HAARLEMSE RAAD keurt begroting 1959 goed Mejuffrouw M. Roozen JAN ICAS VAN DIJK WORDT ZEVENTIG JAAR Theo Olof solist bij N.Ph.Orkest 6ESCMEV Aanwinsten uit collectie-Regnault „recipiëren" in Van Looy-Museum DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL L d ré a an ZentkA houtribo L W Volkskredietbank voorlopig voor twee jaar voortgezet Optimisme inzake werkgelegenheid Jarigen tijdens begroting zilveren jubilaresse bij Haarlemse Kamer van Koophandel ONDERLINGE NATIONALE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN Aanhankelijk en toegewijd beoefenaar van de amateurtoneelkunst RENAULT „VIER" 1959!! GARAGE DEN HOUT 't Silver Stoepke doe het zelf geperforeerd j hardboard Marokkaanse Tassen en Pouffes qr hoiitslraaf i63 WITTE KRUIS HELPT ECHT ryl WITTE KRUIS ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 NA 38 UUR VERGADEREN: V olkskredietbank Middenstand De VOLLEDIGE collectie ZENTRA vindt U bij: ZENTRA-HORLOGES bij Horlogerie Herm. Mulder KAMPERVEST 51 TELEFOON 21101 „Altijd wat anders" (O.N.V.Z.) Grote belangstelling voor expositie van Peter van den Braken in de Waag de pasklaar specialist olit vreugde u/0rd«n begroet e« ^fctui^en van goede imaa-k „Niet knap, maar karakteristiek. Niet mooi, maar een type: Jan Icas, je bent een stuk Haarlem". Deze rake kenschets is van de toenmalige rector H. Brans, die haar hanteerde toen Jan Icas van Dijk zijn veertig jarig toneeljubileum vierde en de r.-k. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" zestig jaar bestond. Dat is nu al weer acht jaar geleden. Jan Icas van Dijk was toen twee en zestig jaar oud en vast van plan met dit jubileum zijn luisterrijke toneelcar rière als amateur af te sluiten. Het is echter bij een voornemen geble ven. En dat heeft hij dan met men sen van het beroepstoneel, wier pres taties hij zich altijd gaarne ten voor beeld stelt, gemeen. Hij speelt dus nog. Hij „speelt" daarenboven op een bijzondere manier met de Tijd. Want wie zou durven beweren, dat hij bij na zeventig jaar is? Is dat geen ver rassing, geen „surprise" om in de termen van dit seizoen te spreken? Maar Jan Icas van Dijk is ook zelf een soort van surprise: op Pakjes avond 1888 dus 5 december aan staande zeventig jaar geleden is hij ter wereld gekomen. De Nar Johfra, surrealist Nief voor lezersforum Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. Om kwart voor twee vannacht heeft de Haarlemse gemeenteraad na 38 uur vergaderen de ontwerp-begroting 1959 goedgekeurd. Alleen de heer Proper (C.P.N.) wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. De voorzitter feliciteerde de raad en dankte op beminnelijke wijze de raadsleden voor hun vruchtbare discussies, en de adviserende ambtenaren en de aanwezige journalisten voor hun trouwe volharding. Van de zijde van de raad werd deze gelukwens door de heer Van der Veldt (K.V.P.) beantwoord, die als nestor geldt sedert mevrouw Scheltema zitting heeft genomen in het College van B. en W. De heer Van der Veldt herin nerde aan de vele aanmaningen die nodig zijn geweest, om de besprekingen te bekorten. Hij kon toezeggen, dat de raad zich deze aanmaningen heeft aangetrokken en volgend jaar zal de raad zelf tijdig met de voorzitter over leggen over een zodanige procedure, dat de laatste begrotingshoofdstukken niet in het gedrang komen. De voorzitter van zijn kant zegde toe het vol gend jaar de begrotingszitting niet te zullen laten voorafgaan door een ge wone agenda-zitting. Behalve het hoofdstuk „Onderwijs, culturele en jeugd- en sportzaken" waarover wij elders een verslag publi ceren behandelde de raad gisteren het hoofdstuk „Maatschappelijke voor zorg". Wethouder SCHELTEMA kon daarbij niet pessimistisch zijn over de werkgelegenheid in Haarlem. Zelfs de vele repatrianten hebben zich vrij ge makkelijk ingepast in 't arbeidsproces. Voor t overige kon zij mevr. SCHMITZ- „^„^5 (P-v.d.A.) geruststellen: er is HJÏv i voor