DE ZWARTE BARETTEN, oorlog als vrijetijdsbesteding B - 52 I^rouueI) 't Silver Stoepke BOEKEN voor het verlanglijstje Principieel debat over gelijk stelling van het onderwijs AGENDA De trommen van Fu Manchu Dr. Corda, verdacht van De Mau Mau slaat toe Prolongatie en reprises Bommenwerper Liane, het meisje uit het oerwoud Bensdorp 75 jaar in Bussum In telefooncel alle gesprekken automatisch Uit STAD L en STREEK SLEUTEL Stichting van een afdeling „Kunst zaken" is dringend nodig ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 PAGINA 2 Vierkleuren-potloden en Vierkleuren-ballpoints Lido Haarlem e.o. Films: Diversen Apotheken- en doktersdiensten H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Roxy Luxor Frans Hals Studio Cinema Palace PHILIPS Inbouw AUTO-RADIO en VA/lf ölroui" ii, l<rj5r c/t Rob Schaakclub Het Witte Paard Primeur voor Haar lems Stationsplein B. van Beekum verlaat dienst der genie CU®, „ELNA" NAAIMACHINE Acht jubilarissen gehuldigd bij Haaks wasserijen DE SLEUTELSPECIALIST' Precieuze kinderboeken Chansons de l age J'or Kuifje „ONDERWIJS" IN DE HAARLEMSE RAAD Ambachtsscholen Kunstzaken II A II I 41 M O O II Jongerenafdeling Stichting Door de Eeuwen Trouw opgericht Tentoonstelling „De Reisduif" Jeugd en sport De bussen rijden tijdelijk anders in Overveen Wegens reparaties aan de Korte Zijlweg H. M. Bakker 12Vz jaar gemeentebode Zandvoort begroet opnieuw Burgerlijke Stand Haarlem FILMJOURNAAL Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 PALACE: Liane, het meisje uit het oer woud, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: De Mau-Mau slaat toe, 18 jaar; 2.30, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Bi. 2.30 en 8 uur. LIDO: De zwarte baretten, 14 jaar; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Met menselijke begeerte, 18 jaar; 23.30 uur. LUXOR: Verdacht van18 j.; 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Zar und Zimmermann, a. L 7. 9.15 uur. Zo.: Het circus speelt toch, a. 1.: 2, 4.15 u. Ma. en di.: De man met de 1000 gezich ten, 14 jaar: 8.15 uur. Wo. en do.: The high and the mighty, 14 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: Fanfare, a. L; 2. 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYDe trommen van Fu-Manchu, 14 1.; 2.30, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Revolverhelden, a. L; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Bombers B 52, 14 Jaar; 2.15, 7, 9.15 uur. V.a. ma.: Gedoemd te zwijgen, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 29 november Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck met „Hamlet van Stepney Green", kome die van Bernard Kops. Regie: Eg. van Paridon. Geb. St.-Bavo, 730 uur: Feestavond •fd. Haarlem van Herwonnen Levens kracht. i. v. Goyenstraat, Heemstede, 5.30 uur: Dakentocht van Sinterklaas. Zondag 30 november Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Puck «net „De vrek", blijspel van Molière. Geb. St.-Bavo: Sinterklaasfeest kinderen van leden KAB, Haarlem. Maandag 1 december Frans Halsmuseum, 8 uur: Van Israë liërs, lezing VU. Maandag 1 t.m. donderdag 4 december Die Raeckse, Raaks, 8 en 9.30 uur: „Met Zee Meer Min", musical show voor Actie Langspeelplaat t.b.v. Prins Bemhardstich- tlng. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come- die speelt „Een tik van de zon", toneel spel van N. C. Hunter. Regie: Joan Rem- melts. Haarlem Apotheken: Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1. tel. 11180; Buzink, Lange Veerstraat 19. tel. 11000. Doktersdienst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathot, tel. 11990. Tandarts: G. de Groot, Heemst. Dreef 141, Heemstede, tel. 35939. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10, Haarlem, tel. 21400. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaupark 13, Haarlem. Aerdenhout Apotheek: Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, tel. 26035. Heemstede Apotheek: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: G. Nout, Camplaan 20, tel. 38763; R. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36550. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 02502-300. Wijkverpleging: Zie onder Haarlem. Bioemendaai Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bioemendaai, telef. 87903; De Wilde, Broekbergenlaan 42, Sant poort, tel. 02560-8284. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, tel. 54003. Overveen Apotheek: Zie onder Bioemendaai. Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloe- mendaalseweg 223, tel. 50158. Zandvoorf Doktersdienst: P. Vijlbrief, Hogeweg 43, tel. 3355. Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Halte- gtraat 8, tel. 2389. Voor tandarts, ziekenvervoer, wijkver pleging en dierenartsen zie onder Haarlem. Santpoort Artsen: D. R Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 2560-8320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284, en Bloemendaalse apo theek. Bloemendaalseweg 85, Bioemendaai, tel. K 2500-22181. Kathedraal: 6.30. 7.30, 9 H.. 11 en 12 uur. St. Antonius, N Groenmarkt: 6.30. 7.30 8.30 H. 10 II en 12 uur H. Jozel, Jansstraat: 6.45. 8. 9.15 H. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozen'--ana, Spaame: 6, 7.30, 9, 10.30 H., 12 uur. St. Jan. A'damstraat: 6.15. 7. 8.15. 9.30 H.. 11 en 12.15 uur. H. Hart Kleverpark: 6.30, 7.45 9. 10.30 H en 12 uur H.H Elisabeth en Barbara. R Kruger straat: 7.30. 9 H. 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 tl 10 45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten. Rijks straatweg: 6 30. 7.30. 8.45 H„ 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 6.30. 7.45. 9 H. 10.45 en 12 uur. BLULME.NDAAL. Allerh. Drieëenheid 7.30. 9 H„ 10.45 en 12 uur. Hulpkerk: 7.3G en 9 uur. AEKDENHOI1T 7.30. 9 H en 11 uur VOGELENZANG: 7. 8.30 H.. 10 uur BEN N KBUOEK6 45. 8. 9 15 H., 11 uui ZAND VOO KT: 7.30. 9 H.. 11 u. Huis. in -> Duinen 8.30 uur O VERVEEN: 7. 8. 9 H., 10.30 en 11.30 uui HEEMSTEDE (H Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr Hemelvaart) 6 45 7 45 8 40 h. 10 11 en 12 uur SEAAKNÜAM: 7.30 en 10 H. Nu de Amerikanen weten er weer weg mee! De oorlog is geen onmense lijke verschrikking, geen kwestie van louter bloed, zweet en- tranen, maar een groot avontuur, waarin wel eens een dode valt, natuurlijk, maar waar in Amerikanen en zelfs ook Engelsen als ware Wild West-gunners te keer gaan. De grappen zijn niet van de lucht, de bravour en doodsverachting zijn weer present. Aan de ene (natuurlijk de Amerikaanse) zijde lukt bijna alles, aan de andere kant zo goed als niets. De film ,,No time to die" (De zwarte baretten) lijkt eerder op propaganda dan het tegendeel. De film speelt in de Lybische woes tijn, waar enkele Amerikanen en En gelsen uit de Duits-Italiaanse krijgsge vangenschap weten te ontsnappen. Eerst te voet, maar dat mislukt. Dan met een ziekenauto, een Duitse pant serwagen en tenslotte met een Duitse tank. Het kan niet op. Natuurlijk moet er volop spanning zijn. Vandaar dat de vluchtelingen worden opgebracht door Arabieren, die met de Duitsers samen werken. Er is een héél slechte Duitser, die niet voor martelingen terugschrikt, maar ook een héél goede, die dit niet kan aanzien en uit protest zijn insignes en wapens neerlegt. Hoe onwaarschijn lijk het klinkt: het handjevol geallieer den weet de vele tientallen Duitsers en Arabieren te verschalken en er met een pantserauto van door te gaan. „We've run out of gas". We hebben geen benzine meer, klinkt het dan dood- nuchter in de droge en oneindig lijken de zandvlakten, maar dit is zo erg niet. De fantasierijke scenarioschrijver heeft snel voor twee Duitse tanks in de buurt gezorgd. De mannetjesputters weten er een te bemachtigen, maar zij raken verzeild in een hevige tankslag, waar bij natuurlijk de geallieerden winnen. Het doet bij het zien van de vooroor logse griezelfilm De trommen van Fu Manchu weldadig „an te bemerken dat do huidige tijd weinig nieuwe elemen ten aan dit genre films heeft kunnen toevoegen. Het is zelfs o dat de film een behaaglijker tempo heeft dan de mees te van haar jongere zusters. Alles wordt vlot afgewerkt. Fu Manchu zegt onder andere: „U wucht een vreselijk lot", en voordat de toegesprokene heeft kunnen protesteren, heeft de grote sa dist een knopje ingedrukt. Het slacht offer staat op een luik dat openvalt en daardoor tuimelt hij in een ondergrond se zee. waar een likkebaardende wal gelijke poliep op hem af zwemt. Dit griezelen Is voorbehouden aan personen boven de veertien jaar. Vanaf maandag draait in Roxy de spannende Wild Westfilm „Revolver helden". Voor alle leeftijden. De dr. Corda van deze film is een jonge arts, die op goede voet staat met een verpleegster. Hij zal haar op een avond in een park ontmoeten, maar treft haar ontzield aan. Corda, die ge huwd is, vlucht om een schandaal te ontgaan, weg van de plek des onheils, maar er zijn zoveel aanwijzingen tegen hem dat hij wordt gearresteerd. Hij be zweert zijn onschuld, maar er is nie mand die hem gelooft. Zijn veroorde ling schijnt vast te staan, tot, het laat ste moment, de dat' :r wordt ontdekt. Corda komt op vrije voeten en maakt terstond schoonschip in zijn huwelijk, dat niet al te best meer was. Een nogal sensationele en spannende film van Josef von Baky. In Luxor voor boven de achttien. Frans Hals brengt deze week de film „De Mau Mau" slaat toe. Ge tracht is daarin dat wordt aan het begin ook medege- eld te waarschu wen tegen