Socialisten maken zwenking inzake Nieuw-Guinea Overdracht aan Indonesië thans sou betekenen handelen in paniekstemmin I Laatste missiebisschop in China sinds half oktober spoorloos verdwenen Is mgr. Walsh gearresteerd? LESVLIEGTUIG VALT BIJ TEXEL IN ZEE Achttienjarige piloot door garnalenvisser gered Drees is het eens met Burger Gevangenpoort ondergaat amputatie MORRISV» Mr. Kropman wijst trustschap af Nieuw autobus incident te Birmingham JAGER tijdens jachtpartij door schot gedood Overval op bejaar de magazijn bediende in Amsterdam De zeven eisen op fakkeldragersdag Vertrouwen van de Tweede Kamer fractie der P.v.d.A. bepaalt voor groot deel lot der regering BIJ ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN DE EERSTE KAMER Dertien negersonder wie predikanten veroordeeld Indonesisch parlement aanvaardt wetsontwerp Alleen de komende zaterdag wordt een Russische zondag BECKERING handschoenen 0Êéi SIGNAAL Indische soldaten op Pakistaans eiland Het weer. Het weer in Europa WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 o 82sfe JAARGANG No. 30079 Tot veler verrassing is de fractieleider van de P. v. d. A. in de Eerste Kamer, mr. In 't Veld, bij de algemene poli tieke beschouwingen een heel eind teruggekomen op hetgeen hij in het begin van het jaar in dezelfde Kamer over het Nieuw-Guinea-beleid had verkondigd. Toen luidde het: Nederland moet in ieder geval met Indonesië op goede voet zien te komen, om de ronde tafel gaan zitten en dit land zijn goede wil tonen, wat er in het verleden ook gebeurd is. lans luidde het advies van de socialistische fractieleider: wij moeten ons geestelijk voorbereiden op omstandigheden c ie mogelijk gaan veranderen. Wij moeten de mogelijkheid van een ovei dracht van Nieuw-Guinea onder het oog blijven zien. Voorzitter V.V.D.-fractie in de Eerste Kamer Nationalisatie Dinsdagmiddag is de achttienjarige leerling-vlieger S. H. Geurtsen uit Heelsum aan de dood ontsnapt, toen het Har* vard-tweepersoonslesvliegtuig, waarmee hij een solovlucht maakte, in de Noordzee bij Texel terecht kwam en vrijwel onmiddellijk zonk. Indringer na komst van kantoorbediende gevlucht TECHNISCH SPEELGOED Snowcoats m. teddy f 79.50 I Weinig verandering 1001 OOSTERSE GESCHENKEN De Oriënt VOUS ETES EN.. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefooni Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuldem Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectlei 3. 7. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, ïoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonde' opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uut 's avonds tel. 21544 (Van onze parlementaire redacteur! Overdracht onder de huidige omstandigheden zou echter betekenen han delen in paniekstemming. Mr. In 't Veld verzocht de Nederlandse regering uit te spreken, dat zij „de mogelijkheid van een andere oplossing dan het handhaven van de souvereiniteit door Nederland niet uitsluit". Hij stelde hierbij echter de belangrijke voorwaarde, dat die andere oplossing de belan gen van de Papoea's veilig inoet stellen. Wel drong hij er op aan er naar te streven dat wij worden ontlast van verantwoordelijkheden die wij niet aan kunnen en van risico's die kunnen leiden tot een conflict. In de nauwe sa menwerking met Australië ziet de socialistische woordvoerder geen enkel perspectief. Beter verteerbaar leek hem een trustschap onder de Verenigd" Naties. Mr. Kropman (K.V.P.) had met het probleem van onze verhouding tot In donesië heel wat minder moeite. Met Indonesië praten is uitgesloten, zo con stateerde hij. Met een staat die ons chanteert, onderhandelt men niet. Te genover socialistische suggesties, om toch nog naar een trustschap onder toezicht van de V.N. te streven, stond hij volmaakt afwijzend. ,,Het zou niet ongepast zijn, ai" wij eens naar bui ten duidelijk te verstaan gaven, dat w;j niet verlangen naar een herhaling van de slechte ervaringen die wij des tijds met „goede diensten" al eens gehad hebben". De katholieke woordvoerder stelde rin r>nogrnaa,s °P het standpunt dat wij van °?a s gee.n °hject kunnen maken hen all" "^onesisch beheer maar dat wij te ontnionf^'egenheid