Automatisch interlokaal tele foneren in cel ra Bsl Sint Petrus Canisiusschool in nieuwe kleuren gestoken De Bloemendaalse KVP neemt afscheid van de heer J. Pinxter IN HEEMSTEDE GEEN MIDDELBARE SCHOOL Stille Armen Wie zoet is krijgt wekkers i. KAN NAAIMACHINES horlogerie VAN NIEL PULLOVERS Eerste toestel op Stationsplein gisteren in gebruik gesteld AGENOa Mr. P. J. de Baar Uit STAD Verbeteringen in wbonwagenkamp Moeder doodt haar kindje Grote Houtstraat 96, tel. 12210 NU OOK IN HAARLEM Films: Diversen Diploma's uitgereikt in Haarlem Directeur-administrateur van Wit-Gele Kruis te Haarlem en STREEK Van donker naar licht Voorstellingen „Met Zee Meer Min" afgelast In zwaarmoedige bui gaskraan opengezet Twee keer jarig in twee dagen DINSDAG 2 DECEMBER 1958 PAtiiNA 5 Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtitr.181, Tel. 14444 Haarlem e.o. Burgerlijke Stand Haarlem Vakopleiding aannemer - gjttÉijHtóËiii Speciaalzaak sinds 1S83 Woonwagenkamp Wachthuisjes Pauzetheater BLOEMENDAAL Grote deelname voor bejaardenbijeenkomst zuiver wol g g x w moderne kleuren MZJm «lP Beurs van Amsterdam kpJj. Beurs van New York HORLOGES KLOKKEN RINGEN ARMBANDEN COLLIERS OORHANGERS enz. enz. van JUWELIER HORLOCER Barteljorisstr. 2, tel. 13004 Haarlem Vraagt onze surprise-verpakking Gistermiddag om kwart over vier heeft de directeur van het telefoondis- Haarlem, ir. J. de Vos, de nieuwe Mefooncel voor automatische interlo kale verbindingen op het Stationsplein fa gebruik gesteld. Op korte termijn sullen ook twee van deze nieuwe ap paraten, waarmee men interlocaal kan bellen zonder tussenkomst van de tele foniste, geplaatst worden op het per son, terwijl er bovendien nog één ge plaatst zal worden in de cel op de hoek -van de Zijlstraat en de Gedempte Oude Gracht, nabij het Postkantoor. In een later stadium zullen er nog van deze toestellen geplaatst worden in de cellen op het Houtplein, aan de Ver- gierdeweg en aan de Jan Gijzenkade. Via de nieuwe toestellen kan men dus vanuit een cel interlocaal bellen, zonder te hoeven wachten op het tot standkomen van de verbinding en zon der tussenkomst van de telefoniste. Voor de Telefoondienst is dit uiteraard Van groot belang, want naarmate de automatisering van het telefoonverkeer toeneemt, houdt men minder telefonis tes in dienst. Het ligt in de bedoeling alle telefooncellen voor interlocaal ver keer langzamerhand te voorzien van automatische toestellen. Dan blijven er alleen in de grote steden nog enkele toestellen over, waar men de hulp van een telefoniste nodig heeft om interna tionale gesprekken tot stand te bren gen. Maar ook daarvoor denkt men al aan automatische toestellen. Het apparaat voor automatisch in terlocaal verkeer is door P.T.T. ont wikkeld in nauwe samenwerking met de Sedeco-fabrieken in Genève. Zwitserland heeft de toestellen reeds in gebruik en Nederland is pas on langs met de plaatsing ervan begon- hen. In enkele steden in ons land zijn er onlangs van deze toestellen ge plaatst en Haarlem denkt er op korte termijn zeven neer te zetten. Het be langrijkste is, dat het publiek nu in de cel kan zien hoe lang het nog door kan spreken, hoeveel geld het ge stort heeft en dat het het teveel be taalde geld terugbetaald krijgt. Het toestel reageert dan ook op een kos- tenteller. ?pparaat bevinden zich gleu ven voor het storten van dubbeltjes en van kwartjes Het werkt uiterst nauw keurig en alleen de nieuwe dubbeltjes en kwartjes zpn bruikbaar. Via een in genieus controlesysteem worden alle andere munten weer uitgeworpen. Men neemt de hoorn van de haak en stort zoveel dubbeltjes en kwartjes als men denkt nodig te hebben voor zijn gesprek. De hoeveelheid geld die gestort is, kan men aflezen op een venstertje tussen de beide gleuven. Wanneer de verbin ding op de normale wijze tot stand ge komen is, begint achter dit schijf te draaien, waarop men dus ieder ogenblik kan aflezen voor hoeveel gfid men nog spreien kan. Dreigt men fn tijdnood te komen, dan hoeft men slechts geld bij