het feit dat men een volk nimmer zijn eigen zeden en gebruiken moet ontnemen en daarvoor die der „beschaafde" wereld in de plaats moet stellen. Er zullen moeilijkheden van ko men. En inderdaad gebeurt dat. De Mau Mau slaat toe en geeft de har de feiten. Maar jch kunnen wij niet geloven, dat de film geworden is, wat men ervan gedacht heeft, het is veeleer een avonturenfilm geworden. Weliswaar treedt de drang naar vrij heid onder de negers in Kenia sterk naar voren, maar overtuigen doet de film niet. Bovendien verzwakken de vele beeldwisselingen en soms het tra ge tempo de waarde van de film. Het verhaal is al verteld. Het gaat om de negers die opstaan tegen de Britten en zich verenigen in de Mau Mau. Zelfs de beste vriend van een jonge Brit sluit zich bij de verzetsstrijders aan. Hij vindt uiteindelijk de dood. Dat de Engelsen geen halve maatregelen ne men blijkt duidelijk, maar mede daar door krijgt de rolprent meer de allure van een avonturenfilm met sluippartij- en en overvallen. Vror boven de acht- tie-. In Rembrandt blaast de Nederland se filmcomedie „Fanfare" nog een week door. Voor de zesde week nu al. De film is voor ieder toegankelijk. In Minerva draait vanavond en morgen avond voor alle leeftijden de operet tefilm „Zar und Zimmerman". Morgen middag wordt speciaal voor de jeugd vertoont de circusfilm ..Het circus speelt toch Voor alle leeftijden. M-an- dag en dinsdagavond draait de film over Lon Chaney. „De man met 'e duizend gezichten" voor veertienjari- gen. Woensdag- en donderdagavond wordt de luchtvaartfilm „The high and the mighty" vertoond voor veertienja rigen. Nog even gauw een graf gedolven voor een gesneuvelde kameraad, en daar gaan we weer opnieuw de frissche fröh- liche Krieg in. Een onwaarachtig geheel vol met cli- ché's over kamer ïdschap en onver schrokkenheid, waarin de eeuwig mees muilende Victor Mature de he-man is. Een avonturenfilm, die, enigszins gewij zigd, ook in de Wild West zou kunnen zijn gesitueerd. Op deze manier maakt men van de oorlog een winstgevend zaakje. Daar passen wij voor. Wij zeg gen tegen zoiets ronduit en volmondig: neen. In Lido voor boven de veertien. Als op een luchtbasis het eerste squa dron B-52 bommenwerpers gestatio neerd wordt, is er zoals dat in films ovei de Amerikaanse luchtmacht ge bruikelijk is één man waar alles om draait, een sergeant van de grond dienst. De officier die hij in Korea al niet mochf wordt zijn commandant en maakt bovendien zijn dochter het hof. Men biedt hem een fantastische bur- gerbaan aan, maar de sergeant doet onbuigzaam zijn plicht, zodat de Ame rikaanse luchtmacht paraat en de vre de bewaard blijft. Een generaal komt vjdat van tijd tot jjd allemaal glashel der uit de doeken doen. Een vervelen de film dus? Nee, vonden wij, want in Bommenwerper B-52" krijgt de bio scoopbezoeker een unieke gelegenheid te zien hoe het op de grond en in de lucht met zo'n moderne luchtreus alle maal wel in zijn werk gaat. Een indruk wekkend schouwspel. In Studio 14 jaar. Franse ontdekkingsreizigers en die- renvangers doen in de oerwouden van Afrika een vreemde ontdekking; te mid den van een wilde en primitieve neger stam bevindt zich een blank meisje, dat in weinig meer dan heur lange haren rondloopt. Het kind wordt „gevangen". Zij blijkt een kleindochter te zijn van een Duitse scheepsmagnaat, die op tweejarige leef tijd als enige een scheepsramp heeft overleefd. Zij wordt naar haar groot vader gebracht, zeer tot ongenoegen van diens neef die de zaken beheert en denkt t.z.t. over het grote vermogen te kunnen beschikken. Daar komt echter niets van in, want de man belandt ver dacht van moord op de grootvader in de gevangenis en het meisje zal dus de rechtmatige erfgename zijn. Een heel gezocht filmpje, dat voornamelijk gemaakt schijnt te zijn om de jonge Li ane haar charmes te doen vertonen. In Cinema Palace, 18 jaar. Advertentie reparaties Koninginneweg 6, bi) Raambrug Advertentie frlHT JANTj£ 'j Tfe Jantje krijgt geen roe, daarvoor is hij nog e klein. Maar U ook niet. U krijgt: een mooi precisie- uurwerk, *.w. een Omega, Eterna. Mido, Pontiac, Prisma of Indus- horloge, dat U zag bij: Het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM Sint's hoofdkwartier voor grote mensen. Door zelf te winnén, terwijl zijn con currenten niet verder kwamen dan een remise en een nederlaag, liep Van Em merik in groep 1 van de onderlinge wed strijden van de r.