor een salarisverhoging, heeft zij opdracht gegeven een vergelijking te maken met de salariëring van de ambtenaren. Hierbij is hetzelfde sys teem gevolgd als ten aanzien van de onderwijzers; bij hen was de uits.ag gunstig, bij de leraren viel de zaak ongunstig uit, in die zin, dat de ver gelijking geen grond opleverde voor een salarisverhoging. In antwoord op een vraag van mej. Nolte (K.V.P.) deelde de minister mee, dat het plan tot het instellen van een onderzoek in het Georganiseerd Over leg ter discussie is gesteld. Aanvanke lijk protesteerden de vertegenwoordi gers van de leraren: men vond het onderzoek niet nodig. Toen de regering voorstelde drie vertegenwoordigers van de leraren aan het onderzoek te laten deelnemen, werd door de leraren, blij kens de notulen van het Georganiseerd Overleg, met genoegen vastgesteld, dat dit resultaat bereikt was. De leraren zeggen nu, dat hun vertegenwoordigers, die betrokken waren bij het onderzoek, slechts als waarnemers zijn opgetreden. Bij de vaststelling van de notulen is echter nooit enig onderscheid gemaakt tussen leden van de werkcommissie en Waarnemers. Uit alles blijkt, dat de vertegenwoordigers der leraren inder- ??ad hebben deelgenomen aan de .a- nstelling van het salarisrapport. Uit de thans kring der leraren klinken on- wete„ geluiden, dat het rapport terue Si ppelÜk zou ■8®. Eni£e I'M ilei-inn. echter op een lerarenverga- van „K„rze.gd: de gerechtvaardigdheid /inzegenen en voor de zusters een in de looprtlnndenzedIagiekanedea^- vone°rapPorte,,HbVjkt waan£ indruk t„ ,Het 8aat niet a n de dicteert rS aIsof de re*ering hlunders tobVpreekt van t^ische ei echtlr ook rerle*- Welke tactiek tod. altiidKfev11Sd zou z«n- het «aetUeht1 f lout geweest. Als er een ,0«t is gemaakt, dan neemJ?„ moe? d' aldu" de minis ter. Men moet echter niet SDreken van boerenbedrog De lpr\rfn zijn heus geen heden die zIcj, jaten be driegen. Men gaat d.°?r„ mef beledigingen en verdachtmakingen, dag in dag uit Het klimaat is grondig verknoeid. Ik wil verder praten, maar niet op die voorwaarde, dat eerst de gevraagde verhoging tot stand moet komen, zo zei mr. Cals. Als zt®?*j de rege ring staat op een star standpunt, dan geldt hetzelfde ook voor de andere partij. De uiteenzetting van de be^*ndi=™an werd in de Tweede Kamer met grote aandacht aanhoord. Een nadere infor matie in de kring van de leraren wees ons wederoi uit, dat men tot nu toe nog „niet erg happig" is op hervatting van het overleg. De Raad van Deraren heeft zich over deze zaak echter nog niet beraden. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer B. J. Post te Uithuizen, voorzitter van de afdeling „Het Hogeiand" van de bond van loodgieters- en fitters-patroons in Nederland. iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiimitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii Te Vianen is gisteren de 73-jarige alleenwonende heer L. van Nieuwpoort door gasverstikking om het leven ge komen. Het ongeval, moet ofschoon de man eerst des avonds door zijn broer, levensloos werd aangetroffen, reeds des morgens zijn gebeurd. De overledene had het ochtendblad nog in zijn han den. De gasslang bleek van een gasstel te zijn losgesprongen, zodat het gas de gehele dag door vrij het huis is inge stroomd. De mist heeft Schiphol donderdag weer parten gespeeld zodat vliegtuigen uit Parijs en Londen uit moesten wijken naar Brussel. In de avonduren werd het zicht op Schiphol wat beter, met gevolg, dat drie K.L.M.-toestellen, die in Brussel stonden, naar Amsterdam vertrokken. Ook in de loop van de avond zijn nog verscheidene toestellen op de thuisha ven geland. Alleen het lijntoestel van Warschau was in de vooravond uitge weken naar Eelde, waar het een goede landing uitvoerde. De 29 passagiers ver trokken met de bus naar Amsterdam. Veertien passagiers van deze dienst gingen donderdagavond laat met het K.L.M.