Beroep op overheid in de strijd om de pockets Kruid emers en pocketbooks Boycot van de goedkope vlaggen begint maandag West-Duitsland en Italië doen echter niet mee Zweden in gelijk gesteld in zaak Elisabeth Boll Kou ASPRO WONEN EN WELZIJN W arhoof dig Monaco's prinselijk paar in V.S. Status quo bevrorendoor de afgekondigde beschikking Man bekent een moord waarvoor een ander werd opgehangen Valse gouden tientjes in omloop STAP VAN DE BOEKVERKOPERS INTERNATIONAAL GERECHTSHOF Proces verbaal tegen 82-jarige Hagenaar Huurprijs vooroorlogse woning zou 50 tot 60 pet. omhoog moeten In Florida INDONESIË zenden van vrijwilligers naar Nieuw-Guinea is een uitdaging ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse Boekverkopersbond en de Nederlandse Katholieke Boek verkopersbond hebben, zoals gisteren reeds in een deel van onze oplaag werd bericht, de regering verzocht om een vestigingsbesluit voor het boek- verkopersbedrijf uit te vaardigen. Zoals gebruikelijk is na een dergelijk ver zoek, heeft de staatssecretaris van economische zaken een vestigingsbe schikking afgekondigd, de vestigingsbeschikking Boekverkopersbedrijf 1958. Dit is een sperregeling welke ten doel heeft om de situatie in deze tak van handel te bevriezen in de status quo per 29 november 1958, waarna dan op korte termijn een onderzoek wordt ingesteld naar de wenselijkheid van het uitvaardigen van een Vestigingsbesluit. Het ministerie wil haast maken met het bedoelde onderzoek. fm Wegens overtreding van de geldschieterswet Ned. Bond van huis- en grondeigenaren: Pracht handen IflfïlER A Tube 95 Cf. 2 'ASPRO'®.^z fit! Te kleine, gehorige huizen met een onrustige sfeer bedreigen de geestelijke gezondheid van het gezinsleven Door de afgekondigde beschikking mag iemand, die daartoe geen histo rische rechten heeft, net boekverkopers- bedrijf niet meer gaan beoefenen zon der vergunning van de Sociaal Econo mische Raad. De beschikking geldt dus niet voor degenen, die vóór 29 novem ber reeds bedrijfsmatig boeken ver kochten. De vergunning van de S.E.R. is evenmin vereist voor de verkoop van boeken in kleinhandelsbedrijven voor zover de inhoud van deze boeken nauw verband houdt met de waren, die in de betrokken bedrijven worden ver- Kocht, terwijl de verkoop van deze boe- De boekhandelaren, die tot nu toe in staat waren om op vestigingsgebied hun eigen boontjes te doppen, hebben onder de druk van de kruideniers hun toevlucht moeten zoeken bij de over heid. Twee grote verenigingen heb ben het ministerie van Economische Zaken om een vestigingsbesluit ge vraagd en reeds heeft staatssecreta ris Veldkamp met de uitvaardiging van een vestigingsbeschikking de eer ste stap gezet voor de inwilliging van dit verzoek. De boekhandelaren moe ten zich wel in grote nood gevoeld hebben, want hun optreden moet on getwijfeld tot gevolg hebben, dat het kartel, dat in de boekenbranche zulk een grote rol speelt, wordt openge broken. Dit kartel: de Vereniging tot Bevor dering van de Belangen des Boekhan dels, mag, naar de naam laat raden, op een plechtstatig verleden terugblik ken. Het heeft belangrijk werk ver richt maar het heeft ook belangrijk werk nagelaten of althans niet snel genoeg gedaan. De bedoelde belangen des boekhandels werden o.m. behar tigd door middel van een Reglement Handelsverkeer, waaraan „erkende" handelaren en „erkende" uitgevers gebonden waren. Doordat hei kartel zelf bepaalde wie de niet-erkenden, de buitenstaanders waren, konden de boekhandelaars het zich veroorloven om geruime tija betrekkelijk rustig met hun boekske in een hoekske te zitten. Deze rust is nu verstoord door het pocketbook, een rumoerige, doch veel belovende verschijning in de wereld van het boek. Het drong zich met Vankee-bravour naar voren in de kleurige en pikante omslag, welke het de naam van „breastseller bezorgde, maar het bracht ook Dostojewsky, Dickens en Vinkenoog in prijzen, aie voorheen niet des boekhandels waren. Zo kwam het boek sneller naar het publiek, maar was het