voldoende aanvullende werkgelegenheid voor werkloze hoofd- n handenarbeiders. In het kader van ue sociale kunstopdrachten is opdracht gegeven voor het maken van een beeld houwwerk, maar dit blijft incidenteel. De heer VAN DER VELDT (K.V.P.) kreeg te horen, dat de Herstelwerk plaats voor Antiek Textiel thans goed functioneert en dat zij vele, ook buiten landse opdrachten heeft. Een en ander achtte de wethouder een gunstig ge volg van de reorganisatie in de lei ding. De Werkplaats vraagt dringend om uitbreiding en een nieuw gebouw zou geen overbodige luxe zijn. Zeer duidelijk zette de wethouder uit een, dat het verhaalrecht een uitvloeisel is van de bij de wet geregelde alimen tatieplicht. Dit is een rechterlijke zaak en de rechter bekijkt geval tot geval afzonderlijk. Er is dus geen kans op afschaffing van het verhaalrecht, het geen zij trouwens ook onrechtvaardig zou vinden tegenover degenen, die wel hun verplichtingen nakomen. Ook de heer Van der Veldt (K.V.P.) en me vrouw Schmitz-Peper (P.v.d.A.) voel den weinig voor afschaffing, maar de heer PROPER (C.P.N.) wilde er wel van af. De wethouder kon slechts een soepele toepassing toezeggen. Een goede samenwerking tussen de particuliere en kerkelijke organisaties enerzijds en de gemeentelijke instanties op sociaal terrein anderzijds, achtte zij wenseliik, maar ook reeds aanwezig. De heer Van der Veldt (KVP) had ge pleit voor het primaat van de par ticuliere en sociale instellingen en me vrouw VAN DER WALL (P.v.d.A.) zoch meer een evenwichtig samengaan. Tegenover de heer VINK (V.V.D.) verwaarde wethouder HAPPé, dat Vel- heeftZ'.c-4 definitief teruggetrokken dere samee v°lkscredietbank De an ten nu eerstWdékcone gemf.ente" moe" bestuderen. B. en w e?U»ntles daarvan kort de raad vooraf""6" n" bmnen- gemeenschappelijke regelta| voorlapte voor slechts twee „aar te vfrlèngen n plaats van voor vijf jaar. In Jte 'tiw kan dan een deiinitieve oplossing gevon den worden. De wethouder bestreed dat particuliere banken goedkoper zou- den werken dan de Volkscredietbank. In antwoord op vragen van de heer De LEEUW (P.v.d.A.) deelde wethou der SCHIPPERS bij de behandeling van het hoofdstuk „Economische Zaken wee, dat in de Waarderpolder nog 0,77 ba grond beschikbaar is voor industrie vestiging en dat de raad daarom spoe dig voorgesteld zal worden voor dit doel meer grond bouwrijp te maken. De noodzaak van het instellen van een Eco nomische raad kon de wethouder niet 21en' omdat in economisch opzicht te- Kaa?eStelde belangen moeilijk tot el- overigen, br?ngen zijn. Hij vroeg zich middenslag o£ de adviezen van de devol ware rganisaties wel 2 we wijken. De wens om in het cen trum meer fietsenberging te verzor gen, kon wethouder Schippers niet in vervulling doen gaan. Hij vroeg de mid denstanders zelf naar fietsenstallingen om te zien, hetgeen de heer Vos (K.V.P.) hijzonder moeilijk achtte. Van wethouder Bakker kreeg de katholieke woordvoerder te horen, dat het onmogelijk is aan middenstanders gratis stroom te leveren voor feestelijke verlichting. Via Haarlems Bloei doet de gemeente al heel wat ten bate van de Middenstand. Over de toegezegde tariefsverhoging voor electra deelde de wethouder mee, dat deze slechts gering zal zijn, zodat de electriciteitstarieven in Haarlem nog betrekkelijk laag zul len blijven. Zonder hoofdelijke stem ming en met slechts de heer PROPER (C.P.N.) tegen, ging de raad accoord met de opheffing van de kolenclausule in de berekening der electriciteitstarie ven. aa i2 uur derbrak een daverende klap van de voorzittershamer het antwoord, dat mevrouw Scheltema als wethou der van Sociale Zaken aan verschil lende raadsleden gaf in het kader van de begrotingsbehandeling. De voorzitter kondigde aan, dat de dag van 29 november was ingegaan, en daarmee de verjaardag van de raadsleden mevrouw Kerkhof f Pet en de heer Knap e. Hij felici teerde hen beiden in een hartelijk toespraakje, dat