Scherpe tegenstellingen in de Tweede Kamer P.v.d.A. inzake Nieuw-Guinea niet achter het regeringsbeleid WELTER: Onze taak in dat land moeten wij als iets hedigs beschouwen Gevang ontsnapt Nieuw complot ontdekt tot omverwerping van de regering van Irak IVAN SEROV van functie ontheven Valse dollars in Amsterdam verspreid 3987.- CCP-fl5i Ivan de verschrikkelijke Meer veiligheid op zee Over muur naar de vrijheid Buitenlandse agenten zouden bij de samenzwering zijn betrokken „DE BEUL" IN ONGENADE? Hoofd van de Russische geheime politie zou ,een andere functie9 krijgen Autobus botst in dichte mist tegen bestelauto Café- en restaurant- eigenaars opgelicht nu Plan voor een staat Sumatra Schip vaart tegen spoorbrug aan Het weer IN HAARLEM Srtöe" Verscheidene personen gearresteerd Eén dode en acht gewonden Dit parlementaire jaar nog geen sportnota TROPENKLEDING Minder wind DINSDAG 9 DECEMBER 1958 82sfe JAARGANG No. 30084 Een groot deel van het debat over buitenlandse zaken is ditmaal gewijd aan beschouwingen over het Nieuw-Guinea- beleid der regering. Daarbij heeft de P.v.d.A., zij het met wat meer gedempte registers, nog eens laten weten, dat zij het niet eens is met de opvattingen die de minister-president en het kabinet huldigen. Ditmaal wilden de socialisten niet Weer met een motie komen, maar zij wilden de gelegenheid ook niet onbenut laten om de zaak opnieuw ter discussie te stellen, aldus de heer De Kadt. Wanneer wij, zoals thans geschiedt, onze belangen vervlechten met die van de Ver- enigde Staten en Australië, dan vergroten wij onze ver antwoordelijkheden, zo zei de socialistische woordvoerder. Het tegendeel is volgens hem juist geboden. En de poging die mr. Burger wilde doen door bij verschillende mogend- beden eens te gaan informeren wat zij wel dachten van de Nederlanders, die een totaal onontwikkeld gebied willen gaan helpen naar zelfbestuur, vond de heer De Kadt de aangewezen manier om zonder overschatting van onze eigen kracht en op basis van ons regeringsprogram tot die Vermindering van verantwoordelijkheid te geraken. „Geen weiland met koeien" een BRIL VAN KEIP dat is goed GEZIEN Generaal Iwan Serov, het hoofd van de K.G.B., de Russische geheime politie, is van zijn functie ontheven, al dus heeft volgens United Press International radio Moskou gisteren gemeld. „Generaal Serov krijgt een andere functie" was alies wat de omroeper nog zei na de korte aankondiging van Serovs ontslag. Iwan Serov volgde eind 1953 Lawrenti Beria, die in december werd geëxecuteerd, als hoofd van de geheime politie op. Hij droeg, gelijk zijn illustere voor ganger, de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de Russische leiders. In 1955 ging hij met Khroesjtsjev en Boel* ganin mee naar Indië, Pakistan, Birma en Afghanistan. In 1956 bereidde hij het bezoek van Boelganin en Khroesjtsjev aan Londen voor. CITROEN 2 cv Van Loon's Automobielbedrijf Treinstagnatie tussen Groningen en Leeuwarden LIJK AANGESPOELD CAMEL MONTY COATS 45.