Gaat Frankrijk zich thans in een totalitair avontuur storten? Democraten blijven op de generaal rekenen PARADOXALE SITUATIE PHILIPS Westelijke grote vier gaan in Parijs praten over Berlijn Geen Indonesische oorlogs schepen op Britse werven Baggeren een probleem voor havenautoriteiten van Den Helder RADIO N ederland—Duitsland GA FLITSEN Desnoods een Gaullisme zonder De Gaulle Coty stelt zich niet herkiesbaar Assemblee met en zonder E.V. Slachtoffers van het verkeer Op verzoek van Adenauer Mogen Britse fabrieken wel de scheepsbewapening leveren Twintig wissels met valse hand tekeningen Zijn stiefbroer met loden pijp mishandeld „Wij zijn bij de marine nogal huiverig voor financiële consequenties Sjah van Verzie bij Paus Joannes est tadeu/lsie. Kardinaal Giobbe ten afscheid bij de koninklijke familie kerst boomverlichting Foreign Office bepaalt Sportwagen Citeria Wildeman ingesloten STRANDING „DE ZEVEN PROVINCIËN" SIEMENS Günter C. Vieten Hubert Cuypers wordt 85 jaar Mis die aansluiting niet! DINSDAG 2 DECEMBER 1958 PAGINA 3 'SlSmlS»!dirtiictmt.l.™ de voorkeur te geven boven evenreAige vertegenwoordiging. Gedeelde halve smart, maar zullen de d Keuze uit 12 fraaie garnituren vanaf f 6.35 RUSSISCHE ZONDAG VOORTAAN ZATERDAG iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii, (Van onze Par^se correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Met de uitslag van de tweede ronde der verkiezingen voor ogen, achten de waarnemers het aan zekerheid gren zend waarschijnlijk geworden, dat de aanstaande regering en parlementaire regeringsmeerderheid voornamelijk zul len steunen op Soustellels en Debré s Unie voor een nieuwe republiek, de U.N.R., die bij blokvorming met het overgrote deel van de Algerijnse geko zenen de absolute meerderheid in de Nationale Vergadering zeer nabij zou komen. Ook generaal De Gaulle zal al lerminst het feit kunnen negeren van een in macht en getal aangetreden nieuw gaullisme van overwegend na tionalistische en behoudende stempel, al schrijft men hem persoonlijk /rij alger.een en zeer waarschijnlijk te recht toe, dat hij de voorkeur zou hebber gegeven aan een gaullisme van aanzienlijk liberaler aspiraties en even wichtiger verdeeld over rechts, midden en links. Maar men stelt in het licht dat De Gaulle ook als president met grote bevoegdheden o.a. benoeming van de eerste minister-regeringsfor mateur en het prerogatief der Kamer ontbinding althans op de U.N.R. krachtig vat blijft hebben. Zo hij de U.N.R. strikt genomen niet heeft ge maakt, zij heeft zich grotendeels kunnen maken dank zij zijn naa n, en ongetwij feld kan hij haar eventueel dus goed deels breken, bijv. door haar te desa voueren. Daar staat tegenover, dat binnen het blok U.N.R.-Algerijnse af gevaardigden zeker een stroming aan wezig is, geenszins ervc.n afkerig f m zo nodig, zoals wel eens gezegd wordt, een gaullisme te proberen zonder De Gaulle en zelfs tegen De Gaulle. Dit zijn goeddeels dezelfde elementen aan wie een sterk anti-parlementaire om niet te zeggen anti-democratische ge zindheid niet vreemd is en die gaarne dromen van een totalitair dictatoriaal of tenminste autoritair avontuur. Het paradoxale in de ontstane situa tie is daarbij dat Frankrijks democra ten niet op de laatste plaats op de krachtige autoriteit van De Gaulle blij ven rekenen voor het behoud van de democratie, al zou die democratie dus een autoritaire inslag hebben of anders gezegd oen „gaullistische snit" verto- J??"