Amerikaanse soldaten in West-Berlijn zijn paraat H. Vader bemoedigt Poolse volk het Vraag Antwoord I Katholieken halen hun achterstand op cultureel gebied gestadig in N OF M Llbricht beschouivt eventuele lucht brug als een vijandige daad Kardinaal Wyszynski dierbare zoon en '-V Rogier s schildering van de situatie is onvolledig en eenzijdig Verklaring van bevelhebber Hodes Flankeurs herleven in Groningen mijn Minder bezoek aan openluchttheaters Dr. M. MATTHIJSSEN IN HET ST.-ADELBERT-MAANDBLAD Opmerkelijke groei van het v.h.m.o. MAANDAG 1 DECEMBER 1958 PAGINA 4 (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenochtend. „De Amerikaanse strijdkrachten in West-Berlijn eenheden van de zes de infanterie-divisie zijn paraat," aldus heeft gisterochtend de bevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal H. I. Hodes op een persconferentie in Berlijn verklaard. Hij was voor de maandelijkse inspectie van het Amerikaanse garnizoen naar de sinds donderdag j.l. door de Russische „vrijstad"-plannen bedreigde voormalige rijkshoofdstad ge komen, ditmaal ook om met burgemeester Brandt de situatie te bespreken. De generaal herhaalde, dat een aanval op West-Berlijn gelijk staat met een aanval op Amerika zelf en dat het Amerikaanse garnizoen in Berlijn een symbool is voor de vrijheid der stad. Het is in verband met de Berlijnse crisis (nog) niet versterkt. Studentenerewacht in voorbereiding Examens Frans Duwaerprijzen 1958 IDEAAL FIAT GRACIA Leerplichtige leeftijd Mottenbestrijding Belasting Nederlandse missie Tien jarenplan Suriname door AGATHA CHRISTIE bemensen zich g^musferd over een man7'di7 döör Goot schoonmaken Huispersoneel T. Slavenburg 70 ;*ar Gevaarlijk weer voor keel en lucht wegen In een ver standig gezin staat nu een fles ABDIJSIROOP,^ Ook de Amerikaanse en Franse am bassadeurs in de bondsrepubliek, Bruce en Seydoux, bevinden zich in Berlijn voor besprekingen met burgemeester Brandt en de stedelijke regering. Bonds kanselier dr. Adenauer gaat donderdag naar Berlijn, waar vanmiddag om twaalf uur met een minuut stilte van alle arbeid en alle verkeer de dag zal worden herdacht, waarop 10 jaren ge leden de scheiding van Berlijn in een westelijk en oostelijk deel een feit werd, toen de communisten de toenmalige Berlijnse eenheids-gemeenteraad split sten en voor het jtadsdeel Oost-Berlijn, de Russische sector van de stad, een eigen gemeenteraad en burgemeester „kozen". Tot op de huidige dag is de zoon van de vroegere Duitse rijkspre sident, Friedrich Ebert, in deze funk- tie. De Oostberlijnse communisten her dachten gisteren deze dag met een ki lometerlange militaire parade. In martiale termen ook sprak de Oostduitse communistische partijse cretaris, Walter Ulbricht, in een in terview met een correspondent van The New York Tïmes. Ulbricht, die volgens vele waarnemers de kwade gemus is achter de stap die de Rus sen de afgelopen week tegen de vier- mogendheden-status van Berlijn heb ben ondernomen, el dat een eventu ele Westelijke luchtbrug naar Berlijn zal worden beschouwd als een vijan dige actie tegen Je zgn. Duitse de mocratische republiek. De Oostduitse communistenleider zei voorts, dat de geallieerde mogendheden zich ingeval van een Russische opzegging van het statuut van Berlijn die zal vol gen, wanneer de door de Sovjet-Unie voorgestelde „onderhandelingen" niet voor 1 juni van het volgend jaar tot err In Groningen zal een studenten-ere wacht worden gevormd, in navolging van de universiteitssteden Leiden, Utrecht, Amsterdam, Delft en Wage- ningen. De minister van oorlog ir. C. Staf heeft hiervoor zijn toestemming ge geven. Deze erewacht zal ter gelegen heid van de lustrumviering van de Universiteit ln 1959 voor het eerste naar buiten uittreden. De Groninger Studenten Schietvereni ging TYR zal de erewacht onder haar hoede nemen. De leden van het peleton (officieren, onderofficieren en