ook andersom. Reeds bestaat ongeveer vier procent van de omzet der boekhandelaren uit pocketbooks, doch de markt is bij lange na niet verzadigd. Mogelijk had. «e vereniging met de lange naam er- on° d kennen zorgen, dat deze vraag jfnri t snel°t mogelijke wijze bevre- f,°,U^Vi0rden' maar men gaat daar. S* als men hoort, dat er in Nede d nog plaatsen zijn vanwaar men dertig kilometer moet reizen om een boe kopen. Er zijn ook hospi talen, militaire tehuizen en scholen, die graag poclcetbooïcs van erkende uitgevers zouden betrekken, als het kartel dit maar toeliet. Dit alles duidt op een toenemende behoefte aan ver koopplaatsen en hoe deze behoefte langs merkwaardige wegen haar be vrediging zocht, bleek uit de gecom bineerde aanval van een niet-erkende uitgever en de vaderlandse kruide niers op de wellicht wat al te stevige positie van de boekhandelaars. Zo deze boekhandelaars al m staat zijn om, met uitsluiting van anderen, te voldoen aan de eisen die het pocket book stelt, dan werd hun op deze manier daarvoor toch de tijd met meer Begeven. Zij hebben daaruit de juiste conclusie getrokken door hun kartel op het offerblok te leggen. Wat gaat er nu immers gebeuren? Als het Ves- tigingsbesluit er komt dan zullen de vestigingseisen ongetwijfeld lager ge steld worden dan die van het kartel. X an een exclusief handelsverkeer van door het kartel erkende uitgevers en handelaars zal geen sprake meer zijn- Het aantal verkoopplaatsen zal groei en, zodat bovengenoemde toestanden in ieder geval snel tot het verleden zullen behoren. Komt het Vestigings besluit er niet, dan is het onheil voor de boekhandelaars veel groter, daar dan iedereen die lust voelt om „boek handelaar" te worden, zich door een niet erkende uitgever kan doen be voorraden. Wij geloven daarom, dat de boek handelaars een verstandig besluit ge nomen hebben. Men mag van de overheid verwachten, dat zij een re geling treft waarmee zowel het alge meen belang als het belang van de boekhandel gediend is. Had het kam tel dit eveneens gedaan, dan was hel niet genoodzaakt geweest om bij het eerste opdringen van de kruideniers de hand aan zichzelf te slaan. En de kruideniers? Voorlopig zul ten zij zich tot de verkoop van stof felijk voedsel moeten beperken en wij zullen er bepaald niet om treuren als dit zo blijft, daar zij zeker niet de eerst aangewezenen zijn om de Neder landse boekenomzet te vergroten. Niettemin hebben zij door hun actie indirect en onbewust tot deze omzet- Vergroting wellicht zeer veel bijgedra gen. Zo hebben zij misschien toch een culturele missie volbracht zonder er echter commercieel beter van te wor den. Maar dat komt meer voor. ken in de branche gebruikelijk was, zoals bijvoorbeeld de uitgaven op het gebied van muziek in de muziekhan del e.d. Reisbemiddelingsbedrijven mo gen reisgidsen verkopen. Onder boeken worden overigens in de Vestigingsbe schikking niet verstaan: antiquarische en gebruikte boeken; bijbels, psalm- en gebedenboeken; agenda's, kantoor- en schrijfboeken; boeken, bestemd voor kinderen van ten hoogste zes jaar en dienstregelingen. Onze Haagse redactie tekent hierbij nog het volgende aan. In het boek verkopersbedrijf bestaat tot nu toe geen vestigingsregeling in de zin van de heersehde vestigingswetgeving. Dat wil echter niet zeggen, dat er vrijheid van vestiging zou bestaan. In feite wordt de vestigingsmogelijk heid bepaald door een kartel, de Ver eniging tot Behartiging van de Be langen des Boekhandels. Deze vereni ging stelt onder meer eisen van be kwaamheid aan de boekhandelaar, die zich erkend wil zien, zij treedt verder ook markt-ordenend op door bepalingen „exclusief verkeer", het geen wil zeggen, dat bijvoorbeeld niet iedere uitgever in aanmerking komt om aan de leden te leveren. De boek verkopers geven in dit kartel de toon aan. Het kartel werd onlangs opgeschrikt door de actie van een niet-erkende uit gever, die pocketbooks wilde laten ver kopen door kruideniers, kappers en ta bakswinkels. De gevolgen van