N ederlandse bloemisten onder vinden toenemende hinder van zuidelijke landen Paus Joannes betuigt zijn deelneming Operette-concert bij „Da Pacem" Opmerkelijke handbalzege van H.B.C. over T.Y.B.B. Jungham Veteranenlegioen Nederland uiteengevallen and réa 11 Indonesië zou hooguit boek waarde willen vergoeden m mrir M Bloemisten L.T.B. bijeen Grootkruis voor kardinaal Giobbe Honderd schepen door de boycot getroffen Nederlaag van Concordia 3 Spaaroverschot bij R.P.S. in november FIGUURZAGEN SCHOUS van 1854 Kort geding om de uniformen van de drumband Hoe spelen onze r.-k. clubs? Verklaring van minister Suprajogi in het Indonesisch parlement Mmw°' ERIC DE NOORMAN gr: houlsfraabi63 Nationalisatie Nederlandse bedrijven WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 PAGINA 2 Teeltrecht Buiten Nederland Schoolbrand in Chicago Orde Nederlandse Leeuw Koningin overhandigt het ereteken persoonlijk Jury niet bevoegd Geen recordtijd voor Tineke Lagerberg Canada is voor een noord-Atlantische vrijhandelszone HORLOGES MARKTBERICHTEN Winnaars sportprijsvraag Ridder Oranje-Nassau RUIME KEUZE IN MODERNE SCHEMERLAMPEN p 3 'f B31 Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag SN 9 Achter elkaar stormen de mannen naar de noordzijde van het kampement en onder het lopen realiseert de Noorman zich ineens, dat Ta- nach de Piet niet bij hen is. Vreemd! Inderdaad is een aantal flauwe voet afdrukken zichtbaar in het weke zand. „Blijft allen bij de boten," beveelt Eric zijn krijgers. „We moeten er ons op voorbereiden, dat de Ieren straks terugkomen voor een aanval." Hij wenkt Bolan en gevieren volgen ze zo goed en zo kwaad als het gaat in het donker het spoor. Het leidt recht in noordelijke richting, en merkwaardig genoeg hebben de overvallers niet de geringste moeite genomen hun sporen te verbergen. Integendeel! Na eerst een kort stuk landwaarts gegaan te zijn, buigt het weer naar zee en op het zachte strand zijn hun voetstappen duidelijk zichtbaar. Maar de bedoeling daarvan wordt Eric al gauw duidelijk. Opeens staan ze voor een rotswand en daar zijn de sporen totaal verdwenen„Handige jongens," bromt Svein teleurgesteld. „We kunnen wel ophouden." Ze zoeken nog een tijdje, maar sporen vinden ze niet meer en teleurgesteld keren ze naar de hoog vlakte terug, in de hoop daar nog iets gewaar te worden. „Veel zijn het et niet geweest," bromt Svein en zijn blik glijdt bedachtzaam naar de Picten- burcht, die donker en plomp tegen de avondhemel afsteekt. De Noorman antwoordt niet. Hebben zij op dit moment wellicht dezelfde onuitgesproken gedachte? Scherp nemen zij de omgeving in zich op en dan mompelt Svein: „Verbeeld ik het me, of hangt daar een licht boven de horizon? Daar!" D® mannen spannen hun ogen in en hun blikken zoeken langs de vale schem®' ring, die de nachtelijke hemel flauw aan de horizon doet afsteken „Je heb gelijk, Svein," fluistert Eric. „Dat is het schijnsel van een vuur. Dat zuUe de Ieren zijn, en daarheen is Fergus nu onderweg. Als we snel zijn, kunne we de ontvoerders misschien inhalen." In zijn openingsrede tot de gistermid. dag in Haarlem gehouden algemene vergadering van de vakgroep Bloem kwekers van de L.T.B., de katholieke land- en tuinbouwbond in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, heeft de voorzitter, de heer J. Elders, er op ge wezen, dat de bloemisterij in ons land een der kwetsbaarste takken van het agrarische bedrijfsleven is. De bloe misterij is immers niet alleen afhanke lijk van het weer, maar thans vooral ook van de concurrentie, die de Neder landse producenten in steeds toenemen