O., K. en W. staat achter beschikking pocketbooks jtswl ssz&r** Kop soep voor prinses Irene Matroos weigert zich door tandarts te laten behandelen Bouw van een vangfabriek- aanbevolen Overheidssteun Bond Heemschut bestrijdt de Alkmaarse dempingsplannen P.v.d.A Mr. Höppener verdient meer de gard dan de koek f*ocketbook als kruideniersartikel Rijwielpad met vaten en handkar versperd Spoorwegnet zal moeten worden uitgebreid Is het trekken van een kies een operatie? SClllD Anneke Beekman achttien jaar „Steekhoudende argumenten ontbreken Klas in Baren- drecht wint tweeweekse reis Minister gaat naar IJmuiden Sen SV»1" Tosca in Antwerpen uitgesteld „GA IN DE STOEL ZITTEN" Vragen van Kamerlid Roolvink (K.V.P.) MAMMOUTH-MOED Goedkope vlaggen Slechts actie over de gehele wereld kan succes hehben Kinderzegelactie Klachten over staats- visserijbedrijf Minister Vondeling bezoekt Noord-Holland VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 PAGINA 5 De staatssecretaris van O., K. en W., mr. R. Höppener, kreeg donderdag In de Tweede Kamer van de heer Willems (P.v.d.A.) te horen, dat hij meer de gard dan de koek verdient. De Kamer apprecieerde over het algemeen wel de uitvoerigheid, waarmee de staatssecretaris zijn beleid verdedigde, doch met name van socialistische zijde werden de vaagheden gekritiseerd, 10 bijvoorbeeld ten aanzien van de omzetbelasting op culturele prestaties. heer Willems zei, dat de bestaande onlustgevoelens in de kunstwereld ve*groot zijn. Waardering had de woordvoerder van de P.v.d.A. echter wel voor de verklaring van mr. Höppener, dat bij de subsidie-onthouding voor "et tijdschrift „Tirade" de strekking van dit blad geen enkele rol heeft ge beld. De staatssecretaris heefj zich bereid verklaard een subsidieverzoek van „Tirade" voor 1959 in overweging te nemen. ^"'imiiii in uiti minium hi mm minium mm iiiiiiiiiiiiiiiiiii! Zeemiliciens veroordeeld tot vier en twee maanden Geen audiëntie I bc Moeste Cals heeft met mammouth-moed een raamwet opgezet, na overleg en dit keer goed krijgt hij dit beestje naast zijn bed. De heer P. Renkema, voorzitter van de kruideniersvakcentrale, heeft dui delijk te verstaan gegeven, dat de feeds gevestigde kruidenierszaken, die pocket-books verkopen, daarmee door zullen gaan. Deze toch worden hiet getroffen door de afgekondigde Vestigingsbeschikking. Deze beschik king van staatssecretaris Veldkamp 9eldt uitsluitend voor nieuwe kruide niers, die zich vestigen, aldus meent de heer Renkema. Tegen deze be schikking zal de strijd worden aange bonden, omdat, zoals hij zeide, daar door het rechtsgevoel is gekrenkt. Het pocket-book wordt dus in kruideniers zaken beschouwd als een normaal kruideniersartikel. Nu vormen pocket books zeker een geestelijk en cultu reel voedsel, maar of het Nederlandse volk ook zijn geestelijk en cultureel voedsel bij de kruidenier moet kunnen halen is vooralsnog een vraagteken. wij willen hier niet verder op ingaan, maar wel de aandacht vestigen op en kele bijzonderheden, die de heer Ren- Kema heeft vermeld. Hij sprak als zijn voork0 uit' dat de huidige koper bij ap<!tnUJ zelf rustig uitzoekt zonder vin r' V'u te morden en liefst zo ver ogenjk Van verkoper vandaan. et sue ces van de zelfbedieningswin kelsschijnt dit te bevestigen. Voor de zelfbewuste pocket-book-koper met ei3cn oordeel en smaak geldt dit ten volle. Maar hoeveel boekenkopers zijn er met, die luk-raak maar grijpen mat voor de hand ligt, er smakelijk uitziet en waarvan de prijs hun con venieert? Vooral zij, die zelf nauwe lijks of helemaal geen boeken lezen, maar niettemin een boek een passend geschenk