yoorzitter van Produktsehap optimistisch over situatie op de zuivelmarkt Crote gemoedelijkheid speelt ambtenaren parten REMY MARTIN a Over de medewerking van de kwekers heeft men niet te klagen Kruiswoordraadsel Pearl Harbour aan te vallen" Dreigende verlaging van minimum-prijs wekt heftige beroering onder de leden Rijkshavenmeester G. A. Man geeft het roer over BREIMACHINES „f s,".ssss isi Voorraden zijn geringer en consumptie ligt hoger Niet steeds juiste naleving van de dienstvoorschriften ERIC DE NOORMAN „Roosevelt wist van Japans plan President zou kans om aan oorlog deel te nemen hebben willen benutten Een gesprek met ir. B. van Dam Kustvaarder Soemba maakte water Geen knoeierijen van omvang in Almelo V.S.O.P. Weduwen- en wezen verzekeringswet Toch nog minnelijke schikking KN1TTAX DE NARCISSENKEURING IN 1958 Vroegere bevelhebber van de vloot verklaart De Haarlemse beurs in het Krelagehuis VERGADERING DE NARCIS DINSDAG 9 DECEMBER 1958 ?AGINA 2 neemt vaker.. Zwao rdemaker bosbessensap 0.75 en 1.05 Zwaardemaker COGNAC Indiening half december KUIPERS, Kleine Houtstr. 112 Telefoon 11142 Haarlem 0 14 Als Svein met zijn twee bewakers verdwenen is worden Eric, Bolan en de Norenkrijger door de Ieren naar een ondiepe grot in de rots wand gebracht en daar met een wachter voor de ingang aan hun lot over gelaten. Zwijgend zitten de drie gevangenen bijeen. „Ik geloof nooit, dat Svein daar wat van terecht brengt," verbreekt Eric als eerste de stilte. „Het was beter geweest, als jij had kunnen gaan, Bolan. Svein is een beste kerel, maar hij heeft te weinig aan hersens, wat hij te veel aan spierbundels heeft. En in een toestand als deze is er met hersens meer te doen." „Ge bedoelt, dat onze mensen aan het verstand gebracht zou moeten worden, dat Fergus zich waarschijnlijk op Tanachs burcht bevindt," zegt Bolan pein zend. „Dat bedoel is," knikt Eric somber, „maar dat heeft Svein vermoede lijk niet begrepen." Op dat moment wordt zijn aandacht getrokken door de schildwacht bij de ingang van de grot, die opeens opstaat en gehaast weg loopt. Er klinkt een zacht gedruis buiten. Dan horen ze iemand grinniken, en een grote donkere schaduw glipt naar binnen. „In een toestand als deze schijnt ook met spierbundels wat te doen te zijn," prevelt Bolan goedkeu rend. Want de indringer is niemand anders dan Svein Langtand! 8 9 10 11 «ff, -«eiMeUit haute COIFFURE MOLENDIJK DAMESKAPPER !S%vo£'"v«™. h? Sfeon™, u Bestuursverkiezing IR. B. VAN DAM In een gesprek met ir. B. van Dam, de voorzitter van het Produktsehap voor Zuivel, poogden wij ons een beeld te vormen van de situatie, welke momen teel op de zuivelmarkt heerst en de ver wachtingen die men daaromtrent mag koesteren. In het onderstaande geven wjj de voornaamste gedeelten van dit gesprek weer. Volgens Ir. van Dam hebben de prij zen van boter en kaas zich na hun diep tepunten op verrassend snelle wijze her steld. In de eerste maand van het nu lopende melkprijsjaar dus gerekend vanaf 8 november beweegt de op- brengstprijs van de melk zich rond 25 cent per kilogram. Als men bedenkt, dat de overheid zich bjj de schatting van de garanties welke in het komende begro tingsjaar aan de melkveehouders gege ven moeten worden, gebaseerd heeft op een gemiddeld prijsverloop van 21,5 cent per kilogram, dan betekent een prijs van 25 cent, dat er op het ogen blik ten opzichte van die sombere ver wachting in ieder geval een reserve ge vormd wordt. Nu moet men echter niet denken, dat die reservevorming 4,5 cent per kilogram bedraagt. Tegen Kerstmis plegen de prijzen namelijk al tijd op te lopen. Maar ook wanneer men de prijzen van nu vergelijkt met die