de mate ondervinden van het buiten land. „De zuidelijke bloemen, geteeld in Spanje, zal Frankrijk en Italië zoe ken het steeds meer hogerop," aldus de heer Elders. In welhaast alle Europese landen neemt de produktie van bloemen grote vormen aan. In zuidelijke landen kan men gemakke lijk concurreren, omdat bloemen daar in de vrije natuur en met zeer geringe hulpmiddelen goedkoper dan bij ons derhalve gekweekt kun nen worden. Het ziet er naar uit, dat de concurrentie van die kant steeds zwaarder zal gaan wegen voor de Nederlandse kwekers. Alleen het Ne derlandse vakmanschap op dit ge bied kan, aldus de heer Elders, onze bloemen-export op peil houden, tot dat wellicht de Êuromarkt verande ring brengt. De voorzitter wees op het belang van eensgezindheid, niet alleen naar buiten, maar ook binnen de vakorganisatie. De bloemisterij is nu eenmaal geen gelijk gericht bedrijf, maar een samenstel ling van veel kleine, middelgrote en grote bedrijven van een permanent hoog opgevoerde stooktechniek tot sim pele periodeteelt, al dan niet onder glans en al dan niet verwarmd. Wat bij. voorbeeld de gerezen moeilijkheden met West-Duitsland betreft ten aanzien van de invoer van bolbloemen uit ons land liggen de belangen van de Neder landse bollenkwekers en die van de bollentrekkers tegengesteld. In deze en ting, die naar de mening van de voor- dergelijke kwesties speelt de voorlich- zitter stellig op het terrein der vakor ganisaties ligt, temeer nu de minister voornemens is de rijksvoorlichting op tuinbouwgebied drastisch te gaan be perken, een grote rol. Het bestuur van de L.T.B.-bloemisten heeft alle aandacht voor de problemen, die de beperkende bepalingen inzake de teelt van bloemisterij-produkten met zich meebrengen. Dat de teelt nog niet geheel en al vrij gelaten kan worden is iets, waarover allen het eens zijn. De vraag rijst echter of de vrije uitoefe ning van de teelt vlak over onze gren zen geen gevaar inhoudt voor verplaat sing van de cultuur naar nieuwe gebie den in het buitenland, waar jonge kwe kers (mits kapitaalkrachtig naar la ter in de vergadering werd opgemerkt) zich in alle vrijheid kunnen vestigen. Het bestuur streeft in de eerste plaats naar uitbreiding van het teeltrecht voor de allerkleinsten onder de kwekers, om hun een bestaansbasis te verzekeren. Van dat streven getuigde het niet dan na ampele discussie aangenomen voor stel van het bestuur, wanneer in het bloemistenbedrijf tot uitbreiding van het teeltrecht wordt besloten, die uit breiding te leiden naar de economisch zwakke bedrijven, welke behoefte heb ben aan meer teeltrecht en dat be zwaarlijk kunnen kopen. Van de gang bare methode, het teeltrecht van iede re bloemkweker met het vaste percen tage en zonder meer uit te breiden, zou dan moeten worden afgezien. In plaats daarvan komt een vaste uitbreiding met twee procent. Namens de afdeling Ter Aar werd gewaarschuwd voor uitbreiding van net teeltrecht. Men kon beter wachten op de Êuromarkt, omdat de situatie dan althans overzichtelijker wordt. Jon ge kwekers moeten, aldus Ter Aar, be hoed worden voor hun ondergang door verstandiger vakgenoten. Uitbreiding van het teeltrecht zou de ondergang van jonge kwekers kunnen betekenen, omdat de kans niet denkbeeldig is, dat er dan nog meer snipperbedrijven ko men. Ook werd gewaarschuwd tegen de ondernemingen, gedreven door de genen, die de bloemisterij als een winst gevende vrije-tijdsbesteding menen te moeten beoefenen. De voorzitter wees er op, dat het bestuur geenszins beoogt de twee procent af te nemen van kwe kers die daar recht op hebben. Bo vendien