voor anderen vinden, kopen op deze wijze, en hun aantal is onder de invloed van radio, televisie en film zeker niet kleiner geworden. Er zijn ook nog boekenkopers, die zich graag serieus en vakkundig willen laten verlichten, alvorens een keus te ma- uen. Dat deze bij iedere officiële boek verkoper bevredigend worden gehol pen, zou te veel zijn gezegd, maar bij een Tcrutaemer die niet bijzonder in de boekenmatene onderlegd is, heeft hij stellig nog minder kans op de door hem verlangde service. Dat de krui deniers bepaalde voorwaarden aan de uitgevers hebben gesteld ten aanzien van de inhoud van de door hen te ver kopen pocketbooks is bijzonder lof waardig. Zij hebben b.v. geëist, dat Deen. klant aanstoot mag kunnen ne- J^en aan de inhoud. Zelfs alle normale kruideniers- en grutterswaren beant woorden niet altijd en overal aan deze ms. Hoe zal dat dan bij pocket-books kunnen worden gegarandeerd, waar- can de een aanstoot neemt, wordt door de ander hogelijk geprezen. Boven dien is het begrip van wat nog op feestelijk en zedelijk gebied toelaat baar kan worden geacht, sinds de oor log bij velen, ook bij intellectuele boekenlezers, dermate afgesleten, dat boeken pr°blematisch wordt of er nog klant aanstanfL^nen -waaraan geen 7elf* rna9 kunnen nemen De Tosca-voorstelling door De Neder- landsche Opera in het Gebouw van de Koninklijke Vlaamse Opera te Ant werpen in het begin van 1959 is uitge. «teld tot het volgend seizoen. Sedert de brand in een theater te Duik zijn ook tekortkomingen in ver hand met de veiligheid in het Gebouw van de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen geconstateerd, waardoor een nterne verbouwing nodig geworden is. mAulagebouw zal niet eerdei dan eoruari 1959 heropend worden. Mr. Höppener heeft desgevraagd me degedeeld, dat de beschikking van „economische zaken" inzake de pocket books uitgevaardigd is in overeenstem ming met „O. K. en W." De beschik king komt, aldus de bewindsman, niet in strijd met de grondwettelijke vrijheid: de Hoge Raad neemt aan, dat de la gere wetgever ten aanzien van de ver spreiding van gedrukte stukken een ze kere beperking mag aanbrengen, mits die beperking niet algemeen is en mits ze niet de inhoud van de stukken raakt. Ontkend werd eveneens, dat de beschik king in strijd komt met artikel 10 van de conventie inzake de rechten van de mens: artikel 2 van deze conventie laat ruimte voor zekere beperkingen. De heer Vrolijk (P.v.d.A.) zei door het ver weer van mr. Höppener op dit punt niet overtuigd te zijn. Inzake de monumentenzorg stelde de staatssecretaris, dat sommige restaura ties wel erg perfectionistisch worden uitgevoerd. Zolang de middelen schaars zijn moet men zich meer richten op het noodzakelijke conserveren dan op het over-perfecte. Bij de bespreking van de situatie in de danswereld werd mee gedeeld, dat er overleg wordt gepleegd tussen de Amsterdamse kunstraad. de raad voor kunst, de gemeente Amster dam en het ministerie over de ballet concentratie. Aan een reorganisatie van de toneelcoordinatie wordt nog ge werkt. De staatssecretaris toonde eni ge bezorgdheid over het Zuidelijk To neel „Ensemble"; dit gezelschap moet zijn kans krijgen in de Brabantse schouwburgen. Spr. betreurt het, dat de gedeputeerde staten van Limburg niet willen meedoen aan de subsidiëring van „Ensemble". Het gezelschap „Stu dio" kreeg van mr. Höppener waar derende woorden. Hij is bereid na te gaan of dit gezelschap in het seizoen 1959-1960 subsidie kan krijgen. De heer Verhoeven (K.V.P.) merkte hierna op, dat „Studio" zeker niet ongevoelig zal zjjn voor de warme klanken in het be toog van