-1 Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Olrectle: W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 illlllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllIllllllIllllllllllllllllllllllllll De 23-jarige J. van R. uit Haarlem heeft maandagmiddag om ongeveer tien over twee kans gezien uit de Haarlemse strafgevangenis aan de Papentorenvest te ontsnappen, toen hü met een groep gevangenen werd gelucht. Hij zat daar een straf uit van een jaar wegens het plegen van kleine diefstallen. Zaterdag a.s. zou hij vrykomen en dan ter be schikking van de regering worden ge steld. Van R. heeft de hulp van een andere gevangene gehad. Toen hij zijn kans gekomen achtte, stond zijn collega ach teloos met zijn rug tegen de hoge bui tenmuur van de gevangenis. Via diens handen en schouders sprong hij de vrijheid tegemoet. Een automobilist, Tie op de Papentorenvest reed, zag de man in gevangeniskleren, toen hij juist be zig was over een hekje te klauteren. Hij zette onmiddellijk de achtervolging in,' maar moest deze al gauw staken, omdat Van R. de trapjes van de Scheep, makersdijk afrende en in de nauwe straatjes aan de oostzijde van het Spaarne een goed heenkomen zocht. Hij is vermoedelijk de richting van Amsterdam ingeslagen. Ook de Haar lemse politie en de Rijkspolitie, die direct een uitgebreid onderzoek instel den, hielden met deze mogelijkheid re kening, want tijdens de middaguren werden auto's van en naar de hoofd- Jtad aangehouden. De heer De Kadt merkte op, dat onze opvattipgen over de souvereiniteit gaandeweg al meer betrekkelijk wor den zonder dat iemand daartegen pro testeert. Hij vroeg om verder te gaan en te komen tot een „werkelijkheids- ij^Iitiek',--yoor het te laat is. Wanneer Nieuw-Guinea verdedigd moet worden tegen het communisme, dan moeten de n-'STeid da?r rfe eerste verantwoorde- ïUKneia daar dragen want hun taak is het als grootste Westelüke mogendheid Om die strijd te voeren. Ook in ons land en vooral onder de jongeren zouden volgens de socialisti sche woordvoerder de opvattingen bü- na uitsluitend in deze richting gaan. Tegenover de heer Welter (K.V.P.) die erop had gewezen, dat Nederland nu een eigen onderontwikkeld gebied heeft binnen het koninkrijk, stelde de heer De Kadt, dat een gebied, waar over „zovele schaduwen van kolonia lisme" vallen, maar beter niet door ons volgens de bepalingen van het Handvest der V.N. geholpen kan wor den. Degenen die van oordeel zyn, dat het geen materiële en economi sche, maar een morele kwestie is, wierp hy voor de voeten, dat juist de socialisten de autochtone bevol- van Nieuw-Guinea niet „aan het lm Prestige van Nederland wil- 'cn opofferen." Overdracht hy echter af 011 Indonesië wees ook ring daar de'Ja'fS de huidige rege- wp een oplossin? uitoefent- Wanneer vorm van overdra^uden vinden in de een mandaat, waard aan anderen door antwoordeiykheden WÜ onze VGr" ren en Indonesië is hn?e? verminde eens, laat dat land zich rt„aarmee niet zetten en in het beklaagden^ ^aar ver" zitten, waar men ons vroe? gaar) eens naar heeft verwezen. °er noSa' Met verklaringen, dat Nederio j zpn taak in Nieuw-Guinea van i?n kanten steun ondervindt, komen wit volgens de heer De Kadt niet. Er molt gezocht worden naar de mogelijkheden die er voor dat land zün. Dit betoog vormde een scherp con trast met dat van de heer Weiter, dat SU" een groot deel van onze vorige Weitpt hebben weergegeven. De heer Guinea ^^uist onze taak m Nieuw- vest der v p grond van het Hand beschouwd »'- Faties aIs iets heJJg* femand, nu Sl dat ons Koninkrijk 5 als onderdeel van men' 'nienUdoenS va^d" hand met'koetenw«.»' een land in, dat mettertyd nog wel eens een deel van onze jonge m|nsen die vroeger naar Ned. i„dië gingen, Zou kunnen opnemen. B scu' Hy vroeg minister Luns, of het niet fedelijk was, de financiële offers die ^1) op die manier dragen om het com munisme in Azië