van een jaar geleden, blijkt zich een verbete ring van ongeveer 1 cent te hebben voorgedaan, zodat in ieder geval ge zegd mag worden, dat het jaar op een hoger prijsniveau gestart is. De grote vraag is of dat hogere iveau gehand haafd kan blijven. Hoewel daarover niets met zekerheid te voorspellen valt moet toch gewezen worden op een aan tal gunstige factoren, welke de laatste tijd de wereldmarkt beïnvloeden. Op de eerste plaats noemt de heer van Dam de omstandigheid, dat de Amerikaanse voorraden van boter en kaas vrijwel tot nihil gedaald zijn. Aan gezien deze beweging een gevolg is van de agrarische politiek, welke door minister Benson gevoerd wordt, mag verwacht worden, dat dit verschijnsel structureel bepaald is. In ieder geval Advertentie puur gezondheid Bij pudding yoghurt en als heerlijk verfrissende drank mm zal de wereldzuivelmarkt het komende seizoen niet gedrukt worden door Ame rikaanse overschotten. Een andere gunstige factor is, dat de boterconsumptie in Engeland is toe genomen onder invloed van de lagere prijzen. De consumptie van melk is er, ten gevolge van een intensieve propa gandacampagne, eveneens gestegen, terwijl daarenboven de produktie van melk gedaald is. Liggen hier dus kan sen voor onze boterafzet, ook de kaas markt biedt dit jaar ruimere perspec tieven. De prijzen voor Cheddar-kaas be wegen zich in Engeland namelijk in op waartse richting, hetgeen met zich brengt, dat de markt voor Nederlandse ■kaassoorten wat williger zal worden. Daar komt nog bij, dat de Nederlandse zuivelindustrie de afgelopen weken nog al wat Cheshire-kaas produceert (on geveer 250 ton per week) voor welke kaassoort in Engeland weer een groei ende belangstelling bestaat, hoewel ze in het land zelf niet veel meer gepro duceerd wordt. Gunstig voor onze zuivelmarkt is verder uiteraard, dat ook de binnen landse consumptie van boter onder in vloed van de lagere prijzen sterk ge stegen is. Wjj verbruiken momenteel rond 1200 ton per week tegen een verbruik van 800 tot 900 ton in de zelfde periode van het vorige jaar. Ondanks het feit, dat de boterprijzen in het binnenland weer aangetrok ken zijn blijft dat grotere boterver- bruik redelijk op peil. Het eten van roomboter blijkt zich dus zodanig als een gebruik vast te zetten, dat de con sument slechts vertraagd reageert op het stijgen van de prijzen. Ook in De nemarken doet zich het verschijnsel voor, dat het grotere roomboterver- bruik in zekere mate bestand blijkt te zijn tegen het stijgen van de prijzen. Wat de afzet van kaas betreft is met name de Duitse markt voor ons van belang. In de loop van dit jaar is er een invoerheffing ingesteld op kaas, welke naar Duitsland geëxporteerd werd. De heffing was bedoeld als een bescherming voor de Duitse kaaspro ducent, maar momenteel is de prijs zodanig, dat de heffing niet meer ge legd hoeft te worden. Niettemin is ge bleken, dat de Duitse kaasproducenten door het lage prijspeil danig afgeschrikt zijn. De Duitse kaasproduktie is ondanks de beschermende invoerheffing niet noemenswaard toegenomen en in de additionele kaasconsumptie van onze oosterburen is dan ook vrijwel geheel voorzien door hogere 'eringen van Nederland en Denemarken. Een laatste factor waarop de Neder landse zuivelhandel zijn hoop mag stel len is gelegen in het in werking treden van de Europese Economische Ge meenschap. Als alles gaat zoals het idealiter zou moeten gaan, dan zullen onze partner-landen hun invoercontin genten per 1 januari 1959 moeten ver hogen tot 3 procent van hun nationale produktie. Dit zou betekenen, dat Frankrijk 6000 ton boter en 10.000 ton kaas moet toelaten. Duitsland zou zijn grenzen moeten