Nodige en onnodige heerlijkheden voor het heerlijk avondje l huidi yM1- Lichte muziek op zwarte schijven Is Sinterklaasfeest duur? Voortdurend geldtekort bij de kinderbescherming Opgepast voor verstoring Van de toch al hoge winterbegroting Een paarlemoeren vis om je nagels mee te borstelen en een tandenpoetsglas met initiaal Prof. Ruygers laakt de respectloze rapportage KASSA'S ROODGLOEIEND ERRES Jumbo ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 PAGINA 9 B !h een schat van een stofzuiger Financiële commissie bestudeert S ct. Directeur H.B.U. overleden Visa voor Amerika aan gerepatrieerden uitgereikt Wijn onder water Nog meer kinderliedjes Piccolo en Saxo Voor iedereen wat Inkomen te laag Kiezen of delen ^iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiimiiiiiiiH! imiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiimiii Froeger ging je, om Sinterklaas inkopen te doen, met een lijstje naar de winkels maar tegen woordig kom je er uit met een nog grotere lijst van de dingen die je zou willen hebben. Want sinds de pro- duktie er is om de produktie en niet meer omwille van de behoefte, is het hek van de dam. Men verdrinkt in de vloedgolf van verleidelijkheden. Eerst juicht men omdat er zo veel aantrekkelijks is, maar kort daarop komt de kater omdat men niet meer weet wat men moet kiezen. Arme oude Sint Nicolaas, zijn hoofd is er doodmoe van. Zijn hoofd onder de zware, hoge mijter, dat al zoveel jaren meegaat. Hij voelt zich wel eens een beetje duize lig en hij weet niet goed of dat komt door de jaren en de suikerziekte of dat het is omdat zijn ogen zoveel tegelijk zien en hij elk jaar uit méér moet kiezen. Altijd weer méér en steeds meer import. Maar hij glim lacht even als hij hier de Spaanse mand-schaaltjes ziet met de aller liefste gebloemde schoteltjes voor kleine hapjes. Och ja, dat komt van ver, hij weet precies van hoe ver en niemand wachtte er op. Maar als dat nu het leven wat prettiger kan ma ken Daar gaat het immers om, niet meer om wat de mensen strikt nodig hebben, maar om onnodige dingen zo onweerstaanbaar te maken, dat het met 's mensen rust gedaan is als hij ze niet heeft. En wat heeft Sint Nicolaas het dan hog gemakkelijk vergeleken bij zijn Amerikaanse college Father Christ mas. De Sint heeft deze dagen eens een catalogus doorgekeken van een warenhuis uit New York. Mijn hemel, daar is helemaal geen eind meer aan le luxe en de glamour van glimgoud. En wat een raffinement om combinatie-cadeaux te bedenken. Sint was helemaal gefascineerd door een leren handtas met buitenop de gouden wijzerplaat van een inge bouwd klokje. En door een nyper- luxe „meetlatje" voor op het bureau van verfijnd Italiaans leer, waarop centimeters en inches in gouden cij fertjes en dat voorzien is van een ingebouwd vergrootglas en waar bo ven op nog een smalle houder is aan gebracht met een briefopener! In datzelfde prentenboek vol wen sen uit het land der verwende men sen kwam Sint een aardig grotemen sen speelgoedje tegen voor de bad kamer. Een gesteelde badborstel als vis van rose perlemoer-plastic en eenzelfde gegolfde rose vis om je na gels mee te borstelen. En zowaar datzelfde zag Sint Nicolaas in Lon den in een dure winkel en ook al in Amsterdam. J Hij weet al niet meer, de oude Sint Nicolaas hoe hij vroeger toch voor iedereen een cadeautje verzon toen er nog geen plastic was. Hij kijkt met een tinteling in zijn ogen naar het kleinste Amerikaanse niemen dalletje dat hij zojuist ook al in Ne