Haarlems tiende parochie ont vangt haar drie klokken L. T. P I V E R Sint Nicolaas in Zandvoort en °P de daken van Heemstede Tweemaal f 11.- boete geëist tegen verpleeghuis-houdster Heemstede verwacht betere financiële positie Rêve dor Mgr. J. M. Groot verricht wijding 1 Uit STAD 1 Ien STREEK B. en W. moeten veel tegenslagen bij de woningboutv incasseren Successen voor de Duinwijck-teams PETRUS, PAULUS EN MARIA Kleine geschenken die altijd welkom zijn! KAAN MAANDAG 1 DECEMBER 1958 PAGINA 5 RENAULT BESTELAUTO'S Renault personenauto's GARAGE DEN HOUT Slippartijen op gladde wegen Gemeentebode gehuldigd lck, Wel?^taris' de hhe*er G\ V?n Haarlem e.0. Films Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Zegening Een welkome Sint-Nicolaas bij zijn dankbare woonwagenkinderen St.-Nicolaas bij de kinderen van K.A.B.-Ieden PARIS CONCESSIONAIRES VOOR NEDERLAND: LASANCE CO, SARPHATISTRAAT 15, AMSTERDAM. Dronken weggebruikers in Haarlem Officiële opening nieuwe Lourens Costerlyceum Vesten, pullovers, k blouses, rokken jeMd^fZdneoSearn Kwestie Haarlems rusthuis voor kantonrechter Het verdrinkingsgeval in de Bakenessergracht Feestavond van Herwonnen Levenskracht Prof. Vermast rector in Roosendaal Aanwinsten r.-k. leeszaal K.N.V.B.-reserves Andere kwesties Badmintoncornpetitie Beurs van Amsterdam >,Eer de haan kraait, roep ik, Pe- trus, u, gij jongeren die my stichtten, voor Christus tot getuigen." Dit op schrift draagt de grootste der drie klokken, door de jeugd van de Petrus- co Paulus parochie in Oud-Schoten met net ophalen van oud-papier bijeenge bracht. Deze klok en de beide andere, door weldoeners geschonken, aan de Heiligen Paulus en Maria toegewijd, Werden zaterdagmiddag bij de jeugd herberg opgewacht door pastoor van Rijn en zijn beide kapelaans, door ge üniformeerde en niet geüniformeerde jeugd, enkele leden van het kerkbestuur en andere belangstellenden. Ook de r.k. harmonie Sint Bavo de einige die nog niet geüniformeerd is, doch dit met spontane medewerking van alle katho lieken zo gaarne zal worden wachtte geduldig in de kou op de aankomst van de vrachtauto uit Aarle-Rixtel, die door onbekendheid met de route door Haar lem van de chauffeur, zowat een uur later arriveerde dan in de bedoeling hggft gelegen. Behulpzame handen brachten het drietal klokken al spoedig over op drie niet paarden bespannen wagens. Daar Werden de klokken, evenals de wagens niet geel-witte guirlandes behangen, waarna de stoet geformeerd werd. 300 tot 1500 kg. Goedkoop in aanschaf; zuinig in gebruik. Model 1959. De „VIER" vanaf 4490.Zuiniger dan I op 17. DeDAUPHINE vanaf 5745.—1 op 17. Op alle RENAULTwagens 6 mnd. fa brieksgarantie incl arb.loon. Telefoon 12138 en 15056. Als gevolg van de gladheid van de weg hebben zich in Heemstede vanmor gen enkele slippartijen voorgedaan. Ernstige persooniyfee ongelukken ble ven gelukkig uit. Er was alleen wat schade aan voertuigen, bromfietsen en fietsen. Om half acht slipte op de Heren weg ter hoogte van de Kadjjk de 43- jarige J. B uit Den Haag met zijn mo tor. Geen letsel, alleen ernstige scha de aan de motor. Tezelfder tijd slipte op dezelfde plaats een auto die bestuurd werd door de 39-jarige J. F. A. uit Voorburg. De wagen schampte even een verkeers bord aan de rechterzijde van de weg en gleed toen naar links, waar hii voor een tuinmuurtje tot stilstand kwam. Geen letsel, schade aan de auto. Od de Heemsteedse Dreef nabij de Blauwe Brug slipte om kwart over acht vanmorgen de 25-jarige stoffeer der J.s. uit Haarlem met zijn scooter. De Haarlemmer werd naar het Grote Gasthuis in Haarlem gebracht, maar daar bleek dat hij geen verwondingen had. Zijn scooter werd heel licht be schadigd. Vuf minuten later slipte de 21-jarige kruideniersbediende A.B. uit Haarlem op de hoek van de Herenweg en de Laan van Rozenburg met zijn brom fiets. Hij kreeg verwondingen aan een van zijn knieën en werd naar het Grote Gasthuis gebracht. Hij werd daar ver