GEMEENTELIJK LYCEUM ZAL IN BADHOEVEDORP KOMEN HENK BROER exposeert in kunstzaal „In 't Goede Uur i Agenda voor Haarlem 1 l feM__ - urn DE HAARLEMMERHOUT ONDER GAAT VERJONGINGSKUUR Nog deze winter wordt begonnen „Lourdesenzijn Wonderen Werkloosheid iets gestegen Van Stam: zuidelijk gedeelte van gemeente wordt gedupeerd Afscheidsmaaltijd met Nederlands episcopaat T.V.-uitzending uit Rome K.R.O. brengt Die Verkaufte Braut" Jtól S Blijmoedig kunstenaar Expositie in „De Ark" Baanvak beschadigd door ontsporing Aan- en verkopen Amsterdamse rijtuig- maatschappij gaat bouwen in Noord Beurs van Amsterdam IA Ned. 1953 ,if®el 1947 Beurs van New York HAARLEM LEENT RUIM 2 MILJOEN Klas voor celebraai gestoorde kinderen Burgerlijke Stand Haarlem WeL „AFRIKA ONTWAAKT" Propaganda-avond voor het Reumafonds in Heemstede Burgerlijke Stand Heemstede VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 In Noord-Holland PAGINA 3 Raad Haarlemmermeer besluit Eilms Toneel Muziek Diversen T entoonstellingen F ranekerHarlingen 52 duplex-woningen in Badhoevedorp Raad Haarlemmermeer besluit in beginsel tot „ontsplitsing" Vertrek hard. Giobbe Op 18 december E. V. op Eerste Kerstdag N utsspaarbank Rente spaarboekjes tot 3 verhoogd ZANDVOORT Geslaagd Sinterklaas feest voor schooljeugd f r- -4 i y' is ff Él 1 jfH˧iiiip Reeds lange tijd is er sprake van het gevaar, dat De Hout dreigt uit te ster ven. Jaarlijks moeten ernstig zieke of dode bomen worde verwijderd. Tot nu toe werd daarvoor i de plaats vrijwel nooit jong hout geplant. B. en W. schrij ven nu aan de Haarlemse raad, dat gevreesd moet worden, dat dit belang rijke natuurmonument zonder tijdig in- Krüpen aan betekenis zal inboeten, of zelfs geheel verdwijnen zal. In 1955 ls op voorstel van de toenmalige raads- co<ninissie voor Den Hout, de plant- soenen en de begraafplaatsen, door B. en w. een commissie van deskundigen "•gesteld, die rapport zou moeten uit- brengen terzake van de verjonging van Den Hout. In deze commissie hadden zitting de directeur van Hout en Plantsoenen de "eer I. A. Dorresteyn, het raadslid ir. A. Stoffels, die houtvester is in de houtvesterij Haarlem", en de heer G. Gerbranda uit Utrecht, oud-inspec teur van staatsbosbeheer. Volgens het rapport van deze commissie zou men bij de verjonging van Den Hout jaar lijks 1 a 1,5 ha. onderhanden nemen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een stuk grond ter grootte Van 443 m2 te verkopen voor f25,05 per m2 aan de Bouwonderneming „De Beek" N.V. te Haarlem. Deze onderne ming wii op deze grond en de daarop aansluitende particuliere grond aan de westzijde van de Hospeslaan 7 woon huizen en een garage bouwen. Het ligt in de bedoeling om mettertijd de grond over te dragen aan de eigenaars van de WDemgg|meente wil een gedeelte kopen van de tuin van 322. Dit tuingedeelte is ongeveer 25 m2 groot en de gemeente wil er f6 p m2 voor betalen. Toen dit voorjaar de Julianalaan werd gereorganiseerd verband met de openstelling van ae Westelijke Randweg, heeft de gemeente van dit tuingedeelte gebruik gemaakt. B. en W. stellen de raad nu voor tot aankoop over te gaan. -„Afn .de Amsterdamsche Rijtuigmaat- wil r?u N-v-. gevestigd te Amsterdam, grond gemeente ongeveer 1400 m2 voor f9R de Vondelweg verkopen garage anntx "S?' Hier0P WÜ I?en.een ten magazijn, t?wroon?: een kantoor' plaats, een Vinkt? cantme' een was' afdeling, alsmede P eeT d°orsme.er" bouwen. Wanneer%eee" boyenwoning on Ho K raad hiermee ac- coord gaat en de bouw van de nieuwe A.R.M.