f 3.- belastingaftrek per dag voor de werkende gehuwde vrouw Studiekosten gaan gelden als aftrekbare buiten gewone lasten GEEN VERLAGING VAN HET ONGEHUWDENTARIEF V.S. van plan een reeks kunstmanen te Muizen en lanceren mogelijk ook een aap zullen de ruimte vaarten meemaken Hilton tekent contract voor hotel in Amsterdam In Amérika regeert koning Winter al Bejaarde dame pleegt een roofoverval Het weer BELASTINGWETGEVING WORDT HERZIEN Broer en zuster om het leven gekomen Wethouder van Sliedrecht aan gevallen Feike de Boer directeur voor de duur van de bouw Op klaarlichte dag in New York Met drieduizend dollar verdwenen TRAGISCH ONGE LUK IN KELDER RUIMTE VAN KERK Radio-activiteit boven Denemarken op een gevaarlijk peil Ook boven Noorwegen MORRIS beforeyot/fop/ N evelig Het weer in Europa BECKERINGhandschoenen Met motor onder een kerende transport auto geraakt Zieke matroos door reddingsboot van boord gehaald Dit weekeinde Amerikaanse raket naar de maan Raket van Spoetnik neergestort Broeder, door kolendamp bedwelmd, overleden SPORTTRUIEN IN KLEUREN DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30080 In het kader van de voorgenomen algehele herziening van de belastingwetgeving heeft minister Hofstra bij de Tweede Kamer ontwerpen ingediend voor een nieuwe inkomsten belasting, een nieuwe loonbelasting en een nieuwe vermo gensbelasting. Ontwerpen voor een nieuwe vennootschaps belasting en een nieuwe dividendbelasting zullen spoedig volgen. Daarmee kan dan ook een beslissing over het al of niet voortbestaan van de commissarissenbelasting worden VerWacht. De wetsontwerpen bevatten wijzigingen van voornamelijk technische aard. Er worden echter ook een aantal materiële wijzigingen geïntroduceerd. Zo komt er een fiscale tegemoetkoming voor de werkende gehuwde vrouw. De studiekosten gaan gelden als aftrekbare buiten gewone lasten. De fiscale nadelen van de geldende belasting heffing op sterk wisselende inkomens zullen worden ver zwakt. Werkende gehuwde vrouw Met blindedarmontsteking in IJmuidens Ziekenhuis opgenomen Geluidssignaal bij oversteekplaatsen Het Amerikaanse ministerie van verdediging heeft giste ren bekend gemaakt dat Amerika voornemens is een nieuwe reeks kunstmanen af te schieten, waarvan enkele met dieren die naar de aarde terug moeten keren, aldus bericht Reuter. De eerste poging zou omstreeks de jaarwisseling plaats heb ben van een luchtmachtbasis nabij Los Angeles. De eerste kunstmaan met een dier aan boord zou omstreeks mei wor den gelanceerd. Men zou muizen gebruiken en mogelijk ook een aap. Het plan is genoemd „Plan ontdekkingsreiziger" en het strekt zich zeker tot eind 1959 uit. Het omvat min stens tien lanceringen. De satellieten zullen slechts korte tijd in hun baan blijven. In het drukste deel van de New York- se wijk Manhattan heeft een bejaarde dame een bank van drieduizend dollar beroofd, aldus meldt A.F.P. Zij vervoeg de zich bjj de kassier en gaf hem een briefje, waarop stond dat zij driedui zend dollar nodig had en dat zij hem een glas met zuur dat zij in de hand had, in het gezicht zou gooien, als hij het geld niet gaf of alarm zou maken. Een ogenblik later verliet zij de bank met het geld en verdween in de drukte Een defecte verwarmingsinstallatie in de kerk van het rectoraat Maria- veld van de Lazaristen te Susteren heeft woensdag het leven gekost van de eerwaarde broeder Louis Broeren, koster van genoemde kerk. Op zoek naar fle oorzaak van het slecht bran den van de kerkverwarming. klom de broeder-koster van Mariaveld achter de verwarmingsketel in de kelder van de kerk. De ruimte achter deze ketel was erg nauw. Broeder Louis is daar, tijdens de controle van de verwar mingsinstallatie, door ontsnappende kolendamp bedwelmd geraakt. Twee broeders, die buiten stonden, kregen enige argwaan. Toen zij broe der Louis gingen zoeken, troffen zij hem vrjjwel levenloos achter de verwar mingsinstallatie aan. Medische hulp ter plaatse en later nog in het zieken huis te Sittard toegepast, mocht niet meer baten. Het kostte de te hulp gesnelde broe ders veel moeite om de verongelukte broeder-koster uit