openstellen voor 10.000 ton boter. De conclusie, welke ir. van Dam uit het bovenstaands meent te mogen trek ken is, dat er In het komende seizoen in ieder geval meer ruimte lijkt te be staan voor onze afzetten, daar de voor- raadpositie en de consumptieneiging van alle landen, welke voor ons op de wereldmarkt van belang zijn, er gun stiger uitzien dan in de afgelopen tijd het geval was. Zo mag gezegd wor den, dat er een grote kans bestaat, dat de gunstige tendens welke zich op het ogenblik op de wereldzuivelmarkt af tekent over een langere periode gaat doorlopen. In het stormweer van de afgelopen nacht heeft de Nederlandse kustvaarder Soemba enige benarde ogenblikken on der de Nederlandse kust doorgemaakt, toen het water in het diepliggende schip binnendrong. De kapitein moest beslui ten de deklast, die uit boomstammen bestond, overboord te zetten. Als de loodsdienst voor kleine schepen wordt hervat zal de Soemba te IJmuiden bin nenlopen. De rest van de lading hout is bestemd voor Zaandam. Naar aanleiding van geruchten, dat bij de G.S.W. (de Gemeentelijke Socia le Werkvoorziening) te Almelo zich ge vallen van fraude of malversatie zou den hebber voorgedaan, heeft de com missaris van politie te Almelo, de heer R. P. Boekhoudt, medegedeeld dat in derdaad de recherche een uitgebreid onderzoek naar de gang van zaken bij de G.S.W. heeft ingesteld. Omvang en Juur van het onderzoek (ongeveer drie maanden) zijn echter bepaald niet evenredig aan het gewicht der zaak. Dit moge blijken uit het feit, dat geen enkete arrestatie werd verricht, aldus de commissaris. Het hééft er alle schijn van dat een al te grote gemoedelijkheid bij de na leving van de dienstvoorschriften amb tenaren van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken lelijk parten heeft gespeeld. In een aantal gevallen blij ken in G.S.W.-verband werkzaamheden te zijn verricht voor particulieren, het geen een overschrijding moet worden genoemd van de grens, die aan de werkzaamheden van deze dienst wordt Sesteld. Men heeft echter de indruk, at het hier eerd r een nonchalance, een te grote bereidwilligneid om voor lemend iets te doen. betreft, dan ..ech te fraude". Temeer, waar niet geble ken is, dat ambtenaren er persoonlijk noemenswaardig financieel voordeel uit zouden hebben getrokken. De zaak werd aan het rollen gebracht Advertentie FINE CHAMPAGNE Eén superieure kwaliteit CHAMPAGNE COGN»' COGNAC IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM Naar wy vernemen is de indiening van het wetsontwerp algemene wedu wen- en wezenverzekering in het mid den van deze maand te verwachten. Bij koninklijk besluit van 24 septem ber 1958 is goedgekeurd het besluit van de gemeenteraad van Velsen d.d. 18 februari 1958 tot onteigening van een aantal grondstroken langs de Hagelin- gerweg te Santpoort. Hiervan hebben B. en W. van Velsen de betrokken eige naren kennis gegeven met het ver zoek de voor de wegverbreding beno digde grondstroken alsnog tegen de prijs van 5 per n;2 aan de gemeente te verkopen op de indertijd gestelde voorwaarden. Een tweetal eigenaren heeft dit aanbod thans aanvaard ten aanzien van de gezamenlijk aan hen in eigendom behorende strook grond ter oppervlakte van ongeveer 84 centiaren. Advertentie De werkzaamheden bij de veld- keuring van narcissen werden aan- vankeiyk erg bemoeilijkt door de late strenge nachtvorsten die het gewas ernstig hadden beschadigd. Van het vroegtydig zuiveren van partyen van viruszieke, zgn. grijze planten, kwam zodoende niet veel terecht. Het werk werd daardoor verschoven naar later tijd, hetgeen veelal betekende tot na de bloeityd. Het spreekwoord zegt echter