te storten om het ge sprek op normale wijze te kunnen V°Wanneer'men na afloop de hoorn op de haak hangt, krijgt men het teveel betaalde geld terug in de muntsoort die men zelf gestort heeft. Het is dus aan bevelenswaardig om steeds ook enkele dubbeltjes in de gleuf te werpen. Wan neer men immers na afloop bijvoor beeld twintig cent terug zou moeten ont vangen, maar men heeft met kwartjes hetaald dan komt er niets terug. Heeft men met dubbeltjes betaald, dan komt Pf-Lip bedrag, zijnde twee aubbel- het gehele daarvoor bestemde Se in de cellen bet.altn.enMg. S&fK'ëgSS.'1» ook fa andere cellen gedaan wordt De toestellen zun erg kostbaar en het spreekt vanzelf, dat P.T.T. er zuimg op fa. Van het publiek wordt dan ook ge_ vraagd de toestellen rustig te behanae len. Daarvoor heeft men een voortrei felyk uitgevoerde en duidelijke nana Advertentie FRANS HALS: De Mau-Mau slaat toe i8 jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. Bi. 2.30 en 8 uur. LIDO: De zwarte baretten, 14 jaar; 2, 4.ist 7, 9.15 uur. iQ 1 9 *7 n LUXOR: Verdacht van....» 1» J- 7, 0.15 MINERVADe man met de 1000 gezich ten, 14 jaar; 8.15 uur. miehtv ia Wo. en do.: The high and the mighty, 14 jaar; 8.15 uur. 0 i it 7 oib HEMBRANDT: Fanfare, a. 1.S 2, 4.15, 1, ö.-lö ^OXY: Revolverhelden, a- 9.15 uur. n «-^Gedoemd te zwijgen, a. L; 2.15, T.m. donderdag 4 december *«\/rRaec™?',.Raaks, 8 en 9.30 uur: „Met Zee Meer Min musical show voor Actie •Langspeelplaat t.b.v. Prins Bernhardstich- ting. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Come- Qie speelt „Een tik van de zon", toneel spel van N. C. Hunter. Regie: Joan Hem- melts. Woensdag 3 december Frans Halsmuseum, 8 uur: De taal der hioderne architectuur, lezing VU. MlnerVfe, Heemstede: Kindermatinee In kader van Sinterklaasviering. BEVALLEN van een ZOON: M. Duin dam-de Groot; J. Kromkamp-Dijkstra; G. de Jong-Overkleeft; P. W. Bakker- de RooijM. van der Molen-Koppen; H. M. Peperkoorn-Kastermans; J. van Langeraad-van Paasschen; J. C. Ro- senhart-de Boer; J. M. Potma-Roden- burg; H. Gouman-Lutraan. BEVALLEN van een DOCHTER: M. Duindam-de Groot; T. Leenslag-Dijk- mans (2 dochters); B. H. Klok-Kamp; M. Schouten-van der Wart; A. van Nor- de-Smit; F. Noorden-Snijder; J. A. H. Hegedüs-van den Ham; D. M. van den Bosch-Vinck; L. J. Burghout-van Toom- bergen; E. Horeman-Glas. ONDERTROUWD: G. R. de Vries en M. Metzger. GEHUWD: H. M. Reijendorp en T. J. Tjjsma. OVERLEDEN: Th. J. Weijers, 61 jr., Voorzorgstraat, P. Punt, 68 jr. Arnoi- dystraat; H. L. Snoek, 77 jr. Schoter- veenstraat; G. A. Nonhebel-Lasschuit, 84 jr., Delftlaan; A. C. van Roon-Mer- tens, 84 jr., Rijksstraatweg; H. Brug- gencate-de Kok, 75 jr., Floraplein; W. Weber, 72 jr., Hazepaterslaan. ding samengesteld in het Nederlands, Frans, Duits, Engels, Spaans en Espe ranto. Een moeilijkheid is nog, dat in dergelijke cellen de telefoongidsen van alle districten in het land nodig zouden zijn. Een onderzoek heeft echter uitgewezen, dat vanuit de cellen meest al slechts met het eigen district en met Amsterdam gesproken wordt. Deze gid sen zullen dus zeker in de cel aanwe zig zijn. Voor het overige kan men ge makkelijk de informatiedienst opbellen, want de automatische interlocale appa raten zijn ook voor gewoon locaal ver keer geschikt. De meeste mensen die interlocaal willen bellen, hebben doorgaans het gewenste telefoonnummer wel in hun zakagenda staan. P.T.T. heeft de toe stellen voorlopig in cellen geplaatst, die men gemakkelijk in de gaten kan houden. Zij doet echter een dringend beroep op het publiek om er mede voor te waken, dat niemand misbruik maakt van deze kostbare apparaten, die uiteindelijk als service aan het pu bliek in gebruik genomen zijn. Men zal ook moeten zorgen steeds voldoende losse kwartjes en dubbeltjes van de vereiste soort in zijn zak te hebben, wanneer men van deze nieu we toestellen gebruik wil maken. In ternationale gesprekken kan men via deze toestellen niet voeren, evenmin ge sprekken met telefoonnetten, die nog niet