-. Maar dit stelt allemaal althans inverblindend licht: de hache- tJuuTmL ee" Politiek bestel en een politieke situatie, die wilde ontwikkelin gen te zien zouden kunnen geven, in- dien een msn plotseling te verdwiinen zou komen: generaal De Gaulle terwijl anderzijds zolang hij er is, met 'de nieu we Assemblée zoals zij is, de voorwaar den voor regeringsstabiliteit en continuï teit verwerkelijkt lijken zoals zelden in het moderne Frankrijk is voorgekomen. Overigens blijft het toch nog wachten op voornamelijk twee zaken: 1 Met welk praktisch beleidspro- gram de U.N.R. medio december, over eenkomstig de gedane beloften, voor de dag zal komen; en 2 Hoe binnen de naar Franse partij- verhoudingen kolossale formatie der overwinning de verhoudingen liggen tussen de diverse stromingen, en of de onderlinge samenhang daartussen hecht zal blijken. Het verkrijgen van uitsluitsel omtrent 't laatste zal geruime tijd kunnen vergen en ondertussen zal het bekend worden der praktische doel stelling van de U.N.R. bepalend zijn voor het antwoord op de vraag, naar welke zijde U.N.R. plus Algerpnse af gevaardigden eventueel de gewenste aanvulling voor hun meerderheid zullen kunnen vinden. Zowel de voorzitter der unie Soustelle, als de algemene secre taris' Frev, zijn er in de overwinmngs- nach't direct op uit geweest om tege moetkomend en geruststellend klinken- de verklaringen af te leggen van de algemene teneur, dat de unie van haar overwinning een zeer beheerst gebruik Wenst te maken en de samenwerking blijft verlangen met aHe .nationale formaties. Zo iets derhalve als voortzet ting van de samenwerking die de forma ties presteren in he' kabinet-De G ie. Het is zeer aannemelijk dat SeneF.f~; De Gaulle zijn invloed tot het bereiken van een dergelijke oplossing zal aan wenden. Opmerkelijk is ook de verkla ring van Soustelle dat men terzake van regeringsformatie van de vijfde repu bliek niet meer kon denken in de ter men van de vierde, toen dit bedrijf ge heet beheerst werd door de Krachten- verhouding in de Nationale Vergade- 3; Gezien evenwel het enorme over- 7ïpn l^fh.de unie valt niet goed in te kunnen H overwicht zich niet zou der regerin? gelden op samenstelling relerfnStltlh uitstippeling van het Voor wat de socialisten betreft die n^mUtische S verdwijnen van de communistische vertegenwoordiging praktisch de uiterst unk| ijd worden - men neemt aan dat zij zich het meest geporteerd zullen voelen voor wat Gay Mollet noemt oppositie". Zg houden deze Week een buitengewoon partgcongres en de secre taris-generaal, Guy f Mollet dle zel, een „narrow escape heeft moeten be leven, zal het er met prettighebben, in het aangezicht van de biitientaiien Feen? °°k de verantwoording willen de Het naast aan de U.N.R. l«ke,n °P eerste piaats de onafhankelijken en boeren en vervolgens de republikeinse volksbeweging. Hun deelname aan de regering lykt dan ook het aanneme- lijkst: o.a. zou de schoolstrijd aldus em- delgk een bevredigende oplossing kun nen krygen. Weliswaar zouden de onaf hankelijken en boeren nog groter zetel- winst hebben geboekt indien de U.N.R- zich eerlijker aan de wederkerige af" spraken terzake van handhaven en terugnemen van kandidaten in de tweede ronde had gehouden, maar dit is, aldus een uitlating van hun voor zitter, Duchet, bereids vergeten. De republikeinse volksbeweging, van wie aanvankelijk voorspeld was dat zij na de communisten het meest slachtoffer van het gebruikte kiesstel sel zou worden, heeft het er alles bij elkaar boven verwachting goed afge bracht. Zij, de partij van wie Guy Mollet placht te zeggen dat zij niet behoorde te bestaan (vanwege haar confessionele inslag), bezet nu aan zienlijk meer zetels dan de SFIO. Be halve dat het een van haar kandida ten is geweest die Guy Mollet per soonlijk bijna in het stof heeft doen bijten, heeft zij twee zeer opmerkelij ke detailoverwinningen op haar naam gebracht: die in de Jura op ex-premier Edgar Faure, behaald door een harer rijpere en meer rechts ge plaatste elementen, Louis Jaillon; en die op ex-minister van nationale de fensie André Morice naar wie de barrière aan de Algerijns-Tunesische grens is genoemd te Nantes be haald