niet voor niets: „Van uitstel komt af stel' want het bleek al spoedig dat meerde:-e kwekers zich voorgenomen hadden er maar niets aan te doen. Bo vendien had men nog het excuus dat de grijze planten zo moeilijk te onder scheiden waren; niet alleen door de vorst maar ook door kookbeschadiging van het gewas. Verleden jaar werden de meeste narcissen gekookt met het oog op het gevaar van tarsonemusaan- tasting en dit jaar waren inderdaad de sporen van dat koken op het kruid wel bijzonder erg, aldus de heer F. Lim burg, directeur van de Bloembollenkeu ringsdiensten, in de aanhef van zijn ver slag van de narcissenkeuring in het af gelopen seizoen. In een radio-causerie heeft schout- bij-nacht H. E. Kimmel b.d. zondag verklaard, dat de voormalige president -Franklin D. Roosevelt kenneiyk gege vens betreffende de op handen zynde Japanse aanval op Pearl Harbour, nu 17 iaar geleden, heeft achtergehouden, omdat hy wilde dat die aanval onder nomen zou worden. Kimmel, die bevel hebber was van de Amerikaanse vloot te Pearl Harbour, toen de aanval ge daan werd, zeide, dat onderschepte en gedecodeerde Japanse boodschappen in handen van functionarissen in Wash ington waren daags vóór en op de dag zelf van de aanval. Kimmel noemde tien personen, die de boodschappen gelezen hebben, onder wie president Roosevelt, minister van buitenlandse zaken Cordell Huil, mi nister van oorlog Henry Stimson, mi nister van marine Frank Know en staf chef generaal George C. Marshall. Hij zeide dat aan Marshall niet al het ma teriaal getoond is. De boodschappen, zeide Kimmel, had Washington kennelijk verkregen van een agent van de Britse regering in China, nadat ze op 30 november 1941 in een gecodeerde boodschap naar Lon den waren gestuurd. In deze bood schappen werd duidelijk meegedeeld, dat de Japanse vloot reeds bezig was zich voor te bereiden op de aanval op Pearl Harbour", aldus Kimmel. Kimmel zeide te geloven dat gen. Maxwell Short (wijlen de bevelheb ber van het Amerikaanse leger te Pearl Harbour) en hij niet over de door een G.S.W.-arbeider, die door de leiding van de dienst geschorst was we gens het te laat op zün werk komen. Naar aanleiding van de klachten van deze ontevredene is de Almelose recher che met haar onderzoek begonnen. Zij heeft thans een proces-verbaal in han den gesteld van de officier van justitie by de rechtbank te Almelo, mr. W. L. de Walle, die zal beslissen of dit gevaJ voor vervolging in aanmerking komt. Dit laatste schynt lang niet zeker te zijn. Het merendeel der feiten is name lijk juridisch niet aanvechtbaar, zy wij zen eerder ^p een verkeerde organise tie en/of op een te gemoedelijke sfeer in de dienst bij het aannemen van werk zaamheden. Het is dus mogeiyk, dat het gebeurde aieen maar intern bjj de sociale dienst in Almelo gevolgen zal hebben. De kern van de zaak is in feite, dat werkzaamheden van de G.S.W. niet van concurrerende aard mogen zijn op de arbeidsmarkt. Gebleken is echter, dat G.S.W.-mensen niet altijd in overeen stemming hiermee hebben gehandeld. Met name is geconstateerd, dat er ondermeer sprake is geweest van tuin aanleg en -onderhoud by particulieren, timmermans- en metselaarswerkzaam heden voor particulieren en tenslotte onvoldoende controle op de distributie j van door sloopwerkzaamheden verkre gen materialen. Van knoeieryen van i omvang is echter niets gebleken. Het begint er met de wekelijkse keu ringen in het Haarlemse Krelagehuis zo langzamerhand een beetje op te lijken. Behalve een flink aantal kisten met bloeiende hyacinthen was er een bij zonder mooie' collectie narcissen van de fa. Warnaar Co, te Sassenheim. 