K.V.P.: Is huidig subsidie stelsel houdbaar? De Gaulle in Oost-Algerije Feestjurk of kast jurk? in de Tweede Kamer Mijn De herziening der belastingwetgeving L J r Nof M P.v.cLA.„Overheid wekt schijn van partijdigheid" T s j echoslo wakij e zendt een scherpe nota aan de V.S. Beschikt geheime nazi-organisatie over duikboot Kritiek op radio- en t.v.-beleid Monumenten bedreigd door geruis loze ondergang Sportzaken in de Tweede Kamer ABDIJSIROOP „TIRADE" IN DE TWEEDE KAMER Grieken bedwingen het Franse elftal Zuinigheid bedriegt de wijsheid Forse nederlaag voor het team van HOKY Finse kampioen is uitgeschakeld Zonder nota geen beleidslijn Brits tafeltennisteam tegen Nederland Amateurs oefenen DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 PAGINA 9 Belofte maakt schuld P) of est tegen „vijandelijke activiteit" van Amerikaanse vliegtuigen K Indië bereikt draw in eerste testmatch Europese voetbalbeker Sprintzege van Captein in Berlijn Dr. L. G. M. Jaquet Buitengewone lasten Sterk wisselende inkomens Winstbegrip door AGATHA CHRISTIE Afschrijvingen Loonbelasting Vermogensbelasting In de Tweede Kamer is woensdag ®an de orde gekomen de weigering van subsidie aan het tijdschrift „Tira de". Van de zijde der KVP en der PvdA werden op deze kwestie twee uiteenlopende visies gegeven. Het standpunt van staatssecretaris Röppener tegenover het tijdschrift „Ti rade" :s in redelijkheid niet te kritise- r®h, zo stelde de heer Verhoeven. Het in cident heeft echter een algemeen as- Pact. Is het stelsel, dat letterkundige "Jdschri ten in doorsnee, zij het niet automatisch, een claim op overheids bijdragen geeft, houdbaar? Erkennend, nat de regering iets behoort te doen te gen de geestelijke erosieverschijnselen, Waaraan de literaire tijdschriften bloot staan, en in principe alles voor steun aan tijdschriften voelend, moet ik toch vaststellen, dat de lunctieverzwakkmg van het tijdschrift als zodanig tot gro te voorzichtigheid bij de steun aan pe riodieken maant, aldus de woordvoer der van de KVP. Een letterkundig tijdschrift moet een zeker geestelijk profiel hebben. Tegen woordig kent men een type ijdschrift, dat elke geestelijke achtergrond mist e- geen andere bedoeling schijnt te hebben dan als een soort neutrale expo sitieruimte voor de literatuur te dienen. Soms is men or op een sensationele, iet wat standwerkerachtige manier op uit, kopers op de markt te lokken. Daarmee >ft het tijdschrift zijn oude existentie verloren; het is zelf een vorm van ero- sie. De grove inbreuk op de goede ma nieren jegens geestelijke waarden, die in ons volk of in grote groeperingen daarvan leven, heeft dan geen andere functie meer dan van een commerciële waarde, van een esthetische scepsis, die in zijn uitlopers bedenkelijk dicht de ideologie van de „Halhstarken" of van de angry young men" nadert. Een ander geluid klonk uit de mond van de socialistische woordvoerder, de heer Willems. Op zichzelf is het juist, dat de staatssecretaris zich niet op werpt tot rechter in zaken van cultuur en dat hij zich door een onafhankelijke ^°™™lssie laat adviseren, aldus deze WvT!! taak die aan de bewinds- ooVT 0is het stellen van richtlijnen aa" °e commissie en de toetsing h®t oordeel der commissie aan de- Ze richtlijnen. Het onbevredigende in de .beslissing De Franse premier, generaal Char les de Gaulle is gisteren in dat gedeel te van Algerije, het oosten, aangeko men, dat nog het meeste door rebellen onveilig wordt gemaakt, al is hun activi teit dan ook sedert een jaar zeer afge nomen. Zijn doel is niet alleen de streek van de „Ligne Moricë", die ver- hindètt, dat de rebellen in groten geta le uit Tunesië Algerije binnenkomen, te inspecteren, maar ook om maatre- gclen te nemen ter bevordering van zijn plan tot snelle industrialisatie van het land. Aldus bericht United Press Inter national. De premier, die Algerije voor de vijf de maal bezoekt sedert zijn terugkeer aan de macht, in juni jl., wordt op deze vijfdaagse tocht vergezeld door Pierre Guillaumat, minister van de strijdkrachten, René Brouület, secreta ris-generaal voor Algerij en Paul Relouvrier financieel deskundige bij de kolen- en staalgemeenschap, die, haar men verwacht, de civiele alge meen gedelegeerde" van De Gaulle m Algiers zal worden, belast met de eeo- homische ontwikkeling van Algerije. van de staatssecretaris is, dat een ver gelijking