Dr. Drees rechtvaardigt het standpunt van zijn partij Huidige politieke constellatie is nog altijd de Sint-Nicolaas in een vrolijk milieu op TV Soort werknemers dat men moet intomen Nog niets definitief in de strijd om het pocketboek Nasleep affaire Majoor K. „ZEKERE DEBATSTECHNIEK" IN SENAAT Mr. Kropman: Schip van het kabinet moet niet van de wal af worden bestuurd Kinderbijslag veilig muzen in kamerdebat Bernard Verhoeven: „Danswereld tegen zichzelf in bescherming nemen' 13 dagen repetities voor 3 kwartier Sint met bolhoed Slechts een voorlopig halt aan uitbreiding van wilde boekhandel Nieuw levensdoel Van Goghs geveild in Londen De gesel van de oorlog Vloeibare brandstoffen in de woningen Brandweerraad heeft richtlijnen opgesteld De verwerving van een eigen woning Kardinaal Giobbe vertrekt zaterdag Speelziek kan er mee doorspilziek niet Ontslagen ambtenaar in beroep Giften aangenomen Servies van fuseliers voor prinses Irene Frater Lucassen DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redacteur) In een betoog, waarin hij het optreden van zijn partij op de Utrechtse ,akkeldragersdag heeft verdedigd, heeft de minister-president dr. W. Drees Eerste Kamer ruimschoots toelichting gegeven op zijn tactiek in wat hij I noemde de „onverkwikkelijke situatie" van de laatste tijd in de binnen- andse politiek. Dr. Drees ging er, zoals wij in een deel van onze oplage van ®lsteren al hebben vermeld, van uit, dat er staatsrechtelijk niets is gebeurd ,aI ontoelaatbaar zou zijn. Er is geen verklaring door de regering, maar /•nr de fractie afgelegd. Al heeft mr. Burger bij het indienen van zijn eisen ^"•gegeven, dat „uiteraard na overleg met de socialistische ministers" was ?enandeld, en al zaten die excellenties er allen welbewust bjj, dr. Drees kon standpunt van zijn partij volkomen rechtvaardigen na hetgeen er in de ^eede Kamer bij het behandelen van de wet vervreemding landbouwgron- JJ Was gebeurd. Daar twee andere fracties zich hadden losgemaakt van Van ^goringsprogram, dat uitdrukkelijk het tegengaan van versnippering jje® landbouwgronden vermeldt, moesten ook de socialisten hun vrijheid rnetnen. De hele zaak draaide volgens dr. Drees om de vraag, of onder e °»istandigheden nog kon worden verwacht dat het regeringsprogram u kunnen worden uitgevoerd. Belangstelling voor de actieve spaarregeling (Van een verslaggever) J Jet vleugelende Mozart-melodietje dat het kwartet van Harry Bannink liet horen, ontaardde onverwachts in een infernaal soort be-bob. En toen er iemand „ja mensen, beginnen!" riep, luwde deze storm even plotseling tot een geestdriftig wijsje. Zingend daalden drie dames met strijdlustig een plumeau in de hand een eng trapje af, een bordpapieren huis binnen een huiskamer met een belachelijk surrealis tische sterrenhemel van felle lampen en schijnwerpers. Zo was de start van Guus Vleugels Vlooienspel. een luchtige Sinterklaas-musical, tot en met vandaag tot in den treure gerepeteerd en vanavond voor de K.R.O.- télevisie te aanschouwen. Het spelletje duurt maar drie kwartier. Twaalf repetities van ruim vijf uur en een camera-repetitie van een heel lange dag zijn eraan voorafgegaan. Aangeboden bij haar bezoek aan kazerne te Schalkhaar TECHNISCHE BIJSTAND AAN SURINAME hpV.etia^Heej?=?elanS ook V00r het 8e" net niet alleen ?"usters in een kabi- nnk honï^He n gehele volk, maar spaalde groeperingen verte- 8a'- a de minister-presi- a bindingen blijven de goede verhoudingen in het volk zo veel te beter bewaard. Dit wat de ge bondenheid van ministers betreft. De Kamerfracties waren volgens dr. Drees na de kabinetsformatie van 1956 aan het regeringsprogram ge bonden. -Deze kern van het betoog heeft mr. 