Zeer vele vooraanstaanden bij afscheid van kardinaal Giobbe „Ik heb het gevoel van dit land een burger te zijn geworden Kruideniers gaan door met verkoop van pocketboeken PHILIPS Motie-Engelbertink (K.V.P.) aan verwerping ontsnapt Photoflux" ook met Sint Ni ooi aas op ieders j tip I Advocaat laat een volledig archief achter Beroep op historische rechten Politieke manoeuvre van de P.v.d.A. mislukt Katholiek Neder land betuigt zijn dank LUISTERRIJKE PLECHTIGHEID IN DEN HAAG Vreemde ontdekking in Kampen Nieuw audiëntieschema van de H. Vader Brand bij Van Gelder in Wormer Valse dollarbiljetten uitgegeven Voor tien mille uit warenhuis gestolen Overdracht landbouw-domeingronden Het Kantsalet WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 PAGINA 3 s feilloze ftslampjes Eerste jaarpenning van Paus Joannes M. Lips overleden Papiermachine enige tijd buiten gebruik ST.-NICOLAASREIS VAN DE MAASDAM Zeven maanden geëist tegen Duitse zeeman Ook u maakt zulke leuke foto's Bejaarde man bij oversteken gedood Dinsdag heeft kardinaal Giobbe officieel afscheid genomen van Nederland, in het bijzonder van katholiek Nederland, alvorens naar Rome te vertrekken in verband met zijn ver heffing tot kardinaal. Het was een luisterrijke plechtigheid in de Carnegielaan, waaraan vele representatieve figuren uit Nederland deelnamen. Verblijf onvergetelijk Koninklijk Hof van Ch D" bfAn Advertentie In een huis te Kampen was vele ja ren een advocaat gevestigd. Deze ver trok ettelijke jaren geleden met zijn ge zin naar Canada. Zijn opvolger ver trok ook naar elders. Het huis werd daarna door een particulier gezin be woond, waarna onlangs het pand werd verkocht aan de meubelhandelaar de V. uit Ootmarsum, die er een meubel zaak in wilde vestigen. De heer De V. deed een vreemde ont dekking. In de kelder van het bewuste pand werd een compleet advocaten-ar chief aangetroffen, dat op rekken was geplaatst en waarbij een kartotheek werd aangetroffen die naar de 1500 in de rekken opgeslagen dossiers verwees. De dossiers bevatten gegevens over POD-zaken, echtscheidingen, faillisse menten, strafzaken, kinderzaken, nala tenschappen enz. Een van de advoca ten moet het huis hebben verlaten zon der zich verder om dit archief te be kommeren en zonder iemand ervan kennis te geven dat het in de kelder aanwezig was. De meubelhandelaar heeft de politie met de vondst in kennis gesteld en al les is per bestelwagen naar het poli tiebureau overgebracht. In de kelder werd tevens nog een brandkast aange troffen waarin zich allerlei stukken be vonden. De kelderdeur was niet geslo ten, maar aangenomen mag wel wor den dat onbevoegden niet van de vaak vertrouwelijke stukken hebben kennis genomen. Mgr. Alfrink en mgr. Mutsaerts in ge sprek met de scheidende internuntius. ron van Tuyll van Serooskerken en douairière baron de Smeth. Voorts de adjudanten van H.M. de Koningin en hoofden van de bureaus der koninklij ke hofhouding. Van het huis van prins Bernhard was er diens perticuliere se cretaris dr. F. A. de Graaff en vanwege prinses Wilhelmina mevr. douairière H. J. de Savornin Lohman, jonkvrou- we L. baronesse van Hogendorp en mej. J. C. M. M. Geldens. Behalve al dezen namen afscheid een groot aantal persoonlijke vrienden van de internun tius en de hoofdredacteuren en redac teuren van de katholieke pers in Neder land. Paus Joannes XXIII heeft besloten van 10 december af elke woensdag om twaalf uur een algemene audiëntie te verlenen, aldus meldt het K.N.P. Iedere zondagmiddag om twaalf uur na die datum zal de Paus van het balkon van zijn werkkamer de apostolische zegen geven. Zijn werkkamer ziet uit over het St.-Pietersplein. Paus Joannes XXIII heeft voor het eerste jaar van zijn pontificaat de pen ning gekozen, die zijn voorganger Pius XII wou laten maken ter herdenking van het eeuwfeest van de verschijning te Lourdes, aldus meldt A.F.P. Aan de ene kant van de penning zal de Onbe vlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria met de lijdende Kerk aan haar voeten worden afgebeeld, aan de ande re kant komt de beeltenis van Paus Joannes i.p.v. de beeltenis van Paus Pius XII. In huize St.