deze ac tie vrezend, hebben nu twee machtige boekverkopersverenigingen uit het kar tel de regering verzocht om in te grij pen door het uitvaardigen van een Ves tigingsbesluit, waartoe nu dus door de regering de eerste stap gezet is: de vestigingsbeschikking. De afkondiging van deze beschikking betekent geens zins, dat de regering een standpunt zou innemen over de juistheid of verwer pelijkheid van de verkoop van pocket books door kruideniers e.d. De rege ring bevriest slechts de bestaande toe stand om te voorkomen, dat er histo rische rechten geschapen worden ge durende het onderzoek. Iedereen, die op 28 november bedrijfsmatig pocket boeken verkocht is vandaag niet voor het kartel, doch wèl voor de wetgever boekhandelaar. Hij zou, in het bezit van zjjn historisch recht, ook gewone boe ken kunnen gaan verkopen, want ju ridisch is er tot nu toe geen verschil aangetoond tussen een „boek" en een „pocketbook". Komt dus de regering met een Vestigingsbesluit, dan zal zjj al deze „historici" mee moeten nemen. Ook het kartel zou deze handelaars niet kunnen weren, omdat dit kartel, b(j het bestaan van een publiekrechtelijke ves- tigingsregeling, zich in deze regeling zal moeten schikken. j.%' kartel, de Vereniging tot Bevor- dels de Belangen des Boekhan- nen 'van nuU*ifecds vele verzoeken bin- ketbooks wilden6 aaandelarif" We"^ P°?" in Nederland nognia^°pen- Er.?,jn tig kilometer in Vomtrek £?ar Kde,£ verkocht wordt. Winkeliers S jn deze streken willengraag pocketbooks ver kopen. Dat willen verder ook de mUi taire tehuizen, hospitalen, hotels (in hun lobbies), scholen. Tot nu toe heeft het kartel echter een star standpunt inge nomen. Het is te verwachten, dat een Vestigingsbesluit in deze situatie ver andering zal brengen. Bij het onderzoek, dat nu wordt in gesteld zullen alle betrokken partij en gehoord worden. Als alles normaal loopt stelt de Staatssecretaris na dit onderzoek een ontwerpvestigingsbe- sluit op, dat om advies naar de Com missie Vestigingsregelingen der S.E.R. gaat. Na het advies ingewonnen te hebben neemt de staatsecretaris zijn beslis sing. Als het Vestigingsbesluit is uit gevaardigd is de genoemde S.E.R.- commissie de uitvoerende instantie. Wij vernemen nog, dat de S.E.R. waarschijnlijk reeds nu aan kruideniers, die reeds pocket-book-contracten had den lopen, de vergunning zal geven om hun voorraad te verkopen. Wij nemen aan, dat met deze verkopen echter geen historische rechten" geschapen zul ten zijn, voorzover men tenminste nog va„ fan bet ..bedrijfsmatig verkopen" art deze boeken toe was. Profest bevordeerVn^en Va? de Vereeniging ter handels van de belangen des boek- landse IiLVln de Koninklijke Neder- staatssecretfrirrSbond hebben aan de een telee-ran- van Economische Zaken ernstigeg on® tfmZa,?dCn' T™1? z« bun de wiize m» 'ne uitspreken over vrijdag afgekond°gdenve°t?1-ng king boekverkopera^gj®^®!^®])®!^1 dathetrbeesStuurnvaei? ^etM k!en? tegen- boekverkopersbond in a ?e enig voorafgaand overleg m|t deTeide organisaties opgetreden. Het boek als goed van geestelijke waarde vereist hier een gezamenlijk optreden van de bij het boek betrokken organisaties Een uit deze drie organisaties samengestel de commissie vertrouwt doo: de staats secretaris van Economische Zaken in de gelegenheid te worden gesteld de hier in het geding zijnde hoge belangen voor het gehele boekwezen uiteen te zetten. Uit de laatste zinsnede van het pro test-telegram mag men, zo vernemen wij nader, verstaan, dat de drie orga nisaties samen nu verder deze aange legenheid zullen behandelen. In de commissie hebben zitting twee leden van de Boekverkopersbond, twee van de Uitgeversbond en de secretaris van de Vereniging tot bevordering van de be langen des Boekhandels, die tevens als secretaris der commissie optreedt. Laatstgenoemde vereniging is te beschouwen als een overkoepelende organisatie voor de hele Nederlandse boekwereld; de beide bonden zijn er door een buitengewoon lidmaatschap aan verbonden; de leden dier bonden