200,- boete geëist tegen hoofd redacteur van De Nieuwsbrief héérlijk volop appels Paramount m Engelse majoor en zijn vrouw moeten zich verantwoorden voor een reeks diefstallen Gaat Groningen kerkbouw subsidiëren Mystère 59 Voltrekker der historie B :.A D K Rasechte kapper zingt de „Barbier H Nasleep van de zaak-majoor K. voor de Haagse rechtbank Thijs de Tuinman zegt de lichte sigaret, die veel zachter is! Van belang voor katholieke gemeenschap Botte Neij geeft het roer over Aantal werklozen in november gestegen VOORDRACHT VAN B. EN W. 96 keer met reddings boot uitgevaren Beledigde wethouder burgemeester SPANJE HEEFT EEN NIEUWE NATIONALE HELD Evenals in 1957 WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 PAGINA 7 alen! Normal King Size fl HP m r door JOSEPH ALSOP Jeugdige zigeuner uit Sevilla wint prijsvraag van Italiaanse TV 7777?, bbenl Krachtige Kost voor het Kind! (Van onze Haagse redactie) W. H. Folmer, officier van justitie bij de Haagse rechtbank, neeft dinsdagmiddag een geldboete van tweehonderd gulden geëist tegen de hoofdredacteur van het weekblad „De Nieuwsbrief", de zeventigjarige Haagse Journalist J. Fablus. Deze journalist Was het zich opzettelijk in beledigende vorm uitlaten over het openbaar ge- 2ag en smaadschrift jegens enige per sonen ten laste gelegd. Deze feiten zou oe hoofdredacteur hebben gepleegd door ®et publiceren van twee artikelen In 2'jn weekblad, en het plaatsen van het Advertentie tï1C3 eerste artikel als advertentie in een lan delijk ochtendblad. Dit eerste artikel droeg het opschrift „Een Nederlandse Dreyfus-affaire". In het artikel werd de zaak-majoor K. behandeld, die op het moment van verschijning van deze pennevrucht was gevorderd tot en met het krijgsraadproces. ,,Ik ben anti-regering en ik word dus vervolgd, nietwaar, meneer Folmer", zo richtte zich de heer Fabius in de loop van zijn verhoor door de president tot de officier van justitie. ,,U moet de sfeer niet bederven", aldus zei de presi dent van de Haagse rechtbank, mr. H. K. A. Stoffels daarop. Verdachte gaf hieraan gehoor. Er deden zich geen in cidenten meer voor. In de loop van de zitting, die meer dan zeven uur duurde, werden acht ge tuigen gehoord, drie getuigen charge en vijf èi décharge Het Tweede-Ka merlid mr. K. van Rijckevorsel ver klaarde dat de verdachte en de vrouw van majoor K. geruime tijd na de ar restatie van de majoor bjj hem waren gekomen. Mevrouw K. mocht haar man niet bezoeken en er werd bij de majoor geen verdediger toegelaten. Nadat de neer Van Rijckevorsel had gesproken met de ministers Staf en Samkalden was er in deze toestand een bevredi gende verandering gekomen. Een van de zinnen waar het in de tenlastelegging om ging was een uit lating, die volgens het artikel van de heer Fablus de heer J. van der Schuur, ambtenaar bij het ministerie van oorlog, tijdens het verhoor door de koninklijke marechaussee aan het adres van majoor K. zou zf)n gedaan. De zin luidde: „Beken nu maar, dan kom je direct vrij, en dat is nodig, want je vrouw heeft al een verhou ding met een ander." Majoor K. ver klaarde dat deze zin niet als een ge heel was uitgesproken, maar bij ver schillende gelegenheden in afzonder lijke zinsneden, die naar zijn ge voel toch samenhangend moesten wor den opgevat. De heer J. van der Schuur verklaarde nooit woorden als deze, noch woorden van deze strek king tegenover de majoor te hebben gebruikt. De overste van de koninklij ke marechaussee L. Strabbing, onder wiens leiding het vooronderzoek in de zaak was gehouden, zei