Kamer geeft minister twee salarismoties mee ssiFiFs Nuchtere feiten Nederlandse schepen redden tijdens mist in Het Kanaal bemanning van Grieks schip Felle brand na hevige explosie te Groningen 1 n Randolph Churchill opnieuw door Whitehall gedesavoueerd SINTERKLAAS VIERT ZIJN VERJAARDAG NOOIT THUIS o Viscount op proefvlucht verongelukt Mr. Cals: „Voorwaarde bij overleg met leraren niet acceptabel" Plan-Stokman zal worden onder zocht SStai IK De Prodromosverliest achtersteven na botsing met ander Grieks vaartuig 1111! 1 om Een dode en één vermiste Botersmokkelarij neemt toe Publikatie over Suez-crisis „in velerlei opzicht inaccuraat Spaanse kinderen krijgen op 6 januari geschenken Geen bevroren wissels meer VM eên heirfSit' "W T 'J Onteigening t.b.v. natuurbescherming Vakantiebungalows en sociaal toerisme Britse majoor en zijn vrouw naar Duitsland geleid Rechtspositie van geëngageerden Dank zij vinding van brugopzichter Levensverzekering voor dienstplichtigen Belgisch schippersgezin met lichter in de Schelde omgekomen DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 PAGINA 7 lijst s&i Wetsontwerp aangenomen - Weer 800 kg in beslag genomen Ned. Opera Overeenstemming bereikt Suggestie van het Vetera' nen-Legioen Nederland Examens I vett ad«'f* (Van onze onderwijsredacteur) De Tweede Kamer heeft woensdag de onderwijsafdelingen van de begro ting van O., K. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen, maar mi nister Cals heeft twee, met algemene stemmen aanvaarde, salarismoties meegekregen. De Kamer heeft de bewindsman met de motie-Kleijwegt (P.v.d.A.) op het hart gebonden de salariëring van de kleuterleidsters op korte termijn aan de orde te stellen in het georganiseerd overleg en zij heeft «ch met dé motie-Heroma-Meilink (P.v.d.A.) uitgesproken voor een spoe dige herziening van de salarissen bij het lager nijverheidsonderwijs. Inzake het overleg met de kleuterleidsters was het standpunt van mr. Cals: het heeft geen zin illusies te wekken; inzake het l.n.o.het is de vraag of hier Van een aperte achterstand moet worden gesproken. De liberalen kregen alleen de staat kundig-gereformeerden en de commu nisten mee voor hun motie, waarin gevraagd werd om hervatting van het overleg met de leraren, overleg zon der dat de regering zich vooraf aan een bepaalde gedragslijn bindt. De andere fracties maakten uiteraard geen bezwaar tegen hervatting van het overleg, maar zij achtten mede gelet op de verklaringen, die de be windsman in de loop van het debat heeft afgelegd de uitspraak, die de vr"e8. vrij overbodig en zij wilden zich ook niet stellen achter het laatste deel van de motie-Toxopeus, waarin de ministei werd aanbevolen zelf deel te nemen aan de besprekin gen. De motie werd bij zitten en op staan verworpen. De bewindsman, die woensdag nog ^Jeer eens een uur en drie kwartier het woord heeft gevoerd, sprak de verwach- Bhg uit, dat de verantwoordelijke figu ren in de lerarenwereld afstand zullen hemen van de uitlatingen, die in hun kring de laatste tijd gedaan zijn, zoals Bijvoorbeeld de uitspraak, dat de minis- Ie ra le?, ook vn de kant van de »£Len« "°Pen dient te zijn. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de raad van leraren uitgesproken, dat de docenten slechts aan het overleg kun nen deelnemen als hun zienswijze op het salarisrapport het uitgangspunt vormt voor de besprekingen. „Die voor- Waarde kan ik niet accepteren", aldus de minister. De kwestie van zijn per soonlijke deelname aan het overleg be sprekend zei mr. Cals, dat wanneer men dit zo nadrukkelijk stelt, er een zeker Wantrouwen wordt gesuggereerd ten opzichte van degenen, die tot nu toe de minister in het overleg hebben ver tegenwoordigd. De bewindsman heeft voorts verklaard, dat het hem wat Waard zou zijn als in het georganiseerd overleg ook gespri '"en zou kunnen wor sen over een zekere differentiatie in de e^rensalarissen. in bredere zin het georganiseerd over- Het is merkwaardig, dat nu Nieuw- Guinea als onderhandelingsobject met Indonesië zijn waarde totaal heeft verloren het is zelfs de vraag, of ooit zulk een waarde heeft gehad in de P.v.d.A. steeds weer stemmen °PQaan, die het denkbeeld van over- B'.'Gcht aan Indonesië niet meer zo be slist verwerpen als de P.v.d.A.-mims- lers in de regering het tot nu toe heb- "en gedaan en nóg doen. Onlangs is zelfs prof. Heringa in de P.v.d.A. te ruggekeerd met een open brief, vaar- ltl hij verklaarde, dat Nieuw-Guinea hiaar zo spoedig mogelijk aan Indo nesië moet worden gegeven en Ne- „nd zo doende een fout zou her- zich Vu,^iet, deze opvatting kan hij thuistoe^^ in de P v-d-A' W6er staat, dat vele UeZ^^Z Fa anders over der>£ n ln de p-v-d-A. er iwnbo hPt p zvn schreden hliikt te 'iin fprunneT^~Nieuw~^uinea blijkt te Zijn teruggekeerd. De waziae en verwarrende houding in de p y ten aanzien van dit probleern F'f'X' eenmaal een loodzwaar blok is het been van Nederland, doet zowel de positie van Nederland als zijn taak in Nieuw-Guinea alsmede de indus triële, agrarische en culturele ontslui ting van dat gebied en de opvoeding tot zelfbeschikking van de Papoea's Seen goed. Het in twijfel stellen in Nederlandse kring van de doelbewus te taakvervulling van het Nederland se beheer in Nieuw-Guinea schrikt hoognodige buitenlandse investerin gen af en lüerfct nadelig op het toch armF z? gi°rieus werkende bestuurs apparaat ter plaatse NiewFfrir de z"ken nuchter stellen. sche nobuT heeft in het Indonesi sche politieke spel min of meer de r!I wnerM!t! en vervult, die nóg DJlrle Pi^l3 ATitl~uernitisme in het ïtfJl i i- nnenlandse moei lijkheden - en die zijn onvoorstelbaar groot - worden overschreeuwd met de eisen om West-Irian. Die eisen hebben de nationalisatie van alle Ne derlandse investeringen in Indonesië een schijn van rechtvaardiging moe ten geven, terwijl een eventuele plicht tot eenzijdig door Indonesië te bepa len schadeloosstelling tot St. Jutte- htis kan worden uitgesteld. Een enigs zins redelijke schadeloosstelling zou Indonesië thans niet eens kunnen op brengen, wanneer Nederland Nieuw- Guinea ook door Soekarno onver hoopt Indonesië plotseling in de schoot zou werpen. Nederland heeft nauwelijks nog iets te verliezen en eyenmin veel te winnen. Bovendien rijn Nieuw-Guinea en Nederlands aanwezigheid aldaar van wereldpoli tieke betekenis geworden nu Australië an vooral Amerika geen gewelddadige aanranding van Nederlands positie in Nieuw-Guinea zullen dulden. Wij be hoeven Amerika daar niet bijzonder dankbaar voor te zijn, want de wel daad van de Marshall-dollars is thans door het verlies van de miljarden in Indonesië, een weliswaar door Ame rika niet voorzien en niet gewild, maar daarom niet minder effectief gevolg van de Amerikaanse politiek, vrijwel te niet gedaan, terwijl wij nu belast zijn met een taak in Nieuw-Guinea, die wij alleen met intensieve actieve hulp van onze bondgenoten zullen kunnen vervullen. leg behandelend sprak de minister uit, dat men het kan betreuren, dat er in dit overleg geen twee gelijke partijen tegenover elkaar staan, doch dat dit nu eenmaal de realiteit is. Spr. heeft er begrip voor, dat men in de huidige maatschappelijke verhoudingen niet tevreden meer is met de