de staatssecretaris, doch dat het gezelschap nog dankbaarder zal zijn voor de klank van contant geld. De Kamer heeft tenslotte de begroting van O. K. en W. z.h.s. aanvaard. De zeekriigsraad heeft een 21-jarige zeemilicien mijnenwachter der 3e klas se uit het vliegkamp De Kooi in Den Helder veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van vijf tien dagen voorarrest. Zijn 17-jarige collega en medeplichtige kreeg een straf van twee maanden, eveneens met aftrek van vijftien dagen voorarrest. De fiscaal had tegen hen respectieve lijk acht maanden onvoorwaardelijk met aftrek en vijf maanden met aftrek en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist Beide veroordeelden hadden in de nacht van 17 september op het rijwiel pad langs rijksweg nummer 9 (Haar lem, Alkmaar, De Kooi-Den Oever- Leeuwarden) nabij de Kooibrug te Den Helder, versperringen aangebracht, waardoor een bromfietser verongeluk- te. Enige vaten waren op het rijwiel pad geplaatst, daarachter stond een handkar, waarover een plank was ge legd. De bestuurder kreeg enkele ont vellingen aan het hoofd. Zijn duo-passa gier, de 63-jarige S. B. moest met een lichte hersenschudding en een wond boven het linkeroog in het ziekenhusi te Den Helder worden opgenomen. De fiscaal van de zeekrijgsmacht, mr. N. B. Spoor, beschouwde de oudste als de hoofdschuldige, daar hij op het idee was gekomen en bij ,het aanbrengen van de versperringen de leiding op zich had genomen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot- „®röam. zal woensdag geen audiëntie verlenen audiëntie, die de bisschop van dag z'n' m8r- J- P- Huibers, a.s. dins- door °U houden, gaat eveneens niet H. K. H. Prinses Irene heeft donderdag een bezoek gebracht aan het 13e bataljon garde fuseliers „Prinses Irene" Schalkhaar. Bij de inspectie van de keuken werd de Prinses een kop soep uit de gamel aangeboden. te Naar het zich laat aanzien, zal op de duur het spoorwegnet moeten wor den uitgebreid. De studie hieromtrent is nog niet geëindigd. Evenmin is vol- tooijj de studie van de Nederlandse Spoorwegen en de gemeente Amster dam over een mogelijke spoorwegver binding met Schiphol. Besprekingen zjjn eveneens nog gaande over de spoor wegplannen voor Den Haag met name de vervanging van het huidige Staats- spoorst V,ion. Dit deelt minister van Aartsen mee in de memorie van ant woord op de begroting van verkeer en v.aterstaat. De minister deelt verder mee dat een nieuwe urgentieprogramma wordt opgesteld voor de opheffing van gelijk vloerse kruisingen. Dit program omvat een herziening en een uitbreiding van het oude programma. Een ontwerp voor een K.B. waarbij o.m. wordt voor zien in afschaffing in het algemeen van de maximumsnelheid van twintig kilo meter voor het wegverkeer bij spoor wegovergangen, behoudens bij spoor wegovergangen die niet voorzien zijn van knipperlichten, heeft het departe ment van verkeer verlaten. „Is het trekken van een kies een operatie", luidt de principiële vraag, die het hoger militair gerechtshof zal worden voorgelegd. Een 21-jarige matroos 3e klasse, had nooit kunnen vermoeden, dat zijn wei gering, zich door de militaire tandarts in Willemstad, Curacao, te laten be handelen, aanleiding zou zijn voor een juridische puzzle. De zeekrijgsraad te 's-Gravenhage heeft donderdag uitspraak gedaan over dit probleem, waarvan de fiscaal, mr. N. B. Spoor, het voornemen heeft hoger beroep aan te tekenen. Op 25 april 1957 anwoordde de matroos op de order „Ga in de stoel zitten" van de militaire tandarts in het marinekamp Pereira te Willem stad met de woorden: „Dat doe ik niet". Reeds eerder had hij zich bij dé keuring in Rotterdam aan de behande ling door een tandarts weten te ont trekken. Toen de matroos In Willemstad Het belang van de Nederlandse visserij zal er 1 ee worden gediend ris ook Nederland activiteit kan ontwik kelen op het gebied van de vangfa- briekschepen. Dit wordt gezegd in het rapport, dat een commissie van het produktschap voor vis- en vispro- dukten heeft uitgebracht naar aanlei ding van suggesties voor de bouw van een dergelijk schip door de di recteur van de visserijen. „o?e„?01?