eveneens dat de heer Van der Schuur deze woorden niet had gebruikt, althans niet In zijn aanwezigheid. Majoor K. had gezegd dat de heer Van der Schuur de woorden in aanwezigheid van de overste Strabbing had ge bruikt. De getuigen bleven hier te genover elkaar staan, naar aanlei ding waarvan de officier van justi tie in zijn requisitoir opmerkte dat het op hem een zeer onaangename in druk maakte dat hier drie hoofdoffi cieren van het Nederlandse leger de heer Van der Schuur is reserve majoor tegenstrijdige verklarin gen aflegden. De officier-commissaris in de zaak van majoor K., overste mr. J. Th. Buur man van Vreeden, zei niet in het pro ces-verbaal van het vooronderzoek te hebben opgenomen wat een van de ge tuigen omtrent een foto van mevrouw K. had gezegd. Het ging er om of deze getuige geld zou hebben afgegeven aan de vrouw van de majoor. Volgens de getuige was de vrouw van de foto niet de vrouw aan wie hij enige geldsbe dragen had overhandigd. Overste Buur man van Vreeden zei dit niet in het proces-verbaal te hebben opgenomen, omdat hfj het niet ter zake dienend vond. De heer Fabius had in zijn arti kel scherpe opmerkingen over het weg laten van dit onderdeel van het vooron derzoek geplaatst. Mr. Folmer, de of ficier van justitie, merkte in zijn re quisitoir op dat de overste Buurman van Vreeden op dit punt volgens hem een ernstige omissie had begaan. „Er is van falen sprake op dit punt", aldus de officier van justitie. Hij vond echter dat deze omissie de heer Fabius niet het recht gaf tot zijn smaad schrift. Mr. Folmer vond dat het openbaar fezag door de artikelen van de heer 'abius was beledigd. In het bijzonder de krijgsraad en de koninklijke mare chaussee. De heer Fabius bad in zijn tweede artikel geschreven: „Waarom, zo vroeg wij ons dadelijk af, passen zowel de burger-justitie als de mare chaussee zufvere Gestapo-methoden toe?" Volgens mr. Folmer wekt het woord Gestapo-methoden gedachten op aan de meest ernstige yorm vf" ter reur. De officier achtte deze term be ledigend nu zjj gebruikt was met be trekking tot de zaak-majoor K. De ne ren Van der Schuur, Strabbing en Buur man van Vreeden waren volgens mr. Folmer in hun goede naam aangetast door de publikaties van de heer Fa bius. De heer Fabius heeft door zijn publikaties de indruk gewekt een ver bitterd. ernstig teleurgesteld man te zijn", aldus de officier. Hij vroeg zich af of de journalist niet een gewillig werktuig was geweest in de handen van anderen. Hij noemde de heer Fabius ee slachtoffer van zijn .emperament. Advertentie AMERICAN Een tragisch einde van een succesvol le militaire carrière, zo kenschetste de officier van justitie Dij de rechtbank te Almelo, mr. W. L. de Vralle, dinsdag middag de situatie, waarin zich de 48- jarige majoor J. B. van het Britse le ger bevindt. Majoor 3. moest zich, evenals zijn vrouw, voor de rechtbank verantwoor den voor een reeks diefstallen, die zjj hebben gepleegd tussen begin 1957 en augustus 1958 op de terreinen van de golfclub te Driene, gemeente Hengelo, en te Eindhoven. 