door een jeugdige landbouwer en militant van de Jeunesse Agrico- le Chrétienne, Lambert, met zijn 27 jaren een der jongste nieuwe de- putees Ook de republikeinse volksbeweging heeft derhalve geen nederlaagcomplex te verwerken President René Coty stelt zich niet beschikbaar voor een nieuwe ambts termijn, aldus heeft A.F.P. van officiële zijde te Parijs vernomen. Een woord voerder van het bureau van premier De Gaulle deelde mee, dat Coty dit gisteren in een onderhoud met generaal De Gaulle heeft meegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat de premier de pre sident heeft verzekerd, dat hij niettemin zeker kon zijn van de eerbied en dank baarheid van het land. Wanneer het oude kiesstelsel an evenredige vertegenwoordiging in Frankrijk was gehandhaafd zou de nieuwe Nationale Vergadering een ge heel andere samenstelling hebben ge kregen. Op grond van de stemmen die de afgelopen zondagen zijn uitge bracht zou de nieuwe Assemblée er volgens UPI als volgt hebben uitgezien: (eerste kolom aantal zetels thans, tweede kolom aantal zetels bij even redige vertegenwoordiging, tussen haak jes aantal zetels in de oude Nationale Vergadering). Communisten 10 88 (145) Diverse linksen 2 8(0) Socialisten 40 72 88) Radicalen 13 23 56) Links centrum 22 16 18) Dissidente Radicalen 0 15 14) MRP 44 42 71) Christen-Democraten 13 11 0) UNR 189 82 0) Onafhankelijken 120 64 95) Gematigden 12 29 0) Extreem rechts 1 15 52) iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii en via de Democratie Chrétienne van Bidault met wie haar relaties ook in de nieuwe Kamer alsnog preci sering behoeven bestaat er tussen haar en de U.N.R. bovendien zoiets als een brug. Dinsdag 9 december 7,al de nieuwe Kamer haar eerste zitting houden hoofd zakelijk voor de verkiezing van een voorzitter, die volgens het bepaalde in de nieuwe grondwet voor de gehele duur van het Kamermandaat, vijf jaar dus behoudens voortijdige ontbinding, in functie zal blijven. De partijen zullen het bg deze gelegenheid tevens eens moe ten worden over hun resp. plaatsing in de banken van het vermaarde „kamer halve cirkel": „rechts" geldt als sym bolisch voor slecht aangeschreven be houdende en zelfs reactionaire gezind heid. Maandagmorgen reed op de rijksweg zuid te Sittard een trekker met op legger bestuurd door de heer Nyholt uit Brunssum, tegen een vluchtheuvel, waardoor beide voertuigen omsloegen. De bestuurder, die gehuwd was en twee kinderen had, overleed spoedig na het ongeval. Toen de gemeentesecretaris van Wanssum, de heer H. Vissers, zich maandagavond omstreeks zes uur van het gemeentehuis naar huis begaf, werd hij aangereden door een vrachtauto. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis te Venray opge nomen. Zondag is de tweede ronde gehouden van de Franse parlementsverkiezingen. Hier ziet men een ongesluierde Moslim vrouw te Ghrib Dam in de streek van Milliona Kabyliëin Algerië haar stem uitbrengen. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vandaag kardinaal Giobbe voor een afscheidslunch ontvangen in het paleis Huis ten Losch te Den Haag. Toen mgr. Giobbe bij Huis ten Bosch aankwam stond een erewacht opge steld van manschappen der lichte lucht doelartillerie. Naast de wacht was de koninklijke militaire kapel aangetreden. De geweren werden gepresenteerd en de kapel bracht de gebruikelijke groet: vier roffels, en speelde de oude paus mars. Tijdens de inspectie werd de „Marcia pontificia" van Gounod ten gehore gebracht. Deze mars werd in 1950 als officiële pausmars ingevoerd. Gistermiddag nam de kardinaal af scheid van prinses Wilhelmina. H.K.H. ontving mgr. Giobbe in het paleis aan de Lange Voorhout in Den Haag en on derhield zich ongeveer een half uur met hem. De kardinaal groette tevens verscheidene leden van de hofhouding van de prinses, o.a. haar secretaresse. Advertentie Zeer waarschijnlijk wordt 15 decem ber te Parijs een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk en West-Duitslaud over de kwestie-Berlijn gehouden. A.F.P. heeft van welingelichte zijde te Washington vernomen dat men het in principe hier over al eens is geworden. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, zou van plan zijn in ieder geval een dag voor het be gin van de N.A.T.O.-conferentie in Pa rijs te zijn. De woordvoerder van de Westduitse regering had gisteren eerder verklaard dat bondskanselier Adenauer om een dergelijke conferentie heeft verzocht. Ook voegde hij eraan toe dat deze conferentie waarschijnlijk in Parijs zal worden gehouden en wel een dag voor of na de bijeenkomst van de minister raad van de N.A.T.O., die op 16 decem ber is vastgesteld. De 64-jarige premier Grotewohl is ziek en kan op het ogenblik geen func ties waarnemen, aldus heeft A.F.P. uit Berlijn vernomen. Er is niets na ders over de ziekte gezegd, maar in de omgeving van de premier verklaart men dat zijn toestand geen aanleiding tot jzondere ongerustheid geeft. waarnemers merken op, dat al enige tijd tekenen van ver moeidheid vertoonde. Onlangs gooide AUeen Persconferentie niet alleen de data en de plaatsen van bijeenkomst van twee conferenties van ministers van buitenlandse zaken der vier srote mogendheden door elkaar, maar hij gaf ook te verstaan dat de Sovjet-strijd krachten Oost-Duitsland zouden kun nen verlaten voor terugtrekking der Westelijke strijdkrachten uit West-Duits- land. Dezelfde avond gaf het Oostduit- se persbureau A.D.N. een „rectifica tie" uit. Advertentie Vor (Van onze Londense correspondent) Er is sinds het eind van de vorige week enige drukte in Groot-Brittannië over de weigering van de Britse rege ring oorlogschepen te laten bouwen op Britse werven voor Indonesië. De man die deze kat de bel aanbond, is de heer James Callaghan, socialistisch Lager- huislid, ex-minister en een van de le den van de officiële fractieleiding van de Labour-partij. Vorige week zaterdag had de heer Callaghan in een rede het Britse ministerie van buitenlandse za ken ervan beschuldigd, dat het een op dracht van 600 miljoen gulden voor de bouw van oorlogsschepen voor Indo nesië had verboden, ofschoon het Brit se ministerie van Marine geen bezwa ren gehad zou hebben. Volgens de heer Callaghan zou nu een deel van de Indonesische order ge plaatst zijn bij Duitse scheepswerven en wel bij de firma Lurssen in Ham burg, waar de Indonesische regering een bestelling geplaatst zou hebben voor motor-torpedoboten ter waarde van 30 miljoen gulden. De heer Callaghan, die reeds dit voorjaar in deze pot was be gonnen te roeren, had een vraag inge diend, welke gisteren schriftelijk werd beantwoord door de Britse minister van buitenlandse zaken. In dit antwoord heette het, dat het niet de gewoonte was bijzonderheden bekend te maken over onderhandelingen zoals die tussen Groot-Brittannië en Indonesië, en dat het evenmin de gewoonte was de redenen bekend te maken, indien verzoeken voor de leverantie van oorlogsschepen wer den ingewilligd of geweigerd. Volgens een verklaring welke gister- Inzake de arrestatie van de 31-jarige ontwerper van de Nederlandse sport wagen Citeria, L. van B., die verdacht wordt van fraude, vernemen wij na der dat er in totaal twintig wissels met valse handtekeningen zijn aangetroffen. Vier er van stonden nog open tot een bedrag van 427.000,-. De man heeft zijn praktijken bekend. De Apeldoornse politie heeft aange houden een 21-jarige jongeman, die zijn stiefbroer met een stuk loden pijp heeft mishandeld, als gevolg waarvan laatst genoemde een hersenschudding opliep. De beide mannen hadden om enkele kleinigheden ruzie gehad. Toen de een daarna rustig zijn krant ging lezen, kreeg hij plotseling van de ander een