zijn vrijwel alle ook individueel lid van de vereniging. In een door het Internationale Verbond van Transportarbeiders (I.F.T.) gepubliceerd communiqué bevestigt dit verbond zijn voornemen de volgende week de onder „goedkope vlag" varende schepen te boycotten, onverschillig of de reders hun dreigement, de zaak voor het gerecht te brengen, al dan niet zullen uitvoeren. „Het I.F.T.zo wordt in het communiqué gezegd, „is voornemens te zwichten voor dit soort chantage. Zo nodig zal zij recht streeks aan alle belanghebbende havenarbeiders vragen boycotmaatregelen te nemen." De boycot zal van 1 tot 4 december duren." Het internationale gerechtshof te Den Haag heeft vrijdag Zweden in het gelijk gesteld in het geschil met Ne derland over het onder „beschermende opvoeding" plaatsen van het dertienja rige Nederlandse meisje Elisabeth Boll, een dochter van de Nederlandse gezag voerder Johannes Boll. Het Hof nam deze beslissing met twaalf tegen vier stemmen. Johannes Boll en zijn tweede Nederlandse echtgenote (Elisabeth was een dochter uit zijn eerste huwelijk met een inmiddels overleden Zweedse), wa ren bij de uitspraak aanwezig. Tjjdens het lezen van de uitspraak door de Franse rechter Jules Basde- vant, die de Noore president, Helge Klaestad, verving, waren de deuren van de rechtszaal gesloten. Na de uitspraak omstuwden de journalisten de vader van Elisabeth en vroegen hem naar zijn mening. Maar deze haalde slechts zijn schouders op. Hij en zijn vrouw wonen in Norrköping in Zweden, dicht bij Eli sabeth. Nederland had het Hof verzocht te verklaren, dat de door Zweden ten aan zien van Elisabeth Boll genomen maat regel van het onder „beschermende op voeding" plaatsen in strijd was met de verplichting die Zweden, overeenkom stig het verdrag van 1902 betreffende het voogdijschap over kinderen, tegen over Nederland had en dat daarom op Zweden de verplichting rustte, de maat regel ongedaan te maken. Nederland had aangevoerd, dat het eerste artikel van de overeenkomst van 1902 bepaalt dat de „nationale wet van het land, waartoe het kind behoort, geldig is en dat de autoriteiten van dit land terzake tot handelen bevoegd zijn." Het Hof is van oordeel, dat het, wat betreft alle beslissingen die in de ze zaak in Nederland en Zweden zijn genomen, slechts te maken heeft met de Zweedse besluiten, waarbij „be schermende opvoeding" voor Elisa beth Boll werd ingesteld, zodat het niet behoeft te oordelen over de w\j- e, waarop het voogdijschap werd ïn- steld. Bij het beoordelen van de juist heid van het argument, dat toepas sen van „beschermende opvoe ding" neerkomt op het instellen van een soort voogdijschap, merkt het Hof op dat bepaalde Zweedse beslis singen betreffende het beheer van be zittingen van Elisabeth Boll zijn ge nomen op basis van erkenning van het Nederlandse voogdijschap. Pf voogdijschapsovereenkomst van 1902," aldus het Hof, „voorziet in de toepassing van de nationale wet van het kind en wel wat betreft zijn per soon en bezittingen. Verder gaat zij Advertentie mivssst DE BÉSTE en niet duur.Tube 9S.70-45 ct Wegens overtreding van de geld schieterswet heeft de Haagse politie proces-verbaal opgemaakt tegen een 82-jarige Hagenaar, die er sinds de oor log werk van maakte geldsbedragen te gen woekerwinsten uit te lenen. Ver dachte had daarvoor een „loodsman netje" in dienst, die advertenties plaat ste, waarin geld te leen werd aange boden of contact zocht met mensen, die via een advertentie geld wilden lenen. Deze verwees dan tegen de som van 2,50 deze mensen naar de 82-jarige, die om te beginnen een bedrag van 25,- eiste voor te nemen informaties, waarvoor hij zelf maar 7,50 moest be talen. De bedragen die verdachte leen de, varieerden van 10.- tot f 2500.