24 augustus was de majoor in de kleedkamer van de Twent se golf- en countryclub erop betrapt uit colbertjasjes bankbiljetten te heb ben weggenomen tot een waarde van 65. De biljetten waren gekenmerkt en bepoederd. Daarmee kwam er een ein de aan een reeks geheimzinnige dief stallen op de golfclub. Vrijwel op het zelfde moment was zijn vrouw gegre pen In de dameskleedkamer. Ook zij had poeder aan haar handen, dat in de jaszakken was gedaan om de dievegge te ontmaskeren. De majoor bekende het spel verloren te hebben. Zijn vrouw was verontwaardigd en dreigde met consulaire interventie. Ter zitting kwam vast te staan, dat de vrouw na spanningen in en door het ongeregelde militaire leven een gees telijke stoornis had gekregen en aan kleptomanie was gaan Hjden. Naar zijn motieven voor de diefstal gevraagd, zei de majoor: „Teneinde mijn vrouw in de normale toestand terug te brengen wilde ik haar erg doen schrikken. Ik wist, dat zij dingen wegnam. Dat ge- beürde ook in Duitsland, maar zij wil de geen dokter of psychiater raadple gen. Ik merkte, dat toen ik een jasje wegnam, zei inderdaad hevig schrok. Ik handelde met de beste bedoelingen", aldus majoor B.. die tenslotte zei be zeten te zijn van de idee iets te doen, dat haar zou schokken. De verdachte, die al 29 jaar in Britse militaire dienst is en op de nominatie stond te promo veren tot luitenant-kolonei, had o.a. Duinkerken meegemaakt alsook de veldtochten in Noord-Afrika, Italië en Griekenland. De zenuwarts, A. J. M. Verbeek uit Enschede, achtte B. ver minderd toerekeningsvatbaar en zei, dat de ondergrond van zijn handelingen een pathologisch karakter heeft. B's echtgenote had in de golfclubs te Eindhoven en Driene het vooral voorzien op sportmateriaal. Haar wa ren 11 diefstallen ten laste gelegd, o.a. van een zgn. zitstokparaplu, die zij aan de garnizoenscommandant te Os- nabrück ten geschenke had gegeven. De meeste goederen waren in Osna- brück, waar het echtpaar verbleef, b;j huiszoeking gevonden. Zjj kon geen motief aanvoeren voor haar da den. Wel haatte zij het verblijf in Duitsland en het leger, dat haar man te veel opeiste. Dr. Verbeek zei hier kleptomanie te constateren, die het gevolg is van spanningen. Hij was er van overtuigd, dat haar toestand niet meer zo psychotisch is als voorheen en achtte haar ontoerekeningsvatbaar ten aanzien van de diefstallen. De officier van justitie gaf in zijn re quisitoir een uiteenzetting van de voor geschiedenis en noemde het tragisch, dat zo n succesvolle carrière op zo'n manier tot een einde komt. (Het rechtbankvonnis moet ter kennis gebracht worden van het Britse mi nisterie van oorlog, waarna B. zich waarschijnlijk nog voor een krijgsraad zal hebben te verantwoorden). De ver klaring van de door B. toegepaste shockterapie noemde mr. De Walle te geforceerd. Hij achtte financiële moei- Het college van B. en W. van Gronin gen heeft een belangrijke voordracht aan de raad gezonden betreffende sub- skhëring van de bouw van kerkgebou- te^iM^s'téeds^iet beP^Q'{frtgaandel)vd^ met dl in snel tempo voortgaande uit- breidins- van de stad Groningen, ais ge- volg wiarvan de kerken genoodzaakt worden in de nieuwe wijken ge ouwen te stichten, lijkt het B. en W. niet lan ger verantwoord met het "™len11 een beslissing te wachten. Het co ge meent dat op dit terrein inderdaad taak voor de gemeente ligt. Met de raadscommissie en de raad van samenwerkende kerken zijn B. ®n V' van oordeel dat het billijk is, dat m ieder geval de hogere kosten, welke net gevolg zijn van bijzondere stedebouw- kundige eisen naar een redelijke mam," staf worden vergoed. Ook onderschrijft het college het advies, waarin wordt aanbevolen op grond van de grote bete kenis, die de stichting van de onderha vige gebouwen voor de plaatselijke ge meenschap heeft, met het geven van bijdragen verder te gaan dan alleen een vergoeding voor stedebouwkundige meerkosten. Evenals in de gemeente Den Haag wordt toegepast, stellen B. en W. voor een bijdrage van maximaal 90 per