Jager Groningen na anderhalf jaar terug uit de Oost CARLO SCHMID wenst neutralisatie van geheel Duitsland Gomulka steunt Russisch plan voor Berlijn Onderwijsvernieuwing maakt levensscholen niet overbodig Oecumenisch bouwkamp voor studenten in voorbereiding K ru i swoo ra adsel Aan boord een waar arsenaal van Papoea-wapens Naar wettelijke verplichting? Landbouwbeleid vraagt politieke oplossing Plannen van Bouworde voor 1959 Negeri maanden wegens meineed Russische raket voorbij Mars? Plak en stok in ere hersteld ERIC DE NOORMAN Negentien Formosaanse vissers gered Grotewohl als premier herkozen Noodkerk in hal van tapijtfabriek PROF. DR. N. PERQUIN S.J. Part-time onderwijs op r.-k. centraal bureau Benelux Motie-Engelbertink aangenomen Smokkel met Groningse kustvaarder Hispano SuizaBreda ontslaat 300 arbeiders DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 PAGINA 2 Genereus aanbod voor bouwpastoor Baken Landbouwdomeingronden Tegenstrijdige verklaringen van Amerikaanse zijde Kapitein en machinist in arrest gesteld 9 1011 Indo-China- 7' 1,n<?1?moriam (afk.), Oplossing van woensdag 10 In looppas haastten de mannen zich zwijgend voort over de hoog vlakte in de richting van het licht. Het gevaar ontdekt te worden is niet groot. Op een enkele dorre struik na ligt de hoogvlakte kaal en verlaten om hen heen en zover het oog reikt is geen spoor van mensen te ontdekken. Als zij de plaats naderen waar het lichtschijnsel boven de horizon hangt, worden zij voorzichtiger. Ze dalen af langs een smal pad tussen de rotsen en sluipen voorzichtig nader. En dan fluit Eric veelbetekenend tussen zijn tanden. Daar beneden hen in een kleirie baai ligt de grote Ierse vloot voor anker. Grote wachtvuren verlichten de kampplaats op het smalle, kiezelige strand, waar honderden zwapr bewapende krijgers verzameld zijn. „Het is te ver om te zien of Fergus er bij is," gromt Svein. De Noorman knikt kort. „Wacht hier," fluistert hij Bolan en de krijger toe, „dan zullen wij probe ren dichterbij te komen." Geruisloos laten zij zien tussen de rotsen naar be neden zakken. Het kamp der Ieren bevindt zich aan de overzijde van de baai, maar in de schaduw van de hoge klippen onder dekking van de rots blokken sluipen de beide waaghalzen dichter en dichter bij. Opeens houdt Eric met een ruk stil en luistert scherp. Klonk daar niet achter hen een zwakke kreet Svein heeft kennelijk niets gehoord. Mogelijk is het de roep van een nachtvogel geweest. Ze zijn het kamp van de Ieren nu zo dien genaderd, dat ze gezichtstrekken der voorste krijgers onderscheiden kunnen- Dan klettert er opeens een steen langs de rotswand omlaag. Razen dsn wendt Eric zich om en op hetzelfde moment klinkt een stem luid en dre gend: „Verroer u niet. ee zijt omsingeld (Van onze correspondent) Woensdagmiddag ongeveer een uur is Hr. Ms. jager „Groningen", onder com mando van de kapt.-ltz. J. B. M. J. Maas, na een verblijf van anderhalf jaar in het Verre Oosten en Nieuw-Guinea in Den Heider binnengelopen. Het schip is 21 oktober uit Biak vertrokken en via Singapore, Colombo, Djibouti en Napels thuisgevaren. Vanmorgen om acht uur het de „Groningen" op de rede van Den Helder het anker vallen. Om half tien ging de commandant Zeemacht Nederland, de viee-admiraal G. B. For- tuyn, aan boord om de bemanning te verwelkomen. Tijdens een „alle hens voor de boeg" sprak de admiraal zijn grote tevredenheid uit over het gedrag van de bemanning en het werk dat zij tijdens hun zware dienst in de tropen heeft verzet. Tegen een uur werd het schip afge meerd voor de wal, waar honderden familieleden der bemanning waren samengestroomd. De matrozenkapel „Willemsoord" speelde het Wilhelmus, de loopplank ging uit en de familieleden konden aan boord gaan. In een onder houd met de commandant, overste Maas, heeft deze ons iets verteld over de