-garage een feit nl^® bestaande taxi-garage aari he^Ktrine! merplein ontruimd kunnen worden het geen in verband met deVoo°™n reorganisatie van dit plem___ aanslui tend op die van het Stationsplein van groot belang kan zijn. (Niet officiële koersen) Vorig opening Slot 5/12 X& 4Jed. 1958 ■W 1956 3 if Ned' }9|g 31/4 Ned. 19I40 3% Ned. 1955 n B.N.G. Won.bouwi R Ned. Handel m rL Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mt). AJK.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli Mh. Fokker v. Gelder Hoogovens Müller Co. Philips Gem.bez. Unilever Biliiton 2e Kon Petroleum 50 Hoi], Amerika Win KX.M. Kon. Ned Stoomb Ma. KHJW. Ned. Stoomv MIJ. v. Ommeren Ned. Scheepvaart CJnie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2Amsterdam '58 2% Amsterdam '56 U 2% Rotterdam '57 98% 91A 85% 84% 87 Va 88 V2 109% 179 67V2 128% 119% 238% 200 362 134.30 261 184% 330 336 415% 460% 184ex 190.20 151% 104 152% 135 152 134% 100 86% 95 104% 98% 89% 67% 127% 119% 237% 133.50 416 459% 188.30 149% 150 130 Anaconda Copper Bethlehem Steei Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KXJV1 Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater UJS. Steel Stemming: 3/12 50% 57% 49% 70% 47% 95% 27% 41 %e 45% 68% 50% 79% 60% 51% 58% 22% 85% nauw. 4/12 56% 49% 50% 69% 47% 94% 2744 41% 46% 70 50 80 60% 51% 59 23% 87 prjjsh. De totale verjonging van Den Hout zou dan 20 a 25 jaar vergen. Men wil be ginnen met het gedeelte nabij de Oran jelaan en de Hildebrandlaan. B. en W. zouden het op prijs stellen, wanneer het eerste gedeelte van de verjonging nog deze winter ter hand genomen zou kunnen worden. Voor de ze eerste fase zal een bedrag nodig zijn van 25.000. Voor iedere fase zal een dergelijk bedrag benodigd zijn. De dienst van Den Hout en de Plantsoe nen is op een dergelijk werk niet in- rericht. Vandaar dat de werkzaamhe den zullen worden uitbesteed aan een particuliere onderneming. B. en W. vragen de raad nu voor het uitvoeren van de eerste fase een krediet van 25.000 beschikbaar te willen stellen. Haarlem kan weer - zij het mondjes maat - geld lenen. Aan de gemeente zijn weer twee geldleningen aangebo den: één van 1 1/2 miljoen tegen een rente van 41/4% en een looptijd van 30 jaar; en één van ƒ620.000, eveneens tegen een rente van 4 1/4% en met een looptijd van 30 jaar.. De gemeenteraad moet woensdagmiddag over dit aanbod beslissen. De opbrengst van deze le ningen willen B. en W. benutten voor het financieren van kapitaalsuitgaven. Op 1 februari van het volgend jaar wordt in de school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, de minister van der Leeuwschool aan de Oosterhoutlaan 19, gestart met een klas voor celebraal gestoorde kinderen. In de school moet de ruimte dan herver deeld worden en het ligt in de bedoeling om de nieuwe klas onder te brengen in het lokaal dat na gebruikt wordt door het hoofd en dopr de administratie. Voor de inrichting ervan vragen B. en W. de raad nu om een krediet van 5.000. BEVALLEN van een zoon: C. W. van Brummelen-Winter, A. A. Huizink- Dijkstra, M. L, H. O. Joosten-Engelen, P. G. A. Beeren-Me tens, J. van Op- zeeland-Meiboom, M. J. Bergman-Veen. BEVALLEN van een dochter: O. J. M qteffers-Grootaert, M. E. J. Oomen van