-k. schaakclub „Het Witte Paard" weer iets verder uit. Van der Velde werkte zich door IV2 punt uit twee wedstrijden te halen een heel eind uit de gevaarlijke zone. De stand van de kopgroep is thans: v. Emmerik 7t4 punt uit 10 part.; Hopman 6% uit 10; Huy- boom 6 ifit 9; Pancras 4 uit 7. In groep 2 werd in de zeer belang rijke strijd voor de bezetting van de onderste plaatsen tussen Van der Stoop Sr. en Joosten het punt broederlijk ge deeld, met welk resultaat laatstgenoem de het meest gebaat was In deze groep is de stand: E. Ouddeken 5% punt uit 8 part.; Chr. Ouddeken 514 uit 9; Bleeke- molen 514 uit 10; Banken 5 uit 8; Har tendorp 5 uit 8; v. d. Berg 4 uit 8; v. Keulen 4 uit 8; Raaphorst 4 uit 8: v. d. Meer 3 uit 7; Joosten 3 uit 8; Brohet 3 uit 9; v. d. Stoop Sr. 214 uit 9. Aangezien in groep 3 alle koplopers hun partij wonnen, kwam in de stand weinig verandering. Deze is wat de bo venste plaatsen betreft: Pulles 7 punt. uit 9 part.; Holtkamp 614 uit 8; Ha ver- De uitslagen waren: v. d. Velde-Huy- kort 6 uit 8. boom 1-0, v. d. Spek-Pancras afgebr.. Haverkort Sr.-v. Emmerik 0-1. Hopman- v. d. Velde 14-14, v. d. Stoop Sr.-Joosten 14-14, Goedemans-Baas 0-1, Lunenburg- v. d. Stoop Jr. 0-1, Holtkamp-de Bont 1-0, Haverkort Jr.-v. Schie 1-0, Pulles- Versteege 1-0. Voor de Bondscompetitie speelde H.W.P. 2 tegen Oosten 3. De voorlopige uitslag werd 4-4. In beide afgebroken partijen staat H.W.P. echter beslist beter. 26 februari 1959 zal het 75 jaar ge leden zijn dat het Bensdorpconcern zich vestigde in Bussum. Deze jubileumda tum zal, naar wij vernemen, niet on opgemerkt voorbijgaan. Het ligt in de bedoeling dat het Bussumse bedrijf op de jubileumdatum gesloten zal zijn. In de pakzaal zal dan 's morgens een bijeenkomst worden gehouden voor di rectie en personeel terwijl 's middags de directie zal recipiëren. Op beperk te schaal zullen op deze dag In Bussum activiteiten worden ontwikkeld, die het karakter van de jubileumviering zullen verhogen. Zaterdag 28 februari zal er een feestelijke bijeenkomst gehouden worden voor het personeel. Op de feest dag zullen de Bussumers in de gelegen heid worden gesteld het Bensdorpbe- drjjf te bezichtigen. Het munt-telefoontoestel voor inter lokaal verkeer in de telefooncel op het Stationsplein van Haarlem zal begin volgende week als eerste worden ver vangen door een nieuw apparaat. Zon der tussenkomst van een telefoniste kan men met dat nieuwe telefoontoestel di rect met behulp van de kiesschijf na in- worp van het vereiste geldsbedrag auto matisch interlokale gesprekken voeren met alle aangeslotenen in ons land, die automatisch bereikbaar zijn. In ons land zijn nog maar weinig toe stellen. waarmede dat alles mogelijk is, in telefooncellen geplaatst. Vrijdag vond ten burele van de eerstaanwezend ingenieur der genie te Haarlem in besloten kring een af scheidsreceptie plaats ter gelegenheid van het vertrek van de technisch amb tenaar le klas B. L. J. M. v. Beckum. Na sedert 1937 bij de dienst der ge nie van het ministerie van oorlog werk zaam te zijn geweest, verlaat de heer v. Beckum deze thans wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Gedurende zijn loopbaan is hij in belangrijke mate belast geweest met het ontwerpen van nieuwbouwprojec ten. In zijn afscheidsrede kenschetste de eerstaanwezend majoor der genie, J. Hooftman, hem als een vlotte werker en sprak zijn bewondering uit voor de wijze waarop de heer v. Beckum zijn creatieve gaven paarde aan een groot esthetisch gevoel. Onder meer ont wierp hij de nieuwe manschappencan- tine in de Ripperdakazerne. Spr. roem de voorts de energie en vooral de opge wektheid waarmee de heer v. Beckum steeds zijn werkzaamheden verrichtte. Uit de grote belangstelling betoond bij zij.i afscheid en de vele cadeaus wel ke ter gelegenheid daarvan werden aan geboden, blijkt dat de heer v. Beckum zich in een grote populariteit mocht verheugen. Met de heer v. Beckum ver laat niet alleen een bekwaam bouwkun dige maar voor zijn medewerkers te vens een goed collega de dienst. JUBILEUM-BAL Vanavond wordt in de aula van het Mendel-College een lustrumbal gehouden ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de school. KLAPROOS. De Klaprooscollecte die onlangs in Haarlem werd gehouden heeft 3.513,58 opgebracht, 160 meer dan vorig jaar. Advertentie Alleenverkoop: Tempeliersstraat 68 In de cantine van de Wasserij Haak in Haarlem zijn vrijdagavond temid den van een groot aantal personeelsle den twee jubilaressen en zes .jubilaris sen bij het bedrijf gehuldigd. Het waren de dames M. Woertman en A. Cu.von en de heren A. van Til, M. Bijster, M. van Kimmenade, A. Roosen, F. Roo- sen en W. Jansen. De directeur H. Hoes prees hen om hun grote ijver, die zij steeds aan de dag hadden gelegd en bood een grati ficatie en een dipioma aan ais blijk van waardering vanwege de directie. De avond werd na de huldi ging voortgezet met declamaties door mevrouw Hoefman, die anecdotes op rijm vertelde. Vele prijzen werden er gewonnen bij een Menwedstrijd. Het A. B C.