bonden. en kon toen naar huis gaan. Op dezelfde hoek slipte tien minuten later het 15-jarig dienstmeisje H.J. uit Haarlepi. Zij reed op haar fiets. Zij kreeg schaafwonden aan haar rechter knie. Op de Glipper Dreef nabij de zwem vijvers, kwam om kwart over negen de Sl-jarige mevrouw N. van P uit Benne- broek te vallen toen haar bromfiets als gevolg van de gladde weg onder haar wegschoot. Zij kreeg een wonde aan een van haar ogen. In het Diaconessenhuis is zij verbonden. Vanmorgen is de heer H. M. Bakker, diede\?te"bode te Bloemendaal, gehul- trprnPM,et8ens zÜn koperen jubileum. De S PeerIb00h^o|urgemeester dr. D. laris in zijn ontving de jubi- rende woorden verged Ta van PALACE: Liane, het meisje uit het oer woud, volw.; 2, 4.15, 7, 915 uuj- FRANS HALS: De MaU-MaU slaat toe, jaar; 2.30, 7. 9.15 uur. t#ó:2i,°eeznwfrtUeU&aretten, 14 jaar; 2, 4.15. ^"verdacht van18 U 015 MINERVA; De man met de 1000 gezich- 14 jaar; 8.15 uur. Wo. en do.: The high and the mighty. _3aar; 8.15 uur. _«c REMBRANDT: Fanfare, a. 1.; 2. 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Re vol verhelden, a. 1.: 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Gedoemd te zwijgen, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Maandag 1 december Frans Halsmuseum, 8 uur: Van Israë liërs, lezing VU. Maandag 1 t.m. donderdag 4 december Die Raeckse, Raaks, 8 en 9.30 uur: „Met Zee Meer Min", musical show voor Actie Langspeelplaat t.b.v. Prins Bernhardstich- ting. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come- die speelt „Een tik van de zon", toneel spel van N. C. Hunter. Regie: Joan Rem- tnelts. BEVALLEN van een zoon: J. M. Hei- liegers-VerhallenM. G. van der Wolf- Schipper; T. Jansen-de Vries. BEVALLEN van een dochter: E. M. Stolvoort-JoostenJ, van der Mjje- Schoon; J. H. M. Willemsen-Essing; A. A. Molenkamp-Peil; A. M. Piet van Leeuwen. ONDERTROUWD: P. C. Houtkooper en P. E. Meenhorst; F. M. F Fels en J. S.Janssen. GETROUWD: H. A. van der Meij en B. A. Ockhuijsen; H. de Vries en E. Heeres; Ch. W. Brouwer en M. C. Jo- re. OVERLEDEN: J. P. van Kessel, 68 jr., Jansstraat; W. Brakel, 91 jr., Ged. Oude Gracht; A. P. Ter Horst-Blok huis, 69 jr., Hospeslaan; N. van Dijk- van Gijn, 78 jr, Jansstraat. Met de Sint Bavo-harmonie aan de kop, die pittige marsmuziek deed ho ren en een deel der leden van de jeugdverenigingen, die uiteinden van de slingers vasthielden gelijk slippendra- gers, trok de optocht, waaraan even eens de verkenners en gidsen, welpen en kabouters deel hadden, via een om weg door het parochiegebied, waarna de klokken tenslotte in de nieuwe kerk, die al dicht bij zijn voltooiing is, bij de uitgang in drie stellages werden opge hangen, wachtend op de zegening door de vicaris-generaal, mgr. J. Groot, wel ke deze zondagavond om zeven uur aan ving. Advertentie Reeds ver voor zeven uur stroomden zondagavond velen het nieuwe kerkge bouw binnen, waar een schitterende g moSe'Ük maakte het reeds aanwezige kerkmeubilair en de schoonheid van het interieur in zich op te nemen. Boven de altaartafel, die wel op hoogte was gesteld, doch waaraan ae zuilen, waarop deze wordt ge schraagd, nog moeten worden aange bracht, hing reeds het fraaie altaar- kruis, waarvan ook het corpus uit hout is gesneden. Ook kon reeds worden ge constateerd, hoe in deze kerk het ta bernakel is aangebracht tegen de muur van de absis en de liturgische misvie ring. De priester zal dus met het aan gezicht naar de gelovigen de H. Mis opdragen. Om zeven uur vertelde pastoor van Rjjn de aanwezigen, onder wie zich ook de pastoor van Eeden en kapelaan Kla' ver bevonden, dat de plechtigheid reeds in de sacristie was aangevangen, waar mgr. Groot en zijn assistenten begon nen waren de psalmen te bidden, die aan de zegening van het zout en het water, waarmee de klokken zouden wor den gewijd, voorafgingen. De vicaris- generaal werd geassisteerd door pater van Rijn O.F.M. en de parochiekape laans Willems en