zal het uitsluitend gelden voor probleemgebieden. De afdeling Ter Aar kreeg ook de toezegging, dat „verge ten groepen", die achtergesteld zijn bij de verstrekking van teeltrecht, bij de verstrekking daarvan aanbod zullen komen, dank zij het aanvaarde be stuursvoorstel, dat min of meer een uit werking was van een door de afdeling Aalsmeer geopperde gedachte. Naar aanleiding van de verwikkelin gen in Rijnsburg, in het voorjaar van dit jaar, stelde de kring Roelofarends- veen voor te komen tot een gelijke waardering van de warme kas- en de koude kasvergunningen. Een beetje ver warming maar kan soms veel schade tegengaan, maar de bepalingen inzake de scheiding van beide soorten cultures schijnen onverbiddelijk. Het bestuur schenkt alle aandacht aan dat pro bleem. Het wordt toegestaan, zo deelde het mee, alleen voor het instandhou den van de kwaliteit tijdens natte en mistige dagen en voor het weren van een onverwachte vroege of late nacht vorst iets bij te stoken. Daardoor is het echter niet alleen overbodig, aldus het bestuur, maar ook ongewenst een ge lijke waardering voor beide soorten ver. gunningen door te voeren. Van de zijde van de kring Kenne- merland werd geklaagd, dat er niets klopt van die beweerde soepelheid van de A.I.D. (Algemene Inspectie Dienst). „U gaat zonder pardon op de bon", zo had een controleur die spreker verzekerd. De voorzitter stel de daar weer tegenover, dat het zijns inziens toch wel los zou lopen. „Het wordt aan het eigen wijs beleid van de kwekers overgelaten," zo meende hij. Op voorstel van de kring Kennemer- land zal het bestuur zich ook intens gaan bezig houden met de kwestie van de rolkassen. De kring had er zijn mis noegen over geuit, dat het P.V.S. (Pro- duktschap Voor Sierteeltgewassen) het voorstel van het gebruik van een sier teeltvergunning bij rolkassen had afge wezen, zogenaamd omdat zulks controle- moeilijkheden zou opleveren. Van dat laatste geloofde de kring Kennemerland niets. Het is zijns inziens een discrimi natie, dat in de glasdistricten toege staan wordt een warme kas te gebrui ken voor koude kas of open grond zonder zogenaamde controle-moeilijk heden. Paus Joannes XXITI heeft een tele gram aan de aartsbisschop van Chi cago gezonden, waarin hij getuigt van zijn diep medeleven met de families van de 87 kinderen en drie zusters- onderwijzeressen die bij een brand in de lagere school „One Lieve Vrouwe van de Engelen" te Chicago om het leven zijn gekomen, aldus meldt Reu ter. Hij heeft de nabestaanden zijn apostolische zegen gegeven. De commandant van de brandweer in Chicago verklaarde gisteren nog steeds rekening t.e houden met de mo gelijkheid van brandstichting. Op de plek waar de brand uitbrak zijn name lijk olievlekken op de muur gevonden. Een twaalfjarige jongen aar wie was opgedragen vuilnis naar het souterrain te brengen, heeft tegenover de politie verklaard het afval niet in brand te hebben gestoken. Er was een theorie ge opperd dat de brand op die manier zou zijn ontstaan. Voorts zoekt de politP naar een man van middelbare leeftijd die kort voordat het brandalarm werd gegeven, een winkel in de omgeving van de school was binnengerend om op te bellen. Toen hij hoorde dat er geen telefoon was, liep hij weg met de woorden: „De school staat in brand!" Koningin Juliana heeft de scheidende nuntius-internuntius in Nederland. Paolo kardinaal Giobbe onderscheiden met het Grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hare Majesteit heeft de kardinaal de onderscheiding tijdens de lunch op Huize ten Bosch persoonlijk overhandigd. De Orde van de Nederlandse