-toestel door naar New York. Donderdagmiddag is de 42-jarige kraansmeerder H. F. van Veen bij werkzaamheden op het terrein van de N.D.S.M. te Amsterdam ernstig ge wond en kort na overbrenging naar het Wilhelminagasthuis overleden. Het slachtoffer was een wandkraan aan het smeren en raakte bekneld toen een portaalkraan kwam aanrijden, die met zijn onderkant over de bovenzijde van de wandkraan schoof. Advertentie if. BOURJOIS Omstreeks half acht gisteravond is de bromfietser W. Westbroek uit Bunnik, die van een bezoek aan zijn ouders naar huis terugkeerde, op de Hoofdstraat te Driebergen-Rijsenburg aangereden toen hij geen voorrang verleende aan een auto. Hij was onmiddellijk dood. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, zal woensdag geen audiëntie verlenen. Advertentie De overheid heeft door haar irreële huurbeleid de woningmarkt als vrije markt uitgeschakeld, omdat de vraag niet door de noodzaak van een evenredig offer binnen de perken wordt gehouden en dus ook het aanbod qua grootte en samenstelling wel tekort moet schie ten. Dit verklaarde gistermorgen dr. A. Henkelman, directeur van de n v Natio naal Grondbezit, toen hü in Utrecht voor de Nederlandse bond van bouwon dernemers sprak over de grensbepaling van de overheidsbemoeiingen bij de woningbouw. Het is volgens de heer Henkelman een subsidiebeleid geweest, dat met een voortdurend voortrekken van de wo ningwetwoning trachtte te normalise ren, hetgeen zonder een vastberaden terugkeer naar de vrije markt niet meer te corrigeren valt. Het is, zo zei hij, soms beangsti gend zich te realiseren, dat regerings programma's, gemeentelijke diensten van volkshuisvesting, woningbouwver enigingen en zelfs de zelfstandige bouwondernemer in hun doelstellin gen en activiteiten zich aan dit veel voudige dirigisme hebben aangepast, de overheid en de woningbouwver enigingen dikwijls maar al te en thousiast en de zelfstandige bouw ondernemer noodgedwongen, omdat er in de concurrentie geen andere uit weg was. Dat bij deze stand van zaken geen on verdeelde geestdrift, doch eerder een waarschuwing omtrent de jaarljjke wo- ningproduktie past, behoeft volgens de heer Henkelman nauwelijks te wor den gezegd. De staat moet volgens dr. Henkel man in een economisch gecompliceerde maatschappij een grotere rol spelen dan in een rudimentaire, middeleeuw se of zelfs negentiende eeuwse econo mie. Deze rol dreigt echter volgens hem onevenredig te worden vergroot, omdat het nivelleringsstreven een steeds verder en veelvuldiger ingrijpen van de overheid onvermijdelijk maakt. Het in zicht in de consequenties van de toene- (Van onze onderwijsredacteur) Van vele zijden is in de Tweede Ka nier bij de behandeling van de onder wijsbegroting met bezorgdheid gespro ken over het tekort aan schoolruimte en het tekort aan bevoegde docenten. Wij moeten voorkomen, zo zei mej. Nolte (K.V.P.)dat de slepende nood toestand als normaal beschouwd gaat worden en het onderwijs geruisloos af zakt naar een lager peil. Minister Cals heeft verklaard, dat hij de situatie in verschillende opzichten ook zorgwekkend vindt. Hij deed een be roep op de schoolbesturen i bij de bouw van nieuwe scholen niet al te zeer uit te zijn op perfectionisme. De bewindsman verklaarde zich bereid om met de raad van leraren en de onder- wijsinspecteurs de noodmaatregelen, die hem genoemd waren om in het tekort aan leraren enigszins te voorzien, te onderzoeken. Zestien sprekers hebben in de eerste ronde van de debatten het woord ge voerd. De verdediging van de minister duurde gisteravond bijna drie en een half uur. Aanstaande dinsdag spreekt mr. Cals verder over het nijverheids- en het hoger onderwijs. Het Algemeen Orgaan Voedselvoor ziening betoogt in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal over het ontwerp prijzenwet, dat de be voegdheden, die in dit wetsontwerp zijn vervat voor de in de landbouwwet ge noemde produkten een doublure bete kenen. In de landbouwwet zijn reeds aan de regering bevoegdheden tot