tegen te houden, in mindering te doen komen van onze ver plichtingen die wij in het Westen aan de NATO verschuldigd zÜn- Uaarby gaat het immers om hetzelfde doel: de stryd tegen het communisme. Verder was zpn opvatting, „dat een land, dat het schuwt een moeilijke taak te volbrengen, daardoor het recht op zyn eigen bestaan verliest. Voorts gaf de heer Weiter de minister de raad om wat meer doeltreffende acties tegen de Indonesiërs te onderne men dan het houden van de gebruike lijke diplomatieke vertogen. Hy nam rif AUr'ilifin1- vuns kwaI'.jk. dat hij in rif NrftuT Vergadering der Verenig- de if?ttlejLgaen voorstel heeft gedaan of rnet een conclusie is gekomen, ge- baseert op een sluitend juridisch be toog, dat de drogredenen van de Indo nesische woordvoerder daar had kun nen ontzenuwen. Hij verzocht - nu echter niet na mens de K.V.P.-fractie sprekend om alsnog een tormele aanklacht in te dienen tegen de discriminerende behandelingen die Indonesië thans op ons toepast. Kan niet worden aange drongen op uitsluiten van Indonesië van de financiële hulp van het Inter nationaal Monetair Fonds? Ook de heer Weiter wilde de Amerikanen verantwoordelijkheden laten dragen, maar dan voor hetgeen te onzen nadele in Indonesië geschiedt. „Men kan geen wereldpolitiek bedryven en dan achteraf doen alsof men er niets mee te maken heeft," zo oordeelde hij. Het feit dat de Ver. Staten zelfs on der de huidige omstandigheden nog wa penen leveren vond hij enerzpds een bewijs van grote naïviteit, anderzijds van onhoffeiykheid tegenover ons land. Terwpl het debat over Nieuw-Guinea werd gevoerd, bevonden leden van de Indonesische vertegenwoordiging in ons land zich in de diplomatenloges. Advertentie GROTEHOUTSTRAAT KI A act LUXOR Het signalement van Van R. luidt: lang 1.76 m., ovaal gelaat, zwart haar en zwarte wenkbrauwen, bruine ogen, getatoueerd anker op de rechter onder arm. de Iraakse hoofdstad, Bagdad, is een nieuw complot tot omverwerping radi r regering van premier Kassem ontdekt, aldus heeft volgens A.F.P. teerd |jgdad gisteren bekendgemaakt. Verscheidene personen zijn gearres- neraal K staatsSreeP had vandaag moeten worden gepleegd. Volgens ge- Iraaks ,Ssem werden de leden van het complot geholpen door „corrupte ten n6 ®.menten en buitenlandse agenten". De nationaliteit van deze laat- S en hen ''C Premier niet. Er is een hoeveelheid wapens in beslag geno- m 'lm evens bewijsmateriaal in de vorm van documenten. Het militaire rfglf or.." Seneraal Kassem nam in juli de macht in Irak over. Bij die It tt p werden koning Feisal, kroonprins Abdoel Illah en premier Noen Es Said vermoord. Nog geen half uur nadat het nieuws over de samenzwering tegen de rege- ring-Kassem was bekend geworden, stroomden de straten van Bagdad vol- met mensen die leuzen ten gunste van Kassem riepen. Op het Plein van de Bevrijding zetten zes jongelui' zich aan een tafel om handtekeninger te verza melen voor een oproep waarin de dood van de samenzweerders werd geëist. In een radio-uitzending werd het volk aangespoord waakzamer te - zijn dan ooit en te zorgen dat de orde in het ge hele land bewaard blpft. United Press International heeft uit diplomatieke bron in Bagdad vernomen, dat er de laatste tpd berichten zijn ge weest over toenemende communistische activiteit in Irak. Zou premier Kassem de communisten hebben bedoeld toen pu sprak over de „buitenlandse agen ten die in het complot zaten? Vol gens het persbureau voor het Midden- r? j1' dat een politiek instrument van President Nasser is, zouden de Verenig- +„„:?ra en„!?