Leeuw strekt ter vererende onderscheiding van alle Nederlanders die bewijzen geven van beproefde vaderlandsliefde, van bijzondere ijver en trouw in het vol brengen hunner burgerplichten of van buitengewone bekwaamheid in weten schappen en kunsten. De orde kan in bijzondere gevallen ook aan vreemde lingen worden gegeven. Naar een functionaris van de I.T.F. gistermiddag op 't hoofdkantoor in Rot terdam mededeelde, schijnt de boycot actie tegen schepen onder goedkope vlag vooral door te zetten in de Ver enigde Staten, Australië en Nieuw-Zee- land, terwijl als nieuwe deelnemers zich Cuba, Malta en de Philippijnen hebben gemeld. Naar een schatting van de I.T.F. zijn thans ongeveer honderd schepen van de Panhonlib cvloot Net slachtoffer van de boycot. Vijfenzeven tig daarvan liggen in havens verspreid over de gehele wereld, terwijl de rest op halve kracht vaart in afwachting van het einde van de actie. Aangezien in de vier dagen dat de boycot duurt, normaal ongeveer hon derdvijftig goedkope-vlagschepen in de havens zouden worden behandeld, zou derhalve al twee derde van dit aanta! door de campagne getroffen zijn. Het hoofdbestuur van de I.T.F toonde zich gistermiddag met dit resultaat zeer te vreden. al blijft men het bijzonder te leurstellend vinden, de actie te moeten leiden uit een land dat na een dag reeds overstag is gegaan. In Engelse havens is op negen Liberianen en Pa- namezen het werk stilgelegd, in Du blin, Zweden en Antwerpen op elk twee, terwijl Griekenland heeft gemeld ze ven schepen in Piraeus onder de boy cot te houden. Het r.-k. gemengd koor „Da Pacem" te Santpoort denkt vol trots terug aan het succes, dat het koor op woensdag 26 november bij de uitvoering van het concert mocht boeken. Een goed gevul de zaal was hiervan getuige en het en thousiasme was zó groot, dat een her haling werd gevraagd van de finale van het slotnummer. Dit concert betekent echter geen sluitstuk. Het is voor de vereniging veel eer een spoorslag om energiek verder te gaan. Woensdag 10 december wordt daarom gestart met de repetities voor een nieuw concert, dat geheel in het teken van de operette zal staan. „Da Pacem" verheugt zich over het feit, dat weer enige jongelui tot het koor zjjn toegetreden, om aan dit nieuwe con cert mee te werken, maar er zijn nog wel meer plaatsen te bezetten. Wie een keer in de week een ontspan ning wenst in de vorm van een prettige zangavond, kan daarvoor bij „Da Pa cem" terecht. Aanmelding kan geschie den bij de leden van het koor en iedere woensdagavond, vanaf 10 december aan de zaal, waar gerepeteerd wordt, de achterzaal van „De Uilenboom" aan de Hoofdstraat te Santpoort. Voor jon gelui van 16 tot 18 jaar wordt het zelfs heel gemakkelijk gemaakt, omdat zij slechts de helft van de contributie be hoeven te betalen. „Da Pacem" heeft een keur van ope- rette-muziek aangeschaft, o.a. uit „Die Fledermaus" en „Rose-Marie". Diri gent Lou Tervoort en het bestuur zor gen iedere week voor een vlot en pret tig verloop van de repetitie, opdat straks, in april 1959, wanneer dit ope rette-concert wordt gegeven, allen vreugdevol zingend het voorjaar kun nen ingaan. Tineke Lagerberg, die zondag in Han nover haar Nederlandse record op de 200 meter vlinderslag met een tijd van 2 min. 38.1 sec. egaliseerde, heeft tij dens onderlinge wedstrijden in Naar- den nog sneller gezwommen. Zij legde de 8 vlinderslagbanen nu af in 2.36.8. Deze fraaie tijd zal echter niet als nieuw Nederlands record kunnen wor den erkend, aangezien de jury in Naar- den niet bevoegd was. Van donderdag 4 tot en met don derdag 11 december 1958 