door mevrouw Kerk- hoff al even charmant beantwoord werd. Even later plaatste de heer Fibb e een feestelijk plantje als bloemhulde van de raad voor ieder der jarige leden. De bode bracht na mens het college van B en W. voor ieder van hen beiden een bos fleurige herfstbloemen. De VOORZITTER deelde ten slotte aan de heer VAN LIEMT mee, dat getracht zal worden binnen af zienbare tijd uit de impasse te ko men wat betreft het vaststellen van de status van het Jeugdpsycholo- gisch Bureau en het Bureau voor School en Beroepskeuze. De bespre kingen daarover zijn blijven steken in enkele raadscommissies die een moeilijk te produceren nota eisen over de onderwijskundige kant van deze zaak. Advertentie Reeds 9 laar in fabricage en daardoor totaal geen kinderziektes. 6 maanden garantie incl. arbeidsloon. Zeer ruim voor 4 personen. Veilig: 4 portieren. Prima verwarming. Zuiniger dan 1 op 17. Pri.is f 4490. Telefoon 12138 en 15056 zo waar- was, dat do"'i aarteezien hem gebleken bestuursadvieg staani6t achter het In dit verband was de heer VOS (K.v jdeQ weth°udeJ met ganisaties zeker hu'n her)^ dat„d?,or* maar dat ook aan het oorH g. hadde"' leden waarde gehecht moot varij Ten aanzien van de winketeimw een poging worden gedaan om a"ll be langhebbende organisaties aan één ta fel te verenigen zodat de raad niet tel kens een voorstel te behandelen kritat met altijd weer dezelfde tegenstrijdig adviezen. De heer Vos (K.V.p.) rnocht ook vernemen, dat de economisch ad viseur van de gemeente voor algemene moeilijkheden ook voor de midden- standsbedrijven beschikbaar is. Zo pok voor kwesties inzake vestiging in nieu- Advertentie E.n horloge voor leven wil do Sin) u gaarne ge. ven- Verheug U •lu» om tijn |,t. «lui». Hij zoekt na. luurlijk ZENTRA uitl het meesterwerk van 2 tot A Advertentie Grote Houtstraat 49, Tel. 20049 Het huis met het Carillon. Advertentie De adjunct-secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omliggende Ge meenten, mejuffrouw B. Roozen, zal maandag 1 december een zilveren dienst-jubilaresse zijn. Vijfentwintig jaar geleden, toen ze haar eerste en- trée maakte in het statige Kamer gebouw aan het Nassauplein, had ze niet meer dan een vage voorstelling van wat daar nu eigenlijk omgaat. Sindsdien weet juffrouw Roozen er echter alles van. Haar naam is er se dert jaar en dag een begrip gewor den, dat sterke associaties oproept aan hulpvaardige vindingrijkheid, gevoel voor humor onder-alle-om- standigheden, energie en efficiency. Wie ooit iets te maken gehad heeft met commerciële vestigingsvergun ningen kent althans de telefonische stem een warmklinkende alt van juffrouw Roozen, evenals haar vele gunstige eigenschappen, die wij getracht hebben onder woorden te brengen. Het zou mejuffrouw Roozen stellig niet aan belangstelling bij gelegenheid yan haar zilveren jubileum ontbreken, maandag een receptie zou dnoi, ant hetgeen zij deed, doet en zal mer té°™ ?e tal,ozen, die met de Ka- huldiging1ta" hebben. vraagt om een voelt daar ahtfi" meluffrouw Roozen slechts m de interne kring der Kamer gevierd worden. 8 er llamer Iedere dag is anders voor mejuffrouw Roozen, die sinds meer dan twintig jaar gespecialiseerd is op het netelige en veelomvattende terrein van de Ves tigingswet. Daarover voert ze dagelijks vele tientallen telefoongesprekken en het doet haar kennelijk genoegen de mensen met allerlei, de Kamer betref fende, behulpzaam te zijn. Met even veel plezier werpt ze zich op de druk te, die dat met zich meebrengt. Haar kamer in het Kamer-gebouw getuigt van haar zin voor efficiëncy. Wanneer zij, aan haar bureau gezeten de tele foon hanteert, heeft ze links en rechts grote iadenkasten met kaartsystemen onder handbereik, waardoor ze aile in lichtingen terstond kan verstrekken. Mejuffrouw Roozen is zich er van be wust, dat december voor haar een nog verhoudingsgewijs rustige maand zal zpn. De laatste, want per 1 januari treedt de „nieuwe" Vestigingswet-1954 m werking. „Dan verandert er wel zo het een en ander", aldus juffrouw Roo zen „meer dan er anders geworden is ben"6 vlJfentwintiS ïaar. dat ik hier was de oud-secretaris van de ihr „Kamer van Koophandel, RoóvW 9', Mollerus, die mejuffrouw Seen „ontdekt" heeft. Ze Is beslist Kamer Junct"secretaresse" van de trad, \iln^'a.n£ voordat ze daar in dienst gewaardeeiÏÏ ?