Grote Drie en West Duitsland gaan zich over stappen beraden Op 15 december onderwerp van gesprek in de ministerraad van de NATO i ONTWERPER VAN SPORT WAGEN IN ARREST DE ZEVEN EISEN VAN Mr. J. BURGER Prof. Romme vraagt: Staan minister-president en de P. v. d. A.-ministers er achter Alg< Ondanks zeer slecht weer veel ;erijnen ter stembus - Wè! duidelijke achterstanden B KHROESJTSJEVS VOORSTEL OVER BERLIJN Pasgeboren baby te vondeling gelegd Fraude van een half miljoen Militairen slaan aanval van rebellen op stembureau af Ontploffing op de „Medan" weer Poliopatiënten bij de Paus Het Moeder en grootouders na maanden achter haald en gearresteerd Troonpretendent van Oostenrijk laat eisen vallen Droom in rook vervlogen TWEEDE RONDE FRANSE VERKIEZINGEN ee MORRIS 'teforepw/évy/ BEGKERING handschoenen Zwaar bewolkt Hr. ms. „Groningen" op de thuisvaart ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 82ste JAARGANG No. 30076 BONN, hedenmorgen. Öe donderdagavond aan de drie Westelijke mogendheden en de bondsrepubliek aangeboden Russische nota's, waarin met een ultimatieve termijn van zes maanden is voorgesteld om op basis van een algemeen reeds als onaanvaardbaar gebrandmerkt plan te „onderhandelen", over de wijziging van de status van West-Berlijn in een „gedemilitariseerde vrijstad" die zelfs een eigen valuta zou moeten krijgen zullen onderwerp van bespreking zijn op de zitting van de ministerraad van de N.A.T.O., die 15 december in Berlijn begint. Voor die termijn hopen de regeringen der Grote Drie en der bondsrepubliek hun overleg over de draagwijdte der Russische voorstellen ten aanzien van Berlijn en over de stappen die hunnerzijds zullen of moeten worden geno men, te hebben afgesloten. Verdere officiële verklaringen zullen voordien vermoedelijk niet meer worden afgelegd. Daarentegen is wel een gemeenschappelijke verklaring dei- landen van de N.A.T.O. over het Russische plan voor Ber lijn te verwachten. K Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger De vooi*zitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., prof. Romme, heeft, zoals wij gisteren in een deel der oplage reeds konden berichten, aan de minister-president schrifte lijk een aantal vragen gesteld over de zo geheten zeven eisen van mr. Burger. De vragen luiden letterlijk: v I I i gplis CITROËN VAN LOON's Automobielbedrijf CAMEL MONTY COATS f 45.-1 Sociaal commentaar EEN BRIL VAN KEI P DAT 15 GOED GEZIEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umulden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 ©Irectle: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredacties Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtlllmeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze correspondent in Bonn) „Onaanvaardbaar", is de algemene reactie van allen in West-Duitsland, die vermogen een oordeel uit te spre- °ver de door de Russen voorge- alfeen °".der,handelings-basis. En niet En eel a nH bondsrepubliek, maar ook ren bekend ge£aal£r£k. ïebh£n ?ist,f" voorstel in lij? hm dat het Russische hem hierin al voorafgèlaaè'°Ama °na-T vaardbaar is. De Andwrzyds ren hem hierin al voorgegaan. A^erzüdg is er evenmin twijfel aan, dat wanneer op 27 mei de Westelijke bezettings?tri1d- krachten West-Berlpn met hebben o'nt- ruimd en het westelijke deel van de stad niet van de bondsrepubliek is ge seheiden, er een ernstige crisis zal ont staan. Op 27 mei zal het Rode Leger zijn bezettingsfunkties overdragen aan de .regering" van Oost-Berlijn en in de ogen van de Russen geldt het „ge zag over Berlijn" dan ook voor de westelijke sectoren. Een half jaar ls geen lang uitstel van executie, maar toch tijd genoeg voor rustig beraad °ver datgene wat kan worden onder nomen om de crisis af te weren. Het Westduitse kabinet is gister- S Jn een speciale zitting dit be- ka®d begonnen. Ook pleegde bonds- de arrlhr dr. Adenauer overleg met "oassadeurs van Amerika, En geland, Frankrjjk en Italië, alsmede met de C.D.U.