van de bewuste richtlijnen met de positie van Tirade het niet ver klaarbaar maakt hoe de commissie op grond van deze richtlijnen tot haar ad vies en hoe de staatssecretaris tot zijn beslissing heeft kunnen komen. Tirade is immers een duidelijk herkenbare groepering in ons culturele leven. En op welke gronden rust de overtuiging, dat r il tijdschrift geen eigen plaats in neemt en niet in een behoefte voorziet? Weigering van subsidie aan Tirade wekt op z'n minst de schijn, dat andere maatstaven zijn toegepast dan als richt lijnen zijn genoemd. De indruk is ge wekt dat hier gediscrimineerd is op gronq van de strekking van Tirade en dat de overheid zich hiermee partij heeft gesteld. De heer Willems vroeg hernieuwde overweging van het subsidie voor dit tijdschrift. Belofte maakt schuld en daarom begon Hans Pilz, de trainer van de FC Saarbriicken, dinsdagavond laat aan zijn 60 km. lange wandeling van Betzenberg naar Saarbriicken. Pilz had zijn spelers in een over moedige bui beloofd te voet naar Saarbriicken te zullen terugkeren, in dien zij van de FC Kaiserslautern de club van Fritz Walter zouden winnen. Dat geschiedde, en de spe lers hadden de belofte niet verge ten. Woensdagmiddag arriveerde Pilz in de hoofdstad van het Saar- gebied. De Tsjechoslowaakse bij de Verenigde Staten glp^otfcjlprrt tegen wat zij noemt de ,gevn®HHiro praktijk" van het vliegen van Amorf kaanse vliegtuigen over haar gebied, zo meldt volgens U.p.j .^"d- Praag. De radio meldde dat aan de Ameri. kaanse ambassade gisteren een scher pe nota is afgeleverd, waarin gepro. testeerd wordt tegen „de herhaalde schending van het Tsjechoslowaakse luchtruim door Amerikaanse militaire vliegtuigen" en geëist wordt dat aan „deze gevaarlijke praktijk van Pr°v°- 5a,B,eve luchtmanoeuvres boven de wes- ïeluke grens van het land een einde wordt volmaakt" deneges?è^ullen verantwoordelijk wor- deze ^c 3 voor de gevolgen van eraan toev*dige activiteit", zo werd de voorts fff6®»'3- Radio Praag meid- rissen CTezesd v, ?lerikaanse functions. rissen gezegd hebben dat Amerikaan se militaire vliegtuig die twven West- Duitsland opereren vLk waterstof- en atoombommen aan boord Sen. „Het staat vast dat ex-nazi's be schikken over een onderzeeboot om hen indien nodig uit het land te smokke len," zo staat volgens U.P.I. in De vrije Wereld, het orgaan van de Westduitse vakbondfederatie. Het blad acht het mogelijk, dat Ludwig Zind, die deze Week uit het land gevlucht zou zijn om een veroordeling wegens antisemitische uitlatingen te ontgaan, langs deze weg is ontsnapt. Hetzelfde geldt voor dr. Hans Eiseie, die eveneens het land uitvluchtte daar hfj vervolgd zou worden wegens wreed heden begaan in een concentratiekamp tjjdens de oorlog. Eiseie die thans bij het onderwijs in Egypte werkzaam is, heeft onlangs In een interview met een Duits blad verklaard, dat ex-nazi's in West-Duitsland een actieve geheime organisatie hebben gevormd. Libanon Amerika heeft aan Liba non onvoorwaardelijke financiële hulp ten bedrage van tien miljoen dollar verleend, aldus heeft de Libanese pre mier, Karami, gisteren bekendge maakt. De landenwedstrijd Griekenland -Frankrijk is geëindigd in een gelijk spel: 11. De eerste ontmoeting tus sen beide landen, 1 oktober jl. te Parijs gespeeld, was met 7—1 gewonnen door de Fransen, die zich thans geplaatst hebben in de kwartfinales van de Euro pese beker voor landentemas. Zjj zul len of Oostenrijk of Noorwegen tot te genstander krijgen. De wedstrijd werd voor 27.000 toe schouwers in het Panathinakkos-stadion te Athene gespeeld. Het Franse team had door een betere techniek veelal een licht overwicht, maar de zeer fanatiek spelende Grie ken verdedigden zich goed en verras ten meermalen met snelle uitvallen, die echter te opportunistisch werden opge bouwd. In de eerste helft werd niet ge scoord. Na de rust waren de Grieken aanvankelijk iets sterker. Frankrijk nam evenwel snel het initiatief over en verkreeg in de 24ste minuut dank zij middenvoor Bruey een voorsprong van 10. De Grieken drongen na deze tref fer onstuimig op en in de slotfase vijf minuten voor tijd bereikten zij ten slotte nog 11. Het doelpunt werd ge scoord door rechtsbinnen Papemma- nouii. T~\ e brede ceintuur met de J vier knoopjes doet hét hem op dit feestelijke imprimé jurkje van katoen satijn. Het is van de Engelse ontwerper Melbray. "Van