geautomatiseerd zijn. Het hoogste bedrag dat men ineens in dit apparaat kan stoppen varieert van 1,40 tot f 1,60. Overigens kan men nog tijdens het gesprek in onbeperkte mate blijven bijstorten. Gistermiddag heeft directeur ir. J. de Vos van het telefoondistrict Haarlem op het Stationsplein de eerste automa tische interlocale telefooncel in' gebruik genomen. Tevoren was in de houten PTT-loods aan de Verspronckweg een demonstratie gegeven met het nieuwe apparaat. Links op de foto ziet men het nieuwe automatische interlocale toe stel, waarmee men dus interlocaal kan bellen zonder tussenkomst van de tele foniste en rechts ziet men het oude type. De Stichting Raad van Bestuur van het Bouwbedrijf heeft deze zomer als besluit van 33 cursussen, die in drie jaar opleiden voor het vakdiploma aan nemer, 814 kandidaten geëxamineerd. 55.7 pet. daarvan slaagden voor een der beide diploma's B. en U of G.W.W. Van het aantal door de stichting opge leide cursisten slaagden 376 van de op geleide 593 kandidaten, dat is 63.4 pet., waaruit blijkt dat het volgen van een cursus de beste resultaten oplevert. In Haarlem werd een van die 33 cursussen gehouden onder leiding van de heer H. Éehes. Van de 22 examen-kandidaten werden er na het schriftelijk deel reeds zeven afgewezen. Een kandidaat kreeg herexamen. De vijftien kandidaten, die daarna voor het mondeling deel moch ten opgaan, slaagden allen. De beste prestatie hierbij leverde de heer J. J. Kors, Vooruitgangstraat 55 in Haarlem. Hp was een van de twee kandidaten in het gehele land, die voor het vakdiploma met lof slaagden. Dit vertelde maandagavond in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann de voorzitter van de commissie van toezicht op de cursus vakopleiding aan nemer van de Stichting Raad van Be stuur van het Bouwbedrijf, de heer G. J. Veldwnk. In juli werd in Rotterdam het schriftelijk examen gehouden en in september volgde het mondelinge deel. De heer Eebes gaf een uiteenzetting van de taak van de onderwijskracht. Hij moet wel eens streng optreden maar mag nooit vergeten in de cursist ook de mens te zien. De heer E. P. Ba- kels uit Den Haag sprak vervolgens als hoofd van de afdeling vakopleiding aannemer. Hij noemde het vak van aannemer inspannend en moeilijk. Hij moet het geestelijk werk van de archi tect realiseren. Thans kan men, in te genstelling met vroeger, ook een theo retische opleiding in de aannemerij volgen. De ouderen bereikten hun doel langs de praktische weg. Spreker drong er bij de geslaagden op aan verant woord hun zaak op te bouwen en niet verder te springen dan hun polsstok lang is. Aan de met lof geslaagde kan didaat J. J. Kors bood de heer Bakels namens de stichting een naslagwerk over het bouwen aan. Uit de kring der aanwezigen de geslaagden waren met hun familiele den aanwezig spraken nog de heren De Jong als schoonvader en De Wit als vader van een der geslaagden. 'fi Burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden van Hillegom heeft gisteren op glorieuze wijze zijn zilveren ambtsjubileum herdacht. Uit vele monden werd hem lof toegezwaaid en vele geschenken werden hem en zijn e- tgenote overhandigd, waaronder het geschenk van de Hillegomse burgerij: een reis naar Italië, een bandrecorder en een platenatlas, hem wel het meest deugd zal heiben gedaan. De foto is genomen tijdens de feestelijke huldiging door de ambtenaren, tijdens welke ge meentesecretaris J. Th. M. Punt het woord voerde en namens de ambtenaren en de mannen van de Rijkspolitie geschenken overhandigde. Met ingang van 1 december 1958 is mr. P. J. de Baar uit Haarlem be noemd tot directeur-administrateur van het Wit-Gele Kruis te Haarlem. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis heeft hem benoemd in de plaats van de hui dige - Iministrateur, de heer J. Bron- string, die op eigen verzoek en op de meest eervolle wijze per 1 januari 1959 ontslag heeft gekregen. De heer Bronstring is benoemd tot administrateur van het Wit-Gele Kruis te Rotterdam. Het ligt in de bedoe ling, dat dinsdag 30 december af scheid van hem wordt genomen, bij welke gelegenheid mr. De Baar in zijn nieuwe functie zal worden geïnstal leerd. GLADHEID Op de Zeeweg in Overveen is maandag tengevolge van de gladheid een 58-jarige Zandvoortse met een bestelauto geslipt en tegen een boom gereden. De auto werd zwaar be schadigd. De vrouw kwam met de schrik vrij. Op de Zijlweg viel een 43- jarige Santpoortse met haar brom fiets. Na in het Marine Hospitaal te zijn verbonden kon zij naar huis terugke ren. HERSENSCHUDDING Gistermor gen verleende een 25-jarige Haarlemse chauffeur met zijn bromfiets op de hoek Oudeweg-Harmenjansweg geen voorrang aan een personenauto, waar in een 50-jarige Haarlemse fabrikant zat. De bromfietser kwam te vallen en moest met een hoofdwonde en een her senschudding naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. De politie vraagt ge tuigen. KNIEFRACTUUR Om kwart over twaalf vannacht reed een 18-jarige Haarlemse betonvlechter per fiets over de Schipholweg. Plotseling viel zijn tas van zijn sjtuur en kwam tussen de spa ken van zjjn voorwiel terecht. De jon geman viel en liep een linkerkniefrac tuur op. De Sint Petrus Canisiusschool aan de Timorstraat heeft de laatste maanden een grondige opknapbeurt ondergaan. De school de oudste In de Sint Li- duinaparochie werd in 1925 gebouwd, een voor die dagen ondanks zijn tradi- tionele bouw hoogst-moderne school. In de loop der jaren zijn er nogal wat fei len aan het daglicht gekomen en by het herstel daarvan heeft het schoolbe stuur meteen de kans aangegrepen om de inmiddels wat verouderde school in een nieuw kleed te steken. Dat is moge lijk geworden dank zij de medewerking van het Haarlems gemeentebestuur en de rijksinspecteur bij het Lager Onder wijs. Voor zover wij de school kennen in zjjn vroegere gedaante bewaren wij de herinnering aan een donker getint ge bouw, dat, wat de inrichting betrof, nog sterke reminiscenties opriep aan een ver verleden. Het onderwijs zelf onder- SJhg na de oorlog ook hier een vernieu wing en waar mogelijk paste men zich on6 b^.<ie nieuwe inzichten, die ook het jj?rwijs waren binnengedrongen, cnlrf daaraan dankt de school zijn it,,,, naam in Haarlem. Het schoolbe- moeeliit6^ nu g°tracht de sfeer zo goed te brenge„ÏÏ!"e.deJin overeenstemming slaagd. ls daarin uitstekend ge- wiflitstermtoa°fd' de heer L. J. Juijn, Ichool gemaakt® een rondgang dpor de scnooi gemaakt en met ons zullen de Advertentie vele ouders, die je hebben interieur ri?naanderingen' welke aan ket kfeuren zito ,an?,ePracht. Alle don kere kleuren zyn verdwenen De zeven Waslokalen hebben iichte tinten gekre gen en ademen een geheel andere sfeer. Men heeft getracht zoveel moge lijk licht in de lokalen te brengen. Daar toe is ook de verlichting opvallend ver beterd. Vo£[ 1n drie lokato™6!,^gordijnen aangebracht, in lotaden heeft men de grootste winsten is tenslotte een gro ter! rust in de lokalen, doordat de mu ren ontdaan zijn van overdadige mus. traties De religieuze wandversieringen, die voorheen van een u:nifonmen wat al te traditionele makel J smaakwfiï" vangen door moderne en smaakvolle produkten. Het kamertje van het hoofd der school, waar bij tpd en u or)A tandarts zich vestigt, is A knapt. en het „hok' dat aansluiting geeft op de gymnastiekzaal, zelfstandige ruimte geworden, leermiddelen kunnen worden Pg gen. Dat brengt voor de beer Juj - vens mede, dat hij niet meer via luik in de hal van de school na® obsure bergruimte hoeft te klauter Natuurlijk heeft het schoolbestuur neg wensen. De vloeren in de klaslo kalen zou men graag vernieuwen, an dere kapstokken zouden geen kwaad kunnen en de gymnastiekzaal is ook voor verbetering vatbaar. Maar alles kan niet ineens komen. LAATST sprak ik eens een collega Die wilde verrassen zijn eega Zijn oog hierbij viel Op de firma VAN NIEL Waar hij kocht een mooie OMEGA. Grote Houtstraat 86, Haarlem Telefoon 10371 Toen de Bloemeydaalse gemeente-1 zitter van de gemeentelijke centrale Toen de Bloemeyaaaise gemeente-1 zitter van ue gemeenxenjKe centrale raad in september voor het eerst in Bloemendaal van de K.V.P., getuigde zijn nieuwe samenstelling* na de raads-1 als eerste spreker van de grote waar verkiezingen byeenkwairi, was het vreemd in dat college de heer J. F. M, Pinxter niet meer aan te treffen. Bijna twintig jaar lang had hy deel uitge- maakt van de Bloemendaalse gemeeft teraad, waar hij in 1939 zijn intrede deed. In 1945 werd hjj voorzitter van de K.V.P.