Ü de samenzwering zün be- riffv u1' Maar .dit is inmiddels reeds aoor het Amerikaanse ministerie van p-f ff lnuse. zaken ontkend. Radio Bagdad heeft gisteren de tekst van een boodschap omgeroepen, die door de commandant van een legerdivisie aan de premier was gericht. De comman dant betuigt daarin zün trouw aan de regering en veroordeelt „de complot ten van het imperialisme en zün agen- KASSEM, PREMIER VAN IRAK ten". In Amerika worden op het ogenblik proeven genomen met een lamp, die, iedere keer wanneer de misthoorn loeit, naar acht zijden lichtflitsen uitstraalt. Men hoopt op deze wijze het gevaar van aanvaring bij mist nog meer te beperken. Op de Maaseikerweg onder Weert is gistermorgen tü'dens een dikke mist een bus met arbeiders uit Weert tegen een bestelauto gebotst, die langs de weg stilstond. De bestelauto, waarin zich zeven personen uit Weert bevon den, werd enige tientallen meters weg gedrukt en sloeg bovendien om. Vyf van de zeven inzittenden werden gewond, van wie drie ernstig. De achterin zitten de 48-jarige arbeider P. Cooien, werd zo zwaar gewond, dat hy kort daarna overleed. De man was gehuwd. Van de inzittenden in de autobus werden drie arbeiders licht gewond. (Van een verslaggever) Twee onbekende buitenlanders Lebben de afgelopen dagen in Amsterdam valse tien-dollarbiljetten uitgegeven. Hoeveel winkeliers en restaurant-eigenaars het slachtoffer zijn geworden van die En gels-sprekende zuiderlingen, is de poli tie nog niet bekend. Zij heeft op het ogenblik een zestal '"alse biljetten in handen gekregen. De twee zuiderlingen zijn in het afge lopen week-einde beiden hun eigen gang gegaan, zy hebben beiden in café's en restaurants bestellingen gedaan. Als het op betalen aankwam, wendden ze voor niet genoeg Nederlands geld bij zich te hebben. Maar dollars hadden ze wel, zei den ze, en daarmee betaalden ze. Toen de caféhouders 's maandags de dollar biljetten bij de banken gingen wisselen, kwam de valsheid aan het licht. De bil jetten zijn voor een ongeoefend oog niet van de ware te onderscheiden. In het blauw vertonen zij de beeltenissen van president Hamilton en aan de andere kant van de U.S. Treasury. Als datum van uitgifte staat 1950 vermeld en Fe deral Reserve Bank of New York als zogenaamde uitgeefster. Men vraagt zich af of de twee oplich ters uit Italië of Zuid-Amerika afkom stig zijn. De ene is klein, schraal en donker van uiterlijk, ongeveer 30 jaar en heeft zwart achterover gekamd haar. De ander is ongeveer 35 jaar, is vrij ma ger, heeft donkerblond haar achterover gekamd, liep in een licht grijs kostuum. Vermoedelijk had de eerste man een blauw pak aan. Advertentie jarenlang „onbetaalbaar" rijplezier voor een gegaran deerde kilometerprïjs Call—in systeem) Advertentie CI T R O N - DEALER voor HAARLEM en OMSTREKEN: Korte Kleverlaan 30-38 - Bloemendaal Telefoon 51301 De Indonesische regering is op de hoogte van plannen van de rebellen om 15 december „in een bepaalde plaats" een „staat Sumatra" te proclameren, aldus meldt Reuter. Die staat zou ge steund worden door overgebleven dissi dente legerofficieren, die tien maanden geleden in opstand kwamen, en de re bellen van de fanatieke Mohammedaan se Darul Islam, zo heeft majoor Harso- no, woordvoerder van het Indonesische leger, gisteren verklaard. Volgens Antara was het