derland kocht: een vingerhoed in de vorm. van een vingertop met rod nagel. Maar hij moet er als bisschop toch ook wel een beetje het hoofd over schudden Veel degelijker is zijn huishoudelijke cadeau voor een oude dame, die niet goed meer buk ken kan maar die kruimeltjes en pluisjes een ergernis vindt. Met een vederlichte .Amerikaanse rot' „an Vlastic, die aan een handhogesteel ah vanzelf over het tapijt kan ze haar vloerkleed keurig 3 houden. Voor oude mensen di zwaar meer kunnen tillen k p Sint alles voor hun huishoudentje, a is dat maar in een pensionkamer, van plastic. Zelfs een waterkan kan een cadeautje zijn door de aardige vro lijke kleuren. En voor de ouderen die gaan hijgen als ze lang met een zware tas moeten sjouwen, is hij heel bbj met de boodschappentas voor zien van een intrekbaar rij-appa- raatje. Je kunt het immers op straat veel beter door het wieletje laten d°en dan met je eigen energie. Ik ga het zelf gebruiken, denkt de oude man, niemand hoeft het te zien. Voor reizende echtgenoten die veel onderweg zijn, op land of zee, heeft hij plastic portretlijstjes gezien, on breekbaar, lichtgewicht in de tas en goedkoper dan de leren foto-etuis. En om het de reizende mannen, die 's avonds in de hotelwasbak met hun overhemd ploeteren, makkelijk te maken, heeft hij het oog laten vallen op de „drip dryer dat klinkt toch altijd nog aardiger dan de „druip droaer" het droogrekje dat aan de spiegel boven de wastafel wordt vastgeklemd. Maar die zuiger wil Sint toch eerst zelf Vjoberen want het is met dat soort dingen zo, dat je 's nachts wakker+^omj door een doffe plof en ze met hemd of kousen en al naar beneden ge len zijn. Om voorts het leven van de vrouw die elke dag moet koken en tussen door andere dingen doet, makkelij ker te maken, denkt Sint erover om haar een niet-aanbrand pan te ge ven, waarvan de bodem met een si- liconenlaagje is geprepareerd. Maar hij moet dan wel weten, dat ze van het preciese soort is anders ver knoeit ze de zaak door er in een ver strooid moment met metaal aan te komen in plaats van met het voorge schreven houten spaantje. En om de vrouw op aangename wijze het leven Weer moeilijker te maken, wil hij kaar eens zoiets heerlijk overbodigs Seven als zen paar nylons met pas- ielkleurige boord. (Moeilijk ornaat die dan weer bij de rest van de des sous moeten passen). Voor de heel verstrooiden, die hij sen kleinigheidje wil aanbieden, heeft hij mooie leren labeltjes gezien In de kleur van de paraplu, die dan tenminste de naam en het adres van de eigenaar vermelden, als de para- Plu ergens zielig alleen achterblijft- En de liefhebbers van kamerplanten die weten dat er nu en dan wat quasi dauw moet vallen in de droog-war- me kameratmosfeer verblijdt hij met de niet-onsierlijke verkoperde ver stuivers, die het vocht fijnverdeeld op de azalea sproeien En als ik he lemaal uitgeput ben denkt Sint, met cadeautjes die nog enigszins reëel zijn, dan begin ik aan de initialen- rage, die ik in Parijs heb gezien. Dan beschilder ik niet alleen de cou pes voor grapefruit maar ook het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiitiiiiimiimiiiiimiiiimiiiiMiiiiiiimii (IHlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlrflllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll veredelde tandenglas voor de was tafel met een naamletter, zoals je die hier en daar in dure Franse winkels ziet. En dan prik ik in gouden let tertjes, die ik laat maken, de naam van de draagster op een ceintuur, een