23 grote pannen in 6 variëteiten werden terecht door de beoordelingscommissie het diploma voor een gouden medaille waardig gekeurd. Het waren de soor ten Amateur, wit en oranje, Hollywood, geel en oranje, de gele trompet Gol den Harvest, Better Times, de aardige eyclamineus-achtige Peeping Tom en Early Light. Alles uitmuntende kwali teit voor deze tijd van het jaar. Van G. B. de Vroomen Zonen, Sassenheim, was ook weer aanwezig de wit met oranje narcis Barrett Brow ning, weliswaar rijper dan vorige week maar toch nog wat te ongelijk. M. Veldhuizen van Zanten Zonen, Lisse, had door het Proefstation voor de Bloembollencultuur behandelde hyacin then enkelblauw Perfection ingezon den. Geplant 25 september en 20 no vember in de warmte gebracht, ston den ze 8 december best op kleur in volle bloei. Leo Berbee, Lisse, en Th. Ravens- bergen, Voorschoten, exposeerden kis ten, verkor igereed, met enkelrose An ne Marie in uitstekende kwaliteit. De laatste inzender bracht eveneens enkel rose Pink Pearl en enkeiwit i'Innocen ce op de keuringstafel, alsook een kist gemengde kleuren. Tenslotte was G. C. v. Meeuwen Zn, Heemstede, aanwezig met een fraaie opstelling Amaryllis hippeastrum hybriden in zuivere tinten van prach tig rood in diverse schakeringen. op handen zijnde slinkse aanval war ren ingelicht, omdat gevreesd werd dat verdedigende maatregelen op Ha waii de Japanners er van weerhouden zouden de aanval te ondernemen. „Onze president had het Amerikaanse volk bij herhaling verzekerd, dat üe Verenigde Staten niet aan de oorlog zouden deelnemen, tenzij wij werden aangevallen. Een Japanse aanval op de vloot zou de Verenigde Staten in de oorlog brengen met de volle steun van het volk", aldus Kimmel. Kimmel '.ei- de, dat toen president Roosevelt de boodschappen gelezen had, hij gezegd moet hebben „dit betekent oorlog" Kimmel verklaarde dat hij pas vorig jaai over deze gang van zaken is in gelicht. De controleurs hebben nogal wat ex tra werk gehad met de kweker aan te sporen de partijen op te zuiveren, zo zei de heer Limburg ondermeer, en ze van de mogelijkheid en de noodzaak daartoe te overtuigen. Die noodzaak was des te meer aanwezig omdat over het algemeen meer grijs werd aange troffen dan vorig jaar. Er is dan ook twee maal zoveel afgekeurd, hetgeen echter weer niet verontrustend is als men bedenkt dat alle afgekeurde partij en tezamen nog geen 2000 roe uitmaak ten, dus nog geen kwart procent van de oppervlakte. Over de bestriding van de grote nar- cisvlieg wordt door de kwekers, die hun bollen om de een of andere reden nog geen warmwaterbehandeling geven, vaak nog te gemakkelijk gedacht, al dus de heer Limburg. Van een bestrij ding op het land is door de reeds ge noemde oorzaken hoegenaamd niets te rechtgekomen, zodat reeds te velde meer werd afgekeurd dan verleden jaar. Ook op de veilingen werd naar verhouding meer afgekeurd, want wel bleef het aantal afgekeurde manden on geveer gelijk, pl.m. 1500, maar er werd minder aangevoerd. Met de bestrijding van de tarsonemus- mijt Is in één jaar tijd een groot suc ces behaald, zo vervolgde spr., dank -zij het -feit,, dat men aan de oproep van het bestuur der Vereniging „De Nar cis", de bollen vóór het planten te ko ken, over het algemeen gehoor heeft gegeven. Van hen die dit niet hebben gedaan werden bij de exporteurs en op de veilingen heel wat bollen afgekeurd. Op de veilingen alleen was dat 1700 mand. Voor de gewone bollenmijt, rhizoglyphus, werd evenals verleden jaar, een groot kwantum afgekeurd. Bij het behandelen en het bewaren van de bollen na het rooien moet hier veel meer op gerekend worden, want zon, licht en lucht kunnen deze mijten niet verdragen. Met de