oude formule, welke zegt, dat het overheidspersoneel de gelegenheid krijgt zijn gevoelen tot uitdrukking te brengen. De poging van magister Stokman om door het cre- eren van een „college voor belangenge- schillen" de bestaande situatie te ver beteren kan minister Cals waarderen, doch hij handhaaft zijn eerder vermel de bezwaren tegen deze opzet. Dit neemt intussen niet weg, dat de be windsman het plan-Stokman ter sprake wil brengen in de ra i voor de burger lijke rijksdienst en in de ministerraad. Mr. Cals is ook ingegaan op de op merkingen van dr. Tilanus, die hem had verweten, dat hij als een koekoek wets- eieren legt in het nest van het volgend kabinet; de christeiijk-historische frac tieleider had hierbij niet alleen de raamwet voor het voortgezet onderwijs voor ogen, doch 'o.m. ook de verlaging van de leerlingenschaal. Regeren is vooruitzien, zo zei de minister. „Ik moet nog de minister van onderwijs zien. die de extra miljoenen voor de verlaging van de leerlingenschaal los zou krijgen wanneer de Staten-Generaal zich tevoren niet ten principale over de gewenstheid van "ie verlaging zouden hebben uitgesproken' aldus mr. Cals. Het Deltaplan legt ook verplichtingen op het nageslacht zou men er daar om niet aan mogen beginnen? De mi nister besloot zijn verweer op dit punt met de uitspraak: „Wanneer ik de ingediende wetsontwerpen achterwege had gelaten dan ,,ou men mij terecht het verwijt kunnen maken, dat ik geen beleid op lang zicht voer." s i,a- - ,.A, A, Tijdens een dichte mist is het 7.194 ton metende Griekse vrachtschip Prodromos gistermiddag in Het Kanaal ter hoogte van Dungeness in aan varing gekomen met de King Minos, een schip van 10.930 ton van dezelfde nationaliteit, aldus meldt het A.N.P. De Prodromos verloor zijn gehele ach tersteven. Op last van de gezagvoerder verliet de bemanning op de eerste stuurman en nog een opvarende na het schip. Twaalf schipbreukelingen werden aan boord genomen van de Montferland, een 6.873 ton metend vrachtschip van de Koninklijke Hollandse Lioyd, terwijl de 499 ton metende Groningse kust vaarder Dacapo de overige leden van de bemanning redde. Een Engelse Viscount is tijdens een proefvlucht bij Camber ley in het graafschap Surrey neergestort en volkomen ver brand. De zes inzittenden van het toestel kwamen hierbij om het leven. Op deze foto ziet men de resten van het vliegtuig. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft woensdag avond na een kort debat een wetsont werp aangenomen, dat onteigening in het belang van de natuurbescherming mogelijk maakt. De heer Engelber- tink (K.V.P.) zag de noodzaak van het ontwerp niet geheel in, maar meende dat voldoende waarborgen zijn opgenomen tegen misbruik van be voegdheden. De regering zal namelijk voor ieder afzonderlijk geval van ont eigening een apart wetsontwerp bij de Kamers moeten indienen. Staatssecre taris mr. Höppener noemde de moge lijkheid van onteigening een „ultimatum remedium" dat echter niet kan wor den gemist. Het wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. Toen het 3x4 indina aasniio wetende tankschip „Velp" uit Amsterdam woensdag een lading gasolie l metem - - mnorsmnmer, ïta i® lossen in het Starkenborgh-kanaal bij het B. P.-depot aan de 1 de olie in het rond sproeide en op de wal en het schip een brand uitbrak, welke TJlaersmawea n> A l"ssen net ütarK waardoor één inflen heeft zich op de kade een ontploffing voorgedaan, verd gedood, een andere werd gewond en een derde vermist '3 rukte de slang tussen de wal en het schip los, waardoor nan het schip lichte schade aanrichtte. (Van onze correspondent) Op het terrein van de British Petrol Company aan het van Starkenborgh- kanaal te Groningen heeft zich woens dagmiddag een hevige explosie voorge daan. De gevolgen waren verschrikke- lijk. Er ontstond een felle vuurgloed. Toen men het vuur meester was bleek de installatiebediende, de 38-Jarige J Kuiper uit St.