de Ven, M. Netten-Staal, S. J. van latum-BSckèr. E. C. Butot-Nieste, I. van der Hoeven-La "npe. ONDERTROUWD: M. Snoep en A. J. Mook, W. Slicht en M. va"^™er" dam, R. Remmé n J. J- Koste GETROUWD: H. '"akken en A. C. van OVERLEDEN: N. Windt, 68 jr.. Wa genweg 146 rd.; A. Snapper, 53 ,1 Gasthuisvest. Om even over twaalf vanmiddag heeft de gemeenschap van het Mendelcollege in Haarlem-noord Sint Nicolaas inge haald in de school. Maar het gold geen gewoon onthaal: de Sint gaat met zijn tijd mee en kwam per kolibrie-helikop ter. Rector V. Hutjensdie omringd was door drie Zwarte Pieten, was de eerste die de Sint na zijn vlucht over Haarlem de hand drukte. „Het is wel wat anders dan mijn ouwe trouwe schimmel," zei Sint Nicolaas, toen men zijn riemen had losgegespt. Maar de Sint liet wel blijken, dat hij het werk van deze generatie kon waarderen. Op de cour van de school wachtte hem een opgetogen, met meest zware stemmen luide zingende menigte. Advertentie Een documentaire film, die ieder katholiek moet gaan zien. Een film, die door de authenticiteit van de feiten, de moderne mens eerbiedig het hoofd doet buigen en de anders denkende doet zwijgen. Tevens de schitterende kleurengeluidsfilm Maandag 8 dec. 20 uur. Entree 1.— in „NIEUW BERKENRODE", Hereweg" - HEEMSTEDE Volgende week vrijdag, 12 december, zal in het Minerva-theater te Heemste de een propaganda-avond gehouden worden van de afdeling Heemstede van het Nationaal Rheumafonds. De avónd zal om kwart over acht aanvangen en de toegang is vrij. Voor de pauze is er een korte lezing en een film over de reumabestrijding en het werk van de stichting. Na de pauze zal mevrouw J. Tadema-Sporrij een en ander ver tellen over haar reizen langs Afrika's westkust aan de hand van zelfvervaar digde kleurendia's. ONDERTROUWD: R. de Vroome en G. C. Matthews; G. Kapsenberg en J. W. Steenkist; H. C. Nolte en M. A. Dekker; H. Suijk en C. M. Ansingh; R. Huij en P. Smits; R. G. van Straa- len en J. Majoor; L. H. Veenstra en C. J. M. Smit; D. Olijdam en J. M. Dries- sen. GETROUWD: W. O. de Graaf en I. L. Bouma; W. J. Meijer en C. A. M. van Bakel; P. J. Kiveron en W. A. M. Verspjjck Mijnssen; D. Smit en T. Item; R. A. Geerdink en T. Roelofs; J. W. Staleman en W. M. Suijk; T. E. van Ek en C. M. de Bakker. GEBOREN; z. v. B. M. J. A. van Vlijmen en J. E. M. Grapperhaus; z. v. J. Bank en J. H. Been; z. v. A. J. van der Leeuw en M. S. H. S. Her- weijer; d. v. J. Meijer en H. J. van Eeden; z. v. J. Moone en J. M. P. Berendes; d. v. H. F. B. Lammers en J. A. M. Vasen. OVERLEDEN: G. Bothof-de Olde, 81 jr.; J. van der Zwan, 72 jr. In de afgelopen maand is de werk loosheid in Noord-Holland gestegen van 10890 tot 12019, dat is twee percent van de totale mannelijke beroepsbevolking. Tn twintig van de een en twintig rayons blijft dat percentage onder de drie, al leen in het rayon Wieringerwerf is 3.9 pet. van de mannelijke beroepsbe volking werkloos, als gevolg van het aflopen van werkzaamheden in de land bouw. De cijfers van de provincie ge ven geen reden tot ongerustheid. Naar schatting zijn er 1375 seizoenwerklo zen, 3600 wrijvingswerklozen, 4000 min der geschikten, 425 structuurwerklozen en 2600 werklozen als gevolg van ver schuiving in de conjunctuur. De werk loosheid onder de vrouwen daalde iets. Aan het eind van de vorige maand wa ren er in Noord-Holland 1526 vrouwen zonder