Eerste Kamer ontrafelt Burgers zeven eisen Kinderbijslagwet ongewenst geacht Boeken voor kinderen Vraas Am it-woord Zind via Marseille naar Argentinië uitgeweken Sin Is speelgoedschip in nood Roofoverval op een oude man berecht Mr. In t Veld vraagt begrip voor de groeiende onrust in de P.v.d.A. Vijf jaar geëist tegen moeder die kind vermoordde en 22-jarige zoon van Duitse leraar hielp zijn vader bij de vlucht Een verhaal voor de jeugd gezellig: en gezond GEESTELIJKEN EN KLOOSTERLINGEN OPGELICHT Anderhalf jaar geëist Verkeersproblemen Utrechtse delegatie in Duitsland Verhaaltjes voor kinderen LEA SMULDERS SnïeCnk a" Zeven en zes maanden geëist tegei} 2 mede verdachten Noodwachtplicht B.B. Sjet' van Dongen ridder St.-Gregorius WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 PAGINA 4 GEEF een altijd welkom gecchenk uit de rijke collectie van A.O.W. Gemeenschap van goederen door ""Hatend terecht verdacht van het ple gen van een roofoverval op een bejaar de winkelier in Rotterdam-zuid, op 26 Bouw van schuur Schade Spontane hulde van Aardenburg's bevolking Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Welke bezwaren ook in de Eerste Kamer van alle kanten werden geuit tegen het optreden van de socialisten op hun fakkeldragersdag, waarbij zij „na overleg met het kabinet" hebben laten weten dat de socialistische mi nisters alleen op een soort nieuw regeringsprogram nog kunnen blijven mee-regeren, de fractieleider van de P.v.d.A., mr. J. in 't Veld, bleek er heel gerust op te zijn. Met de goede beginselen van ons staatsbestel is dit alles volgens hem niet in strijd. Hij vroeg begrip voor een „gevoel van grote on rust" in de P.v.d.A. Het was daarom nodig dat de leden eens met vooraan staande figuren uit de partij werden geconfronteerd en deze eisen van mr. Burger te horen kregen. Natuurlijk was daarbij tevoren overleg met de so cialistische ministers gepleegd, maar is dat een te nauwe binding tussen mi nisters en fractie? „Onze ministers zijn geen slippendragers van de fractie." Mr. Kropman (K.V.P.) had in een scherp requisitoir het optreden van de P.v.d.A. genoemd „van paarden willen verwisselen op een moment waarop in het belang van het land juist de onderlinge binding van het kabinet groter dan ooit moet zijn". Er staan allerlei belangrijke zaken op stapel: een vérreikende onderwijsver nieuwing, nieuwe belastingmaatre gelen, problemen van defensie, van ruimtelijke ordening en het hoogst belangrijke nieuwe burgerlijke wet boek. Wat doet de P.v.d.A. nu? aldus mr. Kropman. Zij wil de ministeriële arbeid, nu het kabinet aan oogsten toekomt, voortijdig afbreken. Het op treden van het kabinet mag echter nu minder dan ooit afhankelijk zijn van richtlijnen die de partijen gaan voorschrijven. Het parlement zou dan gaan meeregeren, terwijl zijn taak tot medewetgeven beperkt moet blijven. De P.v.cfA. is bovendien bezig van de ministers „filiaalhouders van de fracties op arbeidscontract" te ma ken. De K.V.P., aldus mr. Kropman, laat zich door dit alles niet nerveus maken en houdt vast aan haar stand punt: vrij blijven tegenover het kabi net, maar dit zoveel mogelijk steunen. De katholieke woordvoerder vroeg zich wel af. hoe mr. Burger zo beden kelijk snel in opschudding kon geraken om een amendement ^.p een wet (ver vreemding landbouwgronden) en daaruit concluderen dat andere partijen het re geringsprogram nu ineens in de steek zouden hebben gelaten. Mr. Anema (A.R.) ging er ter ver klaring maar van uit, dat men de woor den van mr. Burger niet op een goud schaaltje maar op een weegbrug moet leggen. Hij was ervan overtuigd dat dit optreden belemmerend zal werken op de vlotte gang van zaken in het kabinet. Mr. v. Riel (V.V.D.) zei dat dr. Drees zeker wel een antwoord op de vragen van