-Jacobus te Eersel is op 83-jarige leeftijd overleden de heer M. M. C. Lips, oprichter en eerste direc teur van de bekende slotenfabriek te Drunen. Dinsdagavond is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de n.v. Ko ninklijke papierfabriek Van Gelder Zo nen te Wormer. De fabrieksbrandweer en de brandweerkorpsen van Wormer en Wormerveer waren direct ter plaat se om het vuur te bestrijden. De brand is ontstaan in een der oudste afdelingen van de fabriek, waar een pa piermachine staat opgesteld. Het hou ten dak dat over een lengte van vijftig meter op deze afdeling rust, brandde geheel af. De papiermachine die juist drie weken geleden opnieuw in gebruik is genomen, is een speciale machine met een z.g. langzame droging voor het vervaardigen van behangselpapier en perkament. Naar verwacht wordt zal de machine opnieuw voor een maand niet gebruikt kunnen worden. Behalve de brandscha de aan de machine is er ook een grote waterschade. Een der arbeiders van de papierfa briek, de 64-jarige C. Grandiek, heeft bij de blussingswerkzaamheden zijn arm gebroken. Met de Maasdam, die dinsdagochtend in Rotterdam is aangekomen, keerde een aantal naar Canada en Amerika geëmigreerde landgenoten naar Neder land terug om de komende feestdagen in de familiekring door te brengen. Het schip is 22 november van New York en 24 november van Halifax vertrok ken. Vooruitlopend op de 5e december werd aan boord reeds St.-Nicolaas ge vierd. De Sint was daarbij zelf aan wezig en als eerste heeft hij het schip verlaten. Voora feegaan door muziek en gevolgd door vele genodigden heeft hij zich naar de inschepingshal begeven, waar een kleine ontvangst was. Onder de genodigden waren ongeveer zestig kinderen van uit Indonesië gerepatrieer de Nederlanders. De door de staatssecretaris van eco nomische zaken afgekondigde vesti- gingsbeschikking boekverkopersbedrijf 1958 kan de kruideniers niet raken, zo heeft de heer P. Renkema, voorz. van de kruideniersvakcentrale in Utrecht ver klaard. Hy meent namelijk dat zij zich kunnen beroepen op historische gronden om gewoon met de verkoop van boe ken door te gaan. Toch houdt deze zaak de kruideniers ernstig bezig, zo zeide de heer Renkema, omdat het rechtsge voel is gekrenkt. De jonge kruideniers die zich gaan vestigen worden door de vestigingsbeschikking het meest getrof fen. De kruideniers vakorganisaties be raden zich ernstig over de te nemen stappen die aan deze vestigingsbeschik king een eind moeten maken. Volgens de heer Renkema is het ver zoek tot het uitvaardigen van deze ves tigingsbeschikking uitgegaan van enke le bestuursleden van de boekverkopers organisatie zonder dat alle leden van de ze organisatie het ermee eens zijn. De overheid heeft dit verzoek op formele gronden behandeld, zijnde afkomstig van de representanten van de boekver kopersorganisatie. Uitvoerig stond de heer Renkema stil bij de ontwikkeling van het kruide- niersbedrijf, waarvan het assartiment altijd zeer groot is geweest, zonder dat er bepaalde grenzen voor zijn aan te geven. De kruideniers hebben de artike len die zij verkopen niet zelf aangetrok ken. De consument bepaalt of een ar tikel in een kruidenierszaak thuis hoort. Een artikel dat niet de koop belangstelling van de consument heeft verdwijnt vanzelf uit het kruideniersbe- drtjf. De heer Renkema had oog voor de betekenis van het boek en voor het belang van een goede voorlichting bij het kopen daarvan. Toch mag men, zeide hij, de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. De voorkeur van de hui dige koper gaat uit naar het zelf rustig uitzoeken zonder gestoord te worden, liefst zo ver mogelijk van de verkoper vandaan. Vereenvoudigde productieme thodes zijn ook hier doorgedrongen. In september zijn de kruideniers organisaties benaderd door tal van uit gevers van pocket-books. In de kringen van de kruideniersorganisaties heeft men zich ernstig bera'den of men hier op in kon gaan. Zij hebben bepaalde voorwaarden gesteld ter aanzien van ^woud