hevige klap op het hoofd, toegebracht met een stuk loden pijp van zeker een halve meter lengte. Ondanks zijn ver wonding wist de laatste zijn aanvaller te overmeesteren en de politie te waarschuwen. De wildeman is inmid dels ingesloten. De Russische regering heeft besloten m^ ingang van het aanstaande week einde de officiële rustdag niet meer op zondag maar op zaterdag te stellen. Volgens het Russische persbureau Tass is dit gedaan om „aan de wensen van de arbeiders tegemoet te komen". avond werd afgelegd door de heer Cal laghan, zou het Britse ministerie van buitenlandse zaken wel toestemming hebben gegeven aan Britse fabrieken, onderdelen, zoals torpedobuizen en ka nonnen te leveren voor de door de In donesische regering in Duitsland bestel de torpedoboten. Er bevindt zich een Indonesische missie in Rome om te on derhandelen over een bestelling voor torpedojagers. De onderhandelingen schijnen niet te vlotten en het is vrij wel zeker, dat de kwestie van de leve rantie van oorlogsschepen aan Indone sië opnieuw ter sprake zal komen in het Britse parlement. Het zal interessant zijn te zien welke van Nederlands bondgenoten tenslotte met de eer zal gaan strijken, Indone sië te voorzien van een vloot. (Van onze verslaggever) „Wij waren ervan overtuigd dat de baggermolens een obstakel vormden in de haven van Den Helder." Aldus sprak de havenofficier van de marine- stad kapitein-luitenant ter zee N. J. Jongewaard. Hij was de laatste getuige in het onderzoek dat de marineraad maandagmiddag in Den Haag voort zette naar de oorzaak van de ramp met „De Zeven Provinciën" die 26 augus tus in de vroege morgen over de basaltkeien van het Helderse havenhoofd schoof. Over de rol die de baggermolens Oostgeul en Xoordgeul hierbij kun nen hebben gespeeld is in het knusse zaaltje van de zeekrijgsraad breed voerig gesproken. Vast kwam te staan dat beide vaartuigen die ochtend in augustus de haveningang gedeeltelijk versperden. iiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiinMiiiiiiiii Paus Joannes heeft gistermiddag het eerste buitenlandse staatshoofd in audiëntie ontvangen, aldus meldt het K.N.P. Het was de Sjah van Perzië, die zjjn uitgestelde staatsiebezoek aan Ita lië en het Vaticaan dezer dagen heeft gebracht. Het bezoek van de Sjah ge schiedde met het uitgebreide protocol voor niet-katholieke staatshoofden. Dit onderscheidt zich in zoverre van het bezoek van katholieke staatshoofden, dat de gast geen officieel bezoek aan de St.-Pieter brengt. Na de ontvangst op het St.-Pieters- plein met militaire eer, werd de Sjah naar de privé-appartementen van de Paus gebracht. De H. Vader heeft zijn bezoeker toegesproken en hem een waardevol boek over de Sixtijnse ka pel en twee andere waardevolle manus cripten aangeboden. De Paus bracht in herinnering hoe de Sjah enkele maan den geleden zijn bezoek aan Italië uit stelde in verband met de ernstige ziek te van Paus Pius XII. De Paus bracht hulde aan de eeuwenoude cultuur van Iran en wees erop, dat de Kerk daar vrij is om er te werken ten bate van het volk door het onderwijs aan de jeugd, de verzorging der zieken en haar charitatieve nood. Tot slot van zijn toespraak smeekte de Paus Gods ze gen ov°r de Sjah en zijn land af. Des middags heeft staatssecretaris mgr. Tardini namens de Paus het officieel tegenbezoek gebracht aan het Quirinaal waar de Sjah de gast is van de Italiaan se president. Advertentie Op 10 januari zal er een nieuw blad verschijnen onder de titel HollandLand und Leute". Dat is Duits. Het blad is dan ook voor Duitse lezers bestemd. Ook buiten het toe ristische tijdperk plegen drom men Duitsers naar Nederland te komen en het is dus goed, dat zij worden ingelicht over Nederland zoals het is, althans zoals in Nederland wonende Duitsers het hebben leren ken nen. HollandLand und Leute