prof. Romme zal weten te vinden maar de omstandigheden waaronder mr. Burger heeft gesproken, waren van dien aard dat men gerust kan denken aan wat Rousseau destijds al als ideaal voor ogen stond: de volkssouvereiniteit. Mr. Kolff (C.H.) kon geen enkele waardering opbrengen voor wat hij noemde ondergraving van het rege ringsbeleid waaraan de P.v.d.A. zich schuldig maakt. Voor mr. m 't sfeld (P.v.d.A.) was er enerzijds met de hele fakkeldra gersdag geen vuiltje aan de lucht, anderzijds stelde hij ineens keihard, dat de A.R. en de K.V.P. de twee boosdoeners bij de wet vervreemding landbouwgronden nu maar moeten kiezen of delen: een kabinet zonder de P.v.d.A. ofwel een met de P.v.d.A. maar dan op basis van een vast pro gram. „Wij vinden alles best als er maar duidelijkheid komt". De socialis tische woordvoerder dacht reeds zo ver in de richting van een nieuwe ka binetsformatie, dat hij zelfs het voor en het tegen van een „zakenkabinet" uiteen ging zetten. H(j tiet echter een belangrijke poli tieke adder in het gras neer, toen hij zich ging afvragen of er wel een wet kinderbijslagverzekering moet komen. Hij was van oordeel dat er ,,in brede kring verzet tegen zo'n ontwerp zou be staan". Een kinderbijslagwet zou het verantwoordelijkheidsgevoel te veel ondermijnen. Hi) vroeg zich af of het maar niet het verstandigste zou zijn het maar te laten bij de geldende maat regelen. Mr. Kropman zal hier ongetwijfeld bij de replieken op terugkomen. Hij had reeds niet zonder numor vastgesteld dat de P.v.d.A. na hetgeen mr. Burger in Utrecht heeft verkondigd, eigenlijk toch wel een voortreffelijke partner voor de K.V.P. is. Hoe kon men zoveel reclame maken voor een zo specifiek punt uit het K.V.P.-program als de weduwen, en wezenvoorziening, door dit op het lijstje van Burgers zeven punten te plaatsen. Mr. Ruppert (A.R.) heeft die zeven punten stuk voor stuk onder de loep genomen. Zij kwamen er onderuit ofwel als slagen in de lucht ofwel als verkiezingsleuzen. Het debat liep o.m. ook over het huur beleid, waarbij de heer Ruppert een gedifferentieerde huur voorstond, naar gelang van het woongenot. Mr. In 't Veld stelde voorop, dat melkl en huursubsidies afschaffen pas aan de orde kan komen wanneer de eer ste gevolgen van de consumptiebeper king ongedaan zijn gemaakt. Van alle kanten kwam men op tegen weer opduikende plannen om het eens te gaan proberen met een corporatieve Eerste Kamer. Dan zou het groepsbe lang boven het algemeen belang gaan domineren, meenden de senatoren. Hun nestor, mr. Anema vroeg, of men met die pogingen die toch steeds onuitvoer baar blijken, nu eens wil ophouden. De zaak is van veel dieper politiek- sychologische betekenis dan men zich Advertentie Een fles Wijn is een gezellig geschenk van en voor vaders en moeders vrienden en vriendinnen. Er is Wijn voor ieders smaak. Mf -Copyright Stichting Wijn propaganda psychOlOJ blijkbaar bewust is Anderhalf jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, dinsdag voor de Maastrichtse rechtbank geëist tegen een 35-jarige los- arbeider, die al vele malen terecht heeft gestaan wegens oplichting. In juli van dit jaar wat hij uit de inrichting te Heiloo gevlucht. Hij pro beerde toen door het hele land mensen te bedriegen met verhaaltjes over goed kope leveranties. Hij had het daarbij o.a. bij voorkeui gemunt op geeste lijken en kloosterlingen, die hij telkens bedragen van tien tot honderd gulden afhandig wist te maken. Uitspraak 16 december. Een Utrechtse gemeentelijke delegatie onder leiding van de burgemeester van Utrecht, jhr mr. C. J. A. de Ranitz brengt momenteel een bezoek aan Ham burg en Hannover om zich ter plaatse te oriënteren over de verkeersproble men. Het gezelschap bestaat o.m. uit de wethouder van openbare werken