-fractie als opvolger van mr. F. P. Th. Rohling. De heer Pinxter was een begrip geworden in de Bloemen daalse gemeenschap en zjjn activitei ten in de gemeenteraad getuigden er van, dat hij in 1933 na een jaren- lange loopbaan in het toenmalige Ne derlands Indië naar Bloemendaal geko men zich op velerlei terrein geo riënteerd had. Met name noemen wij zijn secretaris - penningmeesterschap van het Wit Gele Kruis, afdeling Bloe- mendaal-Overveen, zijn werk voor de reclassering en de Amniabloem-collec- te. Bij gelegenheid van de zeventigste verjaardag, in 1955, van de heer Pinx ter, die in Zwaag werd geboren, schre ven wij daarover uitvoerig. Geen wonder dus, dat de K.V.P in Bloemendaal de gelegenheid niet voor bij heeft :aten gaan, de heer Pinxter een hartelijk en waardig afscheid te be- r9.faen bij zjjn heengaan uit het „offi ciële politieke leven. Daartoe had de gemeentelijke centrale van de K.V.P. een bijeenkomst belegd in de Sint Jo- sepnschool, welke door vele leden en door vrienden van de heer Pinxter werd bijgewoond. Onder anderen waren aan wezig de wethouders mejuffrouw dr. Maria E. Nolte en de heer mr. J. C. C. W. Hijszeler, de pastoors van Bloe mendaal en Overveen, dr. A. A. Olie rook en Chr. ten Velthuis, de K.V.P.- raadsleden F. K. J. Fijen, J. van Haas ter, mr. A. A. K. M. Povel. De heer A. J. J. M. Rijssenbeek, voor- dering, welke de K.V.P. heeft voor het vele en voortreffelijke werk, door de heer Pinxter in de loop der jaren ver richt. De spreker schetste de moeilijke positie van een raadslid, die afgevaar digd als vertegenwoordiger van een partijprogram, in de raadsgemeen- schap komt, waar samenwerking prae- valeert boven het eigen groepsbelang. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij de heer Pinxter een boek aan. Pastoor Olierook voegde daarbij zijn waardering voor het vele werk, dat de heer Pinxter op sociaal gebied in Bloe mendaal heeft verricht. Hij was een ac tief lid van het armbestuur der Drie- vuldigheids-parochie, en hij heeft veel gedaan ten bate van de Sint-Joseph- school. De pastoor schetste de heer Pinxter als een rierke, rustige persoon lijkheid. Wethouder Nolte roemde de verdiensten van de heer Pinxter voor het onderwijs, in het bijzonder voor de katholieke kleuterscholen. Namens de K.A.B. sprak de heer Adr. Even waar derende woorden. De heer Pinxter ge noot het volle vertrouwen van de arbei ders in Bloemendaal. Als oud-voorzitter van de K.V.P. sprak de heer P. A. M. Haanappel een persoonlijk woord, ter wijl de heer J. van Haaster de des kundigheid van de heer Pinxter op het gebied der eigen Vogelenzangse proble matiek roemde. De heer Pinxter sprak daarna woor den van dank voor de aangename sa menwerking met allen in de loop der jaren en voor de grote belangstelling bij gelegenheid van zjjn afscheid. Opder leiding van de heer C. Borne- wasser zorgde het koor der Sint Jo- sephschool voor een fijnzinnige muzi kale omlijsting van deze afscheids avond. B. en W. van Heemstede twijfelen er aan of het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ooit toe stemming zal verlenen tot het stichten van een middelbare school in Heemste de. In de naaste omgeving van de gemeente bestaat genoeg gelegenheid om dat soort van onderwijs te volgen. Daar komt bij, dat de Haarlemse scho len tot nog toe in staat zijn gebleken al le Heemsteedse leerlingen te plaatsen. Ook op de stichting van een nijverheids school voor jongens en meisjes hoeft niet gerekend te worden. Het nijver heidsonderwijs vertoont nog meer diffe