-fractie in de bonds dag. Verder vergaderde de commis sie voor buitenlandse zaken van de bondsdag en het partijbestuur der S.P.D., dat de hoop uitsprak, dat in de hun toegestane zes maanden de Westelijke mogendheden en de bonds regering zullen benutten om de oplos sing van het Duitse vraagstuk (waar van de kwestie-Berlijn tenslotte maar een onderdeel is en niet omgekeerd, zoals de Russische premier, Khroesj- tsjev, heeft voorgesteld) op het ta pijt te brengen. In het aangezicht van de crisis zijn alle politieke par tijen in West-Duitsland bij uitzonde ring eensgezind. Ün verklaarde de „pre- akkrainïam Oostzone Grotewohl, zich Niemand Russische voorstel. hebben Vpnl ,Vï. tÏ5ze marionet anders hebben verwacht. De Oostduitse Volks- kammer, een van de best-gedrilde man nenkoren van het Oostblok, komt 6 de cember bqeen, een dag voor in West- Berlijn verkiezingen voor een nieuw en vrij, Huis van Afgevaardigden zal worden gekozen.' Bondskanselier dr. Adenauer vliegt 4 december naar West- Berlijn om voor de C.D.U.- kandidaten te spreken. r ii immuun mi in iti mm m mm milium m in ui in ui milium De recherche te Leeuwarden heeft drie inwoners van de Friese hoofdstad gearresteerd, die inmiddels hebben be kend schuldig te zijn aan het te vonde ling leggen te Amsterdam van een pas geboren jongetje op 22 maart van dit jaar. Op die ochtend vond een koop man aan de Archimedesweg op de mat in zijn woning een pasgeboren kind, dat warm was ingepakt. Tussen de deken tjes zat een briefje, waarop „Vrijdag 21 maart" stond geschreven. De 25-jarige moeder van het kind, die gescheiden leeft van .haar man, is achterhaald. Haar vader reisde met het kind en in gezelschap van een 46-jari- ge inwoner uit Leeuwarden naar Am sterdam, waar het een koud kunstje bleek om in de woning van de koop man door te dringen. Het slot van de deur was namelijk niet in orde. De grootvader van het kind, diens echtgenote en de moeder van het kind zijn intussen voor de officier van justi tie geleid en hebben bekend. De vierde medeplichtige, de eerst genoemde 46-jarige man zit al enige maanden in hechtenis wegens oplich ting van een veehouder te Bolsward voor een bedrag van veertigduizend gul den. Hij is een goede bekende van de politie; was dat al voor de oorlog. Tij dens de bezetting maakte hij zich meermalen aan oplichting schuldig, waarbij een aantal Joden de dupe werd. Na de oorlog werd hij veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. Paus Joannes XXIII heeft in Vaticaanstad een groep door kinderverlamming getroffenen in audiëntie ontvangen. Hier ziet men een van de polio-patiënten, gezeten in een invalidenwagentje, de Paus de hand kussen. Advertentie Aartshertog Otto van Habsburg, troon pretendent van Oostenrijk, is voorne- mens zijn eisen op te geven en naar Oostenrijk terug te keren, zo is te Wenen uit welingelichte bron vernomen De aartshertog maakte zijn verrassende be slissing bekend in een brief aan de Oostenrijkse kanselier Julius Raab. Krachtens de Oostenrijkse grondwet mag van de vroegere keizerlijke familie geen enkel lid dat geen afstand van al zijn aanspraken op de Oostenrijkse troon heeft gedaan, in het land wonen. Aartshertog Otto is 46 jaar, de oudste neef van keizer Franz-Josef en woonde tot nog toe aan het Starhembergmeer in West-Duitsland, aldus rneldt Reuter. Tien dagen terug de demonstratie van de nieuwe Nederlandse sportwa gen Citeria op het circuit van Zand- voort, gevolgd door grote publiciteit in pers, radio en T.Y. met als hoogte punt een feestdiner in een bekend hotel te Zandvoort, thans een gedwongen ver blijf in een cel van de Haagse strafge vangenis, zo is de droom van de eenendertigjarige Haagse automobiel- handelaar L. J. van B. in rook vervlo gen. Hü is gearresteerd verdacht van oplichting met vervalste wisselbrieven tot een bedrag van op zijn minst een half miljoen. De Haagse jongeman was bezeten van de idee