etui of een tasIk laat daarmee shawltjes borduren en kleine kleed jes voor het blaadje met de ochtend thee in bed. „Bonjour Nicole", laat de Frangaise borduren tussen bloem slingers, en voor zo'n luxe tierelan tijntje, dat overigens heel plezierig is om mee gewekt te worden, legt ze vijftig gulden neer! Maar het is dan ook wel mooier dan de nachtzak van onze grootmoeder met „Goede reis" er op. En toch opent die letter-rage perspectieven, denkt Sint Nicolaas, vooral voor mensen „die alles al hebben". Dat zijn de lastigste. A. Bgl. Advertentie' vorm ligt zijn kracht! R.S. Stokvis produel v.,v„rdiad doo, de, He=m 142.50 S De particuliere instellingen voor kin derbescherming hebben stuk voor stuk met financiële tekorten te kampen, zo zeer dat de vrees bestaat, dat de struc tuur van het werk er wel eens door ?j??iBet,ast zou kunnen worden. Sinds zljn weliswaar de rijkssubsidies n™ J maar niet voldoende j e stijgende kosten ook al door de ,s.?!'eds uitbreidende verzorgings- aai. 1 ?en men denke slechts Psychtater en psycholoog voor V,-)'- Reheel op te vangen. Zes- ™I'JOe" galden heeft het departe- I JÜl alaVUi !le dit iaa- uitgetrokken hoüi kln erbeschèrming in zijn ge- Jm»™ nog bes°hikt over gelden van gemeenten en particuliere financië le steun. Maar hoeveel de totaalbedra- ,aatste zÜn weet men met. Voordat het -epartement van jus- titie dan ook eventueel tot verhoging overgaat, vraagt het, terecht, om docu mentatie en inzicht in het kostenpa troon. Daaraan woidt nu sinds kort ge werkt door een manciële commissie van de Nationale f ederatie voor Kin derbescherming. die op hoog niveau de zaken van kostenbeleid bij een aantal instellingen onder de loupe neemt. Een en ander kwam naar voren tij dens de algemene jaarvergadering, die de Nationale Federatie voor Kinderbe scherming gisteren hield in Esplanade te Utrecht. De heer G. Feiten, penning meester van de Nationale Federatie gaf een overzicht van de dringende fi nanciële vraagstukken, die zo onmiddel- zelf Sarnenbansen met het zorgend werk VrTa£er!n8 werd gepresideerd door m H. L. 's Jacob. de nieuwe voorzitter, die wijlen mr. J. Overwater is opgevolgd. Ui enkele bewoordingen herdacht mr. s Jacob de onvergetelij ke figuur van zfln toegewijde, kundige voorganger. In de middagbijeenkomst was het woord aan prof. dr. H. Ruvgers. de pas benoemde wetenschappelijke advi seur in huwelijks- en gezinszaken aan het K.A.-centrum te Amersfoort. Zijn onderwerp „Het kind of de persoon" behandelde hij in een ongemeen sprankelende voordracht, die de aan dacht sterk geboeid hield. Zijn uit gangspunt was de eerbied voor de persoon van het kind, die, waar ook, ruimte voor zelfontplooiing moet vinden. „Wat" is dit kind en „wie" is dit kind, zijn de twee vragen die leven rondom iedere pupil. Het „wat" is te beantwoorden door opnoemen van allerlei kenmer ken, het diepgaand antwoord op de „wie"-vraag geeft alleen de liefde. Maar in deze tijd, waarin we hoog opgeven over onze personalistische levensbeschouwing, dreigt toch vaak de zorg om het „wat" te kort te doen aan de bewogenheid om het „wie". De wijze, waarop tegenwoordig de rapportrge gebeurt, om de kinderrech ter, die de beslissing ten aanzien van het kind moet nemen, de nodige gege vens vo' te leggen, werd door prof. Ruygers onomwonden gelaakt. Hij sprak, in overdrachtelijke zin, van „Röntgenfoto's" en „rechereheme'ho- >n", die sommige maatschappelijke werk(st)ers in een verkeerd professio nalisme nastreven. Daarbij een apert