het treffen van prijsregelingen gegeven ter bevordering van een redelijke prijsvor ming. Daarom adviseert het Algemeen Orgaan de in de landbouwwet genoem de produkten geheel buiten de werking van de eventuele prijzenwet gehouden. Op dinsdag 2 december zal de heer J. 3. Aninga een rede uitspreken bij de aanvaarding van het ambt van hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, waar hij onderwijs geeft in de werktuigkundige bedrijfsmecha- nisatie. mende economische macht van de staat wordt volgens hem vertroebeld door het vereenzelvigen van de begrippen staat en gemeenschap. Dr. Henkelman zei, dat nog te vaak het vrjjheidsverlies wordt onderschat, wanneer de staat, gebruik makende van haar macht, zich opwerpt ais permanente regelaar vein het bedrijfsleven. Pans Joannes XXIII zal met Kerst mis een in 1943 door wijlen Pius XII verbroken traditie in ere herstellen, aldus meldt United Press International. De eerste der drie door hem te celebre ren Missen in de Kerstnacht zal ge lezen worden in tegenwoordigheid van de leden van het bij de H. Stoel ge accrediteerde corps diplomatique. De plechtigheid zal plaats hebben in de ka pel van gravin Mathilde van het aposto lisch paleis en uitgezonden worden door de zenders van radio Vaticana. In de oorlogsjaren voor 1943 leverde deze plechtigheid een probleem op. Aan het Pauselijk Hof waren diploma ten van zowel de asmogendheden als de geallieerden geaccrediteerd. De nieuwbenoemde kardinaal-staatssecre taris Domenico Tardini, toentertijd pro secretaris van staat, loste het probleem op door de groep van diplomaten in tweeën te splitsen. De ene Mis van Paus Pius XII werd bijgewoond door de di plomaten van geallieerde landen onder het dekenaat van de Britse gezant Os borne Godophin; de groep van de as mogendheden woonde de tweede Mis bij onder leiding van de Japanse ambassa deur Ken Harrada. In het Vaticaan is de verwachting uit gesproken, dat de Kerstboodschap van Joannes XXHI aanzienlijk korter zal zijn dan die van zijn voorganger. De Amerikaanse vice-president Ni xon verkeerde gisteravond in een pre caire situatie toen hij een uur voordat hij koningin Elizabeth als zijn gast op een diner in de Amerikaanse ambassa de te Londen zou ontvangen, ontdekte dat zijn smoking niet met zijn bagage uit Amerika was meegekomen. Direct boden verscneidene ambassa de-functionarissen de vice-president be reidwillig de hunne aan. Zo was het geruime tijd een passen en meten van belang, totdat Nixon tenslotte maar besloot de hem ietwat krap zittende smoking aan te trekken van zijn pers adviseur, James Bassett. Deze, op zijn beurt, zag kans te elfder ure nog een geschikte smoking voor het diner van een rechercheur van Scotland Yard te lenen. Toen de koningin aankwam in een verblindend gewaad, stond een zich niet op zijn gemak voelende Nixon haar op te wachten zijn overhemdsmou wen kwamen uit de mouwen te voor schijn, het smokingjasje bolde van vo ren op over zijn stijve smokinghemd. Vlak voordat Nixon de koningin be groette, trok hij nog zenuwachtig aan zijn mouwen en jasje. Maar hoewel iedereen dat zag, scheen de koningin niets op te merken of in ieder geval te doen alsof. Mevrouw Nixon sprak het laatste woord in het drama: „Ik pak altijd zelf voor mijn man in. Alleen nu heb ik het een ander laten doen, maar dat is één keer en nooit weer." Advertentie Anno 1771 l x EsclusieJ Wildrestaurant De pleisterplaats waar ff Napoleon reeds gast yas a hootdweg Arnhem Apeldoorn IS.? --' BEEKBERGEN T.i K 6766-seo Afgelopen week is aan prof. N. Lansdorp, oud-hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hogeschool, door burgemeester D. de Loor de zilveren erepen ning van de gemeente Delft uit gereikt als blijk van waardering voor het vele, dat hij in bouw kundig opzicht, voor de Prin- senstad heeft gedaan. Tot dat vele behoort dan in de eerste plaats de gewetensvolle restauratie van Neerlands meest nationale monument Het Prin