-Annen (gem. Ten Boer) gehuwd en vader van één kina, om het leven te zijn gekomen. De stoffelijke res ten waren onherkenbaar verminkt. Een tweede bediende, de 37-jarige J. Kolen uit Groningen, gehuwd en vader van zeven kinderen, wordt vermist. De brand ontstond door een explosie nabij het installatiehuisje van de B.P. Men was juist het 483 ton grote tank schip Velp uit Amsterdam aan het >s- sen. Door de explosie sprong een slang los waardoor de aardolie ging sproei en en daarna in brand raakte. Geweldi ge vlammen schoten op en dichte rook wolken onttrokken aanvankelijk alles aan de blikken van de dodelijk ver schrikte mensen in de omgeving. Met schuimblussers ging men het vuur te lijf tot de brandweer arriveerde met groot materieel. Het blussingswerk was in betrekkelijk korte tijd voltooid. Een bemanningslid van het tankschip, de heer A. Groet, zonder vaste woon- of verblijfplaats, kreeg een shock en liep lichte verwondingen op. Ook de schip per werd licht gewond. Beiden werden naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Op het moment van de explosie pas seerde een roeier van Aegir. Door de luchtdruk sloeg hij om met zijn boot. Hij kon naar de kant zwemmen. speelt zeer in de kaart van Ne^frsiïl°kkelaars aan de Belgisch- £™n+ds?..grens' waar hu" activiteit de jongste tijd is verdubbeld. r.*?6,1?, de douanebeambten van Moer- beke-Waas dinsdagnacht een grote per sonenwagen zagen aankomeii, maanden zij de bestuurder te stoppen. Toen aan hun bevel geen gevolg werd gegeven strooiden zij spijkers op de weg, die de banden doorboorden. Niettemin konden de smokkelaars ontkomen. De tolbeambten konden echter 800 kg boter in beslag nemen. De auto droeg een Nederlandse nummerplaat. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in Londen verklaard, dat de mededelingen, die Randolph Churchill in zijn recente boek doet over de „samen zwering" van Engeland, Frankrijk en Israël tegen Egypte in velerlei opzicht niet accuraat schijnt te zijn". Deze offi ciële kritiek is voor de 44-jarige zoon van Sir Winston de tweede grote die hij moet ondervinden van de conservatieve regering, waarmee hii zulke uitstekende contacten zegt te hebben. Tijdens het hoogtepunt van de jongste crisis om Quemoy meldde Randolph na een persoonlijk onderhoud met I'arold Macmillan, dat Groot-Brittannië cTe V.S. door dik en dun zou steunen. Onmidde- lijk daarna liet de Britse premier weten, dat Churchill jr. uitsluitend voor eigen rekening sprak. De woordvoerder, die gisteren optrad, legde uit dat Randolph Churchill, die excerpten van zijn boek aan de kranten van Engeland en het buitenland heeft verkocht, van Eden, die tijdens de Suez- crisis premier was, geen toestemming had gekregen voor zijn artikelen. Hij had er trouwens nooit om gevraagd en bovendien heeft Randolph Churchill geen toegang gehad tot de regeringsar chieven. „De heer Churchill heeft gezegd dat hij het manuscript van zijn boek naar een functionaris van het Foreign Office heeft gestuurd, met het verzoek er offi cieel adviis over uit te brengen. Zover het ministerie op de hoogte is, zijn de artikelen geschreven zonder medewer king of toestemming van Sir Anthony Eden", aldus Peter Hope, de woordvoer der in kwestie. „Het ministerie achtte zich niet in staat officieel