-, Leende iemand bijvoorbeeld 200,- dan moest hij 5 accepten tekenen, dat ho 5 keer achter elkaar 60,- zou terug betalen. Iemand die 1200,- bad ge- lened, kreeg 24 accepten te tekenen, dat hij 24 maal achtereen 100,- terug zou betalen. Toen hij eens de verschuldigde 100,- niet kon afdragen, nam ver dachte daar genoegen mee, mits hij dit bedrag dan zou verhogen tot 150. De geldschieter wist zijn slachtoffers soms nog een tientje af te pingelen voor een sigarencentje. De politie heeft tot dusverre 24 ge tuigen gehoord, maar zij heeft door de slechte administratie van de man en door het feit, dat de slachtoffers weinig spraakzaam zijn, nog geen volledig in zicht in de omvang van verdachte's praktijken gekregen. De zaak kwam aan het licht, toen iemand, die wegens een vermogensdelict was aangehouden, ging praten. cc ter niet. Er is, speciaal met be trekking tot het uitoefenen van de voogdij, niet in neergelegd, dat op het kind in kwestie, of een voogd ervan, de wet van het land, waar het kind ver wijft, niet kan worden toegepast. Het is mogelijk, dat er bepaalde pun- ,en van overeenstemming zijn tussen de nationale en de plaatselijke wetgeving betreffende het kind. Dit houdt echter niet in, dat in dergelijke gevallen de wetten van het land, welks nationaliteit het kind bezit, voorrang hebben boven die van het land, waar het zich bevindt. Evenmin vloeit hieruit voort, dat het uitoefenen van de voogdij over het kind altijd een zaak is die niet door de plaat selijke wetten kan worden bestreken, voor zover het andere aangelegenheden betreft dan de bepaling van het voogd schap en het omschrijven van de rech ten en verplichtingen van de voogd," aldus het Hof. De rechters Bohdan Winiarski (Po len), Roberto Cordova (Mexico), Ko- jefnikif (Sovjet-Unie) en professor J. Offerhaus (Nederland, speciaal voor u ze gelegenheid aan het Hof toege voegd) konden zich niet met de beslis sing van het internationale gerechtshof verenigen. Het Monegaskische prinselijke paar, ge fotografeerd op de eerste officiële verschijning in het openbaar tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Zij tonen de oorkonde van het erelidmaat schap van de Lotosclub in New York. De Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren heeft in een dezer da gen te Utrecht gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin hij er bij de regering en de Staten-Gene- raal met klem op aandringt als eerste stap (zo mogelijk met ingang van 1 ja nuari a.s.) de wet grootboek voor wo ningverbetering in te trekken en de ge blokkeerde gelden aan de eigenaars te restitueren. Voorts dringt de bond er op aan in de loop van 1959 met en verdere aanpassing van het z.i. te lage huurprijspeil der vooroorlogse wonin gen aan te vangen. Men noemt een ver hoging van 50 tot 60 procent. De bond spreekt in de resolutie ver der als zijn mening uit dat de kapitaal voorziening voor de woningbouw bij herstel van het vertrouwen in het over heidsbeleid met betrekking tot het ge bouwd onroerend goed door de erken ning van deze sector als sociaal-econo mische categorie, geen onoverkomelij ke moeilijkheden zal opleveren. De secretaris-generaal van het I.F.T., O. Becu, die de boycot van Rotterdam uit zal leiden, deelde op een perscon ferentie nog mede, dat na de boycot het Verbond een nieuwe politiek zal ontwerpen, om zijn guerillastrijd voort te zetten tegen schepen onder goedko pe vlag. Becu zeide verder, dat de Duit se vakvereniging van transportarbei ders na langdurige besprekingen beslo ten had, niet aan de boycot deel te nemen. Zij vreesde wettelijke verwik kelingen, aangezien het verbond van metaalarbeiders in West-Duitsland een boete van 2 miljoen mark was opge legd wegens een wilde staking bij de scheepswerven. De Italiaanse havenar beiders hebben besloten, niet deel te nemen aan de vièrdaagse boycot van schepen onder goedkope vlag, zo deel de de secretaris van de Italiaanse bond van havenarbeiders, M. de Stefano, vrijdagavond mede. Stefano zeide, dat de Italiaanse havenarbeiders geen lid zijn van de I.F.T. „Ook zijn wij van mening, dat het een slecht tijdstip is om een dergelijke boycot te beginnen, nu r zo weinig werk voor iedereen is." Uit Stockholm werd gemeld, dat de betrokken vakverenigingen nog geen be sluit