mr. W. Derks, de gemeentesecrearis prof. dr. B. de Goede, enkele hoofden van diensten en leden van de fabricagecom- missie uit de Utrechtse gemeenteraad. Bij dit gezelschap heeft zich de Duitse verkeersdeskundige prof. ir. Feuchtin- ger aangesloten. Deze laatste heeft on langs in opdracht van de gemeente Utrecht een rapport over in Utrecht aan te brengen verkeersverbeteringen uitge bracht. De uitgeverijen hebben zeer hun best gedaan om de Sint een grote keus te bieden voor de jeugd. Bij de uit geverij Kluitman in Alkmaar verscheen van J. G. Thieme „De aasgier van Ha- dramaut", een verhaal dat speelt in de Arabische woestijn. Een zeventiende eeuws verhaal uit Engeland, geschreven door Eric Leyland onder te titel „Fire over London", verscheen in de Neder landse vertaling van mevr. Ganzenboom onder 't opschrift „De koningsschat" bij de Spaarnestad in Haarlem. Een boekje historisch avontuur in het Londen tus sen de pestepidemie en de grote brand in de Engelse hoofdstad. In de Win- fair-Indianenserie van Ten Hagen in Den Haag verscheen „De oude vijand" van Ray Franklin, en in de Atkinson- serie een nieuw verhaal van de Lockets getiteld „De Lockets nemen de hand schoen op", van Holckema en Warendorf, Amsterdam. Om nog even tot Kluitman, Alkmaar terug te keren: In de Sneeuwbal-serie is een nieuwe Achterberg verschenen: „Commissaris Achterberg slaat toe", van Wim van Helden dus weer. In de jeugdserie verschenen Van Abkoude's „Nieuwe avonturen van Pietje Bell", waaruit blijkt dat de geest van die (nieu we) avonturen toch wel wat verouderd is. „Het leven van Michiel de Ruyter" van J. Stamperius en „Staalhoef de on tembare", een boekje uit het wilde westen van J. van der Klei. In een andere serie, Corona, bij Kroon- der in Bussum, verscheen van J. M. Zegers „Tigisjoe, de grote spijker", de geschiedenis van de ontdekkingsreizen naar de Noordpool, te beginnen met de tocht van Barentsz tot aan onze tijd waarin het bereiken van de pool onder geschikt is geworden aan de speurtoch ten door het heelal Mag Ik ook wat zeggen? is een bundel tje gelegenheidsversjes voor kinde ren geschreven door Anke van Ewijk uitgegeven door de N.V. Drukke e Sr en r\j De Spaarnestad te Haarlem. In dit boekje is een aantal versjes ge bundeld, die de kinderen kunnen op zeggen wanneer vader of moeder ja rig zijn, wanneer er bruiloft gevierd wordt, als Sint Nicolaas een bezoek brengt of op Moederdag. Het bundel tje is op een gezellige manier van te keningetjes voorzien door mej. B. van Wely. Met Moe Mee is de titel van het eerste deel uit de Kiekeboe-reeks; zowel het verhaal als de erbij behorende teke ningen zijn van Piet Broos. Dit een voudige leesboekje voor kinderen, dat uitgegeven is door de Uitgeverij „Helmond" te Helmond, wil het aan gename met het nuttige verenigen, door bij het verhaal in beeld te bren gen wat in dat verhaal ter sprake komt om zodoende de lezertjes een extra duidelijke voorstelling van za ken te geven. De Koko uit „Koko's bont kleurver- haal" is een jongetje, dat op reis gaat naar een stad, daar een feest mee maakt en dan weer naar huis terug reist per boot. De hoofdzaak zt)n heel vlotte tekeningen van het huis van Ko ko, de vader, die de geiten voert, Koko zelf, die de kippen eten geeft, de reis met de trein, het feest in de stad. De tekst blijft beperkt tot een paar zinnen. Het voordeel is, dat, nauw aansluitend bij de gewone werkelijkheid, het ver haaltje de fantasie alle kans geeft. De renten zijn bovendien om te kleuren. !en bijzonder geslaagd boekje voor kleine kinderen. Verschenen bij de uitg. Holland. Oude versjes als In Den Haag daar woont een graaf, Berend Botje, Een veld muis vond in het beukenbos, hebben Annet van Battum geïnspireerd tot een reeks geslaagde verhaaltjes, waarin haar fantasie een verklaring voor de tekst van die liedjes vindt. Het is een gezel lig en fris boekje geworden, dat „Rijmpjes en versjes verteld", en dat verschenen is bij de uitg. J. M. Méu- lenhoff. Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikking- lstelling van de regering heeft de of ficier van justitie, mr. Kolkert, dins dagmiddag geëist tegen een 29-jarige gehuwde vrouw te Culemborg die be schuldigd van moord op haar 20 maan den oude zoontje voor de Utrechtse rechtbank moest terechtstaan. Tijdens het vooronderzoek had de vrouw be kend dat zij in de namiddag van 16 april het kind opzettelijk in een bad je met kokend water had geduwd met dbedoeling het daardoor van het le ven te beroven. Op de zitting trachtte zij aanvankelijk het misdrijf te ontken nen, maar toen de president haar vroe ger afgelegde verklaringen voorlas, gaf zij het feit toe. Ze verklaarde over spannen te zijn geweest door de slech te verhouding met haar man, die haar voortdurend mishandelde. Om van hem te kunnen weglopen had zij gemeend zich van het oudste kind te moeten ont doen. Tijdens het misdrijf was de radio hard aangezet om de buren te beletten het geschreeuw van het kind te horen. Te gen de omwonenden had zij later ver klaard, dat haar zoontje in het koken de water was gevallen. De conclusie van het psychiatrisch rapport luidde, dat de vrouw in aanzienlijke mate ver minderd toerekeningsvatbaar moet wor den geacht. Geadviseerd werd haar voorwaardelijk ter beschikking te stel len en een psychiatrische behandeling te doen ondergaan. Vragen voor deze rubriefc moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording Qe- schiedt gratis. De Redactie behoudt zich. echter het reent voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording inaan- merking te doen komen. Over de beslissing dienoongMnde kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de in gezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens i dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het one niet mogelijk it, tn te paan op verzoeken tot persoonlij*' beantwoording der brieven. Abonnee - Hoeveel A.O.W.-ultkering ontvangt de 54-jarlge echtgenote van een A.O.W.-uitkering trekkende man bij diens overlijden? Zij ontvangt tot en met de elfde maand een bedrag gelijk aan de uitkering voor gehuwden. Daarna houdt de uitkering (in dit geval) op en kan zij zich zo nodig wenden tot de dienst van Sociale Zaken in haar woonplaats. Mevr. F.- Wat verstaat men onder „getrouwd zijn in gemeenschap van goederen"? Moet voorts een echtpaar zonder kinderen tegenwoordig nog een testament maken? De gemeenschap van goederen tussen echtgenoten kan zijn de algehele wette lijke gemeenschap („alles is gezamenlijk bezit") of een gemeenschap welke door huwelijkse voorwaarden in enig opzicht beperkt is of uitgesloten. Uw tweede vraag duidt aan, dat u niet weet, dat als er geen testament ge maakt is, iemands nalatenschap ver erft volgens de regels van de wet. Bij (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Het spoor van de gevluchte leraar aan het Grimmelhausen gymnasium in Offenburg (Zuid-Duitsland), Ludwig Zind, leidt naar Argentinië. Zind werd in april jl. wegens felle antisemietische uitlatingen tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het bondsgerechtshof in Karlsruhe verwierp de vorige week zjjn verzoek om cassatie. Zind moest zich na Kerstmis melden om zijn straf uit te zitten, maar bleek te zijn verdwenen toen de politie hem het meldingsbevel kwam brengen. Men heeft aanvankelijk aangenomen, dat Zind evenals de vroegere kamparts in het concentratiekamp Buchenwald, dr. Eisele naar Egypte was gevlucht. Over de grote zee voer een volgela den schip. Van boven tot onder stond het vol met kisten en met dozen. En