zitplaats te verlenen. Restitutie zal moeten geschieden in dien ingevolge een bijdrageregeling van het rijk of de provincie aanspraak op een bijdrage kan worden gemaakt. De restitutie is daarbij beperkt tot ten hoogste het van rijks- of provincie-weg uitgekeerde bedrag. De verordening zal van toepassing ?bn op de op 1 november 1951 in aan bouw zjjnde gebouwen en op gebouwen, waarvan de bouw na die datum is aan gevangen. voordracht zal in behandeling 22 decembn0ITlen 'n c'e verKac*ermR van •«n® ,a?nvaarding van Je voordracht voor, de katholieke gemeen- iqm subsidiëring betekenen van c i i Vi00.r .e helft gebouwde San tK ln Helpman en de verde re afbouw van dit gebouw. Voorts voor de voorgenomen bouw van de Maria- kerk in het uitbreidingsplan Corpus den Hoorn. Juist dezer dagen is de machti ging voor deze bouw afgekomen zodat binnenkort de aanbesteding zal geschie den. Naar schatting zal deze subsidiëring het bisdom Groningen een besparing zijn van rond 100.000.- Hjkheden mede debet aan de situatie. Overigens zei de officier de kwestie van de strafoplegging van de minne lijke kant te willen benaderen en wel zo, dat man en vrouw bij elkaar blijven. Hij wilde hen in staat stellen nog vóór Kerstmis in Engeland te zijn. Deswege vorderde hjj drie maanden en veertien dagen met aftrek, zodat zij 10 decem ber eventueel vrij zijn. De raadsman, mr. J. Baak uit En schede, bracht dank aan de officier voor de behandeling van de tragische zaak en wees er op, dat het zeer be langrijk is, welke straf en kwalificatie de rechtbank B. oplegt in verband met diens toekomst. Mr. Baak vroeg onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënten. De recht bank, gepresideerd door mr. M. L. D. van Waisem, bepaalde daarop, dat de voorlopige hechtenis vandaag om twaalf uur zal eindigen. Het echtpaar wordt dan het land uitgezet. De uit! 10 december volgen. Dinsdagmiddag heeft Botte Nel) af scheid genomen als schipper van de in Hollum gestationeerde reddingsboot van de Noord-Zuidhollandse Red- dingsmaatsehanpij, de ,,dr. W. H. van Rietschoten". Hij wordt opgevolgd door de heer J. de Jong, die sedert 1937 lid van de bemanning van de Holiumer reddingsboot is. De plechtigheid geschiedde op zee tussen Ameland en Terschelling tijdens een tocht met de reddingsboot door overgave van het roer door Botte Net) aan J. de Jong. Botte Neij is verscheidene malen on derscheiden. In 1928 met de grote zil veren medaille van de noorri-zuidhol- landse reddingsmaatschappij en de zil veren medaille van de koning van Zwe den voor de redding van opvarenden van de ..Malmö". In 1938 met de zilve ren medaille en verder nog voor ver schillende reddingen en in 1955 met de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Botte Neij voer 96 keer met de red dingsboot uit om hulp te verlenen. Op 14 van deze tochten werden 56 mensen gered. De laatste redding was op 14 ju li toen hij met de reddingsboot Japie Buwalda uit Holwerd met zijn twee red ders oppikte, nadat een vliegtuig aan wijzingen had gegeven. Gezondheidsre denen nopen Botte Neij, die 61 jaar is, pensioen aan te vragen. Het Haagse gerechtshof heeft destijds een wethouder van Voorhout veroor deeld tot 25 boete wegens belediging van het openbaar gezag (de toenmalige burgemeester zijner gemeente) in een openbare vergadering. De verdediging van de wethouder was, dat hij toen niet eerder was ge gaan dat het leveren van kritiek. De Hoge Raad heeft thans het ar rest vernietigd, het bewezen verklaar de niet strafbaar verklaard en de wet houder