man schappen, in totaal 40 man) worden ook uit de Studentenschietvereniging gere- cruteerd. De Studenten-erewacht zal een voortzetting zijn van -de Flankeurs- compagnie van de Groninger Univer siteit, die is opgetreden bij de tien daagse veldtocht van 2 tot 12 augustus 1831. Het uniform is ook gebaseerd op dit Flankeursuniform (donkerblauw met wit en ood gebiesd). Dezer dagen wordt contact opgenomen met handel en in dustrie in Groningen om de benodigde financiën bijeen te krijgen 15.000). De overdracht van de uniformen zal zijn in de burgerweek van de a.s. lus trumfeesten van de Groninger Univer siteit in 1959. resultaten leiden hun rechten op verbindingen langs de weg, via kana len en door de lucht opnieuw zullen moeten verwerven in rechtstreekse onderhandelingen met de „regering" in Pankow. Ulbricht sprak zich voorts uit tegen nieuwe viermogendhedenafspraken be treffende Berlijn, wat wel bewijst hoe weinig werkelijke zin het heeft op het Russische onderhandelingsultimatum in te gaan, waarvan het vermoedelijk geenszins de bedoeling is, dat het tot iets leidt. Ulbricht was daarentegen wel voor een „vJermogendheden-conxerentie over een vredesverdrag over Duitsland dat het spreekt wel vanzelf moet berusten op de permanente existentie van twee Duitslanden en daarmee er kenning van Ulbrichts Oostduitse va zalstaat. De Russische premier, Khroesjtsjev heeft zaterdagavond op een receptie in de Albaanse ambassade te Moskou over Berlijn gezegd, een vreedzame oplos sing te willen. Van Russische zijde wil de men slechts aan een ronde tafel zit ten en klinken op het welzijn van de bondgenoten uit de laatste wereldoor log. .Indien binnen zes maanden de on derhandelingen nog niet zijn begonnen zullen wij de maatregelen die we be kendgemaakt hebben, moeten gaan uit voeren," aldus de Russische premier. Khroesjtsjev merkte voorts op, dat een Duitse hereniging op de bases van Oost- Duitsland voor Bonn onaanvaardbaar is en een volgens de Westduitse uitgangs punten voor Oost-Duitsland onmogelijk. Zich richtend tot de Franse ambassa deur vroeg de Russische premier: „Uw land heeft evenals het onze vaak van de Duitsers te lijden gehad. Dat zeg ik niet om Frankrijk te beledigen, want de Nazi's stonden evengoed vlak voor Moskou. Maar waarom neemt u ons voorstel voor een regeling van het Duitse vraagstuk niet aan?' En hij voegde eraan toe: „Het is duidelijk. U kunt me niet antwoorden voor u rugge spraak met uw regering hebt gehou den." President Eisenhower heeft giste ren te Augusta in de Amerikaanse staat Georgia gezegd, dat de Ver enigde Staten hun verantwoordehjK- heid voor de vrijheid en de veilig heid van de bevolking van West-Ber- ljjn niet van zich af zullen schuiven. De desbetreffende verklaring van de resident werd bekendgemaakt, na- at Eisenhower te Augusta een onder houd had gehad met rijn minister van buitenlandse zaken, Dulles. De verklaring werd door Dulles voor gelezen. De Berlijnse crisis ten spijt heeft Con rad Hilton gisteren met talloze pro minente persoonlijkheden uit de gehele wereld als zijn gasten zijn nieuwe luxe hotel in West-Berlijn 9 verdiepingen, 350 kamers met radio en televisie, 4 restaurants, een conferentiezaal voor 1500 personen, een galerij van 170 me ter lengte met 24 winkels er in, 55 koks en dinerprijzen tot 100 mark per couvert geopend. ROTTERDAM, 28 nov. Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Semi-arts- examen: A. W. van Cappellen, Nieuwer- kerk aan de IJssel, K. Kramer, Urk en U. Minger, Rotterdam. Artsexamen: mej. D. T. Gerritsen, Rotterdam, P. Buijs, Sliedrecht, C. A. Drogendijk, Dordrecht, M. Geitz, Drie bergen, I. C. Leeuwis, Schiedam, R. Leijgraaf. Oosterhout, J. van Londen, Den Haag, G. D. Maas, Rotterdam, P. F. Verkouw, Heemstede. AMSTERDAM. 28 nov. Bevorderd tot accountant: T. van Vugt, Amsterdam. Doe. biologie: mej. A. F. Lammertse. Scheikunde: G. Jurriens en B. van Laar. Cand. wis- en natuurkunde: W. F. A. Grose. AMSTERDAM. 