advies, of aanwijzingen, te geven met betrekking tot de heer Churchill's publikaties. Het manu script en de artikelen zijn gewoon teruggestuurd". Randolph Churchill had in zijn boek, en in de eruit gecondenseerde kranten artikelen, illen bewijzen dat er tussen Engeland, Frankrijk en Israël een sa menzwering was opgezet, als gevolg waarvan de Israëlische regering het ad vies kreeg haar actie in de Sinaï te be ginnen. Minister Witte is van mening dat nog onvoldoende kan worden opgetre den tegen de bouw van vakantiebunga lows op gronden met een bestemming voor sociaal toerisme, welke bungalows later worden verkocht aan particulieren. Eerst de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening zal op dit punt een sluitende regeling geven. De minister vertrouwt echter dat de provinciale en gemeente lijke besturen door middel van veror De Britse majoor J. B. en zijn vrouw, die dinsdag voor de rechtbank te Almelo terecht stonden op be schuldiging van diefstal, meermalen ;epleegd, in welke zaak de rechtbank epaalde, dat zjj woensdag uit voor lopige hechtenis zouden worden ont slagen, zijn gisteren op transport ge steld naar Duitsland. In een gesloten wagen werden zij onder geleide van de koninklijke marechaussee naar de grens gebracht. Onderweg werd een lunch ge' uikt in het klooster te Zen deren, gemeente Borne, waarna de tocht via ve omwegen teneinde aan pers vertegenwoordigers te ontsnappen werd voortgezet naar de grensovergang de Poppe aan de verkeersweg tussen Oldenzaal en Osnabrück. In de omge ving van het vliegveld mocht het echt paar overstappen in zijn eigen auto, die werd gevolgd door een wagen van de marechaussee. Aan de grens, die om kwart over twee werd bereikt, werd niet gestopt. De auto werd daarna gevolgd door een wagen van een majoor van het Britse leger. De Nederlandse begelei ders deelden nog mede, dat majoor B. verplicht is zich bij de garnizoens commandant te Osnabrück te melden, De directeur van de Nederlandsche Opera deelt mee: in een woensdag ge houden bijeenkomst met alle geënga geerden bij de Nederlandsche Opera heeft de voorzitter van de commissie, die indertijd is ingesteld voor het verbe teren van de rechtspositie der geënga geerden, mededeling gedaan over het geen tot stand is gebracht. De rechtspositie is thans in hoofd zaak neergelegd in twee reglementen, namelijk een verbeterd reglement voor de reeds eerder bestaande commissie van overleg, en een reglement tot in stelling van een permanent scheidsge recht. Bovendien zijn reeds zo goed als voltooid een solistenreglement en een regeling voor de opleiding. Zowel van de zijde van het bestuur en de directie der Nederlandsche Ope ra als van de zijde der geëngageerden woord op vragen van het Tweede Ka merlid westernout (P.v.d.A.). instelling en de aan haar verbonden geëngageerden is bereikt. (Van onze correspondent in Spanje) mdat Sinterklaas er elk jaar opnieuw de voorkeur aan geeft zijn gulle verjaardag in Ne derland te vieren en zijn hoofdkwartier in Spanje voor de rest van het jaar in alle stilte en verborgen heid werkt, heeft de Spaan se jeugd weinig weet van de Goedheiligman. althans van zijn goedgeefsheid. Er is dan ook geen kind in Spanje dat op de ochtend van zes december een zak vol speelgoed klaar ziet staan, het „heerlijk avondje" komt voor de Spaanse klei nen nooit. Ware het niet dat aan de heilige goedheid van Sinterklaas niet getwijfeld kan worden, uw correspon dent zou het een grove on rechtvaardigheid vinden. Een normaal mens viert zijn ver jaardag thuis. Maar de Sint is natuurlijk niet alleen geen normaal mens, hij