-uw Roozen al de hoog- een AmsWn dlrectle"Secretaresse van Dr. Mollernc?18 verzekeringsconcern, „weggekaant" t? J}aar daar destijds laresse bewanW thans zilveren jubi- innerinpen r «e aangenaamste her- populaire, wel-be- hem te verg<djipa5is- „Het is moeilijk airror e6 met de t.pppnwnnr. inneringen aan <je reisde oud-secretab hem te vergeliik„„ diger secretaris a met de tegenwoor- court", aldus ju'ffrmnï G' de BIé" loof, dat de heer Moïïe?°0zen- "Ik ge_ en de heer De Blécon£fUS "gezelliger" pelijker en rustiger" V, '.wetenschap- hebben ze een eigenschan „r beide.n ik bewonder en tracht napt gemeen, die voel voor humor, ook als w°ige?: .ge- I...j s het druk is." Dat er bij de Kamer „altijd weer wat anders te beleven valt heeft juffrouw Roozen vooral in de oorlog er varen. De moeilijkheden waren toen van tweeëerlei aard. In de eerste plaats waren er de evacuaties en re-evacua ties, die voor het bedrijfsleven allerlei kwesties over vestigingsvergunningen met zich meebrachten. De Vestigings wet schreef namelijk voor, dat bij ver huizing naar een andere gemeente een nieuwe vergunning voor bedrijfsvesti ging nodig was. De Kamer van Koop handel verstrekte die uiteraard, maar dat bracht het nodige werk met zich mee. Het werd juffrouw Roozen toen wel eens wat moeilijk gemaakt. „U krijgt drie pond boter van mij, als u mijn aanvraag vóór laat gaan", kreeg ze wel eens te horen. Uiteraard kon ze op dat toen alleraantrekkelijkste aan bod niet ingaan. De Kamer heeft toen wel verdien stelijk en vaderlandslievend werk ge daan voor mensen, die op de nomi natie stonden voor tewerkstelling in Duitsland. Dat hoefde niet, wanneer men betrokken was bij een „kriegs- wichtig" bedrijf en het was een vin dingrijke mejuffrouw Roozen, die daarop steeds weer wat nieuws wist te verzinnen. Dat laatste was toen niet zonder gevaar. De Haarlemse Kamer van Koophandel was toen na melijk door de Duitsers onder leiding gesteld van een lichaam in Amster dam, dat een sterke N.S.B.-inslag vertoonde, terwijl in Haarlem ieder een „foutloos" was. Mejuffrouw Roozen is er een van de „Bloembollen-Roozens" uit Overveen. Ze is daar geboren en getogen en ze zou nergens anders willen wonen. Al heeft haar naaste familie niets met bol len te maken, het bloed kruipt bij deze telg uit een oude bloembollenhande- iaars-familie, waar het niet gaan kan. Ze houdt van bloemen en planten en heeft altijd bijzondere belangstelling voor jaarverslagen en andere stukken, die op de bollenhandel betrekking heb ben. Andere liefhebberijen van mejuf frouw Roozen zijn fotograferen en fil men. „Niet voor tentoonstelling en wed strijden," zo weert ze bescheiden af. „Ik ben een doorgewinterde amateur". In haar vakanties gaat ze graag kam peren en haar overige vrije tijd wordt gevuld met het lezen van kranten, pe riodieken en vak-litteratuur. „Ik blijf graag bij de tijd", zegt de jubilaresse. Misschien is dat wel het geheim van haar nimmer-aflatende energie. Advertentie VOORSTRAAT 63—65 - UTRECHT - TELEFOON 18941 (K 30) Opgericht in 1933 door de Nationale Federatie „HET WIT GELE KRUIS" De O.N.V.Z., een der oudste en grootste instellingen op haar gebied in Nederland, biedt gelegenheid tot verzekering tegen de kosten van zieken- huisverpleging, specialistische behandeling en sanatorium verpleging. Èn de naam èn de veeljarige ervaring èn de sterke financiële positie van de O.N.V.Z. waarborgen U, die prijs stelt op deskundigheid en soliditeit, dat U door het sluiten van een verzekering bij de O.N.V.Z. voor de verdere duur