vo ren sluit het lijfje van de japon schuin over elkaar. Men kan dus, als de mode de hoge taille weer vaarwel zegt, de japon toch nog dragen. Wat voor een uitgaansjapon wel een voordeel is. Want het is zo jammer dat mooie jur ken gedoemd zijn om veel te veel „kastjurken" te zijn. Het lijkt wel of de vrouwen er zich steeds meer aan onttrek ken om zich een beetje fees telijk aan te kleden. Is het gemakzucht? Of verarming van stijl? De maand waarin de feestjurken een kans krij gen is begonnen. Wie die kans benut doet iedereen plezier. (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Hoppener heeft bn dat gedeelte van de begroting van O.K. en W., dat aan zijn zorgen is toever- 1 ouwd, woensdag in de Tweede Kamer nogal wat kritische opmerkingen te ho ren gekregen, vooral aangaande zijn beleid in radio- en tv-zaken. Freule Wttewaall van Stoetwegen (CH) wees erop dat de staatssecretaris reeds twee jaar in functie is, doch dat er nog steeds in het geheel niets te zien is van een memorie van antwoord inzake de omroepwet. Eenzelfde kritiek uitte de heet Vrolijk (PvdA). De heer Albering vroeg om een spoe dige beslissing inzake de commerciële televisie. Terloops merkte de woord voerder van de KVP op, dat het feit, dat de Duitse tv reclame brengt, die ook ons land bereikt, niet te negeren is. Ernstige teleurstelling werd van di verse zijden geuit over de mededeling van de regering, dat het aanvullend r?vies, van de radioraad inzake de com- vrf£ciële tv uiet aan de Kamer wordt toonfele£d' 'De heer V- d Zaal (AR) in de tZlch' als er een reclame-element het Ttaf moet komen, geporteerd voor verteerdnanse systeem, dat inhoudt: ad- Wttewó„n na de journaals. Freule angst van d»an Stoetwegen zei, dat de merciële tv £mr°epen voor de com- maakt. De ïwfar wat achterdochtig den ingepast h!a^et?°®t.kunnen w°rI de omroepen vaS ielf !s!e zonder dat veegd. Spreekster worden ge lijke mening, dat alf thaar Per.soon- rnnet zeggen ter, I met prion nee merciële tv? Vermfff van de com- geen enkele tvacÏÏe dïïf 1T-lrdienï. -,dat oorlogsinvaliden een p]eidooi) ZTarbii enkele andere sprekers zich aansloten De monumentenzorg kreeg met name aandacht van d? ^llenis (PvdA), Toxopeus (VVD) Verhoeven (KVP). Laatstgenoemde zei dat de zorg m bezorgdheid verkeert. Wij hebben thans bij onze monu menten te maken met een geruisloze vandaal: niet de moker maar de molm. De regering .staat zeker niet onverschillig ten opzichte van de mo numentenzorg, doch als men die zorg op peil wil houden, dan zou gelet op de verhoging van de lonen en de ma- teriaalprijzen, de constante post van vijf miljoen gulden moeten worden verdubbeld. Er is een wachtlijst van verkom- merde monumenten en het verval gaat verder. Beschikken we niet over voldoende middelen of mankracht, dan moeten we wel berusten m net noodlot van onherstelbare verliezen. Maar dan zal het opofferen van een stuk van ons nationale cultuurbezit met volle bewustheid en met open ogen dienen te geschieden. De liberale woordvoerder stelde, dat de zuinigheid bij de monumentenzorg de wijsheid bedriegt: het uitstellen van restauraties leidt tot hogere kosten. De heer Vrolijk informeerde inhoe- verre de staatssecretaris betrokken is geweest bij de totstandkoming van de beschikking inzake het verkopen van pocketbooks. Komt deze beschikking niet in strijd met de grondwet en met het verdrag inzake de rechten van de mens? De staatssecretaris zou vandaag ant woorden. Mr. Höppener heeft in een rede van een uur woensdag reeds over diverse andere onderwerpen gesproken 6n ."afhaalde malen verklaard, dat hij met belangstelling van belangwekken- ?.e suggesties en belangrijke uiteenzet tingen heeft kennis genomen. Evenals tin vorig jaar werden in de uiteenzet- van de staatssecretaris geen me dedelingen van betekenis gedaan. Indië heeft een draw kunnen behalen in de eerste testmatch tegen West-In- dië. Bij het sluiten van het spel ston den de gastheren nog 109 runs achter, maar zij hadden 5 wickets van de twee de innings in handen. De score was: West-Indië: 227 en 323 voor 4 (gesloten), Sobers 142 n.o. In- De ijshockeywedstrijd tussen het team van de H.O.K.Y. en Dynamo Weiswasser (Oost-Berljjn)welke woens dagavond voor 2000 toeschouwers op-de H.O.K.Y. te Den Haag is gespeeld, is in een overwinning van 9-3 voor de Oostduitsers geëindigd. De antecedenten van het Oostduitse