'topman (K.V.P.) bij de replieken ingevallen. Dr. Drees had naar het ^rieden teruggegrepen en de nog veel "erkere bindingen die dr. Kuyper, ngr. Nolens en jhr. Ruys de Beeren- j'ouck destijds hebben gelegd als voor- ^felden aangehaald. „Die bindingen ,6ven waar als verkeerd geweest," erm rnr* Kropman op. „Men kan te„ ee. akkoord gaan dat een forma- ur zich laat adviseren door de frac- Jtes, maar men moet tegenover het ka binet "U™ vril"eid kunnen behouden, liet schip van het kabinet moet niet van de wal af worden bestuurd. Daar staan niet de beste stuurlui." I De heer Ruppert (A.R.) herinnerde I dr. Drees eraan, dat er niet alleen voor tie P.v.d.A. punten zijn die men beslist ^rwezenlijkt wil zien, maar ook voor p^dere partijen. Dr. Drees deed hem JJ'ge toezegging, dat nu definitief de gelijkheid zal worden onderzocht dpir, een andere rechtsvorm voor on- TT^fmingen te komen. p. felst reageerde mr. van Kiel w die de minister-president het h-wht maakte, dat hij er „zekere de battechniek" op na hield. Het scher- en rnet Abr. Kuyper cum suis acht- Miri i daar een voorbeeld van. In diens Vid dden politieke partijen een heel dere betekenis dan tegenwoordig. Kolen en geilen da^?ov?rI^chT"president wond zich Hij kaatste wat niet in het minst op' vermeende 5" aardigheden °ver de V.V.D. terug ïï?*0gemteit van de met grote vaardig?. he,t. P}"! door geiten te sparen, die u J1 Le v *?en en schoots opleverde. Zowli ,ru™" socialistische fractlelie(jer f Veld verklaarden ten slott?lraAn gerust waren: de sociaUstiJnVwT z? bisters zullen hun vertrouwen ïïkt kabinet wel niet opzeggen. Mr t« Veld vond vooral het feit, dat de K.V.P. en de P.v.d.A. zich nu het Va! derschap over bepaalde punten ujt het ultimatum van mr. Burger he rwisten een reden om optimistisch te 2Ün. „Wanneer we het op die manier eens kunnen worden, dan hoeft een kabinetscrisis niet te worden ge vreesd." Pe, socialistische woordvoerder nam ten aanzien van de Kinderbpslag- onrttoe!tag zÜn draai. Hij reageerde dez^«? Waarin was gemeld, dat hu ben gezLop »1,osse schroeven zou opgewornen heb alleen een vraag ziin nJPHn' of het niet beter zou oproept en rn„ Wet nogal weerstanden len of zii het eraan begint te twijfe- Uikheidsaevoe! u-8°4onl«k verantwoorde- Van aftfzien-'.64 aantast' er maaf Mr. Kropman (K.V.P i heeft ziin Msch8^® üitSeSPr°!ien «ver „deze tak- t«sche achterwaartse beweging" nadat «r. Drees verzekerd had dat de rege st aa" de van antwoord ooorvverkt en op afhandelen door de "■amer prijs stelt, maar constateerde "ch, dat men dat grote woord „ver antwoordelijkheidsbesef ondermijnen" P alle mogelijke sociale verzekerings wetten zou kunnen toepassen, maar nu iet bij voorkeur op de kinderbijslag- erzekering. Hij zinspeelde even op het wakke punt in de socialistische gele- 't w11' de m'(ldengroepen, door mr. In veld de verzekering te geven, dat eze wet ook in zijn middenstandskrin- j»eh, „zo die er al zijn," wel sympathie «al ondervinden. Grotendeels achter Burger De minister-president ging nader in vp enkele punten uit het programma van mr. Burger, waaruit bleek dat hp bet met een deel daarvan geheel eens Was. Hp kon een belasting op vermo gensvermeerdering aanvaarden, omdat hij die zag als een reeds jaren gewens te aanvulling van ons gehele belasting systeem. Hij kon het voorts eens zijn met pogingen om op onze militaire ver plichtingen aan de N.A.T.O. te bezui nigen, maar hij stelde niet, zoals mr. Burger deed, afschaffen van subsidie op melk en huur afhankelijk van een Onveranderd blijven van de kosten van levensonderhoud. Dr. Drees wil eerst het S.E.R.-advies afwachten. Voorts was er een belangrijke afwij king van het Nieuw-Guinea-beleid van *Ün partij. Dr. Drees ziet geen andere Jhogelijkheid dan dat Nederland de vol- verantwoordelijkheid voor dat rijks deel op zich blijft nemen. Hij herinnerde aan de stellige verze keringen die wij van Amerikaanse zij de hebben gekregen, waar men Nieuw- Guinea, wat de noodzaak betreft tot verdediging, op één lijn stelt met For mosa. Hij ziet in overdragen aan Indo nesië, ofwel aan een trustschap onder de Verenigde Naties geen heil voor het behoud van de vrede in Nieuw-Guinea. Militairen naar Nw.