zal in de zalen der maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van werken aangekocht voor de vereniging tot bevordering van beel dende kunsten. De Canadese liberale oppositieleider, Lester Pearson, heeft als zijn mening uitgesproken dat de economische be langen vtn Noord Amerika het best worden gediend door een geleidelijke verwezenlijking van een Noord-Atlanti sche vrijhandelszone. De meeste Canadezen zouden slechts ongaarne een vrijhandel met Verenigde Staten aanvaarden, omdat zij menen dat dit Amerikaanse overheersing van Canada zou betekenen. Canada ziet echter in dat er vandaag aan de dag grote behoefte bestaat aan uitbreiding en verdieping van de internationale handel. „Om deze reden wensen wij de Noord-Atlantische driehoek te herschep pen op een bredere basis en met meer formele regelingen dan er in het ver leden hebben bestaan" aldus Lestor Pearson in een rede voor de universi teit te Rochester. (Van onze handbalmedewerker) Na het uitstekende gelijk spel (00), vorige week behaald op het Hillegomse Concordia in de eerste klasse dames van de handbalcompetitie, district Haarlem en omstreken, heeft HBC af gelopen weekeinde een nóg opmerke lijker prestatie op zijn naam geschre ven. De Heemstede-Berkenrode-Combi natie slaagde er namelijk in het aan- Advertentie dankbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen, reeds vanaf f 36.50 (heren) en f 48.50 (dames) Bij Uw horloger-juwelier In november is bij de Rijkspostspaar bank 6,6 min. gld. meer ingelegd dan opgenomen,dit is nagenoeg gelijk aan het spaarverschil in oktober (6,5 min. gld., nov. 1957 ontsparing 23,6 min. gld.). Gewoonlijk liggen de besparingen bij de Rijkspostspaarbank in november hoger dan in oktober. Dat dit thans niet het geval is, is voornamelijk te wijten aan het betrekkelijk lage bedrag aan inleggingen, 55,2 min. geld., terugbetaald werd 48,6 min. gld. Vooral in de eerste helft van de maand bleven de inleg gingen sterk achter; vermoedelijk onder invloed van de uitgifte van rentespaar- Advertentie MAG U AAN TAFEL? Zie advertentie In het veteranenlegioen Nederland i Nederland geheel apart van deze af- bestaat sedert enige tijd een controver-1 faire een kort geding aanhangig ge- se tussen het hoofdbestuur en enige le-1 maakt tegen een van zijn leden, die den die zich niet op alle punten met het beleid van dit bestuur kuunen ver enigen. Deze laatste groep heeft on langs aan alle leden een circulaire ge zonden waarin zij mededeelde te zijn overgegaan tot de oprichting van een „oud-strijderslegioen". De aanleiding tot deze oprichting zou naar een zegsman van het „vetera nenlegioen Nederland" meedeelt zijn gelegen in een reeds enige tijd be staand meningsverschil, dat op de laat ste algemene vergadering te Utrecht in september j.l. in discussie is ge komen. Een drietal hoofdbestuursleden spra ken zich toen uit tegen een begrotings- punt; de bezoldiging van een adminis tratieve functie. Hoewel het er toen niet naar uit zag dat de kwestie zich tot de huidige si tuatie zou ontwikkelen, zijn die drie hoofdbestuursleden er in geslaagd eni ge functionarissen van het veteranen- legioen uit Zuid-Holland en Zeeland voor hun ideeën te winnen, waarna zij vorige maand K"0'oten tot oprichting van het genoemde „oud-strijderslegi oen". Dit telt thans in het legioen on geveer 150 aanhangers. Andere leden hebben het hoofdbestuur laten weten zich van de recente ontwikkeling te distanciëren en zich afzijdig te houden totdat de situatie duidelijker is gewor den. Naar de zegsman van het vetera nenlegioen meedeelt zouden de leden, die zich in