gebrek aan respect demonstrerend. Het komt niet aan op perfectie, maar op de kunst van het interpreteren. Want het gaat erom de kinderrechter slechts die gegevens te verschaffen, waarop hij als wijs man een oordeel kan vel len Het risico moet men durven ne men Salomon dorst het risico om het kind ook aan. Ondanks net signaleren van leze perfectionistische tendensen was het een bemoedigende, weldadig gezonde voordracht, waarin ook het pas verschenen werk van prof. van den Berg „Dubieuze liefde" in discussie werd gebracht. Advertentie ,m Babyderm-zeep Advertentie Vrijdag is te Amsterdam overleden de heer W. A. den Tex Bondt, direc teur voor Nederland van de Holland- sche Bank-Unie te Amsterdam. De heer Den Tex Bondt, die de leeftijd van 65 jaar bereikte, is bijna veertig jaar aan de bank verbonden geweest. De maan schijnt door de bomen en de goedheiligman draaft al over de daken. Hier en daar wordt een schoen al volgestopt met lekkernij, maar het duurt nog een handvol dagen voor dat het eigenlijke feest van verlangens en verwachtingen zal worden gevierd. Voor zover wij de Sint zouden mogen advise ren willen we ons be perken tot de gram mofoonplaatjes voor - dan wel - door de kinderen. En dan ko men eerst de sprook jes aan de beurt, althans een paar van 'Ml de vele, die onder het label van b.v. Philips Phonogram en Artone - kortge leden op de markt zijn verschenen en ten aanzien waarvan voorshands mag worden gezegd, dat ze er bijzonder aan trekkelijk uitzien, maar vooral ook qua inhoud - en om die inhoud gaat het ten slotte - zelfs niet alleen voor „jong" maar evenzeer voor „oud" het beluiste ren waard zijn. Philips-Phonogram heeft zich bij de samenstelling van de sprookjesset kennelijk laten inspireren door het succes, dat de „Livre Disque"-serie - overigens ook een uit gave van dezelfde Pho nogram - heeft opgele verd. Deze serie met hoofdzakelijk „Rondes et Chansons" in de bekoor lijke uitvoering door Lucienne Vernay met „Les Quatre Barbus" is zowel in gezin als op scholen met enthousias me ontvangen, niet op de laatste plaats ook vanwege de „entourage" van de plaatjes, feestelijk getekende en gekleurde albumpjes, waarin ook de teksten van de lied jes en rondedansen zijn opgenomen. Dit procédé is nu ook gevolgd bij de juist uitgekomen sprook jesplaatjes. De teksten van de sprookjes zijn aan de hand van het albumpje, waarin het plaatje is gevat, letter lijk te volgen, waarmee intussen niets ten nadele zij gezegd van de weergave van het plaatje als zodanig. Integendeel, het goedgekozen stemmen- materiaal en alle begeleidende geluidjes komen glashelder door. Dit mag behalve van de Philips-plaatjes ook zeker wor den gezegd van de Artone-publikaties, waarbij Henk Bakker de regie van de hoorspelletjes voerde. Hij heeft eer van zijn werk. De Artone-plaatjes zijn min der luxe „omlijst", maar dan ook wat goedkoper dan de Philips-uitgaven. Wij hebben zelf - grote kerel als we zijn - met genoegen naar de hieronder genoemde sprookjes geluisterd. Er zit vaart in en spanning en in stemmen en geluid klinkt het persoonlijk plezier door, dat de samenstellers bij het spelen van die oude en steeds weer nieuwe ver haaltjes van Grimm en Andersen moe ten hebben gehad. Onder het label Philips zijn de volgende sprookjes ver schenen: „De wolf en de zeven geitjes" en „De kikkerkoning" op E 1 E 21- „Ala- din en de wonderlamp" op E 1 E 22" „De gelaarsde kat" en „Roodkapje" op E l E 25; „De schone slaapster in het bos" op E 1 E 24, „Het