Verberne. Nadat op de voorgeschreven wijze de zegening en de doop der klokken, bestaande uit de afwassing der klokken en de zalving met olie en Chrisma hadden plaats ge had en mgr. Goot met zijn assistenten weer naar de sacristie terugkeerden, hebben pastoor van Rijn en de aanne mer van het kerkgebouw, de heer Eb bing, het geluid der klokken even la ten horen, zoals ze straks bij grote fees ten de gelovigen naar de kerk zullen noden. Ondanks het koude gure weer is Sint Nicolaas, vergezeld van twee Pieten, zondagmiddag om twee uur een bezoek gaan brengen aan zijn meest geliefde kinderen van het woonwagenkamp, waarderpolder. De Sint arriveerde met zyn auto. Zodra de bewoners de Goed heiligman zagen aankomen, liepen zij, have en goed in de steek latend, recht streeks naar de Sint toe. De kinder tjes waren direct goede maatjes met de twee Zwarte Pieten. Al strelende stelde de Sint zijn peuters op hun ge mak en liep met moeilijke tred naar een afdakje, alwaar hy de kleintjes met hun ouders toesprak. Allen stonden zij vlak on hem heengeschaard, glunde rende oogjes staarden naar Sinterklaas en dan weer naar de beide Pieter mannen, met de gedachte, wat zit er in die zakken? Na zijn toespraak stelde de Sint zijn kleuters niet langer op de proef. Alle schoolgaande kinderen van 28 gezinnen kregen zowaar een pakket met geschenken en de nodige versna peringen ontbraken niet. Dankbaarheid werd getoond en allen begonnen spon taan Sint-Nicolaasversjes te zingen. De Sint maakte daarna een rondgang en on derhield zich afzonderlijk met de kamp bewoners. Het was een even onver wacht als wel geslaagd Sint-Nicolaas- feest, dank zij de goede gaven geschon ken aan de Stichting R.K. Woonwagen- werk. Het Sint-Nicolaascomité van de Haarlemse K.A.B. heeft ook dit jaar weer een alleraardigst feest georgani seerd voor de kinderen der leden van de afdeling Haarlem van de K.A.B. De kinderen, tussen zes en negen jaar oud, hebben twee zalen gevuld en geboeid genoten van het optreden van Jan Ne- lissens Marionettentheater, die een toepasselijk programma vertoonde: Sint Nicolaas met zijn staf. Baron van Me- mellenstein ontvangt Sint Nicolaas, en het verhaal van de beide rovers, die de stof stelen, die bestemd is voor de Hei lige. De kinderen hebben er volop van genoten. Sint-Nicolaas, die later in le vende lijve verscheen, werd door de heer Th. Milatz verwelkomd. De leven de Sint vermaande de kinderen toch vooral de schoolmis bjj te wonen en n°oit te laat naar bed te gaan. 1. Eau de Cologne parfumée f 2.35 - f 3.50 - 2. Poudre Peau de Sole Royale voor de toilettafel 3. Essence Ilka, de parfum van de Parisienne 4. Poudre Peau de Soie met spiegel en dons 5. Vloeibare brillantine zonder alcohol 6. Brillantine cristallisée in tube 7. Lotion f 3.10 - f 4.60 f 6.20 8. Poudre de riz f 1.30 - 9. Coffret Eau de Col. parfumée en zeep 10. Coffret Eau de Col. parfumée en parfum Coffret Ilka groot model 5.80 6— 7.25 5.25 1.80 1.— f 16.50 f 1.80 f 6.50 f 4.95 f. 11.25 BRILLANTINE PQMPEÏA -.7- V\i «jfr.A, .v. .v>: LOTION L T- PIVER PARIS De Haarlemse politie kreeg zaterdag avond even na elf uur een melding, dat in de Kenaustraat iemand dronken in een auto was gestapt. Kort daarop bleek de politie, dat die automobilist reeds in de Nassaustraat tegen een daar geparkeerde vrachtwagen was op gereden. De auto van de dronken be stuurder. een 53-jarige pluimveehouder uit Haarlem, werd zwaar beschadigd. De politie constateerde, dat de man in kennelijke staat verkeerde. Zijn auto is in beslag genomen en zijn rijbewijs ingevorderd. Dezelfde maatregelen nam de poli tie jegens een dronken matroos uit Oost huizen, die na middernacht op een mo torfiets in de Koningstraat reed, hoewel hij daartoe kennelijk niet in staat was. De wethouder van onderwijs en kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal zaterdag 6 decem ber om elf uur 's morgens het nieuwe gymnasium-loze gemeentelijke Lourens osterlyceum, waarvan drs. K. Gorter rector is, openen. Advertentie Ook grote maten. Gen. Cronjéstraat 129 - HAARLEM Zandvoort saterdlg^idd* «w N? laas officieel ingeW^aS„Sint ?lco" comité was er in ?fÏÏ;,Het a«*?fve escorte voor de hogeSS ?n J ren De heer B. van GM.lt te ®!