is zelfs geen normale heilige, want ook in hemelse kringen geldt het rijden over daken en het zich bedienen van een aantal zwarte knechten tot de uitzonderingen. De Sint laat zijn eigen landgenootjes dus op zijn verjaardag ver weesd achter. Zij gaan hier weliswaar niet helemaal mee akkoord, maar ze betreuren het toch ook weer niet, om dat de Sint zijn goedheid is immers ongerijmd en on begrensd gezorgd heeft voor een plaatsvervanger. Een kinderfeest zoals wij dat op zes december ken nen, vindt namelijk in Span je precies een maand later plaats, op zes januari en het zijn de drie koningen, Kas- par, Melchior en Balthazar die dan als weldoeners op treden. En het moet gezegd historisch gezien is de Spaan se traditie heel wat reëler dan de Nederlandse. Het is namelijk nog steeds een grote vraag hoe de fabel van de Spaanse afkomst van Sinterklaas in de wereld is gekomen. Sint Nicolaas, de heilige bisschop van Myra in Klein-Azië, wiens feest op 6 december wordt gevierd, heeft Spanje nooit gezien. De bisschop van Myra munt te uit door zijn liefdadig heid. Zijn gehele vermogen en dat moet niet gering geweest zijn schonk hij weg aan de armen. Daar naast was hij een scherp ge leerde, die fel van leer trok tegen de ketterijen die in het begin van de vierde eeuw de kop opstaken. Onder an dere nam hij deel aan het concilie van Nicea dat het Arianisme als ketterij ver oordeelde. Na zijn dood werd zijn lichaam overge bracht naar Bari, waar het volk hem nog steeds hevig vereert. Het heet dat Hollandse daar een kloosterlijk leven, volgens strenge regels en dankzij deze grote discipli ne behoort dit jongenskoor tot de allerbeste ter aar de. Niet tot de bekendste, want slechts heel zelden verlaat het de Montserrat. Nog nooit is het op tour nee geweest. Slechts zij die als pelgrims de Mont serrat bestijgen kunnen rond het middaguur dit scheepslieden die de Middel landse Zee bevoeren bij hun terugkeer in Amsterdam wondere verhalen konden vertellen over de wijze waar op de heilige Nicolaas in Griekenland en Italië werd herdacht. Dat sloeg in, want ook in Amsterdam werd de heilige bisschop al vereerd. In eigen kring schiepen de zeelieden een soort traditie, die aanvankelijk wel wat van de viering in Bari en Myra had overgenomen. Er begon een verhaal rond Sint Ni colaas te groeien, vol ver dichting en legendevorming. Omdat de zeelieden op hun Middellandse Zee-reizen ook Spanje aandeden, was de band die met dit land werd gelegd niet zo verwonder lijk. Buiten de kerk waar de bisschop van Myra even so ber als zovele heilige bis schoppen wordt herdacht, kent Spanje maar 2 plaatsen waar een soort Sinterklaas viering plaats heeft; het klooster op de heilige berg Montserrat en een groepje dorpen in de landstreek Baskië. Al sedert de dertiende eeuw kent het Benedictij nerklooster op de Mont serrat de Escolania, de oude muziekschool waar de kerkelijke zangkunst met grote gestrengheid wordt onderwezen. De school telt ongeveer 130 leerlingen, die zorgvuldig worden geselecteerd. Het is voor Spaanse ouders een grote eer wanneer hun zoon op de Escolania wordt toe gelaten. De jongens leiden koor boren. Op zes decem ber wordt volgens .een oude traditie de strakke regel van de school ver broken. Dan wordt de bes te leerling van het jaar op plechtige wijze tot „bis schop-voor-een-dag" ge kroond. Het is de abt van het klooster op de heilige berg zelf, die deze plechtigheid verricht en voor de rest van de dag zijn bevoegdhe den overdraagt op de klei ne bisschop. Deze kiest uit zijn vriendjes een secreta ris en een vicaris-ge neraal. Gedrieën regeren zij voor een dag over de hei ligdommen op de berg. 