werk, dat is ruim zestig minder dan de maand daarvoor. In de bouwnij verheid steeg de werkloosheid van 1100 tot 1400, in de metaal van 1400 tot 1500, in de landbouw van 200 tot 600 en in de sector losse arbeiders van 560 tot 740. Een daling viel te bespeuren in de sec tor kantoorpersoneel: 940 tot 860. In het rayon Haarlem van het Ge westelijk Arbeids Bureau is de situatie al niet veel anders. Het aantal werklo zen in de bouw steeg van 168 tot 235. Onder hen bevonden zich 42 schilders (vorige maand 18). In de metaalnijver heid liep de werkloosheid terug van 215 tot 294. De groep van ongeschool den liep op van 294 tot 327, terwijl in de sector kantoorpersone een lichte da ling was te constateren: 185 tot 166. In het ayon Haarlem zijn 1569 mannen werkloos, dat is ruim honderd meer dan de maand daarvoor. Zondag 14 december wordt in het res taurant van Walserij-oost van Hoog ovens een tentoonstelling geopend van werken van A. Voorzanger, leraar te Haarlem. Tekeningen en aquarellen zul len worden geëxposeerd. Belangstel lenden zijn welkom tussen twee en vier uur. Nadat tijdens de vorige vergadering de gemeenteraad van Haarlemmer meer zich akkoord had verklaard met een voorstel van het college van bur gemeester en wethouders om een ge meentelijk lyceum in Haarlemmermeer te stichten, heeft men zich donderdag middag beraden over de plaats waar de school zal moeten worden gebouwd. B. en W. stelden een maand geleden voor Badhoevedorp aan te wijzen, maar de raad wilde zich daarover nog niet uitspreken. Met 21 tegen 6 stem men werd gisteren toch Badhoevedorp gekozen. De heer VAN BEEM (C.H.) meen de, dat Hoofddorp de aangewezen plaats is om een lyceum te stichten. Hij zei, dat de verdeling van de leerlingen die kandidaat zijn voor het lyceum, in het rapport waarin Badhoevedorp wordt ge noemd niet geheel juist is. De cijfers wijzen er volgens hem op dat Hoofd dorp zich in de toekomst het meest zal ontwikkelen. Overigens gaf hij B. en W. in overweging na te gaan of eventueel ook leerlingen van buiten de gemeente kunnen worden aangetrokken. Van A.R.- zijde kwam het bezwaar, dat Badhoe vedorp wellicht concurrentie zal onder vinden van een school In Osdorp bij Amsterdam. De heer VAN STAM vond het wenselijk het lyceum in het cen trum van de gemeente in Hoofddorp te bouwen, waardoor het vanuit alle Een voortreffelijke tentoonstelling is deze maand weer te zien in kunstzaal „In 't Goede Uur", waar de Amsterdamse tekenaar Henk Broer uit zijn kostelijke overvloed een rijkgeschakeerde collectie heeft ingebracht. Het intrigerende in de tekeningen van Broer is het onge zochte van zijn onderwerpen. Hij is een opmerkzaam zwerver door het leven van alledag en zijn tekenin- „Kinderen bij poppenkast", een der geëxposeerde tekeningen van Henk Broer. gen gaan nooit verder dan de meest directe impressie; het is een sympa thieke eenheid van karakter tussen het impulsieve betrappen van het moment en de weergave ervan zon der enige mooidoenerij. Soms is het de stad zelf die een ogen blik zijn aandacht grijpt of een andere plaats die getuigt van menselijk bedrijf zoals de haven, maar meerstal is het de mens zelf die hij ongeposeerd in een lijn en een veeg op het papier zet. De mens alleen, bezig met zijn handen of in gedachten, of, de mens in samenzijn met anderen: thuis bij vrienden, in de café's of als deel van de massa op