>Sa8e- vaardige hand de reg?eToer7e had alle eer van zyn werk. ae "atl De stoet werd geopend door het tam, boerkorps van de Zandvoortse mU2S kapel, daarna volgden de leden van het comité in vorste 1 ijke «utosTot het gevolg van de Sint behoorden ook Spaanse edïIen, j™;*-,.L t"?es als" mede een detachement „Leichte cava lerie". De Sint werd begeleid door en kele pages en een grcx>t aantal knechts. Een groep ruiters besloot de stoet. On- der het gelui der kerkklokken trok het gezelschap Zandvoort binnen. Op het bordes van het raadhuis heet te de burgemeester, H. M- van Fenema, zijn hoge bezoeker welkom. Hij gaf de Sint de verzekering dat de Zandvoortse kinderen zich overhet al gemeen goed hadden gedragen. J->e bur gemeester had voor de gemeente hon derden verlangens maar hij beperkte zijn wensen bij deze gelegenheid tor die welke voor de kinderen van belang zijn: dorpsstraten die bevrijd zijn van het drukke verkeer, zodat de kinderen daar zonder levensgevaar kunnen spe len; voldoende schoolruimte voor de jeugd van alle gezindten; gymnastiek lokalen en speelterreinen, voor Zand voort vroeg de burgemeester eendracht en verdraagzaamheid. Sint Nicolaas beantwoordde de bur gemeester op vlotte, prettige wijze. Op zijn reis naar ons land had hij in de kranten gelezen dat enkele gro te mensen in Zandvoort wat ondeu- fend waren geweest. Hij hoopte dat andvoort het volgend jaar niet weer op zo'n manier in opspraak zou ko men. Bij zijn volgend bezoek hoopte hij te kunnen constateren dat de ver langens van de burgemeester in ver vulling waren gegaan. Vermanend sprak hij in dit verband de raads leden toe. De zwarte pieten strooiden met gulle hand moppen; de muziekkapel speelde enkele sinterklaasliedjes welke uit volle borst werden meegezongen. NADAT de Sint enkele ogenblikken in de burgemeesterskamer had vertoefd maakte hij met zijn gevolg nog een rondrit door het dorp. ®e. Goedheiligman verscheen dit jaar uf®r> v°or de tiende keer, op de daken «fwi„ »?a.n van Goyenstraat te Heem- J"zfnden kleintjes die het af straal6 yan de Jan van Goyen- even - zonRen en juichten niet usi,ast wanneer zulks al of negen jaren. a'S in de VOrige hersveremgmg^en de mededeling De Haarlemse kantonrechter mr. Th. F. Raedt zal vandaag over veertien da gen om tien uur 's morgens schriftelijk vonnis wfjzen in de zaak tegen mevr. B.-H-, de houdster van een rusthuis voor bejaarden in het Westerhoutpark, Naar aanleiding van het verdrinkings geval op de Bakenessergracht deelt de Haarlemse politie ons mede, dat een 36-jarige koopman, die in de Zakstraat wandelde, hulpgeroep hoorde uit het water van de Bakenessergracht en niet aarzelde zich onmiddellijk te water te begeven. Hij slaagde er echter niet in de drenkeling boven water te houden. Andere omstanders hebben de man later uit het water geholpen. De poli tie verzoekt hun, zich voor het geven van inlichtingen met haar in verbinding te stellen. De feestavond, die de Haarlemse af deling van Herwonnen Levenskracht aangericht heeft voor zijn medewerk sters en medewerkers, is weer in menig opzicht geslaagd geweest. De voorzit ter, de heer G. C. Zweeres, sprak een welkomstwoord. Na enige kleinkunst- nummers sprak de heer L. F. Luyster- burgh, districtspropagandist, over Her wonnen Levenskracvht en over de tot dusver behaalde resultaten. Aller sa menwerking en offer blijft echter nodig. Prof. dr. F, A. F. Vermast, enkele jaren geleden uit Indonesië naar Ne derland teruggekeerd en thans in Haar lem woonachtig is benoemd tot rector van het St.