blad Merde- ka het eerste achter het plan gekomen. Majoor Harsono zei, dat de legerleiding meer büzonderheden over het plan van de rebellen verzamelt. Het leger heeft een lüst met namen van personen die by het plan betrokken zyn,, doch het zal die niet publiceren. Majoor Harsono zei voorts, dat de rebellen, hoewel hun voor naamste kracht vrüwel geheel gebro ken is, nog steeds proberen hun „avon tuur" voort te zetten. Gistermiddag om half vijf is tussen Leeuwarden en Hardegarüp een schip tegen de spoorbrug over de Grunts ge varen. Er werd enige schade aange richt, zodat de treinen niet meer over '~e brug konden rijden. De N.S. legde tussen Leeuwarden en Hardegarijp bus sen, ter-'ül het verkeer tussen Gronin gen en Hardegarijp geheel gestaakt moest worden. Des avonds om kwart over zes was de schade hersteld. De gehele rechterzijde van de Tweede Kamer heeft met 55 tegen 47 linkse jtemmen de socialistische motie verwor ien, waarin staatssecretaris Höppene- werd verzocht, nog in dit parlemen taire jaar een sportnota by he. parle ment in te dienen. Vanmorgen 4 uur is op het strand te IJmuiden, honderd meter ten noorden van de Noordpier het stoffelijk over schot aangespoeld van een jongeman van naar schatting 18 h 19 jaar. De identiteit is nog niet vastgesteld kun nen worden. In maart 1956 was Ivan Serov in Lon den om de veiligheidsmaatregelen voor het bezoek van Boelganin en Khroesjt sjev te controleren. Men ziet hem hier (met gestrekte armbij aankomst op het vliegveld. Advertentie Direct uit voorraad Zijlstraat 71 Haarlem Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM IEL. 13439 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt 11.15 uur) Enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Overwegend matige, maar aan de kust aanvankeiyk nog krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt. Mor gen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 8.36-16.29. Maan: 7.51-16.48. max oeersi Station Weei temp afgel gisteren 24 uur Stockholm regen 2 0.1 Oslo geheel bew. -1 3 Kopenhager geheel bew. 2 1 Lu. aen onbewolkt 4 2 Amsterdan regenbui 5 6 Brussel licht bew. 2 4 Luxemburg regen -1 0.3 Parijs regen 2 1 Nice onbewolkt 5 0 Be- 'yn sneeuw -2 1 Frankfuri geheel bew. -1 0.1 München geheel bew. 1 0 Zörlch geheel bew. 1 0 Genève geheel bew. 3 0.1 Locarno onbewolkt -6 0 Wenen sneeuw -6 0.1 Linsbruck half bew. -8 0 Rome zwaar bew. 8 0 Over zijn vroege carrière is weinig bekend, doch zün loopbaan sedert 1939 heeft hem in de Westeiyke pers er. in kringen van Russische emigran ten bijnamen bezorgd als ..Ivan de verschrikkeiyke", de „zwarte Ivan en „de beul". Generaal Serov is 54 jaar en „Held van de Sovjet-Unie" en bovendien vier maal onderscheiden met de Orde van Lenin. Zijn eerste Orde van Lenin zou hy gekregen hebben voor het organise ren van deportaties uit het door de Russen in 1940 bezette deel van Polen. Eerder in dat jaar zou hy. als ad junct-volkscommissaris voor de staats veiligheid. deportaties uit de bii de Sov jet-Unie ingelijfde Oostzeelanden heb ben geregeld. Ook zou Serov betrok ken zpn geweest by het wegvoeren van duizenden Tartaren uit de Krim en andere minderheidsgroepen, het instel len van dwangarbeid ten behoeve van de Oostduitse uraniummiinen en het bijeenbrengen van een leger dwang arbeiders voor de aanleg van het W'ol- ga-Don-kanaal. De eerste aanduiding van Serovs af treden was afkomstig van radio Mos kou. In een uitzending