rentiatie dan andere soorten van onder wijs. Dat delen B. en W. van Heemste de mede in de Memorie van Antwoord op het afdelingsonderzoek van de ont- werp-begroting 1959. Voor de stichting van een openbare school aan de Glip is een plan ontwor pen. dat inmiddels is gewijzigd, omdat de kosten te hoog bleken. Zo spoedig mogelijk zal de raad een krediet wor den gevraagd. Voor de stichting van een kleuterschool in dit gebied is voors hands geen urgentie-verklaring te ver wachten. Het aantrekken van een leer kracht voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden achten B. en W. niet urgent. Het aantal leerlingen is te klein. Bovendien laten de LOM-scholen in Haarlem regelmatig leerlingen uit Heemstede toe. Met ingang van 1 janu ari van het volgend jaar is het geven van zangonderricht en muzikale vor ming wettelijk geregeld. Verschillende scholen in Heemstede bezitten al een piano en voor de ULO-scholen werden destijds gelden gevoteerd voor de aan schaffing van een bandrecorder. Ver der werden gelden beschikbaar gesteld voor grammofoonplaten. Het aanstellen van een zangpedagoog is niet mogelijk in verband met de financiële positie van de gemeente. B, en W. voelen er niets voor om de verstrekking van school- melk weer in te voeren. In juni van dit jaar werd het om allerlei praktische en principiële bezwaren afgeschaft. De stichting van een sportgebouw aan de Lanckhorstlaan, waartoe indertijd be sloten werd, zal voorlopig niet plaats hebben, omdat nog altijd geen toestem ming van de'overheid is gekregen. In het woonwagenkamp zullen enkele „stevige" voorzieningen worden getrof fen. Het terrein zal misschien bestraat worden, de wallekant zal beveiligd wor den en er komt verlichting. De ver schillende soorten bewoners van het kamp komen vaak met elkaar in con flict. De goedwillenden hebben dikwijls van de kwaadwillenden te lijden. Deze laatste categorie stort vuil en afval op het terrein of gooit daarmede de sloten dicht, die dit jaar al drie keer zijn schoongemaakt. De puinverharding langs de walkant wordt weggebroken en van de hekwerken blijft niet meer over dan een hoop oud roest. Daarom zijn B. en W. van plan om zeer veel beton te verwerken in de voorgestelde voorzieningen. B. en W. zijn het niet eens met de mening, dat de kruising Heemsteedse Dreef-Lanckhorstlaan-Bachlaan onover zichtelijk zou zjjn. Voorrichtingsborden en verkeersstrepen geven de richting goed aan. Misschien is de doorgang in de Heemsteedse Dreef te smal. In het kader van een verbetering van de ver binding tussen de Herenweg en de Heemsteedse Dreef zou aan verbetering op dit punt mede aandacht kunnen wor den geschonken. De bomen op de Bin nenweg tussen het postkantoor en de Koediefslaan zullen niet worden ge rooid. Een raadslid had beweerd, dat de bewoners last van die bomen zou den hebben, maar tot nog toe hebben B. en W. geen klachten bereikt. De bomen zijn gaaf en gezond en het zou thans zonde zijn om ze te rooien. Van een toenemende vernieling en vervui ling van het wandelbos Groenendaal ls naar de mening van B. en W. geen sprake. Natuurlijk, met het groeiende aantal bezoekers neemt ook het door hen achtergelaten afval toe. Elke maan dag en indien nodig ook op andere da gen wordt het afval opgeruimd. Regel matig worden ook de plantsoenen ge reinigd en aangeharkt. Niettemin is het college bereid het nodige te doen om de schooljeugd te instrueren, maar of dat nu moet gebeuren door een bioloog betwijfelen B. en W. ten sterkste. In dat opzicht gaat er al veel goeds uit van de jeugdnatuurwacht en van het insti tuut van de school- en werktuinen. Wellicht zullen te gelegener tijd de uurwerken van het raadhuis en van de r.