bestrijding van het aaltjesziek is men de laatste jaren zo ver gekomen dat in het handelsseizoen geen partijen meer behoeven te worden afgekeurd. Voor zover het nog in onze culturen voorkomt is de aantasting meest van lichte aard. Dit jaar werden echter beduidend meer narcissen geïm porteerd dan de laatste jaren het ge val was. Het is niet de bedoeling van het bestuur het importeren van narcis sen tegen te gaan, maar de gezondheid van de eigen cultuur mag daardoor niet in gevaar komen. De heer Limburg besloot zjjn verslag met op te merken, dat men over me dewerking van de zijde der kwekers niet te klagen heeft gehad. Slechts één ge val van overtreding moest bij de com missie aanhangig worden gemaakt. Horizontaal: 1. verfrissing 2. oude Spaanse munt - vergissing 3. een apostel - opstootje 4. wederhelft - contract 5. toewijzing - niet-zoete wijn 6. bereids - Franse stad - Rhodium (afk.) 7. soort kabel jauw - Nederl. gemeente 8. aantekening onder aan pagina 9. vruchten - do 10. brandstof - daar - straat (Fr.) 11. vissen - hoofdstad in Europa Verticaal: 1. nieuwsgierig mens - speelgoed 2. lidwoord - snoepje 3. gissen - ketting met schepemmers 4. zeeman ro ui xO 00 5. klaaglied - ter inzage 6. herinnering 7. Europese luchtvaartmij. - vertrek! - grondsoort 8. op dezelfde plaats (Lat. afk.) - edel gas 9. knorrig mens - luitenant (afk.) - noot 10. werklui in smelterij - tijdmaat 11. meest ongun- stigen Rijkshavenmeester G. A. Man heeft in zijn leven heel wat keren de tele graaf op „volle kracht vooruit", maar ook op „stop" gezet. Dat was in de jaren, toen hij de wereldzeeën bevoer, het laatst als commandant op de Johan van Oldenbarnevelt. Eind deze maand zet hij opnieuw de telegraaf op „stop", in figuurlijke zin dan. Hy legt, wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, zyn functie als rijkshaven meester te IJmuiden neer en trekt naar Heemstede, waar hij weer zyn eigen huis gaat bewonen, waarin hy ook reeds woonde voordat hij naar Indonesië ging. Wat hij er gaat doen? Knutselen, lezen, zijn huis opknappen. En uit kijken naar een baantje. Want stilzit ten, daarvoor acht hij zich nog veel te jong. 30 december neemt de heer Man af scheid van de rijkswaterstaat in IJmui den. De op een na laatste dag van het jaar. Niet de laatste, want dan moet hij naar Schellingwoude om een andere waterstaatsdienaar mee uit te luiden. Nu hij achterom kijkt is hij nog altijd dankbaar, dat hij uit 186 sollicitanten werd gekozen, tien jaar geleden, om rijkshavenmeester in IJmuiden te wor den. „Een van de mooiste functies voor een gepensioneerde kapitein van de grote vaart", zegt hij zelf. Niet altijd op kantoor, maar dagelijks heb je te maken met de grote schepen. Het wil overigens niet zeggen, dat het zo'n eenvoudig baantje is. De heer Man kan er over meepraten. Met Kerstmis is het vijf jaar geleden dat de Noor- dersluis door een Grieks schip werd aangevaren. Het heeft toen heel wat zweetdruppeltjes gekost, voordat de sliiis weer bruikbaar was. Spannende momenten waren het ook. toen zee kastelen als de Pasteur en de Nieuw Amsterdam de Nieuwe Waterweg ge stremd vonden door de gezonken „Faustus". Maar het werd een triomf voor IJmuiden, dat het zelfs deze grote schepen ruim baan naar Amsterdam kon bieden. Verantwoordelijk ook was het werk, als er schepen binnenliepen, die watey maakten Vooral in de eerste jaren van zijn havenmeesterschap kwam er nogal eens een mijnenslachtoffer naar binnen. Eerst 24 uur in de bijleggershaven en dan maar eens zien of de doorvaart naar Amsterdam te wagen was. Eén keer is zo'n schip in de Bijleggershaven gezonken. Stel je voor, dat het in de sluis was gebeurd. De ramp zou niet te overzien zijn geweest. Nog onlangs moest de heer Man een soortgelijke be slissing nemen ten aanzien van de K.N.S.M.