senhof, waarvan de slotfase is ingeluid met het herstel van het Jan Schoutenhuis en de oude Camer van Charitate, terwijl als waardig besluit de plannen tot volledig herstel van de voor malige huiskapel der Oranjes reeds op uitvoering liggen te wachten. Met deze restauratie is prof. Lansdorp in 1938 begon nen. Carillon en toren van de Nieuwe Kerk worden onder zijn deskundige leiding weer in oude luister hersteld, hetgeen ook het geval was met Het Huis van Savoye, waarachter volgens zijn ontwerp een der modernste ar chieven van Europa verrees. Belangrijk voor Delft was ook de ingrijpende verbouwing en herscheppng van h't oude Stads Doelencomplex. De bijzondere verdiensten van prof. Lansdorp voor Delft werden al eerder erkend, toen hem de gouden medaille van het fonds Gijsberti Hodenpijl werd uitgereikt. Een en ander was reden om eens te gaan praten met deze toonaangevende bouwkundige, die evenals prof. Granpré Molière een markant stempel gedrukt heeft op de afd. Bouwkunde der Delftse Hogeschool, welke door deze twee bijzondere persoonlijkheden tot grote vermaardheid kwam. Desgevraagd verklaarde prof. Lansdorp aan geen enkele bepaalde bouw stijl de voorkeur te geven. Restauratie vooral zoals die van Het Prinsenhof vindt hij een fascinerend werk dat zichzelf rijkelijk loont, maar met niet minder élan en toewijding werpt deze vitale oud-hoogleraar zich op het uitwerken van eèn conceptie voor een groot modern bouwwerk. „Bouwen loopt volkomen parallel met muziek," merkt hij op. „Het schept schone adagio's en scherpe dissonanten, maar voor wie eerlijk wil bouwen, wordt elke vormgeving een diepe belevenis. Als ik een belangrijk ontwerp moet maken, werk ik bij muziek van Beethoven en Bach, dat inspireert mij. Sommige oude stijlen hebben voor ons een eigen soms mysterieuze schoon heid, maar de schoonheid van de nieuwste stijl is haar eerlijkheid van vorm, waarin gebruik makend van de prachtige, moderne materialen een eigen esthetica tot leven komt, waardoor de mens evenzeer innerlijk bewogen kan worden als door de aanblik van oude monumenten van bouwkunst." Prof. Lansdorp is een geboren Amsterdammer. Van de openbare handels school waagde hij de sprong in de architectuur en kwam op het bureau van Eduard Cuypers. Hij behaalde in 1915 M.O.-Bouwkunde en was van 1916-1920 te Rotterdam en van 1920-1928 te Amsterdam werkzaam als gemeentearchitect. Naar zijn ontwerpen en onder zijn leiding werden o.m. de centrale markthallen, het hoofdbureau van politie, het Vossiusgymnasium, de kerk aan het Mosplein, de uitbreiding van het Amsterdamse raadhuis, 160 scholen, 1500 woningen, sportgebouwen, de H.B.S. aan de Veenstraat en het G.E.B. gebouwd. In Rotterdam bouwde hij de gemeentebibliotheek en scholen en verder elders in den lande, ziekenhuizen, verpleeginrichtingen etc., die hem een grote reputatie bezorgden. Zijn professoraat van 1932-1956 aanvaardde hij met een rede over „openbare gebouwen". Prof. Lansdorp, die momenteel weer aan een nieuw 'groot project werkt, is bijzonder gelukkig, dat zijn zoon, de voetsporen van zijn vader volgend, thans in Delft aan de afd. Bouwkunde eveneens archi tectuur studeert. Wanneer het werk en de lidmaatschappen van schoon heidscommissies en jury's voor prijsvragen hem daarvoor nog wat vrije tijd laten, dan besteedt hij die aan z'n grote hobby, die van het tekenen met potlood, conté en pastel, waarin hij een ware meester is. Goede her inneringen in dit opzicht bewaart hij aan prof. Huib Luns met wie hij menigmaal op schetstocht is geweest. Bij zijn bezoek aan Rome vorig jaar rustte men niet, voordat hij de leiding op zich genomen had van de grote verbouwing van het Nederlands Instituut voor Kunsten en Wetenschappen, waar het werken hem weer een ontspanning werd en de ontspanning toch weer hard werken betekende. En dat op een reis, die hem geschonken werd tot rust na een zwaar professoraat!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3