team waren voor de wedstrijd bekend: de ploeg was 7 jaar in successie kam pioen van Oost-Duitsland en het zou een vertegenwoordigend team kunnen zijn. Bolzano, een sterke Italiaanse ploeg met vier Canadezen, was kortgeleden met 814 verslagen. Dus een nederlaag voor het Haagse team zat er in. En ja, in de eerste minuten reeds maakten de gasten een uitstekende indruk. Zij speel den voortreffelijk en zuiver samen, be schikten over een goede sticktechniek en bovendien een uitermate snel reactie vermogen. De toeschouwers hadden zich reeds met een nederlaag verzoend. Maar de spelers van H.O.K.Y. waren die mening niet toegedaan. Zij vochten fel terug en na een achterstand van 5-0 bij het ingaan van de tweede perio de leek het er zelfs op, dat zij beter speelden. Loret, Herreur, Mike Rooney, Snoek en Nepomucky grepen elke kans om de puck voor de Duitse goal te krij gen. En inderdaad lukte het in die perio de drie tegenpunten te scoren. Nadat Dynamo eerst de stand op 7-0 had ge bracht een sonore stem van de tribu ne riep op dat moment „even gelijk ma ken H.O.K.Y." was het Mike Rooney, die op handige wijze de duitse goalie passeerde. En zo mochten ook Snoek en Nepomucky zich gelukkig prijzen deze doelman te verschalken. Met 9-3 werd de tweede speeltijd afgesloten en deze stand is zo gebleven. Door een overwinning van 3-0 op Pa- loseura uit Helsinki, is Stade Reims de zevende ploeg geworden die zich heeft gekwalificeerd voor de kwart-finales van het toernooi om de Europese voet balbeker. Verleden week werden de Fin nen in Parijs reeds met 4-0 door de Fransen verslagen. De drie doelpunten werden in de eerste tien minuten van de wedstrijd gescoord. Twee waren van Juste Fon taine, en de Fin Lintamo schoot in eigen doel. De Fransen hebben daarna geen serieuze pogingen meer gedaan hun voorsprong verder op te voeren. De Joegoslaaf Markovic won de fi nale in het herenenkelspel van het toer nooi om de open Scandinavische tafel tenniskampioenschappen in Stockholm. ,„n c tj Hij versloeg de titelhouder, de Hongaar die: 152 en 289 voor 5, Roy 90, Ram-1 Zoltan Berczik, met 21-23 13-21 21-13 chand 67 n.o. 22-20. (Van onze parlementaire redactie) Van verschillende zijden is woensdag in de Tweede Kamer teleurstelling ge uit over de gereserveerde houding van staatssecretaris Höppener ten aanzien can een sportnota. De heer Kleisterlee (K.V.P.) zei, 'dat zonder een inventari satie van de sportzaken er op dit ge bied geen beleidslijn uit te stippelen is. De heer Vrolijk P.v.d.A.) merkte op, dat een- bedrag van 350.000 voor sport onvoldoende is. Men verkijkt zich, al dus deze spr., gemakkelijk op de enke le florerende semi-profclubs. Andere clubs echter zijn er zonder de toto slecht aan toe en ook met de toto blijft subsidiëring noodzakelijk. Mej. ten Broecke-Hoekstra (V.V.D.) bracht naar voren, dat men niet kan voorbijgaan aan het feit, dat terwijl het ledental van de jeugdorganisaties ach teruit gaat, het ledental van de sportor- ga lisaties stijgt. De oud-wereldkampioen Johnny Leach en de jeugdige Ian Harrison zul len de tegenstanders zijn van Bert On nes en Frans Schoofs in de landen- tafeltenniswedstrijd tussen Nederland en Groot-Brittannië, die op vrijdag 12 december in gebouw Padro te Scheve- ningen wordt gespeeld. Deze wedstrijd is samengesteld uit vier enkelspelen en een dubbelspel. Ook voor de return-wedstrijd op 10 januari te Birmingham, werd Harrison gekozen. De beide andere Britten (de teams bestaan dan uit drie spelers) zijn Brian Merrett en Ichael Thomhill. De Britse damesploeg voor deze laatste wedstrijd is samengesteld uit Ann Haydon en Diana Rowe-Collins. Tijdens internationale wedstrijden in Berlijn heeft Joop Captein een sprint wedstrijd over twaalf series van drie met maximum puntentotaal van 12 ge wonnen. Hij won alle vier de series, waarin hij uitkwam. Samen met de jeugdige Van der Lans nam hij deel aan een koppelwedstrijd over 300 ronden. De Nederlanders plaatsten zich vierde achter de Duit sers AltigStaudacher, Wagheneire Verlinden (Belg.) en PrechelLanger (Did.). Op het terrein van VUC in Den Haag werd woensdagavond bjj kunstlicht een oefenwedstrijd gespeeld tussen twee westelijke amateur-elftallen. Het team, dat vrijwel geheel was samenge steld uit (amateur) spelers die voor semi-profverenigingen uitkomen, won met 4-2, dank zij drie doelpunten van middenvoor