™issie acht de mogelijkheid t ln Nederland van op zee be- Vls zeker aanwezig, waarbij zij ,°p",amevcaPaciteit daarvan voor Ne- j®Vf,nd schat op 1.200.000 kg. Een ren dabele exploitatie van een schip, met de capaciteit die in de opzet van lie di recteur der visserij is voorgesteld, acht de commissie niet mogelijk. Indien een vangfabriekschip meer zou aanvoeren dan 1.2 miljoen kg per jaar zouden de grotere hoeveelheden in het buitenland moeten worden afgezet. Over de export- mogelijkheden kan de commissie zich voorlopig niet uitspreken in verband met de grote buitenlandse concurren tie. De kansen ertoe "Ouden wel kunnen stijgen door de E.E.G., zo meent zij. Indien er over.iei Isgelden worden besteed voor de bouw en de exploita tie van hit schip, zal dit er niet toe mo gen leiden dat de bestaande vloot de exploitatiemogelijkheden worden ontno- De Franse premier, generaal Charles de Gaulle, brengt op het ogenblik zijn tweede bezoek aan Algerië. De premier wordt hier omringd door moslim-meisjes tijdens een bezoek aan Sidi Salem in de buurt van Bone. men. Hiermee hangt samen dat het produkt van het vangfabriekschip niet te *en een lagere prijs dan de kostprijs op de markt mag worden gebracht, al dus het rapport. He. zou volgens de commissie geen aanbeveling verdienen over te gaan tot de bouw van een schip van het bestaan de type Fairty van 2605 br Een klei ner schip zou meer mogelijkheden voor een rendabele exploitatie bieden, gelet op de Nederlandse verhoudingen, zo zegt het rapport. Volgens de suggesties van -de direc teur van de visserijen zou mên mogen aannemen, dat de jaaraanvoer van een eventueel te bouwen vaagfabriek 2000 ton filets in bevroren toestand zou kun nen zijn. Deze aanvoer zou mogelijk kunnen zijn na afloop van zeereizen die 60 tot 80 dagen vergen, hetgeen neerkomt op vier reizen per jaar. Per reis zou 500 ton visfilets moeten zijn gemaakt. De gemiddelde prijs per aan voer zou op 0,75 per kg. liggen. De commissie is van mening dat een dergelijke vangst buiten de Noordzee I zou moeten worden gezocht. Dit brengt met zich mee, dat du structuur van de vis die éen vangfabriek aan land zou brengen, een iets grovere zou zijn dan het visvlees van de Noordzee, hetgeen minder gewild is door de Nederlandse consument. Een vangfabriekschip heeft echter het -'oordeel dat het pro dukt dat aan wal wordt gebracht uiter- naH vers is op het ogenblik van in vriezen, waardoor het de consument in een kwalitatief uitstekende staat kan bereiken. De commissie is van oordeel, dat daar de exploitatie van een vang fabriekschip in het gunstigste geval nog weinig overzichtelijk is en de mo gelijkheid van een groot risico in houdt overheidssteun hierbij niet kan worden gemist, teneinde het labiele ka rakter van de exploitatie te verminde ren. Het Tweede Kamerlid Roolvink (K.V.P.) heeft aan de minister van justitie de volgende vragen schriftelijk gesteld Is het juist, dat mej. A. Beekman achttien jaar is geworden en acht de minister dit niet een leeftijd om zelf standig aanspraak te kunnen maken op het recht, gewaarbrrgd in artikel 9 van het Europese verdr- g tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden van 4 novem ber 1950 en in de universele verklaring, door de algemene vergadering van de Verenigde Naties vastgesteld op 10 de cember 1948? Overweegt de minister het bevorde ren van maatregelen om deze jonge vrouw e bevrijden van de vrees, die haar blijkbaar beheerst en noopt zich in den .