wat daar allemaal In zat? O, heel plezierige dingen hoor! Teddy beren, poppen, bouwdozen, bromtollen, poppenwagens, legpuzzles en nog veel veel meer. Het was het speelgoedschip van Sinterklaas dat in volle vaart over de zee voer, want de Sint was met zijn eigen stoomboot al vooruit gegaan. Over een paar dagen zou Sint Nicolaas alle kinderen gaan verrassen met speelgoed en lekkers. De zwarte Pieten slopen ai over de daken en luisterden aan alle schoorstenen. En de kinderen zetten iedere avond trouw hun schoen met worteltjes en brood erin. Wij al heel goed opschieten, zei de pikzwarte knecht van het speelgoed schip. Wij flink doorvaren en opschie ten als de wind! Goede heilige meester vast en zeker al op de uitkijk staan. Hij speelgoed-schip al verwachten, om goe de brave kinderen te verrassen. Maar terwijl de speelgoed-knecht zo op zijn eentje stond te praten op het dek, hoorde hij opeens, vlak naast het schip, 'n vreselijk geplons in het water. Hij keek over de reling en zag tot zijn grote schrik drie geweldige haaien te voorschijn komen. De speelgoed-knecht, Hoelahoepla heette hij, ging verschrikt een stapje achteruit. Hij dacht dat die grote haaien hem op wilden eten. Maar de grootste haai riep: Hela luister eens eventjes, wat is er allemaal op dit vol- geladen schip? Goeie genade, dacht Hoelahoepla, de speelgoed-knecht, en hij zei bibberend: juljuljullie mij toch zeker niet opeten, grrrote haai en? Gelukkig schudden de haaien alle drie van nee en de grootste zei weer: wij willen alleen maar weten, wat je op je schip hebt. Opeten doen we je niet. Tenminste Brrr, dacht Hoelahoepla, ik zal het maar gauw vertellen, want als die haai en boos op me worden, dan weet je nog niet wat ze van plan zijn. Daarom zei hij met zijn vriendelijkste stemmetje: O, lieve beste visjes, ik het jullie grraag vertellen. Dit schip zijn speelgoedschip van^goede heilige Sint Nicolaas. Dit schip helemaal vol met poppen en beertjes en dozen om mee te spelen. Al lemaal voor kinderen uit verre land. Nu had Hoelahoepla gedacht, dat de haaien om zulke dingen weinig zouden geven. Maar hij vergiste zich. De haai en keken elkaar aan en knikten opge wonden: jaja, precies, dat hadden we al gedacht. Een schip vol speelgoed. Haha, dat is precies wat we nodig heb ben. Precies wat we nodig hebben? zei Hoelahoepla ze na. Maar dat niet waar kan zijn. Ik wel eens gehoord hebben, dat haaien altijd honger hebben, maar in dit schip helemaal niets om op te eten zijn. Hier enkel maar speelgoed voor mensen-kinderen. Maar de haaien begonnen te lachen met wijd-open mond en riepen: dacht jij soms dat vissekindertjes nooit 'ns wilden spelen? Haha, onze kindertjes willen ook wel eens 'n pop hebben en 'n teddybeer. En daarom zijn wij vlug hier naar toe gezwommen, om het speelgoedschip, dat elk jaar over onze zee vaart, in beslag te nemen. In beslag te nemen? nep Hoelahoepla verschrikt. Oh nee, oh nee, wat hei lige Meester dan moeten beginnen. Hij met al dit speelgoed kindertjes van Nederrland verrassen moet. Hier mets van in kunnen komen, jullie verstaan. Maar de haaien lachten opeens hele maal niet meer. Ze keken heel boos en ze zeiden: moeten we jou soms opeten, kwajongen van een pieterman? Dat is voor ons drietjes 'n kleinigheid. Als jU niet een twee drie jouw poppen en be ren en speelgoeddozen in de zee gooit, zullen we je opeten, versta je dat? Help, help, riep de speelgoedknecht en hjj rende het dek over om alle andere speelgoedknechten bij elkaar te roepen. Een vreselijk ongeluk over ons komen gaat, zo schreeuwde hij. Lelijke grote haaien al ons speelgoed moeten hebben en anders zij mij opeten, hihihi! Och, als alle zwarte pieten niet zo pik- -2 J,* J -j-*» pikzwart geweest waren, zouden ze bleek geworden zijn van de schrik. Ze staken de hoofden bij elkaar en begon nen druk te fluisteren. Maar de haaien riepen ongeduldig: komt er nog iets van? Waar blijven alle speelgoed- dingen? Schiet op! 