moeten geven zich maar op een'i. niet al'een bestuurlijk ving. Tegenovn ed terrein van bescha- ring, dat Niey de sncialicticr-ho hmm. meUw de socialistische bewe en zo'n risico vön^inea z0'n zware last hij, dat het bescha?"s betekent, stelde meer aangaat dan '"Sswerk ons veel land weet. In dit verh"Igee," lrï Nedel:: met grote dankbaarheidu herdacht hij werk van missie en zendin„ pioniers- offers die voor "it beschJl" de veIe reeds zijn gebracht. Hij gaf ^ng!!werK gouverneur de raad om het „,5we lier initiatief in Nieuw-Guinea alta r„-cu" te te laten en het bestuur niet aan an!h* tenaren over te laten. Namens de A.u. verweet de heer Ruppert de socialisten, dat zp voor uit moment geen oplossing voor Nieuw- Guinea aan de hand doen. Pat het land hiet ten eeuwigen dage aan Neder land moet blijven, wil ook de A.R. niet tegenspreken, maar nóch overdracht aan Indonesië nóch een trustschap bie den op dit ogenblik een oplossing. De die w„ ons hebben genomen de vera aanKename, maar zolang wij belanee? oorde]ijkheid dragen voor de dat net van Nieuw-Guinea zullen wp do 5 Roeten doen ten aanzien van militaire verdediging van dat tand. „ortet ,mpal5t volgens de heer Rup pert sterk de indru'- dat de P.v.d.A. die zich met name verzet tegen het zenden van militairen, bezig is de ontwikkeling die 2jj met betrekking tot principiële punten als Nieuw-Gui nea en de atoombewaking doormaakt, op anderen af te reageren zoals blijkt uit hetgeen op de fakkeldragersdag in Utrecht hierover naar voren is gebracht. Mr. v. Riel (V.V.D.) verweet de P.v.d.A. vaagheid in de eis die in U- trecht is gesteld: „thans" peen uitzen ding van dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea. De situatie kan iedere dag zo danig veranderen ciat die uitzending wel degelijk noodzakelij! wordt. In het al gemeen ziet hij in de neiging bij de socialistt i om ter wille van het kie zerscorps naar een vooroorlogse minder constructieve houding en anti-milita- risme terug te keren. Namens de C.H. heeft mr. Kolf de regering op het hart gedrukt alle maat regelen te treffen ter voorkoming dat wij in Nieuw-Guinea te eniger tijd voor een voldongen feit komen te staan. Aan samenwerking met Australië hecht zijn partij grote waarde. Hij verweet de P.v.d.A. dat zij het regeringsbeleid in zake Nieuw-Guinea ondergraaft. De fractie der V.V.D. in de Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag tot haar voorzitter benoemd mr. H. van Riel. Tot voor kort was voorzitter prof. Molenaar, die is overleden. iiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiimiijiiii Te Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama zjjn dertien negers, on der wie twee predikanten, tot gevan genisstraffen en boetes veroordeeld, omdat zij hadden geweigerd gehoor te geven aan een bevel van een autobus- chauff ïur om achterin te gaan zitten, aldus meldt A.F.P. De twee predikan ten kregen resp, drie maanden en één maand met een Loete van 350. De overige beklaagden kregen voorwaar delijke straffen. Allen tekenden beroep Volgens de nieuwe bepalingen inzake de stadsbussen van Birmingham, welke naar aanleiding van de boycot door de negerbevolking in 1957 werden afge kondigd, kunnen negers en blanken in theorie zitten waar zij willen. Vroeger zaten de blanken voorin, gescheiden van de negers die achterin plaats moesten nemen. Volgens de nieuwe bepalingen heeft de chauffeur echter het recht de passagiers een plaats aan te wijzen. Indien deze weigeren hieraan gehoor te geven, kunnen zfj wegens „versto ting van de openbare orde" tot hoog stens zes maanden gevangenisstraf wor den v-. oordeeld. Aan de bouwactiviteit in Berlijn is niet te merken, dat deze stad voor de zo veelste maal weer eens het middelpunt is van een politieke krisis. De foto toont de werkzaamheden voor de aan leg van een nieuwe ondergrondse spoor lijn tussen Steglitz en Wedding in de buurt van de Kaiser Wilhelm Geddcht- niskirche (achtergrond). Links een ge deelte van een pas voltooide wolken krabber bij de Tiergarten. Bij een jachtpartij op hazen is dins dagmiddag onder Buren de 71-jarige ko lonel b.d. der rijkspolitie H. G. van Everdingen uit Den Haag, oud gewes telijk