Baksteen (Fortuna VI.) en een treffer van linksbinnen Kick (De Volewijckers). De doelpunten van het andere elftal werden gescoord door linksbinnen Gorree (Excelsior) en mid denvoor Ten Hope (Quick H). De wedstrijd werd bijgewoond door o.m. secretaris-penningmeester Lo Brunt, de bondsoefenmeesters Elek Schwartz en Karei Kaufman en ver schillende leden van de nationale en districts technische commissies. Dr. L. G. M. Jaquet is benoemd tot di recteur van de afdeling Afrika en mid den-oosten van het ministerie van bui tenlandse zaken, dit met terugwerkende kracht tot 1 oktober. Advertentie Ik riskeer niets: juist in deze maanden kan elk j hoestje verergeren tot griep of bronchitis? Daarom staat in ons i wisselvallig klimaat de fles Abdijsiroop altijd klaar. In ons gezin krijgt de hoest geen kans! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) (Vervolg van pagina 1) neer zij haar werk gedurende een aaneengesloten periode van 4 uur ver richt. De minister is tot het voorstel van een forfaitaire aftrek overgegaan om tegemoet te komen in de extra- kosten van huishoudelijke hulp en kin derverzorging die door het werken van de vrouw ontstaan. Omdat het onmogelijk bleek een regeling te vin den waarbij de inderdaad gemaakte kosten vergoed zouden worden is de minister tot de forfaitaire regeling gekomen, waarbij dus een schatting gemaakt is, welke eenvoudigweg op iedereen wordt toegepast. Het begrip „buitengewone lasten" is in het ontwerp duidelijker begrensd. De bestaande omschrijving van het begrip is naar de mening van minis ter Hofstra te vaag. De kosten van bevalling zijn nu uitdrukkelijk als bui tengewone lasten genoemd, terwijl de kosten van een echtscheidingsproce dure, van verdediging in een straf zaak of schadevergoeding tot vrijwa ring van vervolging nu uitdrukkelijk uitgesloten zijn van de aftrekmoge lijkheid als buitengewone lasten. In de bestaande regeling zijn de buitengewone lasten slechts aftrekbaar wanneer zjj hoger zijn dan 6 pet van het onzuivere inkomen vermin derd met de persoonlijke verplichtin gen. Het ingediende wetsontwerp stelt dit percentage nu op vier. De moge lijkheid om dit percentage te wijzigen naar gelang van het aantal kinderen gaat ook veranderen. Volgens het ont werp zal er een minimumgrens van 1 pet komen. De vermindering met een half percent per kind begint pas te tellen bij het derde kind. Dubbel- of driedubbeltelling van kinderen wordt daarbij niet meer toegestaan (bijv. studerende kinderen, Lucas-kinderen etc). Wel wordt een bijzondere rege ling voorgesteld met betrekking tot de kosten van ziekte, bevalling en in validiteit. Afgezien daarvan, wordt er van uitgegaan, dat de ziektekosten niet als buitengewone last te beschou wen zijn wanneer zij niet meer dan 2 pet van het inkomen bedragen. Zij zijn slechts aftrekbaar voorzover zij de 2 pet te boven gaan. De moeilijk hanteerbare bepaling, dat buitengewone lasten, om aftrek baar te zijn, meer moeten bedragen dan bij vergelijkbare belastingplichti gen is door de nadere concretisering van het begrip „buitengewone lasten" niet meer noodzakelijk en komt daar om in het ontwerp niet meer voor. Gezien het belang van verdere scho ling van de beroepsbevolking is voor gesteld om zowel voor de loonbelas ting als voor de inkomstenbelasting het studeren voor het verkrijgen van een betere positie fiscaal te bevoor delen. Deze studiekosten zullen aftrek baar zfjn. wanneer zij meer dan 200 per jaar bedragen hebben. Onder deze aftrekbare studiekosten vallen niet de kosten van levensonderhoud, wel les gelden, studieboeken, reisgelden en kos ten van een studeerkamer. Het wetsontwerp komt tegemoet aan de bezwaren die reeds lange tijd wor den aangevoerd tegen de belasting van sterk wisselende inkomens. Door de progressie in het tarief betalen deze belastingplichtigen soms belangrijk ho gere bedragen aan belasting dan het geval zou zijn indien die inkomsten gelijkmatig hadden gevloeid. De rege ling welke de minister voorstelt geldt alleen voor de ondernemerswinsten (in clusief vrije beroepen). De bedoeling is om over te gaan tot herrekening van de belasting over een gemiddeld inkomen van drie jaren. Dat gebeurt echter alleen als de belastingbetaler door de ongelijkmatige heffing een nadeel van 10 pet (en tevens van meer dan 300) lijdt. Natuurlijk moet de winst waarom het hier gaat uit een