-Cabaret met onder anderen de heren Taart, Vos en Rixanto met tek sten en liedjes naar een eigen ontwerp viel zeer in de smaak bij de aanwezi gen. Advertentie 1» LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 Rinkelbel-reeks. Uitgeverij Casterman- Holland vertegenwoordiging tn Neder land: uitgeverij Poreholte, Voorhout). Het is nuttig juist in deze dagen te wij zen op een aantal precieus uitgevoerde kinderboeken, verschenen in de Rinkelbel- reeks van de uitgeverij Casterman die al vaker uiterst verzorgde kinderboeken in het licht heeft gegeven. Naar tekst en illustraties zijn naar ons inzicht het beste: ,,Een feest bij de konij nen" en ,,De jam van mevrouw fluweel". Lucie Dermine schreef van beide boekjes het verhaal ln rustig voortkabbelen de, stylistisch opmerkelijk gave en ook voor de allerjongsten begrijpelijke trant. Op elke pagina bloeien de kleuren der illustra ties op, geacheveerd en poëtisch. De kinde ren. ook zij die niet zelf kunnen lezen en aan wie het verhaal wordt voorgelezen, zul len zich er dronken aan kijken. De knappe illustratrice is Simonne Baudoin. De ande re zes. hier te vermelden, boekjes uit de Rinkelbelreeks doen voor de vermelde twee nauwelijks onder. Naar het uiterlijk zijn ze even verzorgdfleurig, goed gebonden, veel illustraties en weinig tekst. Het zijn op een na eveneens dierenverhalen, veelal dichter lijke borduursels op hetzelfde stramien avontuurlijke zwerftochten van eigenwijze dieren. De titels zijn,,Van een kip en een koekoek" (door Gijs Haag, illustraties van Elisabeth Ivanovsky)..Het eigenwijze leeuwtje" (door Lucienne Erville, illustra ties, van Rik Jottier); ,,Van een konijntje en een ei" (door Louise Bienvenu-Brial- mont. illustraties van Marcel Marlier) .Vlekje, het kleine kalfje" (door Lucie Der mine en illustraties van Robert Marcia) ..Mimi de Kat" (door L. Erville-Marlier met illustraties van Marcel Marlier) en ..Tiny op de Kermis" (door Gijs Haag en illustraties van Marlier). Bij dezelfde uitgeverij verscheen in gelij kelijk verzorgde trant een bundel weelde rig geïllustreerde Franse liederen zoals deze van generatie op generatie gezongen zijn door de kinderen en nog meer door de ouders aan hun kinderen zijn voor gezongen. De zangwijze is aan ieder eerste couplet in notenschrift toegevoegd. Men komt er o.m. de volgende oude bekende in tegen: Sur le pont d'Avignon. Frère Jacques. Au clair de la lune, Monsieur de la Palisse, II était une bergère. Een ver rukkelijk boek voor de jeugd en de ouders. Voor zover zij aan het Frans toe zijn. „Drie Kinderen en dê zee" door Daan Inghelram, met illustraties van Tiienke Dagnelie, en „Zwammetje als detec tive" Uitgeverij Desclèe de Brouwer, Bussum. Het heldhaftig avontuur van het van een arme visser die zijn vader gaai zoeken als deze na een stormachtige nacni niet meer thuis komt is getiteldDe Kin deren en de zee". Lezertjes van de klassen der lagere school kunnen zijn reis meemakenper knorhaan, haai en wa^lrr door de wereldzeeën in gezelschap van een zeemeerminnetje. Het knaapje brengt zijn vader behouden thuis omdat Neptunus te gen zoveel kinderliefde niet is opgewassen. Het is een boeiend verhaal op de grens van sprookje en realiteit dat door nurnor het larmoyante ontgaat geschreven aoor Daan Inghelram en geïllustreerd aoor Tjienke Dagnelie. Uitgave Desclée ae Brouwer. Bij dezelfde uitgever verscheen ..Zwam metje (als) Detective" als vijfde in de se rie verhalen over dit pientere knaapje wiens medeleven met de mensen hem vin dingrijk maakt. De illustraties zijn pracn- tige foto's van marionetten. „Kuifje in Amerika"„Cokes in voor raad" en „De guitenstreken van Kwik en Flupke" door Hergé. Het is in dit blad volstrekt onnodig, Kuif je aan te bevelen, nog minder op diens be staan te wijzen. Kuif je in Amerika" is een spannend stripverhaal (met gekleurde tekeningen.) van misdaden, adembenemende avonturen en grappige intriges met een bevrijdende ontmaskering aan het eind. Te speels en geestig dunkt ons dan dat er paedagogiscn wenkbrauwgefrons om enige sensationele passages aan te pas behoeft te komen. In details blijft merkbaar dat het Vlaamse taaleigen nogal eens vreemd botst met de Nederlandse spreektaal. Eendere lof, vergezeld van een eendere bedenking, geldt voor Cokes in voor raad", waarin Kuifje met Bobby en kapi tein Haddock, en natuurlijk met de onaf scheidelijke detectives Jansen en Janssen ten strijde trekt tegen een groep geweten loze slavenhandelaars. ,,De guitenstreken van Kwik en Flupke zijn van ongelijk gehalte. Steeds goed ge tekend zijn zij soms geestig, soms flauw en een enkele keer alleen maar grollig. Maar de jeugd is waarschijnlijk, niet zo zwaar op de hand