29 nov. Doet. Frans mevr. L. W. WoudenbergSchipper (Amster dam); Frans A. W. Rietmeyer (Amster dam); doet. economie U. G. Titulaer lOverveen); kand. economie A. S. Iraus- quin. H. J. v. d. Burg (Amsterdam). G. J. Slotboom (Terborg) en M. J. M. Loomans (Uithoorn). UTRECHT, 28 nov. M. O. aardrijks- kundt: J. J. W. Mennen, Eindhoven; J. C. M. Rasenberg, Den Bosch; W. G. M. van Elburg, Roosendaal; J. F. Sombeek, Schimmert; A. G. Koenderink. Soest; F. A. van Boekei, Tilburg; P. M. M Hoogendijk en M. A. van Gerwen, Schaesberg; R. J. Kriens, Breda; W. H. P. Geerits, Blerick; L. W. Merison, Zwolle. ROTTERDAM, 28 nov. F. P. H. Dijksterhuis uit Rotterdam is bevorderd tot accountant. „Weest trouw aan de beloften, die gij in dit droevig uur van uw bestaan gaat vernieuwen. Laat de jeugd moe dig standhouden. Ruim in uw leven een plaats in voor de edele daden, die in de loop der eeuwen de naam van Po len beroemd gemaakt hebben", aldus zei Paus Joannes XXIII zaterdag tot een grote groep Polen, die onder lei ding van kardinaal Wyszynski een be zoek aan de H. Vader brachten. Dit bericht het K.N.P. In zijn toespraak zei de paus voorts tot de Polen; „Laat niemand zich door de materialistische theorieën laten meeslepen. Laat niemand zich door zekere bewegingen laten verlei den, die zouden beweren van katholieke oorsprong te zijn, maar er in feite niet de waarachtige uitdrukking van vormen. Moge uw apostolaat van het goede zich steeds verder verspreiden en moge het onder uw landgenoten, die helaas God verlaten hebben, een terug, keer tot Hem tot gevolg hebben". De Poolse bedevaart bestond uit een groep priester en leken. Zij werd in bij zondere audiëntie door de paus ont vangen. De paus was zeer aangedaan door deze ontmoeting, hetgeen hij in het De gemeente Amsterdam heeft op nieuw de zogenaamde Frans Duwaer prijzen, nu voor 1958, uitgeloofd, en wel een prijs van f500 voor het typogra fisch best verzorgde boek of tijdschrift in Nederland verschenen tussen 1 ok tober 1957 en 1 oktober 1958, een prijs van f 500 voor het typografisch best verzorgde handelsdrukwerk, in Neder land verschenen in dezelfde periode als boven genoemd en een prijs van f100 voor het typografisch best geslaagde of andere kostbare uitgave eveneens in Nederland in dezelfde periode versche nen, waar bij de vervaardiging niet in de eerste plaats commerciële overwe gingen en de wens van zo groot moge lijke verspreiding hebben gegolden. De jury, die de tot 31 dec. a.s. in te zenden werken zal beoordelen, bestaat uit de heren W. H. Crouwel, M. Kem- pers en B. I. H. Stroman. Op de jaarvergadering van de Ver eniging Het Nederlandse Openlucht theater die zaterdag te Heeswpk gehou den werd, werd geconstateerd dat on danks een kleine teruggang, het bezoek aan de openluchttheaters in Nederland in het afgelopen seizoen toch niet on bevredigend geweest is. Opvallend was dat in Brabant en Lim burg de belangstelling voor het open lucht-toneel het grootst is en weer bij zonder daar waar men stukken van schrijvers uit eigen streek pleegt op te voeren, zoals bijvoorbeeld in Heeswflk, (Antoon Coolen). Een drietal nieuwe leden werd tot de vereniging toegelaten n.l. De Goffert te Nijmegen. De Schiedamse Gemeen schap en het openluchttheater te Ber- ghem bij Oss. Daarmee zijn vrijwel al le openluchttheaters van Nederland ten getale van 45 in de vereniging georga niseerd. Problemen die nog werden aangeroerd waren o.m. het tekort aan openlucht repertoire bij het beroepstoneel en het tekort aan goed jeugd-toneel. Wat het eerste betreft had men waardering voor de activiteit die in deze door H.Z.T.