belevenissen van dit schip. Hij vertelde o.m. dat het schip een schitterende prestatie heeft geleverd. Het is niet één keer in dok geweest. Ernstige machineschade is er niet voorgekomen. De commandant zei let terlijk: dit is een drijvende reclame voor de Nederlandse scheepsbouw en de Nederlandse industrie. In de tropen heeft men morele steun verleend aan de Lahewan en de Le- bak van de K.P.M. Deze schepen waren uit Pontianak vertrokken naar Singa pore, Slechts drie zeelui waren er op de twee schepen aan boord. Op ieder schip een gezagvoerder en op eerst genoemd schip nog een machinist. De Lahewan sleepte de ander. De Gronin gen kwam deze schepen op het spoor, toen de gezagvoerder van de Lahewan aan de andere gezagvoerder over de radio vroeg: „Kun je niet wat minder gieren", waarna de ander zei: „Als jullie me aan de radio roepen, kan ik niet aan het roer blijven". De Gro ningen heeft toen de bemanning wat aangevuld en de schepen naar Singa pore geëscorteerd. Beide gezagvoer ders en de directie van de K.P.M. hebben hiervoor dankbrieven geschre ven. De Groningen heeft in augustus nog negentien Formosaanse vissers gered van een onbewoond eilandje, waarop zij schipbreuk hadden geleden. De geredden hadden geseind wel gebrek aan water te hebben, maar tijdens de redding bleek, dat er geen gebrek aan bier was geweest. Er stonden namelijk nog tientallen dozen bier op het strand. De Groningen heeft in Nieuw Guinea dertig kampongs bezocht en overal heeft de dokter zijn werk gedaan. Aan boord bevindt zich een waar ar senaal van Papoea-wapens, die de „Jannen" ten geschenke hebben ge kregen van de bevolking. i Op de thuisreis deed men als laat ste haven Napels aan. Een deel van de bemanning heeft toen een door de kerkelijke gezantschapsraad, mgr. J. Damen, georganiseerd bezoek ge bracht aan Rome. Men heeft een H. Mis bijgewoond in de Sint Pieter. Deze H. Mis werd opgedragen door een Nederlandse priester, die in Rome studeert. Een audiëntie bij Z.H. de Paus kon helaas geen doorgang vin den, aangezien Zijne Heiligheid die dag jarig was. De opvarenden van Hr. Ms. jager „Groningen" die woensdag uit de wateren rond Nederlands Nieuw-Guinea terugkeerde in Den Helder poseerden met de door hen verworven schatten. De Westduitse socialistische leider, Carlo Schmid, heeft gistermiddag in een rede v.oor radio-Beieren gezegd, dat het Westen met Rusland tot een overeen komst zou moeten komen over de neu tralisatie van heel Duitsland, aldus be richt U.P.I. Hij voegde daar aan toe dat het Wes ten ook onderhandelingen zou moeten voorstellen met het doel te komen tot een evenwicht van de nationale strijd krachten in heel Midden-Europa. Der- (Van onze correspondent) In Oss-zuid, daar waar zojuist de zesde parochie van deze snel groeien de industriestad is afgebakend, is een kerk uit de lucht komen vallen. Zo on geveer althans voelt bouwpastoor A. Baken het aan, want de directie van „LARCS Tapijtfabrieken", v.h. Jan Wil- lard N.V., gevestigd te Laren en te Oss. heeft de bouwpastoor spontaan en direct een deel van haar nieuwe uitge strekte tapijtweverij beschikbaar ge steld als ruimte voor een noodkerk. Dank zij dit genereuze aanbod kan pas toor Baken waarschijnlijk nog vóór Kerstmis zijn parochianen een eigen goed verwarmde en verlichte „kerk" aanbieden, die kan bogen op een accom modatie van niet minder dan ruim zes honderd zitplaatsen. Deze kerk midden in een fabriek die volop produceert, betekent een unicum. Bouwpastoor Baker werd ruim een Jaar geleden belast met onderzoek naar de mogelijkheid van een parochie vestiging in de nieuwe zuidelijke stads wijken van Oss. In september van dit jaar volgde zijn definitieve benoeming tot bouwpastoor van de parochie van het Allerheiligste Sacrament. Tot dus ver beschikte hij echter nog niet over enige kerkruimte. Wel rijpen de plan nen voor een