de afgescheiden groep heb ben verenigd een meer radicale vere- nigings-politiek voorrtaan: huns inziens is de houding van het hoofdbestuur te zwak. Inmiddels heeft het veteranenlegioen „op onrechtmatige wijze de uniformen van de drumband zou gebruiken." Dit lie, dat zijn vertrouwen in het bestuur heeft opgezegd en later is geroyeerd, heeft een groot deel van de drumband van de afd. Amsterdam weten over te halen zich met hem te distanciëren. De drumband is reeds twee maal in het openbaar opgetreden in de uniformen, die het veteranenlegioen toebehoren: zwarte baret, kha.ci overhemd en khaki broek, witte koppel en enkelstukken. Het veteranenlegioen zal nu in een kort geding de president van de Amster damse rechtbank verzoeken genoemde groep te verbieden in het openbaar in ;ze uniformen op te treden. brieven door de Bank van Nederlandsche Gemeenten. In hoeverre de aankondiging van de nieuwe staatslening hier een rol speelt is niet te zeggen. In 1958 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard 114,1 min. tegen 4- 8,0 min. in hetzelfde tijdvak van 1957. Het saldo-tegoed per ultimo nov. 1958 bedraagt 2070,1 min. (vorige maand 2063,5 min. en ultimo nov. vorig jaar 1921,1 min.). In Amsterdam werd bij de Rijks postspaarbank ingelegd 6,6 min. en terugbetaald 6 min., een spaarverschil dus van -f 0,6 min., tegen 0,5 min. vorige maand en 3,2 min. vorig jaar nov. In Rotterdam waren deze cijfers resp. 3,9 min., 3,2 min. en 0,7 min., tegen 0,4 min. vorige maand en 1,6 min. in vorig jaar nov. In 's-Gravenhage resp. 4,5 min. en 4 min. en -f 0,5 min., tegen 0,3 min. vorige maand en 2,2 min. in nov. vorig jaar. Het spaaroverschot in de tot nu toe verstreken periode van 1958 bedroeg in deze drie plaatsen resp. 11,4 min., 11,2 min. en -f 9,4 min., tegen resp. 0,2 min., 6,4 min. en 1,5 min. in dezelfde periode van 1957. MARKTBERICHTEN PURMEREND, 2 dec. Eierenmarkt. Kippe-eieren f 14.50 15.50 per 100 stuks. 400 eende-eieren f 9.00 10.00 per 100 stuks. Jonge henne-eieren f 11.0014 00 per 100 stuks. Veemarkt. Runderen totaal 631 stuks. 310 vette koeien f 2.253.25 per kg, matig. 142 geldekoeien f 460925 per stuk, matig. 85 melkkoeien f 8501080 per stuk, kalm. 84 pinken f 340675 per stuk, goed. 10 stie ren f 6501400 per stuk, matig. 44 gras- kalveren 275—370 per stuk, goed. 52 vette kalveren f 2.002.65 per kg, goed. 263 nuchtere slacht- en fokkalveren: nuchtere slachtkalveren f 1.251.75 per kg, stug, en fokkalveren i 75130 per stuk, stug. 183 vette slachtvarkens, vette varkens voor de zouterlj en vette zeugen: vette slachtvar kens 1.901.98 per kg, stug; vettè varkens voor de zouterij f 1.801.84 per kg en vette zeugen f 1.70—1.78 per kg, stug. 197 biggen en schrammen: biggen f 5080 per stuk, goed; schrammen 80—110 per stuk, goed. 13 fokzeugen f 275375 per stuk. 1223 vette schapen, weidelammeren en vette lamme ren: vette schapen f 65105 per stuk, goed; weidelammeren f 4065 per stuk, goed, en vette lammeren 60110 per stuk, goed. 45 bokken en geiten 10-—50 per stuk, stug. 9 paarden 650950 per stuk, stil. Totaal aantal dieren 3254 stuks. Pluimveemarkt. 