-Guinea Voorts gaf hij de Kamer inzicht in de uiterst handige manoeuvre die het ka binet heeft toegepast om uit de moei lijkheden rond de uitzending van mili tairen naar Nieuw-Guinea te komen en tevens tot aanpassing van de dienst- Êlichtwet aan de grondwet te geraken, lie twee zaken moet men geheel los van elkaar zien. Om dat duidelijk te maken en de agitatie daaromheen te verdrijven is nu besloten, dat zij ook op verschillende tijdstippen tot parlemen taire behandeling en tot uitvoering ko men. De dienstplichtwet kan voorlopig blijven rusten. De uitzending van mili tairen gaat, als alles goed gaat, geheel buiten het parlement om. Men zal het contingent van vierhonderd man geheel uit vrijwilligers doen bestaan. Er zijn aanwijzingen, dat dit de regering zal gelukken. Omtrent de particuliere bureaus voor beroepskeuze deed de minister-presi- dend de verheugende mededeling, dat zp binnenkort op meer subsidie kunnen rekenen. Er komt een aanvullend be drag op de begroting. Minister Drees heeft tot slot duide lijk laten uitkomen, dat hij ervan over tuigd is, dat de welvaart die Nederland ondanks onze relatief zeer moeilijke omstandigheden heeft kunnen berei ken, hem de overtuiging geeft, dat de huidige politieke constellatie nog altijd de beste is. Mocht men er anders over denken, dan zou hij gaarne toezien hoe andere groeperingen zich dan met min der compromissen en op hun manier door die moeilijkheden heen zouden worstelen. Van Goghs schilderij „Veld met ge le bloemen" uit 1889 is woensdag op een Londense veiling voor 17.000 pond (ongeveer 175.000 gulden) door een En gelsman gekocht. Een pentekening van Van Gogh, voorstellend het park van Aries, bracht 1.900 pond (ruim 19.000 gulden) op. Maandag 8 december zal in de Rijn zaal van het Gemeentemuseum te Arn hem de tentoonstelling De Gesel van de jr°rl°g worden geopend. Zij omvat wer- losr' ^ie betrekking hebben op de oor- Calint e geëxposeerde werken zijn van den ï-,<De droeve Ellendigheden van la °°rlogh). Goa (Los desastres de voorsbfrf- Dix (Der Krieg), Picasso re (srb?mfs Guernica) en Henri Moo- Cohen te Aeld-ertekeninSen). Dr. E. A. line die ,'t1rn.hem opent de tentoonstel- duren tot 19 januari a.s. In een circulaire aan de gemeente besturen vestigt de minister van Bin nenlandse zaken de aandacht op het feit, dat in of nabij vele woningen grotere voorraden vloeibare brandstof fen worden opgeslagen dan voorheen het geval was. Dit is een gevolg van de grote vlucht, welke het gebruik van oliehaarden en -kachels heeft ge nomen, alsook van het toenemend ge bruik van bromfietsen. Deze voorraden vloeibare brandstof kunnen in geval van brand ernstige gevaren opleveren. Op verzoek van de minister heeft de brandweerraad richtlijnen opgesteld be treffende het opslaan voor huiselijk gebruik van deze brandbare vloei stoffen. Hierbij is overwogen, dat de aanwezig heid in of nabij de woning van kleine hoeveelheden brandbare vloeistof nor maal is. Er worden dan ook eisen ge steld voor de opslag van hoeveelheden van meer dan vijf liter. De grootst toe laatbare hoeveelheid is gesteld op 225 liter. Bij het departement van binnenlandse zaken zijn op het ogenblik 279 gepre mieerde actieve bedrijfsspaarregelingen bekend (waarbij de arbeiders zelf spa ren) en 42 passieve (waarbij de in lagen door de onderneming worden gedaan). Staatssecretaris Schmelzer me moreerde dit vandaag in een toespraak bij de ingebruikneming van de 100ste woning, die tot stand is gekomen door de regeling verwerving eigen woning van de provinciale Noord-Brabantse elektriciteitsmaatschappij. Bij