Nederland een niet te dure sportwagen te schenken. Deze Citeria zou 7.450,- moeten kosten. Van B. was eigenaar van een bedrijf voor tweede hands auto's. Enkele jaren terug kwam hij in contact met een welgestelde Haagse brandstoffenhandelaai® die aan de fantastische plannen van de ionge- man om een sportwagen te bouwen, ge willig oor verleende. Beiden gingen een compagnonschap aan, waarop Van B zijn project kon uitwerken Hij had al le steun van de brandstoffenhandelaar maar toen deze zich ongeveer ander half jaar geleden uit de combinatie te rugtrok begonnen voor Van B de moei lijkheden. Hp wilde, koste wat kost zijn ontwerp tot uitvoering brengen.' Daar had hij veel geld voor nodig "Het ontwerp, de bouw van prototypes de produktievoorbereidmg en diverse reizen naar het buitenland vergden gro te sommen. Hij wist het vertrouwen van het Haagse kantoor van een mid delgrote Rotterdamse bankinstelling te winnen. Hij kreeg grote kredieten bij tonnen tegelijk. Van B. schreef daar voor valse wisselbrieven, waaruit zou moeten blijken dat hij grote bedragen onder zpn clientele had uitstaan Intus sen kreeg zijn sportwagen vorm. Enkele maanden geleden legde hij de laatste hand aan het sportwagentje, een fraai ontwerp, dat grote mogelijkheden scheen te hebben. De jonge zakenman speelde va banque Toen zijn financiële situatie uiterst pe nibel werd, probeerde hij een groot con cern in Zaandam m zijn project te in teresseren. Hij schreef zich zelf brie ven, die afkomstig heetten te zijn van dit concern. Zijn financiële manipula ties liepen intussen in de tonnen. Als nu dit concern achter de produktie zou gaan staan zouden wellicht op het laat ste ogenblik alle moeilijkheden kunnen 1. Zijn de persberichten juist, dat het lid der Tweede Kamer mr. J. A. W. Burger op de z.g. fakkeldragersdag van de Partij van de Arbeid op 22 novem ber j.l. te Utrecht in tegenwoordigheid van de persoon van de minister-pre sident en van de personen zijner ambt genoten Hofstra, Samkalden, Suurhoff en Vondeling een verklaring heeft af gelegd van de navolgende inhoud: „De Tweede Kamer fractie van de Partij van de Arbeid acht in de huidige omstandigheden slechts verant woord, dat ministers van de Part ijvan de Arbeid deel van het kabinet blijven uitmaken, voor zover op korte termijn blijkt, dat het kabinetsbeleid voldoende vruchten afwerpt. ...Daartoe beschouwt zij o.m. als essen tieel: 1. Een weduwen- en wezenvoorziening, zoals deze één- en andermaal door minister Suurhoff is aangekondigd. 2. Een belastingheffing op directe ver mogensvermeerdering, waarover mi nister Hofstra heeft verklaard een wetsontwerp in voorbereiding te hebben. 3. Een belastingverlaging voor onge- huwden, zoals door de Kamer in de motie-Peschar is gevraagd. 4. Het alsnog veilig stellen van herver- kavelde en nieuwgewonnen landbouw gronden tegen versnippering, zowel ten gevolge van eigendomsoverdracht als ten gevolge van vererving, zoals door minister Vondeling is aange kondigd. 5. Het voorkomen van maatregelen, die een verhoging van het levenspeil van de minder draagkrachtigen in de weg De inwoners van Algerije zijn gisteren naar de stembus gegaan voor de aanwijzing van 46 Algerijnse en 21 Franse afgevaardigden in de Franse Nationale Vergadering, aldus meldt Keuter. De verkiezingen duren drie da gen teneinde het Franse leger in staat te stellen de stemmers beter te be schermen. Gisteren en vandaag is op het platteland, en morgen wordt in Algiers en de andere grote steden gestemd. De uitgebrachte stemmen wor den eerst morgen geteld. - ,r - - i- v; V De Nederlandse sportwagen met plastic carrosserie, de Citeria, waarvan het ontwerpen en de produktievoorbereiding vele tonnen heeft gekost. Dat geld heeft de ontwerper, zo blijkt thans, via allerlei frauduleuze handelingen weten ie bemachtigen. Hij is gearresteerd door de Haagse politie. worden overwonnen. Maar het concern, dat aanvankelijk belangstelling had ge toond