en dezelfde onderneming genoten zijn. Is aan de voorwaarden voldaan, dan krijgt de benadeelde belastingbetaler de schade terug welke hij boven de minimumgrens van 10 pet (en tevens 300) geleden heeft. Het minimum moet hij zelf dragen. Het wetsontwerp bevat n< een aan tal minder belangrijke wijzigingen. Ne derlandse diplomatieke vertegenwoordi gers zullen voortaan als binnenlandse belastingplichtigen worden behandeld. Voorzover het hun salaris er toela gen betreft vallen deze vertegenwoor digers reeds onder de buitenlandse be lastingplicht. De bedoeling van minis ter Hofstra is om eventuele andere inkomensbronnen, welke het buitenland ongemoeid laat, voor de Nederlandse fiscus interessant te maken. Voortaan zal het minimum-bedrag aan kosten van verwerving 120 in plaats van 100 moeten bedragen. De ze bepaling zal echter eerst ingaan bjj een volgende tariefsherziening. De minimum-grens voor aftrekbare giften is tevens op 120 gesteld. De draag wijdte van de regeling voor het bere kenen van de belasting naar het bij zonder tarief is beperkt tot bijzondere inkomsten die in totaal een bedrag van 1-000 overschrijden. De minister heeft naar mogelijkhe den gezocht om bij de bepaling van de jaarwinst de noodzakelijke vervan ging van duurzame productiemiddelen 10 „Ze hebben een eigen taaltje, de kleine engeltjes," baste Mrs. O'Rourke. Betty, liefje, zeg eens „ma ma"?" Betty keek lang naar Mrs. O'Rourke, fronste haar voorhoofd en bracht met hevige nadruk uit: ,,Na- zer „Och, kijk eens, hoe zij haar best doet. Je bent een knappe, lieve meid, hoor!" Mrs. O'Rourke stond op, glimlachte op haar eigen schrikaanjagende manier tegen het kind en schommelde zwaar de kamer uit. „Ga-ga-ga-" zei Betty zielsvergenoegd, terwijl ze met haai lepel op tafel sloeg. Met een knipoog zei Tuppence: „Wat betekent „Nazer" eigenlijk?" Met een heftige blos antwoordde Mrs. Sprot: „Ik vrees, dat ze dat alleen zegt, als zij iets of iemand niet aardig vindt." beide vrouwen lachten. „Mrs. O'Rourke bedoelt het heel vriendelijk," zei Mrs. Sprot, „maar ze maakt het kind een beetje ahef ~"me' d'e zware stem en die baard en Met haar hoofdje opzij maakte Betty een koerend geluidje tegen Tuppence. ut" oentt de gunst, Mrs. Blenkensop," zei ivirs. sprot. Het was alsof er een zweem van jaloezie in die stem klonk, verbeeldde Tuppence zich. Daarom haastte zij zich om de zaken recht te zetten. „O, maar ik geloof, dat kinderen het altijd pret tig vinden om een nieuw gezicht te zien." De deur ging open en Majoor Bletchley en Tom my kwamen binnen. Tuppence werd schalks. „O, Mr. Meadowes," riep zij uit, ,,ik heb u versla gen! Ik was het eerst over de eindstreep. Maar ik heb nog een heel klein beetje ontbijt voor u overgelaten." Met een bijna onmerkbare beweging wees zij op de stoel naast zich. Tommy mompelde onduidelijk: „O eh heel .iendeljjk van u. Dank u," en ging haastig aan het andere eind van de tafel zitten. Betty Sprot zei: „Poetsjsjsjs!" waa -ij ze een sproeiregentje van melk uitblies in de richting van Majoor Bletchley, wiens gezicht onmiddellijk een vrij schaapachtige maar verheerlijkte uitdrukking aannam. „En hc_ maakt jongejuffrouw Kiekeboe het van morgen?" vroeg hij leutig. „Kiekeboe!" Hij deed het spellety met een krant. Betty kraaide van vreugde. Tuppence was ten prooi aan ernstige twijfel. Zij dacht: Er moet een of andore vergissing zijn. Het is niet mogelijk, dat er hier iets aan de hand is. Het kan eenvoudig niet. Hoe kon iemand ter wereld denken, dat Sans Souci het hoofdkwartier van de Vijfde Colonne was? HOOFDSTUK DRIE Miss Minton zat buiten op het beschutte terras te breien. Ze was een magere, stijve vrouw met een hals vol plooien. Ze droeg een flets blauwe jumper en or- haar hals hingen enige snoeren kralen. Haar rok, van een tweedaentige stof, hing er van achteren treurig bjj. Ze begroette Tuppence opgewekt: „Goe den morgen, Mrs. Blenkensop; ik hoop dat u goed geslapen hebt!" Mrr Blenkensop zei, dat ze de eerste paar nachten nooit goed sliep in een vreemd bed. Miss Minton zei: „Vindt u dat niet vreemd? Het is met mij precies hetzelfde." Mrs. Blenkensop zei: „Wat toevallig en wat een verschrikkelijk aardig patroon hebt u daar!" Miss Minton bloosde van genoegen en spreidde het patroon uit. Ja, het was .