-Norbertus Lyceum te Roo sendaal. dat de kinderen van aanstaande woensdag alles ter ere van het jubi leum, m het Minerva-theater een pret tige middag kregen aangeboden, was alles geheel als m vorige jaren. Dat is dan tevens het beste bewijs dat dit ini tiatief van de winkeliersvereniging Jan van Goyenstraat tien jaar geleden goed gezien is. Voor de kinderen van Heem stede is nu pas goed de Sinterklaastijd aangebroken. De werkgevers en werknemers in het Haarlemse metaalbedrijf hebben giste ren weer voorzover ze katholiek ge organiseerd zijn het feest van hun patroonheilige, Sint Eloy, gevierd. In de Paterskerk aan de Groenmarkt werd het feest 's morgens vroeg ingezet met een H. Mis. Na afloop stond in het ge bouw Sint Bavo aan de Smedestraat een feestontbijt te wachten in een fraai met bloemen versierde zaal. De voorzitter van Sint Eloy, de katholieke bond van werknemers in het metaalbe drijf, de heer B. van Bakkum, verwel komde allen en de geestelijk adviseur, kapelaan R. W. M. Geeraerts, sprak een oezielend woord. Voorts werd nog gesproken door de heer E. Brussel, dis trictsbestuurder, die opwekte tot sa menwerking en medewerking aan de organisaties. EXPOSITIE. Gedurende de maand december worden in kunstzaal ,,In 't goede uur" te Haarlem tekeningen ge- exposeerd van Henk Broere. die vanmorgen terecht stond wegens twee overtredingen van de op 19 decem ber van het vorig jaar in werking ge treden gemeentelijke verordening op het houden van rust- en verpleeghuizen. Mevr. B. was ten laste gelegd, dat zij de vereiste vergunning niet tijdig had aan gevraagd en dat zij haar rusthuis had gehouden zonder vergunning. De eis tegen haar luidde twee boetes van elf gulden. De officier van justitie mr. H. Lagerwaard wees er in zijn re quisitoir op, dat hij zich het recht van hoger beroep wilde voorbehouden en daarom geen geringere boetes vorderde. Hij achtte de feiten van zeer geringe be tekenis. De verdachte had haar aan vrage voor een vergunning moeten in dienen vóór 19 maart. Zij werd 31 maart geverbaliseerd en haar aanvrage werd 3 april ten stadhuize ontvangen. Alleen de verdachte is geverbaliseerd. Zijl was echter lang niet de laatste, aldus de of ficier, wier vergunningaanvrage binnen kwam en niet de enige, die een rusthuis zonder vergunning hield. De verdediger mr. A. D. P. V. van Löben Seis concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging voor het tweede ten laste gelegde feit, het houden van een rusthuis zonder vergunning. Zijns inziens was er sprake van overmacht. De gemeente had ten tijde van het pro- ces-verbaal nog aan niemand een ver gunning tot het houden van een rust- of verpleeghuis uitgereikt. Voor het eerste feit, het te Iaat indienen van de aanvrage, achtte hij een geringe boete zonder kans op hoger beroep op zijn plaats. Hij wees erop, dat de aanvrage van allerlei stukken, zoals verklaringen en plattegronden, vergezeld moest gaan, die mevr. B. echter niet tijdig had kun nen produceren. Het rusthuis in het Westerhoutpark zal per ultimo decem ber voorlopig worden gesloten. Mevr. B. legt daarbij de nadruk op het „voor lopig", omdat zij slechts node van haar werk kan scheiden. Zij zal, aldus kon digde haar raadsman aan. trachten de haar betreffende raadsbeslisingen als in strijd met het algemeen belang te laten schorsen of vernietigen. Mr. van Löben Seis ging uitvoerig in op de voorgeschiedenis en op de kwesties tussen mevr. B, en een door de gemeente aangestelde arts. Die dok ter vond mevr. B. ongeschikt voor haar werk en adviseerde haar het rusthuis te verkopen. Omdat zij haar levenswerk met- liefde deed, voelde mevr. B. daar absoluut niets voor. Volgens de pleiter was de gemeen telijke actie tegen het rusthuis volko men ongegrond. De bepaling in de ge meentelijke verordening over bezwaren van B. en W. tegen de persoon van de houder of houdster van een verpleeg- of verzorgingshuis achtte hij onverbin dend wanneer die bezwaren niet ge noemd kunnen worden en niet te vat ten zijn in het kader van straf- of ci vielrechtelijke bepalingen. Mevr. B., heeft aanvankelijk te horen gekregen dat