commandant van de rijkspolitie, door een schot hagel in de hartstreek getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Het ongeluk gebeurde toen de zeven jagers over een damhek klommen. Bij het springen van het hek kwam een van hen enigszins ongelukkig terecht, waar door zyn geweer afging. Het schot ha gel trof de op één meter afstand staan de heer Van Everdingen in de borst. Hij zou vandaag 72 jaar zfjn gewor den. De officier van justitie te Arnhem heeft zich op de plaats van het onge luk op de hoogte gesteld van de toe dracht. Het Indonesische parlement heeft vanmorgen, zonder tegenstemmers, het wetsontwerp inzake de nationalisatie van Nederlandse bedrijven aangeno men. De Masjumi en de katholieke par tij onthielden zich van stemming. Do Russische regering heeft besloten "et aanstaande weekeinde de omciele rustdag van zondag naar za terdag te verschuiven. Het Russische persbureau TaSs zei, dat deze maat regel genomen is om ,,aan de wensen van de arbeiders tegemoet te komen". ïj. van,0*öcië'e Russische zijde wordt verklaard geldt deze maatregel slechts voor deze week, en niet zoals gisteren in een deel van onze edities is gemeld voor altijd. Hij is genomen omdat vrijdag 5 december in Rusland een nationale feestdag is ter herden king van de aan aarding der Sovjet grondwet en omdat men de twee rust dagen van deze week wilde laten aan eensluiten. De laatste buitenlandse bisschop in China schijnt sedert 19 oktober niet meer in zijn huis te Sjanghai te vertoeven, aldus bericht het K.N.P. Het is mgr. J. E. Walsh M.M. uit Cumberland in de Verenigde Staten. Tot die da tum was telefonisch contact met hem mogelijk, ook van het Britse gebied van Hongkong uit. De Amerikaanse en Britse consuls in Sjanghai kunnen geen gegevens omtrent de verblijfplaats van mgr. Walsh verkrijgen, noch of hij wellicht gevangen is genomen of onder huisarrest is geplaatst. Bjj een laatste poging tot telefonisch contact vanuit Hongkong kwam een bediende aan de ljjn, die zei de bis schop in geen week meer te hebben ge zien ofschoon hfj iedere dag van 9 tot 4 uur in het bisschoppelijk huis had ge werkt. De betrokken consul in Sjanghai heeft gemeld, dat er geruchten gaan volgens welke mgr. Walsh in oktober zou zijn gearresteerd. Geen enkele be vestiging is hiervan tot dusver ver kregen. Mgr. Walsh ging in 1918 voor het eerst naar China. In 1927 werd hij bis schop gewijd. Hij was toen 36 jaar oud. Na van 1936 tot 1946 generaal-over- ste van zijn congregatie, de missiecon gregatie van Maryknoll te zijn ge weest, keerde hij in 1948 naar China te rug. Hij werd benoemd tot secretaris generaal van het centraal '-atholiek bu reau in Sjanghai, een coördinerend cen trum van alle katholieke missionaire, culturele, charitatieve en onderwijsac tiviteit in China. Tn 1951 werd dit bu reau door de communisten opgeheven. Mgr. Walsh werd ervan beschuldigd een „krachtig anti-communistisch cen trum tegen het volk" te zjjn. Later moest hij van de communisten verhui zen naar de pastorie van Christus Ko ning-kerk in Sjanghai. (Van onze correspondent) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuii Dinsdagmiddag omstreeks kwart over vijf is een naar schatting 30- tot 35- jarige man in een brandstoffenhandel aan de Wilgenweg aan de overkant van het IJ in Amsterdam-noord binnenge drongen en heeft een overval gepleegd op een 74-jarige magazijnbediende die alleen in de zaak was. De magazijnbe diende, die een zending goederen ver wachtte, opende de deur van de zaak toen er gebeld werd. Er drong een man binnen die de magazijnbediende een klap op het hoofd gaf met een Engelse sleutel, waarbij hij schreeuwde: „Je geld moet ik hebben". Hierna ontstond een worsteling waarbij de indringer trachtte de magazijnbediende met een sjaal te wurgen. Een ogenblik later kwam een 55-jarige kantoorbediende van de zaak binnen met de zending goederen. De indringer vluchtte daarop naar de keuken en zag tater kans uit de zaak te ontsnappen. (Van onze parlementaire redacteur) „Indien de fractie van de P.v.d.A. Mgr. Walsh heeft herhaaldelijk ver- vertrouwen in het kabinet zou op- klaard zo lang mogelijk in China te wil len blijven, omdat ijn blijven een steun kan betekenen voor de katholieke Chi nezen, ook al zou hij zijn werk niet kunnen doen. Advertentie het geschenk dat op handengedragen wordt. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG De Gevangenpoort te Den Haag moet gedeeltelijk wijken voor het verkeer. Het tegen de poort aangebouwde BerLage- poortje, dat uit 1924 dateert, wordt binnenkort afgebroken om plaats te maken voor een fietspad. zeggen, dan zou het geen zin meer heb ben dat de partijgenoten van die frac tie nog langer in het kabinet zitting blijven nemen. Men kan van ons niet verwachten, dat wij toch maar zouden aanblijven en dan een Nederlandse MacDonald zouden worden". Met deze verklaring in de Eerste Kamer heeft ministerpresident dr. Drees hedenmor gen duidelijk gemaakt, dat het lot van het kabinet thans voor een groot deel afhangt van het vertrouwen dat de Tweede Kamer-fractie van de P.v.d.A. nog in dit kabinet kan stellen. De socialistische ministers hebben met deze fractie in de Tweede Kamer uitvoerige afspraken gemaakt. Dr. Drees heeft dit eerlijk toegegeven en hij vond het een vanzelfsprekende zaak. De ministerpresident beriep zich op het verleden en zei dat er staatsrechter lijk geen bezwaar tegen kon worden ge maakt. Van de verklaring van mr. Bur ger in Utrecht heeft hjj zich min of meer gedistancieerd. „In hoofdzaak" zfjn wij het er wel mee eens, aldus de minister-president, maar het was een fractieverklaring. Hjj sprak enige ma len over de onverkwikkelijke situatie, die thans in de binnenlandse politiek een realiteit is. De punten, waarop dr. Drees het zeer duidelijk eens is met de eisen, die zijn partijgenoot Burger op de P.v.d.A. fakkeldragersdag te Utrecht heeft ge steld, waren: Ten eerste: de vermogensvermeerde- ringsbelasting. Dr. Drees vond dit een aanvulling van ons belastingsysteem, die hij steeds heeft voorgestaan. Het gaat er hierbij niet om een nieuwe bron van belastingheffing aan te boren. Ten tweede: bezuiniging op defensie- uitgaven. Dr. Drees zei, dat hü steeds heeft aangedrongen op een vergelij king naar draagkracht met wat an dere tanden voor de NATO opbrengen. Ten derde: Wat betreft de huur- en melksubsidies stelde hij zich op het standpunt dat eerst het SER-advies moet worden afgewacht. Ten vierde: Wat betreft de Nieuw- Guinea-politiek bleef zijn standpunt on gewijzigd. Er is geen andere oplossing Advertence met vakkundige voorlichting BARTELJORISSTR. 6 Tel. 12145 mogelijk. Ook wanneer thans zou wor- d .i overgegaan tot overdracht aan In donesië of tot een trustschap, zou er in Nieuw-Guinea zeker geen vrede heer sen. Hij wees op een recente publicatie van de Labourparty in Australië, waar in was tot uitdrukking gebracht, dat Australië in geval van overdracht aan Indonesië in Nederlands Nieuw Guinea zou dienen binnen te rukken- Ten vijfde: Wat betreft de uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea heeft dr. Drees gezegd, dat de regering er prijs op stelt dat het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet inderdaad in behandeling komt. Hij sprak over onrust in de P.v.d.A. ten aanzien van de militaire voorbereidin gen die thans worden getroffen, maar dit neemt niet weg dat ook de uitzen ding van de 400 vrijwilligers moet door gaan. Er zijn aanwijzingen dat tamelijk veel vrijwilligers bereid zijn naar Nieuw-Guinea te gaan. Dr. Drees gaf uitvoerig opening van zaken. De fractie van de P.v.d.A. had de socialistische ministers officieel uit genodigd voor een bespreking, waarbij de algemene politieke situatie en en kele concrete punten aan de orde zou den komen. Men is erheen getrokken onder voorwaarde, dat door de socia listische ministers niets zou worden gezegd over punten waarop het kabinet nog niet tot overeenstemming was ge komen of die niet tot het regerings program behoorden. De socialistische ministers zijn het met de fractie van de P.v.d.A. eens, dat de amendementen op de wet vervreemding landbouw gronden van de K.V.P. en A.R. we] degelijk een tornen aan het regerings program betekenen. Over dat program is destijds volgens dr. Drees duidelijk met de fracties overeenstemming be reikt aan het eind van de kabinetsfor matie. Hij