ïogal apart en toch eigen lijk heel eenvoudig. Als Mrs. Blenkensop er zin in had, dan Von ze het Mrs. Blenkensop wel eens laten zien. O, dat was we heel erg vriendelijk van Miss Min ton, maar Mrs. Blenkensop was helemaal niet han dig kon helemaal niet zo goed breien, althans niet naar een voorbeeld. Ze kon alleen maar heel eenvou dige dingen maken, zoals bivakmutsen en ze was zelfs al bang, dat ze ook hiermee ergens een fout gemaakt had. Miss Minton bekeek het hoopje khakiwol met ken- nersbliK en legde vriendelijk uit, waar d- fout zat. Dankbaar overhandigde Tuppence haar de verkeerd gebreide muts en Miss Minton deed heel erg vrien delijk en beschermend. O, neen, het was helemaal geen moeite; ze had al zo veel jaren gebreid. „Ik moet bekennen, dat ik het voor deze verschrik kelijke oorlOfc nog nooit gedaan heb," bekende Tup pence. „Maar je moet nu eenmaal iets doen, want an ders voel je je helemaal niet prettig." „Ja, zegt u dat wel. Hi jrde ik u gisteravond niet zeggen, dat u een jongen bij de marine hebt?" „Ja, mijn oudste. Dat is zó'n flinke jongen maar ik geloof, dat een r, -eder dat niet moet zeggen. En dan heb ik ook nog een zoon bij de luchtmacht en Cyril, mijn jongste, is in Frankrijk." „Gunst, gunst, wat zult u dan vreselijk ongerust zijn." Tuppence dacht: O, Derek, Derek, lieveling. Jij zit daar midden in al die ellende en ik hang hier de dwaas uit en speel een spel, dat voor mij geen spel meer is. Er klonk oprechtheid in haar stem. toen ze zei: „We moeten nu eenmaal flink zijn, nietwaar? Laten we hopen, dat alles gauw voorbij is. Ik heb dezer dagen uit werkelijk betrouwbare bron gehoord, dat de Duitsers het beslist niet .langer dan twee maanden kunnen volhouden." Miss Minton knikte zo heftig, dat al haar kralen kettingen schudden en rinkelden. „Ja, en ik geloof vast en zeker" hier liet ze haar stem tot een geheimzinnig gefluister dalen „dat Hitier aan een ziekte -ijdt, een absoluut onge neeslijke ziekte: tegen augustus is hij volslagen krankzinnig." Tuppence antwoordde snel: „Al dit blitzkrieg-ge- doe is alleen maar een laatste poging van de Duit sers. Ik geloof, dat er een verschrikkelijke schaarste is in Duitsland. De fabrieksarbeiders zijn heel erg ontevreden. Binnenkort stort alles in elkaar." (Wordt vervolgd meer op de voorgrond te brengen. Als een stap in deze richting be schouwt hij de uitbreiding van de ver vangingsreserve van art. 11 van het geldende besluit op de inkomstenbe lasting. Volgens dit artikel mag de fiscale boekwinst op verloren gegane of beschadigde bedrijfsmiddelen gere serveerd wórden tot eerste afschrij ving op de kosten van vervanging of herstel. Deze regeling wordt nu vol gens het wetsontwerp uitgebreid tot gevallen van normale vervanging van technisch of economisch versleten be drijfsmiddelen. Dit betekent dus. dat de boekwinst op deze bedrijfsmiddelen tijdelijk onbelast gelaten zal worden. De minister gelooft, dat deze verrui ming van groot belang is bij de fi nanciering van de vervangende duur zame produktiemiddelen. Een andere tegemoetkoming heeft be trekking op de onbelaste open of stille reserves welke bij de beëindiging van de belastingplicht aan de fiscale winst moeten worden toegevoegd. Deze heer sende bepaling kan tot moeilijkheden lijden indien de erfgenamen van de overleden ondernemer de onderneming wensen voort te zetten. Het ontwerp wil daarom nu een regeling mogelijk maken waarbij deze reserves voor de heffing van de inkomstenbelasting wor den doorgeschoven, waardoor belas tingbetaling over deze reserves dus nog niet hoeft te geschieden. Deze voorziening strekt zich ook uit tot de reserves ontstaan bjj de waarde ring van voorraden en ten gevolge van de afschrijving op bedrijfsmidde len. De minister stelt in het ontwerp tevens voor om de overgang van een onderneming in een naamloze vennoot schap fiscaal geruisloos te maken, door onder bepaalde voorwaarden de stille en fiscale reserves naar de naam loze vennootschap te laten doorschui ven. Tegen de fiscale afschrijving op ba sis van de vervangingswaarde heeft de minister bezwaar. Met het toelaten van deze afschrijving zou men, zo zegt hij, voor de ondernemers de eco nomisch sterksten een soort goud clausule introduceren, terwijl anderen, wier inkomen bij de prijsstijging ach terblijft, dit voordéel niet gemeten. Dit zou een fiscale discriminatie zijn. Bo vendien heeft de nu gehanteerde af schrijving op basis van de historische kostprijs het