-boot Boskoop. Met voldoening denkt de heer Man ook terug aan vele hoogtepunten, van de laatste tien jaren. In 1951, bij het 75-jarig bestaan van IJmuiden en net Noordzeekanaal, werd IJmuiden ver rijkt met havenradar en sindsdien ia daar een dankbaar gebruik van ge maakt. Voorts bewaart hij Prettlg^ inneringen aan het bezoek van K°n"s Haakon uit Noorwegen en dat van Koningin Elizabeth en Prins Philip Engeland. Voordat de heer G. A^a" rijkswaterstaat kwam, kad 99 Tn avontuurlijk leven achter ziclu Utrecht de h.b.s. en in Am„st^?a™ d® zeevaartschool. En toen ging h'l Y® Als stuurmansleerling bU da schappij „Nederland". Hu kl° P- Steeds hoger. Tweede sJjUur'Tl?uan van toen gezagvoerder op de „Johan Oldenbarnevelt". Het zijn bijzondere banden, die er tussen de familie Man endlt schip be staan. Zelf heeft hij er vele Jaren op gevaren. Zijn vrouw en kinderen zijn er destijds mee naar het toenmalige Nederlands-Indië gevaren. En een van 7iin Hnrhters heeft op oit schip heel wat reizen als verpleegster gemaakt. De familie Man spreekt dan ook trots van „ons schip". Gedurende de oorlogsjaren voer de heer Man konvooi. Meermalen heeft hij aanvallen van vliegtuigen en onderzeeboten meegemaakt, maar nooit werd een schip onder hem tot zinken gebracht. Aan span nende momenten heeft het niet ont broken. zoals toen de heer G. A. Man het bevel had over de „Benkalis" Geladen met 6.000 ton explosieven lag dit schip op de rede van Suez toen er, bij een hevig bombarde ment. 50 meter achter het schip iets in het w;ater viel. Het bleek een torpedo te zijn, die in het torpedo- net was blijven steken Heel veel telegrammen heeft de heer Man in de bezettingstijd naar zijn vrouw gezonden, die in een Jappen kamp zat. Niet één er van heeft haar bereikt. Toch heeft zij na de bevrijding Bij de rondvraag van de door de Ver eniging „De Narcis" onder voorzitter schap van de heer Th. J. de Vroomen in restaurant Brinkmann, te Haarlem gehouden vergadering, ontspon zich een debat tussen de voorzitter en een aan tal leden, dat bijwijlen zeer scherpe vor men aannam. De oorzaak was het door het Surplusfonds gewijzigde voorschrift i.z. het aantal bollen per mand ingele verde narcissen, een wyziging die j" feite, volgens de leden, een vertag"j» van de minimumprys inhield. De val richtte zich tot het bestuur deze dit met name werd verweten han zaak te lichtvaardig te hebb bebb deid en ten advies S®g**„enties daar zonder dat men de cons stre(._ van zag. Een voorstel j &g kende deze door de voor- binnenkort opg delen. ver gadering te oen Ere duidelijk was de zaak in het be- ein niet. Toen een en ander echter door een df sPrekers wat helderder en beknopter onder woorden werd ge- Advertentie geen luxe prijzen Schoonheidssalon annex Parfumerle santpo°RtERplEIN HAARLEM Tel. 19706 Buslijnen 2 - 3 - 4 en 8 poogde ^net ëekreSen, dat haar man Hl? ifr^ haar in contact te komen, chenne namelijk veel later een had f een dollar gestuurd. „Ik taald T een telegram te veel be- X' aG zeët de heer Man, glim- de herinnering. 