voor de Citera, trok zich terug. Het vond de zaak al te groots op gezet. Toen liepen voor van B. de za ken definitief mis. Min of meer als een laatste redmid del bracht Van B. toen zijn sportwagen in het licht van de publiciteit. Maan dag 17 november demonstreerde hjj zijn Citeria voor pers en T.V. Hij maakte bekend dat binnen vijf maanden zou worden begonnen met de serie-produk- tie. De leverancier van de motoren was nog niet bekend, maar Van B. nam aan dat spoedig met B.M.W. een contract zou worden getekend. Per week zouden vier Citeria's kunnen worden afgele verd en de produktie zou geleidelijkaan worden opgevoerd tot 2.500 stuks. Een stunt waarmee de jongeman kennelijk hoopte financiers te interes seren. Zijn opzet slaagde niet. Er dien den zich geen gegadigden aan. Toen sloot het net zich om Van B. Eén van zyn wissels werd op de bankinstelling niet gehonoreerd. De directie liet een onderzoek instellen. En de recherche sloeg toe. De droom was uit. Donderdagmorgen werd de Hage naar in zijn woning aan de Loosduin- seweg gearresteerd. Het bedrag van de oplichting is niet precies bekend. Met de fraude met valse wisselbrieven moet ongeveer 500.000,- zijn gemoeid. Met de overige schulden mee moet het defi cit ongeveer acht ton belopen. Advertentie Zuiden -van de Franse generaal Jean Massu is op het ogenblik ten de aana Frnv™ J?-rN AlBerië een grote militaire actie tegen de rebellen aan nemen eraan Ho7t lllre e,enheden uit het noorden, zuiden en oosten van Algene ergens te velde hosAN1 ziet hier Massu (midden) het verloop van de operatie yens te velde bespreken met zijn generaals Faure (rechts) en De Maison-Rouge (links). Volgens de eerste berichten is giste ren, ondanks het koude en regenachtige weer, druk gestemd. Rijen Algerijnen stonden bp de stembureaus om hun S wï? Ult te brengen. De opstandelingen hebben een beroep op de Algerijnen gedaan om niet te stemmen, sabotage te plegen en vanuit hinderlagen over vallen uit te voeren. Franse ambtena ren menen, dat het besluit van premier generaal De Gaulle, volgende week weer een bezoek aan Algerije te bren gen, het stemmen der Algerijnse kie zers heeft gestimuleerd. Gisteren heeft zich een incident voor gedaan. In het oosten van het land werd e - aanval op een stembureau door Franse strijdkrachten afgeslagen, naar gemeld wordt met grote verlie zen voor de aanvallers. 2CV D)EAL 19 3987.— V a' f 9375.— Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken: KORTE KLEVERLAAN 30—38 BLOEMENDAAL TELEF. 51301 In de machinekamer van de IJmui- dense motortreiler „Medan"-IJm. 57, heeft zich op de visgronden in de noor delijke Noordzee een hevige ontploffing voorgedaan. Een gedeelte van de pijp leiding is uit elkaar geslagen. Niemand werd gewond, maar het schip kwam stil te liggen. De ,,Medan", die eigendom is van de N.V. Visserijmaatschappij Medan-Bata- via te IJmuiden, wordt naar IJmuiden gesleept door de treiler „Toronto". Advertentie BARIEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Advertentie het geschenk dat „voor de hand" ligt. HAARLEM^ GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Y erwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met morgen overdag plaatselijk wat re gen of motregen, voornamelijk in het noorden van het land. Vannacht weinig wind en temperatuur dichtbij het vriespunt, morgen overdag zwakke tot matige westelijke wind en vooral in de kustprovincies stij ging van temperatuur. Zondag: Zon: 8.23-16.34. Maan: 20.40-11.10. Maandag: Zon: 8.24-16.33. Maan: 21.47-11.44. zouden staan, zoals bij de jongste algemene beschouwingen door de fractie met name inzake het huur» en melkprijsbeleid is voorgestaan. 6. Het verwerkelijken van een conjunc tuurbeleid en het wettelijk vastleg gen van de daartoe noodzakelijke bevoegdheden, zoals voorgesteld in het wetsontwerp betreffende de tijde lijke verhoging van enige directe be lastingen, de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. 