de nauwe ruimte achter de verwarmingsketel vandaan te halen. Toen dit eindelijk gelukt was, waren de levensgeesten bij de broeder reeds geweken. Een pater van het klooster van de Lazaristen diende het slachtoffer nog het H. Oliesel toe. De verongelukte broeder werd in 1914 te Roozendaa] geboren. Op 22-ja- rige leeftijd trad hij in bij de congrega tie van de Lazai-sten. Sinds 1956 was broeder Louis Broeren te Susteren als koster werkzaam. De begrafenis is za terdag in de rectoraatskerk van Maria- veld-Susteren. Volgens de Deense gezondheidsdienst is de radio-activiteit en de atmosfeer boven Denemarken als gevolg van de neerslag van Russische proeven met kernwapens tot een gevaarlijk peil ge stegen, aldus bericht U.P.I. De autoriteiten weigerden echter de cijfers bekend te maken, maar zeiden dat het peil bijna identiek is aan dat van Noorwegen. Het Noorse militaire instituut van onderzoek had eerder op ■de dag gemeld dat gedurende no vember een radio-activiteit van 9,2 mil- licurie per vierkante kilometer was ge meten. De Deense autoriteiten ver klaarden dat bijzondere veiligheids maatregelen zullen worden getroffen in gebieden waar regenwater als drinkwa ter wordt gebruikt. Deze zijn: een ge deelte van zuidwest-Jutland, een ge deelte van het eiland Lolland in de Oostzee en het kleine rotseiland Chris- tiansö. Advertentu 8ARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele wolkenvelden en overwe gend droog weer. Plaatselijk mist. Vannacht voornamelijk in het zuid oosten van het land temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag óf iets lagere. Zwak ke wind. Zon: 8.30-16.30. Maan: L26-13.36. max.. aeersl Station Weer temp. af gel. gisteren 24 uur Helsinki zwaar bew. lc 2 StucKbolm zwaar bew. 2 0 Oslo onbewolkt 3 0 Lo. den mist 3 0 Amsterdam zwaar bew. 5 0 Brussel mist -1 0 Luxemburg onbewolkt -5 0 Parijs onbewolkt -4 0 Nice onbewolkt 3 0 Begijn geheel bew. -2 0 Frankfurt onbewolkt -8 0 München geheel bew. -9 0 Zürlch geheel bew. -5 0 Genève onbewolkt -7 0 Locarno geheel bew. 2 0 Wenen onbewolkt -7 0 'nnsbruck onbewolkt -11 O Rome licht bew. 2 0 Madrid regen 10 24 Advertentie een „handig" geschenk. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon. Redactie 21544 Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Olrectle: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, i 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 Wellicht belangrijker zjjn nog de maatregelen waartoe de minister niet wil overgaan. Zo komt er geen onbelaste conjunctuurreserve, geen afschrij ving naar rv angingswaarde en geen verlaging van het ongehuwdentarief. De aangebrachte wijzigingen leveren voor de schatkist nu eens verliezen, dan weer winsten op. De bedoeling is echter, dat deze verschillen elkaar globaliter opheffen. De uiteindelijke gevolgen voor het budget zullen wor den besproken zodra ook de andere oerzieningsontwerpan worden inge- "j'end. Als regel geldt, dat voorstellen joe tot verlaging van de totale be lastingopbrengst leiden door belasting- Terhogingen elders moeten worden ge compenseerd. Minister Hofstra heeft in belangrijke jnate aansluiting gezocht bij de in houd van het bestaande recht. Diep gaande structurele wijzigingen zijn niet aangebracht daar dit te veel tijdver- Hes zou geven. Bovendien zal de ko- natw? EEG een aanpassing van de ren r? belastingstructuren bevorde- omringenrtelastingstructuren in de ons gens de nu landerl bewegen zich, vol- toe zodat *Jlster. naar onze structuur nationale Dat^wlizigingen binnen het °°n gehouden zijn. Een voorstel het tarief voor ot herziening van niet gedaan. Nv.