noodkerk, die over een aantal jaren dienst kan gaan doen, maar het zal nog wel enige tijd duren voordat hiervoor de eerste spade in de grond gaat. Het aanbod van de Willard-fabrie- ken, waaraan mgr. Mutsaerts intussen zijn goedkeuring heeft gehecht, stelt de pastoor in staat „echt" aan de slag te gaan. In de komende weken zal in de weverij, die in totaal een oppervlakte heeft van 6000 m2, een oppervlakte van 600 m2 vrijgemaakt worden voor de noodkerk, waarin een vast altaar, een biechtstoel en een soort koor zullen worden ingericht. De kerkruimte zal door semi-perma- nente wanden van de rest van de we verij worden afgescheiden. De pastoor kan een deel van het kantoor als sa cristie gebruiken. 's Zondags zullen er drie, of mis schien wel vier H. Missen worden op gedragen (de parochie telt circa 2300 zielen), door de week zal er echter in verband met het lawaai in de fabriek geen dienst in het „fabriekskerkje" kunnen worden gedaan. De directie van „LAROS" is aan dit bezwaar te gemoet gekomen door op werkdagen de kar.in van het bedrijf voor het opdra gen van eeen ochtend-mis beschikbaar te stellen. De weefhal van deze tapijtfabriek in Oss is eerst vorig jaar in gebruik ge nomen. Het dak dat de fabrieksruimte van 110 x 56 meter overspant, is geheel vrijdragend en er staat derhalve geen enkele pilaar of kolom in de hal (en in de kerk). Vanzelfsprekend is de nu bereikte oplossing slechts van tijdelij ke aard, want de fabriek kan de afge stane ruimte eigenlijk niet goed missen, reden waarom pastoor Baken de geste van de directie dubbel waardeert. Het veertiende wereldcongres van de fédération internationale des Jeunes- ses Musicales zul van tweede Paasdag (30 maart) tot en met 3 april 1959 te Parijs worden gehouden. Onder de vele familieleden van de opvarenden van Hr Ms. jager „Groningen" die zich woensdagmiddag naar de haven van Den Helder hadden begeven, bevond zich ook de minister van Zaken Overzee, mr. C. P. Helders, die zijn schoon zoon de luitenant ter zee 2e klas J. H. B. Hulshof, kwam begroeten. In het midden, mevrouw Hulshof, dochter van de minister. (Van onze speciale verslaggever) Een departementale studiecommissie werkt momenteel aan de samenstel ling van een rapport, dat voer de mi nister van O. K. en W. mogelijk aan leiding zal zijn, het part-time-onderwijs een wettelijke status te geven. Het was om deze reden zoals bleek uit de woorden van de voorzitter, de heer N. Schuurmans dat de landelijke stich ting katholieke levensscholen voor jon ge arbeiders, er behoefte aan had, haar visie met enige nadruk nog eens be send te maken. Dit geschiedde woens dagmiddag tijdens een studiebijeen komst te Nijmegen met een nogal agressieve inleiding van de weten schappelijk adviseur, prof. dr. N. Per- quin S.J., die de paedagogische bege leiding van de jonge (ongeschoolde) ar beider in de volkomen onpaedagogi- sche situatie van het bedrijfsleven als een dringende noodzakelijkheid afschil derde. Elke jeugdige arbeider en zeker de ongeschoolde komt in een situa tie, die hem ontreddert, aldus prof. ^erquin. Verlenging van de leerplicht en vernieuwing van het onderwijs kun nen hopelijk wel gunstig wer ken, maar zover is het nog niet. „We laten de levensscholen niet los voor gedroomde idealen". De Utrechtse hoogleraar bleek van eventuele onder wijsvernieuwing niet de correcties te verwachten, die de levensscholen over- uodig zouden maken. Hij benadrukte hierbij het karakter van de levensscho len, als begeleiding van jeugdige ar beiders. die reeds in het arbeidsproces zijn opgenomen, ter onderscheiding van het onderwijs, dat aan de opname in het bedrijfsleven voorafgaat. Wegens dit karakter zag hjj v-einig heil in een „kortstondige stoot" door een cursus van enige weken aan een volkshoge school. Het gaat er om, aldus prof. Per- quin, hoe men het best kan beant