-En- semble ontplooid wordt. begin van de toespraak tot hen ook bekende. Hij noemde hen: „Zonen van een deel van de lijdende Kerk". Eerst sprak de paus over kardinaal Wyszynski, die hij zijn dierbare zoon noemde. Hij herinnerde eraan hoe de kardinaal drie jaren lang var zijn kud de gescheiden geweest is, en in gevan genschap geleden heeft. „Maar deze gevangenschap die hij met grote ziels kracht doorstaan heeft, vormt voor hem een reden vai eer, niet alleen ten opzichte van zijn volk, maar ook tegen- "ver de gehele Kerk", zei de paus. Hij was er vast van overtuigd, dat de Po len bewezen hebben dat zij niet zullen wankelen in hun geloof. Nadat Joannes XXIII zich ver volgens in het algemeen gericht had tot de Poolse clerus en gelovigen, die reeds zoveel geleden hebben, ging hij verder; „Toen wij enkele weken geleden de zware last van het ponti ficaat op onze schouders gelegd za gen. heeft onze dierbare zoon kar dinaal Wyszynski in een spontane geste ons beloofd, dat elke dag zo lang ons pontificaat zal duren, in de kerk van O.L.V. van Czestochowa een H. Mis zal worden opgedragen voor onze intentie, welke is het heil, de vrede en welvaart van alle volke ren." De paus dankte hartelijk voor deze edelmoedige geste. Tenslotte sprak Hij over de roemrijke geschiedenis van Po- len, ovei zijn bedevaart naar O. L. Vrouw .ar> Czestochowa, over de voor bereidingen, welke j-olen treft voor het tiende eeuwfeest van Polens bekering tot de Katholieke Kerk en hij eindigde met woorden van bemoediging. Advertentie 10 stuks 3.10 - -cv in kist van 23 «tuks 6.75 10 stuks 3.60 RITMEESTER Vragen voor Otzi rubriek moeten worden gericht aan do Redactie van ons blad (met in de linker'bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek")De beantwoording schiedt gratis. Be Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording bi aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens M dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, <n te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. v.d. M. Een dochter van mij wordt 26 november 14 jaar en zit nu in de 8ste klas (2de jaar V.G.L.O.). Mag zij nu, als zij 14 jaar is, direct van school af. of moet zij het hele school jaar afmaken? Artikel 3 der Leerplichtwet luidt: De verplichting eindigt 1. aan het einde van het leerjaar, na afloop waarvan het kind tenminste 8 jaren leerling is geweest van een of meer scholen in de zin der wet, 2. bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaren, wanneer het kind op dat tijdstip het zesde leerjaar van de lagere school niet heeft bereikt en 3. bij het bereiken van de leeftijd van 15 ja ren. Zoals u dus ziet, heeft de zuster gelijk. Uw dochter is nog geen 15 jaar en valt naar onze mening niet onder het ver melde onder 2. E.V. Hoe verwijder ik motten ra dicaal uit een kleerkast? Het verwijderen zal wel gaan, maar om ze er uit te houden is een tweede. Al lereerst de kast geheel uitruimen. Alle kledingstukken uitborstelen en kloppen, daarna buiten hangen in de wind. De kast goed schoonmaken met de stof zuiger, vervolgens geheel bespuiten met de bekende spuitmiddeltjes, ln de han del verkrijgbaar. Nu de kleren er weer in, en ze stuk voor stuk bespuiten eyen- eens met een sproeimiddel. Dan bent u er niet af, want een kleerkast wordt steeds weer gebruikt, dus moet deze kast ook steeds weer schoongemaakt worden. Motten blijven alleen weg, als ze niet met rust gelaten worden. d. G.-B. Stelt een tweetal belas- tingvragen ln verband met het op vragen van haar pensioen wegens huwelijk. De percentages zullen juist zijn, aange nomen, dat het pensioen is uitbetaald vóór het huwelijk. A.O.W.-premie moet ook betaald worden. Het ontvan gen pensioen moet ook aangegeven wor den voor de inkomstenbelasting en wel voor de vrouw, indien het voor het hu welijk is ontvangen, anders voor de man. Echter moet niet het netto-be drag, doch het brutobedrag worden aan gegeven, dus zonder aftrek van de in gehouden loonbelasting en A.O.W.