markten en in drukke winkelstra ten. Broer is een blij moedig kunstenaar die van het zeer menselijke, het ge wone, boeiend een voudig en altijd mild met iets van een glimlach van begrip of van mee beleven vertelt. We denken aan de nieuwsgierigheid van de knaapjes bij de poppenkast en aan het gespannen plezier dat hij in de biljartzaal er vaart. Zijn techniek, al tijd in inkt en met een pennetje, sug gereert vluchtig maar typeert te vens raak. Met het oog vast gericht op het dynamische mo del, en de hand schrijvend over het papier: weinig zorgvuldig mis schien maar hevig en in al zijn vibran- te schetsmatigheid volledig. Het is te pretentieloos om het virtuoos te mo gen noemen, dit werk van Henk Broer, te gespan nen gedaan om voor een sprankje onoprechtheid of effectbejag ruimte te laten. L. T. rAJfACE: Liane, he. meisje uit het oer- woua, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 u. t TriA \4-15, 7 uur. Vr 5 ?"?an' 18 2, 4.15, 7. 9.15 U. Va- t,! 7 uur- 915 Uur': Jeanne d'Arc, 14 j.; 2, 4.15, 7, L^)a5° uur.Het kermismeisje, 14 j.; 2, 7, Za!" en"zo. 1^007rst-e"in«en' Do.: Anna, Vj15' 7' „91q5 FbareSm^nLu ^"Skeèr 'van de onzicht- V? 2.30 en 7 &r2'30' 7' °'15 Zo. 2, 4.15, 7, 9.is uur Lo, 7!'9.15auurnen Van de Amazone, 18 J.j Di. '2.30 en 8 uur. MINERVA: Za. en zo.: Les Girls, 18 j.; 7, g 15 uur. Za en zo.: De geveltoerist, 14 1 Za 2.30 uur; zo. 2 4.15 uur. 5' Ma.: Als de dauw hangt, komt er regen, ctr volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Fanfare, a. 1.; 2, 4.15, 7_ 9 15 Vrr'2 4.15, 7 uur' ROXY:' Barbarossa, de zeeschuimer, 14 j.; 2.30, '7, 9.15 i}ur' Vr. 2.30 en 7 uur. V°a. 2ma.f'Jungle-duivels, 18 j.: 2.30, 7, zeker, a. 1.; 2.15, V.a. ma. 9.15 uur. STUDIO: Langzaam maar 7, 9.15 uur. Vr. 2.15 en 7 uur. &.2ma4:!Ve'&de "schoentjes, 18 j, 2.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 6 december Schouwburg, 8 uur: Toneelgezelschap Jo- han Kaart speelt „Potasch en Perlemoer en de pekinees", blijspel door George Mon tague. Zondag 7 december Schouwburg, 8 uur: Toneelgezelschap Jo- han Kaart speelt „Potasch en Perlemoer en de pekinees", blijspel door George Mon tague, Maandag 8 december Monopole, Zandvoort: Toneelgezelschap Op hoop van Zegen speelt „Op drift". Dinsdag 9 december Monopole, Zandvoort: Toneelgezelschap Op hoop van Zegen speelt „Op drift". Dinsdag 9 december Concertsebouw, 8.15 uur: Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solist: André Gertler, viool. (Vierde concert serie D). Donderdag 11 december Concertgebouw, 12.40 uur: Pauze-concert door Piet Kee, orgel. In de kunstzaal „In 't Goede Uur" wordt elke avond een grammofoonplatenprogram- ma gepresenteerd van negen tot tien uur. Maandag 8 december Bissch. Museum, Jansstraat, 8 uur: Mid deleeuwse kunst in de Noord-Nederlanden; lezing G. en W. Frans Halsmuseum, 8 uur: Van Israëlieten tot Israëliërs; lezing V.U. Concertgebouw, 2.15 uur: Lezing Nederl. Veren, van Huisvrouwen. Dinsdag 9 december Griffie, 11.30 uur: Tweede gewone zitting der Provinciale Staten. Frans Halsmuseum, 8 uur: Moderne scnii- derKunst, lezing G. en W. door E. de Kat. Leeuwerik, Kruisstraat, 7.30 uur: Selec tie vond Stichting d'Oprechte Amateur. Brinkmann, 13 uur: Enige aspecten van ons welvaartspeil: lezing Mij. voor nijver heid en handel. Woensdag 10 december stadhuis, 2 uur: Openbare vergadering gemeenteraad Haarlem. Donderdag 11 december Jacob straat 6, 8 uur: Dierenleven in Ar- tis; lezing Veren. Weten en Werken. Raadhuis, Heemstede, 9.30 uur: Begro tingsvergadering gemeente Heemstede. Gemeentehuis, HoofddorpBegrotings vergadering gemeente Haarlemmermeer. Jeugdhuis, Bloemendaal: Bejaardenmid dag voor Bloemendaalse Ouden van Da gen. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur: zon en feestdagen van 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 5.6e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 19—15 uur; op zon en feestdagen van 13—15 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 14—17 uur. Zo. van 1417 uur. Galerie Espace, KI. Heiligland: Gouaches van Hans Wiesman. Geop. op werkd. van 11—17 uur (tot 20 dec.). Kunstzaal Ten Bruggen-Cate, Reitzstraat: Werken van Johfra; geop. op werkd. van 1117 uur; zo. van 1417 uur; wo. ge sloten (t.m. 14 dec.). In 't Goede Uur, KI. Houtstraat: Teke ningen van Henk Broere. GJeop. dag. v. 10—22 uur (tot 1 jan.). De Waag: Schilderijen en schetsen van Peter van der Braken. Geop. v. 1116 uur; zo. van 1316 uur (t.m. 29 nov.). Huis Van Looy: Aanwinsten uit collectie Regnault, tekeningen en aquarellen uit gemeentelijk bezit. Geop. dag. van 10— 12.30 en van 13.3017 uur. Zo. van 14—17 uur (tot 14 dec.). ConcertgebouwPoppententoonstelling; Vriendenhulp Zieke Bejaarden. Geop. zo. vanaf 16 uur; ma. an di. van 1123 uur. Kunstzaal De Ark, N. Heiligland: Werken van Anna Terpstra. Geop. t.m. 13 dee.: dag. van 9—14 uur en van 1922 uur. Zo. van 1422 uur. Dat er mensen bestaan die emotio neel zo ontredderd zijn dat ze menen zich beeldend te moeten uiten is een situatie van strikt particuliere aard waarmee wij eigenlijk niets te maken hebben. Maar wij begrepen niet wat mensen die in het geheel niet kunnen schilderen beweegt om datgene, wat ze ondanks alles en hoe dan ook met verf en kwast hebben voortgebracht, aan de openbaarheid prijs te geven onder het roepen van „O, kom er eens kijken!" Het is deze openbare lokroep die ons noodzaakt aan de tentoonstelling van Anna Terpstra hier deze aandacht te wijden welke reeds te veel aandacht genoemd moet worden. L. T. Op het station Franeker zijn vanmor gen omstreeks zes uur de vier achter ste wagons van een goederentrein, die in de richting Harlingen reed, tenge volge van een ontijdige wisselbedie ning, uit de rails gelopen. De laatste wagon bleef, na een tijdje met de rest te hebben meegehobbeld, tussen de rails steken en raakte toen een perso nentrein, die juist het station verliet. De personentrein werd slechts licht beschadigd, doch kon zijn weg als gevolg van de beschadiging van en wissel niet vervolgen. De rails werden ter plaatse volkomen vernield. Intussen reed de goederentrein, waarvan de bestuurder niets had ge merkt, door. De op een na achterste wagon, die door de wielen was gezakt, werd meegesleurd tot op vijf kilometer afstand van Harlingen. Daar ontving men een seintje uit Franeker en kon men de goederentrein laten stoppen. Over grote afstand werden de rails op het baanvak Franeker-Harlingen be schadigd. Het treinverkeer van Harlin gen naar Leeuwarden v.v. is gestremd. Met bussen wordt het vervoer van pas sagiers onderhouden. delen van Haarlemmermeer gemakke lijk bereikbaar is. Ook voor de toe komst leek hem Hoofddorp het gun stigst, mede gezien de uitgestrektheid van de gemeente, vooral waar in het