dit bedrijf, zo onthulde de heer Schmelzer verder, neemt nu 67 pro cent van het personeel aan de spaar regeling deel, waarbij reeds ongeveer een half miljoen is gespaard. Het to tale personeel omvat 1450 man. Over het hele land worden met de actieve spaarregelingen potentieel ruim 180.000 werknemers of wel 5,8 pet. van de beroepsbevolking bereikt. Sprekend over de regeling verwerving eigen woning herinnerde de staats secretaris eraan, dat de werknemers een renteloze lening kunnen krijgen tot 20 pet van de bouw- of aankoopkosten van een nieuwe woning, welke schuld in de loop der jaren wordt kwijtge scholden. Bovendien kunnen zij voor 60 pet een hypotecaire geldlening krij gen. De percentages zijn gebaseerd op een maximum bedrag aan netto-bouw kosten van 15.000. Dit betekent dus, dat de werknemer in dat geval 3000.— eigen geld moet hebben. Indien hij voor de maximale bedragen aan de spaarregeling deel neemt, heeft hij na zes jaar een be drag van 2400 gespaard. Kardinaal Giobbe vertrekt zaterdag morgen 10.40 uur van Schiphol naar Rome. Hij zal er voorlopig zijn intrek nemen in het Nederlands college. Advertentie Nevada, Rokin 118, Amsterdam (Van onze parlementaire redactie) Bii de behandeling van de kunstzaken in de Tweede Kamer heeft de heer Ver- hnpvpn fK VP.) voensdag de vrees ge uit, dat de danswereld wel eens op te gróte voet leeft, hetgeenjuwt voor de dans een kwalijk ding raus- schien geen muze zo speelziek, onbaat zuchtig en gewend aan het a ontuur als die van de dans, maar ze moetisen beetje tegen zichzelf 'n tnr SDeelziek worden genomen, aldus spr. P kan ermee door, spilziek niet. De heer Willems (P.v.d.AO zei. dat voor de ontwikkeling van het we landse balletwezen de door Amsterdam beoogde balletconcentratie van groot oe- lang is. De P.v.d.A. is niet gePor.f.pd voor geforceerde monopolie-posities, maar evenmin voor overnodige versnip pering, zeker niet wanneer die veel ex tra geld kost. Wanneer door de be oogde concentratie een tweede ballet groep worden gevormd, die èn de opera, wellicht zelfs de opera's, bedient èn als zelfstandige groep een taak in het land vervult, dan zou dit niet alleen eco nomisch verantwoord zijn, maar dan zou ook de balletvoorziening van de opera hiermee zijn gebaat. Voor de ont wikkeling van het Nederlands balletwe zen zal het, met name uit artistiek oog punt bezien, niet anders dan gezond en vruchtdragend zijn als er naast het Ne derlands Ballet een tweede groep komt, die op een stevige artistieke en mate riële basis staat. De rijksoverheid z-1 in haar zak moeten tasten, niet om wat pepernoten te strooien, maar om met harde Nederlandse guldens een goede oplossing die hier in het vooruitzicht hgt mogeljjk te maken. De heer Willems, die uitvoerig de voorlichting van de staatssecretaris in- ni kunstzaken heeft gekritiseerd, PiS vo°rts voor de belangen van de toneelgroep Test. Spr. uitte de vrees, dat er bg het zuidelijk toneel Ensemble SSt\.iïanverhouding ontstaat tussen het ppt ®den van deze groep in het zuiden en elders. De heren Willems en Ver hoeven deden een goed woord voor de toneelgroep Studio. Laatstgenoemde sprkantte zich tegen een te straffe ordening in toneelzaken. Aangaande de film zei de woordvoer der van de K.V.P., dat men blij kan wezen met Fanfare, doch dat we nog niet toe aan zijn fanfares. Hij citeerde in dit verband een woord van Ohurch- ill: „This is not the end, this is not the beginning of the end, but this is per haps the end of the beginning". In de Sinterklaas-musical van vanavond spelen (v.l.n.r.) Henk Elsink, Joop Doderer, Conny Stuart, Rob Milton (als de Sint), Jacco van Renesse (Zwarte Piet), Mimi Boesnach en Philippine Aeckerlin. „De moeilijkheid is, dat veel mensen thans oordelen zonder precies te weten wat er aan de hand is. Er is nog niets gebeurd, dat