zij zakelijk niet in staat zou zijn een rusthuis te houden. Later is dat bezwaar ingetrokken. Vervolgens werd haar door de gemeente onvoldoende liefde ten laste gelegd, maar ook dat achtte mr. van Löben Seis in strijd met de werkelijkheid. Ook de andere bezwaren van B. en W. tegen mevr. B. zijn ongegrond gebleken, aldus de ver dediger. Bij het opstellen van de begroting hebben B. en W. van Heemstede er re kening mee gehouden, dat de financiële positie van de gemeente aanmerkelijk beter zal worden, wanneer de wetsont werpen tot wijziging van de middel baar- en hoger onderwijswet en tot na dere regeling van de financiële verhou ding tussen het Rijk en de gemeenten tot wet verheven zullen zijn. Van deze twee wetsontwerpen is alleen dat van de middelbaar- en hoger onderwijswet bij de Tweede Kamer ingediend. Indien de daarin vervatte regeling verwerke lijkt wordt zou dit voor Heemstede jaarlijks een belangrijk voordeel bete kenen. Omtrent de nieuwe regeling voor de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten bestaat nog volledige onzekerheid, ofschoon de me dedeling van de minister van binnen landse zaken in de Tweede Kamer, dat het in de bedoeling ligt de uit de nieu we regeling voortvloeiende voordelen reeds met ingang van 1 januari 1959 aan de gemeenten ten goede te doen komen, veel goeds voor de toekomst belooft. Deze kanttekeningen wor den gemaakt in de Memorie van Ant woord van B. en W. op het afdelings- onderzoek van de ontwerp-begroting 1959. De memorie is vandaag versche nen. Ofschoon er met betrekking tot de financiële positie van de gemeente bjj het college een gematigd optimisme heerst blijft er nog veel te wensen over. Het college wil echter die zorg niet on gedaan maken door verhoging van de bestaande gemeentelijke belastingen voor te stellen of dor nieuwe belastin gen in te voeren, zoals enkele leden tij dens het afdelingsonderzoek hebben ge suggereerd te doen. Bij herhaling heeft de meerderheid van de raad de laatste jaren blijk gegeven niets te voelen voor verzwaring van de gemeentelijke be lastingen. Aan een lijst, waarop naar rangorde kapitaalswerken worden ge plaatst, die als gevolg van de beste dingsbeperking zijn uitgesteld, hechten B. en W. weinig waarde. De rangorde op een dergelijke lijst heeft naar hun mening slechts zeer betrekkelijke waar de. Steeds zal weer blijken, dat een be paalde volgorde toch niet kan worden aangehouden. Verder zal een eniger mate bindend karakter aan een zodani ge lijst niet gegeven kunnen worden. Blijkens mededelingen van het colle ge bestaat er geen behoefte aan een overkoepelend orgaan voor alle instan ties die zich met het verkeer in Heem stede bezighouden. De samenwerking tussen de verschillende instellingen is zeer efficiënt. Een voorstel met be trekking tot invoering van werkclassi- ficatie en prestatiebeloning voor het gemeentepersoneel zal de raad binnen niet al te lange tijd worden toegezon den. Het ligt in de bedoeling, dat Heemstede aansluiting zal zoeken bij het Bureau Personeelsbeheer en Orga nisatie der Vereniging van Nederland se Gemeenten. In de toekomst zullen instellingen, die geen directe bemoeiing hebben met Heemstede, niet meer hoe ven te rekenen op een subsidie. Bij de behandeling van de volgen de begroting zal ernstig worden na gegaan of alle huidige subsidies ge handhaafd kunnen blijven. Naar aan leiding van een desbetreffende vraag delen B. en W. mede, dat er huns in ziens geen gebrek bestaat aan buurt huizen. Overigens zijn zij van oor deel, dat het stichten van buurthui zen een particuliere aangelegenheid is. Bovendien lijkt het hun minder juist, wanneer de gemeente door buurthuizen te stichten de bestaande gelegenheden (Nieuw Berkenrode, Anno Santo, Princehof, Oude Slot enz.) concurrentie zou aandoen. Het aantal vergaderlokaliteiten is in Heemstede niet gering. De gelegen heden voor jeugdverenigingen zijn wellicht wat minder in aantal, maar van een nood kan