-pre mie is wel aftrekbaar voor de inkomstenbelasting doch onder het hoofd: persoonlijke verplichtingen. De loonbelasting mag niet van het Inkomen voor de inkomstenbelasting worden af getrokken, doch wordt op de te betalen inkomstenbelasting in mindering ge bracht. Tot opvolger van de huidige leider van de Nederlandse missie voor het Tiei.parenplan voor de ontwikkeling van Suriname, dr. R. Brink, is beneerpid drs. L'. K Brants. De "Heer Brants was ruim 25 jaar in Indonesië werk zaam achtereenvolgens bij de Cultuur- bank, laatstelijk als hoofdagent en van 1954 tot 1958 als voorzitter van het alge meen syndicaat van suikerfabrieken te Surabaja. i Elvis Presley, het Amerikaanse rock 'n roll-idool, die zijn militaire diensttijd vervult in Duitsland, is dezer dagen bevorderd tot soldaat eerste klas. Hier ziet men hem na een oefening zijn schoenen poetsen. De visie van Rogier dekt niet de ge hele waarheid, maar slechts een deel daarvan. Zijn schildering van de situatie is onvolledig en eenzijdig. Dit schrijft dr. M. A. J. M. Matthijs- sen, wetenschappelijk medewerker van het Kaski, in het decembernum- ber van het maandblad van de St.- Adelbertvereniging, dat geheel gewijd is aan reacties op de bekende rede voeringen van de hoogleraren Ro gier en Vroom tijdens de Adelbert- landdag -te Nijmegen. Dr. Matthijssen erkent, dat Rogier in vele opzichten een gerechtvaardigde kritiek liet horen, maar een aantal passages -oepen weerstand op en met de strekking vai\ het geheel kan men moeilijk zonder meer vrede hebben. De schrijver stelt overigens voorop, dat de door Rogier gewraakte achterstand der katholieken in het intellectuele en cul turele leven zonder twijfel nog be staat. Enkele klachten noemt hij ech- ,,heb ik geen grote ge- En „Ten eerste," zei Tommy borduurde B's op mijn onderbroeken. En ten tweede heb ik die naam niet gekozen. Het is mijn opdracht om mij voor Meadowes uit te geven. Die mijnheer Meadowes is iemand met een eerbiedwaardig ver leden waarvan ik alle bijzonderheden uit mijn hoofd heb geleerd." „Prachtig," zei Tuppence. „Ben je getrouwd ot vrijgezel?" „Ik ben weduwnaar," antwoordde Tommy met waardigheid. „Mijn vrouw is tien jaar geleden in Singapore gestorven." „Waarom in Singapore?" „Nu ja, iedereen moet tenslotte ergens sterven! Heb je iets tegen Singapore?" „O, niets. Het is waarschijnlijk een heel geschikte plek om dood te gaan. Ik ben weduwe." „Waar is jouw man overleden?" „Wat komt dat er op aan? Waarschijnlijk in een ziekenhuis. Ik geloof, dat hij aan een leverkwaal ge storven is." „O, juist. Een heel pijnlijk onderwerp. En wat ls er met je zoon Douglas?" „Douglas is bij de marine." „Ja, dat heb ik gisteravond gehoord." „En ik heb nog twee andere zoons. Raymond is bij de luchtmacht er. Cyril, mijn jongste, bij het terri toriale leger." „En stel nu eens, dat iemand de moeite neemt om een en ander over al die denkbeeldige Blenkensops na te pluizen?" ,,Ze heten geen Blenkensop. Blenkensop is de naam van mijn tweede man. Mijn eerste man heet te Hill. En in het telefoonboek zul je drie pagina's. Hills vinden. Zelfs al zou je het proberen, dan kun je nog niet alles napluizen over alle Hills, die er zijn." Tommv zuchtte. „Het is weer je oude kwaal, Tup pence. j'lj overdrijft nu eenmaal alles. Twee echtge noten en drie zoons. Dat is te veel. Je zult jezelf gaan tegenspreker in de bijzonderheden." „Geen kwestie van. En ik geloof, dat die zoons heel handig kunnen zijn. Vergeet niet. dat ik niet in op dracht handel. Ik ben, wat ze bij de journalisten „free lance" noemen. Ik ben dit gaan doen voor mijn eigen genoegen en reken er op, dat ik er genoegen van beleven zal óók." „Het ziet er wel naar uit," zei Tommy. Somber voegde hij er aan toe; „Als je het mij vraagt, is het hele gedoe een mop." „Waarom zeg je dat?" ,,Nu, jij bent langer in Sans Souci gèweest dan ik. Kun jij met de hand op je hart beweren, dat je een van de mensen, die er gisteravond waren, er van verdenkt een gevaarlijke vijandelijke agent