zuidelijk gedeelte Nieuw Vennep zich sterk ontwikkelt. Hij legde B. en W. voor te bezien of het lyceum een ge meentelijke of een rijksschool zal wor den, nu een in voorbereiding zijnde nieu we regeling op het VHMO bepaalt, dat rijksscholen volledig gesubsidieerd wor den. Badhoevedorp was volgens de heer LANSER (C.P.N.) de meest reële plaats, vanwege het grote aantal leerlingen dat daar woont en in de toekomst zal wonen. De heer VAN REEUWIJK (P.v.d.A.) toonde zich eveneens voor Badhoevedorp wegens de gunstige ligging van de plaats ten aanzien van de afstand die de leerlingen uit andere wooncentra moeten afleggen. De heer AVIS (V. V.D.) sprak zich eveneens uit voor Badhoevedorp, evenals de heer VIS SER die de K.V.P. in deze represen teerde. Wethouder VAN DER ZWAARD (P.v. d.A.) legde er in zijn antwoord aan de opposanten de nadruk op, dat de school daar moet komen waar hij de meeste kans van slagen heeft. Badhoevedorp noemde hij de meest ideale plaats. Hij voegde daaraan toe, dat Badhoevedorp als half-stedelijk wooncentrum toch niet van een middelbare school verstoken mag blijven. De geldelijke motieven, die de heer van Stam naar voren had gebracht, beantwoordde de wethouder met te zeggen, dat in de toekomst ,,doel-uitkeringen" zullen worden ver strekt van rijkswege. In tweede instan tie wees de heer van Stam er nog eens op, dat het zuidelijk gedeelte van de gemeente gedupeerd wordt wanneer de school inderdaad in Badhoevedorp wordt geplaatst. Hij vroeg zich tevens af, hoe G.S tegenover het besluit van de raad zouden staan. Wethouder van der Zwaard meende, dat men niet bevreesd behoefde te zijn voor een eventuele af wijzing van een subsidie, omdat er in Nederland een drang bestaat om mid delbare scholen te stichten. De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft donderdagmidlag in begin sel besloten 52 duplex-woningen aan de Eksterstraat, de Pa Verkuyllaan, de Sperwerstraat en de Jan van Gentstraat in Badhoevedorp te „ontsplitsen". Het besluit werd genomen naar aanleiding van een aantal brieven van de bewo ners van de huizen, waarin gezegd wordt, dat de toestand in de huizen on houdbaar is, vanwege de hinder die de benedenwoners ondervinden van de bo- venwoners. Het is gebleken, dat de scheiding tussen de woonlagen onvol doende geluiddempend is, waardoor men beneden de hele dag gedreun van voetstappen, spelende kinderen, luid ruchtige gesprekken en radio's hoort. De heer Oosterhuis (PvdA) wilde aan de huizen voorlopig niets veranderen, maar door ruiling trachten er oudere echtparen en echtparen zonder kinde ren in onder te brengen. In tweede in stantie kwam hij met een voorstel om tot een „tussenoplossing" te komen. Hij wilde een proef nemen met een geluid dempende laag van kurk en linoleum op de bovenverdieping en een hangend plafond op de benedenverdieping. De wethouder dr. Brouwer zegde toe het voorstel in overweging te nemen. Na mens de AR sprak de heer Van Stam zijn ontevredenheid uit over de situatie. Hij merkte daarbij op B. en W. brachten dat al naar voren in hun prae- advies dat de woningen gebouwd wa ren als een-gezinswoningen. De heer Lanser (CPN) kon zich niet geheel met het voorstel van het college verenigen omdat daardoor de woningnood nog om vangrijker zou worden. Dr. Brouwer zei nog, dat het aanbrengen van een ce menten tussenvloer niet mogelijk is, om dat de constructie