'n Ogenblikje, huil de Hoelahoepla, wij zo dadelijk alles ge ven zullen. Maar ondertussen spraken ze stilletjes af, dat ze over de radio een bericht voor Sinterklaas zouden uitzen den. S.O.S. voor Sint Nicolaas, zo klonk het even later: Speelgoedschip in nood op grote zee. Haaien willen speelgoed roven. S.O.S. help ons! Je snapt dat Sint Nicolaas heel erg schrok, toen hij het bericht hoorde. Hij reed direct op zijn paard naar het vliegveld, nam een extra vliegtuig en vloog ermee naar de zee. Maar in zijn haast, had hij er toch nog aan gedacht om twee grote zakken met heel speci aal' vissenvoer mee te nemen. Wilt u heel vlug vliegen piloot? vroeg hij. Kn de piloot beloofde dat hij speciaal zjjn best zou doen. haaien bij Ondertussen werden de het speelgoedschip hoe langer hoe on geduldiger. Ze zwaaiden zo hard met hun staarten, dat het water op het deK spatte. Komt er eindelijk wat vanrie pen ze. We hebben nu lang genoeg ge wacht. Voor de dag met je speelgoed, zodat we onze kindertjes ook eens bly kunnen maken. Of anders Oooo, huilde Hoelahoepla, zjj my op zullen eten, ik zó vreselijk bang! W{j dan toch maar speelgoed aan vreselijk grote haaien geven zullen? over de reling uit. We hebben geen ge duld meer, riepen ze. Schiet op, of an ders eten we jullie allemaal op. To-r begonnen ook de andere zwarte Pieten het verschrikkelijk benauwd te krijgen. En ze waren juist besloten, om maar vast 'n klein lappenpoppetje en 'n teddybeertje naar de haaien te gooi en, toen ze plotseling iets hoorden ron ken boven hun hoofd. Het was het vlieg- machien, waar Sinterklaas in zat. Maar dat konden de pieten natuurlijk niet we ten. Het nog gaan regenen ook, zei Hoe lahoepla, toen hij eensklaps iets op zijn hoofd voelde vallen. O nee, het sneeu wen, het hagelen, o. o. wat hier gebeu ren gaan? Ik nog nooit zo iets geks ge zien hebben! Maar nee hoor, het tegev- de niet, het sneeuwde niet en het base de ook niet. Het was enkel maar vissenvoer van Sinterklaas, dat nu handenvol uitstrooide in de zee. hoe de haaien er begerig na^r„rirJn ze want zulk heerlijk vissenvoer hp_ nog nooit geproefd. Ze verg en le speelgoedschip erbij. kinder- -;"ïI,ÏV°rd"'nr .SÏ vfssenfeest. Geen jSSde^meesterIn vliegmachien. En hij begon te wuiven met zijn hoed, terwtfl hij vrolijk lachte. Als Sinterklaas in de buurt is, kan ons mets meer overko men, dacht hy opgelucht. Maar de drie grote haaien hadden juist al het vissen voer opgeslokt en ze kwamen weer aangezwommen, terwijl ze riepen- en nu het speelgoed nog. Wat hebben wij toch een heerljjk middag! Toen boog Sinterklaas zich uit het vliegtuig en riep. beste haaien, dat speelgoed is mets voor jullie kindertjes. Maar ik heb wel wat anders. Ik heb nog een volle zak van dat heerlijke vissenvoer. En die zal ik jullie geven, als jullie beloven om myn speelgoedschip door te laten varen. Jaja, riepen de haaien, dat be loven we op onze haaien-eer! Toen liet Sint Nicolaas de grote zak met extra vissenvoer in het water gooi en. Die verdween in de golven en de drie grote haaien doken onder water met een reuze vaart. Zo kon het speelgoed-schip rustig ver der varen. Het kwam aan in Nederland Hij zag Maar de andere zwarte pieters zei- en Hoelahoepla laadde met de andere J Javiav! KTn/lnwInnJ O 1 i -in .G4. TT1— den: en de kinderen in Nederland dan? Zouden die dit jaar dan geen cadeau tjes mogen krijgen? Nou, dat zou me een mooie Sinterklaas worden! De goe de Sint zou het niet overleven. Ze klop ten Hoelahoepla op de schouder en ga ven hem 'n glaasje water. Maar de haaien gluurden met hun boze ogen knechtjes alle mooie