3100 oude kippen en na- nen, wit en rood, f 1.902.00 per kg. 750 oude kippen en hanen, blauw, f 1.95—2.05 per kg. 2800 jonge hat.en, wit en rood. f 1.902.15 per kg. 550 eenden: jonge eenden f 1.752.25 per stuk, oude eenden 0.80 1.10 per stuk. 700 konijnen f 3.007.25 per stuk en f 1.902.10 per kg. 50 ganzen 8.00- 10.00 per stuk. merkelijk hoger op de ranglijst geklas seerde TYBB een nederlaag toe te bren gen. Uiteraard een tegenvaller voor de Haarlemse ploeg, die daardoor de be zetting van de derde plaats haar neus voorbij zag gaan, aangezien Concordia (Hi.) het niet kon klaren tegen IJmond. Een verrassing was voorts de zware nederlaag van Concordia 3 tegen IJ mond 3 in de tweede klasse heren. Bij het ingaan van de rust was het de toeschouwers rond het veld van HBC reeds duidelijk, dat de thuis club wel eens voor een surprise kon gaan zorgen, want door een doelpunt van mej. Van Eem stond TYBB reeds met 10 achter. Weliswaar bracht mej. Samson na de hervatting de score op gelijke voet (11), maar het was tenslotte mej. Böhm, die het deze middag goed op dreef zijnde HBC aan een zege van 2—1 hielp. De wedstrijd Concordia (Hi.)-IJmond kenmerkte zich door matig, ongeïnspi reerd spel zonder veel spanning. De thuisclub was wel wat meer in de aan val, maar de defensie van IJmond kweet zich goed van haar taak, die enigszins werd vergemakkelijkt door het feit, dat de aanvalsters van Concordia het met de juiste richting niét zo erg nauw namen. Bovendien werden de schoten veelal van te verre afstand gelost. Zodoende waren twee goals ruim voldoende voor IJmond om te zegevieren. Full Speed moest op eigen terrein in Rapiditas zijn meerdere erkennen (02) een score, die reeds bij rust was bereikt. De stand is nu: De Blinkert 9 18 HBC 7 5 IJmond 8 12 Full Speed 7 2 Cone. (Hi.) 10 10 HOC 6 1* TYBB 7 9 Z'meeuwen 5 0 Rapiditas 9 9 2 verliespunten I» de tweede klasse A, dames, bleef TYBB 2 door een zege over Rapiditas 2 (18) ongeslagen, Van Nispen klom enige plaatsen, aangezien het De Blin kert 3 ietwat verrassend met 2—0 terug wees, en IJmond 2 handhaafde zijn goede positie via een overwinning op DSO. 12. De stand: TYBB 2 6 12 Blinkert 3 7 4 IJmond 2 7 11 DSO 7 3* Concordia 3 4 4 Rapiditas 2 7 2 V. Nispen 4 4 2 verliespunten Daar ADO 2 in de tweede klasse B HBC 2 met 30 versloeg en IEV bij IJ mond 3 aan het langste eind trok, is de stand in deze afdeling nu als volgt: Concordia 2 7 14 Blinkert 2 8 7 ADO 2 8 10 HBC 2 6 3 IEV 7 8 IJmond 3 6 0 De Blinkert heeft in de eerste klasse heren wederom geen steek laten vallen. Het won met opmerkelijk hoge cijfers (113) van Tonegido. Ook IJmond 2 nam geen halve maatregelen, aangezien het THB met een nederlaag van 615 af scheepte. De ontmoeting tussen AVA en AHV eindigde in een zege (96) voor eerstgenoemde. De stand is daardoor ge worden; De Blinkert 9 16 IJmond 2 8 5 AVA 8 12 AHV 7 2 Rapiditas 2 8 11 THB 7 0 Tonegido 7 8 Tenslotte de tweede klasse heren. Daar moest De Blinkert 3 zijn zesde neder laag in successie slikken, ditmaal tegen Zandvoortmeeuwen 2 (41). IJmond 3 zorgde voor een opmerkelijk resultaat door Concordia 3 zonder winst met 91 naar huis te laten vertrekken. Blinkert 2 Z'meeuwen IJmond 3 6 9 6 9 7 8 Concordia 3 Rapiditas 3 Blinkert 3 8 8 1 O 6 0 Dames junioren A: Concordia-IJmond 92, Full Speed-BlinKert 2 -10, Zand- voortmeeuwen-Blinkert 2 142. B: ADO 2-HBC 2—1, Concordia (Hi.)-DSO 10—0. Naar verluidt hebben verscheidene heren-handbalteams bezwaren geopperd tegen de kosten verbonden aan deelname aan de zaalhandbalcompetitie, die mo menteel in Amsterdam wordt gehouden, hetgeen de animo voor deze tak van sport nadelig beïnvloed. Hiermee heeft zich weer eens een pleidooi aangediend voor de bouw van een sporthal in Haar lem, waarvoor wel plannen bestaan, maar waarvan de realisering nog steeds op zich laat wachten. (zondag 7 december) 1. HaarlemVolendam 2. HBC—Holland 3. AFC—DEM 4. QSCVeisen 5. Wijk aan ZeeIW 6. ADOZaandijk 7. Onze GezellenDVAV 8. TYBB—Wilhelmus 9. ASCLisse 10. Geel WitWarmunda De inzendingen moeten uiterlijk zater dagmiddag in ons bezit zijn. (zondag 30 november) le prijs 10.