-k. kerk van de H. Bavo van een ver lichting worden voorzien. Het onderhoud vergt nogal moeilijkheden, hetgeen in het verleden maar al te vaak is geble ken. Daarom zal worden onderzocht of een andere methode van verlichting bijvoorbeeld door middel van schijn werpers een betere oplossing biedt. Niet voor elke halte van de NZHVM kan een wachthuisje worden gebouwd, omdat bij de beoordeling van de vraag of een wachthuisje geplaatst moet worden ook andere factoren dan de be langen van de passagiers een rol spe len. Voor een verdeling van de kosten bestaat tussen de gemeente en de NZHVM geen vaste gedragslijn. Het onderhoud van de huisjes is voor reke ning van de vervoersmaatschappij, het schoonhouden komt ten laste van de gemeente. Opnieuw heeft een raadslid voor sub sidiëring van het Humanistisch Thuisfront gepleit, maar ook dit keer was er voor het college geen aanleiding om voor dit doel een subsidie te ramen. Reeds verschillende keren heeft de raad op een aanvraag afwijzend be schikt. Naar aanleiding van een sugges tie om de uitbreiding van het raadhuis te combineren met de bouw van een nieuw politiebureau zeggen B. en W. dat het beschikbare terrein rond het raadhuis maar net groot genoeg voor de uitbreiding is. Uit bestuurlijk oogpunt is een combinatie niet van belang. Con crete plannen voor de bouw van een nieuw politiebureau zijn er nog niet. De uitwerking van de plannen voor de nieuwe zwemvijvers werd als gevolg van de bestedingsbeperking in juli van het vorig jaar stopgezet. Binnenkort zullen B. en W. opnieuw contact opne men mèt de commissie ad hoe: zij wil len de plannen nu zo spoedig mogelijk klaar hebben. De totstandkoming van een nieuwe badinrichting is van belang mede in verband met de voorgenomen uitbreiding van de Algemene Begraaf plaats. De begroting zal 11 december in het openbaar worden behandeld. De voorstellingen van de korte mu sical „Met Zee 3Ieer Min", die van maandag tot en met donderdagavond telkens tweemaal zou worden opge voerd onder auspiciën van het Pauze- tlieater, zijn afgelast. Gebleken is, dat de organisator eerst gistermiddag een vergunning had aangevraagd om een publieke vermakelijkheid te organise ren en dat hij in het geheel geen be lastingsstrookjes had afgehaald bij de gemeenteontvanger. De musici, die zou den optreden, hadden een contract, dat echter niet door de organisator onder tekend was. Verscheidene personen, die gisteravond de voorstelling wilden be zoeken. vonden de toegang tot de zaal door de politie versperd. Om kwart voor acht hing de eigenaar van de zaal die uiteraard met de organisatie van de voorstellingen niets te maken had een raambiljet voor, om aan te kondi gen dat de voorstelling was afgelast. Intussen vernemen wij van de Prins Bernhardstichting, in welker opdracht destijds de musical geschreven was. dat de voorstellingen niet onder haar auspiciën gegeven zouden worden, zo als in folders werd gesuggereerd. De stichting zou daar ook geen enkel voor deel van hebben. Namens het stich tingsbestuur is aan de organisator van de voorstellingen te verstaan gegeven, dat hij het gedupeerde publiek en de ge dupeerde artisten schadeloos moet stel len, omdat men niet gaarne zou zien, dat de Prins Bernhardstichting van deze trieste gang van zaken de dupe zou worden. De Prins Bernhardstichting heeft sinds april van dit jaar de Actie-Lang speelplaat op touw gezet, waarbij ten bate van de stichting langspeelplaten worden verkocht van de musical „Met Zee Meer Min". Voor de bejaardenbijeenkomst die op donderdagmiddag 11 december om half twee wordt gehouden in het Jeugd huis aan de Donkerelaan in Bloemen daal heeft zich weer een groot aantal bejaarden van zeventig jaar en ouder opgegeven. Tenminste 175 Bloemen daalse ouden van dagen zullen die mid dag gaan genieten van het optreden van Bert Brugman's poppentheater. Tussen de bedrijven door zorgt het comité voor de bejaarden met versnaperingen en andere plezierige zaken voor een zo ver zorgd mogelijke middag. GEEN SPREEKUUR. De heer J. C. C W Hijszeler, wethouder van Bloemen daal, zal donderdag geen spreekuur hou den. (Van onze verslaggever) Een 35-jarige gescheiden vrouw heeft in haar woning aan de Gerard Dou- straat te Amsterdam in een zwaar moedige bui getracht zich en haar drie kinderen van het leven te bero ven door de gaskraan open te