geen klant mag er aan stoot aan kunnen nemen en ten aan- Z1t? v?n de prijzen. De besprekingen tussen de kruide- ®n de uitgevers zijn, aldus de ^enkei«a, stellig niet in het ge- aÜ vui i?V,° j I Des te vreemder noem- IfA dat men ingrijpt op een mo ment dat de contracten tussen uit gevers en kruideniers reeds getekend zijn. De kruideniersorganisaties hebben ten departemente erop gewezen, dat de ze beschikking de kruideniers van van daag niet zal raken. De kruideniers houden zich, volgens deze organisaties, reeds jarenlang bezig met de distri butie van boeken van allerlei vorm. Zorg heeft men evenwel over de jonge kruidenier, die zich gaat vestigen en die zich door deze beschikking gehan dicapt ziet. Tegen een 23-jarige Duitse zeeman uit Neuss am Rhein is voor de rechtbank te Rotterdam zeven maanden gevange nisstraf met aftrek geëist. In oktober zou hij te Rotterdam valse Amerikaanse dollarbiljetten hebben uitgegeven. Eerst had hjj er in een ca fé mee betaald, en later op de avond was hij daar teruggekomen om nog wat dollars voor Nederlands geld in te wisselen. De zeeman gaf toe geweten te heb ben dat de biljetten vals waren. Hij was er aan gekomen in Marseille. Zjjn gehele spaargeld had hij er in belegd. Uitspraak 16 december. Advertentie mml Dinsdagmiddag is op de Graafseweg te 's-Hertogenbosch de 85-jarige heer J. Verhulst, toen hij enigszins aarze lend deze weg overstak, door een auto gegrepen. Hij werd zo ernstig aan het hoofd ge wond, dat hij reeds bij aankomst in het Groot Ziekenhuis bleek te zijn over leden. In een warenhuis te Dordrecht heb ben inbrekers voor een waarde van 10.000 aan goederen gestolen. Zij maakten o.m. elf bontmantels en een grote hoeveelheid sieraden buit. De daders hebben kans gezien het ge bouw binnen te komen door op het dak te klimmen en een ruit stuk te slaan De inbraak was kennelijk goed voorbe reid. (Van onze parlementaire redactie) De nederlaag die dinsdag in de Tweede Kamer dreigde voor de onder tekenaars van een motie-Engelbertink (K.V.P.) is nog slechts op het laat ste moment uitgesteld. Voorzitter Kor- tenhorst bepaalde de stemming over de motie op vanmiddag. Daarmee was voor de P.v.d.A. de kans verke ken om bij verrassing en dank zij het feit dat er maar weinig K.V.P.-leden in de vergaderzaal aanwezig waren, de motie-Engelbertink van de tafel te vegen. In de motie wordt gevraagd om uitstel voor de voorgenomen over dracht van de agrarische domein gronden van het ministerie vein fi nanciën naar dat van landbouw, vis serij en voedselvoorziening. De P.v.d.A. wilde geen uitstel en meende haar kans te zien toen voorzitter Kor- tenhorst stemming-bij-zitten-en-op staan voorstelde. De socialistische fractie was zelf in grote getale op gekomen en zag aan de overkant gro te lege plekken. Het lag dus voor de hand dat men hoofdelijke stemming vroeg en bijna had deze politieke ma noeuvre succes gehad. Maar mr. Kor- tenhorst, die snel even de aanwezige leden liet tellen, meende dat het voor een geldige stemming vereiste quotum van 76 leden niet aanwezig was en stelde daarom de stemming uit. De motie-Engelbertink was mede on dertekend door de heren v.d. Wetering (C.H.U.), Smallenbroek (A.R.), v. Leeu wen (V.V.D.) en W. Peters (K.V.P) Het uitstel voor de overdracht werd ge vraagd om de Kamer de gelegenheid te geven zich over de kwestie een meer gefundeerde mening te vormen aan de hand van een afzonderlijke nota van de minister van financiën. Het motief van de bewindsman voor de overdracht was tweeledig. Op de eerste plaats kunnen de landbouwdomeinen op deze wijze be ter worden dienstbaar gemaakt aan het landbouw-structuurbeleid en verder meende de bewindsman dat het beheer van landbouwgronden meer bü het de partement van landbouw thuis hoort. In verband met het als argument aan gehaalde structuurbeleid werd de minis ter van verschillende zijden herinnerd aan de motie-Biewenga (A.R.), die die Kamer reeds lang geleden heeft aan vaard. Daarin vroeg de Kamer op rui mer schaal gronden uit de IJsselmeer- polders die nu in handen zijn van de