ontslagen van rechtsvervolging en wel op grond, dat art. 137a van het wetboek van strafrecht geen betrekking heeft op beledigingen van individuele gezagsdragers, hetzij particulier, hetzij als zodanig, welke beledigingen val len onder een andere titel van ge noemd wethoek. tspraak zal Na de „Ligne Incroyableheeft Parijs nu de „Mystère 59*' aangekondigd. Coiffeur Roger Pasquier toonde v.l.n.r.: „Alma" voor overdag, „Pas de Bavard a la Muette voor de avond en „Rebecca Rue des Rosiers" voor overdag. agdad In iedere generatie zijn er maar heel weinig men sen. die werkelijk geschiedenis maken. Bovendien zijn er in dat se lecte groepje maar weinigen, die ook naar buiten de indruk maken dat zij bijzonder goed voor hun rol gescha pen zijn. Maar het is nu mogelijk een lid van dat laatste kleine en interes sante groepje aan te wijzen. Het is de leider van de Iraakse revolutie, die thans premier is van dat hevig doorwoelde land, brigade-generaal Abdel Karim Kassem. Wat deze be drijver van de moderne geschiedenis over zijn beleid had te vertellen, toen hjj uw verslaggever ontving, kan betrekkelijk kort worden samen gevat. Het eerste en voorlopig zo wat het enige doel van brigade-ge neraal Kassem is, wat hij noemt, „het verbeteren van de toestand van het volk". Voor dit doel „is een tijd schema opgesteld." Hij zei: „Ik no dig u uit over drie jaar naar mijn land terug te komen en dan zult u kunnen zien, welke veranderingen hebben plaatsgehad". Op deze ma nier, zonder zichzelf vast te leggen, duidde hij de samenstelling van dat „tijdschema" aan. Hjj heeft tijd no dig om „de toestand van het volk te verbeteren", omdat hij niet de popu laire moderne mening deelt, dat een volk, dat is verzonken in analfabe tisme en ellende, met gemak zijn hui- Abdel Nasser van Egypte. Hjj dige misère voorbij ziet en verstan- spreekt op een plezierige manier, dige beslissingen kan nemen over de met een diepe, bijna muzikale stem. toekomst van zijn land. „Het volk Hij wringt Zfjn lange handen, als een bepaald punt hem moeilijkheden be rokkent. Hij glimlacht vriendelijk, als hem een lastige vraag wordt gesteld en soms geeft hij blijk van een sar donische humor. Dat laatste gebeur de, toen hij werd geïnterpelleerd over de stroming ten gunste van een „onmiddellijke unie" met Egypte. Hfj antwoordde: „Ook in dit opzicht moet het volk moet beslissen over de toekomst van ons land," zei hij, „en wat die be slissing aangaat, ben ik maar een BHr van de velen. Maar voordat het zijn over onze toekomst beslissen, als de besluit neemt, moet ons volk althans tijd daarvoor rijp is. Thans bepaalt zelfvertrouwen hebben verworven en de voorlopige Iraakse grondwet, dat het moet althans geen honger meer Irak een deel is van de Arabische hebben." natie en dat betekent, dat wjj de Uit deze wijze van benadering nauwste, de vriendschappeljjkste be- zjjn alle elementen van Kassems po- trekkingen willen onderhouden met litiek duidelijk te verklaren. Hij wil, aile andere Arabische landen. Maar dat Irak „werkelijk neutraal is en (en nu kwam er een korte pauze) vriendschappelijke betrekkingen on- ik wil u eraan herinneren, dat de derhoudt met alle landen", maar hij voorlopige Iraakse grondwet ook be- zal „geen enkele buitenlandse inmen- paalt, dat Bagdad de hoofdstad van ging" dulden, ook niet, als die in- Irak is." menging voortvloeit uit het conflict tussen de Arabische extreem-natio- r\ _o]- j* eriMncr I eze man, aie aan de macht is nalisten, die nu, op stel en sprong, I I p-pirnrnen door p hlopriicp re- een