definitief is. De Neder landse Boekverkopersbond heeft aan de staatssecretaris van Economische Za ken om een vestigingsbesluit gevraagd en in verband hiermee heeft deze staatssecretaris een vestigingsbeschik king ingesteld. Hierdoor is een status quo bereikt, welke de bond op dit ogenblik wenselijk acht". Aldus de heer Nic. Hesseler te Delft, secretaris van de Ned. Boekverkopersbond over de dis cussie, welke is ontstaan rondom de voorgenomen verkoop van pocket-books door kruideniers en de maatregel, wel ke de bond naar aanleiding hiervan meende te moeten nemen. De Ned. Boekverkopersbond acht te het zijn plicht zijn leden te be schermen en diende daarom bij de staatssecretaris het verzoek in een vestigingsbesluit voor de boekhandel te willen bevorderen. Als eerste stap in die richting kondigde daarop de staatssecretaris de vestigingsbeschik- Voor het ambtenarengerecht te Gro ningen heeft woensdag het door de 56-jarige ambtenaar aanhangig gemaak te beroep gediend wegens het aan hem bij wijze van straf verleende ontslag. Hem was verweten, dat hij als opzich ter a in vaste dienst, belast met de uitoefening van de controle op de door particuliere bedrijven ten behoeve van de genie uit te voeren werken, van en kele dezer bedrijven giften had aange- nomen. Ook zou hij zich hebben schul dig gemaakt aan overtreding van de administratieve voorschriften. Tijdens de behandeling van deze zaak voerde de raadsman van klager, mr. W. van Vloten, aan, dat deze alle goe deren had gekocht en voor zover deze nog niet waren betaald, dit zou doen zodra hij de nota's hiervoor zou hebben gekregen. De overtreding van de voor schriften was, zo zei de raadsman, ge bruikelijk b(j de genie, teneinde een vlotte gang van zaken te bevorderen. In zijn pleidooi leverde de raadsman kritiek op de methode van onderzoek van de koninklijke marechaussee. Hij twijfelde aan de objectiviteit van de ver balisanten en zei voorts, dat zekere ont lastende verklaringen uit de verbalen waren gehouden. Hij noemde het een ernstige lacune in de stukken, dat een accountantsrapport over het bedrag, waarvoor het rijk benadeeld zou zijn, ontbrak. Na het pleidooi van mr. Van Vloten motiveerde een vertegenwoordiger van het ministerie van oorlog het ont slag, waarna de raad van beroep besloot 23 december uitspraak te doen. Het dertiende bataljon garde fuse liers „Prinses Irene" heeft vandaag aan prinses Irene, tijdens haar be zoek aan de Westenbergkazerne te Schalkhaar, een servies als verjaardags geschenk overhandigd. Het servies is samengesteld overeenkomstig een spe ciale wens van de prinses om het op haar kamer in Utrecht met haar vrien dinnen te kunnen gebruiken. Oorspronkelijk zou het geschenk 5 augustus j.l. worden aangeboden ter gelegenheid van de 19e verjaardag van de prinses. Doch in verband met de vakantiereis, die zij deze zomer maak te werd de aanbieding uitgesteld. Prinses Irene werd bij aankomst ver welkomd door de luitenant-kolonel der fuseliers W. P. Boerma, commandant van het dertiende bataljon der garde. Op de binnenplaats van de kazerne in specteerde de prinses een erewacht, bestaande uit een tirailleurscompagnie met tamboerkorps. Na deze ceremonie bezichtigde de prinses de in bedrijf zijnde werkplaats voor wielvoertuigen, woonde zij ver volgens een verkeersles voor chauffeurs bij en sloeg zij verscheidene militaire oefeningen gade. king af, waarmee echter, zoals reeds opgemerkt, nog niets definitief is ge worden. De bond, aldus de heer Hesseler, had te kiezen uit twee dingen. Het eerste was dit: boekverkoop bij de kruidenier en een voortdurende uitbreiding van de wilde boekhandel. Het tweede: geen verkoop van boeken door de kruide nier en een beperking van de wilde boekhandel. Of het kiezen van de laat ste mogelijkheid nu inhoudt, dat alle wilde zaken, welke op