echt niet worden gesproken. Heemstede zal zelf in de politiekos ten bijna 39.000 moeten bijdragen. Het nadelig verschil tussen de kosten en de daarvoor ontvangen rijksvergoeding kan in hoofdzaak worden geweten aan de normbedragen voor personeelskos ten en de materiële kosten, die onvol doende blijken te zijn. Meer dan eens hebben B. en W. de minister van Bin nenlandse Zaken verzocht om een ex tra-bijdrage. Tot nog toe hebben al de ze verzoeken schipbreuk geleden. Of schoon het aantal personeelsleden in overeenstemming is met de toegestane maximum-sterkte Is het gemiddeld sa laris door veroudering van het korps meer en meer boven de hiervoor gel dende norm komen te liggen. Ook een verzoek op uitbreiding van de sterkte in verband met de verkeerssituatie in Heemstede heeft geen genade kunnen vinden. Daardoor moet er een belangrijk bedrag telkens worden uit gekeerd voor overwerk. De samenwerking met Haarlem in zake het toezicht op de rust. en ver pleeghuizen en het gebruik van de ove rige diensten van de geriatrische afde ling van de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst van Haar lem is bijzonder prettig. Dezer dagen heeft het college van B. en W. van Heemstede een voorstel van Haarlem ontvangen tot regeling van de financi ële gevolgen, die uit de samenwerking voortvloeien. B. en W. zijn niet onge negen onder de inwoners van 65 jaar De R.-K. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Nieuwe Gracht 70, te Haarlem heeft als „Nieuwe aanwinsten" Franse romans geregistreerd: Apesteguy. La griffe du chat.; Bardini. Vous qui passez sur la routeCayrol. La gaffe.; Decrest. G., et J. Decrest. Fu- mées sans feu.; Dhótel. Le ciel du faubourg.; Heyden, van der. Atlas van de antieke wereld.; Madec. L'Abbé Garrec.; Misraki. De la boue sur les yeux.Montlaur, De. Tailletorte.; Saint- Gilles. Du sable pour linceul.Simenon. Un échec de Maigret.; Weyergans. Les gens heureux.. Europa, Het, van de 6; onder redac tie van Ramaer. Fuchs en Hillary. De Zuidpool bedwongen.; Montgomery. Me moires.; Rogier. Het verschijnsel der culturele inertie bij de Nederlandse ka tholieken. Semi-profs; 1: AGOW 2-RCH 2 3-2; 2A: Zeist 2-Haarlem 2 2-5, EDO 2-NEC 2 0-1, Stormvogels 2-VSV 2 3-1. Amateurs: 1: RCH 3-Ajax 3 1-3; 2A: DEM 2-HRC 3 1-4, Kennemers 2-HFC 2 1-2, West Frisia 2-HBC 2 2-1; 3F:Haar- lem 4-Aalsmeer 2 2-3, Schoten 2-RODA 2 0-2, WB 2-RCH 4 2-1, NFC 2-Storm- vogels 3 3-2, Zandvoortmeeuwen 2-Be- verwijk 2 3-0. en ouder een enquête te laten Instellen om een inzicht te krijgen in de wensen van deze bevolkingsgroep met betrek king tot hun huisvesting. Zodra de kos ten van een dergelijk onderzoek bekend zijn zullen B. en W. met een voorstel komen. Overigens zijn zij van oordeel, dat ten aanzien van het bejaardenprobleem de plaatselijke overheid eerder een ac tiverende en stimulerende taak heeft dan een initiatiefnemende. B. en W. zijn bereid bij de voorbereiding van uitbreidingsplannen bijzondere aan dacht te besteden aan de bouw van kleinere woningen. Doorlichting van de gehele bevolking is dan alleen nuttig, wanneer inderdaad iedereen wordt doorgelicht. De prak tijk heeft echter uitgewezen, dat zich onder de wegblijvers juist diegenen be vinden. die een onderzoek het hardst nodig hebben. Om toch aan de vele verlangens tegemoet te komen, stellen B. en W. voor een onderzoek te doen plaatsvinden, indien de raad daarmee akkoord gaat. Over de rattenplaag in het woonwa genkamp schrijven B. en W., dat in eerste instantie de bewoners van het kamp schuldig moeten worden geacht aan de aanwezigheid van vele ratten daar. Zij storten hun afval niet in de daartoe verstrekte emmers, maar de poneren dit op het terrein, in een sloot of vaart. Er zal een nieuw bestrijdings middel worden beproefd. Een antwoord op vragen om meer recreatieruimte te reserveren bij de bouw van nieuwe woonwijken, delen B. en W. mede, dat in het vastgestelde uitbreidingsplan voor De Rivierenbuurt reeds