's Middags maken zij in de auto van de abt een rondrit door alle dorpen die tegen de berg zijn gebouwd. Op die tocht wordt het bis schop je overladen met ge schenken. Ook de ouders van de andere koorknapen kunnen op die dag geschen ken naar het klooster stu ren. Alles wordt gelijke lijk verdeeld. In enkele dorpen in Bas- buit wordt verorberd. Zo viert Spanje Sinter klaas. Hoe kan het anders, de Spaanse kinderen zien de stoomboot alleen maar ver trekken.. En in zwarte Piet zouden zij toch niet gelo ven, want in Spanje lopen maar heel weinig zwarte jongens rond die niet met water en zeep schoon te was sen zijn. De Spaanse kleinen gelo ven echter wel in de zwarte koning Balthazar en in Kas- par en Melchior. En zij heb ben geen ongelijk. Al is het verhaal over de wonderlijke reis van de Driekoningen voor een groot deel ook le gende, het schone relaas is heel wat reële- dan de fa bel rond Sinterklaas. Waren het niet de Driekon 'nr c i die geschenken kwamen brenge.i aan het goddeliji' kind? Waarom zouden zij dat dan ook niet aan de kin deren van vandaag doen? En in Spanje doen zij dat ook. Het feest van zes janu ari wordt zo mogelijk nog groter gevierd dan dat van zes december in Nederland. In de weken ervoor zetelen de koningen in bijna alle grote warenhuizen. Bij de ingang van elke speelgoed winkel staat een hele grote brievenbus, waarin de kin deren hun verlanglijstjes kunnen stoppen. Die kunnen zij ook aan een van de Drie koningen geven wanneer die op 5 januari gezeten op prachtige grote praalwagens hun intrede in vrijwel alle steden doen. De Driekonin genoptochten doen in niets onder voor de Sinterklaas stoeten. Ook in Spanje rijden prachtig opgetuigde wagens vol speelgoed mee en ook hier staan honderdduizenden langs de weg. En de vol gende ochtend, op 6 januari vinden de kinderen hun ge schenken niet bij hun kië kiezen de jongens zelf schoen, zoals in Nederland, zen jonge bisschop. Die krijgt maar in hun sokken en een papieren mijter op en kousen, die zij de vorige een vale rode jas aan. Hem avond aan de schoorsteen wordt een staf in zijn hand hebben opgehangen, gedrukt en omstuwd door alle jonge ingezetenen trekt hij zingend door het dorp rond. De ouderen komen aan de deuren en delen speci aal voor deze gelegenheid gebakken koek uit. Nadat de jongens zo langs alle huizen zijn gegaan, trekken zij naar de school, waar in een om mezien van tijd hun hele En zo komen ook de Spaanse kinderen aan hun trekken. En het blijft hen bepaald om het even of het de Sint is of de Driekoningen die de cadeautjes brengen. Als die geschenken er maar komen De Nederlandse sleepboot Tyne en de Franse sleepboot Jean Bart waren spoedig op de plaats van de aanvaring. Het Franse schip slaagde er ln de Prodromos, waarvan de machineka mer en twee ruimen waren volgelopen, op sleeptouw te nemen. De Fransen hebben het vaartuig gisteravond bjj Rye in het Engelse graafschap Sussex aan de grond kunnen zetten. De King Minos liep minder schade op. Dit schip, dat pas dit jaar voor rekening van de Griekse reder Onassis te Duinkerken is afgebouwd, kon op eigen kracht Dun geness bereiken. De twee Nederlandse schepen die hulp nadden geboden, vervolgden hun reis, nadat zü de schipbreukelingen op andere schepen hadden overgezet. De twaalf opvarenden van de Pro dromos die de Montferland had ge red, stapten over op de reddingsboot van Dungeness, terwijl de geredden aan boord van de Dacapo werden overgebracht naar de Jean Bart. De Dacapo is op weg naar Lissabon. De Montferland is dinsdagavond uit Am sterdam