het momènt van de afkondiging der beschikking beston den, boekhandels zijn geworden, is naar de mening van de heer Hesseler nog niet te zeggen. Veel zal afhangen van de onderhandelingen welke thans moe ten worden gevoerd. Vast staat echter, dat een uitbreiding van de wilde boek handel thans een halt is toegeroepen. Woensdag 10 december wordt in Utrecht een algemene buitengewone ledenvergadering van de Ned. Boek verkopersbond gehouden. In die verga dering zal het bestuur verslag uitbren gen van wat het sinds begin november heeft gedaan en uiteenzetten waarom het zich tot de staatssecretaris wendde. De leden zullen dan hun oordeel over het bestuursbeleid uitspreken. Indien zij het zouden afkeuren kan dit betekenen dat het bestuur aan de staatssecretaris zal meedelen, dat het zijn verzoek de instelling van een vestigingsbesluit te bevorderen intrekt, waarmee de be schikking zou komen te vervallen. De heer Hesseler wees er tenslotte op, dat tegenover de kritiek van sommige leden een groot aantal adhesiebetuigingen met het tot op heden gevoerde be stuursbeleid staat. Als zo'n spel geschreven is, de melo dieën zijn gecomponeerd, regisseurs en spelers geëngageerd, decors getim merd en geschilderd, kostuums ge huurd en passend gemaakt, requisieten verzameld, repetitie-uimten gehuurd, rollen ingestudeerd, dan begint men tot vervelens toe te repeteren om drie kwartier van een enkele avond met amusement te vullen. En dan kan het nog best niet zo aardig worden: wie voorspelt het? Wim Sonne veld, de regisseur van de liedjes. Wim Bary, de TV-regis- seur van het geheel, Conny Stuart, Joop Doderer, Mimi Boesnach, Rob Milton, Philippine Aeckerlin, Henk Elsink en Jacco van Rennesse als acteurs en actrices, voorspellen even min iets. Ze repeteren maar en met animo. Het slag mensen als deze spe lers behoort tot de beperkte groep werknemers die men moet intomen. Hun malligheid in loopjes, gekke fa cies, kolderieke uitroepen maken het moeilijk de TV niet de TV te laten en de hele zaak op zijn kop te zetten voor een dol feest. De beide regis seurs hebben toch al zoveel uren aan dit spelletje besteed, maar telkens weer schieten ze in de lach. Conny Stuart zingt een olijk lied. Ze wil in de zak van Zwarte Piet mee naar Spanje. Na de laatste uithaal laat ,e zich plompverloren in een stoel val len. „O mijn rok!" roept ze. „Wim, ik ben bang dat mijn rokken te ver omhoog gaan." Het valt wel mee, wordt er gezegd. „Ja maa. ik ben niet alleen bang om de K.R.O., ook om mezelf." Intussen spelen Rob Milton, die Sin terklaas moet uitbeelden en nu heel huiselijk in zijn superplie zit, en Joop Doderer, die in een afgrijselijk pak met gele en grijze streepjes rondloopt, met een ingenieus speelgoed-autootje, er gens aan een tafel. „Kom," zegt Dode rer, en met zijn lange lichaam stapt hij weg, „kom, ik ga maar vast aardappe len schillen. Ze zullen zo wel aan riKj toe zijn." Het duurt natuurlijk nog wel even en als het zo ver is, deugt er niets van. Er moet weer gezongen worden. Wim Bary iaat het over aan Wim Son- neveld en die vindt het zingen tussen Joop Doderer en Conny Stuart veel te stijf verlopen. Alsmaar moet het op nieuw. Op de zin „Ook niet aan het Mozart-jaar" behoort de muziek in te vallen, het vleugelende melodietje. „Ook niet aan het Mozart-jaar," brult Joop Doderer met zijn zware stem. Het zingen is nog veel te gekunsteld, zegt Sonneveld. „Als je nou eens zó doet," gebaart hij. „Ook niet aan het Mozart- jaar," dreunt het weer. Het kwartet Har ry Bannink, de componist van de lied jes, begint, gezang. weer niet goed. Denken, praten, proberend voordoen en dan„Ook niet aan het Mozart- jaar." Iedereen in de Irene-studio in Bussum brult het mee. „Ik weet het ook niet meer hoor," zucht Wim Sonneveld, „Conny doe ge woon maar iets." „Gewoon iets uit wanhoop?" vraagt Jonny Stuart. Frater F. E. M. Lucassen is 74 jaar en vader van vijf tien kinderen. 