staat, beschikbaar te stellen voor boe ren die een eigen bedrijf willen kopen. Minister Hofstra moest nu erkennen dat de regering mede in verband met de hangende overdracht van het be heer, over deze kwestie nog geen be slissing had kunnen nemen. De Kamer vreesde verder, dat de overdracht van de landbouwdomeinen een uitbreiding van het ambtelijk be- heersapparaat tot gevolg zou hebben, omdat andere domeingronden bij het departement van financiën blijven. Dit laatste ontkende de minister ech ter. Hjj zei ook dat de plotselinge re acties van de Kamer op zijn voorne men hem hadden verbaasd omdat in het verleden herhaalde malen juist om overdracht van de agrarische do meinen is gevraagd. De heer Engel- bertink wees de minister erop dat de motie zich niet direct tegen over dracht verzet maar slechts om uitstel vraagt zolang de Kamer niet een dui delijk inzicht heeft in de gevolgen van deze plotselinge wijziging in het re geringsstandpunt. De katholieke woordvoerder vond het ook onjuist dat de minister van financiën nu plotse ling zijn beheer over de landbouw gronden wil opgeven terwijl een door die minister ingestelde commissie, die het vraagstuk van het uitgiftebeleid in verband met het structuurbeleid be studeert, nog geen rapport heeft uit gebracht. Minister Hofstra voerde tenslotte aan, dat de taakverdeling tussen departemen ten volgens de grondwet tot de uitslui tende bevoegdheid van de Kroon be hoort. De heer Engelbertink repliceerde dat de Kamer toch in ieder geval bi) de uitoefening van haar budgetrecht over die taakverdeling kan oordelen. Hjj noemde het een „vrij grove ma nier" om eerst tot overdracht te be slissen en dan pas de Kamer de gele genheid te geven via het budgetrecht haar mening te uiten. De Kamer zal in ieder geval over het voor en tegen van een eventueel uitstel vandaag kunnen beslissen. Het staat wel vast, dat de motie zal worden aan genomen. Minister Hofstra noemde haar ook niet onaanvaardbaar maar zei slechts dat hij anvaarding „erg jam mer" zou vinden. In de verdere debatten over de be groting van het departement van finan ciën heeft de minister nog gezegd dat hij wel iets voelt voor een suggestie van de heer W. Peters K.V.P.) om de Kamercommissie voor financiën in de gelegenheid te stellen ook met andere ministers te praten over de efficiency in het overheidsapparaat. HU zou over deze kwestie met zijn ambtgenoten pra ten. Minister Hofstra kondigde tenslotte aan, dat binnenkort de Europese com missie van de E.E.G. zal komen met een voorstel voor de belastingheffing van ambtenaren bij de Europese or ganen. Nederland heëft zich steeds tegen de thans bestaande belastingvrijdom voor deze functionarissen verzet. De vereniging „Het Kantsalet" heeft aan de Staat der Nederlanden, ter plaatsing in de kantverzameling van het Rijksmuseum te Amsterdam ten ge schenke aangeboden een strook kerke lijk naaldkant, Venise a gros relief, 4e kwart 17e eeuw, groot 195 x 27 cm. De schenking vormt een belangrijke aan winst voor deze kantverzameling. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft haar dan ook gaarne aanvaard en de schenkster zijn bijzondere dank betuigd. Minister dr. Marga Klompé neemt afscheid van mgr. Giobbe. Alvorens het algemeen afscheid begon heeft het huldigingscomité de scheiden de internuntius de dank van katholiek Nederland betuigd. In een toespraak Zei de voorzitter. mr. J. R. H. van Schaik, dat mgr. Giobbe weliswaar zijn diplomatieke functie gaat neerleggen maar nog zoveel geestkracht heeft dat hij een nog verhevener taak in heit be stuur der Kerk gaat verrichten, waar toe de Paus hem zelf geroepen heeft. Mr van Schaik zei, dat het voor de ka tholieken van Nederland niet vreemd was, dat mgr. Giobbe daartoe werd ge roepen, omdat er altijd in ons land een grote invloed van hem is uitgegaan. Overal waar een beroep op de inter nuntius werd gedaan, verscheen hij. Hij had een onbegrensde belangstelling voor het godsdienstige, sociale en cul turele leven. Tenslotte gewaagde hij van de mgr. Giobbe-stichting, die van actief mede leven met de katholieke universiteit getuigde. Mr. van Schaik overhandigde daarop een chèque, een geschenk van de Nederlandse katholieken. bel!