-reemde schuil te houden? na de eerste weigering nog eens de opdracht kreeg zich aan een tandarts behandeling te onderwerpen, liep hij hard weg. „Ik dacht dat de dokter zou plomberen of trekken", aldus de be klaagde. Dit antwoord achtte de pre sident van grote waarde, daar hiermee de principiële kwestie werd aangesneden, of het trekken van een kies een operatie is, waarvoor van hoger hand opdracht had moeten worden gegeven. De getuige-deskundige, kapitein luitenant ter zee tandarts T. Hoekstra, was van mening, dat indien de regel matige routinebehandeling leidt tot het trekken van een tand of kies, van kunstbewerking geen sprake is. „Komt echter een patiënt die van te voren nimmer onder behandeling is geweest bij de tandarts, en is het trekken van een kies of tand het gevolg van de verwaarlozing van het gebit, dan is van kunstbewerking wel sprake, gezien de risico verhogende factor van de on bekende mond en het infectiegevaar", aldus de getuige. De fiscaal meende dat er sprake was van insubordinatie. Hij eiste een mili taire detentie van twee maanden. Nadat de zeekrijgsraad zich ongeveer anderhalf uur in de raadkamer had teruggetrokken oordeelde de president, dat opzettelijke ongehoorzaamheid niet is bewezen, daar de beklaagde niet kon weten of met de woorden: „ga daar in de stoel zitten" een bevel werd gegeven. Ten aanzien van het onbevoegd gegeven bevel overwoog de krijgsraad dat dit verweer niet kon worden geaccepteerd „daar de beklaagde toen hij wegliep niet kon weten of met de behandeling be doeld werd plomberen of trekken". Daar het echter een principiële zaak be trof werd de matroos veroordeeld tot één week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van een jaar. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft de nota over het stedebouwkun- dig plan, die B. en W. van Alkmaar aan de raad van die gemeente hebben voorgelegd, bestudeerd, ter plaatse on derzocht en met de burgemeester en de ontwerper besproken. Het resultaat van deze activiteiten is neergelegd in een adres aan de raad van Alkmaar. Daarin wordt o.m. gezegd: „De eerste, maar ook de laatste indruk hiervan is, dat dit plan zo drastisch ingrijpt, dat het karakter van uw zo typisch Hol landse stad geheel zal veranderen, ten koste van haar zeer eigen schoonheid en zonder enig redelijk perspectief dat nieuwe welvaart en nieuwe schoonheid daarvoor in de plaats zullen komen. De voorgestelde wijzigingen zijn zo fun damenteel, dat het onoprecht moet he ten nog van enig behoud van het his torisch stadsbeeld te spreken". Een analyse van het typische stads- schoon heeft het bestuur tot de con clusie geleid, dat de belangrijkste ste- debouwkundige dominant daarin het wa ter is. Gaat men dat geheel vervan gen door bestrating of asfaltering, dan zullen vele betrekkelijk weinig waarde volle percelen niet meer in staat zijn om het stadsbeeld behoorlijk te blijven beheersen. Er ontstaat bovendien een schaalvergroting, waardoor de bebou wing lager zal lijken dan thans, zodat een bijzonder lelijk straatprofiel ont staat. Bovendien heeft het bestuur bij een diepgaande beschouwing van het plan en de toelichting daar op de merk waardige verrassing beleefd, dat steekhoudende argumenten voor de voorgestelde