als schrijver dezes. „Voor de poorten van hét Heelaldóór Albert Ducrocq. Uitgeverij Scheltema Holkema N.V., Amsterdam. Als één ding kenmerkend is voor het menselijk streven in de na-oorlogse periode, dan is het de directe poging om de wereld ruimte te veroveren. Ook in dit opzicht is de mensheid in twee kampen verdeeld. In het boekje ..Voor de poorten van het Heelal" heeft de jonge P'ranse geleerde Albert Ducrocq een geslaagde poging onder nomen om de leek op eenvoudige, over zichtelijke wijze in te wijden in de theore tische en praktische problemen van de ruimtevaart. Uit dit boek kan men voldoen de kennis vergaren om de berichten over de ruimtevaart met begrip te volgen en waarderen. In een appendix treft men een aantal wetenschappelijke berekeningen aan betreffende de baan van raketten. „Romeinse sagen en legenden"door dr. Onno Damsté Serie: Prismaboeken Het Spectrum Utrecht-Antwerpen. In de Prisma-serie is wederom een voor treffelijke populair-wetenschappelijke uitga ve verschenen: „Romeinse sagen en legen den". Dr. Onno Damsté heeft in een voor iedereen begrijpelijke vorm en in een bij zonder verzorgde taal en stijl onder deze titel de geschiedenis van de stad Rome gepubliceerd. Het is een navertelling van authentieke, klassieke verhalen. Deze uit gave zal er zeker toe bijdragen de geest van de antieke oudheid in wijder kring be kend te maken. „De misdaad van de bultenaar"door Josephine Tey: Moord zonder lijk", door Bill Ballinger „Moord op het rijksbureau"door Cyru Hare. Serie: Prismaboeken Het Spectrum U trecht-Antwerpen. Josephine Tey heeft met ,,De misdaad van de bultenaar" een bijzonder interessant en knap soort detective-roman geschreven. Een rechercheur-inspecteur begint zien op het ziekbed te interesseren voor de per soon van de beruchte koning Richard li. Aan de hand van een nauwgezet bronnen onderzoek komt hij tot de conclusie, dat niet Richard de grote misdadiger geweest is, die de geschiedenis in hem wil zien, maar zijn opvolger Hendrik IV. Bill Ballinger heeft eveneens een speur dersgeschiedenis geschreven en wel onder de titel „Moord zonder lijk". Het is een hoogst merkwaardig moordverhaal, waarbij het lijk van het slachtoffer verdwenen is. De opbouw van deze roman is zodanig, dat heden en verleden voortdurend naast elkaar worden gepresenteerd, waardoor de onderlinge betrekkingen in een merkwaar dig licht worden geplaatst. De derde de tectiveroman in deze reeks is „Moord op het rijksbureau", een belangwekkende ge schiedenis, die echter een beetje langdradig is uitgewerkt. Het speelt tijdens de oorlog op het Engelse oorlogsbureau voor spelden, een afdeling van een der ministeries, waar een half-hysterische jongedame dood gevon den wordt, terwijl haar hele omgeving de misdaad blijkt te kunnen hebben begaan. „Onnatuurlijke dood", door Dorothy Say er s. Prismaserie Het Spectrum Utrecht- Antwerpen. Een van Dorothy Sayers' eerste detective- stories, „Onnatuurlijke dood", is thans als pocketbook verschenen. De schrijfster heeft hierin de bijna „volmaakte moord" ge- ensceneerd en niemand minder dan de vermaard geworden intelligente levensgenie ter. de verfijnde lord Peter Wlmsey is nodig om in deze natuurlijk lijkende dood een perfide moord te ontdekken. Avontuur op het regenboogeilanddoor Dorothy Clewes. Serie: Prismorjuniores Het Spectrum Antwerpen Utrecht. In de serie „Paisma-juniores" is voor jon gens en meisjes van 10 tot 14 jaar „Avon tuur op het regenboogeiland" verschenen, ?n spannende geschiedenis van de kinderen van politie-inspecteur Hadley op het Kanaal eiland Sark. Het boekje is knap gecompo neerd en vlot geschreven door Dorothy Cle wes, terwijl Shirley Hughes er een aantal prettige tekeningetjes bij maakte. De behandeling van het hoofdstuk „Onderwijs" in de Haarlemse raad, heeft aanleiding gegeven tot oen princi piële discussie over het vraagstuk van de gelijkstelling van het onderwijs. De verschillende sprekers hebben bjj die gelegenheid de desbetreffende passages uit hun beginselprogramma's voorgele zen, zonder uiteraard de standpunten nader tot elkaar te brengen. Voor het overige draaide de hele begrotingsbe handeling van dit hoofdstuk rond de verzuchting van wethouder GELUK: „Ten aanzien van het tekort aan klas- en gymnastieklokalen, ben ik thans nog pessimistischer dan verleden jaar." De behandeling van het hoofdstuk „Kunsten" resulteerde in de opmerking van de wethouder: „Iedere discussie blijft vruchteloos, zolang de gemeente niet over een eigen, geëigend apparaat beschikt om haar culturele taak te ver richten". Er is te weinig grond beschikbaar in Haarlem voor de scholenbouw. Er is geen geld en de rijksgoedkeuringen ont breken. Wij kunnen op die manier de