20 decem ber wordt hij door mgr. Baeten tot priester gewijd in de Sint Paultw-abdij in Oosterhout. Dan wordt hij ook opgenomen bij de paters Benedictijnen in Oos terhout. In dezelfde abdij ver blijft ook dom Pieter van der Meer de Walcheren. Een van de acht zoons van de aanstaande priester heeft voor ons in het kort het leven van zijn vader geschetst, die na het overlijden van zijn vrouw dank zij een bijzondere genade een geheel nieuw levensdoel heeft mogen kiezen. Een maatschap pelijk levensdoel had frater Lu cassen al bereikt. Hij was di recteur van het Verenigd Car- gadoorsbedrijf in Amsterdam en speelde voor de oorlog een belangrijke rol in de activiteiten van de Scheepvaartvereniging Noord. In scheepvaartkringen genoot hij een groot aanzien. In Bussum was hij vrij lang gemeenteraadslid en president van een Vincentius-conferentie. Zijn zoon, een van de twee die hem in het scheepvaartbe drijf zijn opgevolgd, vertelde dat zijn vader als jongeman zijn studies op het seminarie heeft afgebroken om een loopbaan in het cargadoorsbedrijf te be ginnen. Het jeugdideaal om priester te worden, als men dat zo mag noemen, is toch op de een of andere manier blijven leven. Hij sprak er zelfs in de huiselijke kring wel af en toe over. Zijn opmerkingen dienaangaande waren echter vaak een bron van vrolijkheid. Men kan zich dat indenken: een gezin met vijftien kinderen, een maatschappelijke functie van aanzien en gezag. De heer Lucassen bezocht ook wel eens de abdij in Oosterhout, maar dat vond niemand verwonderlijk. Velen, ook niet-katholieken, bezoeken Benedictijner abdijen. In de familie Lucassen kozen vier meisjes de religieuze levensstaat, drie kwamen bij de zusters van Bethanië. Toen de heer Lucassen zo oud geworden was, dat hij van een welver diende rust mocht genieten, gingen hij en zijn echtgenote wonen in een tehuis in Ouderkerk (NH). Ongeveer zes jaar geleden overleed mevrouw Lucassen. Vier-en-een-half jaar geleden trad de weduwnaar bij de Benedic tijnen van de Paulus-abdij in, waar vader abt hem voorhield welk een zware beslissing de heer Lucassen wel had genomen. „U kunt zich dat voorstellen," zegt de zoon, „iemand die altijd in een auto reed, mocht nu niets meer bezitten, iemand die altijd hard had gewerkt maar niet over zo'n sterke gezondheid beschikte, moest zich wennen aan opstaan voor dag en dauw, iemand die zijn sporen op velerlei wijzen verdiend had, diende nu een zwaar noviciaat te doorlopen. Weliswaar heeft mijn vader een beschouwende orde gekozen, maar alles van de strenge regel is ook op hem van toepassing. Hij moet zijn theologische studies volledig volbrengen. Be grijpt u dat zijn veel jongere mede-paters die ook straks worden gewijd, hem niet benijden?" De dag na de eerste H. Mis draagt frater Lucassen, gediend door twee van zijn kleinzoontjes, een H. Mis op voor de gehele familie. In april zal hij zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in Ouderkerk, in de kapel van het huis waar hij en zijn vroegere echtgenote enkele jaren verblijf hebben gehouden. „Goed ja." „Ook niet aan het Mozart-jaar," be gint ze abusievelijk. Gelukkig, men komt er doorheen. Er gebeuren trieste dingen. Een prille liefde wordt abrupt verbroken: de traan die ordentelijk voor de volgende lach behoort te ko men. Terwql Philippine droevig haar liedje zingt, past Joop Doderer met harkerige bewegingen zijn veel te klei ne bolhoed op de zilverwitte haarvacht van St.