unie met Egypte wensen, en de LJ ^komen door aan dTmacht communisten, die zich vleien met de b„1ft met actieve steun van defter hoop Irak uiteindelijk alleen te be- PhJtt.met actieve steun van ae ster boven de partijen te staan", waarbij zjj nogmaals weigert „inmenging te dulden. als die van de meest opmerkelijke en in zekere zin van de meest hoop gevende van de nieuwe generatie lei ders, die door de grote gisting on- ortom de nieuwe leider van der de Arabieren naar boven is ge lrak wil met rust gelaten wor- komen. Maar en die vraag kwam den om zijn eerste, grote taak telkens weer terug zou hij taai ge- te volbrengen. Maar kan hij de hoop noeg zijn, zou hij argwanend genoeg koesteren met rust gelaten te wor- zijn, zou hl) vastbesloten genoeg zijn den. terwijl hfj „de overdaad van dit om de krachten meester te worden, rijke land gebruikt om de toestand waarvan hij zelf zo overtuigd is dat van het volk te verbeteren, opdat het bij ze aan kan? over zijn eigen toekomst kan beslis- Ons gesprek wierp in ieder geval sen"? Met andere woorden: kan hjj één nieuwe otraai licht op dit be de meedogenloze en sterke krachten langrijke probleem. Met enige aarze de baas, die mn best zullen doen zijn ling sprak brigade-generaal Kassem rust te verstoren? Dat ls de vraag, voor het eerst over de Beweging waar het bjj Abdel Karim Kassem, van Vrije Officieren, die de revolu- bij Irak, en misschien wel bij het he- tie heeft voltrokken. Zij was niet, zo- Ie belangrijke en woelige Nabije als algemeen wordt aangenomen, een Oosten om gaat. Niemand kan op die beperkt komplot in Kassems eigen vraag een bevestigend antwoord ge- staf. Zjj strekte zich uit over het hele ven, maar ik moet erkennen, dat een leger. Het was niet iets van het laat- langdurig gesprek met brigade-gene- ste ogenblik, maar een organisatie, raai Kassem mij ontzaglijk veel hoop- die zich al lang had ontwikkeld en voller heeft gestemd omtrent het die was gerijpt onder de scherpe waarschijnlijke antwoord. Uiterlijk al ogen van de nolitie van de oude Noe- thans is de nieuwe Iraakse leider een ri Pasja. En Kassem was geen Na- bijzonder indrukwekkende figuur, guib. geen respectabele facade, die rechtop, mager en schraal, met een op het laatste ogenblik door de jon- welbesneden gezicht, dat wordt gere officieren was gecharterd. Hij overheerst door grote, donkere, som- was de oprichter en eerste organisa- bere ogen. Het Hikt soms alsof hij ge- tor van de Beweging van Vrjje Of- vuld is met een mystiek vuur, wan- ficieren. ,,De brand was al gesticht, neer hij spreekt over zijn „eerste maar ik heb hem aangewakkerd", taak", maar hij mist volkomen de zei hjj met een verontschuldigende neiging van de meeste Arabische po- glimlach. Vandaar, dat hij nauwelijks litici om te vervallen tot leeg,niets- week of onvoorzichtig kan zijn. Mis zeggend gepraat. Hij bezit een warm- schien zal Abdel Karim Kassem de te en een cnarme, die dadelijk de aan- geschiedenis ingaan als de Kerensky dacht trekken, maar zijn warmte is van Irak, want de taak, die hij zich niet de berekenende gloed, zijn char- gesteld heeft, is buitengewoon zwaar, me is niet de plompe, gespeelde in- Maar in ieder geval heeft hjj niet nemendheid van die andere Arabi- veel weg van de Noeri van het Krem- sche leider, waarmee hl) uiteraard lin. moet worden vergeleken, Gamal (Copyright N. Y. Her. Tr.) (Van een correspondent in Spanje) ij had altijd een groot artiest willen wor- den, geen derderangs. Als hij halverwege de Olym pus geen adem genoeg meer zou hebben om