be- volkingspiek niet opvangen, die onder wijs behoeft. Er moet voortdurend ge past en gemeten worden, en uiteraard gaat dit ten koste van een rustig en goed verzorgd onderwijs Dit kreeg de heer VAN DEN BERG '(Prot. Christ.) te horen, maar ook de heren KNAPE (KVP), VOOGD (PvdA) en BETTINK (VVD). Openbare Werken is veel te druk bezet en het personeel mag niet uitgebreid worden. Particuliere archi tecten hebben het al even druk, en zijn vaak op het gebied van scholenbouw veel minder gespecialiseerd. Van het maken van plannen vooruit kan dus helemaal niets komen, moest de heer Knape (KVP) vernemen. Ten noorden van de Jan Gijzenvaart zijn nog 5 tot 7 gymnastiekzalen nodig, maar er kan er hooguit één gebouwd worden. Om te bezuinigen wilden B. en W. tot de bouw van houten nood-gym nastieklokalen overgaan, maar daarmee nam het rijk weer geen genoegen. Het zal kortom nog tientallen jaren duren, eer Haarlem uit de nood is. Tegenover de heer Knape (KVP) ontkende de wethouder, dat bouwplannen van een bijzondere school werden tegengewerkt. Er bestonden nu eenmaal stedebouw- kundige en bouwtechnische bezwaren tegen de plannen. Er zal zoveel moge lijk gedaan worden aan het verbeteren van bestaande schoolgebouwen, maai ook daarvoor zijn moeilijk te verkrij gen urgentie-verklaringen nodig. Men bekijkt die zaken van hogerhand teveel uit bouwkundig oogpunt en let niet ge noeg op de onderwijskundige kant van de zaak. De heren VOOGD (PvdA) en BO VENKERK (PSP) kregen te horen dat gestreefd zal worden naar nog meer differentiatie in het onderwijs. De wet houder was in tegenstelling tot de heer PROPER (CPN) van mening, dat de overbezetting van ue klassen op de Haarlemse openbare scholen nogal meeviel in vergelijking met die in ande re steden. Met de heer Bovenkerk (PSP) was de wethouder het eens, dat de proefklasse tussen l.o. er m.o. nooit over de hele linie vol te houden zal zijn. omdat daardoor teveel leerkrach- ten aan het onderwijs onttrokken wor den. Voor individueel M.O. beschikt men niet over voldoende leerkrachten, zodat daarvan voorlopig niets kan ko men. Tegenover de heren KNAPE (KVP) en WILLEMSE (PvdA) merkte de wethouder op, dat de gemeente inzake het nijverheidsonderwijs slechts de noodzakelijkheid kan verklaren en grond ter beschikking kan stellen. Da rest zullen de besturen op moeten knap pen en zij blijken dit voortreffelijk te doen. De heer Willemse (PvdA) mochl vernemen, dat mogelijk binnen afzien bare tijd een vierde lagere technische school nodig zal zijn in Haarlem. Daar naar zal een onderzoek worden inge steld en de gemeente kan dan des noods het initiatief nemen tot een ge sprek met de besturen van de bestaan de scholen. Wethouder SCHELTEMA kon nog meedelen, dat B. en W. besloten had den het personeel van het Jeugdpsy chiatrische bureau uit te breiden, om dat dit vele nieuwe taken ie behartigen heeft gekregen. Waarschijnlijk zal l er een tweede jeugdpsychiater worden aangesteld. Met de heren Van Velsen (KVP) en VOOGD (PvdA) was de wethouder van oordeel, dat de heer Baard drin gend assistentie nodig heeft als direc teur van het Frans Halsmuseum. B. en W hebben echter geen geld en zoeken nu naar een andere oplossing. Geldge brek is er ook de oorzaak van, dat ter gemeentesecretarie nog geen zelfstan dige afdeling Culturele Zaken kan worden gesticht. Zonder deskundig ge meentelijk apparaat heeft het oprichten van een kunstraad, zoals de heer Van Velsen (KVP) had voorgesteld, echter geen enkele zin, omdat het stimuleren de en provocerende werk niet uitge voerd kan worden. De heer Van Velsen (KVP) mocht vernemen, dat B. en W. zullen onderzoeken in hoeverre Haar lem kan bijdragen tot een onderzoek naar de belangrl'ke plaats die de Haar lemse schilderkunst had in de Middel eeuwen. Advertentte Van ouds bekend Tel 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Vrijdagavond is voor Haarlem en om geving een jongerenafdeling opgericht van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw". Tot voorzitter werd gekozen de heer A. J. M. Driessen en tot vice- voorzitter de heer J. Seinstra. Secre taresse is mejuffrouw M. E. Potjer, Breitnerweg 18, Heemstede. Penning meester is de hee- W. G. Martens. Het bestuur werd aangevuld met zeven le den. De P.V. „De Reisduif" te Haarlem zal op 29 en 30 november haar tentoon stelling houden van jonge duiven in hei Verenigingsgebouw aan de Achter ./eg IA te Haarlem-noord. De tentoonstel ling is geopend zaterdag van 1722 uur en zondag van 1017 uur. Circa "0 duiven broed 1958 zullen hier te bezich tigen zijn. De keuring der duiven zal ge schieden door de heer van der Linde uit Bleiswijk. WETHOUDER D. J. A. GELUK De verbetering van de outillage van de schouwburg an vooral