-Nicolaas-Milton. En Sinterklaas zet omzichtig zijn mijter op het donke re, sombere hoofd van Doderer. Phi lippine kan er ook niets aan doen dat ze haar droevig liedje in een luide schaterlach laat eindigen. Mimi Boesnach en de script-girl zijn juist bezig met een spelletje van wip pende fiches, een vlooienspel, dat er gens in het stuk thuishoort vermoede lijk. Conny Stuart zingt dan weer een overdreven liedje tegen een lege vo gelkooi, waarin vanavond een pape gaai zal lorreknorren. „Ha, ha, dat beest zal wel denken, als-ie mijn ge zicht zietlacht Conny tussen twee regels van haar liedje door. Zo'n repetitie verloopt inderdaad wel vrolijk. Alleen Rob Milton in zijn indrukwekkende bisschopskostuuru to rent nog als een toonbeeld van ernst. Maar wel vraagt hij Wim Bary: „Mag mijn mijter een beetje scheef staan, ja hè?" Het mag. De regisseurs mogen niet alle vrolijkheid onderdrukken. Ten slotte moet er nog een beetje plezier voor de uitzending overblijven. De repetitie gaat urenlang door, ook als Rob Milton noodzakelijk moet ver trekken om in Den Haag voor de kin deren van de staatssecretarissen Schmeltzer en Veldkamp voor Sinter klaas te spelen. Dat is veel minder moeilijk dan in een Vlooienspel, menen we nu te mogen aannemen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiimiiniiiiiitiiiii Het Openbaar Ministerie, dat de minister van justitie de heer Samkal- den tot hoogste chef heeft, kan de be faamde zaak van majoor K. bLijkbaar niet laten rusten. Het wordt blijkbaar nodig geacht de publieke opinie tel kens weer opnieuw aan het wei nig eervolle beloop van deze af faire te herinneren. Nadat wij eerst in twee instanties een proces heb ben gehad tegen de substituut griffier mr. Reyers, die het openbaar gezag zou hebben beledigd door te spreken van Gestapo-methoden waarvan hij ten slotte is vrijgesproken staat thans de hoofdredacteur van De Nieuwsbrief, de heer J. Fabius, terecht wegens een soortgelijk delict. Uit het requisitoir van de Officier van Justitie hebben wij twee dingen be grepen: de Officier meent, dat de heer Fabius zich wellevender had kunnen uitdrukken en meent ten deze het verschil tussen recht en onrecht te moeten uitdrukken in een eis van f 200 boete. Ten tweede meent de Officier dat Overste Buurman van Vreeden, officier-commissaris in de zaak tegen majoor K-, een „ernstige omissie" had begaan door de verklaring van de ge tuige Tops niet in het proces-verbaal op te nemen. Men herinnert zich dat deze getuige had verklaard in de foto van mevrouw K. niet de vrouw te herkennen, aan wie hij geld ter hand had gesteld, een verklaring, die van het hoogste belang moest worden ge acht. De heer Buurman van Vreeden houdt nog vol, dat deze verklaring niet ter zake dienende was. Is deze hoofdofficier dan bekwaam voor het verantwoordelijke werk van een of ficier-commissaris? De objectieve toeschouwer zal ge neigd zijn de „ernstige omissie" van de officier-commissaris, gezien het daar bij betrokken belang van de hoofdof ficier K„ een minstens zo belangrijk aspect te achten als het beledigend karakter van een commentaar, dat mede over deze ernstige omissie han delde, wederom gezien het daarbij be trokken belang van majoor K. De uitlating van de Officier van Justitie over deze „ernstige omissie" moet de heer Fabius wel f 200 waard zijn. Wij betwijfelen echter, of dit de opzet van deze strafvervolging is geweest. De zaak van majoor K. moet blijkbaar ook posthuum nog worden voortgezet met een reeks psychologische fouten. iiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiMiiiiiiiiiiimi In het kader van de door Nederland aan Suriname te verlenen technische hulp vertrekken zaterdag met het K.L.M.-vliegtuig naar Suriname de he ren J. de Wit, administrateur bij de Ziekenfondsraad en J. van de Veen, commandant van de verkeersgroep Utrecht van het korps rijkspolitie. Eerstgenoemde zal de regering van Suriname van advies en voorlichting dienen omtrent de verdere uitwerking van plannen met betrekking tot de or ganisatie van het ziekenfondswezen in Suriname.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5