de top te be reiken, ging hij liever terug naar de scheerstoel om zijn leven verder als barbier te slijten. Maar nu hij als groot artiest naar Rome ging om voor 13 miljoen televisie kijkers „Figaro quaFigaro la" te zingen, wilde hij een eigen orkest om hem te be geleiden. En in de pauze wilde hij het Vaticaan zien en de Sint Pieter en wilde hij een van de Italiaanse filmsterren opbellen om een afspraak met haar te maken om te gaan dansen! Het was de tweeëntwintig- jarige zigeuner Antonio Mu- nez Torres aan te zien, dai hij nu reeds de vracht van zijn voortijdige beroemdheia met moeite torste. Na jaren als nederige kappersknecht - voor zover een rasechte zi geuner tenminste nederig kan zijn - in de Sevillaanse kapperszaak „Los Pagaritos", „De Vogeltjes" vale baarden geschoren te hebben, zag hij zich plotseling uitverkozen als de enige, de echte „bar bier van Sevilla". dé held van Rossini. En dat zou hij in Rome, ten aanschouwe van dertien miljoen kijkers waar moeten gaan maken. Handige impressario's ple gen op gezette tijden lurm neuze ideeën te ontwikke len. Zij ontdekken dan „de mooiste stem van de Jor daan" en maken een één ogige jongeman, die zijn hek leven gesleten heeft als der derangszanger in een cate in de Amsterdamse Nieuwe Brugsteeg, in drie weken tijds beroemd. Zij raken op die momenten bijna spelen derwijs die elementen in de volksziel, waar beroepspoli tici een mensenleeftijd lang naar zoeken zonder ze te vinden. Zij spelen het klaar in enkele dagen een volks beweging los te slaan en een ganse natie uit bewondering te doen knielen voor het idool dat met alle middelen van de moderne publiciteit uit de vulgariteit van de ar moede naar de schitterende toppen van de rijkdom en de roem wordt gesleurd. Welnu, de handigaards van de Italiaanse radio en televisie waren op het grandioze en bitter origi nele idee gekomen om onder de kappers van Se- zal bij het scheren nog uit halen, zoals dat volgens de wetten van Spaanse zwier en gratie behoort. Hij zal zich bij dat alles de tijd gunnen, omdat hij beseft dat het hoofd van zijn cliënten op het spel staat en zijn hoofd is tenslotte het belangrijk ste dat men bezit. Onmiddellijk nadat A.B.C het concours had geopend, villa een rasechte „bar bier" te gaan zoeken, die over voldoende stemge luid beschikte om de grote aria uit Rossini's meester werk te zingen. De man zou een zoete toekomst beschoren zijn. Aan 't Ma- drilleense dagblad A.B.C. werd verzocht om de or ganisatie van deze edele speurtocht op zich te ne men. Behalve het feit dat de kapper goed zou moe ten kunnen zingen, zou hij er ook nog goed uit moe ten zien en zou hij beslist niet ouder dan 35 jaar mo gen zijn. A.B.C. heeft zich met spoed «n deze taak gekweten. Het was niet gemakkelijk, want een zingende Sevillaan, zelfs een zingende Sevillaanse kapper is nauwelijks een bij zonderheid. Alle Sevillanen kunnen zingen en dansen ook als het moet, en zij zien er allemaal even goed uit Bovendien kent Sevilla niet minder dan driehonderd wel varende kapperszaken, waa: 1200 barbiers hun gezegende arbeid uitoefenen. Een kapper in Sevilla maakt, zoals de meeste kap pers in Spanje, ernst met zijn vak. Hij zal de haardos die aan zijn vaardigheid wordt toevertrouwd, zoals dat behoort met het mes be werken. De schaar, laat staan dus enig elektrisch aange dreven apparaat, komt er nauwelijks aan te pas. Hu stroomden de kandidaten toe. Het merendeel had zich voor deze gelegenheid uit gedost in traditioneel Sevil- laans costuum, de sombre ro scheef op