is erop gericht, bij de Duitsers respect te kweken kan nooit kwaad voor onze manier van leven en werken, met uitschakeling van sympa thieën en antipathieën. Het blad zal de geïnteresseerde Duitser duidelijk maken, hoe dit kleine land met zijn enorme bevolking zich weet te handhaven na de ontzettende klap van het ver lies van zijn koloniën. Het zal begrip vragen voor de grote mentale geestelijke verschillen tussen Nederlanders en Duit sers, maar het zal ook de bete kenis schetsen van de Utrechtse Jaarbeurs als neutraal ontmoe tingscentrum, waar de Duitser allerlei relaties kan ontmoeten, die hij in zijn eigen Heimat niet zou gauw ontmoet of nu eenmaal liever elders ontmoet. Het zal aandacht wijden aan het probleem der vluch telingen uit Indonesië want dat zijn het eigenlijk en daardoor de aandacht van de lezer vestigen op een probleem, dat hij in Duitsland zelf al te goed kent. Verder komt het probleem van de volkswoningbouw ter sprake, maar ook de financiële positie der Nederlandse gemeenten en onderwerpen als.het garageprobleem. Ook op cultureel terrein zal het blad informatie geven. Zo zal in het eerste nummer aandacht worden besteed aan de Nederlandse bijdrage aan de tentoonstelling over het Romantisch Tijdperk, die in 1959 in Lon den zal worden gehouden. Daarnaast zal de Duitse lezer worden georiën teerd over de voorgenomen structurele wijziging yan het middelbaar on derwijs. Drie Duitsers, die in een jarenlang verblijf in Nederland dit land hebben leren waarderen, vormen de redactie: het zijn de journalist Günter C. Vieten, Hermann Opitz, voormalig correspondent vein de Frankfurter Allgemeine Zeitung in Den Haag en de kunsthistoricus dr. Friedrich Huebner, schrijver van tientallen werken over onze vaderlandse cultuur. Günter C. Vieten is geestelijke vader, architect, aannemer en uitvoerder van het nieuwe blad. Hij werd op 16 januari 1930 in Krefeld geboren. Zijn grootmoeder van vaders zijde was een Nederlandse, een Amsterdamse jodin. Nadat Günter het naturwissenschaftliches Gymnasium in Krefeld had gevolgd, wilde vader Vieten, dat zijn zoon een wetenschappelijke loop baan zou kiezen. Het is er niet van gekomen. Toen de Amerikanen Aken als eerste Duitse stad bezetten, stichtten zij er meteen een journalisten school met de bedoeling er een gezonde Duitse journalistenstand te kwe ken. Günter Vieten volgde er de tweejarige cursus, kwam daarna aan de Rheinische Post en werd enige tijd later correspondent voor het gebied van de Neder-Rijn van Die Neue Zeitung, een dagblad, dat werd uitgege ven door het Amerikaanse State Department, met een Amerikaanse direc tie en een Duitse redactie. In 1953 trok Vieten naar Nederland; een sprong inJiet duister. De meeste tijd bracht hij door in de Arnhemse Openbare Leerzaal. Daar bestudeerde hij boeken over de Nederlandse economie, de Nederlandse geschiedenis, de Nederlandse cultuur en de Nederlandse taal. Ondertussen trachtte hij als free lance journalist carrière te maken. Zijn vrouw is een Nederlandse en dochtertje, al is zy dan Duitse, spreekt ai- leen maar Nederlands. Door zijn wérk kwam Günter Vieten in nauw contact met verschillende instellingen voor vreemdelingenverkeer. Hij werkte voor Zwitserse, Oos tenrijkse, Duitse en Engelse toeristenbladen tot hij in 1955 zelf een blad begon: „Der Tourist in Holland". Hieruit ontstond tenslotte het denkbeeld tot de uitgave van het nieuwe kwartaal tijdschrift „Holland, Land und Leute", waarvan dus in januari het eerste nummer verschijnt. Vieten ondervond veel medewerking van de ANVV, de ambassade in Bonn, de Vereniging „Nederland in den Vreemde" en vele grote Neder landse bedrijven en instellingen. Het blad zal worden opgenomen in de leesportefeuille voor vliegtuigpassagiers. Günter Vieten is een kleine, be weeglijke man van een gedegen eruditie, vrucht