van de huizen dat niet toelaat. Naar wij vernemen, heeft gisteren in het aartsbisschoppelijk paleis te Utrecht nog een korte, intieme afscheidsplechtig- heid van kardinaal Giobbe plaate gevonden. De scheidende nuntius-inter nuntius heeft zich met alle Nederlandse bisschoppen, coadjutoren en de vicaris- capitularis van Roermond aan een maal tijd verenigd. Dit afscheid droeg een zuiver persoonlijk en besloten karakter. (Van onze TV-redacteur) De plechtigheden van de uitreiking van de kardinaalshoeden op 18 decem ber a.s. zullen door de TV worden uit gezonden. De NTS zal de volledige Eurovisie-uitzending overnemen. Het is nog niet bekend hoe laat de uit zending aanvangt. (Van onze TV-redacteur) Het lag oorspronkelijk in de be doeling van de KRÖ-TV om op Nieuwjaarsdag een telerecording uit te zenden van de opera „Die ver kaufte Braut" van Smetana. die de Duitse TV op eerste kerstdag uit zendt. De Duitse TV heeft nu even wel laten weten, dat de uitzending van de telerecording enige tiendui zenden guldens aan rechten extra zou kosten. Met medewerking van de AVRO is nu de volgende regeling getroffen. De KRO zendt op eerste kerstdag de opera rechtstreeks uit, de AVRO krijgt de tweede kerstdag als uitzenddag toege wezen. Op 1 januari zal de NTS een nog niet nader bekend programma uitzen den. v Het bestuur van de Nutsspaarbank te Haarlem heeft besloten de rente op de gewone, dagelijks opvraagbare spaar bankboekjes, met ingang van 1 januari te verhogen tot 3 pet. De dagelijkse me thode van renteberekening blijft ook voor deze verhoogde rente van toepas sing, zodat de rente ingaat onmiddellijk na de storting. De rente wordt vergoed over het volledige spaartegoed, dus zonder rentegevend maximum. Moge er al een controverse bestaan tussen voorstanders van het openbaar en het protestants christelijk onderwijs te Zandvoort, in de verstandhouding tussen de leerkrachten der verschillen de scholen is daarvan niets te merken. Integendeel: in goede samenwerking en in zeer prettige verstandhouding heeft het onderwijzend personeel van alle scholen de leerlingen een daverend Sint Nicolaasfeest bezorgd. In een -'iertal voorstellingen in thea ter „Monopole" werd opgevoerd „Prin ses Ezelsvel" van mr. H. M. Planten. In zes bedrijven werden de avonturen van deze prinses en haar omgeving on der intense belangstelling van het jeug dig publiek ten tonele gebracht. De grote attractie daarbij was, dat de kin deren hun onderwijzers en onderwijze ressen, in prachtige gewaden gehuld, toneel zagen spelen. De laatste voorstelling werd bijge woond door de burgemeester van Zand voort en mevrouw Van Fenema. Na af loop huldigde de heer Koerselman, hoofd van de openbare U.L.O.-sehool, de regisseur, de heer Dröse. en de heren Loogman (Hannie Schaftschool), Boots (Mariaschool) en Rijpen (Juliana- school), die als voorzitter, secretaris en penningmeester van het Sint Nicolaas- comité zulk een groot aandeel hadden in de geslaagde feestviering. x" - - v x: - fe - X* Gisteren is het bij A. Vuijk en zonens Scheepswerven N.V. gebouwde 12 000 ton metende motorschip „North Marchioness" op zeer vlotte wijze door de sluis van de stormvloedkering in de Hollandse 1 Jssel gebracht. Het schip is gebouwd in opdracht van een Griekse reder. Het toas het eerste zeeschip, dat door de sluis werd gesleept.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3