het hoofd. De eerste selectie wees uit dat een groot deel van de bar- biers-in-spe helemaal niet uit Sevilla kwam, maar uit omliggende plaatsen die ze voor deze gelegenheid tot de „grootstad" rekenden. Enkele anderen konden niet zo best zingen. Hun bedoe ling was evenwel goed, ze wilden nu eenmaal graag naar Rome om er de Paus en de filmsterren te zien Een zigeuner kon weliswaar niet zingen, maar wel schil deren en hij informeerde be leefd of dat misschien ook goed was, want het leek hem wel om wat schilderijen in Rome van de hand te doen Zij die tenslotte wel zin gen konden en bovendien gerenommeerde kappers uit Sevilla waren nog talrijk genoeg om de jury slape loze nachten en hoofdbre kens te bezorgen. De man die zich aankondigde als „de koning van de Mam- bo" achtte men niet zo geschikt om een aria uit een opera te zingen en men kon hem dus gevoeglijk terzijde stellen. Tenslotte bleven er dertig kandida ten over, die allemaal met veel furore een flamengo konden zingen. Lyrische zangers waren er maar weinig en uit hen werd tenslotte de tweeëntwintig- jarige Antonio Munez ge kozen. Een volbloed zigeu ner, die het zingen thuis met de paplepel had inge kregen. Behalve kapper was hij ook nog telegra fist, had hij een grote be langstelling voor de schil derkunst en Garcia Lorca kende hij uit zijn hoofd. Zijn grootste ideaal, ver klaarde hij, was in Rome voor de televisie Vittorio de Sicca te scheren, „Fi garo qua. Figaro la" zin gend. Deze uitverkiezing lever de Spanje een nieuwe na tionale held op. Alle kran ten begonnen zich tot een redelijke mate van hysterie op te werken en de naam van Antonio Munez Torres schalde van elke pagina het volk tegen. Antonio's ster rees met de snelheid van een maanraket. Maar ook met de ongewisheid van zo'n pro jectiel. Want zijn tocht naar Rome werd weinig meer dan een koude douche. Hjj heeft er de Figaro gezongen, in derdaad. En hij heeft dat goed gedaan. Maar Vittorio de Sicca bleek er niets voor te voelen zich publiekelijk te laten scheren en de film starren wilden 'niet met An tonio dansen. Een eigen or kest zat er al evenmin aan. De Sint Pieter en het Vati caan waren wèl bereid hem te ontvangen en daar heeft hij dan ook vol verbazing staan kijken. Een beetje ontgoocheld is hij teruggekomen. De Olym pus was hoger dan hij had gedacht. Toch wil hij met meer naar „Los Pagaritos' naar zijn scheerstoel terug. Dat betekent dat hij barbier af is en iets anders zal moe ten zoeken om zijn talenten waar te maken. Want de „Barbier van Sevilla' ts al leen maar een publiciteits stunt als hij werkelijk aan de scheerstoel staat Advertentie Het aantal werkloze mannen is in november van 59.270 gestegen tot 68.430. Hiervan waren er 12.814 werkzaam op sociale werkvoorzieningsobjecten (oktober 12.477). Op aanvullende werken waren per einde november nog 12.673 (9.528) mannen tewerkgesteld, zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve in november gestegen is van 68.798 tot 81.103. Per eind november waren 6.898 vrouwen werkloos tegen 7.152 per eind oktober. Hiervan werkten er 613 (637) op sociale werkvoorzieningsobjecten. Eind november stonden aanvragen open voor 16.437 mannelijke en 21.200 vrouwelijke arbeidskrachten. Voor eind oktober waren deze cijfers 19.327 en 22 077, voor eind november 1957 31.883 en 22.108. In 1957 nam het aantal werkloze mannen van oktober op november toe van 37.503 tot 52.722. De geregistreerde arbeidsreserve steeg toen van 40.863 tot 61.387

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7