van Uw leven werkelijk veilig gedekt is. Inlichtingen verkrijgbaar aan bovenstaand adres of bij de plaatselijke agenten. Het vrijdagavond door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest gegeven concert stond onder leiding van Mari- nus Adam. Hij liet het programma ope nen met de ouverture Prins Igor van Alexander Borodin, een specifiek stuk Russische muziek, dat door het orkest kleurrijk werd weergegeven. Hierna trad Theo Olof op in Mendelssohns vioolconcert in E kleine terts. Als aar dige bijzonderheid wil ik vermelden, dat ik hetzelfde concert door Theo Olof hoorde spelen toen hij pas 12 jaar oud was. Dit geschiedde toen in Hengelo in 1934 met begeleiding van de Arnhemse orkestvereniging onder leiding van Jaap Spaanderman. Sindsdien is er wel één en ander veranderd. Toch kan ik niet zeggen, dat ik toen minder gegrepen was door het spel van Theo Olof. Deze violist heeft een volbloed muzikanten- natuur, die thans volledig tot rijpheid gekomen is. Zo sprak uit het eerste deel gisteravond een grote gepassio neerdheid in Theo Olof's spel. Hier te genover stond de milde, verkwikkende sfeer van het prachtige tweede deel. Opvallend was dan het beheerste tempo van het typisch Mendelssohn-achtige slotdeel, waarbij het orkest zich even moest intomen. De fraaie toon van Theo Olof en zijn spontane muzikali teit maakte weer grote indruk op het publiek. Tenslotte kwam Marinus Adam weer eens met een Nederlands werk van Jan van Gilse, de Symphonie no 4 in A grote terts. Het bleek een composi tie te zjjn, die nog alleszins de moeite waard is om op het programma ge plaatst te worden. Deze symphonie mag dan beschouwd worden als een late uitloper der romanttek (1914) zo nu en dan komt er toch een nieuwe taal te voorschijn, zoals in het eerste en laatste deel. Vooral het slotdeel met zijn vakkundig geschreven variaties boeide in hoge mate. In het derde deel heeft Marinus Adam laten horen dat het strijkorkest van het N.Ph.O een glans rijke toon weet te produceren. Het ge heel was een verzorgde uitvoering van een stuk, dat heus niet minder is dan talrijke andere Nederlandse werken van componisten die men meermalen tegenkomt op de programma's. Mari nus Adam heeft hier een goede daad verricht die de volle waardering van de luisteraars verdient. J. L. De tentoonstelling van werken van de Nijmeegse schilder Peter van den Bra ken, welke onder auspiciën van het ge nootschap Kunst zij ons Doel in de Waag gehouden wordt, mag zich in een grote belangstelling verheugen. Vooral zijn reisschetsen in portefeuille trekken erg de aandacht. In verband met een volgende tentoon stelling in Leeuwarden, welke volgende week zal worden geopend, is er nog tot en met zondag 30 november gelegen- heid deze tentoonstelling te bezichtigen. Advertentie en maak eens een wandje van het is bijzonder decoratief. I Dit board is óók handig voor het ophangen van gereedschap, van toepassing in etalages, enz. (De Sint is er wèg van...) I JULIANAPARK 44 - TEl. 55530 Advertentie GASTHVIIVEST 5 HAARLBéV Jan Icas van Dijk is een opvallende figuur in Haarlem. Men kan van hem zeggen, dat hem de leeftijd van de sterken niet is aan te zien. Met forse tred en artistieke zwier beweegt hij zich langs Haarlems straten en dreven, de geprononceerde neus in de wind, de twinkelende oogjes onder de rand van zijn hoed, waarin een weelderige haar dos vergeefs poogt schuil te gaan. Zo dra hij een goede vriend of een lieve toneelvriendin op zijn weg ontmoet komt onmiddellijk de toneelspeler te voor schijn. Hij treedt de ander tegemoet met een gebaar dat sterk herinnert aan de tijd van Hildebrand. Zo oud als Jan Icas van Dijk is, zo lang ook vindt de toneelkunst in hem een aanhankelijk en toegewijd beoefe naar. Vandaar, dat men van hem zeg gen kan, dat hij een geboren acteur is. De eerste levensjaren zal Jan Icas zoals hij in de omgang wordt genoemd zijn familie „bespeeld" hebben; de laatste