spullen uit. En op de nacht voor het Sinterklaasfeest wer den ze bezorgd bij alle lieve kinderen van het land. Maar nooit is het grote speelgoed schip van Sinterklaas nog weggevaren, zonder een grote zak met vissenvoer aan boord. De 22-jarige zoon van Zind die in Innsbruck theologie studeert hij brak enkele weken geleden plotseling zijn studie aan de universiteit in Kiel af en ging naar Oostenrijk, dat alleen in zeer bepaalde gevallen veroordeel den uitlevert is door „Interpol" ver- hoord. Hii deelde mee, dat zQn vader via Marseille naar Argentinië is ver- trokken, van waar h(j een aanbod heeft ontvangen om onderwijs aan een Duit se school te komen geven. (Er wonen vele Duitsers, onder wie vele ex-nazis, in Argentinië). De zoon staat onder ver denking zijn vader op diens vlucht te hebben geholpen en heeft zich daarbij aan een voor de Duitse wet strafbare handeling schuldig gemaakt. Alle familieleden van Zind zijn intus sen verhoord. Zijn woning in Offenburg is doorzocht. Mevrouw Zind is van de vlucht van haar man zo geschrok ken, dat zij een hartaanval heeft ge kregen. Ook Zinds advocaat Is erg ge schrokken. Hij had er geen flauw Idee van wat zijn cliënt in zijn schild voerde. Hij werkte al aan de opstelling van een begenadigings-verzoek. De Rotterdamse re^bidekast* fdins" dag de behandeling van de j?aak tegen een 26-jarige ^teruggewezen die 7 oktober ^ffsar1.s vom- Q naar de rechter-commissar s voor een nieuw OP "jaar''o.£moVan september werd ïW^en hem ff--"?Senisstraf met aftrek J eist Toen 7 oktober de bank mede v°lgen deelde de recht- taties p, j at er twee nieuwe arres- .„F deze zaak waren verricht. Het D-phipW, de rechtbank niet duidelijk ln hoeverre verdachte zich ff ,aan het feit zou hebben schuldig gemaakt. Als mede-verdachte stond dinsdag in de eerste plaats terecht een 26-jarige zeeman. Hij zou 's morgens in de win kel van de man de situatie op zijn gaan nemen, en 's avonds op de uitkijk hebben gestaan. Dit laatste ontkende hij. Tegen hem werd zeven maanden gevangenisstraf met aftrek geëist, waar van drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De andere verdachte was een 25-jari- ge los-werkman, ook uit Rotterdam, die bekende dertig gulden van de buit van ruim honderd gulden, te hebben aangenomen. De eis tegen hem was zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak 16 december. In het voorjaar van 1959 zal worden overgegaan tot de invoering van de noodwachtplicht v ior de operatieve diensten (brandweer, reddingsdienst, geneeskundige dienst, verbindings dienst, abc-dienst, uitkijkdienst, haven bescherming en ten dele voor de dienst sociale verzorging) van de bescher ming bevolking in de a-kring Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen. Het aantal aangewezenen, dienstplich tigen zonder mobilisatiebestemming, bedraagt voor de drie steden gezamen lijk bijna zevenduizend, te weten voor Rotterdam 5754, Schiedam 589 en Vlaardingen 631. Dit wordt voldoend geacht om de bezetting van de betrok ken diensten voorshands op het ge wenste peil te brengen. een kinderloos echtpaar is deze wettelij ke regel, dat de langstlevende echtge noot alles erft. Wil een of beide echte lieden niet, dat dit zal gebeuren, dan moet hij of zij een testament maken ten overstaan van een notaris, waarin hij verklaart, wat er dan wel moet gebeu ren. Dat kan dus zijn, dat de andere partij niet alles zal erven, of helemaal niets en wie er nog meer wat zullen er ven. Deze laatsten heten de legataris sen. C. C. - Heb ik voor de bouw van een extra schuur in mijn tuin be halve van de gemeente toestemming nodig van de verhuurder? Kan de verhuurder als ik tot de bouw (al of niet met zijn toestemming) over ga, de huur verhogen? Voor die bouw hebt u van de verhuur der geen