-: G. Wolvers, Vergierfe" weg 220, Haarlem, 8 pt. 2e prijs 7.50: P. v. d. Slot, 's-Gravef damseweg 59, Noordwijkerhout, 8 pt. 3e prijs 2.50: J. Kors, Hoofdstraf 88, Santpoort, 8 pt. 4e prijs 2.50: J. v. Vessem, Raad huisstraat 77, Heemstede, 8 pt. 5e prijs 2.50: H. Prins, Hoofdstraat 168 B, Hillegom, 8 pt. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer L. A- Westerink, administrateur bij de tech nische bedrijven der gemeente Apel doorn. Advertentie ■SH/j Ti 9 IPS Bjjjjffi 73 Horizontaal: 1 meisjesnaam; 3. spreek* wijze; 5. bloeiwijzen; 7. ijle stof; kleur; 12. putemmer; 15. water in Fries* land: 16. voedsel; 17. lidwoord; 18. ein' de; 20. paradijs; 22. familielid; 24. to®" spraak; 25. kogelvormig; 26. kledib® stuk. Vertikaal: 1. klein plantje: 2. f}}1}!?* 4. vis; 6. boom; 8. kleinst deelbar deeltje; 9. onderricht; 10. dun; H' kloostervoogd; 12. groet; 13. plaats O.Q> Veluwe; 14. deel v.e. kippenhok; 19. lof dicht; 21 niet dik; 22. ijzerhoudende aarde; 23. soort vaartuig. Horizontaal: 1. stoffen, - tani: 2. trolleybus: 3. oer, an, - anti; 4. juwelier; 5. trouw, - Veere; 6- leik; 7. n.n.o., - Bonn, de; 8. »lfx'n 9. bode, - jeugd; 10. broeinest, ri speer. ia; mijnen, Vertikaal: 1. Storting, - B.M-: geu ren, - brij; 3. oor, - otofoon; jus, - idee; 5. flauw, - blei»'.®: roe; 7. N.Y., - eventjes; r 9. tuniek, - jute; 10- aS Irene, - dor. Advertentie In het regeringsantwoord op de alge mene beschouwingen in tweede termijn van het Indonesische parlement over het wetsontwerp tot nationalisatie van de Nederlandse bedrijven, heeft de mi nister van staat voor econ. stabilisatie, kolonel Suprajogi, medegede ld, dat de regering het parlement toestemming vraagt voor nationalisatie en dat zij niet voornemens is over te gaan tot confiscatie van de Nederlandse bedrij ven, „omdat Indonesië niet in staat van oorlog verkeert met Nederland". Dit meldt AFP. Sup-ajogi zette uiteen, dat, juridisch gezien, algemeen bekend is dat nationalisatie slechts een maatre gel tot intrekking van eigendomsrech ten betekent, die wordt toegepast in het belang van land en volk. Met betrekking tot eventuele scha deloosstelling zei Suprajogi, dat de mogelijkheid bestaat dat schadeloosstel ling zal worden betaald volgens de „boekwaarde". Hij zei niet, dat deze schadevergoeding eerst na de terugga ve van westelijk Nieuw-Guinea zal worden betaald. De regering zal de voorwaarden tot betaling van schadeloosstelling op het daarvoor geschikte tijdstip aan het par lement voorleggen. (De boekwaarde, waarvan hier spra ke is, zal In de meeste gevallen aanzien lijk beneden de werkelijke waarde lig gen. Red,) Ter voorkoming van psychologische consequenties zal de regering voorlopig geen overdracht van „overgenomen" Nederlandse bedrijven toestaan. Trans acties op dit gebied, die reeds hebben plaats gehad, zullen waardeloos wor den verklaard, aldus de minister. Overeenkomstig het plan zullen de Nederlandse bedrijven na de nationa lisatie de status van naamloze ven nootschap krijgen, waarbij alle aan delen in handen der regering komen zodat zij staatsbedrijven zuilen wor den. Het bestaan van derde partijen, zoals aandeelhouders, in de Neder landse bedrijven,, staat een nationa lisatie niet in de weg, zo zei de mi nister. Voorts verklaarde Suprajogi nog, dat Nederlandse eigendommen van niêt-zakelijke aard, zoals instellin gen b.v. d z op geestelijk gebied werk zaam zijn, van de nationalisatie zullen worden uitgezonderd. f Imperial 22 ct. Veritable 27 ct. Lovely 31

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2