rekening is gehouden met recrea tie- en speelmogelijkheden. Er is daar een binnen-speelterrein geprojecteerd evenals een open veldje voor de jeugd. Bij de voorbereiding van nieuwe plan nen zal steeds met bet recreatie-aspect rekening worden gehouden, al moet niet uit het oog worden verloren, dat veel recreatieruimte de woningexploi- tatie duur maakt. Het college doet alles wat mogelijk is om zoveel mogelijk woningen in Heemstede te doen bouwen. Bjj al hun pogingen blijken B. en W. echter veel tegenslagen te moeten incasseren. Nog onlangs heeft de directeur-generaal van de Volkshuisvesting en de Bouw nijverheid de vergunning geweigerd voor de bouw van dertig premiewonin gen nabij de Glipper Dreef. B. en W. hebben zich nu tot enkele aannemers gewend, met het verzoek of zij voor eigen rekening en risico de bouw van deze woningen op zich willen nemen. Aan dit verzoek heeft het gemeentebe stuur de voorwaarde verbonden, dat de helft van deze woningen betrokken wordt door bewroners, die door de ge meente Heemstede zullen worden aan gewezen. De aannemers hebben nog geen uitsluitsel gegeven. Indien hun reactie gunstig is, willen B. en W. pro beren nog meer woningen op deze ma nier te doen bouwen. Met 7-0 versloeg Duinwijck voor de badmintonhoofdklasse P. M. Rijswijk, Duinwijck 2 klopte met niet minder dan 8-0 het tweede team van de Rijswijker» en het derde team van de Duinwijckerg bleef met 6-2 baas over het bezoekende Beaufort. Grote overwinningen in ont moetingen die uiteraard weinig strijd op leverden, hoewel het eerste team van Duinwijck vijf van de zeven partijen slechts na drie sets in haar voordeel kon beslissen. Resultaten P. M. Rijswijk-Duinrwijck: H.E.: R. Tanis verl. van G. de Bijl 17-15, 2-15 en 6-15; A. v. d. Mark verl. van E. Verploegh Chasse 14-17, 15-7 en 13-18; D.E.: mej. A. Kleef verl. van mevr. E. Robbe 11-9, 9-11 en 0-11; A. Reinhart verl. van Ria Smids 11-5, 10-12 en 5-11; G.D.: mej. Kleef en Tjoa verl. van mevr. Robbe en Verhoef 8-15 en 3-15; mej. v. d. Mark en Tanis verl. van Ria Smids en Verploegh Chasse 15-8, 12-15 en 8-15; H.D.: Tjoa en Mark verl. van de Bijl en eVrhoef 12-15 en 8-15; D.D.: niet ge speeld. Resultaten Duinwijck 2-P. M. Rijs wijk 2; H.E.: P. Titiheru versl. T. Oey 7-15, 15-11 en 15-3; E. oosse versl. J. Joosse 15-6 en 15-5: D.E.; mej. M. Jan sen versl. mevr. Bruine 11-2 en 11-2; G.D.: mej. v. Leeuwen en Titiheru versl. mevr. v. d. Sman en Oey 15-9 en 15-12; mej. Jansen en Joosse versl. mevr. Brui ne en Niedorp 15-9 en 15-6; H.D.: Joosse en Titiheru versl. Niedorp en Joosten 18-13 en 15-1; D.D.: mej. v. Leeuwen en mej. Jansen versl. mevr. v. d. Sman en mevr. Bruine 15-9 en 15-4. Uitslagen, hoofdklasse: PM Duinwijck 0-7, Smash-Vedo staakt), Breda-Nijmegen 0-8. Eerste klasse, afdeling 1: Chandelle 7-1. Duinwijck 2-PM Rijswijk 2 8-0 en Smash 2-Iduna 6-1. Afdeling 2: Venlo-Poon 6-2, Duinwijck 3-Beaufort 6-2, Rhenouwe-EGBC 6-2 en Zeist-Arnhem 4-4. Overige uitslagen: EGBC 2-Duinwijck 4 1-5, Barneveld 2-Duinwijck 6 1-6, Slo- termeer 2-Duinwijck 4-3, Duinwijck 6- Stoka 5-2 en Duinwijck 7-Velsen 4 5-2. vorig opening Slot 1/12 Rijswijk- 3-3 (ge- Sportief - (Niet officiële 4% Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 3% Ned. 1956 3(4 Ned. 1948 3(4 Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 II B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mij AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens MüUer Co. Philips Gem.bez. Unilever Bllllton 2e Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Ltjn K1.M, Kon. Ned Stoomb. Mij. K.P.M. Ned. Stoomv Mij. v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 H 2(4 Rotterdam *57 koersen) 98"k 98H 93% 90% 91% 85 84(4 87% 109(4 180% 67(4 66 1277, 129% 119% 119% 237(4 238% 355 130.70 131.40 274% 188 332 340% 412% 410 M 455 455% 186% 190.50 190.3» 152(4 151K 104 156 152^ 133 151 255 135(4 134 100 87 95%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5