structuurverandering van de binnenstad ontbreken. Het adres constateert: „De toelichting be vat slechts leuzen, vage voorspellin gen en aanprijzing van een eigen „ei van Columbus". Deze zo ernstige za ken worden voorgedragen zonder dat er iets blijkt van een onderzoek naar de huidige en toekomstige winkel functie, naar het verkeer en de ont wikkeling daarvan en zonder onder zoek naar de verpaupering". Dit wordt in het adres nader uitge werkt. Daarbij wordt de vraag gesteld, of men zich wel bewust is geweest welk effect het zal hebben, als de grachten veranderd worden in verkeersaders. Zij zullen, na een aanvankelijke verlich ting, tot nieuwe verkeerscongesties lei den, ten nadele van de winkelstand nieuwe industriële vestigingen aantrek ken en daardoor bijdragen tot verdere ontvolking van de binnenstad, met alle akelige verschijnselen daaraan verbon den. Ook wordt gewezen op de tech nische gevaren van het dempen der grachten; de wateroverlast die daar door zal ontstaan. De critiek op het plan wordt samen gevat met de opmerking, dat naar de indruk van het bestuur het sa neringsplan en zijn toelichting het ken merk van verbazingwekkende opper vlakkigheid dragen. Het bestuur geeft daarna een aan tal suggesties voor een oplossing, „die ook reeds elders als de enige juiste gezien wordt, n.l. decentralisa tie van die verkeersaantrekkende ele menten, die niet in de binnenstad no dig zijn". In de binnenstad horen niet thuis ver schillende bedrijven en pakhuizen, en zeker niet een groothandelsgebouw. Zij kunnen de weinig karakteristieke bui tenwijken nieuwe accenten geven, de ontwikkelingsmogelijkheden voor het bedrijfsleven daar vergroten en daar door de binnenstad van verkeer ont lasten. De overigens te waarderen ring weg moet ruimer worden, toegangsmo gelijkheden tot de binnenstad krijgen en parkeer- en los-en laadgelegenheden bieden, die voor het verkeer de functie Advertentie i|' Exclusief Wildrestaurant tl De pleisterplaats "aar Napoleon reeds gas! «ras i a. d. hoofdweg Arnhem - Apeldoorn BEEKBERGEN Iel K 6766 580 van kopstations hebben. Verder ziet het bestuur voor Alkmaar mogelijkheden om moderne opvattingen t.a.v. winkel centra te realiseren, n.l. uitsluitend voor voetgangers toegankelijke winkel straten en pleinen,- zoals in de nieuw# steden rondom Londen, in Scandinavië en ook in de Lijnbaan te Rotterdam, die reeds een klassiek vcforbeeld gaat worden. Ten aanzien van Luttik Oudorp en Verdronkenoord heeft het bestuur het advies het water te versmallen, waar door de kaden verbreed kunnen worden. Tenslotte wordt er in het adres op aan gedrongen de woonfunctie van de bin nenstad te vergroten, waarbij bekwame architecten dienen ingeschakeld om ka rakteristieke bebouwing tot stand te brengen. Op de vraag wat het internationale overleg over een bescherming van de scheepvaart tegen het euvel van de goedkope vlaggen heeft opgeleverd ant woordt minister Van Aartsen in de me morie van antwoord op de begroting van verkeer en waterstaat dat er een stap in de goede richting is gedaan. De eind april 1958 geëindigde zeerechtcon ferentie van de Verenigde Naties heeft het eerder door Nederland geïntrodu ceerde beginsel aanvaard dat er een reële band moet bestaan tussen het schip en de staat welks vlag het voert. Voor de praktische toepassing van dit beginsel is een nadere definitie van het begrip „reële band" nodig. Verdergaand internationaal overleg over deze kwes tie kon nog geschieden, aldus de mi nister van verkeer. HU is van mening dat het sluiten van havens voor onder goedkope vlag va rende schepen slechts tot het keren van 't Panhonlib-euvel