ïi z+'n antwoord zei kardinaal Giob- aanv=Lhj> de lofprijzingen wel moest niets rilïen' doch dat hij zelf meende daan zijl zÜn plicht te hebben ge- hij oriverep+SSytf in Holland noemde ook hij mo|&k ondanks het feit, dat den. „Ik kan l it en had ondervon- mij spijt dit land tlgPn, htoezEY+het zo zeer heb leren ^rlaten, dat lk van ik het gevoel zijn geworden. en ourger ie HÜ Prees vervolgens de uitstekende geest .van geloof en het prakte itamimc T—fn voelde zich foiiii.i dêrwjjs. Hij voelde zich gei^ge on de bisschoppen te hebben kunnln ^e. dewerken aan de bloei van het katholi cisme. „Er valt van de Nederlandse katho lieken veel te leren," zo zei hij vervol gens. „En daarom heb ik veel perso nen hier heen gehaald, om hun ze te tonen, en ik verzeker u dat ieder die uit Nederland teruggekeerd is, bezield was van het verlangen er terug te ko men. Wanneer mijn opvolger dezelfde gastvrijheid zal genieten, zal men in de wereld het Nederlandse katholicisme nog meer leren kennen." i Met.dank aan heel het volk, aan de katholieken en vooral aan koningin Ju- liana, die hij bijzonder en twee maa vernoemde, besloot kardinaal Gioboe ttfn laatste toespraak in ons land. De internuntius drukte tot slot ieder der comité-leden de hand om hen te be danken. Onder de aanwezigen bevonden zich met de aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, de overige bisschoppen en de twee coadjutoren van Den Bosch en Haarlem, de vicaris capitularis van het bisdom Roermond, mgr. A. Terstappen en dt vicarissen-generaal, alsmede mgr. Th. M. P. Bekkers uit Voorscho ten en vele andere prelaten, de hoofd aalmoezeniers van leger, vloot en lucht macht, de presidenten van de groot-se minaries, de provinciaals der in Ne derland werkende orden en congrega ties en de magister-generaal der Kruis heren dr. W. van Hees. Onder degenen aie afscheid kwamen nemen waren voorts de aalmoezenier van de pers pater M. Bogaartz S.J., de voorzitter van de K.R.O. prof. dr. J. B. Kors, de vice-voorzitter der K.A., mgr. mr. A. Diepenbrock, de deken van Hoorn, mgr. P. L. Ch. v. d. Meer, prof. dr. W. Lampen O.F.M., prof. dr. J. J. Loeff, secretaris van het r.-k Kerkgenootschap, de president van de raad van bestuur der St. Radboudstich- ting mgr. dr. R. R. Post, mgr. J. J. H. van Rossum, deken van Arnhem en -ngr. dr. A. C. Ramselaar, president van het klein seminarie te Apeldoorn en de deken en vele pastoors van Den Haag. Ook hadden aan de uitnodiging tot dit afscheid gehoor gegeven verschillende leden van de Raad van State o.w. de vice-president mr. dr. A. Rutgers, als mede de oud-ministers dr. L. Deckers, mr J van Schaik, ir. M. Bongaerts, mr' p'. Steenberghe, prof. dr. L. Beel, prof. dr. F. J. Rutten, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink en prof. dr. A. H. M. Albregts. De Eerste Kamer was vertegenwoor digd door haar voorzitter mr. J. A. Jonk man en vele katholieke leden, de Twee de Kamer door haar voorzitter dr. L. G. Kortenhorst en vele harer leden als prof. mr. C. P. M. Romme, mr. P. A. Blaisse, mr. K. T. M. van Rijckevorsel en anderen. In het illustre gezelschap zag men voorts het gehele corps diplo matique, de ministers en staatssecre tarissen met aan het hoofd dr. W. Drees, hoge functionarissen van het departe ment van buitenlandse zaken met hun m inister mr. J. M. A. H. Luns en de chefs van het protocol. Ook de presi dent en vice-president van het int. hof v.an justitie, Z. Exc. Helge Klaestad en jór Muhammed Zafrulla Khan kwamen kardinaal Giobbe de hand drukken. verterLandere belangrijke groep, die dit leden Wede kwam vieren, bestond uit H M dn v-et Koninklijk Hof, zowel van hard mlningin als van prins Bern- ren de e-?n„ses Wilhelmina. Daar wa- h d N a n, .ek' de vice-admiraal-tit. C. 'baron Baud enl To,nninSen' J- fioc mevr al de dames excellen- ^rt Crommllairière M. van Wicke- voort Orommelm, douairière F. W. ba-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3