meisje met de zwavel stokken" en „De nieuwe kleren van de keizer" op E 1 E 20 en tenslotte Ali Baba en de veertig rovers" op E 1 E 23 Ten aanzien van laatst genoemd plaatje zou den we willen opmer ken, dat men er moge lijk pedagogischer aan had gedaan, wanneer men de broeder van Ah niet door midden had laten snijden en op het hoofd van de roven niet zo pijnlijk-duide lijk kokende olie had gegoten. Onder het merk Artone zijn ver schenen de sprookjes: „Het winter koninkje en de beer" (DR 25014), Repelsteeltje (DR 25013), „De kik kerkoning" (DR 25012) en „Doorn roosje" (DR 25011). Wanneer de Sint de zak van Piet met hele reeksen van deze sprookjes heeft laten volstoppen, mag hij wel eens spontaan worden toegezongen Welnu, dat doen via het 45 toeren Artone- plaatje 25016 „De Amsterdamse Zwaan tjes" op ^®1?. bijzonder vrolijke en vrij moedige wijze. Het plaatje telt maar liefst zestien traditionele kinderversjes, waarbij de muzikale begeleiding wordt verzorgd door een niet met name ge- De consul-generaal van de Verenigde Staten in ons land, Robert E. Wilson heeft gisteren te Rotterdam de eerste visa uitgereikt aan gerepatrieerde Ne derlanders die naar Amerika emigre ren. Zoals bekend is er na 2 september jl„ toen president Eisenhower de zoge noemde Pastore-Walterwet tekende, vóór 3136 gerepatrieerde Nederlanders met hun gezinnen (dus in totaal bijna 10.000 mensen) gelegenheid gekomen om naar Amerika te emigreren. Gisteren Is de hoofdbuis van de ge meentelijke waterleiding in de Groene- straat bij de Graafseweg te Nijmegen gesprongen. De huizen aan de Groene- straat staan lager dan het wegdek, Sommige woningen kregen 1.50 tot 1,80 meter water in ie ':elders. Verscheide ne bewoners hebben daardoor grote schade geleden. In de kelder van de Ne derlandse wijnkoperij kwamen fusten en flessen wijn onder water te staan. De schade wordt geschat op twaalf tot der tien duizend gulden. Men heeft het lek spoedig kunnen ont dekken en toen de hoofdleiding afgeslo ten. noemd orkest, dat een compliment ver dient vanwege het nieuwe geluid, dat het laat horen, namelijk Latijns-Ameri kaanse klanken van Westindisch idioom, compleet met bongodrums en kalebassen. Nog een ander zangplaatje, waarmee men de kleinen op Sints verjaardag zou kunnen verrassen, is het 45 toeren- plaatje 422527 van Philips met niet minder dan 28 vaderlandse zang- en spelversjes (Van „Hollebolle Gijs" tot en met „Zolang de lepel in de brijpot schiet") in een frisse en franke ver tolking door het kinderkoor „Zingende Jeugd" onder leiding van Hans de Jong en met een illustratieve begeleiding door het orkest van Jan Corduwener. Ook dit plaatje is gehuld in een albumpje met tekeningen en teksten. Een prachtige langspeelplaat met kinderliedjes, door kinderen gezongen, is vervolgens de Philips LP, klein mo del 33 toeren, nr. S 06199 R. Weliswaar zijn het liedjes in het Duits, doch vele van deze Duitse spel- en sprookjes versjes zijn, althans wat de melodie betreft, ook in ons land bekend. Wij noemen van de maar liefst twintig liedjes: Han- schen klein, Schlaf Kindlein schlaf, Alle Vöglein sind schon da, Guter Mönd, du gehst so stille, Liebe Schwester, tanz mit mir, Trara die Post ist da en Ein Mannlein steht im Walde. De kinderen die deze liedjes gaaf en hel der en met kinder lijk plezier zingen zijn de Wiener Sangerknaben, van wie iedereen al wei weet dat zij hun keeltjes kunnen laten klateren. Plaat die in alle op zichten warm kan worden aanbevolen. Een soortgelijke