zetten. Helaas is een der kinderen, een meisje van zes maanden, overleden. Tegen de vrouw is procesverbaal terzake moord subs, doodslag opgemaakt. Vanmorgen om kwart voor zes ont dekte een buurman een sterke gaslucht in zijn huis. Hij bespeurde dat die uit de benedenwoning kwam en wist de voordeur hiervan te forceren. Hij vond de bewoonster en haar drie kinderen, een jongen van zes jaar, een jongen van drie jaar en een meisje van zes maanden, bewusteloos in de voorkamer liggen, terwijl de gaskraan openstond en de kamer gevuld was met gas. On middellijk heeft hij de gaskraan ge sloten en de ramen opengegooid, ter wijl hij intussen zijn vrouw te hulp riep, die op haar beurt de politie waar schuwde. De vrouw is in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam opgenomen. Ze heeft haar daad bekend. De jon getjes zijn bij buren ondergebracht, ter wijl het stoffelijk overschot van het meisje, voor wie geen geneeskundige hulp meer baatte, in beslag ia genomen. Sint Nicolaas nadert ras. De win kels worden overstroomd met men sen, die het komende feest dankbaar aangrijpen om familie en kennissen te verrassen. Maar prettig is het ook de vele onbekenden te verrassen, die als stille armen de feestdagen moe ten doormaken. Wie hen bedenkt, bezorgt hun een wat gelukkiger kerstfeest. Per giro ontvingen wij: H. v. d. H. f5: L. de G. f2.50; G. W. fl; J. S. f 10. Ter redactie werd bezorgd: N.N. f 10; J. M. f 10; mevrouw Van C.-H. f 10. Giften kunnen met vermelding „Stille Armen" op gironummer 14 3 4 8 0 over gemaakt worden ten name van de Nieu we Haarlemsche Courant, of ter redac tie Smedestraat 5, Haarlem wor den bezorgd. „Zijn ze beslist warm. juffrouw?" vroeg zaterdagmiddag een Haarlem mer, die ergens in de Grote Hout straat een paar warme sokken wilde kopen. „Mijnheer, daarmee zou U gerust naar de Noorpool kunnen. Kijkt XJ maar naar het merk," antwoordde de verkoopster. Dat wil ik aan wel eens proberen.' ..Mijnheer U schertst," meende de juffrouw. Zaterdagavond stapte die mijnheer op Schiphol in een D.C.-7 met de allure van een deskundige habitué. Zondagmorgen zweefde hij inderdaad boven de Noordpool. (Zonder koude voeten). Zondagavond landde de mijn heer op Anchorage in Alaska, waar hij sindsdien van zijn vermoeienissen uitrust Overmorgen, donderdag 4 dec., hoopt hij er zijn 27-ste verjaardag te vieren en er diezelfde dag met een volgend vliegtuig op te stijgen. Hij zal daarmee de datumgrens passeren enwoensdag 3 december mor gen dus in Tokio landen. Onbe kommerd zal hij er slapen en hij zal de volgende dag opnieuw 27 jaar worden. Het lijkt allemaal erg onwaar schijnlijk, maar het wordt begrijpe lijker, wanneer men bedenkt, dat die mijnheer Jan van Kuppeveld heet, Duvenvoordestraat 110 in Haarlem woont, en boordwerktuigkundige is bij de K.L.M. Advertentie YELL vorig opening Slot 2/12 (Niet officiële 4% Ned. 1958 3% Ned. 1953 Staffel 1947 3% Ned. 1956 3Ü Ned. 1948 314 Ned 1950 314 Ned. 1954 344 Ned. 1955 B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij Cert. Amsterdam Rubber H.VA. Senembah-Mij. AJC.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell Mij. Fokker v. Gelder Hoogovens MiiUer Co. Philips Gem.bez. Unilever BUliton 2e Kon. Petroleum 50 HoU. Amerika Lijn K.L.M. Kon,, Ned Stoomb Mij Ned. Stoomv My v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbneven '57 Rentespaarbrieven '58 2 Amsterdam '56 244 Amsterdam '56 U 2bi Rotterdam '57 koersen 98H 92 90 rt 9114 85 84 Ti 87(4 881. 110 181 66 129% 120 237% 204 131.50 270 185 335 338% 411% 455% 184 190.70 151 104 152 132 149% 134% 100 87 95% 100 98% 89H 66% 127 119% 232 131.40 402% 448 188.10 150 148 131% 129 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KT..M- Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater US Steel Stemming 28/11 1/12 59% 59% 49% 49% 52% 51% 69% 70% 48% 48% 97% 97% 27% 27% 40% 41% 41% 43% 69 69% 50% 50% 82 81% 35% 60% 51% 51% 58% 58% 23% 23% 86% 86% prijshoudend Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5