woorden aan de paedagogische be hoeften van de jongens, die op een kwetsbare leeftijd in een werksitua tie terechtkomen, relke geen enkele kans biedt voor de persoonlijkheids- ontwikkeling. Het gevolg is, dat zij in hun egocentrisch en infantiel ge drag volharden. Zij zijn volstrekt niet in staat, zich alleen uit deze deze on- paedagogische situatie te redden. Daarom willen de levensscholen hen bijstaan, strevend naar opvoeding in totale zin, het opheffen van stoornis sen en het bevorderen van de verde re affectieve en geestelijke rijping. De levensscholen willen instituten voor levenshulp zijn, geen schoolse vorming geven, maar een paeda- gische ontmoeting bevorderen met volwassenen in een begrijpende en open verhouding. Daarom kan het programma van de levensscholen niet statisch zijn; het moet zich snel kunnen aanpassen aan veranderende omstandigheden. Bij de leiders, van wie een grote geestelijke rijpheid verondersteld wordt, moet een volstrekte openheid aanwezig zijn; zij moeten de mentaliteit van de jonge arbeiders kennen en de nodige vaar digheid bezitten met de speciale didac tiek van de levensscholen. Prof. Per- quin benadrukte, dat de leidersoplei ding op de praktijk moet zijn gericht, er. constateerde, dat de huidige oplei ding gedurende twee jaar een dag per week boven verwachting vol doet. Hij waarschuwde tegen verambte- lijking van de functie van directeur of hoofdleider; hij moet de primus in- ter pares onder de leiders zijn. De inleider spoorde tenslotte de be sturen -an, de mogelijkheden voor uit breiding nauwkeurig te volgen, te blij ven streven naar een volle dag per week (vele bedrijven willen de jongens slechts een halve dag afstaan)voort durende aandacht te -chenken aan ver betering van de accommodatie,, de vor deringen van het werk te Volgen en er op toe té zien, dat de verhoudingen tussen de leiders goed zijn. Tijdens de discussie gaf prof. Per- quin als zijn mening weer, dat men helaas zal moeten aandringen op ver plicht part-time-onderwijs, omdat het bedrijfsleven te weinig bereidheid toont, vrijwillig de levensscholen te accepte ren. Volgens de voorzitter zijn er thans zese" veertig katholieke levensscholen voor jonge arbeiders, die samen bijna vierduizend jongens omvatten, van wie er zeshonderd een avondcursus bezoe ken. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 januari aan het r.-k. centraal bureau voor opvoeding en onderwijs in Den Haag een afzonderlijke afde ling in dienst worden gesteld voor al le vormen van part-time onderwijs, zoals levensscholen, mater amabilis- scholen, het leerlingenstelsel, het niet- dagvullende land- en tuinbouwonderwijs, enz. Het is de bedoeling, dat de nieuwe afdeling zich o.a. met research en inventarisatie zal bezighouden. Tot hoofd van de afdeling is benoemd de heer W. Weekenborg, landelijk in specteur van de landelijke stichting Katholieke Levensscholen voor jonge arbeiders te Utrecht. Het ministercomité van de Benelux is dinsdagochtend in Brussel bijeengeko men. Op de agenda stond de kwestie van de harmonisering van het land bouwbeleid, die behandeld werd op grond van een nota van de Nederlandse minister van landbouw, de heer Vonde ling. Tijdens de gedachtenwisseling werd de zienswijze geuit, dat het tijd wordt het vraagstuk op ministerieel niveau, en niet langei op dat van de deskun digen, te regelen. Er kan niet langer sprake zijn van zich vastklampen aan stellingen, die moeilijk met elkaar in overeenstemming gebracht kunnen worden en waarbij de Nederlanders het steeds hebben over liberalisatie, terwijl de Belgen harmoni sering voorstaan. De oplossing moet op politiek gebied worden gezocht. De Belgische minister van landbouw merkte in dit verband op, dat de in spanning minder op de uitvoer, dan wel op de produktie en de verdeling gericht moet zijn. Te dien aanzien wees hij op