publikatie is het 45 toeren DGG plaatje nr. 30221, of schoon de inhoud daarvan minder po pulair is. Weliswaar is ook hier sprake van „Kinderlieder", doch ze zijn min der bekend en liggen naar onze smaak wat moeilijker in het gehoor. De uit voering ervan is ook „klassiejter" van allure. Het kinderkoor, dat niet met name is genoemd, vertolkt „Lieder un- seres Volkes", waartoe liedjes be horen die tot titel dragen: Buko von Halberstadt, Ich bin der junge Hirten- knab, Es hat sich halt eröffnet, Kind lein mein schlaf nur ein. Ook dit kinderstemmenmateriaal is nobel en fijnfris van klank, ook al kan hier en daar een solistje de toon niet helemaal vatten. Dat geeft juist een charmant accent aan het plaatje. Tenslotte moet zeker een nieuwe uit gave van „Piccolo" en „Saxo" worden vermeld, de twee nstrumentale man netjes die op de eerste plaat in deze serie kennis maakten met liun sym fonische instrumentenfamilie en nu op deze plaat op visite gaan bij hun aparte vrienden en kennissen in het buitenland. Zo wordt de kleine luiste raar spelenderwijze in letterlijke en figuurlijke zin aan de hand van een door Cruys Voorbergh met smaak voor gedragen verhaal de klank voorgeto verd van karakteristieke instrumenten uit verscheidene Slavische en Latijns- Amerikaanse landen, alsook uit Indo nesië, Schotland, Hawaii en zo verder. Tekeningen op de hoes laten intussen zien, hoe de instrumenten er uit zien. Een instructieve maar vooral ook boeiende plaat, waarbij het orkest van Andre Popp de door de dirigent ge componeerde muziek een dartele illustratieve muziek met zorg en zwier uitvoert. Tot zover de Klaasplaatjes voor de kleinen. Voor de groten kan, ge let op ieders aparte smaak, elke plaat in principe wel als sinterklaasge schenk dienst doen. Nochtans hebben wij uit de nauwelijks te overziene veel heid van publikaties, die aan de voor avond van de feestdagen van de persen zijn gekomen, een paar platen gelicht, die de moeite waard zijn. Achtereen volgens: Coral 45 toeren nr. 94135 EPC, een „Big Four"-uitgave, waarop respec tievelijk te beluisteren zijn: The Mc- Guire Sisters in het met vaart en verve gebrachte nummer „Ding Dong"; Erin O'Brien, die ge voelvol de ballade „Padre" vertolkt; Buddy Holy, die „Rave on" rockend en rollend uit zijn gitaar laat komen en tenslotte Bar- 1 bara McNair, die overgave en rit mische feeling combineert in een pakkende versie van de negro-spi- ritual „He's got the whole world in his hands". Smash 45 toeren nr. REP 9001 en 9000, alsook het 45 toeren Philips- plaatje 422300 PE, welke schijfjes het moderne Italiaanse liedje tot onder werp hebben, waarbij uiteraard de „hits": Volare en Come Prima als de eerste en beste nummers wor den geserveerd. Via de Smash-plaatjes zingt de sympathieke tenor Umberto Marcato deze en dus ook nog andere stemmige dan wel opgewekte „Italian songs"; de zanger van het Philips- label is Willy Alberti, onze vader landse „Italiaan", die de toon en de teneur van de muziek van het zonnige zuiden frappant weet te treffen. Hij wordt begeleid door het orkest van Jos Cleber, alsook door het meisjes koor van Co v. d. Heijde Wijma. Artone 45 toeren EPT 6009 draagt tot titel „Auf der Reeperbahn". maar dan op de Reeperbahn, waar de „blaas- poepen" de boventoon voeren. Klaus Bier und seine Musikanten presenteren via dit olijke plaatje marsen en polka's uit de oude doos, maar ook tunes van deze tijd, die in de hoempapa-sfeer bewerkt zijn. Een plaatje om er de moed bij in te