de ver bouwing is een hoogst urgente zaak, meende de wethouder met de heren Voogd en Van Velsen. Haarlem moet kunnen concurreren tegen Am sterdam, anders gaan de Haarlem mers zoals nu al ten dele het ge val is in Amsterdam hun culturele behoeften bevredigen. Maar boven dien is de Haarlemse schouwburg een groot cultureel belang voor heel Kennemerland. Er moet dus op kor te termijn iets gedaan worden. Het zelfde geldt voor het Concertgebouw, dat door zün slechte outillage ook steeds minder inkomsten krijgt. Wet houder SCHELTEMA deelde mee, dat het vinden van een nieuw gebouw voor het onderbrengen van de Stads bibliotheek nog van een paar dingen afhangt. Tegenover de heer VAN DER VELDT (KVP) verklaarde zij het aan trekken van een Biblio-bus eerder te realiseren te achten dan de vesti ging van een gemeenschappelijk fi liaal van de gezamenlijke bibliothe ken in Haarlem-noord. Wethouder GELUK gaf de vele spre kers toe, dat er op het gebied van de sportaccomodatie nog heel wat te doen valt. B. en W. zullen daarover een no ta aan de raad doen toekomen. Maar toch meende hij, dat vele gemeenten nog afgunstig zijn op wat in Haarlem reeds is bereikt. De bouw van een twee de sporthal was geprojecteerd in Delft- wijk, maar er is geen rijksgoedkeuring voor te krijgen. Over de zeer vele wen sen van de heer FORTGENS (PvdA) meende de wethouder beter niet te kun nen spreken onder de huidige fi nanciële omstandigheden. Wel zegde hij toe, dat de Vereniging van Neder landse Gemeenten een brief aan de re gering zou sturen om voor de gemeen ten een aandeel te vragen voor sport- doeleinden uit de opbrengst van da voetbalpool. Wethouder SCHIPPERS was het volkomen mee eens, dat de speenjy^ verenigingen, zoals de hee* LIEMT (KVP) had opgemerkt, streven naar de verzorging van het winterwerk., mede om daardoor hun tuinen rendabe ler te maken. De gemeente kan daarbij belangrijke steun verlenen, zonder al te veel te boeven uitgeven. Mot. de heer Fortgens (PvdA) was de wethouder Het eindpunt van lijn 4 der N.Z.H. zal in verband met herstellingswerk zaamheden aan het wegdek van de Kor te Zijlweg in Overveen ingaande maan- dag 1 december worden verlegd van de Rollandslaan naar hotel Roozendaal op de hoek van de Bloemendaalseweg met de Zijlweg. De route van lijn 9 w°™t me'. ingang van die datum als afjewiJzlgdrichting Heemstede- Aerdenhout: Bloemendaalseweg, Mi- ntairenweg, Zeeweg, Brouwerskolk- U,®.' Dumlustweg en verder normale route; richting Santpoort: Duinlustweg, ■fcsrouwerskolkweg, Tetterodeweg, Bloe- mendaalseweg en verder normale rou te. Deze maatregelen zullen ongeveer vier weken duren. Abonnementen voor h.jn 4_zullen gedurende deze periode gel dig zjjn op het trajectgedeelte Rollands laan-Station van lijn 6. De heer H. M. Bakker zal maandag 1 december twaalfenhalf jaar in dienst zjjn bjj de gemeente Bioemendaai. Hij kwam er op 1 juni 1946 als hulpbode en werd precies drie jaar later be noemd tot gemeentebode als opvolger van wijlen de heer K. J. van Apeldoorn, die toen wegens ziekte met vervroegd pensioen ging. De heer Bakker, die op 5 augustus 1920 in Zaandam is geboren was van het begin van de mobilisatie in 1939 tot 1946 bjj de Mariniers en vocht met dit onderdeel van de strijd kracht in 1940 in Rotterdam. De ge meentebode wordt algemeen gezien als een uitstekende kracht, bij wie ieder een open oor vindt. Ook vrijdagavond werd de begroe- tingsavond voor nieuwe inwoners van Zandvoort druk bezocht. De muzikale medewerking werd ditmaal verleend door de jeugdige Zandvoortse pianist Rob Sauveplanne en het H.S.S. sextet, gevormd door jeugdleden van de Zand voortse muziekkapel. Rob Sauveplanne speelde muziek van Chopin; het sextet oogstte veel bijval met „Le joyeuk laboureur van J. Chaillet en „de post koets" van J. Cleber. Burgemeester van Fenema hield een causerie waarin hij o.a. sprak over de dynamiek welke een gemeentebestuur moet ontwikkelen. Men moet de ver vlakking tegengaan en het initiatief van het individu niet met hoon en tegen werking begroeten maar integendeel zo veel mogelijk een eerlijke kans geven. BEVALLEN van een zoon: Ch. Govers-Lucke, M. Peeters-van der Pol. W. Lanting-Kuik, F. Bruins-Dam. BEVALLEN van een dochter: H. C. J. Schoorl-Nelis, E. M. West-Jansen, A* Bosscha-Pruis. ONDERTROUWD: R. Timmer en M- J. Teeuwen. GETROUWD: W. R. Hagen en M- S. G. A. Bloem. OVERLEDEN: W. Zeijlmaker, 81 Hazepaterslaan; K. Roos, 71 jr., Garen kokerskade, G. A. Kokernoot, 68 J*- Gen. de la Reystraat, J. Boeree-Sny 2e Zuidpoiderstraat, M. J. Brand burg-Bienefelt, 87 jr., Schotersingel. RECTIFICATIE .fj, BEVALLEN van een dochter: E- M. van Nikkelen Kuijper-Deelisse

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2