de belangrijke bedragen waar mee de overheid in Nederland de zui- veldprodukten steurt. Hij merkte ver der op, hoe moeilijk het in België is, zich een beeld, te vormen van de over heidsbemoeiingen in Nederland, aange zien in de staatscourant daaromtrent geen aanwijzingen worden verstrekt. Besloten werd dat het ministercomité in februari 1959 de maatregelen vast stellen die kunnen leiden tot harmoni satie van de landbouwpolitiek en vrij making van de landbouwprodukten in het Beneluxverkeer. Nederland was vertegenwoordigd door de ministers Luns, Vondeling, Zijlstra en Samkalden en de staatssecretaris Veldkamp. De Bouworde Nederland bereidt een oecumenisch bouwkamp voor in Neder land of in Duitsland voor Nederland universiteitsstudenten. Besprekingen met protestantse kerkelijke autoriteiten over de praktische verwezenlijking van het plan zijn gaande. De plaats van vestiging is nog niet zeker. In ieder ge val zal het bouwkamp in dienst van de woningbouw worden gesteld. Van de zij de der Delftse studenten zijn reeds eni ge aan ragen binnengekomen. Ook on der de universiteitsstudenten van ande re steden is de belangstelling zeer groot. De Internationale Bouworde ontvangt zjer vele aanvragen o.m. uit Zuid-Afri- ka, Brazilië, Bolivië, Colombië, Marok ko, Tunesië, Frans Equatoriaal Afri ka, Cameroen, Canada, Chili, Noorwe gen, Portugal, Groot-Brittannie, Spanje, Indië en Nepal. De aanvragen omvat ten plannen voor het bouwen van ker- (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen een 48-jarige kaakchirurg we gens meineed veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek. Zijn vriend, een 38-jarige accountant, kreeg een straf van 43 dagen, gelijk aan de tijd die hij in voorlopige hechtenis doorbracht. De accountant, die lijdt aan een ernstige ruggegraatsaandoening, werd op de dag na de zitting in het huis van bewaring door de rechtbank op vrije voeten gesteld. President mr. J. Knot tenbelt merkte naar aanleiding van dit laatste vonnis op, dat als de accountant een gezotnd mens was, zijn straf belang rijk hoger zou zijn geweest. Dé kaakchirurg en de accountant zijn destijds opgetreden in de echtscheidings procedure, die aanhangig werd gemaakt door een vooraanstaande orthopedische chirurg uit Amsterdam. Hun verklarin gen werden door de echtgenote van de chirurg hardnekkig tegengesproken. Er werd een onderzoek ingesteld en op 11 oktober liet de officier van justitie de kaakchirurg en de accountant van hun bed lichten en in het huis van bewaring aan het Kleine-Gartmanplantsoen op sluiten. In verband met de ernstige ziek te van de accountant besloot de Amster damse rechtbank in het vergaderzaaltje van deze gevangenis zitting te houden. Na een onderzoek dat tot diep in de nacht duurde en waarop 21 getuigen werden gehoord, eiste de officier van justitie mr. B. L. Heukels tegen de kaak chirurg een jaar met aftrek en tegen de accountant, die de zaak vanuit zijn bed volgde, zes maanden met aftrek. De bei de verdedigers mr. J. K. Mathuisen en mr ,A. F. A. van Velzen concludeerden tot vrijspraak. De motie-Engelbertink (K.V.P.) over de landbouwdomeingronden is woensdag middag door de Tweede Kamer met 6045 stemmen aanvaard. Dinsdag was de stemming door voorzitter Korten- horst uitgesteld. In de motie wordt aan minister Hofstra gevraagd te wachten met de voorgenomen overdracht van de land- bouwdomeinen aan het ministerie van Landbouw. De heer Droessen (K.V.P.) verklaarde voor de stemming, dat zijn fractie met de motie niet beoogt om bij voorbaat reeds tegen de overdracht bezwaar te maken. Men wil alleen eerst een volledig inzicht aan de hand van een afzonderlijke regeringsnota. ken, woningen, een leproserie, wegen aanleg, scholen en dergelijke. De Bouworde kan voorlopig slechts aandacht aan de nood-projecten beste den. De andere bouwaanvragen moeten