vond dan ook het standpunt van fracties, die daarna nog zijn blijven verkondigen, dat zij vrij willen staan tegenover het kabinet, niet juist. Ook de ministers zijn aan dit program ge- honden, aldus de minister-president. Wanneer op de duur verwezenlijking van belangrijke punten daarvan niet mogelijk is, fan ligt het voor de hand dat het kabinet niet langer zijn werk zaamheden zal kunnen voortzetten. Een groep van ongeveer tweehonderd Indische soldaten heeft een eiland in de Gangesdelta in Oost-Pakistan bezet, zo heeft de Pakistaanse generaal Omroo Khan, die een inspectiereis naar dit gebied heeft gemaakt, volgens A.F.P. verklaard. Het toestel was 's morgens omstreeks half tien opgestegen van het vliegveld Eelde met aan boord de instructeur van de Rijksluchtvaartschool de heer De- termever en de leerling. Zij hadden opdracht om een navigatievlucht te ma ken naar Texel. Daar aangekomen is het toestel getand op het vliegveld Eier- land. De instructeur stapte uit en gaf de leerling opdracht een solovlucht over het eiland te maken. Deze is daarbij waarschijnlijk wat van zijn route afgeweken en kwam boven zee te recht. Volgens opgave van de jonge pi loot kreeg hij toen aan de noordkant van het eiland motorstoring en het vliegtuig verlooi snel hoogte. Het kwart, in een lange glijvlucht op het gladde water terecht, vloog nog even omhoog en plof te toen definitief in zee. De jonge vlie ger kon ternauwernood uit de cockpit klimmen, want het toestel zonk vrijwel direct. Hij heeft ongeveer tien minuten in het vrij koude water gelegen, toen hij werd opgepikt door een vissersboot. De schipper van dit bootje, de vijfentwin tigjarige C. Mosk uit Dph Oever op Wieringen, had het vliegtuig zien neer komen. Hij was juist kiaar om n::ar Den Oever terug te keren na een tamelijk succesvolle garnalenvangst. Hij stuur de zijn bootje, de WK 18, naar de plaats van het ongeluk en begon daar in cir kels rond te varen om uit te kijken naar eventuele overlevenden. Zo vond hij de rondzwemmende piloot. Toen deze hem had verteld.' dat hjj zich alleen aan boord an het veronge lukte vliegtuig bevonden had zette schip per Mosk koers naar Den Oever, onkundig van het alarm dat inm.ddels was geslagen. De heer Determeyer na melijk had reeds de reddingdienst van de Marine Luchtvaartdienst gewaar schuwd en was aan boord van een van de door de M.L.D. uitgezonden opspo ringsvliegtuigen gegaan om te helpen zoeken. Hij ontdekte later ook zijn pupil aan boord van de WR 18. Ook de wachter op de Eierlandse vuurtoren had alarm geslagen en daar op voer de reddingboot van Den Hel der, de Prins Hendrik uit. Deze werd la ter gewaarschuwd, dat de piloot was opgepikt en zou toen trachten de jon geman over te nemen. On begrijpelijker wijs echter miste men de ..aanslui ting" en zo werd de leerling-vlieger in Den Oever aan "and gezet, gekleed in visserskleding en op klompen, die hem enkele maten te groot waren. Vandaar kon hij het vliegveld Eelde waarschu wen, zodat men daar ook weer gerust kon zijn. Het vliegtuig ligt nu in ongeveer acht meter diep water, slechts enkele tien tallen meters uit de kust aan de Noord punt van Texel. idvenenttt BARTELJORISSTR. HAARLEM Ta. 13439 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk wolkenvelden met slechts een verspreid voorkomende bui. Vannacht en morgenochtend op 'vele plaatsen mist; in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke wind Zon: 8.29-16.31. Maan; 0.10-13.10. Advertentie APART EN TOCH VOORDELIG Paarlaarsteeg 8 Haarlem, Tel. 14615 max. neersl. Station Weer temp. af gel. gisteren 24 uur Helsinki sneeuw -9 0.5 Stocknoim geheel bew. -6 0 Oslo zwaar bew. -3 0 Lu. den mist 2 0.1 Amsterdam zwaar bew. 4 1 Brussel geheel bew. 3 0 Luxemburg sneeuw -2 0.1 Parijs onbewolkt -2 0 Nice zwaar bew. 7 0 Be- 'ijn onbewolkt -6 0 Frankfurt sneeuw -2 0.1 Milnchen geheel bew. -7 2 Zörich zwaar bew. -4 0 Genève gehael bew. 0 0 Locarno geheel bew. 4 0.1 Wenen licht bew. -6 0 'nnsbruck geheel bew. -6 0 Rome regen 7 5 Madrid geheel bew. 9 5 Advertentie met luxe Lederwaren en Parapluiet Grote Houtstraat 125 127 Haarlem Telefoon 20889

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1