acht en veertig jaar heeft hij als werkend lid van „Alberdingk Thijm" zijn talenten geoffreerd aan een pu bliek, dat in aantal het inwonertal van een stad als Haarlem nabij komt. In niet meer te tellen stukken is hij opgetreden. Veelal in zeer belangrijke rollen, bijvoorbeeld als de titel-rol- vertolker in Kees Meekels tragi-come- die „De Nar", welke op 20 april 1934 in de Jansweg-Schouwburg werd ge speeld. Zij was de totale vervulling van zijn creatief vermogen als amateurto nelist: als de nar overtrof hij zichzelf. Een toneelcriticus schreef naar aan leiding van die voorstelling over hem: de vertolker van de hoofdrol, Jan Icas v. Dijk, heeft de nar van Kees Mee- In het Van Looy-museum is zonder enig gerucht een tentoonstelling open gesteld tot 14 december die ons zeker de moeite waard gebleken is om er ruchtbaarheid aan te geven. Een tame lijk afgeronde keuze uit het gemeente lijk bezit aan moderne kunst heeft een fraai en zinrijk arrangement opgele verd. Tekeningen naar de makers in verza- ellicht is bij u ook de stroom gaan vloeien van verzoekjes om geld. Omtrent het feest van Sint Nicolaas en met het zicht op het feest van Kerstmis gaat er bijna geen dag voorbij, of de post brengt een enveloppe met inhoud, waarvan je tevoren bij intuïtie weet, dat het om geld te doen is. De echte bedelaar is uit het stads beeld verdwenen. De man, die met een hongerig gezicht langs de deu ren gaat om van gekregen centen een welvarend bestaan op te bou wen, is als de marskramer ergens aan de horizon ons gezichtsveld uit gelopen. En met hem zijn de prach tige verhalen tot het verleden gaan behoren van de bedelaar, in wiens kussen na zijn dood een indrukwek kend kapitaaltje werd aangetrof fen. Het ouwerwetse bédelen is (helaas?) verboden, maar het al tijd actueel blijvende bedélen is in zijn nieuwe vormen een rage ge worden. U kent toch ook wel zo'n brief, waarin met liefde en vakkundig heid alle sentimenten van het men selijk hart bespeeld worden om u te bewegen een offertje te brengn voor dit of dat doel. Men slooft zich uit het u en mij zo gemakke lijk mogelijk te maken. Een op het geldsbedrag na ingevuld giro-bil jet is ingesloten en de rest komt vanzelf in orde. Dat hoopt men ten minste. En terwijl u de brief al of niet ter afdoening terzijde legt wordt er gebeld en vraagt u een enthousiasteling om een bijdrage voor een kinderfeest of voor een parochiële Kerstactie. Even later komt de krant met een of meer oproepen om steun aan dit of dat te geven, en tenslotte beklimt de zondag daarop een naar het uiter lijk gefortuneerde franciscaan of dominicaan de preekstoel om in be wogen termen uit de doeken te doen, dat uw geld broodnodig is voor de ze of gene instelling. Zelfs is men al zover, dat er op manifestante manier in de krant Readverteerd wordt, dat die of die békende rede naar de zondag daarop in de een of andere parochiekerk zal preken ten bate van de armen. Men kan erover discussiëren of al die manieren van overigens open hartige bedelarij stijlvol zijn. Maar anderzijds kan ik er inkomen dat er anders dan vroeger voor het goe de doel op de grote trom wordt ge slagen. De spontaneïteit om te ge ven heeft de schijn gekregen af gezakt te zijn naar het niveau van „wat-krijg-ik-ervoor-terug", een koopmansdeugd die handig geëx ploiteerd wordt bij charitatieve lo terijen met formidabele prijzen. Ik geloof dus niet, dat u en ik boos mogen worden, wanneer wij drei gen te verdrinken in die stroom van hoofse bedelarijen. Het aloude ada gium „ik worstel en kom boven" doet zich hier evenzeer gelden, en op een enkele uitzondering na niemand is nog tot de bedelstaf ge komen, omdat hij teveel aan de bedeling gaf. Daarom durf ik hier met een ge rust hart zonder dat ik als te genprestatie bij voorbeeld een zil veren lepeltje toezeg een beroep te doen op iedereen, die met mij door een zaterdagse bril pleegt te kijken, om de actie voor de „stille armen" te