wachten. Begin mei 1959 zullen drie le den naar Luluaburg in Belgisch Kongo vertrekken om er te werken voor de missie en voor slecht-gehuisveste ge zinnen. Eind april 1959 zullen drie le den van het technisch instituut voor de minder-ontwikkeldc gebieden naar Zuid-Afrika reizen. Zij zullen de paters Oblaten helpen, die in twee jaar tijds zeventien kerken moeten bouwen. In 1959 zullen proefkampen in Groot- Brittannië en Portugal worden geopend. In Fjrtugal wil men in de omgeving van Coïmbra huizen en jeugdlokalen oprichten. Sinds 1953 heeft de Interna tionale "louworde ongeveer 2.400 hui zen gebouwd, 57 kerken werden ge bouwd, 63 scholen, dispensaria, jeugd tehuizen, enz. In 1958 bouwden 5.000 vrij willigers behorend tot 25 verschillende nationaliteiten in acht landen van Euro pa en Afrika in totaal een duizendtal woningen, 12 kerken, 23 scholen, kloos ters en jeugdhuizen. De Noord-Amerikaanse geleerde Erick Bergaust, hoofdredacteur van „Missiles and rockets magazine", meent te weten dat Russische geleerden twee weken geleden een raket hebben gelanceerd, die de maan heeft gepasseerd en voor bij Mars is gegaan. Bergaust, die lid is van de groep adviseurs van de Ame rikaanse wetenschappelijke regerings commissie, zeide dat men ae raket in de Verenigde Staten gedurende drie da gen per radio heeft kunnen volgen. Bergaust heeft dit meegedeeld op een bijeenkomst in Pittsburgh van de Ame rikaanse vereniging voor ruimtevaart. Een radio-luisterpost van Sunnyvale in de Amerikaanse staat Californië heeft meegedeeld, vorige week geheim zinnige signalen te hebben opgevan gen, die mogelijk uit de ruimte af komstig zouden zijn. De directeur van het Vanguard-project, dr. Hagen, heeft evenwel in Washington verklaard, dat er voor zover bekend geen Russische satelliet in de ruimte is van het be staan waarvan men in de Verenigde Staten niet op de hoogte is. Niet al leen Russische geleerden maken gebruik van de golflengte, waarop de signalen zijn opgevangen, zodat het zeer goed mogelijk is dat het signaal afkomstig is van een of andere mobiele eenheid. Ook een woordvoerder van het minis terie van defensie verklaarde niets te weten omtrent een mogelijke nieuwe Russische satelliet. Het Groningse kustvaartuig „Ali S" is door een Deense douaneboot in vol le zee opgewacht en naar Fredericiêt begeleid, waar de kapitein en de ma chinist in verzekerde bewaring zijn ge steld, verdacht van smokkel van siga retten. De Deense douane had dezer dagen uit Nederland de tip gekregen, dat de \li S" met 180.000 Amerikaanse siga retten, verstopt tussen de lading stuk goed, op weg was van Antwerpen naar Denemarken. Bij een eerste onderzoek van de Deense douane zijn 80.000 sigaretten ge vonden. Men verwacht de rest te vinden als de gewone lading gelost zal zon. gelijke voorstellen, aldus Schmid, zou den de Sovjet-voorstellen voor 't schep pen van een gedemilitariseerde „vrij stad" West-Berlijn nutteloos maken. Schmid is een van de meest populaire leiders van de Duitse socialistische par ty en hij wordt dikwijls gezien als een mogelijk kandidaat voor het kanselier- schap, wanneer de socialisten een al gemene verkiezing zouden winnen. De Poolse communistische partijlei der, Gomulka, heeft gisteravond ver klaard, dat Polen de Russische voor stellen ten aanzien van Berlijn volledig steunt. In een toespraak tot mijnwerkers te Gliwice in Silezië zei hij verder, dat de vorming van een statenbond van de beide delen van Duitsland, zoals voor gesteld door Oost-Duitsland, thans de enige manier is om Duitsland vreed zaam te herenigen. (De bondsrepubliek heeft zoals bekend de vorming van een statenbond van de hand gewezen). „Wij weten zeer goed, dat de veiligheid van de Poolse grens aan de Oder en Neis- se een vredesgrens in Europa thans berust op de veiligheid van de grens aan de Elbe welke thans de bei de