te zijn?" Tuppence zei nadenkend: „Het lijkt min of meer ongeloafwaardig. Maar dan hebben we toch altijd die jongeman nog." „Carl von Deinim? Maar de politie controleert toch alle vreemdelingen, niet?" „Dat zal wel. Maar het zou toch mogelijk zijn. Het is een knappe jongen, zie je." Bedoel je, dat de meisje- hem allerlei vertellen zullen? Maar wat voor meisjes? Er lopen hier geer dochters van generaals of admiraals rond." „Stil, Tommy. We moeten er geen grapje van ma- ken." ti k n „Ik maak helemaal geen grapjes. Ik heb alleen maar het gevoel, dat dit een dwaze onderneming is. Ernstig zei Tuppence: ,,Het is nog veel te vroeg om dergelijke conclusies te trekken. Tenslotte zal er van deze zaak nooit Iets duidelijk merkbaar zijn. Maar hoe zit het met Mrs. Perenna?" „Ja", zei Tommy peinzend, „die Mrs. Perenna ik geef toe, dat daar wel iets over op te helderen valt." Tuppence zei op zakelijke toon: „En hoe moet het met ons? Ik bedoel: hoe moeten wij samenwerken?" Nadenkend zei Tommy: „Wij moeten niet te veel samen gezien worden." „Neen, het zou gevaarlijk zijn om te laten merken, dat we elkaar beter kennen dan wij voorgegeven heb ben. We moeten het met elkaar eens zijn over ae houding, die wij zullen aannemen. Ik denk denk, dat we het 't best kunnen zoeken in cte 3acl „De jacht?" t ont_ „Juist. Ik jaag op jou. J« doet je best on snappen, maar aangezien je ook maar een en niet onbeleefd wilt zijn, heeft dat me - ces. Ik heb twee mannen gehad en ben d. ar een derde. Jij speelt de rol van de weduwnaar waarvoor ik mijn netten uitzet. Tel kiins je ergens te pakken te krijgen of je mihoek drijven, in een café of als m fc6?1! voor het huis Iedereen grinnik vindt het RatHet ^kliifk?plausibel',stemde Tommy toe. Tuppence ze?: !zo lang de wereld_bestaat, hebben „Het klinkt een vrouw achte'rnagelopen wordt Dat kan ons heel goed te pas komen. Als wij samen worden gezien, zal iedereen alleen maar grinniken en zeggen: „Kijk d?e arme stakker van een Meadowes eens!" Tommy greep haar plotseling bij de arm. ,Ktjk", zei hij. „Kijk recht voor je uit." Bij de hoek van een der schuilkelders stond een jongeman te praten rnet een meisje. Zij waren alle- bei heel ernstig en volkomen verc.iept Ir. hun ge sprek. Tuppence zei zacht: „Carl von Deinim. Wie zou dat meisje zijn? „Ze is in ieder geval opvallend knap." Tuppence knikte. Zij keek nadenkend naar het don kere, hartstochtelijke gezicht ei. naar de strakke pullover, die c.e lijnen van het meisjesfiguurtje dui delijk liet uitkomen. Het meisje sprak ernstig en met nadruk. Carl von Deinim luisterde naar haar. Tuppence mompelde: „Ik geloof, dat je me nu maar alleen moet laten." „Goed," stemde Tommy toe. Hij keerde zich om en liep in de tegenovergestelde richting. Aan het eind van de esplanade kwam hij Majoor Bletchley tegen. Die keek hem chterdochtig aan en gromde toen: „Goeder morgen." „Goeden morgen." „Ik merk, dat u al even matineus bent als ik, merkte Bletchley op. (Wordt vervolgd ter bijzonder aanvechtbaar, oa- de door Rogier zorgwekkend genoemde achter stand der katholieken in het v.h.m.o. De feitelijke achterstand wordt niet be streden, echter wel de conclusie van Rogier, dat de katholieken de betekenis van deze vorming nog te weinig inzien. Dr. Matthijssen wpst er in dit ver band op, dat er tussen 1946 en 1956 Hf scholeh voor v.h.m.o. zijn opgericht, o. 63 katholieke (56 pet.) het percentage leerlingen op de katholieke 2r voor v.h.m.o. steeg in die jaren ^ano tot 34. De groei zou nog sterner geweest zijn mdien de toestand van nancien en de omvang van het docen tenkorps dit niet hadden verhinderd, aldus dr. Matthijssen. Me* naPe m het katholieke zuiden is tuss platte- landsgemeenten een ^VeeT kat? ont staan om het bezit van een katholieke H.B.S. Als de tekenen met bedriegen, aldus dr Mattkhs^a?' 7 de achter stand van de katholl :ken m het v.h.m.o. binnen tien jaar z«n