van de wel eens bespotte Deutsche Gründlichkeit. Deze zou straks echter wel eens een voordeel kunnen blijken voor zijn blad, dat ongetwijfeld met belangstelling zal wor den gelezen door 5000 Duitsers, die in de Nederlands-Duitse betrekkingen iets in de melk te brokken hebben in het belang van twee volken. De commandanten van de kruisers had den er al herhaaldelijk op gewezen dat de baggermolens het in- en uitvaren vaak ernstig belemmerden. Van de ^ij- de der havenofficier en een vertegen woordiger van de maatschappij die in Den Helder bagger .werkzaamheden ver richt, werd dit niet tegengesproken. Beiden echter vertelden de president van de marineraad, mr. L. v. Lookeren Campagne, dat de schippers van de baggermolens bij nadering van grotere oorlogst idems al het mogelijke deden meer ruimte te maken. Door de bag germolens aan hun hnkerkabels op te trekken, kon men vaak tientallen me ters winnen. De baggermolens bij het in- en uitvaren van grote schepen ge heel uit de haveningang terugtrekken, zou grote financiële consequenties met zich meebrengen. In het contract dat de baggermaat- schappii met het rijk sloot, is met na me voor dit soort moeilijkheden een schadepost verwerkt van 1.000 per jaar. Lang niet voldoende als de schip pers met hun vaartuigen moeten weg varen en later terugkeren. De molens precies zo te stellen als toen men het baggeren onderbrak, is bepaald geen eenvoudige bezigheid. Toen men desondanks aandrong om voor veiligheid in de Helderse ha ven deze maatregel toch te nemen, drong de maatschappij aan op een her ziening van het contract wat betreft de schadepost. Hierop is men van de marinezijde niet ingegaan. De oude toestand van het zoveel mogelijk be hulpzaam zijn bleef. Na het ongeluk met de Zeven Pro vinciën was het de commandant zeemacht zelf, die bepaalde dat voortaan bij nadering van de kruiser de baggermolens de haveningang moesten verlaten. Weer kwam toen de schadepost ter sprake en weer werd over dit probleem verder ge zwegen. In dit verband paste onge twijfeld de opmerking van overste Jongewaard op de zitting: „Wij zijn bij de marine nogal huiverig voor fi nanciële consequenties". Naast de havenofficier en een verte genwoordiger van de baggermaatschap- pij luisterde de raad ook naar de ver klaringen van de vroegere commandant maritieme middelen in Den Helder ka pitein ter zee b.d. A. C. M. de Nee- ve. Deze heeft bijna ■'wee jaar de lei ding gehad in de haver van Den Hel der en was juist enige dagen voor de stranding als commandant maritieme middelen afgelost. Kolonel De Neeve vertelde de raad dat hjj als comman dant maritieme middelen verantwoor delijk was voor de gang van zaken in de Nederlandse oorlogshaven. De ha ven-officier stond onder zjjn comman do en ad deswege ook de volledige be voegdheid om maatregelen met betrek king tot de haven te nemen. Kolonel De Neeve wees er in dit verband op dat zowel hij als zijn havenofficier schip pers van de baggermolens konden be velen dat zij de haveningang moesten vrijmaken. „Ik heb dat echter nooit gedaan, omdat er bij mij nooit klach ten tegen de baggermolens zijn inge diend, ook van buitenlandse gasten niet," merkte kolonel De Neeve op. „Ik heb zelf eens gezien hoe de Ze ven Provinciën langs de baggermolens binnenvoer. Dat ging goed De marineraad zal t.z.t. uitspraak doen. Op Tweede Kerstdag wordt de com ponist Hubert Cuypers 85 jaar. Op deze dag wordt er een radio-uitzending ge geven van zijn declamatorium „Terwe", op tekst van René de Clercq. De spreek- rol zal verzorgd worden door Jan Musch. Bovendien zal er begin januari een uitzending zfjn van Cuypers' „Madchen- lieder". Advertentie ■ryrr-rw* 6ebruifc die flits aansluiting op uw fototoestel Voor kieltjes binnenshuis: de leukste van uw leven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3