naar Zuid-Amerika vertrok ken. Er heeft zich gisteren nog een bot sing voorgedaan, namelijk op de Theems. United Press International meldt dat het Duitse vrachtschip Gro- verort, dat 424 ton weegt, gisteren met een groot gat in de boeg de Londense haven is binnengelopen. Opvarenden vertelden dat hun schip, toen het in de mist langzaam de Theems opstoomde, geraakt werd door een grote vracht boot, vermoedelijk een Fransman. Het gat in de scheepshuid van de Groverort ligt vlak boven de waterlijk. Het is groot genoeg om er met een auto bin nen te rijden. Onmiddellijk is het lossen begonnen, opdat het schip in een droog dok kan worden opgenomen. (Van onze correspondent) De brugopzichter bij de Nederlandse Spoorwegen, de heer J. Jansen te De venter, heeft een belangrijke uitvinding gedaan. In de wintermaanden ontstond ln de dienstregeling dikwijls grote ver traging door vorst en sneeuw, waar door de wissels bevroren. Thans kun nen met propaan-infrarood-stralers de wissels niet meer bevriezen. Bij een proefneming heeft de heer Jansen in een koelcel enige uren lang een temperatuur van 18 graden Celsius getrotseerd om te beproeven of vloei- b-.ar propaan bij zeer lage temperatu ren bevriest en het resultaat was over eenkomstig zijn wensen. Op vele em placementen is deze nieuwe wisselbe veiliging al aanwezig. De propaan-infra rood-stralers kunnen eer, wissel zes dagen achtereen verwarmen. Vorig jaar hebben N.S. reeds ver schillende proeven genomen. Nadat de heer Jansen enige verbeteringen heeft aangebracht wordt zijn systeem thans op grote schaal in Nederland toege past. Voor deze uitvinding waarvoor de heer Jansen vijfhon-erd gulden belo- n'ng kreeg, is reeds buitenlandse be langstelling getoond. Het hoofdbestuur van het Veteranen Legioen Nederland heeft de commissie voor oorlog en marine van de Tweede Kamer maatregelen in overweging ge geven om voor de dienstplichtigen bij hun indiensttreding een levensverzeke ring te sluiten in de vorm van een risi coverzekering b.v. van 10.000, uit te keren bij overlijden, zoals dat ook ge bruikelijk is in het Amerikaanse leger. De verzekering zou gelden voor de duur van de diensttijd. De bri- f, waarin dit voorstel gedaan is en die in het maandelijks verschij nend orgaan van het legioen („De Waj penbroeder") is afgedrukt ziet de ver zekering als een middel om de moeilijk heden te ondervangen, die zich voor doen inzake de rechtspositie van de Ne derlandse dienstplichtigen. De regel „in en door de dienst" bij het bepalen van rechtsvorderingen op de staat, acht het legioen in een modem leger niet langer houdbaar. In de geallieerde sa menwerking, zo meent hij, is het ook van het grootste belang dat de rechtspositie van de Nederlandse dienstplichtige vol komen zeker is. Het Veteranen Legioen Nederland meent dat de tegenwoordige juridische en sociale positie van de dienstplichti ge, ook door de op stapel staande wij zigingen, „niet duidelijk en weinig aan trekkelijk is". Een Belgisch gezin, vader, moeder en twee kinderen is gisteren verdron ken nadat hun lichter in botsing was gekomen, met de Nederlandse kust vaarder Maasbergen. Het ongeluk ge beurde op de Schelde dichtbij de Bo- naparteshiis. De Belgische lichter Hu- bert vervoerde een lading cement en zonk in minder dan een minuut. GRONINGEN, 3 dec. Kand. psyeho- ode: mej. W. G. Klumpers, Diever. Kand. econ. wet.: J. Kamminga, Ha ren; J. W. Wijpkema, Assen. NIJMEGEN. 3 dec. Doet. rechten: D. C. B. Burgers (Nijmegen): J. A. P. M. Manders (Oeffelt) en J. H. H. Vrehen ('s-Hertogenbosch)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7