houden, luisterend dan wel dansend. Philips 422531 en 422532 dragen boven dien de cijfers 6 en 7. Zij zijn de vol gende uitgaven in de geliefde serie „Music for the millions" en respectieve lijk gewijd aan (422531;) de Solvejg's song uit de Peer Gynt suite van Grieg, Tegen vijf december is het de pe riode dat de kassa's van het winkel bedrijf, vooral in de speelgoed- en luxe branches, rood-gloeiend staan. Velen moeten echter ondanks het zingen van een overmaat van sinter klaasliedjes dikwijls tot de conclusie komen dat er een geringer aantal geschenken door de schoorsteen rolt dan men verwacht heeft. Bij som migen komt dit door gebrek aan schoorstenen, maar bij de meesten speelt een gebrek aan contanten een rol. Dit gebrek wordt nogal eens ge makkelijk aangegrepen als een mo tief om een goede St.-Nicolaasvie- ring maar achterwege te laten. An deren graaien alle geldmiddelen, die zij in het laatste deel van november en begin december te pakken kun nen krijgen, bij elkaar en vieren daar een royale Sinterklaas van om daarna de eerste tijd van de hand in de tand te gaan leven. In een stellig aanwezige uitgebrei de St.-Nicolaasliteratuur kan men in alle moderne talen lezen dat de bis schop niet op verjaardagstournee is gegaan om de mensen ertoe te bren gen hun hoge winterbegroting in de war te schoppen. Hij bedoelt slechts de familie- en vriendenband te ver sterken door het geven van kleine geschenken en niet door het zich storten in financiële moeilijkheden om een loodzware zak met geschen ken binnen de huiskamerdeur te kunnen slepen. Er zijn er ook die in het feest van een heilige bisschop een aankno pingspunt vinden voor onheilige, re volutionaire gedachten tegen de be staande maatschappelijke orde. Zij mopperen op vijf december en nog lang daarna dat hun inkomen onvol doende is om de gulle kerkvorst een waardig onthaal te geven. Zij den ken er nimmer of te laat aan dat voor hoogtepunten in het leven een kleine reserve gevormd moet wor den en dat daarvoor een offer ge bracht dient te worden op ander ter rein. De verwachting, dat men de vijf de december zo maar uit zijn lopen de inkomsten zou moeten kunnen fi nancieren, berust op een misvatting. Men beschouwt in dit geval de ver jaardag van de goede Sint als een alledaagse gebeurtenis, die men er nog wel bij kan hebben zonder voor zorgsmaatregelen te treffen. In een tijd van stijgende welvaart is het gevaar van die gedachte het grootst en zo'n tijd beleven wij thans. Een deel van ons volk heeft zonder vee] inspanning zijn inkomen en goederen zien stijgen. We denken er niet bij, dat de meeste van onze voorouders veel van de luxe uit on ze behoeften-doos nimmer hebben bezeten. Wij beschouwen vakantie als normaal en zelfs rekenen we meestal met een inkomstentoeslag voor die ontspanningsperiode. Een kerstweek zonder gratificatie wordt meer en meer als abnormaal gezien. Een. periode van ziekte zonder uitke ring behoort tot de uitzonderingen. Evenzo zijn we er aan gewend ge raakt om kleine geschenken te be schouwen als behorend tot het dage lijks levenspatroon. Duizenden man nen kopen dagelijks een pakje siga retten of een doos sigaren. De daar aan verbonden uitgaven deden onze vaders misschien eens per week. Miljoenen huisvrouwen kopen eens per week een boeket bloemen. Onze moeders en grootmoeders veroor loofden zich alleen op feestdagen de weelde van bloemen. Het aantal geschenken dat kinde ren ontvangen is meestal ook ver ge stegen boven het cijfer van voor de oorlog. Toen