zou kunnen leiden als het middel over de gehele wereld zon worden toegepast. Hij acht kans op een dergelijke internationale overeenstem ming uiterst gering. Functionarissen van de Internationale Federatie van Transport-Arbeiders heb ben hun tevredenheid betuigd met het gedeeltelijke succes van de vier dagen durende boycot van „Panhonlibco" sche pen. De algemene opinie is dat de boycot in Europa was mislukt, maar in de Amerikaanse havens bijzonder doel matig is geweest. Uit New York wordt gemeld dat naar schatting in totaal 141 schepen in 25 Amerikaanse en Cana dese havens door boycot-actie werden getroffen. Van de 18-788 schoolklassen, die dit jaar heben deelgenomen aan de kinder postzegelactie „Door het kind voor het kind" is de klas la van de land- bouwhuishoudschool in Barendrecht de gelukkige winnaar van de hoofdprijs, die tezamen met andere prijzen ook dit jaar ten overstaan van een notaris zijn verloot onder alle deelnemende scholen. Vanochtend heeft de voorzitter van het Nederlandse comité voor kin derpostzegels, prof. dr. R. Hornstra, de leerlingen van deze klas op de hoogte gesteld van hun benijdens waardig „lot": een veertiendaagse va kantie ergens in Nederland. Een vakantie van 7 dagen in Neder land won: klas 6 van de Montessori school ..Kralingen", Rotterdam; een schoolreisje van 2 dagen in Nederland: klas 6a van de St. Barbaraschool, Eind hoven. Verder zijn elf ééndaagse schoolreisjes en zes radio's voor school gebruik verioot- (Van onze parlementaire redacteur) De minister van verkeer en water- staat. mr. J. v. Aartsen, heeft in de Tweede Kamer beloofd, dat hij naar het staatsvisserijbedrijf in IJmuiden zal faan, om de klachten te onderzoeken ie over dit bedrijf bij de behandeling van de begroting in het parlement naar voren zijn gebracht. De heer v. Dijk (V.V.D.) en dr. Vermooten (P.v.d.A.) wezen erop dat de uitbreiding van de vishallen verkeerd zou zijn geprojec teerd. De oude fout dreigt zich te her halen, dat deze uitbreiding alleen maar in de lengte zal geschieden. Het ver voer in een lange smalle hal wordt dan hoe langer hoe moeilijker. Zodoende verloopt de verzending stroever dan nodig is en zal zelfs de prijsvorming ongunstig worden beïnvloed. De heer v. Dijk (V.V.D.) wees erop dat IJmuiden met het oog op de ge meenschappelijke markt de allure van een Europese vissershaven dient te ver krijgen. Het tekort aan pakhuisruimte en de onhygiënische viskisten werden eveneens ter sprake gebrach.t Mr. v. Aartsen, die als Haags wethou der van economische zaken veel met de visafslag en de vissershaveii van Scheveningen te maken heeft gehad, was sterk geïnteresseerd. Over de bouw van pakhuizen en de uitbreiding had hij al zeer beslist ideeën. De Kamer heeft de begroting z.h.s. aangenomen. Maandag 8 december zal de minister van Landbouw, dr. A. Vondeling, een bezoek brengen aan de provincie Noor- Holland Des morgens heeft de minis ter een gesprek met het College van Rijksconsulenten, waarna hij de lunch zal gebruiken met Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland. In de namid dag zal hij een vergadering bijwonen van de Gewestelijke R.aad voor Noord- Holland van het Landbouwschap. In de ze vergadering zullen enkele belangrij ke vraagstukken aan de orde worden gesteld, als de vervangende gronden IJmond-Noord, de situatie in de tuin bouw in West-Friesland, de ruilver kaveling van het Geestmerambacht en de graantoeslagregeling lichte gronden. Na afloop van de vergadering zal de minister in Hotel „Lion d'Or" te Haar lem een bespreking met de pers hou den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5