°ngehuwden is nog standigheden tot Vp® der om" tingverzwaringen heSt. ende belas- daaraan nog niet worHgenooPt k,an Zodra de omstandigheden" u geacht, ten, zal echter aan de uet .to®la" van dit tarief een grote gegeven worden. Minister w°ï1 neeft ook de vraag onder oee° tra zien hoe de besparingen doo" fle" cale voorzieningen bevorderd tra nen worden. Het probleem is niet opgelost, doch de regering heefl gemeend met het indienen van de belastingherzieningsvoorstellen niet te moeten wachten. Er wordt op gestudeerd. Het vraagstuk van het invoe- F.en van een vermogenswinstbelas- nad'oA3 do°r de minister aan een daarbnon.derzoek onderworpen. Hu is komen bepaalde conclusies ge- nog eéen ar aan de regering is van fu?k e°orstel tot het invoeren een belasting voorgelegd. lastfnMn8imnneehfrzieninS van de be* tot de regering eler niet blijven liggen heeft Deg w^gfnegnensta"dPunt bepaald genswinstbelasting in het ^inkomens begrip zou te weeg brengen znT van zo ingrupende aard dat de mfnister bn het indienen van de huidig voor stellen nog geen wijzigingen in de be staande bepalingen over dat begrip heeft willen aanbrengen. g p Als de regering haar standpunt over de vermogenswinstbelasting bepaalt zal ZÜ tevens de vraag onder ogen zien °f het niet nodig is om de speculatie winst, samen met andere winsten bij vervreemding van beleggingsobjecten afzonderlijk aan een belastingheffing te onderwerpen. De minister wil nu niet op de specuiatiewinst ingaan om dat de Kamer nog onlangs zich heeft uitgesproken tegen het betrekken van deze winst in de inkomstenbelasting. Het wetsontwerp Inkomstenbelasting bevat een tegemoetkoming voor de werkende gehuwde vrouw, namelijk een belastingaftrek voor elke dag dat de vrouw gedurende meer dan vier uren buiten haar huishouding werk zaam is. Voor elke dag mag 3 af getrokken worden van het gezamenlijk inkomen van man en vrouw, waarna over het resterende bedrag belasting moet worden betaald. De aftrek op deze manier verworven, mag ten hoog ste 624 per jaar bedragen Voor de gehuwde vrouw, die niet in dienstbe trekking, doch zelfstandig werkzaam Is, geldt de aftrekmogelijkheid wan- (Vervolg op pagina 9) MINISTER HOESTRA hi milium iniiiiuimmiiiiiiim ii ui mui immuun hui minui Woensdagavond is in de Kruisstraat te Musselkanaal een ernstig verkeersonge luk gebeurd, waarbij twee doden, broer en zuster, zijn te betreuren. De ongehuwde 23-jarige J. Fennema uit Mussel, die met zijn motorrijwiel te rugkeerde van St.-Nicolaasinkopen, bot ste tegen een kerende transportauto van de firma J. G. Teuben te Musselka naal. De klap was zo hevig, dat J. Fen nema vrijwel direct overleed. Zijn zus ter, de ongehuwde 20-jarige J. Fennema, die achter op de duo zat, kreeg een schedelbasisfractuur en werd in zeer ernstige toestand naar het Diaconessen- huis te Emmen vervoerd. ZZij is hier dezelfde avond nog overleden. De motor schoof onder, de transport auto. De vrachtauto heeft nagenoeg geen schade. De chauffeur bleef onge deerd. Te Driesum onder Bergum is woens dagavond de 40-jarige veehouder J. Bos nia uit Kollum dood op de weg gevon den. Hij werd gevonden door mensen uit de buurt, die een klap hadden ge hoord. De heer B. is vermoedelijk aan gereden door een vrachtauto, waarvan de bestuurder na het ongeluk is doorge reden. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. Dinsdagavond heeft een 36-jarige foto graaf uit Papendrecht een aanslag ge pleegd op de 59-jarige A.R.-wethouder van Sliedrecht A. Baars. De heer Baars werd aangevallen met een scherp zakmes en aan beide ogen en in de borst gewond. Eén oog is reeds opera tief verwijderd. Het andere kan waar schijnlijk behouden blijven. Deze aanslag is voortgekomen uit een reeds enkele weken sluimerend con flict tussen de fotogaaf en het ge meentebestuur van Sliedrecht. De man trad in Sliedrecht soms op als trouwfo- tograaf. Enkele weken geleden hebben B. en W. hem de toegang tot het gemeentehuis ontzegd, omdat zijn ma nier van werken niet fatsoenlijk ge noeg zou zijn. Dinsdagavond zou er in de trouwzaal een vergadering zijn van een commis sie waarvan de wethouder voorzitter is. De heer Baars was enige tijd van te voren reeds in de zaal en moet toen de fotograaf, die kennelijk de zaak wil de doorpraten, hebben toegelaten. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij de fotograaf zo overstuur raakte, dat hij het mes trok Een toevallig passerende gemeente ambtenaar hoorde de wethouder om hulp roepen. Hij waarschuwde onmid dellijk de politie, die met twee man de fotograaf wist te overmeesteren. In tussen waren de wethouder de messte ken reeds toegebracht. De fotograaf is ingesloten. Hilton-Amsterdam verrijst aan de Apol- lolaan op een ruim terrein tegenover de Minervalaan. Het tien verdiepingen en -35 meter (met de daklounge mee 40 meter) hoge gebouw omvat een bed denhuis van negen verdiepingen waarin zich 275 kamers en 550 bedden be vinden. Alle kamers zijn voorzien van bad. Een der verdiepingen heeft 35 driekamerflats en een presidential suite". De hoofdverdieping op de be gane grond omvat een restaurant voor 150 personen, cocktail-lounge, bar, cof- een Patisserie met verwarmd keU n erras °P het zuiden, zeven win- congres- en balzaal voor 450 personen, drie dinerzaaltjes voor elk 50 personen en verder vele bedrijfs ruimten. Er zal bijzondere aandacht worden besteed aan de tuinaanleg om dat bloemen voor de buitenlanders Is een van de karakteristieke kenmerken van Nederland gelden. De parkeer ruimte is groot en aan de achterzijde komt een haventje voor rondvaartbo ten in het Noorderamstelkanaal. Achter Terwijl het in ons land nog alleszins aangenaam weer is, heeft koning winter in Amerika, met name in de staat New York, al danig huis gehouden. Bekijkt u deze foto uit Buffalo maar eens. Staat ook ons weer zoiets te wachten? De motorreddingboot Neeltje Jacoba is woensdag omstreeks het middaguur uit IJmuiden naar zee geweest op ver zoek van de kapitein van het Zweedse 834 ton metende vrachtschip Yngen, dat dringend medische assistentie nodig had. Het schip voer ter hoogte van IJmuiden toen via Scheveningen-radio hulp werd ingeroepen voor de 25-jarige matroos R. Kolberg uit Gothenborg. De red dingboot nam de matroos in volle zee over en bracht hem naar IJmuiden waar hij met een acute blindedarmont steking werd opgenomen in het Anto- niusziekenhuis. De Yngen heeft de reis naar Zweden zonder ernstige vertra ging kunnen voortzetten. Een geluidssignaal zal voortaan blin de mensen in Stockholm helpen bjj het oversteken van zebra-oversteekplaat sen. Het geluid komt uit luidspre kers die aan gewone palen van het elektriciteitsnet bevestigd zijn. De kos ten van het apparaat zijn ongeveer 1500 gulden. Zij zullen volgende week in Stockholm in gebruik worden genomen. Nog duidelijk vermoeid van de fees- is een fors gebouwde en weinig spraak- teljjkheden ter ere van de opening van zame zeventiger met het blozende uiter- Uil<An r„«i::„ 1:21. c1 Hilton-Berlijn ontvinj. woensdagmiddag de Amerikaanse hotelmagnaat Conrad Hilton in Amsterdar de pers, Hilton lijk van een farmer uit het middenwes ten. Het contact met de pers liet hij over aan zijn welbespraakte adjunct-di recteur John Houser. Medegedeeld werd dat des middags het contract was getekend, waardoor het Hiltonhotel Amsterdam, dat door een Nederlandse combinatie wordt gebouwd aan de Apollolaan, voor een periode van 20-30 jaren in ex ploitatie wordt gegeven aan het Ame rikaanse Hiltonconcern. Het uitwerken van de ontwerpen i.- thans met voort varendheid aangevat. Men hoopt binnen een half jaar de eerste paal te slaan; de bouwduur zal minstens twee jaar bedragen. De oprichters van 't hotel wa ren optimistisch over de laatste hinder nis, die thans nog moet worden geno den: de goedkeuring door de Kamer van de rijksgarantie voor de lening van 12 miljoen die voor de bouw moet worden aangegaan. In het aandelenkapitaal van 8,5 mil joen zullen een aantal Nederlandse on dernemingen deelnemen de K.L.M. en de Holland Amerika Lijn en ver der het Hiltonconcern voor een miljoen en een Amerikaans -eisbureau voor een half miljoen. Hilton heeft voor Neder land ee.i uitzondering gemaakt op de regel dat zijn concern niet participeert in het kapitaal van niet-Amerikaanse Hiltonhotels. Gedurende de bouw zal de bekende scheepsbouwer en oud-burgemees- ter van Amsterdam de heer Feike de Boer als directeur optreden voor de Amsterdam Hilton H tel Mij n.v. Hij liet bu voorbaat weten dat hjj geen am bities koestert voor de hotellerie. Zijn functie geldt slechts tot aan de opening. Evenals dit bij andere buitenlandse Hiltonvestigingen het geval is, zal de exploitatie geschieden op een basis van van de winst voor het Hiltoncon cern en 2/3 voor de eigenaars