genomen hadden over de juiste aard van de regelingen, die er in de Zweedse havens getroffen moeten wor den om de internationale boycot uit te voeren. Alle partijen zijn echter voornemens de voorgenomen boycot uit te voeren. De Finse vakvereniging van zeelie den en de bond van transportarbeiders hebben besloten aan de boycot deel te nemen. De transportarbeiders gaven hun voornemen te kennen, de boycot na de internationaal overeengekomen vier dagen voort te zetten. Advertentie u en nimmer ruw of schraal Het is de Hamameiis die het 'm doet Groot - Brittannië Sir Winston Churchill zal de 84-ste verjaardag, die hjj morgen hoopt te vieren, temidden van zijn gezin in het buitenverblijf te Chartwell, in Kent, doorbrengen. (Rtr) Advertentie Wacht niet tot Uw hoofd of keel gaat dichtzitten. Neem onmiddellijk 'ASPRO' en U voelt zich opknappen Miljoenen mensen over de hele wereld ondervinden het dagelijks. Ook zenuwpijn, reumatische aandoeningen en gevoel van rillerigheid verdwijnen snel door 'ASPRO' Mis niets van Uw levensvreugde. Voel U prettiger, opgewekter door 'ASPRO'. 'ASPRO' irriteert Uw maag met Houd het altijd bij de hand Luister naar ons programma ..HERHALING OP VERZOEK' over Radio Luxemburg (208 mIedere zondagmorgen 10.45 uur. (Van onze medische medewerker) In onze krant heb ik onlangs een verslag gelezen van een re de, die prof. van Beuse- kom heeft gehouden over de woningnood res pectievelijk de volks huisvesting. Op enkele punten uit die rede, die mq uit het hart zijn ge grepen, wil ik in deze kroniek aansluiten. Er is al zeer veel ge schreven over de naoorlogse woning nood, een van de grootste plagen die ons land ooit hebben getroffen en waar van de ernst nog steeds te weinig gemeengoed is onder het volk en zijn regering. Er zijn ons na de oorlog ontelbare malen getallen voorgehou den: zoveel te kort, zoveel in aan bouw, zoveel moet nog afgebroken, nog zoveel jaren voor het tekort voor- bü is< De gehele woningbouw lijkt er uit sluitend op te zijn gericht de woning zoekenden zo snel mogelijk onder dak te brengen. Vanzelfsprekend is dat een noodzakelijk streven, maar een dak alleen is niet voldoende, het huis onder dat dak moet ook goed bewoon baar zjjn in materiële en geestelijke zin en geruime tijd blijven, opdat het niet na luttele jaren vervalt met het demoraliserende effect van dien. Als leek op economisch gebied heb ik na de oorlog steeds gedacht, dat het tempo van de woningbouw wel niet opgevoerd zou kunnen wor den, omdat iedereen zich daar wei achter zou plaatsen gezien de enorme belangen die er bij op het spel staan. Mede door gesprekken met en uit spraken van meer bevoegden op dit terrein (met name de jongste rede van prof. van Beusekom) ben ik er aan gaan twijfelen of alle te mobili seren krachten werkelijk worden in gespannen. Het is inderdaad opvallend en be wonderenswaardig hoe ons land zich na de oorlog heeft hersteld van de zwftre slagen, die het moest incasse ren door het oorlogsgeweld, de plun deringen en het verlies van Indone sië. De welvaart van het gezin is, afgezien van de woning, groter dan ooit, maar is er .u reden tot genoeg zame tevredenheid? Allerminst. Wij zijn het aloude vaderlandse gezegde: „de cost gaet voor de baet uit" ver geten. Een grootse visie ontbreekt, met name in de woningbouw. Ons volk zoekt bevrediging op korte termijn. Zo gauw mogelijk onderdak. Hoe is minder belangrijk. Zo gauw en zo veel mogelijk luxe om ons heen: ijs kasten, motorfietsen, grote radio's, televisietoestellen enz. De rust en de sfeer in het gezin lijden echter onmeetbare schade, die niet in statistieken is onder te bren gen en die de rationeel ingestelde mens weinig zegt. Het is noodzakelijk ons hierop te bezinnen, omdat de geestelijke gezondheid van een groot aantal individuen en dus van het ge hele volk er groot nadeel van onder vindt. Een van de verklaringen voor deze ontwikkeling is even merkwaardig bleem van de eerste orde als onze huisvesting niet afdoend kan worden aangepakt. Het is