toestemming nodig. Bedenkt u evenwel, dat op u als huurder de plicht rust van gebruik van het gehuur de volgens de bestemming bi) ae ver huur. U moogt ln die schuur dus geen bedrijf uitoefenen. Daar zou verhuurder met recht bezwaar tegen kunnen maken. Aangezien verhuurder geen kosten spendeert, kan hjj de huur niet verho gen. A.S. - Ik heb reeds 16 jaren een kof fiehuis in onderhuur. Enige jaren geleden heeft de glasverzekeraar mjjn verzekering opgezegd, omdat sponningen en kozijn in slechte toe stand verkeren. De verhuurder heeft hier ondanks mijn verzoek nog steeds niets aan gedaan, zodat ik niet verzekerd ben. Dit heeft me inmid dels 300 gekoct, omdat een brom fietser dit voorjaar een ruit van me inreed. Volgens het contract is glas schade voor mijn rekening, zodat de verhuurder mij voor die schade niets vergoedt. Wat is daaraan te doen? Ik betaal toch altijd m(jn huur; heb ik dan helemaal geen rechten? 2. Tijdens de dakvemieuwing ontstond een vreselijke overstroming. De schade aan matting en stofzuiger beliep 105. Kan ik die schade op de verhuurder verhalen? 1. Het zou voor u nuttig zijn, indien u zich aanschafte de brochure „Huurprij zen en onderhoud", een uitgave van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, verkrijgbaar bij elk postkantoor voor 0.25. Daarin staat aangegeven, wat u zoal kunt doen, als de verhuurder de op hem rustende onderhoudsverplichtingen niet na" komt. Wij verstaan hieronder in dit Be' val de vernieuwing van sponningen en kozijnen. Bij eenvoudig ongezegeld vef- zoekschrift kunt u cfeze aangelegen heid voorbrengen btf de kantonrechter. 2. Uw vraag „Kan ik de schade op ver huurder verhalen?" zou ook kunnen luiden „Is de verhuurder voor die scha de aansprakelijk?" Het antwoord zou dan moeten luiden: ja, als hij schuld heeft. U zoudt dus moeten nagaan of d« verhuurder deze schade had kuru) voorkomen; was die schade te voor:zi heeft hij alles gedaan om deze V00J" komen? Misschien is de aannemer, ae uitvoerder aansprakelijk (voor die5a' personeel als bij hen de schuld van,„»i schade ligt). Misschien kan hie^ niet van schuld worden gesPro en>r maar wel van overmacht. Het is jammer, dat u,fe.g" Joke d'i8/ beschrijving geeft va"a Whachten hei bende omstandigheden. achten het beter, dat u toch eeaX„ ,,UrJ6r Plaafc" se ra ad nip eet en zouden u dan willen verwdizen naar ?en, (kantongerechts) deurwaarder. De kosten zullen dan niet zo hoog ngsen dal) wanneer u een advo- caat raadpleegt. Voorts kan betrokkene, als de Zaak er voor u gunstig uitziet, namens u voor de kantonrechter optre den, a?s eep Poging om deze zaak in der minne te regelen niet mocht slagen. De bevolking van Aardenburg heeft zijn burgemeester Sjef van Dongen, die voor zijn werk als voorzitter van het bestuur der katholieke HBS voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen door Z.H. de Paus is benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote, een spontane hulde gebracht. In de raad zaal van het gemeentehuis waren de voltallige raad, de katholieke geeste lijkheid en de predikanten, alsmede talrijke notabelen bijeengekomen. Namens de raad en namens de bevol king bracht het oudste raadslid A. I. Catsman (AR) de gelukwensen over. Hij wees op hetgeen burgemeester Van Dongen voor de streek en de gemeente heeft gedaan en op het feit, dat hij van een door de oorlog verwoeste gemeen te Aardenburg een goed bewoonbare gemeente heeft gemaakt. Staande op het bordes van het gemeentehuis moest burgemeester van Dongen een muzika le hulde van de belde muziekmaat schappijen in de gemeente in ontvangst nemen. Hij dankte ontroerd. Het bad hem zeer getroffen, dat alle richtingen en lagen van de bevolking spontaan de ze hulde kwamen brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4