van het hotel. Het concern omvat thans 37 ho tels. In Amerika worden binnenkort in gebruik genomen de Hiltonhotels Pitts burg (900 kamers), Denver (1000 ka mers), San Francisco (1000 kamers) en Portland. Hilton-Athene start over en kele weken. De prijzen in Amsterdam zullen „nor maal zijn voor dit type hotel." „Ver geet u niet," zo zei de adjunct-direc- het plan om ook een kunstijsbaan te tour geruststellend, „dat wij concur- maken staat nog een vraagteken. Het rerend moeten zijn." Een miljoen men- hotel wordt ontworpen door de Am- sen heeft thans kredietkaarten van sterdamse architecten De Vlaming en het Hiltonconcern. In totaal heeft men Salm en de Rotterdamse architect Maas- e beschikking over 30.000 kamers en kant. Als adviseur van de zijde van het 50.000 bedden over de gehele wereld. Hiltonconcern fungeert de heer Gran Over zijn verwachtingen van het Am- uit New York. Op verzoek van het con- sterdamse hotel zei de heer Hilton: cern zal het gebouw een „Amsterdams „Het duurt nooit lang voordat wij winst karakter" hebben. Dit zal hoofdzakelijk maken. De eerste jaren na de opening blijken uit de keuze van een baksteen- zijn wij very busy. Bij een bezettings- bekleding en het werk van kunstenaars, percentage van 50 a 60 pet spelen wij Het gebouw zal twintig miljoen kosten, reeds quitte." Het „Plan Ontdekkingsreiziger" houdt nauw verband met een ander plan dat ten doel heeft een verken ningssatelliet uit te sturen. Voorzien van een televisie-apparatuur zou deze satelliet overa' op aarde bewegingen van strijdkrachten, schepen en vlieg tuigen kunnen ontdekken, en misschien ook projectiel-lanceringen kunnen rap porteren. De directeur van de afdeling ruimtevaart van het Pentagon. Roy W. Johnson, heeft volgens U.P.I. ver klaard dat de Amerikanen nog niet zo ver zijn dat zij een „operationele" ver kenningssatelliet kunnen lanceren. Hij weigerde voorts te zeggen wanneer het wel gebeuren kan. Het lanceringsterrein op de lucht machtbasis aan de Amerikaanse westkust, waarvoor het ministerie van defensie in de afgelopen twaalf maanden honderd miljoen dollar heeft uitgegeven, komt eerst thans in gebruik. Vele van de experimenten aan de westkust zullen geheim zijn. Alle lanceringen aan de westkust zullen gericht zijn naar de Zuidpool. Johnson legde er de nadruk op dat de eerste lanceringen aan de westkust een experimenteel karakter zullen dra gen, dat de satellieten naar betrekke lijk dicht bij de aarde zijnde banen ge stuurd zullen worden banen met een hoogte van enkele honderden mijlen en dat de satellieten slechts een korte tijd een baan blijven beschrijven. Voor het ogenblik bestaat niet het plan In 1959 een mens de ruimte in te sturen. Het Amerikaanse leger zal, naar te Cape Canaveral in Florida wordt ver wacht, in het komende weekeinde een ra' et lanceren, waarmee men een voorwerp voorbij de ,naan wil schieten en in een baan om de zon wil bren- ge„ Dit meldt Reuter. Hoe ver de der tien tot veertien kilogram wegende kunstplaneet in de uimte zal doordrin gen, voordat zij om de zon gaat wen telen. is niet meegedeeld. Het zou mo gelijk zjjn, dat deze afstand groter is dan 800.000 kilometer, het bereik van de radio-installatie waarmee de kunst planeet zal worden gevolgd. Het planeetje, Juno II genaamd, zal met een viertrapsrrket worden gelan ceerd. De eerste trap is een Jupiter- ket voor middelgrote afstand, de la tere zijn Sergeant-raketten. De jupiter heeft vloeibare brandstof, de Ser geants aste brands^ De Juno I was een Jupiter, waarvan de neuskegel behouden op aarde is te ruggekeerd. In de plaatsjes Elverum, Trysil en Egerdal, in Oost-Noorwegen, hebben tientallen personen gisteravond licht verschijnselen waargenomen, die zou den kunnen duiden op het vergaan van de raket van Spoetnik III, aldus meldt U.P.I. In Vejle, Jutland, nam de Deen- j se amateur-astronoom Jacobsen licht verschijnselen waar die volgens hem al leen door de raket van de Spoetnik III kunnen zijn veroorzaakt. Te Taarbaek, op vele tientallen kilometers afstand, werden dezelfde verschijnselen waarge nomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1