verdwenen. Een tweede klacht van Rogier, de materialistische geesteshouding van de hitsllectuelen, roept bi) dr. Matthpssen de vraag op, wie een dergelyke stelling met bewijzen zal staven 0f weerleggen. Gaat men uit van de gedachte, dat de be- u=;fJn£s.groeP. die het meest materia listisch is, als gevolg van zijn inspan ningen ook het meest met materië- np'ddelen gezegend zal zijn, dan schijnt het tegendeel van Rogiers stel- hng waar. De statistieken betreffende de godsdienstige samenstelling van de bevolking naar woonwijk in de steden van de randstad Holland, wij zen uit, dat de katholieken overal het zwakst vertegenwoordigd zijn in de meest welvarende en het sterkst in de minst welvarende wijken. Wel vaart en weelde zpn niet de meest in het oog springende kenmerken van de Nederlandse katholieken. Dr. Matthijssen wil hiermede overi gens niet zeggen, dat de typering van Rogier helemaal onjuist is. Hij gelooft, dat de doorsnee katholieke intellectueel meer om het materiële bekommerd is dan de doorsnee niet-katholieke intel lectueel, maar wil hiervoor nog wel andere oorzaken aanwijzen dan een platvloers materialisme, samenhan gend met culturele inertie, een wijst er in dit verband op, dat de katholieke intellectuelen gemiddeld grotere gezin nen hebben dan de niet-kathoiieken. De meeste katholieke intellectuelen moeten hard werken om in hun levensonder houd te voorzien. Zij behoren niet tot de happy few, die geen materiële zor gen hebben; zü worden dagelijks gecon fronteerd met de strijd om het bestaan. Om het vraagstuk van de culturele achterstand dr. Matthijssen spreekt bewust niet van culturele inertie te kunnen doorzien, acht hij het noodzake^ lijk de achtergrond te analyseren. Hij doet dit, zonder zijn interpretatie met harde feiten te bewijzen, met te wijzen op de verwetenschappelijking van de arbeid (pater Kwant), die tot gevolg heeft, dat de universiteit eerder we tenschappelijk uitgeruste vaklieden op leidt dan wetenschapsbeoefenaren. O. - Is huurder verplicht de goot van het huis te laten schoonmaken, wanneer er reparaties worden ver richt door de huiseigenaar? Als stelregel moet u ons inziens be schouwen, dat de huurder datgene moet doen, wat tot de normale zorg van het gehuurde behoort. Als uw af voer het niet doet, dan zorgt u er voor dat deze doorgestoken of doorgeblazen wordt. Zo is het ook met de goot. M.K. - Heeft een dagmeisje recht op haar vrije middag als er een dag, die als zondag gevierd wordt, in de week valt? Op hoeveel va kantiedagen heeft zij recht per jaar en heeft ze ook recht op vakantie geld? Is dit bij de wet geregeld? Neen, dit alles is niet bij de wet gere geld. Wel is bij de wet voorgeschreven, dat gelegenheid gegeven moet worden om de godsdienstplichten te kunnen na komen. Het huispersoneel valt niet on der de sociale wetgeving, behalve dan dat er voor dit personeel rentezegels geplakt moeten worden. Voorts moet het huispersoneel worden aangegeven bij de bedrijfsvereniging voor Ambacht en Detailhandel te Utrecht, indien het of inwonend is of 5 of meer dagen per week bij één werkgever in dienst is. Indien ziekengeld moet worden uitbe taald, ontvangt het meisje van de be drijfsvereniging de eerste 3 dagen geen uitkering, maar het Burgerlijk wetboek schrijft voor, dat bij ziekte of ongeval de werknemer recht heeft op doorbeta ling van het volle loon gedurende korte tijd. Dat wil dus zeggen, dat de eerste drie dagen de werkgever het volle loon (plus vergoeding voor mogelijk verlies van (gedeeltelijke) kost) uitbetaalt en daarna nog korte tijd het verschil tus sen ziekengeld en werkelijk loon. Het ziekengeld bedraagt normaal 80 pet. van het loon, plus eventueel kost en In woning. De 20 pet. komen dus nog ge durende korte tijd voor rekening van de werkgever. Wat nu vakantie- en vakantietoeslag betreft, kunnen wij u mededelen, dat dit alles bij de indiensttreding