ongelofelijk, dat het, waar zoveel instanties zich bezig hou den (en bemoeien) met de wo ningbouw, mogelijk is, dat er zo kort zichtig wordt gebouwd en vaak met zo weinig begrip voor een verant woorde wooncultuur. Van het scher men met frasen als: „de mens moet centraal gesteld worden" komt in veel als verhelderend inzake de verwikkeld- heid van het gehele probleem. In de oorlogsjaren is de lust tot sparen bjj veel mensen ernstig verminderd. Heel veel spaarcentjes zijn opgeofferd aan schaarse en dure levensmiddelen. Na de oorlog was er gauw weer een ze kere overvloed en werd er weer goed verdiend. In plaats van te sparen werd het geld uitgegeven: reizen, luxe artikelen. Het afbetalingssysteem met zjjn geraffineerde reclame en colpor teurs werkte het kopen in de hand, terwijl de huren op hetzelfde niveau bleven. Dure nieuwbouw was er vrij wel niet, waardoor de Nederlandse huurder er aan gewend raakte een kleiner deel van zjjn inkomen aan huur te besteden dan vóór de oorlog en dat geld uit te geven. De verant woordelijkheid voor deze leefwijze ligt noch bij het individu alleen noch al leen bij de overheid. Individuen en overheid in ons democratische land gekozen door de gemeenschap van in dividuen! zijn samen verantwoor delijk, elk op eigen en gedeeltelijk op eikaars terrein, voor deze gang van zaken. De economen zeggen dat de wo ningmisère voor een aanmerkelijk deel is toe te schrijven aan de gerin ge bereidheid van de huurders, een redelijk deei van het inkomen voor de huur te bestemmen, waardoor het onmogelijk wordt maatschappelijk verantwoord te bouwen, dat wil zeg gen ruime en degelijke woningen te construeren. Het lijkt er inderdaad wel op, gezien de grote uitgaven waar toe men bereid is bij het aanschaffen van luxe artikelen. Een andere vraag is echter of het huurpeil van veel nieuwe woningen redelijk is. Het kan wel waar zijn, dat de kosten voor het bouwen onevenredig hoog zijn, maar dan mag _e gewone man niet zonder meer verweten worden, dat hij de op deze te hoge kosten berekende huur niet wil aanvaarden. Hoe dan ook, het blijft een wonder lijk feit, dat in een land met een energiek volk als het onze, een pro- gevallen weinig terecht. Als ik, ook weer in onze krant, moet lezen, dat men van een nieuwbouwwijk in een grote provincieplaats van ons land schrijft: „passend in een sanerings plan voor 1980" (ik heb die wijk ge zien) wordt het ons droef te moede. En dan slaat een dergelijke uitspraak nog voornamelijk op de stedebouwkun- dige aspecten van de nieuwbouw. Over de afzonderlijke woningen kun nen wij niet optimistischer zijn. Er wordt niet geïnspireerd gebouwd. Men werkt misschien wel snel, maar veel al slordig. En vooral: er wordt te klein gebouwd, de huizen en de ka mers erin zijn van minimale afmetin gen en bovendien zeer gehorig, waar door het geestelijk welzijn en een ge zonde ontplooiing van het gezinsleven worden belemmerd. Voor een wat gro ter gezin wordt het langzamerhand onmogelijk een passende woning te vinden (die betaalbaar is!). Op lichamelijke ziekten als gevolg van de woningtoestanden is gelukkig weinig kans. Waterleiding en riole ring zijn in de nieuwbouw wel in orde, zodat wij niet bevreesd behoeven te zijn voor cholera-epidemieën en der gelijke onheilen. Maar de medicus krijgt meer dan ooit te doen met geestelijke stoornissen die, ten dele althans, toegeschreven moeten wor den aan de te kleine behuizing (niet alleen tengevolge van inwoning!), ter wijl wij voor ogen hebben, dat het er in de toekomst niet beter op zal wor den, omdat de huidige jeugd opgroeit in een benauwde behuizing waar ra dio en televisie de onrustige sfeer nog verhogen. Nu de woningnood wat het aan tal betreft door zijn dieptepunt heen is, hoop ik van harte, dat zowel de eenling als de verantwoordelijke in stanties in toenemende mate begrip zullen opbrengen voor de nood waar in vele mensen met betrekking tot het wonen verkeren en nog lange tijd zul len blijven verkeren als men alleen oog heeft voor het