steunen. Ik wil hier geen larmoyant verhaal ophangen van de nood, die er, juist in ons wel varend Haarlem, in stilte nog ge leden wordt. U kent zelf genoeg gevallen, waar geholpen moet wor den. De Haarlemse pers werkt ac tief mee, zoals u in de loop der jaren gemerkt hebt, en ons giro nummer 14 3 4 8 0 staat tot Kerst mis ten dienste van de Stille Ar men. De brievenbus in de Smede- straat no. 5 staat dag en nacht ter uwer beschikking om een enve- loppe-met-inhoud in ontvangst te nemen. Als kassier, die zoveel mo gelijk iedere dag uw giften zal ver antwoorden, houd ik mij dus be leefd aanbevolen. Het gemeentebestuur van Vel- sen is boos op Haarlem, om dat de winkels rond Sinter klaas en Kerstmis in Haarlem lan ger open mogen blijven. Dat is in strijd met de wet, zegt Velsen, ook al grijpt de officier van justitie met in. In Velsen zullen de winkels dus niet tot 's avonds tien uur open blijven en de middenstand vindt dat maar kwalijk. Ja, de Velsena- ren trekken nu misschien naar Haarlem toe om in de avonduren gezellig op kooptocht te gaan, maar de winkeliers van de zuidelijke IJ mond zij tot troost, dat, wanneer Velsen te zijner tijd geannexeerd is door Haarlem, ook zij zullen pro fiteren van de rechten, in Haarlem nu aan de winkelstand verleend. Nog even geduld dus, en de Dami- aatjes zullen ook het dan gevormde wijk- comité-Veisen te hulp Apfj-Y komen. XJ w mellijsten gegroepeerd, van Kruyder, Gestel, Henriet, Verboog, Moerkerke, Is. Israels en Van Looy allen werk zaam in de twintiger jaren, hetzij aan het einde dan wel aan het begin van een stijlperiode vormen het tijdsde cor waartegen op de lange wand van de grote zaal als een pièce de milieu de aanwinsten zijn geëxposeerd die door aankoop werden verkregen uit de collectie Regnault. Een attent gebaar van de conservator der Haarlemse kunstverzameling, deze „receptie". Het betreft, zoals bekend, de werken van vier schilders die de aandacht hebben van de aankoopcommissie. Zij hebben Hen de code van de nieuwe tijd mede bepaald of doorwerkt. Van Jan Sluyters het kapitale doek met een blank naakt op een sofa, dia gonaal in het vlak, ruim en decoratief geschilderd, uit 1919; van Matthieu Wiegman een voor hem karakteristiek ritmisch landschap met bomen in olie verf uit de periode 1917. Van zijn broer Piet Wiegman een bloem stilleven in aquarel voor ons de fraaiste aan winst en van Herman Kruyder, voor de aanwinst ongetwijfeld belangrijker, het schilderijtje De Meent. Behalve als illustratieve bijdrage voor dit viertal kan men de begeleidende te keningen en aquarellen om hun eigen waarde bezichtigen en men zal ook daaraan zijn genoegen wel beleven. De uit Den Haag afkomstige schil der, die onder de naam Johfra be kend is exposeert in Haarlem bij de Kunstzaal Ten Bruggen-Cate. Hij is een knap tekenaar die ook in olie verf zijn vrij monotone landschappen tot in de fijnste details doortekent, maar toch zonder dat men moet zeggen, dat hij het materiaal ten onrechte heeft ge kozen. In de benedenzaal hangen zijn schil derijen, ten dele documentaire zuidelij ke landschappen met de restanten van de antieke beschaving, soms vrije com posities waarvoor het rotslandschap model heeft gestaan. Slechts een enkele keer ontwaart men in deze landschap pen een nietige mensfiguur wiens func tie het schijnt te zijn de bovenmenselijke maat van de natuur nog meer te ac centueren. Het werk van Johfra ademt een ze ker romantisch heimwee naar het on gerepte en zijn de authentieke land schappen soms wat vriendelijker door oen gezeefd zonlicht, de compositaire landschappen zijn nu eens verstik kend atmosfeerloos en zonder enige vegetatie als een maanlandschap, dan weer onheilspellend en geheimzinnig gehuld in nevelen. Hoe dan ook is het beeld dat hij van de wereld geeft tot onbewoonbaarheid gedoemd. ijn surrealistische instelling die hier uit ïeeds moge blijden krijgt duidelijker vorm in sommige heel