koos men daarvoor ver jaardagen. Thans worden een exa men, een ziekte of het verrichten van een boodschap aangegrepen als kansen om iets voor het kind te doen. In het algemeen moeten deze te kenen van stijgende welvaart wor den toegejuicht Meer welvaart is over het algemeen een zegen. Maar naarmate men het algemeen levens peil gaat optrekken tot het niveau van vroegere hoogtijdagen, wordt het moeilijker de tegenwoordige hoogtijdagen reliëf te blijven geven. Zo is het nu ook met ons Sinter klaasfeest géworden. Het dreigt een dag van te grote luxe te worden of te zeer te gelijken op een gewone dag-met-een-presentje. Wij moeten kiezen of delen, ook in de viering en de betaling van de Sinterklaasvreugde als wij de extra- fondsen voor de verjaardagsluister van de gulle kerkvorst missen. Of wij ontzeggen ons van dag tot dag een aantal kleine genoegens, waar uit wij de kosten van het unieke ge beuren op 5 december kunnen finan cieren, of wij vieren alle dagen Sin terklaas met het gevolg dat aan de verjaardag van de Sint minder of bijna niets kan worden besteed. In het eerste geval gaat het in het dagelijks leven minder royaal toe, maar de waardering voor feestda gen neemt er door toe. In het tweede geval kan men de luister, aan <Je goed-heiligman betoond, verhogen door de viering van zijn verjaardag te zoeken in het aparte, dus in het maken van veel fopgeschenken en in de schepping van een aantal goede gedichten. In de erkenning dat wij meer dan eens boven onze stand en onze tijd leven, ligt misschien een sleutel tot de ontdekking van onze financiële tekorten. Laat deze Sinterklaas ons tot het besef brengen dat het nog zin heeft bepaalde feestdagen te behou den en daarvoor in de rest van het jaar een veer te laten, zonder daar van last of hinder te ondervinden. Dan zullen wij met veel of weinig geldmiddelen allen uit volle borst weer kunnen zingen van suikergoed en marsepein. Het is misschien waar. dat het le ven duur is, maar het is nog meer waar dat het door ons duur wordt gemaakt. uitgevoerd door de sopraan Erna Spoo- renberg en het Haags Philharmonisch orkest o.l.v. W. van Ottc >o; de Prelude op. 3 nr. 2 van Rach- naninofi aan het kla vier vertolkt door Ma- rinus Flipse; de spi ritual „Deep River" sonoor gezongen door de Mastreechter Staar en het in het Italiaans gezongen Largo (Om- bra mal fu') van Handel, dat een be zielde gestalte krijgt in de fraaie zang van Aafje Heynis, die aan het orgel wordt begeleid door Pierre Palla; (422532:) het soldatenkoor uit de Faust (Mastreechter Staar), een stem mig duet door Gré Brouwenstijn, so praan, en Lidy v. d. Veen, mezzo-so praan (Barcarolle van Offenbach), Bert Robbe met Jan Corduweners orkest in een degelijke interpretatie van „L'angelus de la Mer" van Gou- blier en het Ave Maria van Schubert, met toewijding gezongen door Aafje Heynis bij orgelspel van Pierre Palla Twee begerenswaardige publicaties. Philips 33 toeren nr. P 76429 R, een langspeler vol me' Franse chansons van klasse, gezongen door zangers en zan geressen van naam: Guy Beart, Ca therine Sauvage. George Brassens, Henri Salvador, Phiiippe Clay, Juliette Greco zoveel zangers en zangeressen, zoveel stemmen en stemmingen, raak en fijn getekende stemmingen, door en door Frans van sfeer. Een plaat om bij te peinzen en te glimlachen. Muziek en poëzie in voortreffelijke harmonie. De plaat heeft daarbij een voortreffelijke weergave. Wel, de Sint kan komen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9