1945 kreeg de heer Man weer net commando over de Johan van Olden- oarnevelt. Hij bracht er troepen mee van Engeland naar Bombay. In augus tus van dat iaar was de „Johan van uidenbarnevelt" het eerste schip, dat na de bevrijding de haven van Rotter dam binnenliep. Een zegetocht, onder enorme belangstelling en met een offi ciële ontvangst door het gemeentebe stuur. Maar gezagvoerder G. A. Man was het meest getroffen door een oude matroos, die hem met tranen in de °gen „Welkom binnen, kapitein, wel kom binnen" toewenste. „Ik dacht dat zeelieden keihard waren, zeker in de oorlogsjaren. Ik dacht, dat ook ik kei hard was geworden. Maar in mijn bin nenste sprong iets los Mevrouw Man is de ontberingen van het Jappenkamp nauwelijks te boven gekomen en daarom werd besloten naar Nederland terug te keren. Het gezin genoot van een bijzonder plezierige overtocht met de „Oranje" en nam zijn intrek, in een pension aan de Kleine Houtweg in Haarlem. Het gezin werd herenigd en nadat de heer Man de functie van rijkshavenmeester te IJmui den had gekregen, vestigde, hy zich aan de Kanaaldijk te IJmuiden, met een prachtig uitzicht op havens, sluizen en vooral schepen. Als de heer Man volgende maand verhuisd is naar zijn eigen huis in Heemstede, biyft daaraan de herinnering. Een goede herinnering. bracht, bleek de hoofdzaak te zjjn, dat door de gewuzigde, voorschriften de topklasse tot kwaliteit en de eer- rekening door he^LET61"6 kostpr*>sbe" ge?deTendén!rribestree<! de PrÜsverlar de voorschrift op te merken, dat niet do h i van het surplusfonds heirt handel raakten. De bevoegd- malp h jde verkopers om in de va« t andel andere aantallen per ma"d P„A te stellen werd er niet door af getast. Daartegen stelden verschillen- le Sprekers zich te weer met te zeg- Sen, dat het er in de praktijk op neer komt, dat de handel, i.e. de kopende export, zich altijd aanpast aan de ge stelde normen. De heer P. van Saase, Hillegom, had de kat de bel aangebonden door een schriftelijk verzoek tot het bestuur te richten, bedoeld als een voorstel, het advies aan het Surplusfonds in te trek ken en de zaak op de ledenvergade ring te doen behandelen. Hij stelde een motie van orde voor teneinde de be wuste brief alsnog als punt van bespre king op de agenda te plaatsen. Deze motie van orde, die kennelijk door meerdere leden werd ondersteund, werd echter door de voorzitter niet ge accepteerd. Hij las daarop wel in snel tempo de bewuste brief voor zeggende dat de heer van Saase de kwestie by de rondvraag ter sprake kon brengen. Toen het zover was ontwikkelde zich een bijwijlen fel debat tussen de voor zitter enerzijds en de heren van Saase, P. van de Nouland, J. van der Voet en anderen anderzijds. Slechts een zwakke stem ging op ten gunste van het be stuur, de vergadering bleek zo goed ais geheel op handen van de heer van Saa se. Vergader-technisch gezien speelde deze het spel echter minder goed dan de voorzitter en hij kon het daarom met verder brengen dan een belofte van de heer de Vroomen de zaak in het bestuur te bezien en dan op een- volgende vergadering gezegd werd over pim. 6 weken ter sprake te brengen. De bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden had tot resultaat dat in de vacatures G. Enthoven, Nieuw Ven nep, G. N. Berbee, Breezand en Th. J. de Vroomen, Warmond, die statutair niet herkiesbaar waren, en in plaats van wijlen de heer Jac. Nieuwenhuis, Lisse, resp. werden gekozen de heren D. C. van Egmond, Hillegom, W. W. van Haaster Th. Gz., Breezand, A. A. J. Arentshorst, Sassenheim en A. Ho- gervorst, Noordwijkerhout. Hierna werd met grote meerderheid van stem men de heer A. A. J. Arentshorst te Sassenheim tot voorzitter gekozen. Aan het begin der vergadering, die o.m. werd bijgewoond door prof. dr. E. van Slogteren, de rijkstuinbouwconsu- lent ir. Vlag en de heer Zilver van de Plantenziektenkundige '"enst, herdacht de voorzitter wijlen de heer Jac. Nieu wenhuis, voor wiens nagedachtenis en kele ogenblikken stilte werden be tracht. Voorts werd de begroting voor 19a zonder op- of aanmerkingen goedé1- keurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2