van nieuws voor communistische bladen in het bui tenland las de omroeper een korte aan kondiging over Serovs aftreden voor, waarin gezegd werd dat het presidium van de Opperste Sovjet Serov van zpn plichten ontheven heeft en hem op een andere post zal benoemen. De Rus sische kranten, die byna op hetzelfde ogenblik uitkwamen, brachten het nieuws op de achterpagina. Wat er met Serov gaat gebeuren weet niemand in Moskou, al neemt men aan dat hy op dezelfde wijze zal worden uitgerangeerd als Malenkov en de leden van zyn „anti-party groep". De aanduiding „een andere functie" werd ook in dat geval gebruikt en heeft daarom een omineuze klank. Serov heeft, toen hy het bezoek van de toenmalige „B. en K." aan Londen voorbereidde, zich het ongenoegen van de Engelsen op de hals gehaald, door zün arrogante en brute wuze van op treden. Er stak zulk een storm van protest op dat Serov terugkeerde naar Moskou en de Russische leiders tij dens hun eigeniyke bezoek aan Londen niet begeleidde. Als generaal Ivan Aleksandrovitsj Serov kans ziet na de mutatie van gisteren nog van een welver zorgde oude dag te genieten, dan zal hy de eerste functionaris uit de ge schiedenis van de Sovjet-Unie zijn, die de leiding van de geheime staatspolitie niet met de dood bekoopt. Al zün voor gangers zijn terechtgesteld, tüdens de uitoefening van hun luguber ambt ge storven of zonder enig spoor achter te laten verdwenen. Felix Dzerzjinski stierf op 20 juli 1926 aan een hart aanval. V. R. Menzjinski stierf onver wacht in mei 1934. Yagoda werd in april 1937 wegens „misdadige activiteiten" gearresteerd en byna een jaar later doodgeschoten. De krankzin nige Jezjov verdween eenvoudig in de mist en het lot van Lavrenti P. Beria is bekend. Het is niet onmogelijk, dat Serov wat minder abrupt aan zün ein de komt. Sinds het aan de macht ko men van Khroesjtsjev is er in de Sov jet-Unie een onmiskenbare neiging merkbaar om mutaties in de Sovjet leiding op een fatsoenlijke manier te laten verlopen. In een dictatuur is dat evenwel een niet onaanzieniyke krachtproef. Het verbannen van geval len demiurgen gaat met grote risico's gepaard. Stalin heeft die risico's nooit willen lopen en nam zün toevlucht tot het nekschot. Khroesjtsjev heeft lang zamerhand een formidabele collectie verslagen rivalen opgebouwd en het hacheiyke voor hem is, dat zü allen nog in leven zijn. Malenkov, Molotov, Kaganovitsj, Sjepilov, Zjoekov en nog een handvol anderen zün als zodanig duideiyk aanwijsbaar. Verder zün er ongetwijfeld nog rivalen, die geens zins ten val zijn gebracht en alles by elkaar zal het stellig een aanwyzing zün voor de inneriyke kracht" van Khroesj- tsjevs positie, of hy er ook ditmaal in zal slagen een mutatie in de hogere Sovjet-leiding zonder geweld en bloed vergieten te doen verlopen. De carrière van Serov is overigens niet van dien aard, dat zün in on genade raken en misschien zelfs zün arrestatie of terechtstelling niet grote groepen in het Sovjet-imperium oprecht plezier zou doen. Onder zün leiding zün omvangrüke deportaties uit gevoerd in Polen, in 'e Baltische staten en in de Sovjet-Unie zelf. De Tsjetsjen, de Ingoesj, de Balkaren en de Kal- mukken, die door hem wegens ..colla boratie met de nazi's" in de oorlog van huis en haard zijn verdreven, zullen aan hem geen tranen verspillen. „De de portatie van anti-Sovjet-elementen uit ervolg op pagina 5)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1