fijnzinnig ge dane bleke groeisels en in de illustra ties bij „De Wolk op het Heiligdom van Karl von Eckartshausen: religieuze illustraties in felle kleur. Ook in zjjn o p Dante geïnspireerde tekeningen blijkt hij een zeer bekwaam figuur teke naar die uit zijn materiaal wel sugges tieve composities weet te bouwen. Waar zijn tekeningen feitelijk gelokali seerd zijn in het zestiende eeuwse ma niërisme staat Johfra in stilistisch op- zicht buiten de kunstbeoefening van onze tijd. L. T. Op bovenstaand, door Herman Moerkerk vervaardigd, portret ziet men Jan Icas van Dijk in zijn rol van „de Nar" in het gelijknamige stuk van Kees Meekel. Met deze creatie, die nog bij veel Haarlem mers in de herinnering zal liggen, vergaarde hij zeer grote lof. kei volkomen begrepen. Dat is niet weinig voor een dilettant want de au teur reikt dikwijls hoog maar het is nog meer, dat hij de zuivere opvattin gen vorm wist te geven in een sterke, kleurige en artistiek volkomen bevre digende uitbeelding. Dictie, gebaar, plastiek, de geheele voordracht getuig den van innige doorleving van de in houd en toonden een prachtige beheer sing van de vorm....". Het stuk was ge regisseerd door Herman Moerkerk, on der wiens bekwame en kunstzinnige lei ding „Alberdingk Thijm", gesproken in termen aan de geschiedschrijving ont leend, zowel de Gouden Eeuw als de Barok beleefde. Het toneeltalent van de heer Van Dijk heeft steeds de pennen van de recen senten bewogen tot registratie van de bewondering, welke het publiek koes terde voor zijn prestaties. Hij heeft de pastoorstoog gedragen, de boerenkiel om de schouders gehad, zijn baard la ten staan en zijn zestig jaren terugge bracht tot twintig. Van een dergelijke „verjonging" is een prachtig verhaal in omloop. Hij speelde eens de kranten jongen in „De roman van een kranten jongen" naar het voor herentoneel be werkte stuk „Pygmalion". Haarlems toenmalige bisschop mgr. J. D. J. Aen- genent woonde de voorstelling bij en was verrukt over het spel van Van Dijk. Tijdens de pauze wilde hij, zoals hij zei, wel eens kermis maken met „dat aardi ge jongetje" Tat jonv e toen al vader van een dozijn kinderen. In bijna alle besprekingen wordt in lovende zin van de verrichtingen van Jan Icas van Dijk melding gemaakt. Maar als zijn vrijwillige medewer king wordt gevraagd, zoals thans in verband met zijn komende verjaardag, kost het hem moeite erin toe te stem men, dat in de courant een stukje ver schijnt. Hij zegt niet van „gedrukte lof uitingen" te houden. Zo slaagde een journalist die een goede vriend van hem was er niet in hem voor het forum van zijn lezers te halen. Die vriend stuurde er namelijk een jonge verslaggever op uit, die proberen moest een stukje los te krijgen, toen Jan Icas van Dijk en zijn vrouw hun zilveren bruiloft vierden. „Je kunt een borrel krijgen, je mag aanzitten aan het diner, je mag komen feestvieren, want ik vind je een aardi ge jongen; maar je krijgt geen stuk je", heeft Van Dijk tegen hem gezegd. Daarop riposteerde onze collega, dat hij voor zijn baas met een aardig ver haaltje thuis moest komen. De zilveren bruidegom heeft zijn hartelijke uitnodi ging herhaald en mede bestemd voor zijn vriend-journalist. „Maar geen stuk je". Jaren later, toen Jan Icas van Dijk zestig jaar werd, heeft de journalist wraak genomen. Hij bracht hem een vriendelijke hommage in deze courant, zonder dat de heer Van Dijk er ook ook maar iets van wist. Jan Icas van Dijk mag terugzien op een rijke amateurtoneelcarrière, welke in een bijzonder licht zal wor den geplaatst als hü over twee jaar zijn gouden jubileum bij „Alber dingk Thijm" hoopt te vieren. Hij heeft ook een gelukkig leven achter de rug. Zelf placht hij daarvan vaak te zeggen: „Ik heb een lieve vrouw, schatten van kinderen, een prachtig huis en weinig geld". Hns. Advertentie Advertentie tabletten, poeders of cachets

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3