geregeld dient te worden tussen partijen onder ling. Aangezien de wetgever tot nu toe in gebreke is gebleven, een wette lijke regeling vast te stellen, dient men dit zelf te doen, want een dienst(dag)- meisje heeft als mens, evenals haar mannelijke collega werknemer, recht op vakantie. Wil een werknemer ge schikt zpn en blijven, dan dient hjj of zp er eens per jaar „tussen uit" te kunnen trekken. Vooral met het oog op de behoefte aan dienst(huis) personeel is het gewenst, dat met deze bepaling rekening wordt gehouden. Wij adviseren daarom: maak een overeenkomst op, in tweevoud, en leg hierin vast; aanvang en einde van de werktijd, vrije dagen, aanvangsloon en mogelijke verhogingen na bepaalde diensttijd, het recht op vakantie, in èlk geval met doorbetaling van loon gedu rende die vakantie en zo mogelijk de extra vakantietoeslag van 2 of 4 net., zoals d)t ook voor vele andere werkne mers is vastgelegd. Een dergelijke overeenkomst voorkomt moeilijkheden en is uit menselijk oogpunt bezien juist. Tenslotte deien wij u mede, dat. hft recht op vrije middag, als er in die week een dag valt, die als zondag ge- vierd wordt, naar onze mening niet be staat, maar zoals gezegd, dit dient ook onderling geregeld te worden. De heer T. Slavenburg, dirfd\eUg va? N.V. Slavenburg Bank, cember 70 jaar. De dag op een buitengewone vergf^c,1"^ aandeelhouders zal de ^nootschan af ais directeur van de Jt treden. Op deze verganering zal aan aandeelhouders worde" voorgesteld hem te benoemen toaat Het ligt in de bedoeling- dat de neer Slaven burg als eedelegeer5L c®I*umssaris nog nauw bij de gang zaI<en betrokken zal blijven. Advertent ie Dit heeft belangrijke consequenties voor het gehalte van de afgestudeerden, o« moderne intellectuelen zijn niet meer ui die mate als vroeger een actiex scnep- pende culturele elite. De verweten schappelijking van de arbeid vraagt voorts een verbreding van de mtellec- tuele bovenlaag; de zoon van de klei ne man doet zijn intrede aan de univer siteit. De intellectueel wordt niet meer geboren, maar opgeleid; van huis uit brengt hij geen culturele traditie mee.. Wanneer Rogier bij vele katholieke intellectuelen een tekort aan cultuur- idealisme constateert, dan heeft hij de doorsnee moderne intellectueel ontmoet, aldus dr. Matthijssen. Deze bestaat ook bij de niet-katholieken, maar vermoede lijk niet zo frequent. Dus toch een ach terblijven van de katholieken? Dr. Mat thijssen bevestigt dit, maar zoekt de oorsprong hiervan niet in een typisch katholieke geesteshouding, doch in het feit, dat de kathlieke intellectueel eerst tijdens de opkomst en groei van het verwetenschappelijkte arbeidsbe stel is ontstaan. In de katholieke be volking is er in de laatste eeuwen nooit een intellectuele stand geweest, die identiek was aan de scheppende cultu rele elite. Deze functie werd bij ons vervuld door de geestelijkheid; daar buiten stond de „negotieman" aan de top van de standenpyramide. De eer ste generaties hoe klein in omvang universitair gevormde katholieken dateren van 1900 en met uitzondering van hun zonen en dochters zijn alle te genwoordige katholieke intellectuelen de eersten uit hun geslacht. De conclusie van dr. Matthijssen wijkt af van die van Rogier. Voor een interpretatie van de intellectuele en culturele achterstand van de tegen woordige katholieken behoeven niet de woorden „materialisme, gemakzucht en volgzaamheid als die van een schaap" gebruikt te worden. Het enige woord, dat op zijn plaats is, is „achter zijn" in letterlijke zin gebruikt. De ge wraakte achterstand is een zuiver socio logisch verschijnsel. Wat bij de huidige katholieken opvalt, aldus dr. Matthijssen, is niet een cultu rele traagheid en gemakzucht, maar een gestadig streven naar het inhalen van hun achterstand, waarmee mis schien nog zullen zijn. twee generaties gemoeid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4