Duitse staten scheidt", aldus Gomul ka, die eraan toevoegde, dat iedere aan val op Oost-Duitsland een aanval op Polen betekende. Hij was van mening, dat de overeenkomst van Potsdam door de Westelijke mogendheden was ge schonden en dat het Duitse militarisme met de hulp van de V.S. was herleefd. De Oostduitse premier, Otto Grote wohl, is gisteren op een bijeenkomst van de Oostduitse Volkskammer, de De directie van de Hispano Suiza, wa pen- en munitiefabriek te Breda, heeft met ingang van vrijdag 300 man van het per soneel ontslag aangezegd wegens gebrek aan orders. De betrokken werknemers zijn dinsdag van het besluit op de hoogte ge steld. De fabriek produceert wapens en munitie die voornamelijk in Nederland worden af gezet. Volgens Inlichtingen van directie zijde is het aantal orders de laatste tijd dusdanig teruggelopen, dat noodzakelijker wijs tot vermindering van het personeel moest worden overgegaan. Deze motive ring is aan de arbeiders verstrekt via de betrokken vakorganisaties. Na het voorgenomen ontslag van de 300 arbeiders zullen nog 450 werknemers in dienst van de vennootschap blijven. CARLO SCHMID wetgevende vergadering, met algeme ne stemmen tot premier herkozen. Grotewohl was niet aanwezig op de vergadering. Dr. Dieckmann, een lid van de liberaal-democratische partij, werd herkozen als voorzitter van de Volkskammer. De Volkskammer nam met algemene stemmen een verklaring aan waarin de Russische voorstellen inzake de status van Berlijn worden gesteund. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de functies, die door Russen werden bekleed, in het kader van de voorstel len van de Sovjet-Unie „gewetensvol en. in het belang van de hele Berlijnse be volking" door Oostduitsers zullen wor den waargenomen. De verklaring be vat verder de bekende Russische be schuldigingen aan het Westen inzake de toestand in Berlijn. Dieckmann verklaarde later, dat pre mier Grotewohl op de vergadering die de Volkskammer maandag zal houden uitvoerig over de Russische nota zal spreken. Het gemeentebestuur van de Engelse kustplaats Brighton heeft dinsdag avond beslist dat naast de plak ook de stok op de scholen van Brighton mag worden gebruikt. De hoofdonderwijzer heeft het recht om, wanneer hij dat nodig oordeelt, een scholier op diens zitvlak drie slagen met de stok te geven. De andere leerkrachten aan de school mogen daar maar één slag met de stok op geven. Ten slotte werd bepaald dat de leerling, ter onder werping aan de strafoefening, met het hoofd ter hoogte van de knieën moet staan. Het is begonnen met enkele hoofdonderwijzers die het gemeentebestuur toestemming verzochten om de plak te gebruiken. Toen zij antwoord kregen waren ze bijzonder verheugd, want naast de plak werd hun ook het gebruik van de stok toegestaan, terwijl ze daar in 't geheel niet om gevraagd hadden- Horizontaal: 1. lang en mager mens; 2. opdracht, - god der liefde; C4 3. gezamenlijke musici, bejaarde; O 4. stekelig dier, - een door Curie ontdekt element; 5. melkwol, - West-Indië (afk.); 6. aan de grond gelopen; 7. vrouw, gast, - haag; 8. zintuig, - zij die hun ver ontwaardiging uiten; 9. kliekje, sappige vrucht; 10. kruidje-roer mij-niet, - pers. vnw.; 11. reeks, verbindings stuk, - Helena. in vO oo O" Vertikaal: meubelstuk- - schaakstuk, 2" bevrachter; 3. handwerken, gewicnt, 4 nare, waterkoud; g bepaalde mijt, familielid; 6. onderbed; - streek in - tenminste gebrek, bepaalde druk letter; voertuig; 10- zandheuvel, razernij; 11. taaie aard soort; - halsdoeken. Horizontaal: 1. ans; 3. taal; 5. aren; 1- Sasl lila; 12. aker; 15. ee" 16. brood; 17. de'; 18. slot; 20. j 22 oma; 24. rond; 26. rdk. Vertikaal: 1. alg; 2. sas; 4. aal; 6. eik; 8. atoom; 9. les; 10. iel; 11. abt; 12. ade; 13. ede; 14. ren; 19. ode; 21. dun; 22. oer; 23. ark.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2