voordeel, dat zjj conjunc tuur-nivellerend werkt. Een afschrij ving naar vervangingswaarde heeft dat niet. Zij zou in de hausse tot lagere belastingen en tot overmatige inves teringen leiden, terwjjl zjj door hogere belastingen in de neergaande conjunc tuur een rem op de investeringen zou leggen. De minister meent verder, dat het systeem ook moeilijk toe te passen zou zijn. Ook in ondernemers- kringen is nog geen verantwoord sys teem voor de praktijk naar voren ge bracht. De moeilijkheid is, dat de on dernemers als consequentie zullen moe ten aanvaarden, dat de fiscale winsten in een depressie hoger zullen zijn dan onder het huidige systeem van afschrij ving op basis van de historische kost prijs. Het systeem is verder zo inge wikkeld en moeilijk te controleren, dat ook in het buitenland van een conse quente toepassing geen sprake is. Het wetsontwerp op de inkomsten belasting bevat verder het voorstel om de vervroegde afschrijving per manent te maken. Een wijziging met de bestaande wetgeving is daarbij, dat met de afschrijving niet mag worden begonnen bij de bestelling van de be drijfsmiddelen maar bij de betaling ervan. Ook de investeringsaftrek zal eerst_ kunnen beginnen in het jaar van betaling in plaats van het jaar .van bestelling, zoals thans het geval is. Volgens het wetsontwerp worden tot de bedrijfsmiddelen waarvoor geen recht op investeringsaftrek bestaat o.a. gerekend: gronden, woonhuizen, perso nenauto's, effecten, goodwill, vorde ringen. Tegen het idee van een onbelaste conjunctuurreserve heeft de minister belangrijke bedenkingen. De regeling zou discrimineren tussen hen die in de hausse hun inkomen toch reeds zien toenemen en degenen wier con sumptieve bestedingen door belasting verzwaringen moeten worden afge remd. Verder zou de reserve een on evenredig groot offer van de schat kist vergen, terwijl er een conflict zou ontstaan tussen de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek, die de investeringen aanmoedigen, en de conjunctuurreserve, welke de in vesteringen in de hausse juist poog tegen te gaan. Voor een juiste hantering van het winstbegrip moet, volgens de minis ter, de uitzonderingsbepaling volgens welke waardeveranderingen van onroe rende goederen, behorende tot een land bouwbedrijf, geen invloed op de winst zouden hebben, worden opgeheven. Als de nieuwe wet van kracht wordt, zal dus ook over de winst, behaald bjj verkoop van deze gronden, belasting moeten worden betaald. Waardeveran deringen welke ontstaan zjjn vóór de invoering van de nieuwe wet zullen daarvan echter, door een overgangs bepaling, uitgezonderd zjjn. Het wetsontwerp op de loonbelasting brengt geen principiële wijzigingen. Naast de aanpassing aan de wijzigin gen in de inkomstenbelasting worden een aantal verfijningen aangebracht, terwijl verder voorstellen worden ge daan voor de verfijning van de coör dinatie tussen de loonbelasting en de sociale verzekeringswetten. Een belasting op het vermogen kan volgens de minister nog niet worden gemist. Wie inkomen uit vermogen geniet, heeft voordelen boven degenen, die inkomen uit arbeid trekken. Het inkomen uit vermogen is niet afhan kelijk van de omvang en de gesteld heid van de werkkracht van het indi vidu, zoals bjj inkomen uit arbeid wel het geval is. Bovendien hoeft de ver- mogensbezitter geen deel van zijn in komsten als reserve opzij te leggen. De financiële voordelen van de ver- mogensbezitter mogen dus bjj de ver deling van de fiscale lasten niet bui ten beschouwing blijven. Het wetsont werp handhaaft daarom de huidige opzet van de vermogensbelasting. Er zijn echter wel enige wijzigingen voor gesteld. Zo wordt bij het systeem van objectieve vrijstelling vooral rekening gehouden met de aard van de vermo gensbestanddelen, waarbjj vooral reke ning wordt gehouden met de speciale betekenis van voorzieningen terzake van ziekte, oude dag of overlijden en van aanspraken uit hoofde van levensverzekering, welke vooral door besparingen gefinancierd plegen te worden. CANBERRA Gedurende de komende vier maanden zal Australië invoervergun ningen verstrekken tot eenzelfde maximum als tot dusverre gold. De classificatie van de goederen zal echter enigszins worden gewijzigd om Australië ir. staat te stellen zich sterker te richten op de goedkoopste markten voor grondstoffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9