aantal. St. fiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili De politie in Florida heeft een man gearresteerd, die bekend heeft verant woordelijk te zijn voor een in Canada op twee Amerikanen gepleegde moord, waarvoor een andere man twee jaar geleden is opgehangen. Dit meldt U.P.I. De arrestant, d- 35-jarige Francis Gilbert Thompson is woensdag gearres teerd, toen hij met een andere man op zoek was naar buit in de nabijheid van de jachten die op de rivier Miami ge meerd lagen. Thompson zei dat hij en de andere man, Johnny Green, in het najaar van 1953 de beide Amerikanen in Bay Gaspe (Quebec) hadden ver moord. De slachtoffers Eugen Lindsey (45 jaar) en diens zoon Richard (17 jaar) werden vermoord aangetroffen in de bossen nabij Bav Gaspe. De man die de politie de ontdekking van de beide lijken had gemeld, Wilbur Coffin, werd van de moord beschuldigd en na een proces opgehangen. De recherche te Rotterdam heeft ont dekt dat er in ons land momenteel dui zenden valse gouden tientjes in omlc p zijn. Zij zijn uit Italië naar Nederland gesmokkeld. Het plotseling stijgen van het aan bod van gouden tientjes te Rotterdam vestigde de aandacht op deze handel. De goudwaarde verschilt nauwelijks van die van de echte gouden tientjes, die reeds geruime tijd uit de circulatie zijn genomen. De douane-recherche beschouwt de nagemaakte munten als gouden voorwerpen waarvoor invoer rechten moeten worden betaald. Naar aanleiding van de Nederlandse plannen 400 vrijwilligers naar Neder lands Nieuw-Guinea te sturen, heeft een woord-oerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken van daag volgens U.P.I. verklaard, d-t In donesië het sturen van vrijwilligers naar dat gebied als een uitdaging zou beschouwen. „Het is het verklaarde doel van In donesië te blijven streven naar een vreedzame oplossing van de kwestie West-Irian. Maar als de Nederlanders, door het sturen van vrijwilligers, van plan zijn var. West-Irian een centrum van militaire activiteit tegen ons te maken, dan zou dit optreden beschouwd worden als een uitdaging aan ons". De woordvoerder liet zich er niet over uit hoe die „uitdaging" beantwroord zou worden. Het besluit van minister Staf om de vierhonderd man die hij voor Nieuw- Guinea onmiddellijk nodig heeft, al vast als vrijwilligers aan te werven, heeft geleid tot het misverstand, dat de wijziging van de dienstplichtwet (ten behoeve van de mogelijkheid van uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guineanu van de baan zou zijn. Dit zou dan gevolg zijn van druk van de P.v.d.A., die immers verklaard had overwegende bezwaren te hebben tegen deze wetswijziging. Naar onze inlichtingen wordt het wetsvoorstel tot wijziging van de dienstplichtwet bin nen enige maanden in de Kamer be handeld. Als er door de werving van vrijwilligers een conflict met de P.v.d.A. zou zijn vermeden, dan is dat toch maar voor de tijd van enige maanden geschied. Wat voor conflict dreigde er eigen lijk? De wijziging van de dienstplicht wet behoorde niet tot de zeven kwes ties, waaraan de heer Burger het lot van het kabinet verbonden had. Dit was ook niet mogelijk. Men kan im mers aannemen, dat het wetsvoorstel de steun heeft (gehad) van het hele kabinet, de socialistische ministers in cluis. Als de socialisten willen tegen stemmen, dan stemmen zij ook tegen hun eigen ministers, die verzuimd hebben in de ministerraad de indie ning van het wetsvoorstel te voorko men. Misschien zullen de socialistische ministers apn de onenigheid met hun partijgenoten van de fractie conse quenties verbinden. Het wordt echter al te gek, als de Haagse redacteur van Het Parool schrijft, dat de socialis tische ministers de consequenties zou den trekken uit de verwerping van een socialistisch amendement. Dat zou betekenen, dat de ministers een amen dement eisen op een wetsvoorstel, voor de indiening waarvan zij zelf verantwoordelijk zijn. Deze figuur lijkt ons enigermate warhoofdig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5