7. Een defensiebeleid, dat althans na de volgende verkiezingen de mogelijk heid biedt aan diensttijdverkorting en uitgavenvermindering. Ter verdere verduidelijking van de politieke situatie mag hier niet onver meld blijven, dat de fractie overwe gende bezwaren heeft tegen een wijzi ging van de dienstplichtwet, zo daaruit zou voortvloeien, dat thans dienstplich tigen van de landmacht naar Nieuw- Guinea worden uitgezonden. 2. Zijn voorts de persberichten juist, dat deze verklaring is geschied, „na overleg met de ministers van de par tij van de Arbeid"? 3. Is het aan de minister-president bekend, dat van de laatstbedoelde pu- blikatie. blijkens talrijke perscommen taren, de suggestie is uitgegaan, dat, conform het oordeel van de Tweede Kamer-fractie tan de Partij van de Arbeid, ook hij en zijn voornoemde ambtgenoten het in de huidige omstan digheden slechts verantwoord achten, deel van het kabinet te blijven uitma ken, indien het in de verklaring als essentieel genoemde op korte termün wordt verwezenlijkt? 4. Stemt de sub 3 bedoelde suggestie overeen met de werkelijkheid of moet aan het in de verklaring genoemde overleg en de publieke vermelding er van een andere betekenis worden toe gekend, en, zo ja, welke? 5. Indien de aanhef van vraag 4 ont kennend wordt beantwoord en de sub 3 bedoelde suggestie derhalve ten on rechte is verwekt, wil de minister-pre sident dan uiteenzetten waarom hij de ze onjuiste suggestie niet op of na de z.g. fakkeldragersdag heeft recht ge zet? Hr. ms. jager „Groningen", van Ne derlands Nieuw-Guinea op thuisreis naar Nederland, zal woensdag 3 decem ber a.s. te omstreeks 12.30 uur in de haven van Den Helder arriveren. (Van een medewerker) ij een aanvankelijke beschouwing van de begroting van Sociale Za ken voor het dienstjaar 1959 heb ben we kritiek geoefend op een nogal definitief klinkende verklaring van mi nister Suurhoff als zouden er in Ne derland geen aperte achterstanden in de beloning van werknemers meer be staan. Hij moest in die verklaring wel pertinent zjjn, want tenslotte baseert hij op die stelling zijn volgende beslis te verklaring, namelijk dat er in '59 geen nieuwe loonronde nodig is. Voor een loonronde voelen ook wij on der de huidige omstandigheden zeer weinig, maar dat gevoelen wordt niet opgeroepen door de verklaring dat de aperte achterstand, welke bij verschil lende groepen werknemers is gecon stateerd, zou zijn verdwenen met de looncorrecties bij de landarbeiders, de spoorwegen en de bouwvakarbeiders. Als de minister het oog alleen zou richten op de mensen voor wier belan gen hij op een meer bijzondere wijze verantwoordelijk is, dan moet hij toch wel even een vreemd gevoel hebben gekregen, toen hij in zijn Memorie van Antwoord moest neerschrijven, op een ter zake gestelde vraag, dat er in Nederland nog zeker 2000 beroeps beoefenaars zijn die minder dan 60.- per week verdienen. Inmiddels wordt in kringen van deskundigen sterk ge twijfeld aan de juistheid van dit cijfer. Wij ontvingen, met name van een aan tal landelijke vak bondsvoorzitters overzichten, zowel van contractlonen als van verdiende lonen, waaruit blijkt, dat de minister zich vergist. Bovendien zou een verschuiving van het cijfer 60 naar 65 (en ook in dat geval is bepaald nog van minimumlijderslonen sprake) het aantal van 2000 zeer sterk doen op lopen. Vervolg op pagina 6) Advertentie neersi Station Weer temp. algel 1 u. vjn 24 uur Stockholm licht bew. 0 1 Oslo mist -1 0 Kopenhagen geheel bew. 4 0 Loa den geheel bew. 7 0.1 Amsterdam geheel bew. 2 0 Brussel geheel bew. 2 0 Luxemburg geheel bew. 0 0.4 Parijs motregen 5 1 Nice onbewolkt 9 0 Be* 'fln zwaar bew. -0 0 Frankfurt geheel bew. 3 0 München geheel bew. -0 0.2 Zürich motregen 1 0.1 Genève geheel bew. 2 0 GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie Op Neerlands dreven zijn het Oppls die de toon aangeven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1